| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dvakrát do stejné řeky jsem vstoupila i nevstoupila…

 Celkem 180 názorů.
 Gabe 
  • 

Super zazitek 

(15.8.2005 11:09:08)
Diky, za Tvuj clanek. Moc me to potesilo, protoze jsem taky rodila doma a presne vim, o cem mluvis....lip bych to nenapsala :o)

Preji Tobe a cele Tve "pocetne rodine" vsechno nej nej...
 Saba 
  • 

Re: Super zazitek 

(15.8.2005 12:09:29)
Super zazitek mozna,ale v prvni rade hlavne hazard se zivotem ditete.Nahodou vse dopadlo dobre, tak je za hrdinku, ale kdyby nastaly komplikace, tak ji nepomuze ani nemocnice par metru od domu. Pokud rozhoduje o svem zivote, at dela co chce, ale tady jde o zivot dalsiho tvora a to uz mi tak skvele neprijde.
Je to muj nazor, i kdyz mi je jasne, ze zde nijak kladnou odezvu mit nebude.
 Janijaja 


Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 12:44:31)
Ach jo, kdyby se zdrave deti rodily jen nahodou, nebylo by nas pres 6 miliard...
 Lucka a Tomáš 5m, SR 
  • 

Re: Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 12:51:02)
môj názor: doma by som sa bála rodiť, pretože nikdy žena nevie, aké komplikácie sa môžu vyskytnúť počas pôrodu. Ja som tiež chcela pôrod normálny, ale po 11 hodinách bol zakončený cisárskym lebo bábo by neprešlo cez kostrč. Nechcem vedieť ani si predstavovať ako by to dopadlo, keby sa môj syn už vcucol do pôrodných ciest a museli by ho vyťahovať kliešťami alebo lámať kostrč. Preto nie som naklonená pôrodom doma a čo sa týka nástrihu, radšej ten ako mať trhanec až po konečník a ľudovú výšivku. Ani masáž hrádze ti nezaručí, že ho nebude treba.
Gratulujem k dievčatku
 Lenelka 


Re: Re: Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 16:23:40)
Hmm, Lucko, ja jsem se natrhla prave az "tam" a v pohode jsem sedela po 12-ti hodinach. Samozrejme me mohli strihnout, ale v porodnim planu jsem mela "nestrihat", takze poslechli. Ono se totiz natrzeni hoji lepe nez nastrizeni.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 16:22:25)
Jani, gratuluji ke krásné a krásně narozené holčičce! Zbytek už za mě řekla o kousek níž Sláfka.
 Lionka 


ÚUUUUUUUUUUUUUUžasné!!! 

(24.8.2005 23:32:45)
Gratuluji,úpřimně závidím a přeji moc a moc zdravíčka!!!!Přesně tak bych si to představovala :o)))) -jen kdyby ty klacky neházeli v ČR pod nohy...
P.S. Na ty odpůrkyně a mravokárkyně se vykašli ;o)-je nikdo nenutí a do porodu bych si taky nenechala "kecat" ;o)
Jsi pašák!Přípravu a průběh jste zvládli super!!!!
 Gabe 
  • 

Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 14:38:25)
Mila Sabo,

nevim jestli je Ti znamo, ale v nemocnicich umiraji take deti. Porod doma musi splnovat patricne pozadavky... kdyz nejsou, rodi se v nemocnici.Ale uprimne, ani v nemocnici nemas zaruku, ze porod probehne bez jakyhkoliv komplikaci at uz u matky nebo u ditete.
 Sláfka 


Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 15:04:05)
Kdyby rozhodovala jen za sebe??? A není náhodou celé tažení za svobodnou možnost potratů vedeno v lini "žena si může se svým tělem nakládat jak uzná za vhodné"??? Aha, takže žena může dítě zabít ještě než se narodí a to je správné, protože nijak nehazarduje a pouze nakládá se svým tělem. pokud se ale rozhodne opět se svým tělem naložit jak uzná za vhodné a to ještě s přihlédnutím k tomu, aby miminku připravila co možná nejpříjemnější příchod na svět, tak hazarduje a na to už právo nemá...zajímavá teorie.
Jak už někdo psal, i v porodnici se může stát, že miminko umře, ale zhruba devadesát procent žen rodí bez problémů. Ty ostatní povětšinou doma ani nerodí, protože buď jim o riziku řekne někdo při vyšetření a pokud je to něco, co se nedá zjistit, funguje u většiny těhotných zdravý instinkt, který říká, když se něco děje tak, jak by nemělo...Jistě, že i tak jsou rizika, ale riziko největší je vůbec se narodit, neznám nic rizikovějšího, než život sám. Já jsem se rozhodla doma nerodit, protože jsem si po deseti letech od posledního porodu na to netroufla. Ale vybrala jsem si alespoň přátelskou porodnici, kde jsem mohla mít svého manžela a synka. Obdivuji však ženy, které jsou natolik sebevědomé (myslím, že o sebevědomí a vědomí vlastní schopnosti), že to dokáží. Kromě toho - někde jsem četla, že pro fyziologický porod jsou nejvíce rizikové jsou právě porody v porodnicích...
 Irma 
  • 

Re: Re: Re: Super zazitek 

(15.8.2005 18:25:42)
srovnání s potratem je v této souvislosti velmi, velmi demagogické
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Super zazitek 

(17.8.2005 12:41:18)
Irmo,
proc je tohle srovnani demagogicke? V obou pripadech se jedna o rozhodnuti o dosud nenarozenem diteti.
Jen tak naokraj: Jaky je rozdil mezi ditetem potracenym treba ve 20tt a narozenym treba ve 25tt? Asi hlavne ten, ze zatimco to prvni dite je stale jeste potracene legalne, tak ve 25tt se lekari muzou strhnout, aby ho zachranili... samostatneho zivota neni schopne ani jedno z nich - a pristup je diametralne odlisny.
Konstanta
 bakanka*82 


Re: Re: Super zazitek 

(16.8.2005 9:48:45)
Možná by stálo za to zamyslet se přoč to proběhlo bez komplikacích.Ono to není náhoda,podle mě je to hlavně o psychice.Když je v poho matka tak je to určitě lepší.Já sama bych doma nerodila,protož mi k tomu chybi odvaha a určitý kus sebedůvěry.Mám však strach i z porodu v nemocnici takže jsem asi exot.Jinak přeji holčičce i mamince zdraví,ostatním zachování hezkých vzpomínek.B
 katka 2 deti 
  • 

Re: Re: Super zazitek 

(16.8.2005 11:22:10)
hmm..dost diskutabilne, osobne by som do toho v zivote nnesla, lebo mi to pride nezodpovedne v pripade necakanych komplikacii - nik totiz nezaruci, ze nemozu nastata - ani ta najlepsia porodna asistentka. Navyse velmi prijeme a skoro v domacej atmosfere sa dnes da rodit, uz aj v nasich porodnicach./ v CR/ Navyse mi pride zvratene mat u porodu starsie dieta, uplne suhlasim z nazorom, ze to v nom moze vyvolat dozivotnu traumu. Takze moj nazor je skor ten, ze je to viacnasobny hazard, zo zivotom miminka, zo zivotom rodicky a z psychikou starsieho dietata.
 Iva 
  • 

Re: Re: Super zazitek 

(18.8.2005 12:46:11)
Sabo, taky mi to přijde, jako by to psala členka nějaké sekty.....ale asi jsme příliš "nepřírodní":-)
 Dana 
  • 

Re: Re: Super zazitek 

(22.8.2005 9:27:38)
Mluvíš mi z duše!
Mám 2 zdravé kluky, mohlo to být úplně jinak. Obě těhotenství naprosto bez problému, první se na svět dral ouškem napřed, místo temenem hlavy, takže nakonec císař, druhý 5 kilo + 2x obtočená pupeční šňůra kolem krku...

Ale každý svého štěstí strůjcem...
 Petra a 34tt 
  • 

Re: Re: Super zazitek 

(18.10.2005 21:35:25)
úplně souhlasím,navíc mě by se nelíbilo,kdyby po celou dobu bolestí na mě koukalo další dítě,vadilo by mi taky chodit po bytě a ze mě tekla voda a jiné,připadá mi to dost zvířecí porod a přece jen jsme už v moderní době,neřeknu před rokem 1990,ale nyní i podle zkušeností jiných mamin,si můžu zvolit polohu a jsem pod dohledem,nevím proč by na mě mělo koukat půl rodiny a fůra známých,stačil by mi manžel...
Taky pouze můj názor,ale tento,kdy se žena chce vracet rodit do dob minulých mi prostě přijde dneska trochu ujetý
 Markéta, syn 12 let 
  • 

Re: Super zazitek 

(16.8.2005 0:08:22)
Moc pěkné čtení. A zajímavá ta diskuse pod ním. Rodila jsem v roce 93 v Holandsku. A tato zemička je proslulá tím, že razí přirozené porody na prvním místě. Byla jsem těhotná prvně a popravdě, dost jsem se v těch všech informacích ztrácela. Takže jsem půl roku strávila študováním toho, jak to v Holandsku vlastně chodí. Zjistila jsem, že tam většina žen (cca 84%) rodí doma. Kromě porodu doma tam existuje tzv. poliklinický porod a potom normální porod v nemocnici. Ten poliklinický se liší od běžného porodu v nemocnici jen tím, že maminka jde nejpozději 24 hodin po porodu domů (samozřejmě když je vše ok). Nejčastěji to chodí tak, že žena porodí, setrvá 2- 3 hodinky a jede domů. Normální porod potom vypadá jako u nás, ženy zůstávají v porodnici cca 5 až 7 dní. V době těhotenství si musí každá maminka jeden z těchto tří porodů vybrat a nahlásit se k němu. Pro domácí porod si tak zabukuje porodní asistentku a vše se začne připravovat, pro porody v nemocnici je zase důležité aby se maminka nahlásila ve zvolené porodnici na termín svého porodu. Tím se v porodnicích registrují předpokládané porody a když se naplní kapacita, maminka je o tom informována při pokusu o registraci a musí si vybrat jinou porodnici. To je mimochodem dobrý systém, protože se tam nemůže stát, že přivezou rodičku a porodnice ji odmítne a pošle jinam, protože má už plno. Kde se maminka zaregistruje, tam potom rodí. Svízel je, když dostanete tzv. "lékařskou indikaci". To znamená, že vaše těhotenství není zcela ok a nebo je nějaké velké riziko nebezpečí či komplikací u porodu. To potom NESMÍTE rodit doma. Když jde vše jak má, můžete pár hodin po porodu v porodnici odjet domů, ale do porodnice musíte. Nenahlášený porod a nebo nedodržení lékařské indikace je trestné a považuje se za ohrožení života novorozence. Je to proto, že u nenahlášeného porodu vlastně není žádná odborná pomoc (protože u každého domácího porodu je odborná porodní asistentka a rodinný lékař - aby tam ale byli, musí se porod nahlásit a maminka předem zaregistrovat). Určitě je vám jasné, že než jsem se ve všem zorientovala, byla jsem ve 36. týdnu. A navíc - dostala jsem lékařskou indikaci. Mrzelo mě to, byla jsem ve velikém pokušení zkusit porod v porodním hotelu. Doma ne, protože jsme měli velmi malý byt, ale v Holandsku může rodina zvolit i tzv. porodní hotel, který se snaží vytvořit co možná nejpřátelštější domácí prostředí. Bohužel, porodní hotel je na úrovni domácího porodu, jsou tam jen porodní asistentky a žádné klasické gynekologické vybavení jako v porodnici. Takže zvolit si hotel, jsem nesměla. Jsem ale optimista, takže jsem se přihlásila k poliklinickému porodu a těšila se, že všechno půjde rychle a hladce. Porodnici jsem si vybírala tak, jak to je v H běžné. Navštívila jsem ji, prohlédla si oddělení, ukázali mi porodní pokoj i kde budu po porodu. Vypadalo to dobře a bylo to jen "za rohem". Termín porodu jsem měla na 24.12. 1992 a těšila jsem se, že to vyjde a dostaneme dáreček pod stromeček. Když se nic nedělo ani 3. ledna 1993, lékař rozhodl, že musím nastoupit k vyvolání porodu. Nechtělo se mi, ale co se dalo dělat. 4. ledna jsem nastoupila a začal kolotoč všech možných vyšetření. Ukázalo se, že jsem nebyla vůbec otevřená, ani na 1cm, takže mi zavedli k děložnímu hrdlu speciální balónek, který na něj tlačil a měl způsob otevření alespoň na 3 cm. Celý den se nedělo nic, večer manžel odjel domů a já šla zklamaně spát. Všechno se ubíralo jinak, než jsem si představovala. Brzo ráno mě znovu prohlédli a dostavila se dobrá zpráva - už bylo možné nasadit kapačku, která vyvolá děložní stahy. Takže jsem znovu volala manžela aby přijel a byla jsem přestěhována na porodní pokoj. To byl takový útulný pokoj určený jen pro nás a připravený na porod. Bylo tam sice mnoho různých přístrojů, ale taky kuchyňská linka, rychlovarná konvice, mikrovlnka - pro naše potřeby. Byla to taková kombinace špitálu a nějaké domácnosti :-) Nijak jsem si to ale neužila, protože mi zavedli do pochvy sondu měřící odezvy dítěte takže jsem musela neustále jen ležet a nemohla se ani pohnout. Trochu mi vadil tlak, který v Holandsku existuje, pokud jde o otce u porodu. Když ho tam nemáte, dívají se na vás jako na nějakého asociála a nebo vás litují, že jste buď svobodná matka a nebo vdova. Manžel se s příjezdem chvíli zdržel, visel někde v zácpě aut a hned jsem to zažila na vlastní kůži - copak se stalo, kde je tatínek, proč není tatínek? Pociťovala jsem to trochu jako druhý extrém. U porodu jsem manžela mít chtěla, oba jsme byli domluvení, ale tento přístup se mi zdál trochu přes čáru.... Někdy odpoledne jsem už měla kontrakce po minutě a stálo to za to. Bohužel, ani ve dvě ráno jsem ještě nemohla tlačit, protože dítě bylo vysoko. Nesestoupilo. V té době jsem měla kontrakce po minutě už přibližně 12 hodin a byla jsem k smrti vyčerpaná. Lékař navrhl, že kapačku vysadí, kontrakce se tím zastaví a v 8 ráno pojedu na sál na císař. Podle sondy slábly i odezvy dítěte a tak nebylo co moc řešit. Dodnes mě mrzí, že jsem byla moc unavená na to abych si trvala na epidurální analgezii. Když se mě doktor zeptal, jestli chci císař v narkóze, v polospánku jsem to odsouhlasila. V 8 hodin mě odvezli na sál a v 9,07 se narodil náš Honzík - zdravý, ale 5kg vážící a 54cm měřící klučina. Zdravý jak buk! Já ležela na jipce a všichni chodili a říkali, jak je úžasný. Chtělo se mio břečet. Všichni ho už viděli, já ne. A když mě přivezli konečně na pokoj a dovezli Honzíka, pro všechny hadičky a bolest břicha jsem si nemohla ani pořádně prohlédnout. A tělo mi ho ze stejných důvodů nepoložili. Chci tím jen říct, že jsem rodila v zemi, kde je personál fakt moc milej a za peníze pojišťovny okolo vás skáčou od nevidim do nevidim. Manžel samozřejmě dostal během mého dlouhého porodu na porodním pokoji i teplé jídlo a pití. Pochopitelně se mnou na pokoji tu noc před císařem i spal. Nic nebylo problémem a na nic si nemohu stěžovat. Přesto - kdybych si mohla přát, byl by to klasický porod. Trvalo mi asi rok, než jsem v sobě zazdila pocit, že mi něco chybí. kamarádky vyprávěly, jak to jejich mimčo poprvé zabrečelo... já u toho nebyla. Takže bych řekla, ať už doma nebo v porodnici, když to jde, všem bych přála rodit přírodní cestou. Ono totiž pokud jde o císaře, není všechno zlato co se třpytí...
PS: Díky za fajn článek
 Anna B. 
  • 

Re: Holandský zážitek 

(22.8.2005 22:12:17)
Díky moc za tento příspěvek - konečně někdo napsal jak to taky jde -tedy "vlk se nažral a koza zůstala celá" aneb porod co nejpřirozenější, ale zároveň s maximálně minimalizovanými riziky pro maminky, drobečky a celou rodinu - a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. I z administrativního hlediska všechno vymakané - nedokážu si představit, co by proti tomu mohl někdo namítat. Nechápu, k čemu všechny diskuze a proč prostě neokopírujeme holandský model porodnictví - fungující a ověřený!!!!!!!!!!!!!!
 Madla 
  • 

Re: Re: Holandský zážitek 

(22.8.2005 23:11:08)
Možná proto, že 99 % českých žen si na ten současný, štědrý a bezpečný nestěžuje.
 Silueta 


Zní to jako pohádka... :o)) 

(15.8.2005 11:15:14)
Krásně popsané, přečetla jsem článek jedním dechem.
Já sama bych si asi neriskla rodit doma, myslím, že na to maminka musí mít povahu - klidnou, vyrovnanou a samozřejmě musí být s celou rodinou připravená a rizika si asi raději nepřipouštět.
Musel to být pro vás všechny nezapomenutelný a nádherný zážitek a je bezvadný, že vše takhle dobře dopadlo. Přeju vám hodně zdraví a štěstí.
 Petra -3děti 
  • 

Re: Zní to jako pohádka... :o)) 

(15.8.2005 12:45:20)
Článek byl skvělý,bezva se to čte,ale ten strach,kdyby se to nepodařilo musí být strašný.
Jsem matka 3 dětí,které jsem rodila v porodnici u všech s odstupem skoro 4let a vždy to bylo o něco lepší.
Všichni tři měli 10dní zpoždění,takže jsem rodila 1-2,5(u každého jinak(dní po provokačkách.U všech jsem při porodu dostávala kyslík,protože jejich tep klesal a u všech jsem musela být nastřižená.Takže bych nerada toto absolvovala doma,měla jsem pocit ,že přeci jen doktoři a přístroje jsou na dosah,kdyby se něco zvrtlo.Ale i přesto jsem si děti okamžitě po porodu vyžádala,aby mi je dali na prsa a hned je mohla nakojit.U prvního to bylo dohadování,ale nedala jsem se. (Jsem vystudovaná dětská zdr. sestra- a tak jsem byla dotěrná).Byl to velmi skvělý pocit radosti a za nic na světě bych to nevyměnila.U prvního porodu jsem měla štěstí na sestřičku,byla to moje kamarádka(náhodou)a bylo to fajn,ikdyž jsem byla dost stydlivá.Ale neměla jsem štěstí na lékařku,ta byla dosti protivná,možná protože jsem rodila pozdě večer. Ale to by nemělo být.
Takže nikoho neodsuzuji,jen závidím jejich odvahu.Ale i kdybych měla možnost,já bych rodila opět v porodnici.Je to věc matky,dítě je v jejich rukou,ale nikdy nemůže vědět co se může stát.
V porodnici se už mnoho věcí změnilo,u dcery před 3lety,jsem si mohla vybrat v jaké poloze chci rodit,zda chci klystýr,oholit,mohla jsem pít,mohla jsem mít i manžela ,kamarádku nebo matku u porodu,ale já si nebyla jistá,zda je tam chci a pak to šlo rychle v noci a už jsem neměla čas rozhodování.
Takže teď to bude jistě ještě lepší.
Jinak přeji hlavně hodně zdravě narozených dětí kdekoliv a kdykoliv.
 Peťka 
  • 

Gratulace 

(15.8.2005 11:23:05)
Chci Vám vyjádřit svou upřímnou a radostnou gratulaci a popřát Vám do společného života hodně zdraví.
Krásnější začátek nového života si ten malý človíček nemohl přát. Máte můj obdiv. Sama o domácím porodu uvažuji, moje sestra jej absolvovala coby prvorodička a má také zdravou a krásnou holčičku, ale nerodila u nás, nýbrž ve Francii. Bohužel je smutné, že v ČR toto normální svobodné rozhodnutí posune člověka ke společenské izolaci, útokům ze strany rodin.příslušníků a zdravotnického personálu.
 Jitka+2kluci 


Re: Gratulace 

(15.8.2005 14:30:17)
Moc gratuluju, miminku přeju hodně štěstí a hlavně zdraví!
Já sama bych doma nerodila, moc bych se bála o miminko, jsem totiž expert na katastrofické scénáře, ale strašně fandím všem, kteří se tak rozhodnou. Já osobně jsem si z porodnice odnesla dost nepříjemných zážitků.
 Hanka,3 deti 


Pekne 

(15.8.2005 11:31:39)
Ukapla mi slza pri cteni. Sama mam 3 deti, vsechny jsem rodila v nemocnici, ale ten pocit cele rodiny, ze je pri mne chybel. To je skoda. Preji vam vse nej.
 Olina 
  • 

Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 13:02:47)
A jen tak na doplnění. Kdo jste si přečetl v článku poznámku o bezbolestném císařském řezu, tak aby nebyl zklamaný. Není to jako rozepnout zip, byl to docela pocuc. Ale to je jedno jak, hlavně, že je dítě zdravý.
 Pawlí 


Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 14:00:51)
Ten "bezbolestný císařský řez" mě taky "pobavil" mám ho za sebou a radši tři normální porody :-).
Moc gratuluji k mimku a přeji mnoho zdravý a lásky.
 Zuzana27 


Bezbolestný císařský řez je vážně utopie 

(15.8.2005 14:09:56)
Krásný příběh, sama bych asi tolik odvahy neměla. Ale představa, že císařský řez je bezbolestný je stejně tak rozšířená jako nesmyslná. I kdyby to nebolelo při něm, tak po něm je to pár dní opravdová lahůdka. Kdo může srovnávat, tak asi ví, o čem mluvím.....
 Kaja + 3 


Re: Bezbolestný císařský řez je vážně utopie 

(15.8.2005 15:04:44)
No uplna utopie to neni. Mas pravdu, ze kdyz epidural odeznel, tak to docela bolelo, ale jak jsem sledovala reakce ostatnich po nastrihu hraze, tezko rict co bylo horsi. Asi to zalezi na situaci.
Ale dalsi porod cisarem me nedesi i kdyz doufam, ze tentokrat to pujde prirozenou cestou.
 Zuzana27 


Re: Re: Bezbolestný císařský řez je vážně utopie 

(15.8.2005 15:10:57)
Kajo, já jsem si jen dovolila podotknout, že císařský řez není bezbolestný, což jsi i Ty ve svém příspěvku potvrdila....
 Lynxová a tři :c) :c) :c) 


Re: Re: Bezbolestný císařský řez je vážně utopie 

(22.8.2005 11:43:00)
Rodila jsem první dítě - holčičku 2,70kg "normálně" a druhé mimi - kluk byl koncem pánevním, bála jsem se ho rodit a tak jsem si domluvila CS, nakonec měl jen 3,20kg ale řeknu vám toto - porod je hodně bolení před a pak okamžitě klid, to šití nic moc, ale dá se to. CS jsem měla za spinální anesteze, vše jsem si prožila při vědomí, břicho bolelo jak blázen, stahy rozřezané dělohy, brnící nohy,v noci se nemůžete ani otočit na boku, máte pocit, že spodek tam zůstane ležela hořejšek se otočí, pak péče o mimi a následně doma o starší sestřičku - výsledek = ZLATEJ ZDRAVEJ POROD!!!!! Břicho cítím dodnes, jak někde narazím do stolu a to je klokovi 20m! Doufám, že do třetice si to napravím a budu rodit jak se patří, někde v klidu a koutku, bez oxitocinů a nervních sester... ovšem doma to nebude. Porodní dům bych ráda.
 Evča 
  • 

Re: Bezbolestný císařský řez je vážně utopie - Souhlasím! 

(15.8.2005 17:27:02)
Mám za sebou 3 porody - 1.+3.klasický, mezitím 2.císař. Klasické porody taky bolely, ale šlo to, bylo to přirozené a po porodu jsem měla pokaždé strašně moc energie, pořád se mi chtělo někde chodit atd :-)) Zato císař - brr!!! Ano, vlastní porod byl bezbolestný díky celkové narkóze, ale když jsem přišla k sobě já i ta rána na břiše, tak to bylo naprosto šílené. Příšerné bolesti, prosila jsem je o další a další prášky proti bolesti, myslela jsem, že to fakt nevydržím a zemřu. Hrozně dlouho jsem se nemohla vzpamatovat, ploužila jsem se slabá jako moucha a bílozelená kolem stěn. Fuj... Kdybych si mohla vybrat, tak radši 10 klasických porodů než jeden císař!!!! A to jsem rodila v "klasické" poloze téměř na zádech, žádný porod do vody, žádné míče atd. Ale pořád to bylo 100x lepší než císař...

(Jediná výhoda císaře je, že jsem byla brzy schopná normálního sex.života ;-) protože po klasických porodech jsem vždycky byla šitá. Ale po tom císaři jsem byla tak vyřízená, že jsem na to stejně neměla chuť...)
 Lenka, dcera 3r 
  • 

Samotný císař nebolí, ale potom! 

(16.8.2005 14:34:49)
Taky mám podobnou zkušenost. V prvé řadě jsem se psychicky sesypala, když jsem se dozvěděla, že budu rodit cíařem (indikace: hypoxie plodu a poloha koncem pánevním). Přešlo mě to až po injekci před operací. Tu jsem absolvovala ve spinální anestezii - docela fajn, ale přesto jsem ještě cítila bolest, tak mě lehce "přispali". Probuzení a první dojmy ucházející, ale jen do té doby, než jsem se měla pohnout. Tak šílené bolesti jsem opravdu nečekala; dostávala jsem léky proti bolesti, ale při pohybu to absolutně nefungovalo. Bylo pro mě nepředstavitelným utrpením jenom se zvednout na posteli, nemohla jsem slézt z postele, chůze šouráním se slzami v očích, stejná krize při pokusu se posadit nebo si zase lehnout (to bylo druhý den po císaři - vyčerpalo mě to na zbytek dne). Další den jsem asi podala největší sportovní výkon svého života, když jsem ušla zhruba dvacet metrů do koupelny; poté jsem opustila JIP a vrátila se na pokoj, kde jsem poprvé viděla dceru. Bolesti jsem měla ještě hodně dlouho, zejména pokud jsem zůstala delší dobu v klidu (po spánku), ale celé místo okolo jizvy bylo na dotyk absolutně mrtvé. Nikdy mi nepřipadlo, že jsem k bolesti nadměrně vnímavá, ale tohle byl nejhorší zážitek mého života. Nemůžu to srovnat s klasickým porodem; navíc jsem měla jakési psychické trauma z toho, že jsem "zklamala", že nedokážu "normálně" porodit, všechno to bylo takové odosobněné, šlo to jaksi mimo mě, bez mé účasti.
 Marfy, Sofie 8/03, Oliver 6/05 


A to ses o mimi nebála? 

(16.8.2005 23:05:16)
Opravdu to zní jako pohádka, já první dcerku rodila do vody, super, podruhé synka /KP/ císařem, a kdyby náhodou třetí, tak chci zase přirozeně. Ale v porodnici /byla jsem ve Vrchlabí a super, i ten císař/, doma bych se bála, že kdyby byl nějaký problém a něco by se stalo, tak bych si to vyčítala celý život. Mimochodem -třeba do Vrchlabí si můžeš taky vzít "celou rodinu vč. starších sourozenců"
 Lionka 


Re: Re: Bezbolestný císařský řez je vážně utopie - :o))))) 

(24.8.2005 23:45:37)
že by utopie?
...mám za sebou 3x CS(plánovaný) a opravdu si nemohu vůbec stěžovat(2x celková,1xsvodná anestezie)-kdyby mohlo být i po 4. a po 5. - volím jedině CS

takže bych tu maminky nestrašila-není to nic hrozného,ba řekla bych co se týká bolesti- brnkačka(je nutno rozlišovat: CS jako řešení v nesnázích při porodu po mnohahodinové bolesti x plánovaný),i poporodní rauš jsem zažila nevídaný-ostatně o tom jsem sáhodlouze psala na diskuzi CS
takže : neznám porodní bolesti,jen po CS bolest jizvy a to celkem snadno snesitelnou-a časově omezenou(max. sem tam ještě v 6.týdnu po CS),mimi jsem přiložila po svodné an. IHNED k prsu a nic mi nebránilo ho nechat přisát a kojit...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 15:28:46)
Nechci se přít o to, zda a jak císař bolí nebo ne, ostatně jsem ho nezažila. Jen bych ráda dodala, že se mi něco podobného jako autorce honilo hlavou, když jsem už několikátou hodinu rozdýchavala kontrakce a mimino pořád nikde (teda v bříšku :).. Zcela zřetelně si vzpomínám na to, jak bych v tu chvíli brala císaře všemi deseti, kdyby mi ho náhodou nabídli :). Tak to jen tak na okraj..
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 15:32:47)
Ivule, buď ráda že jsi nezažila. Věřím, že při bolestech myslí člověk na všelicos....ale dnes je opravdu běžné, že mladé holky, co děti vidí za pár let mají představu, že si zaplatí císaře, protože "to nebolí"...což fakt není pravda...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 15:42:00)
No já myslela, že ta doba, kdy císař byl něco "lepšího", už pominula. Tak 10 let zpátky to bylo něco jiného - moje kamarádka rodila v té době své obě děti císařem a údajně snad jenom proto, že měla zakalenou plodovou vodu a miminku se zrovna ještě nechtělo. Nerozumím tomu, kdy je císař nutný a kdy ne, ale zrovna tenhle případ mi přišel jako ukázkový, kdy byl císař zbytečný. V současné době "návratu" k přirozeným porodům si fakt myslím, že takových případů je už jen hooodně málo, pokud vůbec.. (alespoň v mém okolí.. :)
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 15:52:48)
Hm, bohužel nepoučené dvacítky, masírované našimi celebritami, jež císařský řez tak chválí, jsou skutečně povětšinou přesvědčené, že je to něco bezbolestného, o čem vlastně ani nevíš:-( Tak kolikrát ani nevím, jestli jim to mám rozmlouvat, anebo je nechat, ať si to zkusí. Nejpozději pár hodin po akci mi dají za pravdu:-( To vím jistě. Prostě každé má své, já věřila celé těhu, že to přirozeně půjde, leč jedno z mých dvojčat odmítlo ležet jinak než napříč, takže jsem si pak užila své. Přeřezané a sešité strije, visící nezatažené bříško přes jizvu a nějaké další drobnosti z toho fakt neudělají procházku růžovou zahradou. Stejně jako péče o mimi (resp. o dvě). Ono po jakékoli jiné břišní operaci se doporučuje klid a po téhle tě nutí cca 8* (tedy mě 16*) denně přebalit, nakojit a dokrmit mimi....no, věřím že třetí mimi bude přirozeně....taky to bude bolet, to čekám...no a navíc budu mít srovnání, takhle to vím jen zprostředkovaně (mamka měla dva porody přirozené a jednoho císaře)
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 16:29:05)
Klaudie, já se rozhodně nechci přít o to, že by císař měl být pro rodičku "jednodušší" než přirozený porod a ani vzdáleně si nic takového nemyslím :)
Já sama jsem chtěla rodit přirozeně a jsem ráda, že jsem mohla, nicméně, když už z kontrakcí skoro šilháš, usínáš mezi nimi z vyčerpání (tři minuty spánek, dvě minuty kontrakce - žůžo) a pořád ještě nemůžeš tlačit, protože se teprve otvíráš, tak jediné, co si přeješ je, aby ses už konečně toho břicha zbavila, a to třeba i tím císařem.. :)
Tak to jen tak pro vysvětlení, že mám v tomto bodu pro autorku "bezbolestného císaře" pochopení :)
 Zuzana27 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 16:37:30)
Třeba si to rozmyslím...a budu doktory při bolestech ukecávat:) Dneska jsem už stejně zapomněla jak to bolelo - naštěstí:-) Pamatuji si jen že jsem si na JIPu slíbila, že nikdy více...no a neuplynul ani půlrok a já už věděla, že časem do dalšího půjdu:)
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 17:07:48)
No já už si to taky vlastně nepamatuju .. :)) Ono je při tom porodu dobré vědět, že když ti už dovolí tlačit, tak máš vlastně to nejhorší za sebou.. Já to nevěděla a pořád jsem si při těch prodýchavacích kontrakcích říkala, jak asi bude vypadat porod, když už teď chcípám, a vlastně ještě nic pořádně nezačalo .. :) Není nad to pozorně sledovat, co učí na předporodních kurzech :)
 Petra, Dominik 3/04 
  • 

Císař 

(15.8.2005 22:11:09)
Zdravím všechny a nedá mi to abych se nezapojila do této debaty o císařích. Já sice nevim jak bolí, protože jsem rodila normálně, ale kdybych si mohla vyrat, zvolím právě císaře. Jsem totiž skoro 17 měsíců po porodu a pořád mám problémy, špatně mě sešili, hrozně to bolelo, týden jsem neměla ani náznak sezení. Dnes mě v jednom místě dole pořád bolí na jakýkoli dotek, pohlavní styk je pro mě utrpením (s manželem jsme spolu od porodu resp. po šestinedělí spali 6x). Tak i když je mi jasné, že bolesti jizvy po císaři jsou velké, tak bych ho volila z důvodu, že za několik dní přejdou. Já po přirozeném porodu mám bolesti stále...
 Federika 


Re: Císař 

(15.8.2005 22:20:28)
Petro, u někoho bolesti po císaři přetrvávají dlouho, někdy se jizva hodně špatně hojí, místo v okolí jizvy může hnisat a být třeba i navždy necitlivé...Bolí to nesrovnatelně víc než poranění porodních cest a tělo se vrací do normálu mnohem déle...Na sex nemáš chuť dlouho.
A kromě toho má mnoho žen problémy s psychickou stránkou císaře, jak bych to řekla...Nemyslím si, že jsem nějak přecitlivělá, ale je fakt-možná taky proto, že jsem předtím zažila přirozený porod- že jsem se cítila ošizená...Ne o ty porodní boilesti, ale tak nějak jsem cítila prázdno, řízli, vytáhli dítě, tady ho máte a pak už jen šílený bolesti, žádnej pocit zdolání velehory, žádná obrovská hrdost..já nevím...
Můžeš si jen představovat, že by císař byl lepší..
 Pole levandulové 


Re: Re: Císař 

(15.8.2005 22:31:47)
Federiko, ja mela pocit zdolani velehory, kdzy se mi podarilo sehnat doporuceni na toho cisare :-))Kazdej sme jinej, ja teda prirodne ani omylem. At zije moznost vyberu.
 Federika 


Re: Re: Re: Císař 

(15.8.2005 22:45:51)
já se pro císaře rozhodla, protože měl malý dvakrát omotanou pupeční šňůru kolem krku a to riziko bylo moc velký...Já " přírodní" typ rozhodně taky nejsem, zbytečnou bolest si ráda odpustím a souhlasím s možností výběru, ale fakt bych si dobrovolně císaře nevybrala, mám to srovnání...ale je fakt, že žádný zvláštní komplikace jsem po prvním porodu neměla a i po císaři na mě všichni koukali jako blázen, že jsem druhej den chodila...Jen jsem se hrozně cítila, nesnáším bejt nemožná, ani pár dnů ne...
 Pole levandulové 


Re: Re: Re: Re: Císař 

(15.8.2005 22:58:49)
Oficielne pro oci operovane laserem - ocarka mi napsala papir, ze nesmim tlacit, ale napad to byl muj, kdyz mi rekli, ze mam uzsi panev /teda vevnitr, zvenku to tak nevypada/a ja se bala, ze se maly zadusi nebo pridusi pri slozitem porodu a dopadne jako muj postizeny bracha. Takze pro jistotu a muj vnitrni klid. Bohuzel to u nas zatim nejde na prani, takze se clovek musi snazit jinak, ale nakonec jde vsechno, kdyz se chce.
 Pole levandulové 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Císař 

(15.8.2005 23:21:06)
Jo jo, probiraly, tez mam sloni pamet - az je to nekdy pro okoli obtizne :-)) Ja razim heslo - dostatek informaci a pak at si kazda vybere dle sveho - nejsme nesvepravne a takto shanet doporuceni jako ja je v mem veku ponekud nedustojne, nicmene kdyz to nejde jinak, jdu do toho. Nemyslim si, ze pokud bude moznost rodit cisarem za penize a na prani, cisaru vyrazne pribude - kdo o to nestoji, tak o tom nebude uvazovat ani potom, a kdo o to stoji, najde si cestu i ted, jen je to otrava.
 Petra, Dominik 3/04 
  • 

Re: Re: Císař 

(15.8.2005 22:36:52)
Samozřejmě, že i u císaře mohou nastat komplikace a dlouho se to hojit, ale myslim že 17 měsíců po porodu by u císaře ty problémy snad už být neměly. I když na druhou stranu uznávám že nastat můžou a stejně ne každá má problémy tak dlouho po přirozeným porodu jako já. Přiznám se že z tohohle úhlu jsem na to nekoukala.
Stejně kdybych mohla, tak bych volila ten čísař :-)(poprvé ne, jen teď po těch zkušenostech)
 Federika 


Re: Re: Re: Císař 

(15.8.2005 22:40:03)
já tě chápu, Petro, já jen, že bys mohla být zklamaná...Možná že bys podruhé měla rychlý jednoduchý porod bez komplikací...
 Katka,kluci 3 a 6 
  • 

Souhlas,Federiko 

(16.8.2005 9:22:59)
Já jsem měla prvního kluka císařem,po 10 hodinách nepostupujícího porodu a zažila jsem pak ty divné psychické stavy-připadala jsem si neschopná,měla jsem pocit,že jsem to prostě nezvládla.Bylo mi několik týdnů slabo a blbě,kluk mizerně spal,fakt na tu dobu nerada vzpomínám....Celé okolí si myslelo,jak jsem šťastná mamina,já zatím prožívala jedno z nejhorších období v životě.Nevím proč tomu tak je,celé je to nesmysl,hlavně že se kluk narodil zdravý,ale já si prostě nedokázala nařídit být šťastná.
Druhý porod byl normální cestou,měla jsem předtím hrůzu,že to zase skončí císařem.Ale proběhlo to hladce a já zažila tu krásnou euforii po porodu,celou dobu jsem už pak měla synka u sebe..prostě se to nedá srovnat.
Je mi samozřejmě jasné,že zdraví dítěte je nejdůležitější a pokud vznikne stín pochybností,že porod neskončí dobře,je císař na místě,ale pokud bych měla vybírat,tak normální porod je k nezaplacení..
 Iris 
  • 

Re: Re: Císař 

(17.3.2007 19:10:18)
Milá Federiko, přirozený porod OK, ale nesmí tě při něm bezdůvodně nastříhnout jako se to stalo mě. Mám z toho dodnes pěknou depku, připadám si tam dole zmrzačená.To raději tu jizvu.A ty bolesti, kdy sem nemohla stát, chodit ani sedět, něpřeji nikomu.
 Bouděnka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(16.8.2005 22:12:55)
No článek byl super a hlavně vše se podařilo a nebyly komplikace. Já sama bych do porodu doma nešla. Mám 3 děti a rodila jsem normálně a v porodnici. Bála bych se komplikací. První a druhý porod byl bez komplikací a téměř bez bolestí - super.:-)))
Třetí porod, protože byl po hodně letech, byl zdlouhavý, ale přesto se povedl a narodil se nám zdravý chlapeček.
Jediné co mě mrzí, že jsem neměla manžela u porodu. U prvních dvou porodů to nebylo možné a u třetího jo, ale manžel nechtěl jít. Ale přišel 3 hodiny po porodu za námi. To je snad jediná výhoda, že máte doma rodinu u sebe.
Ať je miminko zdravé. :-))))
 Inka II 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 23:01:26)
Ivule, jak dlouho ses z kontrakcí vzpamatovávala? Mě fikli po cca 30 hod kvůli absenci ozev(prvních 24 mírné, ale spát se nedalo, pak jsem asi 4 hod lezla po zdi), nicméně následovaly krušné čtyři dny, které se nedaly přečkat bez prášků proti bolesti, 24 hod. na infuzích a vycévkovaná, injekce oxytocinu do zadku, injekce proti embolii do břicha, miminko první dva dny na novorozeneckém, jen na kojení, pak jen na pár hodin, celkove než se člověk dostal do formy tak dva týdny. A k tomu pocit, že jsem nezvládla porod a doživotní poznámky od "chytrých" ty nevíš, co je to rodit!
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně by přitom celá rodina vadila. 

(15.8.2005 23:16:31)
Inko, asi tak 2 hodiny. Ale já fakt nechci tvrdit (a nikde jsem to ani nenapsala), že je císař snažší než přirozený porod. Tak se do mě hned nenavážejte .. :)
 Janijaja 


Porod císařem... 

(16.8.2005 22:06:29)
Jak je vidět, v životě se učíme pořád. Opravdu jsem v sobě měla docela zažitý ten mýtus o bezbolestném císaři... nechtěla jsem se nikoho dotknout.Jediné, co o něm vím je, že jako každá jiná operace má svá velká rizika...
 Luci, Ondra 24.09.03 


Moc pekne 

(15.8.2005 15:01:07)
Ahoj Jani,
clanek jsem precetla jednim dechem. Musel to byt super zazitek. Az jsem skoro brecela, pri Honzikove reakci. Posilam mu moc pusinek a male Katie taky. Kdyz budes mit chut, tak se ozvi na mail, rada si zase neco o vas prectu. Nemam moc casu co se tyce chozeni na diskusi(zari 2003), tak at vim co se deje noveho:-))
 ahojdy 
  • 

toliko lidi 

(17.8.2005 14:51:09)
ahoj,
jsem zastance prirozenych porodu.
ale jak pocitam , tak jste mela u porodu vice lidi nez ja v mother and baby friendly porodnici...
tolik lidi by mi opravdu vadilo...

musi to byt neopakovatelny zazitek .-)
 Denisa 
  • 

Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 15:06:21)
Jako vždy se tu rozpoutá válka příspěvků pro a proti, už to tu bylo x krát. Podle mého, ať si každý zvolí způsob porodu, který mu vyhovuje a rozhodně bych do toho nikomu ze známých nekecala, neradila, či neodsuzovala. Já sama jsem odpůrcem porodů doma a tak nějak mi ze všech článků domorodiček vyplývá, že se starají o takové podružné věci - viz. aby bylo rizoto, aby nebylo dítě bráno do rukavic, aby tam byl syn /který z toho samozřejmě ve svém věku nic nemá (cože je jen dobře, já sama jsem viděla jako 7leté dítě porod v TV a měsíc jsem z toho nespala)/, atd. Já osobně bych asi řešila aby byla v porodnici dětská JIP, abych měla spolehlivého lékaře, abych byla já i dítě pod neustálou kontrolou atd.
 Marie 
  • 

Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 16:08:25)
Uplne souhlasim s Denisou.
Ctu rozhovory a clanky o porodech doma a nekomentuju to.Protoze ja bych to nikdy neudelala, zaprve zdrav.problemy, zadruhe proste si nemyslim, ze deti narozene v porodnici jsou nejak menecenne nebo maji vetsi sok ze zivota, jsou mene citlive a pod.

Mit divadlo pro X lidi kolem a jeste k tomu pro me deti mi pripada legracni.Sama jsem pri svych 2porodech byla rada za co nejvetsi klid, pritmi...a ke konci jsem byla uz i nervozni na sveho manzela...kdyby k tomu mely pobihat jeste deti a koukat mi mezi nohy, jak leze mimino ven, krev ato vse s tim spojene...tak to bych teda byla cela bez sebe.
Nechapu, jak nekdo muze pripravit takovy sok malemu diteti, ze jej necha ve spolecnosti s rodici matkou a nechat jej civet mezi roztazene nohy.Trosku morbidni.

Jinak nic proti tem, co rodi doma.At si rodi.Je to kazdeho volba, ale tahat do toho i mladsi sourozence je podle me fakt uchylny.
A je mi uplne jedno, kolika ctenarskam se ma odpoved bude pricit, svuj nazor jsem projevila a vic se vyjadrovat nebudu.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 17:00:31)
hm, to máš dost zvláštní asociace, když pokládáš porod (resp. porod, který sleduje starší sourozenec) za morbidní ..
 Misa, 3deti 
  • 

Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 17:13:06)
Ivule,
a ty povazujes za zcela normalni, aby se starsi sourozenec ucastnil pri porodu sveho sourozence??Koukal jak jeho matka lezi s roztazenyma nohama, jak z ni jde krev a vse mozne, pak dite, snura a placenta????Tak to jsi divna ty a ne ti, kterym to normalni nepripada.Me to opravdu taky jako prijemna scenka z rodinneho zivota nepripada.A asocial urcite nejsem.
Je k smichu, jak si hned nektere myslite, ze kdyz nepovazuji dalsi za normalni , aby se male dite koukalo, jak jeho matka rodi, ze jsou hned asocialniho citeni.Haha!
Zeptal se nekdo tech malych deti, zda chteji tento zazitek podstoupit, zda jim to neco da, zda je to zajima a zda pak treba nebudou mit nejake problemy, ze porod takto male videly????
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 17:42:56)
Míšo, kdo mluvil o asociálech? Nepleteš si asociace s asociálama???
 Misa, 3deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 17:51:01)
Liiizo, jezis , tak jsem se prepsala...abys tu nahodou nechybela, to by bylo nestesti!!!!!!!
 da-da- 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 18:25:24)
Když nám ve škole v rámci výchovy k rodičovství promítali porod, hodně z nás pak neobědvalo - já osobně bych při porodu děcko nechtěla (hned po porodu už ano) a asi by mě i vadilo, že zatímco já mám bolesti, ono si jezdí okolo na koloběžce. Taky jsem byla ráda, že mi v nemocnici před nos přinesou jídlo, mít kontrakce a přitom vařit rizoto, to nééé... Jsem zhýčkaná civilizací, nejsem holt "přírodní člověk" :-).
 dulca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 11:00:57)
každej sme jinej... ja se pri promitani porodu v klidu nasvacila.... vubec mi to nevadilo
 Janijaja 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 22:14:11)
Promítaný porod ve škole mě taky moc děsil... A co Ty jsi dělala při kontrakcích??? Mně to rizito přišlo jako dobrý způsob, jak na ně zapomenout. Měla jsem je víceméně celý týden...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 17:49:15)
Mám za sebou dva porody, jeden přirozený, druhý císařem. Nedá se to srovnat, první porod vůbec nebyl lehký, ale radši bych desetkrát rodila tak než jednou císařem. Přestože jsem druhý den už "chodila", byl to docela děs, připadala jsem si úplně neschopná a měla jsem se hned starat o miminko..
Míšo, já měla v době druhýho porodu šestiletýho kluka, porod viděl i s detaily několikrát v televizi, chtěl k němu jít a kdyby to nebyl plánovaný císař a ta nemocnice to dovolila, klidně bych ho tam vzala. Jsem si jistá že by to bral úpně normálně, včetně tý krve a " roztažených nohou"...Asi taky záleží na tom dítěti a na vztazích a poměrech v rodině...
 zuzek 


Sto lidí, sto chutí 

(15.8.2005 18:43:37)
Nezbývá mi nic než souhlasit tady s názorem. Příjde mi to vše takové jako že:"My budeme něco výjimečného, a budeme se odlišovat, že rodíme doma a ne standardně v porodnici." Jinak, já bych doma v životě nerodila!
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(15.8.2005 23:07:37)
Hele, Míšo, nepleteš si ty náhodou riziko a rizoto a cizí termíny s termity??

Nebo jak mám rozumět tomu, že jsi od asociace přešla k asociálovi??
 misa, 1 x 5mesicu 
  • 

Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 13:23:02)
Miso s tremi detmi, ja myslim, ze to nezalezi tak docela na povaze te rodicky, ale hlavne na povaze deti.
Mam kamaradku, ktere prijdou porody nechutne, nikdy by zadny videt nechtela a porod sveho ditete absolvovala s nechuti a nikdy, nikdy by pry zadny porod videt nechtela.
Muj nejkrasnejsi zazitek z celeho zivota (neprehanim!) naopak je prvni porod, ktery jsem videla asi jako sestileta. Nejednalo se sice o sourozence, jen o stenata, ale dodneska si pamatuju na pocit stesti a radosti, ktery jsem mela, kdyz bylo to prvni po nekolika hodinach na svete, a na hlubokou uctu pred zazrakem zivota, kterou jsem v tu chvili poprve pocitila. Pupecniky jsme strihaly s maminkou, stenatka jsme cistily od krve a od vody, podkladaly jsme cista prosteradla a nemela jsem ani na chvilenku pocit, ze je to nechutne, i kdyz upatlane jsme byly vsechny tri. :)
Pripoustim, ze porod maminky by mohl byt traumatictejsi ve smyslu utrpeni, kterym prochazi MAMINKA, clovek od ktereho cekame ochranu a ktery je v ocich ditete svym zpusobem vsemohouci, ale na druhou stranu, treba ne?

Sice bych asi nemela odvahu rodit doma (pri minulem porodu - odtekla plodova voda dva dny pred porodem a nasledne kontrakce jedenact hodin po minute bez otvirani delozniho hrdla - jsem byla stastna, ze mam moznost pozadat o epidural) nebo spis, nepripada mi to tak dulezite, ale jen pro ty, kdo si mysli, ze rozeni v nemocnici musi byt vzdycky prinosem: moje maminka mne porodila pred triceti lety v porodnici SAMA, po noci stravene na hekarne, kdy videla lekare dvakrat; prisel uz pak jen osetrit miminko (tedy mne) - a vynadat mamince, ze je "roztrhana jako prapor". Samozrejme, kdyz tam nebyl, kdo by ji nastrihl, a musela chudak rodit na stole proti gravitaci. A u detskeho lekare jsem se minuly tyden sesla s maminkou, ktera zrovna takhle SAMA rodila v jedne prazske porodnici, kde za celou noc videla lekare taky jen jednou, a rano uz s ni honem supajdili na cisare, protoze - kdyz se na ni znova po par hodinach podivali, zjistili, ze mimino nema kyslik...
 Pro misa, 1 x 5mesicu 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 14:37:16)
To je dost sila, srovnavat porod feny a zeny, nemyslis???
Zvire je snad zvire a clovek clovek..to je dost velkej rozdil.
Ja jsem taky jako 8leta videla porod kone, kravy, ovci,psu bezne.Ale tahat decka k porodu matky, tak sorry, to je trochu jiny kafe.
 misa, 1 x 5mesicu 
  • 

Pro Promisu :) 

(17.8.2005 17:28:49)
No, se vsi uctou, ja si nemyslim, ze pro male dite je az takovy rozdil mezi porodem lidskym a zvirecim - jediny rozdil bych videla v tom, ze rodickou je vlastni matka... Ale jak se tady psalo, ty deti k tomu nikdo nenuti, a pokud si preji byt u toho, tak proc ne? (Mohou prece odejit, kdyby toho na ne bylo moc. Pokud jsou u porodu od zacatku - stejne jako tatinkove - druha doba porodni uz je urcite nezaskoci.)

Nejde prece o to, ze se deti (uplne stejne jako vsechna ostatni mladata savcu) rodi v krvi a v bolestech, jde prave o ten pocit zrozeni noveho zivota a o tu, jak pani sama pise, euforii z narozeni (v kteremzto bode mezi lidmi a ostatnimi savci docela urcite neni prazadneho rozdilu).
 Janijaja 


Re: Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 22:20:11)
Moc me dojal Tvuj prispevek o štěňatech!!! Jinak ja jsem prvni porod - po odtekle vode vyvolávala ricínovým olejem. Píše se o tom v "Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš?" tady na Rodině.
 Janijaja 


Re: Re: Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 22:11:39)
Ano, ja jsem Honzíka i Věrku na porod poctivě připravovala. Nikdo je nenutil u toho být (proto ta další osoba navíc, aby s nimi mohla kdykoliv odejít, kdyby si to přáli) Založila jsem na tuto tému, ještě před porodem diskusi, kde jsem našla zajímavé odkazy. Viděla jsem i fotky z porodů,kde byly děti bez problémů přítomny. Ostatně je známo, že děti mají v okamžik samotného porodu spíše tendence samy odejít. A znovu upozorňuji na to že MEZI NOHY MI OPRAVDU NIKDO NEKOUKAL!!! Snad jen PA, ale to je její práce.
Pro mě byl důležitý právě ten okamžik po porodu, ta euforie. I když si to Honzík nebude pamatovat, ta pozitivní informace v něm zůstane.
 Janijaja 


Re: Re: Každý podle svého gusta 

(16.8.2005 22:03:29)
Mne to teda neda... tohle presne byl argument mojí tchýně. Nevím, kde přesně jsi ve článku vyčetla, že mi někdo koukal mezi nohy???? Porod doma není porod v TV!!!!! A takový bych nikdy svému dítěti neukázala, to by myslím znechutilo každého. Honzík si během porodu jezdil po bytě na tříkolce. A po porodu přišel k mojí hlavě se podívat na Kačenku. Tak jak je to na fotce.
 10.5Libik12 


A co jako 

(15.8.2005 17:56:16)
No je to věrná reportáž, ale v čem je, prosím, ta suprovost o níž hovoří Gabe a další? Záměrně nechám stranou děti u porodu, těch bych se na to zeptala, až vyrostou. Ale já jaksi opravdu nechápu v čem byla svoboda, úleva, jistota, štěstí a pohoda větší ve svém obýváku než ve slušné porodnici. Dotepanej pupečník a novorozenec zachycenej bez rukavic? Jablečnej koláč? Hm
 Misa, 3deti 
  • 

Re: A co jako 

(15.8.2005 18:03:05)
Libiku, tak ted sis dovolila moc.....takove otazky, ty to proste nechapes??:-)))
 Ina 
  • 

Re: Re: A co jako 

(19.8.2005 9:34:29)
Libiku a Míšo, taky s váma souhlasím, přijde mi, jako by se ty rodičky doma za každou cenu chtěly odlišit....jakoby ten článek psala nějaká sekta:-) ale jim to nevysvětlíš. To je ta jejich všeobjímající slunečná láska, světlem rozzářená bytost:-))K dalšímu porodu si pozvou i příbuzné ze třetího kolena:-)
 Apolena. 


Re: Re: Re: A co jako 

(19.8.2005 10:13:27)
Ino,
tak, jako nejsou úplně stejné všechny "porodnicorodičky", tak nejsou stejné ani "domorodky". Co vyhovuje jednomu, druhému může vadit. Platí to i pro domácí porody.
Zevšeobecňování je přinejmenším hloupé.
 Apolena. 


Re: A co jako 

(15.8.2005 19:05:25)
Libiku,
nemůžu srovnávat obývák a slušnou porodnici, protože jsem rodila v koupelně. Ale pokud to nevadí, pokusím se odpovědět, v čem JÁ vidím rozdíly mezi DOMA a V PORODNICI - jen tak namátkou, jak si zrovna vzpomenu (srovnávám NAŠI krajskou porodnici).
Tedy:
- během první doby porodní můžu doma dělat, co chci - takže třeba jít na vycházku x v porodnici jsem omezená většinou na pokoj
- můžu mít u sebe, koho chci (takže třeba i děti, domácí zvířectvo a spolužáky ze základky - za sebe musím napsat, že jeden člověk u porodu mi připadá až moc) x v porodnici povolují většinou účast jen jednoho člověka a jen na druhou dobu porodní
- doma rodím, kde chci a jak chci (vleže, vkleku, vestoje, ve vodě, v obýváku, na stole, ve špajzu) x v porodnici na sále na porodnickém křesle (nebo lůžku nebo jak se to jmenuje) a vleže, maximálně v polosedě
- během porodu se nemusím nikam přesouvat, pokud sama nechci x v porodnici cestuju z domova do nemocnice, z příjmu na pokoj, z pokoje na sál, odtud na šestinedělí
- můžu jíst i pít, kdy chci a co chci (neměla jsem nejmenší chuť) x v porodnici se pít ani jíst nesmí (pít dostanu, pokud natrefím na tolerantní sestřičku a ta zamhouří oko)
- klystýr ani holení mi nehrozí x pokud obojí odmítnu, vyslechnu si kázání
- nemusím se bát nástřihu od jednoho konkrétního lékaře, kterému přezdívají "řezník" x nemám jistotu, že mi jakýkoliv lékař vyhoví a nástřih neprovede, i když to budu mít uvedeno v porodním plánu
- nikdo se mě neptá, jak se jmenovala matka mého manžela za svobodna x vyplnění dotazníku při nástupu se nevyhnu
- nikdo mě nenutí tlačit, když se mi nechce x tlačím podle pokynů
- nikdo mi nenutí žádné medikamenty, pokud o ně sama nepožádám x oxytocin atd. dostanu jaksi automaticky, pokud se stihnu ubránit, musím ihned podepsat revers
- po narození dítěte si užívám miminka x po porodu dětská sestra miminko ihned odnese
- když se mi chce, zalezu si i s dítětem a parnerem do své postele x ležím v pokoji mezi cizími ženami a dívám se na dítě v plexisklové krabici
- chodím na svůj záchod, sprchuju se ve své vaně x o vanu a záchod se dělím s cizími ženami
- jím svá oblíbená a vhodná jídla a jím tehdy, když chci x jím hnusná a naprosto nevhodná jídla z nemocniční kuchyně podle jejich časového rozvrhu
- kojím tehdy, když se dítě ohlásí x kojím tehdy, když rozhodne dětská sestra
- spím dosytosti a budím se podle dítěte x spím mizerně jako kdekoliv jinde mezi cizími lidmi a budím se podle personálu (úklid, vizity atd.)
- návštěvy přijímám v posteli (nebo v obýváku, jak chci) x za návštěvou se musím vyplazit i s dítětem do chodby, kde posedává a postává dalších 20-30 úplně cizích lidí, někteří kašlou, jiní posmrkávají, támhleten pán odložil vajgl do květináče s umělou kytkou...a mému dítěti je sotva pár hodin
- v každém okamžiku vím, kde je mé dítě, co se s ním děje a kdo se ho dotýká x vím pouze to, která sestřička dítě odnesla a jak dlouho byla pryč

Určitě je toho víc, ale pro ilustraci snad stačí tohle...?
 Lukyska 


Kde jsi rodila 

(15.8.2005 19:33:04)


Sylvo, prosim te, kde a kdy jsi rodila? Nic z toho, co jsi uvadela jako negativa nemocnice jsem nezazila. Mela jsem tam kamaradku, jedla pila hodovala, nikdo mi nic nenutil, zadny klystyr, zadne holeni, dite hned ke mne, nikdo dceru neodnasel, fotky mame taky z porodu. Priste mozna vyber lepe porodnici. Jako prispevek do diskuze. Doma bych nerodila, jsem na to lenoch. V porodnici po porodu uklidi a moji milovanou pizzu si proste objednam tam.4leta dcera se mnou u porodu bude, tak jak to mne a ji bude prijemne. Kamaradka a manzel taky. Mozna zalezi i na tom, jak se clovek o sebe dokaze postarat a co si necha libit. Rodila jsem a rodit budu na Polni v Brne.

 Apolena. 


Re: Kde jsi rodila 

(15.8.2005 19:42:59)
Lukysko,
rodila jsem doma v koupelně v březnu 2003. Informace mám přímo z porodnice - z Českých Budějovic. Rodila jsem doma i kvůli tomu, že mi jejich nabídka nevyhovovala, vlastně jediná porodnice, která by vyhovovala mým požadavkům, je Vrchlabí a nemám čas ani peníze na to, ubytovat se tam v penziónu a čekat, jestli porodím v termínu, případně se během první doby porodní trmácet přes celou republiku. Vybrat si porodnici je fajn, když máš z čeho vybírat.
Jinak úklid po porodu spočíval v tom, že jsem vypustila a opláchla vanu, což mě nijak neunavilo a na pizzu jsem po porodu zrovna chuť neměla (a pokud vím, do porodnice si ji u nás stejně objednat nemůžeš).
 PajaMM 


Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 20:05:29)
Ahoj.
Ja musim jen rict, ze jsem rodila v Brne - Bohunicich a spoustu toho, co jsi popsala, ze bys musela v porodnici podstoupit, jsem nemusela ani v porodnici...
1. prvni dobu porodni jsem stravila doma - neodjela jsem hned do porodnic
2. manzel byl se mnou po celou dobu, i nejaky cas na pokoji s nasi malou...pak sel domu
3.rodila jsem sice na porodnim sale, ale v polosede na porodnim vaku, skoro na zemi...mohla jsem si vybrat opravdu z mnoha poloh...
4. prechody ze salu na orodni sala pak na pokoj mi nijak nevadil, naopak jsem byla rada, ze se muzu normalne hybat
5. po celou dobu jsem smela jista pit, co jsem chtela...
6. ani klystyr ani holeni jsem nepodstoupila, dela se jen na prani rodicky
7. nikdo me nenastrihl, delaji to jen, pokud je to vyslovene uvedeno v porodnim planu nebo pokud je to opravdu nutne. Ja nastrih odmitla, neudelali ho.
8. nikdo se mne na prijmu na nic temer neptal, mela jsem porodni plan a anamnezu jiz pripravenou a byl tam manzel...
9. mohla jsem tlacit, kdyz jsem to citila...ale rada jsem poslechla rady asistentky
10. zadne medikamenty mi bez meho vedomi a souhlasu nikdo nepodal
11. nikdo mi nasi malou neodnesl...veskera vysetreni provedli na por. sale pod mym nebo manzelovym dohledem
12. o zachod a sprchu jsem se delila s ostatnimi zenami, ale nevadilo mi to a jidlo tam jist nemusite, pokud nechcete a mate sve...
13. dite jsem mela u sebe porad...v postylce nebo u sebe
14. kojila jsem podle potreb ditete...nikdo mi nic nenarizoval
15. spala jsem, kdykoli to slo...
16. navstevy na nadstandard mohou 24 hodin denne a mohou tam i prespat, na normalnich pokojich je to sice omezene, ale jsou velmi tolerantni...
17. nikdy mi malou neodnesli bez meho vedomi, vzdy jsem sla s ni...

Takze si myslim, ze dost zalezi na tom, jakou porodnici si vyberete...
Ja osobne bych nikdy doma nerodila, pro me je to velky hazard a risk se zivoty. A hlavne si myslim, ze vase srovnani neni objektivni...


 Apolena. 


Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 20:16:30)
DanieloŠ,
viz můj předchozí příspěvek.
 Gabe 
  • 

Clanek !!! 

(16.8.2005 8:43:41)
Nemyslim si, ze smyslem tohohle clanku je vyvolat(nekdy priblblou diskuzi) na tema : "Kde je lepsi rodit ?", ale ze je to pouze popsani porodu doma se vsim, co k tomu souvisi. Kdo chce rodit v nemocnici, ma tu moznost. Kdo chce rodit doma, ma tu moznost znacne zkomplikovanou (v CR bohuzel)....

jsou matky, ktere oznacuji porod doma za hazard se zivotem (nektere absolutne nevi, o cem mluvi) a jsou matky, ktere by uz nikdy nerodily v nemocnici (bohuzel maji vlastni spatne zkusenosti).

Ten, kdo mel moznost rodit doma, vi o cem mluvi z vlastni zkusenosti a snazi se o ni podelit s ostatnimi. Neoznacovala bych tedy matku rodici doma za osobu hazarduji se zivotem nenarozeneho ditete a snazila bych se tolerovat jeji rozhodnuti. Stejne, jako matky domorodicky neosocuji matky, ktere rodi v nemocnicich... proste zij a nechej zit.
 Pavla3 


Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 8:59:33)
Nemyslím si, že matky, které považují porod doma za hazard neví o čem mluví. Je to jejich názor a svým způsobem to hazard se životy je, ale to může být dnes i vyjít na ulici :-)).
Jen mě zaráží, že tady na rodině se sveřepě uveřejňují články o porodech doma jako o super zážitcích a o porodech v nemocnici jako o utrpeních.
Já jsem rodila 3x v porodnici, nikdy mi tam neubližovali (u druhého porodu to nebylo až zas tak super, porod i poby v nemocnici, ale zvládla jsem to) první porod naprosto fantastickej 98 a třetí výborný) teda taky mám tu výhodu, že rodím po dvou h. kontrakcí na dvě až tři zatlačení. Naprosto v pohodě bych asi rodit doma mohla, ale nikdy bych do toho nešla - zas na druhou stranu ukažte mi v ČR pár hotelů kde Vám daj za 150,- denně (prům částka za jednolůžák) najíst, ukliděj vám, máte veškerý servis po ruce a nemusíte dělat nic než kojit a přebalovat :-)))
 Sysyna 


Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 10:15:47)
Pavlo3,
presne ,jak pises, kazdy porod byl jiny....i ty moje a jsem moc zvedava kam dospel Obilnak:-))jeste po dalsich 2letech, az budu rodit tretiho prcka:-))

Myslim si, ze konkretne tato porodnice udelala velky skok dopredu a rok od roku je pristup a metody, ktere se tam daji vyuzit lepsi a lepsi..jen to sestinedeli:-(, ale i to se da prezit, budme radi, ze nerodime v porodnici na Ukrajine,Bulharsku a pod.:-))
To ,co rikala mamka o Obilnaku, kdyz rodila me r.1971, pak teta bratrance r.1986, ja prvniho r.1991, pak druhyho r.2003...se velmi a velmi lisi od horsiho jen k lepsimu.
Jasne, ze je to vse o toleranci.Ja toleruji clanky matek ,,domorodicek", ale vytaci me, kdyz se takova nejaka obhajkyne navazi do porodnic jako takovych- div ne muciren a personalu pomalu vrahu nevinatek.I takove odezvy tu obcas byly a nejen na Rodine.Kdyz tolerance, tak oboustranna.Ne?
Mam jednu kamaradku, ktera rodila doma.Ukazovala mi video, manzel vse natacel.Psa dali k sousedce, kocku vyhnali ven, sourozence dali babicce a byli ve sve loznici, udelali si skvelou atmosferu..poslouchali oblibenou hudbu, zkoukli romantickej film Modra laguna:-)......popijela dzusika, a mlsala zmrzlinu....az se proste mimi narodilo.Fajn, zkoukla jsem, zajimave, nic vic.Ja bych se presto nerozhodla rodit doma.Ale nenapadlo by me to nejak vehementne kritizovat a rejpat do ni, ze je hazarderka.Byla a je to jejn jeji vec.Ne moje.Matky rodici doma jsou pro me jen odvazne..nase babicka vzdy rikala,,Clovek mini, Buh meni".Jeden nikdy nevi, komplikace se muze prihodit i uplne zdrave rodicce doma nebo v porodnici.Ja odvazna nejsem a proto a i vzhledem k mym zdrav.problemum radeji budu v porodnici.
Jina ma kamaradka by za nic na svete nerodila doma a ona je zrovna ten typ, co se diva na domarodicky jak na blaznive zenske, hazardujici se sebou i s miminkem...a stalo se ji to, co neocekavala..prekotny porod, tak tak stihla dobehnout do koupelny, vlezt do vany a malej byl venku.Pak ale stejne jela sanitkou do porodnice.A jaky byl jeji dojem???Hlavne , ze je mimi zdrave a ze ho pry nevyplkla na chodbe na kachle!Jinak nic.Zkratka jsme kazda jina.

Sestrenice v USA ma 3deti a porody vsechny jen ambulantni.Do porodnice dojela, porodila a za par hodin jela domu.A to kdyz ukazovala video, jak vypada porodni pokoj tam, tak se fakt dal srovnat s 5ti hvezdickovym hotelem.Ale presto, jela domu.Tyden mela doma neco jako chuvu/zdrav.sestru, ktera ji pomahala na zacatku a pak uz vse sama.
Spoluzacka na Novem Zelande rodila take ambulantne,porodnice srovnatelna s tou v USA za trochu vyssi priplatek, ale i ona si to chvalila.2mesice pred porodem ji byla pridelena porodni asistentka, ktera az do porodu nechala na ni , jak se nakonec rozhodne, ci doma nebo ambulantne, pripravovala ji na vse.
Temer 5let jsme -manzel natrvalo a ja a syn a pak deti:-))zili na stridacku v Nemecku.Poznala jsem tam spoustu cechonemek, slovenek....ktere mely deti a ruzne typy porodu.Ambulantni, doma, v porodnici....dokazaly se o tom bavit uplne normalne, bez afektovanosti, respektovaly jedna druhou, nikdy se nedohadovaly o tom, co je nebo neni lepsi.Proste ty ses rozhodla rodit doma v posteli s celou rodinou, OK.Ty zas v porodnici s doktorem, OK.
Proste tolerance a rozhodnuti na spravnem miste.
Na nemeckych TV stanicich nechybi rada dokumentu, poradu, filmu o tehotenstvi a porodech.Cele tydny a mesice jedou v TV cele bloky o ruznych parech od poceti az po porod, at uz doma nebo v porodnicich, klinikach a pod.zarizenich k tomu urcenych.Je to moc zajimave.Neco takoveho tady dost chybi.Mozna by pak ta vzajemna tolerance po sledovani takovych poradu byla vyssi.

Trochu od veci, ale prave sledovani techto poradu cca v casovem horizontu 1roku, privedlo meho manzela bez natlaku a rozhodnuti k tomu, ze u porodu chce byt.Do te doby pojem nemocnice, doktor, porodnice ho privadel do stavu zezelenani a na omdleni.Tim, ze vse sledoval, dospel k rozhodnuti, ze bude asi fajn byt u toho, az se mu narodi jeho dite.Kdyz jsem ja rekla, ze bych chtela , aby u toho byl, rekl, ze do toho jednoho at ho nenutim , ze to nikdy neudela.Respektovala jsem ho, a kdyz sam prisel s tim, ze chce u porodu byt, byla jsem moc rada.A nakonec i on, kdyz prestrihl pupecni snuru byl ten nejstastnejsi tatka na svete:-)
 Apolena. 


Re: Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 10:35:59)
Sysy,
já jsem popsala, jak to chodí v jedné konkrétní porodnici. Někomu se to může zdát jako mučírna (třeba mně), někomu to může vyhovovat. Naprosto s tebou souhlasím, že každému vyhovuje něco jiného a že nám chybí tolerance. Nicméně já (nebo jakákoliv domorodka) jsem k tomu byla vyzvaná - abych srovnala porod doma a v porodnici. Kdyby se nikdo neptal, nemám potřebu o porodnici vůbec psát, a řekla bych, že ostatní domorodky jsou na tom stejně.
Kdyby nějaká spokojená porodnicorodka nelenila, sedla a napsala článek, jak úúúúžasný porod měla v porodnici, tak si třeba řeknu, že takhle bych si to taky představovala, kdybych musela z jakéhokoliv důvodu do porodnice, nebo se podivím, že TOHLE považuje za hezký porod - ale rozhodně jí nebudu psát, že je hazardérka a co ji proboha vedlo k tomu, že se nechala takhle zmasakrovat. Proč, když byla spokojená, že. My jsme také spokojené, a přesto nám některé všeznalkyně píšou, že bychom vlastně vůbec spokojené být neměly, tak se nediv, že se pak ozveme.
 mmar+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 14:07:54)
Hele, Sylvo Š, nestraš budějovické budoucí matky :-)
Taková mučírna to tam zase není. Rodila jsem tam 2x, v roce 2001 a 2004. Poprvé jsem se z toho přístupu vzpamatovávala snad půl roku a podruhé jsem tam šla s tím, že vím do čeho jdu a pokud se mi něco nebude líbit, tak to dám najevo. Změna v chováni personálu(hlavně asistentek) byla dost velká. Oni se fakt snaží :-)
Jinak k článku: Souhlasila bych s tím, že atmosféra u porodu doma musí být úplně jiná než v porodnici. Už proto, že "doma je prostě DOMA". Pokud to někdo cítí jako důležité a pokud to tak oba partneři chtějí, tak proč do toho nejít. Samozřějmě pokud to zdraví matky a miminka dovolí. Žádnou nezodpovědnost ani výstřednost v tom nevidím.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 14:16:27)
Ano, snaží se, to nepopírám, přesto mně osobně jejich přístup nevyhovuje. Ale - co z toho, co jsem napsala, není pravda?
 mmar+2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 17:53:53)
Ono to v CB podle meho gusta taky neni, ale ja jsem proti doktorum vseobecne zaujata, tak muj pohled neni moc objektivni :-). Presto jsem nad tim, ze bych rodila jinde moc nepremyslela. Proste jsem tam sla s tim, ze ja SAMA tam porodim SVE dite a vim, ze to zvladnu a vsechno bude OK.Nesla jsem tam s tim, ze se jim sveruju, aby mi pomohli porodit. Ja totiz ve sve naivite verim, ze i v te nejhorsi porodnici muze byt nekdo spokojeny, protoze treba cirou nahodou natrefi ve spravny cas na spravne lidi.
Kdybych na to mela podminky a podporu manzela, kdo vi, mozna bych rodila i doma.
Napsala jsem to hlavne proto, aby nejaka tehule, co to cte, nepropadla panice, ze CB je nejhorsi porodnice na jihu Cech.
A v cem s Tebou nesouhlasim?
Nic z toho co jsi napsala, se neda uplne poprit.
Snad jen trochu zmirnit.Treba pohybovat jsem se mohla v 1.dobe kde jsem chtela, na pokoji, na chodbach, ve sprse. Ven jsem teda fakt nemohla a snad ani nechtela:-)
Pak jsem taky kojila kdy se mi zachtelo. Do toho mi nikdo nemluvil.Osobne se domnivam, ze toho ty sestry moc o kojeni nevedi.(Jak jsem psala, jsem proste zaujata:-) Za cely pobyt jsem byla jednou pozadana, jestli bych si nesla zvazit miminko pred a po kojeni.
Spala jsem vic nez doma, jelikoz me starsi ditko je od narozeni nespavec, co se rad tuli a tam jsem se o postel delila jen s miminkem:-)

Proste, neni to idealni, ale prezit se to da. A souhlasim, ze se maji doktori i sestry snazit dal.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 18:27:34)
To je těžký. Já jsem úmyslně nenapsala, o jaké porodnici píšu, ale padlo pár dotazů, kdeže taková porodnice je, tak jsem to napsala.
Doktorů se musím trochu zastat (a taky PA a sester). Nikdo jim neřekne, že takhle to není úplně ono, tak to holt dělají pořád stejně. Pokud si někdo stěžuje, tak brblá doma nebo u kamarádky, přitom primář je vstřícný a staniční sestra taky, kdyby si víc maminek KONSTRUKTIVNĚ stěžovalo, dalo by se leccos změnit. Jenže proč by se něco měnilo, když všichni mají dojem, že to takhle je dobře...
 Martina, 2 kluci 1 a 3 roky 
  • 

Horor v CB? 

(23.8.2005 12:18:07)
Souhlasím, že porod v Budějovicích není zrovna ideál, ale tak jako všude je to hodně o lidech. Můj první porod v roce 2002 rozhodně nebyl nejhezčí zážitek v životě, spíš se dalo mluvit o opaku. Moc mi nepřidalo, že o mě doktorka mluvila v mé přítomnosti stylem: Vona netlačí, to to zase budu šít hodinu, no a teď je modrej (to jako můj chlapeček). Měla jsem z toho celkem trauma, ale přesto jsem podruhé opět byla rozhodnuta rodit opět v ČB. Na samém jihu Jižních Čech opravdu moc porodnic na výběr není, snad jen porodnice v Českém Krumlově, ale ta nemá neonatologické odd., takže pokud má dítě problém, stejně vám ho odvezou do ČB. Syn měl 2x omotanou šňůru kolem krku a ještě na ní byl uzel, takže jsem o porodu doma opravdu neuvažovala. Nevím, jestli se věci mění k lepšímu nebo pomohla přítomnost manžela u 2. porodu (poprvé jsem ho tam nechtěla já sama, pokud mě něco bolí nejsem ráda středem zájmu), ale přístup personálu ke mě změnil v tom, že se mnou bylo jednáno jako s člověkem. Možná jsem jen měla v prvním případě štěstí na doktorku-semetriku. Porodní asistentky ale mají můj vděk v obou případech, byly hodné a ochotné. Přesto bych přítomnost manžela jako bytosti, která je při smyslech a tudíž si na ní tolik netroufnou, u porodu vřele doporučovala.
 Monika 
  • 

Re: Horor v CB? 

(23.8.2005 13:34:19)
Taky jsem rodila v ČB a také hrůza (96). Chtěla jsem si zavolat manžela k porodu (ležela jsem v porodnici na rizikovce přes týden), ale protože jsem už byla na "hekárně" a telefon na karty byl jen na chodbě a ze služebního telefonu mě zavolat nedovolili (mobily tehdy nebyly). Na "hekárně" jsem ležela na laminátovém lehátku u sprch, byla mi zima, dali mi jen prostěradlo na laminát a vůbec si mě nevšímali (od 3 hodin ráno do 6-ti večer) a zakazovali mi jíst a pít (jídlo jsem žádné u sebe neměla a pila jsem vodu z kohoutku). Vůbec jsem se neotvírala, ráno mě prohlédli, v poledne mi dali injekci po které se měl porod rozjet nebo zastavit (jen se mi pak chtělo moc spát a kvůli příšerným bolestem to nešlo), asi ve tři píchli plodovou vodu. Bolesti byli příšerné, ležet se nedalo sprcha nepomáhala a tak jsem jen chodila a chodila. Po šesté hodině zjistili, že už je to k porodu, honem honem přesun na sál, klistýr mi dát už nestihli, pak šli 2 porodní asistentky s doktorkou vedle na kafe a křičeli na mě ještě netlačte. Pak se na pár zatlačení narodil syn 4,18 kg. Najednou samá ochota, jak uviděli tak velké dítě. Pak šití (museli zavolat ještě jednoho doktora na pomoc, jak moc jsem byla vevnitř potrhaná).
Jinak holky, co měli u porodu manžela, si porodnici velice chválily.
Přístup dětských sestřiček a doktorů na novorozeneckém byl výborný, díky nim jsem syna kojila (vůbec nám to nešlo), měli úžasnou trpělivost. Těm díky.
Tak rada pro rodění v ČB: Otce či jinou osobu sebou.
 Romana a Ondřej 
  • 

Re: Re: Clanek !!! 

(16.8.2005 12:15:19)
Holky, buďte rády vy, které na své porody vzpomínáte v dobrém a považujete za nekkrásnější chvíle ve svém životě a vy, které máte zkušenosti špatné, doufejte, že to příště bude nádherné. To je to nejdůležitější. Jinak s myslím, že důležitá možnost volby a ta je v ČR velmi omezená. Buď porodnice nebo pomalu pololegální porod doma. Chybí porodní domy. Prostě porod není nemoc a ve většině případů nemá v nemocnici co dělat. Porodnice by měla být jiná než nemocnice. Ale fakt si myslím, že nejdůležitější je matka a její rozhodnutí a její vědomí, že to co dělá, je to nejlepší. Jedna se rozhodne mít JIP u ruky, jiná při pohledu na bílý plášť ztratí kontrakce a pro tu je jiné prostředí lepší. Trocha tolerance by některým diskutujícím neuškodila.
 10.5Libik12 


Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 20:39:08)
No vidíš a lze to vidět takto:
První doba porodní mmě příjemně uteče, budu chvíli doma a taky si zajezdím autem.)ráda řídím) a nakonec si budu dělat s omezeními první doby porodní to, co chci, na porodnickém oddělení. x doma se to vleče, furt abych jenom telefonovala, nakonec ze zoufalství uvařím:)

Nechci být rozptylována psím štěkotem a dětským jekotem, manžel se mnou bude celých těch 18 hod, ale nemusí mít strach, že mu pomočím scanner x doma jsou psi, děti, jejich kamarádi a občas někdo zazvoní, zařízení bytu je těžce vybojované a náchylné k poškození.

V dalším bodě se shodnem , porodím si na stoličce případně na žíměnce, já jsem pro ten polosed, ale každému, co jeho jest(mluvím o reáliích krajské porodnice)

Budu cucat neperlivou s něčím, na steak si dojdu jindy.x Doma mohu občas něco pojíst, jenom jestli mám dost nakoupeno, když už týden jedu v kontrakcích a děti jsou takový pakobylky.

Podstoupím klystýr a holení, lépe se rozběhne porod(i autorka článku o něm uvažovala)a holení?(to je moje věc:)x klystýr si doma nedám, jelikož ho who nedoporučuje, no a co.

Nemusím se bát situace, kdy bude plod v tísni a ukáže se nutnost rychle ho vybavit, porodník to zvládne tak, že ještě zbyde chvíle pro emoce x doma se v tomto případě rozjedu šílenou houkačkou do porodnice a mám po zážitku.

V případě, že už nemůžu nebo nechci a ze samotného houpání na míči a sprchování se mi zvedá žaludek,mohu požádat o tišící medikamenty, nebo dokonce o epidural X doma je to nemyslitelné, jelikož jednak to PA nemá a jednak by to byla totální zrada idey(asi jako kdyby se ukázalo, že Paroubek s Bublanem mají doma systémy a každou lichou sobotu pořádají technopárty).

Jdu na šestinedělí mezi ostatní mámy, všechny jsme šťastné s miminky a můj dojatej manžel si může dáchnout a pozvat Pepu na panáka:)x doma ležím v posteli s manželem, kterej je trošičku v třasu, zvládl toho hodně a teď, aby se stále ptal:"Broučku nekrvácíš příliš?" Nakonec je to inženýr, dobře mu tak!

Kojení a odnášení díťat, kojím kdy chci, to dá rozum, musím ale připustit, že mi sestra odnese změřit, zvážit a prohlédnout mimino, (hlavně ať je zdravé) a také je fakt, že musím uhnout nohama uklízečce X doma si ležím jak je mi libo, taky si tam uklidím, uvařím a když už chci konečně v klidu kojit, tak nepřijde vizita, ale listonoška. A navíc pije malej dost?

Je nás tu hodně(celé porodnicové patro), takže návštěvy přijímáme v omezeném režimu(jak kde)x doma dveře nepřibouchneš, vždyť tě maj všichni rádi a jdou vám blahopřát(a co toho sežerou a jak našlapou v předsíni:)

V každém okamžiku vím, že mé tak křehké a nové dítě má nablízkou pomoc, zrovna tak já, i když se báječně hojím x lebedím si doma u okna, ty jo ty rododendróny mi letos jedou, člověče, mně se nějak motá hlava nebo ne?

A Sylvo, v podstatě to nebylo o organizaci porodů, ale o prožitku porodů, a já nevím proč by naplnění vašich priorit mělo poskytovat vyšší uspokojení a ani jsem o tom v článku nic nepřečetla, takže proto se divím frenetickým výkřikům:"Super zážitek":))), proti článku jako svědectví nemám nic.

 Sylvie 


Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 21:28:38)
Libiku, když jsem já popsala svůj předchozí porod V NEMOCNICI, tak mi taky ostatní psali, že "super zážitek". Reagovaly tak i domarodky - od žádné z nich jsem se nedozvěděla, že jsem vlastně jenom docela obyčejně porodila a kdybych rodila doma, byla bych na tom minimálně stejně (ne-li líp, podle jejich měřítek), tak co se vlastně zbytečně ženu do porodnice...

Ale to je jenom poznámka na okraj.

S.
 Apolena. 


Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 21:32:31)
Libiku,
na tvé reakce se vždycky velice těším a většinou nebývám zklamaná :-).
Je to asi o tom, že nejsme obě stejné, ač máme doma obě inženýry (dobře jim tak). Já jsem spíš psí fuc, takže mi trvá dost dlouho, než se s někým skamarádím (maminy na pokoji), taky jsem konzervativní, tvrdohlavá, stará, nerada se hádám atd. Představa, jak bojuju za něco, co považuju za své svaté právo, mi docela vadí. Nerada (hrozně nerada!) spím s někým v místnosti. Nejsem moc nadšená, když se o mě někdo nějak přehnaně stará, když mi někdo říká, co a jak mám dělat, nemám ráda jakékoliv "režimy", natož když se po mně chce, abych se jim přizpůsobila - a já v tom ani při nejlepší vůli nedokážu najít žádný smysl (úklid ráno v 5 hodin).
Ale to jsou celkem maličkosti.
Doma byl klid, když jsem pochopila, že rodím, odeslala jsem starší dítě ke známým a psi jsou inteligentní, v noci chrní a neštěkají.
Ideje žádné asi nemám :-), takže nehrozilo, že nějaké zradím, pokud PA stihne dojet k porodu doma, samozřejmě, že nějaké medikamenty má.
Přítel byl dojatej a ospalej, ale jinak porod zřejmě vnímá jako brnkačku, nic moc se nedělo a najednou bylo dítě venku, zalezl si k nám do postele a usnul, na panáky on moc není, bolí ho po nich hlava :-).
Návštěvy bych skutečně příště omezila, ale nic nesežrali, spíš sami donesli a nenašlapali, máme samé známé, kteří se přezouvají před dveřmi. Chtělo se mi spíš odpočívat, než konverzovat, ale nijak strašné to fakt nebylo.
K epidurálu mám výhrady kvůli jeho vedlejším účinkům, nikoliv z principu, ale rozhodně bych ho nikomu nevymlouvala. Měla jsem rychlý a lehký porod, sama nevím, jak bych se chovala, kdybych měla bolesti několik dní, třeba bych pak o něj taky škemrala.
Víš co, jako nejste stejné vy "porodnicorodky", tak nejsme stejné ani my "domorodky". Vycházíš z představy, že jsme všechny "přírodňačky", které mají dlouhé vlasy, nemalují se, jí naklíčené obilí a doma svítí svíčkami. Proč ne, když to někomu vyhovuje. My svítíme úspornými zářivkami a peru v automatické pračce. Obilí sypu v zimě ptákům.
K lékařům mám úplně normální vztah jako ke každé jiné profesi, nemocnice beru jako zařízení, kde leckdy zachraňují lidi. Když budu nemocná, samozřejmě, že tam půjdu.
Porod doma není rozhodně módní záležitost, ani otázka nějakých principů a idejí. Je to třeba i o tom, že se mi moc nelíbí, jak se personál chová k novorozeňatům. Je to o tom, že co jednomu vyhovuje, druhému může vadit...
 Pole levandulové 


Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 22:29:46)
Libiku, uprimne se tady bavim, tve postrehy jsou skvele. Taky si myslim, ze porod doma je docela nesmysl, zvlast, kdyz nikdo nemuze zarucit, ze nedojde k zivot ohrozujicim komplikacim, ale je to kazdeho vec, jen lituji pripadne to dite.Je mi jasne, ze i v nemocnici ke komplikacim dojit muze a i deti tam umiraji, ale pravdepodobnost vcasneho zasahu je nepomerne vyssi nez pri domaci akci.

A k bezbolestenu cisari bych chtela rict jen to, ze to opravdu JDE. Ja takto rodila letos v dubnu a nejhorsi pro mne byla ta hodina a pul neplanovanych kontrakci pred tim, nez stihl dorazit muj doktor a anestezilog. Pak uz jen spinal, bolest zadna a po cele akci dostatek bolest utisujicich prostredku. Odchod domu za tri dny, obnova plneho manzelskeho zivota za dva tydny. Predstava nepostupujiciho porodu a napr. desetihodinoveho trapeni pri kontrakcich mne uprimne desila a desi, takze priste opet jedine cisare. Ale nikomu svoji predstavu nevnucuji, pokud nekdo che rodit prirozene,at si to uzije a hura do toho. Mne bricho na zip vyhovuje :-))

Jo a toho Big Maca jsem na pokoji jedla druhy den po porodu, zrovna prisel doktor a nerikal nic, jen mi popral dobrou chut. Nemocnicni jidlo jsem mela po 12 hodinach po porodu, tj. rano, ale je to diky spinalni anestezii.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 22:36:52)
no, mně utišující prostředky bohužel moc nezabíraly...Kromě toho-já měla po prvním porodu spoustu energie, byla jsm plná euforie, cítila jsem se skvěle..Po císaři jsem sice šla třetí den domů, ale několik týdnů trvalo, než jsem normálně běhala a byla zase všeho shopná...a kromě tzoho, jak jsem řekla, taková nějaká prázdnota....žádnej krásnej zážitek, jako u prvního porodu....
 ňygdo 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(24.8.2005 20:57:44)
Ty kočko ,
je vidět , že Ty , Sláfka apod..nemáte co dělat a věčně vysedáváte u počítače a dohadujete se o blbostech , hlavně , že máš ve všem tak jasno!Hlavně ve věci potratu.
Jsem taky na mateřské , ale pevně věřím , že takhle nedopadnu.To by mi nestačilo.
čus bus
 Sysyna 


Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 22:31:45)
Tak to jsi Sylvo Š. teda ze spatneho kraje, kdyz mate takovou porodnici..
Ja rodila na Obilnem trhu, v Brne a nic z toho katastrofickeho scenare, co popisujes jsem nezazila....

1.Musela jsem kvuli zdrav.komplikacim v te porodnici uz lezet pred a po terminu, kdybych nelezela, mozna uz bych lezela uplne nekde jinde:-(

2.Porod jsem mela vyvolavany a po terminu za pritomnosti zdrav.komplikaci a meho ,,mileho" pritele ASTMA.

3.Manzel se mnou byl od zacatku podani oxytocinu az po prestrizeni pupecni snury naseho chlapecka.

4.Porodni asistentka byla pani cca veku me mamy, velmi profesionalni, mila a vztricna.Od ni jsem brala veskere rady, i pohlazeni a chyceni za ruku, jako by to byla opravdu ma mama.

5.Rodit jsem mohla ve vane, na lane, na vaku, na zinence, na kresle, ve stoje, v klece..tato porodnice to umoznuje.Byla jen ma volba a ke konci i nutnost diky vycerpani, ze jsem rodila v leze na 3 zatlaceni:-))

6.Klystyr a holeni je taky jen ma vec, nastesti se daji koupit pomerne dobre ziletky:-)) a oholit se muzu doma a jen tam, kde je to nezbytne pro pripadne siti.
Klystyr mi nijak nevadil, pro me byl prijemnejsi pocit vedet, ze jsem vyprazdnena.Nikdo mi ho nenutil a sestra se me zeptala, jestli jej opravdu chci, ze je to jen ma volba a nikdo me za to nebude peskovat.

7.Jist i pit jsem mohla, ovsem na jidlo ma chut v tu chvili asi jen velky nenazranec, piti jsem neodmitala.
Nikam jsem se nepresouvala, vse jsem mela jen na svem porodnim pokojiku, se svoji sprchou a svym WC.POslouchala jsem svoji oblibenou hudbu, cetla..povidala s manzelem, a cmuchala svoji oblibenou vuni v aromalampe.

8.Epidural jsem si vyzadala, jelikoz po cca 2mesicich nevyspani, vycerpani, gestozy a problemech s astmatem jsem byla uz tak vycerpana, ze jsem vse chtela mit uz co nejrychleji za sebou....nelituji, uleva byla velka a mimi do hodiny na svete.

9.Nikdo mi ho nevzal, jeste s pupecni snurou jsem ho hned dostala na brisko a spolecne s manzelem jsme jej obdivovali.Pak manzel prestrih snuru a setricka jej pred nama ocistila, odsala hleny, protoze dost chrcel, zabalila do plenky a podala mi jej znova..pul hodinky jsme si jej vychutnavali a udelali jeho prvni fotecky.Pak si jej vzala detska sestra.
Mezitim me osetril dr. a zasil par stehu , jelikoz jsem se natrhla.Siti a nic z toho co dr. delal jsem nevnimala, venovali jsme se miminku.Bylo to fajn.

10.Pri porodu jsem dostala infuzi na vyrovnani tlaku,nebot jsem jej mela hrozne nizky, motala se mi hlava a bylo mi na omdleni....infuze mi velmi pomohla...doma bych asi omdlela a nevim, co by se mnou manzel delal...
Taky jsem musela vzit vicekrat lek kvuli astmatu.
Ja osobne bych proste porod doma riskovat nemohla ani bych to neudelala.
12leteho syna bych u porodu nechtela a ani on by to nechtel.Na toto tema jsme mluvili, on porod videl nekolikrat v TV i na DVD a v te dobe byl stejne na letnim tabore.

11.Dotaznik jsem nevyplnovala, na prohlidce porodnice nam bylo zdeleno co bude treba a co si muzeme predem na papir napsat a odevzdat pak sestre, ktera vse vypise.

12.spolecne WC a sprchy mi nevadily, nejsem z cukru.Existuje taky nadstandart- bohuzel asi jedina nevyhoda a nedostatek mnoha porodnic- je jich malo.

13. Byla jsem rada, ze jsme na pokoji 3maminky, a deti nebyly v plexiskl. krabicich, ale v malinkatych postylkach u nasich posteli.

14.Kojit me nikdo nenutil, jen nam bylo zdeleno, ze v tech vedrech co byly 7/03 by bylo vhodne mimi tak po 3hod nakojit, kvuli dehydrataci....setra se me zeptala , zda nemam nejake problemy s kojenim, zda to jde a ze pokud bych mela jakykoliv problem ,muzu se ihned zeptat, ze poradi a pomuze.
Jelikoz snad vsichni kluci u nas v rodine narozeni maji ihned od mimi problemy s prdikama a bolenim, mela jsem hlavne v noci maleho temer stale u sebe v posteli, protoze strasne plakal a mel velke boleni-nikdy me zadna sestra nesprdla , nenadala me nebo nerekla, ze se to nesmi.

15.S ditetem nikdo nikam neodchazel, vesketa vysetreni, ockovani se dela pred myma ocima, kontrola kycli na jinem pokoji, kam jsme si miminka samy donesly.

16.Jidlo a piti nekomentuji, nemocnice ani porodnice nejsou hotelova zarizeni 5ti hvezdickoveho typu, a ja osobne jsem nemela vubec na jidlo ani chut a ani pomysleni.Hlavne jsem jen pila a pila a jedla jen to, co mi pripadalo vhodne.
Navstevy jsem tvrde odmitala, vsichni pribuzni a znami to respektovali, chodila za mnou jen mam mama s mym synem, manzel.A to jen v dobe po kojeni, kterou jsem jim sdelila mobilem- dokojeno, prebaleno, uspano... na cca dalsi 3hod....takze na chodbu jsem mimi netahala.

17.Vizity byvaly v 10h, uklizecka chodila behem dopoledne.....v 6h nam vrazila sestra teplomer a zdejchla se...nic me nerusilo a nic me nevadilo.Ostatni 2maminy byly prima holky, miminka se budila jedno po druhem a me to v mem spanku nijak nevadilo.

Shrnuti..narodila jsem se tam ja, muj starsi syn, nas prcek a narodi se tam i nase treti mimi:-))

Asi zalezi na porodnici, na pristupu personalu, na te ci one smene...vsichni jsou jen lide, i ti zdravotnici.

Pro me kazda, ktera rodi doma je odvazna.Nic vic, nic min.Zadna hrdinka ani zadna ,,domarodka" bez mejkapu, zivici se obilninovyma klickama svitici petrolejkou...proste jen zena a matka s pravem volby, kde privest na svet sve dite.
Ja si vybrala v porodnici, pisatelka clanku doma.No a co jako ma byt....dalsi precteny clanek, dalsi zkusenost nejake maminy ,co rodila doma v obyvaku.

ZDrava miminka domarodkam i porodnicorodkam...hlavne , at je nas vic!!!

 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 22:50:19)
Sysi, děkuji, tak já jsem podle tebe nenažranec, jo? ;o) BOhužel, ta žravá mě chytla právě v porodnici, kde se nejenom nesmělo jíst, ale dokonce ani pít, takže jsem se musela ládovat potají na záchodě... a poté co mě na sále napojili na monitor, jsem s jídlem a pitím měla už útrum :o( MMCH podle loňského "průvodce porodnicemi" patří brněnský Obilňák ke 4 nejvstřícnějším (co se týká ochoty respektovat přání rodiček) porodnicím v republice (ještě s Havlbrodem, Vrchlabím a tuším Třebíčí).

S.
 Sysyna 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 23:03:21)
Sylvie, haha!!!!No vidis, jak jsme kazda jina...ja jako nenazranec mozna vypadam- oplacana:-)), ale nejsem...a ty mi jako nenazranec nepripadas, ale asi jsi:-))Chichi....ja fakt na jidlo nemela ani pomysleni, jen strasnou zizen a zizen a zizen.....
Jo, jo, ja taky na Obilnak nedam dopustit!!!Tam se i casto stava, ze odmitnou maminky z duvodu preplneni...tak to maji smulu, si jim tam v rijnu sednu na schody a porodim klidne tam.Schvalne, kdo to vzda driv:-))

PS:Taky me tam nevyhodili s donesenym grilovanym kuretem, mamcinou sekanou s bramb. kasi a mekdonaldackym velkym jahodovym manm:-)) koktejlem:-))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 23:14:47)
No, to mě na jídle moc nesejde, hlavně když je co jíst ;o) Jsem odchovaná školní jídelnou a já sama vařím s krajním odporem, takže co mi v nemocnici předhodí, to s radostí sním... JInak tentokrát jsem se naštěstí stihla nacpat ještě doma před cestou do nemocnice, protože když jsem na sále zašátrala v tašce, tak jsem si s hrůzou uvědomila, že železné zásoby k porodu jsem vyjedla už doma, když jsem měla spíž prázdnou a nové jsem nenakoupila... Naštěstí jsem tentokrát rodila rychle, jinak fakt nevím, kde bych v průběhu porodu sháněla nějaké jídlo a mohla bych jim na sále umřít hlady... :o)

S.
 Sysyna 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 23:17:35)
Ty jsi cislo, Sylvie:-))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 23:24:00)
Jen si ze mně dělej legraci... Normálně nijak obzvlášť moc nejím, ale při prvním těhotenství a ke konci třetího jsem prostě měla stavy, že když se mi ozval hlad, musela jsem se okamžitě najíst, jinak se mi protáčel žaludek :o( Poprvé to znamenalo jíst prakticky neustále čtyřiadvacet hodin denně... Hormóny, no... ;o)

S.
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 9:00:21)
Sylvo,
to jsou přesně argumenty, proč jsem i já rodila doma:-) Můžu to sem nakopírovat ještě jednou a podepsat to svým jménem:-)))? Nejvíc se mi líbilo moc stará a nerada se hádám, to je přesný. Akorát my jsme odvezli k mámě i toho psa, protože on je příliš společenský a chtěl by nejspíš pomáhat...
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 10:41:54)
Markéto,
klidně, na autorských právech netrvám :-).
My máme tři psy, takže se odkládají jen těžko, naštěstí jsou celkem flegmatičtí (už taky nejsou nejmladší) a taky nemají zvlášť kladný vztah ke koupelně, takže to proběhlo v klidu, bez jejich pomoci :-).
 Lenelka 


Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 22:16:08)
Libiku, to zni jako pohoda. Krome toho jidla nejidla pri porodu ovsem. Ja bych opravdu chtela videt, jak by se v ceske nemocnici tvarili na to, kdyby mi manzilek prinesl na porodni pokoj BigMac, jako to udelal tady. Myslis, ze by mi ho nechali snist?? Ja tvrdim, ze ne. Ale osobni zkusenosti z ceske porodnice nemam, takze to nemuzu vedet jiste.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: A co jako 

(15.8.2005 22:23:31)
Lenelko, rodila jsem dvakrát, podruhý císařem, to jsem fakt jíst z pochopitelných důvodů nemohla, ale poprvé jsem si mohla jíst co jsem chtěla....v český nemocnici...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 8:16:56)
A proc by nenechali??? Mozna by meli reci, ale to se nedivim, protozeneco takoveho bys nemela jist ani normalne (ne ze bych to taky nejedla, jen pisu, co je zname:-) ), ale v tehotenstvi a po porodu - pri kojeni bys to opravdu jist nemohla....
Ale v porodnici nemaji pravo ti rikat, co smis a nesmis jist....
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 0:44:10)
Libiku, brilantní. Mluvíš mi z duše, těším se na další tvoje příspěvky.
 Borča 


Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 9:13:36)
Dobré Libíku, pěkně si to napsala.
 Simča 
  • 

Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 9:55:10)
Co mě zarazilo:
"Jdu na šestinedělí mezi ostatní mámy, všechny jsme šťastné s miminky a můj dojatej manžel si může dáchnout a pozvat Pepu na panáka:)" - Takovýho chlapa bych ani nechtěla raději toho co se o mě bude starat jestli mě něco nebolí a bude se mnou a miminkem, donese mi neco k pití, k jídlu... Vůbec nechápu co Ti přijde divnýho na tom, že se manžel stará.. ???
NO ale jsme asi každá hodně jiná. Chlapa co se po porodu zdejchne a jde chlastat s kamarádem bych nechtěla :-)))
 janula 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 14:04:09)
No, můj chlap se šel asi tři hodiny po porodu normálně zapít prvního syna s kamarády, znamená to že je debil se kterým se nadá žít? Asi by mšl sedět u postele a zírat na nás jak spíme. Důležitější pro mně je, že je skvělý táta a výborný manžel.
 Simča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 15:23:25)
No ale já nic takového rozhodně nepsala! Jen jsem reagovala na část předchozího příspěvku. Mě by bylo milejší kdyby manžel se mnou a mimčem být mohl, alespon bych ušetřila stovky za telefon :), tak mě bylo pořád smutno (asi poporodní deprese nebo co). S ostatníma maminama na pokoji to nebylo nic moc. Prostě jen nechápu co je to za výhodu být na pokoji s cizíma osobama místo toho mít u sebe milující osobu, která se stará (nemusí to být zrovna manžel, ale třeba maminka, kamarádka...)
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 15:31:43)
ve většině nemocnicích můžeš mít samostatný pokoj, kde s tebou může být i mqnžel nebo někdo jiný, klidně i v noci...Já teda taky byla šťastná, že jsem měla pokoj sama pro sebe...
A co se týká těch větších dětí u porodu...jak už jsem psala, záleží na tom dítěti samotném, na zvyklostech v rodině...Já bych ho tam klidně vzala, jsem si jistá, že by to zrovna pro moje dítě byl spíš pozitivní zážitek, respektive bral by to úplně přirozeně....My teda před ním doma neschovávali (téměř) nic, nazí před ním chodíme oba, koupu se s ním, dokonce si před ním zavádím tampon...myslím, že nejsem nijak asociální, přijde mi to normální....
 Simča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 16:01:02)
To jo my to tak měli domluvené - nadstandartní pokoj (manžel měl i domluvenou dovolenou, hlídání naší kočky bylo domluvené), ale jak naschvál byl obsazený. Bohužel to nejde nijak zarezervovat, myslím, že je to tak stejné ve většině porodnic :( Uvolnil se až den před mým odchodem a na jednu noc to už nemělo význam se stěhovat.
Jinak si nemůžu na nic v porodnici stěžovat, když jsem něco nechtěla tak mi to nenutili, když jsem něco chtěla tak mi vyhověli :) - zjednodušeně řečeno ale bylo to tak. Jen po porodu jsem byla nějaká smutná a strašně se těšila domů.
Porodům doma fandím. Chápu ty co se tak rozhodnou, ale i chápu ty co raději rodí pod dohledem porodního personálu a dokrorů. Mít rovnou možnost volby by řešilo všechno.
A jinak já žádný porod jako dítě nikdy něviděla ani v televizi a stejně jsem se bála porodu "jako čert kříže", ve 20 jsem prohlašovala že dítě teda nikdy ani náhodou a ládovala se antikoncepcí a ještě trvala na kondomu. Jak leta utíkala, tak jsem pomalu názor začala měnit a definitivně ho změnil až můj manžel. :)
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 16:06:49)
no mně zase porody už jako dítě fascinovaly...Ne to hekání před tím, ale ten akt, jak to dítě vylézá, přišlo mi to vždycky jako něco neskutečnýho, vlastně dodnes mi to tak přijde....A to jsem nějakou dobu pracovala v porodnici, kde jsem viděla denně několik porodů....
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 16:07:52)
...mě fascinovaly, pardon, ne mně.....ach jo..
 Simča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 16:46:04)
Já fakt nevím kde se ve mě ten strach vzal, nedokážu to nějak vysvětlit, ale byl opravdu obrovský, to se nedá nějak popsat. Kdybych nepotkala svýho současnýho manžela tak fakt asi děti nemám. Všichni mě měli za kariéristku, která si dětma nechce kazit život a ono to ve skutečnosti bylo jinak :) Proto si myslím, že když dítě je u porodu svého sourozence tak to nemusí být nijak traumatizující, právě naopak, uvidí že je všechno v pořádku dopadne a že je maminka i miminko štastná, že je to prostě normální. Jsou to jen dohady já to samozřejmě nevím a vzhledem k tomu že děti u porodu dnes prakticky skoro nikdy nebývají těžko někde bude nějaký výzkum na toto téma.
 Katka,kluci 3 a 6 
  • 

Re: Libiku,to je sranda.. 

(16.8.2005 11:52:45)
Moc jsem se bavila,piš víc příspěvků !!
 Gabe 
  • 

Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 12:48:10)
Libiku,
pro me to super zazitek byl, tudiz jsem to tak napsala. Mluvim z vlastni zkusenosti. Kdybych mela komplikace, jela bych do nemocnice, ale zadne jsem nastesti nemela, takze jsem si to proste uzila doma ve sve posteli, ve svoji koupelne, bez zelenych dlazdicek a anonymnich doktoru ci sestricek.

Pokud budu rodit po druhe, pokusim se o to opet doma.

Btw : tvuj prizpevek (radoby vtipny) mi prijde spis cynicky / ale to je ciste muj nazor.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 14:07:22)
Taky mě příspěvek Libika nenadchl, není zrovna tolerantní ani přátelský, dokonce ani ne vtipný, aspoň podle mě. Myslím, že tu nikdo nikoho nenutí rodit doma, a ty argumenty proč doma rodit tu píšou ty z nás, které to absolvovaly a chtějí se podělit o to, co je k tomu vedlo.
Já jsem rodila dvakrát v porodnici, poprvé to ušlo, podruhé skutečný horror, a to zejména díky chování personálu. Taky mi vadí, když mi někdo diriguje co mám dělat a ví všechno líp a já jsem tam jako na vojně, tedy ve smyslu že mám jen držet ústa a krok.
Od prvního porodu, kdy bych tleskala Libikovi, přes ten druhý jsem o celé věci hodně přemýšlela, a naprosto změnila svůj názor. Teď čekám třetí dítě, a i když doma rodit neplánuju, nemám na to podmínky, ráda bych našla nějakou porodnici kde by se dalo rodit přirozeně v tom smyslu, že nikdo nebude zasahovat zbytečně do tak přirozené věci, kde mě nebudou tlačit do věcí, které nechci atd. Nadchla mě kniha Znovunalezený porod, a zajímalo by mě, jestli v nějaké porodnici v Jihomoravském kraji (bohužel do Vrchlabí to mám opravdu z ruky) se dá rodit s takovým respektem k rodičce, jejím pocitům a k přírodě vůbec.
Co se týká představ některých mamin, že porod v porodnici vám zaručí zdravé dítě, bohužel při mém druhém porodu mohlo všechno probíhat naprosto bez komplikací, nebýt toho, že mi doktoři do průběhu porodu nevhodně zasahovali medikamenty i jinak, což mi potvrdil známý porodník (jsem z lékařské rodiny) s tím, že takto se bohužel v praxi často děje.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 14:23:46)
K přítomnosti dětí u porodu - na první pohled to vypadá úchylně, ale na druhý je jasné, že se třeba může dítě víc vyděsit a poškodit tím, když mu nikdo nic neřekne, a přesto slyší mámu křičet, někam ho odvezou a ono moc neví proč a co je mamince a prožívá úzkost co vlastně bude...Takže záleží na atmosféře v rodině, jak o věcech mluví, jak se k sobě navzájem chovají, jestli jsou některé věci tabu nebo se probírají způsobemaby to pochopily i malé děti. Například v naší rodině mě děti běžně vidí při převlékání, takže zážitek z nahého lidského těla pro ně není nic zvláštního, berou to jako přirozenou věc, zatímco od známých vím, že jejich děti nahou maminku nikdy neviděly. My bereme děti i na pohřby, které bohužel v poslední době v naší rodině proběhly, a povídáme si s nimi o tom, jak je smutné, když někdo umřel, ale taky vzpomínáme co jsme s těmi lidmi hezkého prožili...no a taky se bavíme o tom, jak je miminku v bříšku, jak roste, co už umí, díváme se do knížek, a děti ví, že to, aby se miminko narodilo dá hodně práce, námahy, že to i trošku bolí, ale že se na miminko maminka i ostatní těší a proto jim to ani nevadí...
Je to prostě o přístupu, o přípravě dítěte, a atmosféře v rodině, a když ta je dobrá, tak by účast dítěte u porodu mohla být pro něj přínosná, a ne traumatická.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 14:32:34)
Ja rodila v Brne - Bohunicich a nemuzu si stezovat a vsichni si moc a moc chvali Obilnak...tak si zkus vyhledat informace a pozeptat se...treba se ti to bude libit!!! Preju hodne stesti a zdravi!!!
 Lenka VH 
  • 

Re: Re: A co jako 

(16.8.2005 15:06:57)
Obdivuju odvahu porodu doma a zcela verim, ze je to krasa, kdyz to takhle vyjde. Ja jsem rodila v porodnici, ale z vyse psanych pro a proti musim rict, ze napr. krome vlastni vany a domaciho jidla:-) jsem si tam vymohla temer vsechno,co jsem chtela (u porodu manzel i vlastni porodni asistentka, v prvni dobe porodni pohyb bez omezeni, dite na bricho hned po porodu, tlumena svetla pri narozeni ditete, dotepana pupecni snura, dve hodiny po porodu vychutnane o samote s ditetem a manzelem nez jsme usnuli, dite neustale pri sobe, kojeni, kdykoli dite chtelo, atd.). Tedy nadeje pro ty, kteri nemaji dost odvahy udelat si doma vse po svem, ale chteji rodit s lekari za zady a presto hezky a v klidu.
Mimo jine nechapu, jak si nekteri vyse mohou pochvalovat, ze jsou v porodnici pod neustalym dohledem a kontrolami. To je na tom snad to nejprotivnejsi. Trochu schopnosti nest vlastni odpovednst neuskodi.
 Ina 
  • 

Re: Re: A co jako 

(19.8.2005 11:41:16)
Sylvo, musíš mít fakt špatnou zkušenost s porodnicí. Drtivou většinu všeho, co píšeš, jsem si v porodnici mohla "užít" taky. Podle mně už to není diskuze, ale předhánění se v tom, která z domorodek byla originálnější.
 Apolena. 


Re: Re: Re: A co jako 

(19.8.2005 11:50:24)
Ino,
kdepak, vůbec nemám špatnou zkušenost s porodnicí. Pouze mi nevyhovovalo to, co naše porodnice nabízí, což jsem zjistila, když jsem se zeptala a došla si tam na prohlídku.
Ty sis to klidně mohla "užít", protože jsi pravděpodobně rodila v jiné porodnici, nebo proto, že máš jiné (nikoliv horší nebo lepší) představy o bezpečí a pohodlí.
Originální jsem z tvého pohledu taky asi moc nebyla, protože jsem rodila sama, pouze se svým přítelem (PA dorazila až po porodu, šlo to rychle), v koupelně, starší dítě jsem poslala ke známým a psi celý porod prospali.
 vendelina+Emmí+Johanka 


Re: A co jako 

(18.8.2005 8:17:47)
Libiku, ty jsi ale koza
 cizinka 
  • 

Re: A co jako 

(21.8.2005 18:47:35)
Libiku, já dokážu se představit spoustu věci, které v porodnici nejsou možné. Doma znám kde mám kuchyň, čaj, cukr a vodu. Doma znám kde mam koupelnu, záchod a postel. Nemusím čekat na svolení tam jít, nejsem závislá ani na nemocničním řadu ani na ničí milosti. Pohybovat se cíleně, abych si uvařila si čaj, anebo abych promluvila se starším dítětem je příjemnější než byt postrkována PA podle její standardního planu vedení porodu. Doma vím, kdo bude u mne při porodu. Ve které porodnicí bych to měla tak jisty?
Co ale nechápu já, je tvá jistota, že tvoje priority by měly platit pro všechny. Nechápu také proč píšeš, jestli nemáš k sdělení více než to, co vyhovuje tobě. Rozumím proč píšou „domorodky“ – je ještě spousta věcí, které se mají dodělat, aby porody doma v ČR byly skutečně bezpečné a legálně jištěné. Jejích snaha o vytvoření alternativy porodnicím má vliv na zlepšení poměrů v porodnictví. Nebo existuje ještě něco, co nutí české porodníky přemýšlet o své práci? Entuziasmus a profesionální svědomí? Znáš hodně lidi které berou svojí práci vážně z těchto důvodů? Nejde zatím počítat s trestnými oznámení postižených klientek. Jsou vzácné. Nejsem si jistá, jestli ve východní Evropě pojem citové ujmy v justiční praxi má stejný význam jak na západě.
 10.5Libik12 


Re: Re: A co jako 

(21.8.2005 19:24:48)
Cizinko, obvykle píšu do diskusí o porodech z toho důvodu, že mám před porodem a také z toho důvodu, že jsou tyto diskuse přístupné.
Nedělám to nikdy z žádného vyššího principu porodního, na to toho vím o porodech málo.(3.dítě)
Ale tak nějak kvůli sobě (možná i kvůli jiným rodičkám)občas zdůrazním, že i porod v porodnici je vyjímečný, slavnostní a neopakovatelný.
Nebudu se s tebou přít o svých prioritách, protože ve stromu diskuse to bylo tak, že jsem reagovala na autorčin článek(nebyl to tedy žádný výsev geniality, uznávám a na jiné diskusi jsem dodatečně řekla, že ať už doma nebo kdekoliv, tak porod je vyjímečný), Sylva Š. mně odpověděla, co je na porodu doma vyjímečného a já jsem ji potom volně parafrázovala. Někdo se smál, někdo mně nadával do cyniků, Sylva Š. byla v pohodě.Takové prostě bývají diskuse k článkům.
Takže já tak trochu nevím, co chceš. My z východu se, pravda, málo soudíme o citové újmy,ale já být český lékař porodník, tak s tím okamžitě začnu. Protože by mě citově naprosto odrovnalo, že civilizovaný západ předpokládá, že jsem pravděpodobně bez entuziasmu a profesního svědomí a že nebýt snahy domarodek vytvořit alternativní prostředí porodnicím, tak ani nepřemýšlím o své práci.
NEMÁM NIC PROTI PORODUM DOMA(ten kroužek na ů tam neumím dát:)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: A co jako 

(21.8.2005 21:12:52)
Libíku, tak asi jsem vybrala špatný adresát, ale nemůžu si pomoct, ve svých příspěvcích vyzníváš jako ty diskutující, které se cítí články domorodek jakoby ohrožené a jako by nechápaly, co ty ženy chtějí. Čtu příspěvky na které reagují, a z těch tvých fakt nedalo se porozumět, že proti porodům doma nic nemáš a s volbou autorky článku nepolemizuješ. Proč jinak ta nechápavá otázka při vstupu? Jestli jsi chtěla jen říct, že i v porodnicí můžeš zažit hezky porod, tak proti tomu já také nic nemám.
Co chci já? No přece podpořit autorku článku a lidí, které se snaží vytvořit alternativu porodnicím. S většími přestávkami žijí v ČR více než 5 let, a asi tady ještě zůstanu. V žadném případě nepouvažují tuto zemí za necivilizovanou. S českým zdravotnictvím ale mám dost neblahé zkušenosti. Když svým kamarádkám nečeškam vyprávím, že během porodu mne nechaly „spát a odpočívat“ na operačním stole, že na mne křičely proto, že na konci jsem si dovolila křičet, že během porodu do sálu přišla velká vizita, a že na začátku kvůli monitorování moje mimino budily troubením do břicha, ty kamarádky hodně se diví a se ptají, jestli nevymýšlím si. Stále buzerovaní dětských sester v oddelení šestinedelí už si nechávám pro sebe. A to věděla jsem co chci a porodnici vybírala jsem si dost pečlivě. Také porodnické vzdělaní nemám, ale jsem dost inteligentní a vzdělaná na to, abych rozlišila, co je nutné a co je zbytečné. Nepotkala jsem tady té profesionality z čirého entusiasmu i v jiných případech, když jsem já nebo moje rodina potřebovala lékaře. Možná proto, že tady neumím chodit, možná že nemám dost známých, ale moje letmé zkušenosti se soukromým zdravotnictvím v jiných východoevropských zemích, kam často s pracovních důvodů cestují, bývají lepší než ty české. Nechci absolutizovat, k porovnání s jakýmkoliv jiným zdravotním systémem nemám dostatek zkušenosti. Nikde jinde jsem také nerodila. Jen ten totalitární přístup dosavadních českých ministrů zdravotnictví mi připadá nevěřitelně hloupí a vidím dost systematických důvodů proč zdravotnické služby jsou tady špatné. Není tady skutečná konkurence mezi zdravotnickými institucemi, není finanční ani jakákoliv jiná motivace lékařů. To nemůže fungovat a podle mých zkušenosti nefunguje. Že to všecko bývá do větší míry než v jiných zemích proplácené pojišťovnou a pro klienta zdravotnické služby jsou jako by zdarma, mi připadá spíše jako problém než výhoda. Je to dost zvrácená představa o společenské solidaritě. Většinou stoprocentně pojišťovny pokrývají péči o vážně nemocné a nenechávají parazitovat na zdravotnickým systému hypochondry a šetřilky s rýmou. Investice na zlepšení služeb a platy zdravotníků by se zdály o hodně smysluplnější. Nechapu také tu idiotickou a dost tady rozšířenou pokoru vůči "profesionalům", které vědí, co dělají a pry se snaží. Proto se mi zdá dost smysluplně podporovat jakoukoliv občanskou iniciativu, která zneklidňuje tyhle poměry. Snad nebudeš mi odepírat na to právo, jestli už české porodníky mi připravily ten nejhorší zážitek mého života.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: A co jako 

(21.8.2005 22:17:15)
Cizinko, já jsem asi nezažila to co ty, ale otázka v nadpisu směřovala k tomu, že pisatelka porodila miminko velmi podobným způsobem jako já ta svá v porodnicích. Takže bylo v pořádku, že měla euforické ohlasy, protože porod je euforie, ale není podmíněná tím, že se uskuteční doma.
Nesouhlasím s tím, že, entuziasmus je jedině podmíněn fungujícím systémem a finanční motivací. Člověk je člověk. Potkáš přece vlídnou prodavačku, víš za kolik ty holky pracujou?
Kdysi můj manžel ležel na JIPU a šéfchirurg mi osobně podával telefonické zprávy)co 4 hodiny), jestli žije(autonehoda 500 km od domova). On tím v podstatě zneužíval blbě fungující systém, aby mi ušetřil nervy a peníze.
Taky nespílám domarodkám, že riskují. Já jenom a asi ne zcela srozumitelně tvrdím, že porod v porodnici může mít nebo má lidský rozměr, neboť tam zhusta potkáš lidi , že naše porodnice nejsou rezervací pro totalitní monstra, byť zdravotníci v detailu mohou mít jiný názor než ty nebo já.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co jako 

(21.8.2005 22:39:29)
Ano, Libiku, v podstatě souhlasím, také dávám ze sebe vše co můžu ve svým povolání, a to bez ohledu na to, jestli pracují za východní nebo za západní peníze. A znám v Česku spoustu lídí, kteří dělají totež. Jen se snažím asi také nepříliš srozumitelně poukázat na to, že snaha domorodiček má větší prospěch pro celou společnost než jen hájení zájmů malé skupiny lidí, která má ovšem dost opodstatněné a v medicinské praxi vyzkoušené požadavky.
 Kačkač 
  • 

Blahopřeji 

(15.8.2005 23:04:57)
Dodatečně gratuluji k holčičce a k tomu jak krásně jste to zvládli. Popis porodu je úžasný, jsem z toho úplně dojatá.

Kačkač
 Gooo 
  • 

No nevim 

(16.8.2005 10:03:15)
Ze by me clanek motivoval k porodu doma to ani ne. V podani autorky to je spis jak kovbojka - plno lidi, dite se bytem prohani na trikolce, pocuranej obyvak, experimenty s placentou, iracionalni odpor ke gumovym rukavicim. Ne ne ne, nic pro me!
 Lenka, dcerka 7 
  • 

Nic pro mě 

(16.8.2005 10:28:17)
Rodila jsem jednou v porodnici. Po první zkušenosti už vím o co jde a co by se mohlo pozměnit, ale stejně bych zase rodila v porodnici. Popis porodu doma mi místy připadá až nevkusný, i když racionální a malé děti by měly být poučeny na úrovni " Krtek porodníkem". Škoda, že tu není příspěvek maminky, která nějaké komplikace při porodu doma měla a jejich řešení. Porod doma je určitě velký stres, takže komplikace z tohoto důvodu nejdou vyloučit.
Určitě bych ale od porodu vyloučila kamarádku, která mluvila chraptivě, protože byla právě nachlazená. Tu bych tam já určitě nechtěla.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nic pro mě 

(16.8.2005 11:11:00)
Jeden takovýto příběh tu na Rodině už byl, do dvou hodin nevyšla placenta, tak odjeli do Motola na vybavení. A to teprve byla kovbojka, ó jéje :)
 Katka 
  • 

Re: Nic pro mě - přesně tak. 

(16.8.2005 12:09:26)
A stejně tak bych si nelajzla sahat na dítě potřísněné krví holýma rukama (riziko přenosných nemocí). Já sice vím, že se AIDS a žloutenky vyšetřují už v těhu, ale stopr to zaručit nikdo nemůže, co když se maminka nakazí v průběhu těhotenství? Je to sice maličká šance, protože snad nevěrná nebude a při odběru krve se používají jednorázové jehly, ale stejně...?!?!?
Že by moje dítě na které bylo sáhnuto gumovou rukavicí bylo nějak tímto postižené?!?!? Druhá ruka, která na něj sahala byla moje a tatínkova.... Myslím, že dítě je ve chvíli narození v takovém stresu, že je mu naprosto šumák, jestli je ta ruka gumová nebo negumová.....

Už se vidím, jak v kontrakcích peču koláč a smažím rizoto :-DD
Nic proti gustu, ale porod doma - ani náhodou.
Radši domácké prostředí porodnice, milý tatínek, milý a odborný personál.... Na všechno jsme měli štěstí. Bylo to super !
 Olina 
  • 

V tobě je taky dobroty 

(16.8.2005 14:18:05)
jako někde medu. Ty taková stará větev a jediný co tě zajímá aby ses nenakazila a ten malinkej nevinnej bezbranej novorozeneček s nedovyvinutou imunitou na kterýho cizí ženský chmatají a prskají a kolem běhají psi a padají z nich chlupy...tak ten novorozeneček se ani bránit nemůže, ani napsat něco z čeho by bylo jasný jako z těch vašich článků, že myslí převážně jen na sebe na svůj úžasný supr zážitek.
Fakt, to by mě zajímalo, to mi některá vysvětlete tohle, považuju za legitimní, avšak nerozumné rodit doma, je-li lékařská péče dostupná, neboť naše babičky dobře věděly co je dobré, rodily doma a úmrtnost byla vskutku nemalá. A teď dotaz - Proč rodíte doma? l.Kvůli sobě - je to pro vás lepší? 2.Kvůli dítěti - je to pro něj lepší? Poctivě mi napište, jestli si opravdu myslíte, že je to pro novorozence lepší. Mě to zajímá. Pro mě je porod jen cesta jak přijít na svět. Je to těžké a vždycky se všechno nepovede, ale dneska se už spousta lidí opravdu upřímně snaží být matkám k užitku. To nejdůležitější se děje před tím a potom. Z tohoto hlediska mi vaše zaujetí porodem připadá malicherné. Stejně to zapomenete. Prostě se mi zdá, že když se rozhodnete rodit doma, myslíte jen na sebe. Sorry, to je můj názor.
 Apolena. 


Re: V tobě je taky dobroty 

(16.8.2005 14:46:52)
Olino,
nejsem si jistá, že má cenu ti odpovídat, protože je mi jasné, že víš všechno nejlíp a naše pocity znáš mnohem lépe, než my.
Samozřejmě, že myslíme na dítě. Ale připadá mi normální, že myslíme i na sebe, protože pro porod i dítě samotné je klidná a nevystresovaná máma to nejlepší.
A bacily ze psích chlupů? No je to něco, co se mnou mé dítě sdílelo celé těhotenství, zatímco v nemocnci, jak potvrdí i lékaři, jsou bacily mnohem horší a mnohem odolnější (když je nezlikvidovala ani ta všudepřítomná desinfekce). V nemocnici se dítěte dotýkají naprosto cizí lidé (byť gumovými rukavicemi) a návštěvy v porodnici, to je kapitola sama o sobě, jak už jsem několikrát psala.
 Olina 
  • 

No já jsem tedy psala jen o chlupech a ne o bacilech ze chlupů, 

(16.8.2005 15:45:22)
ale prosím, beru to. Jenže mně by se ty chlupy u porodu nelíbily, ani kdyby byly sterilní, opět pouze osobní názor.

S klidnou matkou na mě nechoď, nebudeš klidná ani když se ti bude kotit křeček, natož když jde o tvoje dítě. A vy mi fakt připadáte až moc klidné. Děláte na mě dojem, že se spoléháte, že budete mít kliku. Ze mě především mluví skutečnost, že bysme se doma neporodili ani za zlatý prase a natáhli bysme oba brka, to je můj subjektivní názor, můj postoj, moje hledisko. Proto mi připadáte tak legrační, protože to děláte hlavně samy pro sebe, pro svůj supr pocit.
 Apolena. 


Ale jo, Olino, 

(16.8.2005 17:39:12)
vždyť už jsem to psala, odpovídat bylo zbytečné, víš to přeci líp, než my. Proč se teda ptáš...?
 Gabe 
  • 

Re: V tobě je taky dobroty 

(16.8.2005 17:03:16)
Mila Olino,

rodila jsem doma kvuli sobe a tim padem i kvuli diteti. Moje dcera se narodila doma za pritomnosti mojeho pritele a porodni asistentky. Zadny stres, zadne problemy (nastesti). Jinak bych se nechala prevezt do nemocnice, i kdyz si myslim, ze i pres nejake problemy by to moje porodni asistentka uhrala (muj nazor). Take si myslim, ze kdyz se matka pri porodu a po porodu citi dobre, prenasi to i na dite. TUDIZ... kdyz se citim dobre a bezpecne a chci rodit doma ( a mam k tomu tu prilezitost), tak to proste udelam.

BTW nechapu, jak muzes rict, ze nekdo pri porodu neni klidny. Kazdy, a to podotykam, opravdu kazdy rodi jinak a jinak to proziva, tak prosimte negenarilizuj svoji osobu s ostatnimy. Pokud jsi histericka pri porodu, nemusi byt ostatni matky prave takove.


 cizinka 
  • 

Re: V tobě je taky dobroty 

(21.8.2005 19:06:27)
Olino, to nejde se ptát tak zjednodušeně. Když mám strach, hlad nebo žízeň já, trpí i moje nenarozené dítě. Poporodní deprese, která dost často má původ v traumatických zážitkách a v hojným podávaní syntetických hormonů také není nejlepší východisko pro můj vztah miminkem. Kdy myslím o svým pohodli, myslím také i na svoje dítě. To snad nejde rozdělit! No a o lidech, které se upřímně snaží... Zatím když slyšim nebo čtu projevy porodniků ve veřejnosti, tomu moc nevěřím. Se nesnaží ani přemyšlet. Že umějí profesionálně používat nůžky, skalpel a kleště, to jím neberu, ale to ostatní...Nevím odkud berou tolík drzosti si chvástat svou špičkovosti.
 Ivka 
  • 

Rodit doma - nikdy 

(16.8.2005 14:09:12)
Když jsem rodila já, tak jsem to málem nestihla a porodila jsem málem doma. Celou dobu jsem byla doma a překousávala bolesti, který ale byly nepravidelný. Pak ale už odtekla voda, tak jsem se rozhodla, že se osprchuju a pojedeme do porodnice. Ve sprše jsem začala krvácet, což mě příšerně vyděsilo, a tak jsme okamžitě jeli. Když jsem nastupovala do auta, měla jsem už šílený nutkání tlačit, ale zadržovala jsem to, co to šlo. Po příjezdu do porodnice jsme nestihli ani vyplnit formuláře a jela jsem rovnou na sál, kde mi řekli co a jak. Do půl hoďky jsem porodila. Porod byl bez komplikací, ta krev už byl prostě samotný porod, ale jsem strašně ráda, že jsme to do porodnice stihli. Hlavně mě zkontrolovali, že je vše v pořádku, to mě hodně uklidnilo. Rodit doma - NIKDY, i když se nám to málem povedlo.
 Renča 
  • 

Rodit doma? 

(16.8.2005 15:32:49)
Tak to by mě teda nenapadlo,doma rodit.Měla bych obrovsky strach,že se může něco stát,anebo nedej bože,by se něco pokazilo,nebo by se stala nějaká chyba a dítě by mohlo třeba se někde zaseknout a udusit a já bych si to dokonce života vyčítala a už bych měla strach znova otěhotnět.Podle mě je to nezodpovědné a zahrávání si s lidským životem.Ikdyž na druhou stranu,ženy v minulosti taky rodily doma a na polích a kdoví kde ještě,ale to MUSELY!!!!!!!!!!!!!!!!!Kdysi nebyli takové možnosti jako sou teď,existovali akorát porodní báby a to bylo tak všechno.Jem si jistá,že kdyby kdysi měli ty možnosti a mohly by rodit v nemocnicích,tak by tam rodily.Možná si myslíte,že sem moc chytrá,ale píšu jen svůj názor.Podle mě je to hazardování se životem.
 Kacii&Matýnci 


placenta 

(16.8.2005 17:04:01)
Ja se ani nechci vyjadrovat k porodum, at uz doma nebo v porodnici. Nema to moc smysl, kazdemu, co jeho jest;) Kazda jsme jina a kazde vyhovuje neco jineho...kazda ma ty svoje spravne duvody a nejlepsi umysly, ne?:)

Co me ale zarazilo, byla ta zalezitost s placentou. Nikde jsem necetla, ze by se nechala spojena s ditetem 5 hodin! Je to pro me uplna novinka, vsude se nechava max. dotepat pupecnik. Mam pocit, ze par hodin po porodu uz dochazi k jejimu rozkladu... Nevite nekdo neco bliz?
Dalsi vec: pritomnost nachalzenyho cloveka pri porodu...z toho bych mela minimalne hodne neprijemnej pocit.
Ale jinak fajn, kazdej porod, co krasne skonci, je dojemnej:)
 Janijaja 


Re: placenta 

(16.8.2005 23:05:08)
Ale ona nebyla nachlazena, jen myslim zakricela, nebo tak neco a uz ji to na chvili zustalo :-)
Mam znamou a ta nechala dite spojene s placentou pet dni, temer do te doby, nez pupecnik sam odpadl. Placenta byla osetrena soli a eterickymi oleji. Delaji to tak americti indiani, nebot veri, ze placenta jsou vlastne nase koreny - snad prave kvuli strukture cev, ktere ji protkavaji.
 aja + dandy 9 tydnu 
  • 

hazard 

(16.8.2005 22:25:20)
Hezky se to cetlo, protoze to melo happy end, ale co kdyby...? Ja bych nerodila doma ani omylem. I kdyby to bylo urcite prijemnejsi byt doma, pouzivat svuj zachod a vanu atd...ale ve chvili porodu je dulezite predevsim dite. Aby se dostalo ven, aby se nadechlo a zilo. To,jestli po porodu zalezu s celou rodinou a prateli do postele - to je prece vedlejsi a nepodstatne. Ve srovnani s tim, co to dite musi podstoupit, je holeni, klystyr a nemocnicni strava proste uplna pitomost, na kterou zenska okamzite po porodu zapomene.
Jak uz bylo napsany hodnekrat - nejlepsi porod je v prijemnem prostredi, ktere neevokuje zrovna spital, s prijemnym personalem a baby friendly ve vsem podstatnem.
 Jitka, Honzik 15m 
  • 

necekane komplikace 

(16.8.2005 23:34:34)
Neda mi to a musim se podelit o svoji zkusenost. Nikdy jsem o porodu doma ani neuvazovala a byla jsem rozhodnuta rodit v porodnici. Cele tehotenstvi bylo naprosto bezproblemove, porod zacal presne v terminu a dle vyjadreni porodni asistentky jsem rodila "jako po masle". Vse bylo O.K. az do okamziku, kdy se mel Honzik nadechnout. Bylo ticho, Honzik byl modry a ja jen zoufale cekala, jestli se aspon pohne...nejhorsi okamzik, na ktery se neda zapomenout.Okamzita pece, kterou mu v porodnici poskytli, by v pripade domaciho porodu asi nebyla mozna. Urcite ne tak rychle, jak bylo potreba. Prestoze Honzikovo Apgar skore bylo jen 2 body, je to dnes ciperny, sikovny a zdravy chlapec :-) Priste opet v porodnici.
 Janijaja 


Re: necekane komplikace 

(16.8.2005 23:46:14)
Jitko, ja samozrejme nejsem odbornik, ale pripada mi divne, ze behem porodu nekontrolovali miminku tep. Moje porodni asistentka jej behem porodu kontrolovala casto. Krome toho s sebou nosi kyslikovou lahev...
Blahopreju ke zdravemu klucikovi!!!
 Jitka,Honzík 15m 
  • 

Re: Re: necekane komplikace 

(17.8.2005 0:35:27)
Ozvy miminka sledovali. Nevim proc se to stalo, snad se pry na posledni chvili nadechl plodove vody. Ja bych doma asi nebyla klidna ani s kyslikovou lahvi, co kdyby to priste bylo neco jineho... necekaneho? Musim vsak uznat, ze jsem pri dalsim pobytu v porodnici mockrat zatouzila po intimite a klidu domaciho prostredi.
 Kacii&Matýnci 


Re: Re: Re: necekane komplikace 

(17.8.2005 8:15:14)
No dobre Jani ja ti to teda zkopiruju: Byla zrovna nachlazená a hlas jí trochu přeskakoval. Myslim, ze teda byla;)
A s tou placentou? No verim, ze Indiani, jako vsechny prirodni narody, vedi, co a hlavne JAK delaji.... U Evropanu, kteri o tom vi houby (i kdyz to maji "nacteny a nastudovany") mi to prijde taky trochu jako hazard... Navic si to neumim predstavit, jak tak dlouho taham dite spojeny s placentou... Ale beru to, je to jejich vec...
 Kacii&Matýnci 


Re: Re: Re: Re: necekane komplikace 

(17.8.2005 8:17:38)
A jeste mne napadlo: spis se v tomhle ridim zvirecimi instinkty, zadny zvire nenecha svemu mladeti pupecnik. No jednak to neumi zaridit, aby to nehnilo a jednak asi taky vi, co delaji;)
 Lorina 
  • 

Re: Re: necekane komplikace 

(17.8.2005 14:07:11)
a co by dělala Vaše porodní asistentka v případě, že Vám nečekaně rupne placenta (jako zrovna mně) a hrozí , že vykrvácíte během chvilky.....
 misa + 1 x 5 mesicu 
  • 

krvaceni behem porodu 

(21.8.2005 20:07:46)
Lorino, v tom pripade se myslim deloha stiskne z obou stran pres brisni stenu (zaskrcuje se jako kazda jina rana, jenze zvenku) a matka se transportuje do nemocnice tak rychle, jak jen to jde. Ale ja to znam jen z prirucky o domacich porodech pro oblasti, kde neni lekarska pece pristupna.

Jinak, nic proti domacim porodum, ale jak uz tady nekdo vzpominal, moda (omlouvam se za ten vyraz) domacich porodu bezi hlavne tady v zemich, kde cloveka cpou do porodnic. V zemich, kde skutecne porodnice nejsou samozrejmosti (a navic je jejich vybaveni vetsinou na urovni sedmdesatych let u nas), funguji tam porodni baby - pokud vubec jsou aspon ty dosazitelne - se porod v porodnici poklada za vyhru, protoze skutecne znacne zvysuje sanci DITETE na preziti.

A, ad "nehygienicke porody" - pri nejakem pruzkumu bylo zjisteno, ze vice nez 50% deti narozenych v prazskem Motole chybi ve strevech UZITECNE bakterie, protoze je prilis sterilni prostredi hubi... Tak nevim. :)

 cizinka 
  • 

Re: krvaceni behem porodu 

(22.8.2005 16:10:52)
Mišo, prozradila bys, prosím, co je zdrojem tvých informaci o šancích dítěte na přežiti? Prohlížela jsem několika článků, srovnávacích nemocniční a domácí (anebo jinou nepřemedikalizovanou) statistiku v různých Evropských zemích a nevypadalo to, že by se dálo mluvit o značně větších anebo vůbec jen větších šancích v nemocnicích. Ve kterých zemích nemocnice jsou vybavené jako ty české v sedmdesátých let? Prohlížela jsi vůbec webové stránky porodnic v Německu nebo v Rakousku, znáš jak vypadají? Kde jsou nedostupné ani porodní baby? Nechceš snad porovnávat ČR s africkými a jihoamerickými státy, aby vynikla ta česká sláva porodnic? Není rozumnější porovnávat se s tím, co máte za rohem (čili za horami?). Snad máte dost vyspěly zdravotnický systém, nebo ne? Znám několika holek, které rodily doma v Německu nebo v Skandinávii. Mluvily o tom jako o své volbě, ne o jako své prohře. Pokud byly zdravé, nikdo je do porodnici necpal, a jako nezodpovědné matky neurážel. Také nebylo proč.
 misa + 1 x 5 mesicu 
  • 

Re: Re: krvaceni behem porodu 

(30.8.2005 17:51:31)
Cizinko, to bude asi nedorozumeni. Ja jsem neporovnavala, ani jsem nebyla proti porodum doma (natozpak proti porodum v porodnicich).
Jen jsem pripomela, ze porody doma jsou v mode zejmena v zemich, kde jsou porody v porodnici povazovany za standard.
Muzu jen opakovat, ze v zemich, kde lidi rodi doma, protoze nejblizsi porodnice je stopadesat kilometru daleko (coz neni jen v Jizni Americe nebo Africe, ale treba taky na Novem Zelande), si MOZNOSTI rodit v porodnici taky vic povazuji.

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: krvaceni behem porodu 

(1.9.2005 13:45:05)
Miso, omlouvam si. Myslela jsem si ze vzala jsi to nejak moc globalne. Jen chtela jsem zduraznit, ze pro posuzovani bezpecnosti neporodnicnich porodu v Evrope nejsou argumenty z historii nebo se zemi s ridkym osidlenim relevantni. Totiz hodne zalezi na tom, jestli matka je zdrava a rychla doprava je mozna. A nejde tady o mode, spise o individualnim rozhodnuti matky, co by pro nej nejvic vyhovovalo.
 Vendy 
  • 

Re: necekane komplikace 

(17.8.2005 15:02:56)
Jako maminka tří dětí vím,co vše nečekaného může se stát,ikdyž těhotenství probíhá úplně bez jakýchkoli problémů.Máte jen štěstí,že Vám to vyšlo.Nedej Bůh se něco stát,měla byste si co vyčítat do konce života.Myslím si,že chlubení s tím ,že jsem rodila doma,mi fakt za to nestojí.A to nejsem žádná konzerva,jsem mladá a velmi moderní žena,ale tohle bych si na triko fakt nevzala.Rozum a hlavně veliká zodpovědnost za toho malinkého tvorečka u mě vyhráli.Vám přeji hodně zdraví Vendy
 Janijaja 


Chlubení se porodem… 

(23.8.2005 23:15:41)
Možná to tak nevypadá, ale cílem toho článku opravdu nebylo chlubit se porodem... Jen jsem chtěla dát naději těm, kteří o porodu doma uvažují, nebo zároveň i trochu detailněji popsat porod pro ty, které teprve čeká... Samozřejmě co žena, co dítě, co porod se určitě liší, ale mně samotné nějaké podobné vyprávění před mým prvním porodem chybělo. Před druhým porodem jsem si také ráda četla různé porodní příběhy, abych nějak ukrátila čas.
Taky jsem ten porod psala pro pár známých lidiček, kteří chtěli vědět, jaké to bylo.
Přijde mi ještě důležité zdůraznit, že porod je z velké části záležitostí psychickou a z velké části se podobá tomu, jak si ho představujeme, jak o něm přemýšlíme (Za všechny si dovolím poukázat na článek Sylvy Š, která se hned na začátku těhu rozhodla o tom, že to bude holčička a jak jí porodí doma). Takže vy všechny, které se bojíte rodit doma rozhodně doma neroďte. Všechny nastávající maminky pak nabádám (i když je to rada nevyžádaná), aby si svůj budoucí porod zkoušely imaginovat (představovat) - hlavně to, jaký bude krásný a vpohodě, jak se budou příjemně otvírat, všechno bude vpořádku a v klidu (ať už doma nebo v porodnici) Návod na příjemné imaginace se dá najít například v knize Porod s dulou
 Hanka+dcéra+syn 
  • 

Diskutabilné 

(22.8.2005 12:44:36)
Osobne nič nemám proti porodom doma, takže toto neodsudzujem vobec. Čo ma ale zarazilo najviac je pri tej všetkej "prirodzenosti" prítomnosť nachladnutej kamarátky pri porode. To je naozaj hazard a iste to nik neodškriepi. Mne sa zdalo, že maminka si za každú cenu urobila zo svojho porodu "kultúrnu akciu", ale je to jej gusto. Ale chorá kamarátka??? Ešte som chcela napísať k prítomnosti detí pri porode. Moja tiež 5 ročná dcéra videla v telke "porod" Rachel. Bolo to o ničom, ale dcérka mi potom celá vystrašená oznámila, že ona nechce mať nikdy deti. Takže toľko skúsenosť. Podľa mojho názoru je 5 roč. dieťa malé na to, aby sa porodu zúčastnilo bez psych. ujmy.

Mne pri poode pomohla prítomnosť manžela, takže toto si možem aj ja len pochvaľovať. Pekný deň.
 Magda, Adélka (5 m.) a Kubík (3 r.) 
  • 

Děkuji. 

(23.8.2005 10:22:01)
Ahoj, děkuji za velmi hezký článek o tak krásném zážitku. Ukáplo mi pár slz. Doma jsem nerodila a ani bych nechtěla. Neměla jsem odvahu. Navíc oba moje porody byly komplikované a hodně náročné, proto taky už žádný další neplánuju. Přesto porod doma považuji za ten nejkrásnější způsob jak může dítě přijít na svět.
 Federika 


Re: Děkuji. 

(23.8.2005 10:27:53)
Zuzi, děti jsou různé...Nevím, jak na tom bude můj druhý syn, ale můj starší syn-7 let je problémový, má diagnostikovanou LMD, je hyperaktivní a celkově obtížně zvladatelný, používá hlavě ty emoce, mozek až naposledy, přestože je poměrně dost inteligentní. On potřebuje a vyžaduje hranice, jinak by byl naprosto nesnesitelný...
 ZuziP 


Re: Re: Děkuji. 

(23.8.2005 10:29:44)
Federiko, na toto radsej nezareagujem, dobre? Nechcem vyvolat vlny odporu a ani posudzovat to, co ty musis. Robis urcite najlepsie, ako vies a to je dolezite. Co na tom, ze mam na vychovu (aj problemovych deti) iny nazor ja.
 Federika 


Re: Re: Re: Děkuji. 

(23.8.2005 10:41:09)
Zuzi, já na to měla taky jiný názor, fakt..ještě v Davidových třech letech...pak jsem z něj byla už nešťastná, obešla jsem spoustu psychologů a spolu s nimi jsem našla systém, který nám nejvíc vyhovuje...David se uzklidnil, všechno má organizované, ale zjišťuju, že dneska můžu už trochu i uzdu popustit, že je hodně samostatný, začíná při všech činnostech přemýšlet a já si třeba ten život s ním po dost krušných letech taky budu moci víc vychutnat....
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Děkuji. 

(23.8.2005 11:02:06)
Federiko, pozeram, ze sme skoncili v diskusii na uplne iny clanok ako sme zacali, hihi :-))))))))))))))))
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Děkuji. 

(23.8.2005 11:04:09)
ó jé, to bylo o porodu doma, co? To nevadí, třeba ji to později taky čeká...
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Děkuji. 

(23.8.2005 11:07:09)
He he he.... tak to je dost pravdepodobne, nech sa pouci...
Celkom dobre som sa pobavila. Ked si niekto bude citat komentare, tak bude zirat, o com je rec. :-))))))
 ZuziP 


Re: Re: Děkuji. 

(23.8.2005 10:29:52)
Federiko, na toto radsej nezareagujem, dobre? Nechcem vyvolat vlny odporu a ani posudzovat to, co ty musis. Robis urcite najlepsie, ako vies a to je dolezite. Co na tom, ze mam na vychovu (aj problemovych deti) iny nazor ja.
 Lubylu 


GRATULACE 

(23.8.2005 14:15:43)
Ahoj Jani,

tak vkládám i svůj názor, ikdyž ho už znáš :o)

Moc gratuluju k úžasnému porodu.
Celé se to moc hezky četlo a jsem ráda, že jsi z porodu měla tak skvělý zážitek.

Také moc děkuju za odpověď v diskuzi o sourozencíh u porodu.
Abych pravdu řekla, u nás to podobné určitě nebude .o)
U porodu bych chtěla co nejméně lidiček, takže manžílka a dvě PA - ta druhá je vážně spíš z nutnosti, klidně bych se spokojila i s jednou.

A jestli nakonec u porodu budou holčičky, to se vážně ukáže až podle situace. Určitě ti pak dám vědět, jak to u nás dopadlo.
Musela jsem smát při představě, jak si Honzík jezdí po bytě na tříkolce a ty rodíš :o)))))

Hodně štěstí celé tvé rodince
Ed
 ar 
  • 

Porody doma 

(24.8.2005 20:01:20)
Dobry den vsem, pracuju v jedne etablovane prazske klinice jako gynekolog a porodnik nove generace. :)
Rozumim touham rodicek rodit v co nejvic prirozenem prostredi a chapu, ze i ta nejvic baby-friendly nemocnice je porad jenom nemocnice. Dnesni porodnictvi se snazi v zasade najit harmonizujici kompromis mezi pranim rodicky a postupem porodu, ktery je vedeny lege artis. V prvni a druhe dobe porodni je pro porodnika nejdulezitejsi videt progresi vaginalniho nalezu a slusne ozvy plodu. V dnesnim tisicileti je pranim kazdeho porodnika nevystavovat dite pri porodu hypoxickemu traumatu z nedostatku kyslika. Nekdy nestaci kontrolovat jenom ozvy plodu, je potreba aktualne zhodnotit jeho stav pomoci pulzni oxymetrie, ktera ukazuje na procentualni zasobeni kyslikem u miminka, co vam monitor nikdy nerekne. Kdyz se nekdo rozhodne rodit doma je jasne, ze se moznosti moderni diagnostiky za porodu vzdava. Vecsina porodu je nastesti bezproblemova, ale jak urcite vite, hypoxie za porodu predurcuje dalsi psychomotoricky vyvoj ditete. Moji dalsi obavou u porodu vedenych doma-je cas po porodu ditete. Minimalne nekolikrat za tyden vidime poruchy odlouceni placenty a kriticke hypotonie delohy, kdy po porodu placenty se deloha nedostatocne zavinuje a pusobi mensi ci vecsi krevni ztratu. S touhle situaci si neporadi zadna porodni asistentka. Ja osobne se priklanim spise k porodnim domum /kde by byl pritomen lekar a operacni sal/jako alternativu k nemocnicim nez porodum doma. Preju Vam mile maminky krasne pre i poporodni obdobi.
 xxx 
  • 

Re: Porody doma 

(24.8.2005 21:06:55)
fakt trapný , že jste můj vzkaz odebrali !!!!!!
 cizinka 
  • 

Re: Porody doma 

(25.8.2005 11:32:29)
AD, chapu tvoje obavy, ale mel bys asi take k tomu vsemu dodat, kolik casu probehne v bezne porodnici, dokud skutecne reagujete na nejaky nastaly problem. Krizove situaci behem sveho jedineho porodu v jedne brnenske porodnici zazila jsem 2x. Jednou zaznam monitoru poukazoval na moznou nutnost CR. Na vlastnich nohach dosla jsem dlouhou chodbou na operacni sal, jsem si prevlekla, pak jsem dostala kyslik a nasadily zase monitor. Cc. 20 minut, dokud bylo rozhodnuto, ze duvody na CR pominuly. 15 hodin pozdeji, kdy zacala jsem hroutit z vycerpani, pockala jsem na monitor asi 15 minut, protoze zaroven zadny nebyl volny. V hroznym strachu, ze se neco spatneho deje, nesnazily se to prede mnou skryvat. Vse se vyresilo tak asi za hodinu. Nestacil by ten cas na prevoz do nemocnici, pokud sanitka byla by vybavena diagnostickou technikou a vyskolenym teamem? Prece v Norsku, v Nemecku nebo v Holandsku nikdo by nedovolil rodit doma, jesltli neni mozny prevoz do porodnici do 20 minut.
Mel bys take dodat, jak to ted vypada s porodnymi domy v Cesku a kolik je ochoty mezi tvymi kolegy je vytvorit. Ze porodnice jsou dost dobre vybavene to nepopru, ale duvody, aby personal se choval k rodicce skutecne empaticky a profesionalne, aby vedely a vyhovely jeji pranim, vytvorene nejsou. Kolik rodicek v CR rodi s PA nebo doktorem, ktere uz znaji delsi dobu?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Porody doma 

(25.8.2005 11:46:54)
pardon tohle bylo adresovano ar, ne ad.
 Xantipa 
  • 

Re: Re: Porody doma 

(25.8.2005 11:56:10)
Cizinko, já bych doma nerodila právě proto, že i když jsi v nemocnici, kolikrát Ti není ta okamžitá pomoc poskytnuta. Lékaři jsou také jen lidi, v leckteré nemocnici je špatná organizace a komunikace.
Já bych se bála, že domů za mnou přijede nějaký lékař z pohotovosti, který gynekologii viděl z rychlíku. Nechci je urážet, není to tak všude.
Ale co si mám myslet o lékaři - porodníkovi, který u mého porodu běduje - co mám dělat, s tím jsem se nesetkal, sestro, jak tyhle situace řešíte.
V tu chvíli jsem si opravdu myslela, že jestli se nestane zázrak, je po mě. Zázrak se nestal, manželovi ruply nervy a šel si kompetentnějšího lékaře najít sám, naštěstí se mu to povedlo rychle.
Při dalším porodu na mě lékař koukal, jak když jsem spadla z Měsíce, když jsem mu položila otázku, jak dlouho už pracuje samostatně jako porodník a zda je schopen zvládat sám případné komplikace, či jaký je v té dané nemocnici postup.
Po mém vysvětlení už se ničemu nedivil.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Porody doma 

(25.8.2005 12:16:11)
Xantipo, ja take nebudu nikdy rodit doma. Totiz, jestli vubec nekdy budu, tak uz jako senilni matka - zazrak mediciny :-)). A take proto, ze po prvnim porodu v sobe moc neverim - ale nevim presne koho je to chyba.
Prispivam s podobnymi poznamkami spise proto, ze zivote jsem videla kus sveta (i kdyz jen jako relativne zdrava studentka nebo zamestnankyne a ne jako pacientka), o porodech trochu ctu, kdyz mi neco padne do ruk. Jsou skutecne zemi, kde pomoc pri domacich porodech se poskytne profesionalne a bez urazek takovych, jako "nezodpovedna matka", ktere nevadi, ze jeji dite se udusi. Vlastne to mi rekly i v porodnici, protoze jsem kricela, a to skutecnosti v takove situaci hodne ublizi.
Zajima mne toto tema take proto, ze v ceskym porodnickym diskursu chybi zatim stranka psichologicka a socialni. Ja nejsem blazen, abych popirala, ze rodicka a novorozenec potrebuje pomoc ciste medicinskou, ale neni to jedine o cim by se melo mluvit a formulovat jako jedine tema a hlavni priorita.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.