| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pracovní poměr těhotné zaměstnankyně

 Celkem 68 názorů.
 Jitka+1 
  • 

Stejná zkušenost, ale 

(26.5.2006 11:15:34)
Tohle je přesně můj případ. Měla jsem smlouvu na dobu určitou a měsíc před koncem jsem otěhotněla. Jelikož jsem pracovala v chemickém průmyslu v prostředí nevhodném pro těhotné, odešla jsem před ukončením prac. poměru na nemocenskou. Pracovní smlouva mi tudíž skončila, avšak mateřskou mi půl roku vyplácel ještě zaměstnavatel.
Dost mě překvapil názor paní doktorky práv, že pokud by zaměstnanec po skončení smlouvy na dobu určitou pokračoval s vědomím zaměstnavatele v práci, tak by se smlouva změnila na dobu neurčitou. To u nás ve firmě totiž neexistovalo, my dostávali nové smlouvy na dobu určitou co půlrok, ale možná ,že podle nového zákona je to již jinak???
Dále mám poznámku k textu, že po skončení smlouvy, ač těhotná, se dotyčná musí zaregistrovat na úřadu práce kvůli pojištění. Mně bylo řečeno, že to není nutné, že jako žena na mateřské jsem v evidenci sociálního odboru nebo jak se to přesně jmenuje. Takže jak je to vlastně?!
Byla bych ráda, kdyby se k tomuto bodu zde někdo vyjádřil ,nerada bych teď po roce na mateřské zjistila, že jsem něco zanedbala.Děkuji.
 Vlaďka+Daniel 3/05 


Re: Stejná zkušenost, ale 

(26.5.2006 11:41:00)
Podle stareho a velmi stareho zakona (a taktez podle aktualniho zneni ted) ma pani doktorka pravdu, ze kdyz po skonceni pracovniho pomeru na dobu urcitou s vedomim zamestnavatele pokracujete, ziskavate tim pracovni smlouvu na dobu neurcitou. Ale musi to byt s vedomim zamestnavatele. Vas zamestnavatel mel spis duvod prodluzovat Vam stale smlouvu na dobu urcitou, nez mit zamestnance na dobu neurcitou, ale tento zakon platil i v dobe, kdy jste pracovala. Nejsem si jista, jak to je s prihlasovanim na urad prace, ale Vy jste odchazela z prace uz na materskou, zatimco v clanku si myslim, ze byla situace trochu jina. A samozrejme pokud odejdu z prace ve tretim mesici tehotenstvi, zda se mi jen velmi logicke, ze se musim jit prihlasit na pracovni urad. Pokud to neudela, nedostane materskou, ale jen rodicovsky prispevek, coz konec koncu v leckterych pripadech na financni situaci moc nemeni. Vy byste zadne problemy mit nemela, autorka uz to tak snadne nema:(
 Sylvie 


Re: Re: Stejná zkušenost, ale 

(26.5.2006 12:04:07)
Jitko,

1. ano, pokud zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou pracuje s vědomím zaměstnavatele i po uplynutí doby určité, smlouva se mění na dobu neurčitou. To ovšem není případ, kdy po skončení doby určité sjednané ve smlouvě podepíšete další smlouvu nebo dodatek ke stávají smlouvě, kterým se doba protáhne třeba o další půlrok. To je případ, kdy zaměstnanci skončí pracovní smlouva, novou podepsanou nemá a přesto dál chodí s vědomím zaměstnavatele do práce. TO platí už hodně dlouho. Prodlužování smluv je omezeno na maximálně dva roky, poté sice může být pracovní poměr i nadále uzaírán na dobu určitou, ovšem pokud by se zaměstnanec rozhodl, že chce být zaměstnán na neurčito, může to dát zaměstnavateli písemně na vědomí a mělo by mu být vyhověno (tahle změna nastala asi před dvěma-třema roky a snad by se neměla týkat pracovních smluv, které byly uzavřeny před datem změny - ty mohou být dodatkem prodlužovány i více jak dva roky)

2. na úřad práce se nemusíš registrovat, pokud jsi na nemocenský nebo na mateřský (mám pocit, že v takovém případě by tě stejně nezaregistrovali - ale to nevím, to si jenom myslím), zdravotní pojištění za tebe platí stát. Pokud bys ovšem byla těhotná a nebyla na neschopence, tak by ses měla jít zaregistrovat, jinak si musíš sama platit zdravotní pojištění. Ovšem MÁM POCIT


ohle je přesně můj případ. Měla jsem smlouvu na dobu určitou a měsíc před koncem jsem otěhotněla. Jelikož jsem pracovala v chemickém průmyslu v prostředí nevhodném pro těhotné, odešla jsem před ukončením prac. poměru na nemocenskou. Pracovní smlouva mi tudíž skončila, avšak mateřskou mi půl roku vyplácel ještě zaměstnavatel.


Dále mám poznámku k textu, že po skončení smlouvy, ač těhotná, se dotyčná musí zaregistrovat na úřadu práce kvůli pojištění. Mně bylo řečeno, že to není nutné, že jako žena na mateřské jsem v evidenci sociálního odboru nebo jak se to přesně jmenuje. Takže jak je to vlastně?!
Byla bych ráda, kdyby se k tomuto bodu zde někdo vyjádřil ,nerada bych teď po roce na mateřské zjistila, že jsem něco zanedbala.Děkuji.

 Sylvie 


Re: Re: Stejná zkušenost, ale 

(26.5.2006 12:07:34)
Omlouvám se, svůj příspěvek jsem před chvílí neúmyslně odeslal před ukončením, takže tady je znova v konečné verzi.

Jitko,

1. ano, pokud zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou pracuje s vědomím zaměstnavatele i po uplynutí doby určité, smlouva se mění na dobu neurčitou. To ovšem není případ, kdy po skončení doby určité sjednané ve smlouvě podepíšete další smlouvu nebo dodatek ke stávají smlouvě, kterým se doba protáhne třeba o další půlrok. To je případ, kdy zaměstnanci skončí pracovní smlouva, novou podepsanou nemá a přesto dál chodí s vědomím zaměstnavatele do práce. TO platí už hodně dlouho. Prodlužování smluv je omezeno na maximálně dva roky, poté sice může být pracovní poměr i nadále uzaírán na dobu určitou, ovšem pokud by se zaměstnanec rozhodl, že chce být zaměstnán na neurčito, může to dát zaměstnavateli písemně na vědomí a mělo by mu být vyhověno (tahle změna nastala asi před dvěma-třema roky a snad by se neměla týkat pracovních smluv, které byly uzavřeny před datem změny - ty mohou být dodatkem prodlužovány i více jak dva roky)

2. na úřad práce se nemusíš registrovat, pokud jsi na nemocenský nebo na mateřský (mám pocit, že v takovém případě by tě stejně nezaregistrovali - ale to nevím, to si jenom myslím), zdravotní pojištění za tebe platí stát (pojištovně to nahlásí zaměstnavatel jako nástup nemoc v ochranné lhůtě). Pokud bys ovšem byla těhotná a nebyla na neschopence, tak by ses měla jít zaregistrovat, jinak si musíš sama platit zdravotní pojištění. Ovšem MÁM POCIT, že až ti skončí pobírání mateřské a začneš pobírat rodičák, musíš se sama nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že spadáš do kategorie, za kterou je plátcem pojistného i stát. KDybys byla zaměstnaná, udělal by to zaměstnavatel, pokud nejsi, tak myslím, že sociální odbor vyplácející rodičák to neudělá.

S.+++


 Jitka+1 
  • 

Re: Re: Re: Stejná zkušenost, ale 

(26.5.2006 18:43:08)
Jo jo,přesně tak ,na zdravotní pojišťovnu jsem se musela jít přihlásit.
Je fakt, že pokud by mě doktorka neposlala na nemocenskou a mně skončila pracovní smlouva ,asi bych se na ten pracák nahlásit musela, tenhle případ mě nenapadl.
 Zuzuu 


Re: Stejná zkušenost, ale 

(26.5.2006 16:02:30)
NO měla jsem to stejně po ukončení Zkušební doby jsem zjistila že jsem těhotná a prac. smlouvu sem měla na dobu určitou... odešla jsem na nemocenskou a následně na MD prac. smlouva skončila v dle termínu. Pracák se člověk hlásit nemusí protože by mu automaticky začali hledat práci. jestli si nejste jistá tak se skočte optat jestli máte placený zdravotní pojištění na pojištovnu a víc vás zajimat nemusí.
 mzdovka na materské 
  • 

poradim 

(26.5.2006 14:28:01)
vychodisko jak z toho tedka ven vidim takhle:
zajdete si za gynekologem a pokud bude sdilny napise vam neschopenku, vse zalezi na dohode s lekarem, vy jelikoz mate ochrannou dobu z pracovniho pomeru 42 kalendarnich dnu, bude vam proplacena neschopenka az do nastupu na materskou dovolenou.
Jak jsem pochopila otehotnela jste za trvani pracovniho pomeru, takze podminku nastupu na materskou splnujete, jeste je tam podminka odpracovanych nebo nemocensky pojistenych 270 kalendarnich dnu, tzn, ze jste bud v tyhle dny pred nastupem na materskou paracovala, nebo jste byla v pracovni neschopnosti, studovala jste nebo jste byla hlasena na uradu prace.
Jestli jste tuto podminku splnila, lekar vam v ochranne dobe napise neschopenku a pak nastoupite na materskou musi vam zamestnavatel vse proplatit. Kdyz ne, tak od data porodu vam bude priznan rodicovsky prispevek. Nevim jak je to s nahlasenim na urad prace, to uz mzdova ucetni neresi, ale logicky me vychazi, ze jinak pojistena nebudete, takze musite bud platit zdrav. pojisteni a nebo se nahlasit na urad prace.

mejte se hezky a snad jsem vam pomohla.
Katka
 mzdovka na materske 
  • 

Re: poradim 

(26.5.2006 14:37:08)
az ted jsem si vsimla, ze uz v pracovni nescopnosti jste, tak v ni setrvejte az do nastupu na materskou a tim padem se nemusite nikam hlasit.
Jinak co se tyka smlouvy to ma pani doktorka pravdu, ze v tomto pripade ukonceny byt mohl.

S pozdravem katka.
 Liamka+Ajka06 


Prosím o radu 

(26.5.2006 15:43:56)
Dobrý den, taky bych chtěla poprosit o radu. Ke dni 3
0.6. mi končí smlouva na dobu určitou. Termín porodu mám 24.8. Chtěla bych se zeptat, jak to se mnou bude po skončení smlouvy? Na MD můžu nastoupi max. 8 týdnu před porodem. To se mám na 5 dni zaregistrovat na úřad práce? Nebo jak to mám udělat. Kdybych se třeba domluvila s Dr. že nastoupím na MD od 1.7, což je hned druhý den po skončení smlouvy, tak se nemusím už nikam hlásit? Jenom na sociálku? Můžete mi to prosím někdo objasnit? Děkuji...
 Liamka+Ajka06 


Prosím o radu 

(26.5.2006 16:01:17)
Dobrý den, taky bych chtěla poprosit o radu. Ke dni 30.6. mi končí smlouva na dobu určitou. Termín porodu mám 24.8. Chtěla bych se zeptat, jak to se mnou bude po skončení smlouvy? Na MD můžu nastoupi max. 8 týdnu před porodem. To se mám na 5 dni zaregistrovat na úřad práce? Nebo jak to mám udělat. Kdybych se třeba domluvila s Dr. že nastoupím na MD od 1.7, což je hned druhý den po skončení smlouvy, tak se nemusím už nikam hlásit? Jenom na sociálku? Můžete mi to prosím někdo objasnit? Děkuji...
 mzdovka na materske 
  • 

Re: Prosím o radu 

(26.5.2006 18:08:22)
Dobry den, pokusim se vam poradit.
Vas pracovni pomer v dobe kdy budete žádat o materskou dovolenou u sveho zamestnavatele jiz bude ukoncem, z cehoz plyne, ze vas nastup na MD je dany zákonem a to 6 týdnů pred ocekavaným terminem porodu, ktery urci lekar. Z tohoto musime vychazet. Me vychazi, jestlize termin porodu mate 24.8 musite nastoupit na materskou 13.7.2006.
takze vzniklou cast dnu, to je od 1.7.2006 do 12.7.2006 bych bud vyplnila po dohode s lekarem pracovni neschopnosti, nebo bych se prihlasila na urad prace, ale to nevim jak funguje, s tim nemam zkusenosti a nebo bych si zasla na pobocku sve zdravotni pojistovny a za tech par dnu bych si zdravotni pojisteni uhradila. To by nemel byt zadny vetsi obnos, pamatuji si, ze jsem za 3 dny platila manzelovi asi 26Kc. Takze asi tak nejak.
Pokud splnujete vsechny zákonem dane podminky, mela by vam byt vyplácena materska od 13.7.2006.

s pozdravem Katka.
 Tana, kluci 3,5 a1,5 roku 
  • 

Re: poradim 

(26.5.2006 22:10:25)
Ještě poznámka k těm 270 odpracovaným dnům.

Když jsem rodila poprvé, tak jsem sice byla v pracovním poměru (na dobu neurčitou), ale předtím jsem byla OSVČ a platila jsem si ZP i sociálku, ale bohužel ne nemocenskou. V termínu porodu mi chybělo 12 dní! do 270. Takže jsem na mateřskou neměla nárok (prý jestli bych nemohla rodit o pár dnů později - dotaz úřednice).

Ovšem zjistila jsem - celkem náhodou, že pokud nemám nárok na mateřskou, tak mám nárok na nemocenskou do konce šestinedělí. Takže nemocenská nebyla ukončená šest týdnů před porodem (jako obvykle). Pro moji lékařku to byla taková novinka, že jsem ji musela donést ze sociálky potvrzení.

Já jsem měla rizikové těhotenství takže jsem byla na nemocenské asi od pátého měsíce. Ale i pokud nejste na nemocenské, tak na ni máte nárok (tj. celkem 3 měsíce).

Na úřadě, kde mi měli přiznat rodičovský příspěvek z toho byli úplně mimo a musela jsem přinést postupně asi pět potvrzení - no katastrofa.

Jenom jsem chtěla upozornit maminky, které se dostanou do stejné situace, ať si to pohlídají. Je škoda přijít o peníze na které máte nárok.
 jarma 
  • 

Re: poradim 

(27.5.2006 10:46:54)
Jen by mě zajímalo, co se myslí tím, zajít za lékařem a když bude sdílný, napíše neschopenku. Znamená to, že si vymyslí nějakou diagnózu a zdravý člověk bude čerpat nemocenskou? - to bych tedy nechtěla být v kůži toho zaměstnavatele...:-(
 mzdovka na materske 
  • 

Re: Re: poradim 

(27.5.2006 11:42:23)
no tak nemocenskou / zatim/ nehradi zamestnavatel, takze nevim v cem by ho to melo omezovat. A pokud se zena, par tydnu pred porodem ocitne v situaci, ze nema logicky smysl hledat praci, vetsinou lekar na tech par dnu napise neschopenku. Jinak sem tim samozrejme nechtela rict, ze se z nas maji stat simulanti a resit situace pouze s neschopenkou v ruce.

Katka.
 jarma 
  • 

Re: Re: Re: poradim 

(27.5.2006 23:57:44)
Na zamestavatele se to uz chysta, ze bude platit neschopenku. A i ted ji nekdo zaplatit musi - mozna i kvuli temto praktikam to prave zamestnavatele odskakali. Me se doktor pokazde, kdyz jsem byla tehotna uplne divil, ze nechci neschopenku - jen tak pro nic za nic mi ji nabizel, při druhém těhotenství třeba proto, že nemocenská by byla mnohonásobně vyšší než jen rodičák, který jsem brala - z doslechu vim, ze nejsem jedina...
 Janča 
  • 

dvě nemocenské a mateřská 

(6.2.2007 18:01:38)
Moje známá má taky problém s dobou určitou a těhotenstvím, ale je to složitější. Během doby určité zjistila, že je těhotná. Dohoda jí samozřejmě zkončila a ona šla na nemocenskou u obvodního lékaře. Asi po dvou měsících na této nemocenské jí napsal gynekolog nemocenskou (vzniklé potíže). Tím pádem byla ukončena nemocenská u obvodního lékaře, protože ten odmítl pokračování nemocenské do mateřské (asi 3 týdny). Jinak by gynekolog tu nemocenskou nenapsal. Tak jsem se chtěla zeptat, kdo jí vlastně platí nemocenskou a pak bude platit mateřskou? Neumím jí s tímto poradit a taky mě to zajímá, protože je to šílená situace.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: poradim 

(29.5.2006 0:39:04)
Neni to podvod nechat si napsat neschopenku, kdyz clovek neni nemocny? Zvlast kdyz se nejedna o den nebo dva, ale treba o tydny ci mesice. Bez ohledu na to kdo tu nemocenskou plati.
 jarma 
  • 

Re: Re: Re: Re: poradim 

(29.5.2006 10:55:04)
Jistě, že to je podvod. :-(
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: poradim 

(30.5.2006 0:23:47)
To jsem si myslela. Ja jen, ze na to nikdo neupozornil :(
 agata 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradim 

(31.5.2006 13:42:35)
vaše věc, vaše rozhodnutí, vaše hrdost, vaše ditě, vaše prazdná peněženka a vůle zachránit tento stát bez pořádného sociálního systému. Je to na každé z nás, z jakého úhlu pohledu se na své možnosti podívá. Jen je mi trochu smutno, když hrdá matka, s lítostí nad svým zaměstnavatelem a státem provolává slovo chudák, aniž by přemýšlela co si počne a bude se pak bít do hlavy a dívat se na ty nadmuté pupky našich zákonodárců s hrstkou peněz od státu v ruce.
 jarma 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradim 

(2.6.2006 23:42:33)
Pokud to měla být reakce i na moje příspěvky, bohužel, jsem jí nepochopila. Z mého pohledu ale tu nejde o hrdost nýbrž o čest. Podvod je podvod a lež je lež.
 alena polackova 
  • 

Re: porad te mi 

(8.7.2006 9:03:08)
zdravim potrebovala bych vedet,od 26 listopadu jsem tehotna mam sjednany prac pomer na dodu urcitou ale mam to jako brigadu na 4 hodiny smlouva me konci 31.prosince a chci se zeptat jesli mam pak nejaky narok na nejake prispevky a nebo poradit co nmam delat dal.jinak jsem normal ne zamestnana ale jedna se me spise jestli se ta brigada k tomu pocia a co delat dal po ukonceni smlouvy dekuji za odpoved.
 Klára, 3 holčičky 


na materske bez pracovniho pomeru 

(26.5.2006 21:23:25)
Ahoj,
jeste neco, co jsem zazila: Pracovni pomer na dobu urcitou mi skoncil asi 2 mesice po porodu prvniho ditete, takze s vyplacenim MD v te dobe problem nebyl. Ale plati, ze pokud dalsi dite porodite do tri let, mate narok na stejnou materskou, jako u prvniho, ovsem POUZE POKUD TRVA pracovni pomer, jinak ne... Navic se take v teto situaci leta na materske a rodicovske dovolene nepocitaji do odpracovanych let na duchod. Oboji (hlavne to prvni) je dost neprijemne. Samozrejme hlavne, kdyz jsou deti zdrave, ale prijde tak rodina o dost penez... Rodicovsky prispevek se totiz pobira jeden, to taky malokdo dopredu vi, i kdyz mate vic deti do ctyr let.
Pokud tedy mate moznost mit pred otehotnenim, resp. pred nastupem na MD, smlouvu na dobu neurcitou, je to nesrovnatelne vyhodnejsi.
Klara
 Liamka+Ajka06 


Re: na materske bez pracovniho pomeru 

(26.5.2006 22:20:13)
Klárko prosím tě a to s tím počítaním do důchodu... To se mi už jako teď ty roky nebudou počítat do odpracovaných, nebo až kdybych otěhotněla podruhé na MD bez prac.poměru?
 Anouk 


Re: Re: na materske bez pracovniho pomeru 

(27.5.2006 0:09:09)
Kláro,
já ti mám úplně jiné informace.
Léta na mateřské dovolené se Ti do odpracovaných let započítávají a není tam podmínka, že bys musela být zároveň vedená u nějakého zaměstnavatele.
Zkusím někde vyšťárat přesné znění...
 pavla 
  • 

Jak je to s tím započítáváním do důchodu?  

(27.5.2006 11:51:52)
Nevíte některá přesně, jak je to s tím započítáváním let na MD (vlastně RD) do důchodu, když žena nemá pracovní poměr? Jsem stejný případ - pracovní poměr na dobu určitou skončil pár měsíců po porodu 1. dítěte, mateřskou jsem dostala, u druhého dítěte jen rodičák.
 Sylvie 


Re: Jak je to s tím započítáváním do důchodu?  

(27.5.2006 12:15:08)
V zákoně, že se započítává doba péče o dítě do 4 let věku, podmínka, že rodič musí být přitom zaměstnaný, tam není. Akorát pokud tu dobu chtějí uplatnit chlapi, musí to sami nahlásit na příslušnou OSSZ. U zdravého dítěte, u nemocného je to do 18 (tam ale určitě budou stanovené nějaké podmínky, kdy je dítě natolik nemocné, aby to bylo možné uplatnit).

S.+++
 S. 
  • 

Re: Jak je to s tím započítáváním do důchodu?  

(1.6.2006 21:30:52)
V současné době se to do důchodu započítává, ale nepočítejte s tím, že to bude v době, kdy se vás ten důchod týkat bude. Už několik let se uvažuje o zrušení.
Navíc v době, kdy my do důchodu půjdeme se budou pravděpodobně důchody počítat uplně jiným způsobem.
 Ema, 2 skritci 
  • 

Re: na materske bez pracovniho pomeru 

(28.5.2006 15:08:27)
Ja mam jinou zkusenost. Kdyz jsem byla poprve tehotna, ukoncila jsem se zamestnavatelem pracovni pomer dohodou - chtela jsem delat neco jineho a jeste jsem nevedela, ze tehotna jsem. Materskou mi vyplacel byvaly zamestnavatel, stejne jako u druheho ditete, ktere se nam narodilo 2 a trictvrti roku po prvnim. Takze z pohledu materske je jedno, jestli pracovni pomer trva nebo skoncil behem tehotenstvi.
 Sylvie 


Re: Re: na materske bez pracovniho pomeru 

(28.5.2006 15:26:27)
Emo, v tvém případě
1. buď nedošlo k ukončení pracovního poměru
2. nebo zaměstnavatel při vyplácení druhé mateřské udělal chybu

S.+++
 Miluška, 1 dcera 
  • 

Re: na materske bez pracovniho pomeru 

(30.5.2006 15:43:38)
Kláro, nevíš, ve kterém zákoně je napsáno, že je nárok na MD při narození dalšího dítěte do 3 let za předpokladu trvání pracovního poměru? díky
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

MD po době určité 

(27.5.2006 0:09:02)
Já jsem taky otěhotněla při smlouvě na dobu určitou. Byla jsem na nemocenské, když mi skončila. Pak na mateřské, pak rodičovské, a když bylo staršímu 2 roky a 4 měsíce, porodila jsem podruhé a dál jsem brala jenom rodičovský příspěvek, na mateřskou jsem neměla nárok.
Tu dobu určitou jsem měla na vlastní žádost, jinak by mě nevzali, byla jsem čerstvý absolvent. A jsem pořád, protože mám odpracovaný rok, nebo půl, když jsem byla na nemocenské?
Teď hledám práci znovu a nevím, jestli vůbec mluvit o tom, že jsem vlastně absolvent.
Neví někdo jak to je?
Veronika
 Soňa 
  • 

Re: MD po době určité 

(27.5.2006 7:03:38)
Moc tomu nerozumím, pokud otěhotním, půjdu na neschopenku, mezitím mi vyprší smlouva tak bych měla jít až do MD na ÚP...jenže na našem ÚP visí cedule jak hrom, že lidi co jsou v pracovní neschopnosti, tudíž si nemohou hledat práci ať přijdou až po jejím ukončení.
 Líza 


Re: Re: MD po době určité 

(27.5.2006 8:12:51)
Pokud otěhotníš a vyprší ti smlouva a NEBUDEŠ na neschopence. Pokud na ní budeš, samozřejmě se registrovat nemůžeš, ani není důvod.
 Jitka+1 
  • 

Re: Re: MD po době určité 

(27.5.2006 8:18:38)
Podle mě se to hlášení se na ÚP týká pouze případů, kdy tě jako těhotnou doktor nenechá na nemocenské a přitom ti už skončí prac. smlouva. Tudíž na tu dobu do nástupu na MD se asi člověk musí přihlásit na pracák. Většinou ale doktoři těhotné maminy na nemocenskou pošlou.
 Vrtulka* 


Re: MD po době určité 

(27.5.2006 12:22:48)
Ahoj Veroniko,
já bych s tím absolventstvím raději vůbec neoperovala. Původní myšlenka byla asi taková, že by tě to mělo chránit, ale realita je úplně jiná- pro zaměstnavatele jsi podstatně riskantnější, protože by se Tě mohl při smlouvě na dobu neurčitou podstatně hůř zbavit, proto jsi také podepsala že chceš na dobu určitou (ostatně já byla v úplně stejné situaci- mohla jsem si demokraticky vybrat mezi nezaměstnaností a dobou určitou).
Další tragedie je v tom, že zákon Tě jako matku (patrně v dobré víře) chrání- máš právo odmítnout práci přes čas, služební cestu a mnoho dalších věcí. Tím jsi pro zaměstnavatele opět silně neatraktivní jako zdroj možných komplikací.
Má zkušenost je taková, že jsem s dítětem nebyla dost dobrá ani na pozici pro středoškoláka (mám VŠ technického směru, jako kluk bych byla v pohodě). V okamžiku, kdy jsem dítě zapřela (ovšem byla jsem zpět v nepříjemné pozici tzv. nevyrozené)práci jsem získala na první pokus a podstatně lepší než všechny předchozí nabídky.
Výběr není jednoduchý, držím palce.
 Markéta 
  • 

shrnutí + zamyšlení 

(27.5.2006 8:15:45)
Z diskuze jednoznačně vyplynulo, že po dobu pobírání mateřské v ochranné lhůtě není potřeba zdravotní pojišťovně nic hlásit. Avšak po uplynutí této lhůty je nezbytné pojišťovně nahlásit skutečnost, že plátcem je stát. Předpokládám, že zdravotní pojišťovna bude chtít jako doklad předložit rozhodnutí o přiznání dávky státní sociální podpory (rodičovský příspěvek).

Nebudu se tu rozepisovat o lhůtách, které nesedí (oznamovací povinnost zdravotní pojišťovně do 8 dnů versus 30denní lhůta sociálky k rozhodnutí o rodičovském příspěvku, přičemž o rodičovský příspěvek lze požádat AŽ PO dobrání mateřské).

Jenom by mě zajímalo, jestli některá nevíte, co se může stát, pokud skutečnost, že plátcem zdravotního pojištění je stát je splněna až s např. 2měsíčním zpožděním ? Může si i tak pojišťovna zpětně požádat od státu o to pojistné (tedy jaká je promlčecí lhůta) nebo to bude chtít po oznamovateli a pokud ano v jaké výši ?


Nemáte s tím některá zkušenost ?
 Mac 
  • 

Re: shrnutí + zamyšlení 

(27.5.2006 13:50:10)
Ahoj, na zdravotní pojišťovnu je třeba pouze nahlásit, že skončila mateřská dovolená a nastupuješ rodičovskou dovolenou. Ani jsem tam nemusela chodit a poslala změnový formulář poštou doporučeně.
 Neu 
  • 

otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 16:32:15)
Dobrý den,
ráda bych se touto cestou dozvěděla,jak by to bylo v případě otěhotnění v průběhu evidence na úřadu práce.
Já jsem od dubna vedená na ÚP(máme 4letého synka),už pár měsíců se snažíme o 2.miminko a tak by mě zajímalo,když bych tedy otěhotněla,zda budu mít po půl roce na ÚP nárok na nějaké peníze nebo jestli budu vlastně bez koruny až do porodu...???
 Tom 
  • 

Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 16:47:43)
Pokud tomu dobře rozuím, pak v případě těhotenství máte po dobu, kdy byste jako zaměstnaná byla na MD, nárok na "mateřskou" od státu v určité minimální výši (cca 2 500 - 3 500) bez ohledu na to, zda jste v registraci na ÚP. Informujte se na místní správě sociálního zabezpečení.
 Sylvie 


Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 16:55:01)
Pokud je v den porodu splněná podmínka 270 dní nemocenského pojištění, tak je nárok na mateřskou. Za dobu nemocenského pojištění se pro tyto účely počítá i doba registrace na ÚP. Takže pokud jsi registrovaná na ÚP a během registrace otěhotníš a zůstaneš registrovaná až do nástupu na mateřskou (6 týdnů před termínem porodu), je nárok na mateřskou ve výši cca rodičovského příspěvku. Momentálně tedy nějakých třiapůl tisíce, ovšem netuším, jak to bude od příštího roku. Jestli tahle minimální mateřská zůstane těch třiapůl nebo jestli se zvedna na těch cca sedmapůl, či kolik to má nový rodičák být. Každopádně postup by byl takový, že 6 týdnů před termínem porodu začneš pobírat mateřskou a pokud po porodu bude menší, než je rodičovský příspěvek, budeš si moct požádat o doplacení rozdílu mezi mateřskou a rodičákem.

S.+++
 Neu 
  • 

Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 16:57:40)
Děkuji za odpověď,ale měla jsem spíše na mysli,co bude následovat po ukončení evidence na ÚP...Do poloviny října,bych měla brát podporu,kdybych otěhotněla brzy,tak porodím v březnu apod.Tudíž budu tedy od pol.října do ev.jara příštího roku bez peněz a ještě si navíc třeba platit zdravotní?Pro miminko jsme se rozhodli před půl rokem a nějak jsme nečekali,že to bude běh na delší trať:-( a tak teď tedy nevím,jak dál,práci hnedtak asi neseženu a kdyby,tak je mi to i trapné,nastoupit a třeba za pár týdnů říct,že jsem těhotná,chápete?
 Sylvie 


Re: Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 17:08:48)
NEu, evidovanová na ÚP můžeš být i tehdy, když už nebereš podporu. Potom ale musíš spolupracovat při hledání zaměstnání, chodit, kam tě posílají nebo co já vím, jak spolupráce probíhá. V takovém případě za tebe platí zdravotní pojištění stát a budeš mít nárok na mateřskou (sice malou, ale je to o šest týdnů víc peněz, než dělá rodičák). NEbo se z evidence odhlásíš, nemusíš tedy spolupracovat při hledání zaměstnání, nárok na mateřskou mít nebudeš a zdravotní pojištění si buď budeš platit sama (je to necelých jedenáct stovek měsíčně) nebo se na zdravotní pojištťovně nahlásíš jako osoba pečující o dítě do 7 let věku a pojištění bude platit stát. Nahlásit se můžeš za podmínky, že nebudeš mít žádný příjem ze zaměstnání nebo podnikání a dítě bude chodit do školky na maximálně 4 hodiny denně.

Na jiné peníze automaticky nemáš nárok, ale přicházely by v úvahu nějaké sociální dávky dle celkového příjmu rodiny - příspěvek na bydlení, sociální příplatek. Ty se poskytují do 1,6 násobku životního minima rodiny a bližší informace k nim najdeš tady:

http://portal.mpsv.cz/ssp/obcane


S.+++
 Neu 
  • 

Re: Re: Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 17:15:03)
S tím 7letým dítětem,je to ale tak,že musí být zdravotně postižené,jinak o zdravé dítě se pečuje do 4let...
 Neu 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 17:18:28)
Jinak jediná možná věc by byla,být na nemocenské až do porodu,že?ALe bohužel nejsem ten typ,co by si o to říkal doktorovi,aniž by mi něco bylo...
Ale děkuji za příspěvky.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(27.5.2006 17:23:55)
NEu, směšuješ dvě věci. Nárok na rodičovský příspěvek je do čtyř let věku nebo do sedmi, pokud je dítě nějak nemocné. Se zdravotní pojištěním je to jinak, tam ho za tebe platí stát do sedmi let věku dítěte, pokud máš jedno, nebo do 15 let věku dítěte, pokud máš alespoň dvě.

Jinak na nemocenské dávky nárok mít nebudeš, protože neonemocníš v tzv. ochranné lhůtě - tedy do 42 dní po skončení zaměstnání, příp. do 1/2 roku, pokud bys zaměstnání skončila jako těhotná. Pokud onemocníš kdykoli později, tak nárok na nemocenskou nemáš, ale neschopenka je pro tebe omluvenka, proč si momentálně nemůžeš hledat zaměstnání.

S.+++
 anicka, dominik 08/04 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(28.5.2006 8:22:21)
pokud onemocnis v dobe kdy beres podporu v nezamestnanosti, tak nemas narok na nemocenkou ale podpora se ti automaticky o tu dobu kdy jsi v prac, neschopnosti prodluzuje.
 Líza 


Re: Re: Re: otěhotnění v průběhu evidence na ÚP 

(28.5.2006 6:18:02)
Neu, když jsi evidovaná na pracáku, tak i když už nemáš nárok na podporu, protože už doběhla doba, kdy ji můžeš čerpat, zdravotní a sociální ani nadále neplatíš.
 Tom 
  • 

jiný problém 

(27.5.2006 17:08:10)
Jiná bizarní situace:

Jedna žena je zaměstnána na dobu určitou (např. ve školství; přestěhovala se - z důvodu uzavření manželství - z místa, kde dva roky pracovala, a nový zaměstanvatel nejdříve nabízí PP na dobu určitou), a jiná žena je u téhož zaměstnavatele tři roky (a tedy už v PP na dobu neurčitou).

Obě ženy měly po dobu oněch tří let stejné příjmy, a odvedly tedy i stejné zdrav. pojistné. Během třetího roku nastoupily na MD. První ženě skončil během MD prac. poměr, druhé pokračoval. Od první MD ani jedna žena nepracovala.

Po dvou letech obě ženy opět otěhotněly. Zatímco druhá žena pobírala peněžitou podporu v mateřství v podobné/stejné výši jako při první MD (byla stále v prac. poměru), druhá měla nárok jen na základní výměr (kdy vyšlo nastejno, pokud nadále pobírala RP).

Obě ženy pracovaly stejně dlouho, zaplatily stejné pojistné (žena s PP na dobu určitou neměla žádné úlevy) a od první MD neodváděly žádné pojistné, a přesto má každá nárok na jiné plnění z odvedeného pojištění (resp. první žena nemá žádný nárok, protože s koncem zam. poměru (resp. po uplynutí ochranné lhůty) skončila i "pojistná smlouva").

Sice chápu, že hraje roli ne/trvání PP (ovšem proč má kvůli tomu být bita žena, která k PP na dobu určitou přišla ne vlastní vinou), ale přesto mi to z jedné strany přijde docela síla. Dovedete si představit, že by takhle podivně fungovalo třeba i komerční pojištění, kdy by každý za stejné peníze dostal jiné služby?
 Tracy+Domi 06/07+Alenka 12/10 


Otěhotnění v ochranné lhůtě 

(27.5.2006 18:33:02)
Dobrý den,mám stejný problém jako ostatní.Pracovní poměr mi končí 31.7.06 pokud otěhotním do té doby je vše v pořádku,půjdu na nemocenskou a tu mi bude platit zaměstnavatel + mateřskou půl roku.Ale v případě že bych otěhotněla v té ochranné lhůtě, tj. do 42 dnů po ukončení pracovního poměru to je jak?Šla bych taky na nemocenskou,kterou by mi platil býv.zaměstnavatel+mateřskou?Ale to bych se přece musela po ukončení prac.poměru nahlásit na ÚP ne?Trošku mi to vysvětlete,děkuji.
 anicka, dominik 08/04 


Re: Otěhotnění v ochranné lhůtě 

(28.5.2006 8:25:21)
ahoj pokud budes v prac. neschopnosti v dobe kdy ti konci prac. pomer tak na up se budes hlasit az kdyz budes mit neschopenku ukoncenou, t.j. cca 6 tydnu pred porodem
 Tracy+Domi 06/07+Alenka 12/10 


Re: Re: Otěhotnění v ochranné lhůtě 

(28.5.2006 9:18:50)
Né právě že bych v pracovní neschopnosti nebyla a smlouvu mi neprodloužili tak potom bych asi musela jít na Úp že?A kdybych otěhotněla do těch 42 dnů a doktorka mi pak napsala neschopenku tak bych ji zaslala do býv. práce nebo kde?A kdo by mi teda platil nemocenskou a pak mateřskou?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Otěhotnění v ochranné lhůtě 

(28.5.2006 9:59:12)
Tracy, já bych řekla, že v takovém případě nemáš nárok na mteřskou. Pokud půjdeš na neschopenku v ochranné lhůtě, tak ti bude proplácená až do ukončení neschopenky (nebo do ukončení podpůrčí doby - neschopenka se proplácí maximálně rok, s tím ale, že se berou ohledy k předchozí nemocnosti a za určitých podmínek se předchozí nemoce přičítají k té aktuální), ale už nebudeš mít nárok na mateřskou, protože nesplníš podmínku, že ze zaměstnání odcházíš jako těhotná. Ale mne se vyplácení neschopenek netýká, znám jenom absolutní základy. Nejlíp když se zeptáš na správě sociálního zabezpečení. Mají i svůj web a na něm elektronickou podatelnu pro dotazy, jenom se na stránky v posledních dnech špatně dostávám, nějak jim víc nefungujou než fungujou :o( Je to www.cssz.cz

Jinak neschopenku za nemoc v ochranné době dáváš k zaměstnavateli, a ten vyřizuje zbytek (tedy buď ti ji sám proplatí nebo ji předá na příslušnou OSSZ).
 Alena 
  • 

Doba určitá 

(28.5.2006 19:15:31)
Ráda bych se zde zeptatla na to, jak je to s pracovním poměrem na dobru určitou? Ještě nemám ukončenou školu, ale už jsem nastoupila do práce, protože jsem před nedávnem zjistila, že jsem těhotná. Nyní jsem na začátku 4 měsíce a zaměstnavatel zatím nic neví. Vím, že zaměsnavatel nesmí dát výpověď těhotné ženě, ale platí to i ve zkušební době?
 Inka + 3 kluci 
  • 

Re: Doba určitá 

(28.5.2006 20:13:30)
Doba určitá se sjednává i se zkušební lhůtou tří měsíců, což zaměstnanvateli vyhovuje, aby prozkoumal, co jste za člověka.Jenže, když jdete požádat o půjčku nebo hypotéku jste za blbce. Já jsem porodila třetího syna po čtyřicítce. Potřebovali jsem řešit bydlení, tak jsem v jeho 7 měsících nastoupila do práce, no jak jinak než na dobu určitou,i když na vysoký post ve firmě. Prostě jdete do nového prostředí, tak si to zaměstnanvatel vychutná, naštěstí mi ta doba určitá skončí za tři dny a jiní si budou přát, abych to táhla dál. Já vidím v době určité vrchol vydírání. Jenže tento nástroj určitě musel vymyslet někdo hodně vysoce postavený, který nikdy žádným psychickým nátlakem nemusel projít. Přece by neměl být problém, že za určitá odpracovaná léta se bude brát odstupné a jiné výhody, a pak by se nikdo nemusel bát být těhotný!!!
 Potvurka+Anička 8/06 


A jak na toto? 

(28.5.2006 21:08:36)
Můj PP končí 31.srpna tohoto roku.Bohužel ze zákona mi byl po dva roky prodlužován.Nyní jsem na PN z důvodu těhotenství.Na MD bych měla nastoupit zkraje srpna.Tudíž ještě stále mi trvá pracvní poměr.Jak je to nadále s Podporou v mateřství?Vzhledem k tomu,že jsme velká společnost,vyplácí mateřskou zaměstnavatel.Může mi dát výpověď?Nebo jsem v ochranné lhůtě ještě 28 týdnů po nastoupení na MD?Moc děkuji
 Sylvie 


Re: A jak na toto? 

(28.5.2006 23:17:30)
Potvůrko, tvůj pracovní poměr skončí 31.8. uplynutím doby určité (pokud ti zaměstnavatel neprodlouží smlouvu), nicméně peněžitou pomoc v mateřství ti bude vyplácet po celou dobu, po jakou budeš mít nárok (tedy celkem 28 týdnů, resp. 37 týdnů, pokud jsi osamělá nebo porodíš víc dětí naraz). Po skončení pobírání peněžité pomoci v mateřství se musíš sama zaregistrovat na zdravotní pojišťovně jako osoba, za kterou je plátcem pojistného stát z titulu pobírání rodičovského příspěvku.

S.+++
 Sylvie 


Re: Doba určitá 

(28.5.2006 23:58:56)
Aleno, ve zkušební době s tebou zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr kdykoli a bez udání důvodu, i když jsi těhotná. Pokud ho neukončí ve zušební době, pak už ti dát výpověď nesmí a poměr skončí až uplynutím doby určité.

Bohužel si vůbec nejsem jistá, jak je to s ochrannou lhůtou, když jsi studentka. Mám obavy, že když jsi jako studentka nemocensky pojištěná, tak se na tebe ochranná lhůta ze zaměstnání nevztahuje a pokud by došlo ke skončení pracovního poměru dřív, než nástupu namateřskou, tak bys mateřskou pobírala "studentskou", ve výši cca rodičovského příspěvku. NEchci šířit paniku :o) jenom mě to tak napadlo a možná se mýlím, každopádně by nebylo od věci se na to zeptat třeba na správě sociálního zabezpečení (pokud se sem neozvě někdo, kdo o vyplácení nemocenské něco ví?).


S.+++
 Alena 
  • 

Doba neurčitá !!!!!  

(29.5.2006 19:17:25)
Šmankote, to by bylo hodně nemilé!!! Ale já končím studium v plce června, tak snad .. nechají-li si mě tam přes prázniny, tak mám vystaráno ... doufám.
Jo a jen tak mimochodem jsem uplná trubka, chtěla jsem napsat PP na dobru neurčitou!!! Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou :-)
 zdenka, jan 2,5 + Lucie 10měs. + 22týden těhotenství 
  • 

poradna aperio 

(28.5.2006 21:47:42)
na začátku letošního roku sem se ocitla v podobné situaci. Dozvěděla sem se že se mění majitel podniku kde jsem zaměstnaná. Dozvěděla sem se že budu mít výpověď a tak sem hned brouzdala po netu kde se k tomu co dá najít a jestli vůbec výpověď můžu dostat, když jsem na rodičovské dovolené a ještě k tomu znovu těhotná...
V "aperio" internetové poradně pro rodiče jsem se dozvěděla, co mě zajímalo a dokonce mi v odpovědi na můj dotaz vypsali i konkrétní zákony. bylo toho tehdy asi 8 stránek... Byla sem s odpovědí spokojená a se zaměstnavatelem se taky dalo rozumě domluvit a tak i když už zaměsnaná nejsem /jsem v ochrané lhůtě/ bude mi peněžitou pomoc v mateřství vyplácet okr. úřad zaměsnavatele. po nástupu na první mateřskou sem se odstěhovala 110 km za manželem.
Zdenka
 Jita30 


Nástup na mateřskou 

(30.5.2006 10:14:02)
ahojky,
tak přesně tento problém jsem ještě minulý týden řešila a včera vyřešila:-).Mateřskou vyplácí správa soc.zabezpečení,takže musíte platit hlavně sociální pojištění.Účastna(neznamená odpracováno) na soc. zabezpečení musíte být 270 dní(započítává se i když jste byla např.vedena na úřadu práce).Podle zákona odcházíte na mateřskou 6-8 týdnů.Dále podle mého lékaře nesmí vydat neschopenku 1 měsíc před porodem(takže neschopnost zbytečně nepřerušovat,protože i když vám pracovní poměr skončil jste v ochrané lhůtě ).Což znamená buďte stále v neschopnosti až do počátku mateřské,kterou můžete nastoupit v termínu 29.6-13.7.Já to měla ještě o trochu těžší,protože jsem byla část roku zaměstnaná a část roku jsem pracovala jako OSVČ.J
 Sylvie 


Re: Nástup na mateřskou 

(30.5.2006 10:38:30)
Upřesním :o)

Nemocenského pojištění musíte být účastny 270 dní v předchozích dvou letech, tedy nemusí to být vcelku, jednotlivé doby pojištění se sčítají. Sociální a nemocenské pojištění není to samé!!!,i když nemocenské pojištění je součástí sociálního. Ale například jako nezaměstnaná registrovaná na ÚP jste pro případ mateřské nemocensky pojištěná, i když jinak sociální pojištění neplatíte (ani stát neplatí) a naopak - pokud jako OSVČ platíte pouze sociální pojištění bez nemocenského pojišění (pro OSVČ není povinné, narozdíl od zaměstnanců), tak nemocensky pojištěná nejste.

Na mateřskou odchází 6-8 týdnů před porodem zaměstnané ženy, nevím, jestli i OSVČ. Ale pokud někdo nastupuje na mateřskou z titulu ochranné lhůty z předchozího zaměstnání nebo jako registrovaná na ÚP či studentka, tak nastupuje 6 týdnů předem.

Lékař nevydá neschopenku měsíc před porodem z jednoduchého důvodu - v tu dobu už totiž jste (nebo máte nárok být) na mateřské a souběh neschopenky a mateřské není možný. Ovšem pokud jste nemocensky pojištěná, ale nevznikne nárok na mateřskou z důvodu, že nemáte ke dni porodu 270 dní nemocenského pojištění, tak vám lékař vydá neschopenku 6 před předpokládaným termínem porodu a ukončí 6 týdnů po skutečném datu porodu. Jinak ochranná lhůta pro ženy, které ze zaměstnání odchází jako těhotné, činí 6 měsíců - během této lhůty mohou kdykoli nastoupit na neschopenku a bude jim proplácená (samozřejmě - když lékař neschopenku uzná za vhodnou).

Proplácení sprásou sociálního zabezpečení taky není tak docela pravda. Pokud se neschopenka nebo mateřská uplatňuje v rámci ochranné lhůty, musí to jít VŽDY přes zaměstnavatele. Ten jí pak buĎ proplatí a s OSSZ si vyplacené nějak vykompenzuje (velká organizace) nebo předá na OSSZ (malá organizace). Doklad ale v ruce potřebuje mít,protože podle něj například nahlašuje zdravotní pojišťovně, že zaměstnanky je pojištěná státem z důvodu nemoci v ochranné lhůtě, z důvodu pobírání PPM atd.

Přiznám se, že netuším, k jakému dotazu byla předchozí odpověď, upřesňuju to jenom tak obecně :o) Každopádně pokud v původním dotazu šlo o nástup na mateřskou v ochranné lhůtě, tak tam je daný termín 6 týdnů před předpokládaným datem porodu, takže těhule nemůže nastoupit už 8 týdnů předem.

S.+++
 lucia 
  • 

Re: Re: Nástup na mateřskou 

(7.6.2006 0:46:37)
a jak se bude vyvijet muj pripad? pracuji mimo CR a zdravotni pojisteni si platim v zahranici. v 7. mesici prijedu do CR a co pak? posledni pracovni pomer v CR byl pred 5 lety. manzela nemam, v CR mam jen trvaly pomer a nulovy ucet v bance. baby radte, at neco nepropasnu.

no a jeste jedna vec, jsem rozvedena jeste z CR a protoze jsem si nezmenila jmeno, mam stale jmeno po byvalem, to se jako dite bude jmenovat po mem ex nebo muzu dat jmeno po otci ditete? a co kdyz nebude moct prijet se mnou, jak to prokazu kdo je otcem?
 zenobia 
  • 

Rozpor s uvedenou odpovědí 

(16.11.2007 13:03:31)
Zdravím,
doporučuji Vám, podívat se na níže uvedený odkaz - myslím, že je naprosto v rozporu s tím, co zde odpověděla paní doktorka.

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx
- mrkněte na paragraf 53 a 54
 Sylvie 


Re: Rozpor s uvedenou odpovědí 

(16.11.2007 13:10:51)
Odpověď NENÍ v rozporu. Zaměstnavatel nemůže dát VÝPOVĚĎ, ale pokud byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou, tak zaměstnavatel žádnou výpověď nedává. Pracovní poměr končí sjednaným datem, to není výpověď.
 Anet 1 dítě na cestě  
  • 

Jak je to s výší mateřské 

(26.11.2007 15:11:31)
Hezký den,


chtěla bych se zeptat jak je to s mateřskou dovolenou, pokud pracuji na ŽL a mám podepsanou smlouvu o asistenstke činnosti na dobu neurčitou a mám stanoven pevný plat..Jak bude vysoké má mateřská dovolená, když pracji na ŽL 3měsice...a platím si sama soc.poj a zdrav. poj....
Děkuji
 Sylvie 


Re: Jak je to s výší mateřské 

(26.11.2007 20:35:33)
Anet, málo informací.

1. Mateřská dovolená je název pro volno v zaměstnání. Ty zaměstnání nemáš, ty jsi živnostník, ty nárok na mateřskou dovolenou nemáš, tedy tohle bych být tebou včas probrala s firmou, pro kterou pracuješ. Aby třeba nedošlo k tomu, že ty bys chtěla být doma s miminkem, ale firma by předpokládala, že pro ně dál budeš vykonávat činnost.

2. Peněžitá pomoc v mateřství, tedy dávky z nemocenského pojištění, které se pobírají zpravidla po dobu celkem 28 týdnů, by ti náležela, pokud na PPM splníš podmínky. Tedy:
- ke dni nástupu na PPM (zpravidla 8-6 týdnů před termínem porodu) budeš nemocensky pojištěná a budeš mít zaplaceno pojistné
- budeš mít alespoň 270 dní nemocenského pojištění ke dni porodu počítáno za poslední dva roky
- z toho jako živnostník musíš být pojištěna minimálně 180 dní v posledním roce před porodem
- po dobu pobírání PPM nebudeš osobně vykonávat živnost
- musíš porodit a starat se o dítě

Čili záleží na tom, jestli jsi se přihlásila k nemocenskému pojištění (to je nepovinná součást sociálního pojištění), jestli si platíš zálohy a jestli celkově splníš potřebný počet dní pojištění. U OSVČ se nemocenská/mateřská počítá z nemocenského pojistného zaplaceného v předchozím kalendářním roce (pokud v tom roce byla OSVČ přihlášena k nemocenskému pojištění - pokud by nárok na nemocenskou/mateřskou vznikl v tom roce, co se k nemocenskému přihlásila, tak se samozřejmě počítá z aktuálního roku)

3. rodičovský příspěvek - v příštím roce je třírychlostní a doba a výše RP závisí i na tom, zda jsi měla nárok na PPM a v jaké výši.

1. pokud budeš pobírat PPM ve výši alespoň 380 Kč na den, tak po skončení PPM můžeš požádat o RP ve výši 11.400 do dvou let dítěte (nebo si můžeš zvolit variantu 2 nebo 3)
2. pokud budeš pobírat PPM, můžeš si zvolit, že po skončení PPM budeš do tří let věku dítěte pobírat 7.600 Kč (nebo si můžeš zvolit variantu 3)
3. pokud nárok na PPM nemáš, tak budeš od porodu do 21 měsíců pobírat 7.600 Kč, a dále do 4 let 3.800 Kč (pokud bys nárok na PPM měla a tuto varinatu si zvolila, tak samozřejmě RP nebudeš dostávat hned po porodu, ale až po skončení pobírání PPM).

Tak snad si z toho vybereš, co se ti hodí :o)

----------------
 Petroslavka 


ochranná lhůta  

(26.11.2010 10:12:48)
Dobrý den,
nevím si moc rady a proto se na vás obracím s tímto dotazem.
V současné době jsem zaměstnaná, ale uvažuji o změně zaměstnání, ale i zároveň plánujeme s manželem miminko. Nevím jak by to bylo v případě, kdybych v současném zaměstnání dala výpověď, nastoupila do nového zaměstnání a ve zkušební tříměsíční době otěhotněla. Jestli je vůbec nějaká ochranná lhůta. Bojím se, že v případě nástupu do nového zaměstnání a průběhu 3měsíční zkušební doby po zjištění mého těhotenství by mě mohli vyhodit bez udání důvodu a zůstala bych na ÚP.
Děkuji za odpověď.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.