| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak se (taky) rodí doma

 Celkem 268 názorů.
 Lenelka 


Ahojky Sylvo! 

(30.5.2003 10:06:38)
Zdravim Tebe, Anicku a Fandu a mooooc blahopreji k Anicce. Jsem rada, ze jsi sem clanek dala, zatim jsem Tvuj porod znala z vypraveni mile tetinky Martinky, je prijemne to slyset primo od Tebe. Kolikze deticek Ti ma tetka carovna jeste predpovida?
Moooc Martinku pozdravuj, ze posilam z Anglie pusu ji i Pavlikovi a Martinovi a tesim se na ne moc a moc.
Jeste jednou blahopreji k Anicce. Mimochodem, tohle jmeno jsem chtela dat ja, David trva na Elisce! Mej se krasne

Lenka
 Sylva 
  • 

Re: Ahojky Sylvo! 

(30.5.2003 13:50:48)
Ahoj Lenko, Anička se jmenuje Anna Magdalena, my jsme jí dali každý jedno jméno. Martina mi slibuje ještě jednoho chlapečka, no, nevím, přeci jen už nejsem nejmladší. Fanda je taky nadšenej, jak Anička pípne, už se pereme, kdo ji pochová - on většinou vřeští, že já ji ňuňám víc, tak že je řada na něm. Psi ji taky vzali v pohodě, nejspíš ji považují za mé nové štěně... Zdravím do Anglie!
 Lenelka 


Re: Re: Ahojky Sylvo! 

(30.5.2003 14:21:35)
Anna Magdalena, ja zapomela. No vidis, to je jeste hezci. Hele, to ten kluk jeste bude. Vzdyt vis, ze s detma ma Martina vetsinou pravdu:-))) Akorat ty casovy udaje ji moc nejdou. Ja cekam a cekam a cekam a nic z toho.
Je fajn, ze ji Fanda ma tak rad. A psy.
My zrovna jdeme s nasim psiskem ven. konecne se tady udelalo krasne, je 30 stupnu. Mej se fajn, at Anicka krasne roste.
Lenka
 Lenelka 


Re: Re: Re: Ahojky Sylvo! 

(30.5.2003 14:23:11)
Hrubka. Samozrejme psi ji maji radi. Ne psy. Brrr, zapominam pravopis.
 Martina 


Ahoj 

(30.5.2003 13:36:49)
Ahoj Sylvo, blahopreju k jiste nadherne holcicce a k uspesnemu porodu. Jen by me zajimalo kdy ze se Anicka narodila? To drzeni hlavicky a "bleskurychle posunovani" mi totiz nejak nejde do hlavy...;-)

Martina
 Sylva 
  • 

Re: Ahoj 

(30.5.2003 13:44:54)
Anička se narodila 27.3., hlavičku držela téměř okamžitě a posunování zřejmě odkoukala od žížal, ne, že by normálně lezla, nicméně z pračky se dokáže odsunout docela rychle...bohužel.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Ahoj 

(30.5.2003 13:49:17)
Ahoj Sylvo,
gratuluju k Aničce!

Mimochodem, máme doma taky podobný exemplář, až na to, že je to kluk. Hlavičku držel taky téměř okamžitě po porodu a o plazení a přemísťování se z místa na místo ani nemluvím. Někdy ho podezírám, že ovládá teleportaci. :o)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Ahoj 

(30.5.2003 13:55:46)
Díky - už jsem si skoro myslela, že máme doma mimozemšťánka. Zvlášť když občas slýchám větu "To by ještě neměla umět!" - nemůžu jí to zakázat, nedá si říct! :-)))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Ahoj 

(30.5.2003 14:02:15)
To znám. My kvůli tomu museli na neurologii, protože přece NENÍ MOŽNÝ, aby se dítě v 11.ti týdnech otáčelo ze zad na bříško a zpátky. :o)))
 Konstanta & 3 raraši 


dotazek 

(30.5.2003 14:07:44)
Ahojky Sylvo a Monty,
myslite, ze je to (tedy ta cilost, schopnost delat veci, ktere pry jeste mimi nemuze byt schopno delat...) shoda okolnosti nebo je to tim co nejvic prirozenym porodem? Pokud vim, tak Ty jsi Monty rodila v CAPu, ze?
Konstanta
 Sylva 
  • 

Re: dotazek 

(30.5.2003 14:14:27)
Kdesi jsem četla, že děti narozené v porodnici bývají dost často jednak oslepené (zářivky), jednak přiotrávené (různé utišující přípravky), také vystresované (odsávání plodové vody, vykapávání očiček, odebírání krve, cizí lidé, cizí prostředí...). Nemůžu to posoudit, nemám zkušenost z porodnice, ale možná na tom něco bude...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:18:46)
A ještě k tomu, co píše Sylva. Viděla jsem hodně miminek, které se narodily "lékařsky vedeným porodem" a ani jedno nebylo tak v klidu jako náš mrňous. Brečely, byly vystresované nebo naopak malátné (asi díky analgetikům). V porodnici jsme byli jediné mimino, které nebrečelo. Vůbec. :o) A dodnes (je mu 20. týdnů) je pohodář, spí v noci deset hodin, z toho sedm bez přestávky, na každého se směje, prostě mi připadá, že žádné trauma z porodu neměl a nemá. :o) Některé děti se s tím prý vyrovnávají i rok a víc...
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:21:47)
Monty, tak takove mimco bych potrebovala! Uz ted me desi, jak budu snaset nocni bdeni. Ja kdyz nespim aspon 8 hodin, tak jsem pak jak spraskany pes :)
Takze zatim blede zavidim :)
Konst.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Hyperkinetické dítě 

(30.5.2003 20:50:40)
Ahoj Monty, Sylvo a spol
naše holky s0e narodily normálně v porodnici, porod na porodním lůžku - i když velmi snadný - trval cca 2,5 hodiny. U druhého porodu byl perfektní starý pan doktor (kdysi jsem to tu už psala - na rozdíl od prvního porodu, kdy na mně doktorka řvala ať dělám, že jinak se dítě udusí), který mi říkal: :Jen klid maminko, není spěch, až budete potřebovat tlačit, tak můžete."
A Aninku mám na fotce 12 hodin po porodu, jak má zvednutou hlavu - čumáček ještě oteklý jako pekinský psík, ale hlavu nahoře! Moje mamka když to viděla, jen vrtěla hlavou - když jsem jí to říkala o té starší, tak nevěřila, u té druhé to viděla na vlastní oči.
Okamžitě spávaly celou noc a pláč jsme taky skoro neznaly - asi je to hodně o vrozených vlastostech...
Mimochodem další vývoj té starší byl taky dost raketový: stála v 5 měsících, chodila v 10, bez plen v roce..... v 10 letech z ní byla už slečna, teď v 15 má vážnou lásku.... :-)))) Ta mladší se vyvíjela zase přímo tabulkově - první krok 1 den po
1. narozeninách...

Tak ahojky, gratuluji ke krásným a zdravým mimískům!!!

Simča



Tak
 Gábi, 2 děti 


Re: Re: Re: dotazek 

(31.5.2003 22:33:52)
To je docela zajímavá diskuse: můžu porovnávat jen své děti - klasická porodnice vers. porod do vody ve Vrchlabí. Určitě byl syn narozený ve Vrchlabí pohodovější a lépe spinkal (usnul hned po "vylovení" na mém hrudníku). Ale co se týká dovedností, bylo to plus/minus stejně. (Syn trochu dříve chodil, dcera zase dřív mluvila ...) Ale četla jsem, že novorozeně by mělo být schopné se "doplazit" k prsu po břiše maminky ;-)
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:19:28)
Monty, Sylvi,
diky. Ja jsem prave kdysi neco takoveho cetla - myslim v Odentovi. Tak ted vidim, ze je to asi i pravda (zdalo se mi to trochu pritazene za vlasy) :) Ja stejne jen teoretizuji, protoze jestli se mimco nekdy povede, tak stejne budu asi muset rodit pod "prisnym lekarskym dozorem" :(
Tak at Vam Stanik s Anickou stale delaji radost (a co nejmene starosti :) )
Konstanta
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:23:08)
Konstanto,
držím palce, ať se to povede a všechno je OK. :o)
 Martina 
  • 

Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:24:20)
No nevím, náš kluk se narodil v porodnici (v Motole) a není ani oslepenej ani pomalej ani nic - je normální - to, že se někdo začne koulet dřív někdo později, někdo dřív mluví někdo později... nedělala bych z toho zase takovou vědu. Je jasný, že si každá máma myslí, že jeho děti jsou nejlepší, nejrychlejší, téměř geniální apod. je asi normální a asi i dobře, ale snažila bych se držet trochu při zemi... Přeci je fajn, že každý prcek je jiný, jiná osobnost, neustálé porovnávání s tabulkama a s jinýma miminkama podle mě není to pravý ořechový. Hlavní je, že jsou zdraví a šťastný, ne?
Myslím, že v pár měsících je trochu brzo na to, říkat jak je urychlenej a šikovnej, to spíše ukáže čas... často se tento vývoj cca v roce srovná na stejnou úroveň u všech dětí.
Spíše bych věřila tomu, že když je miminko dost neposeda nebo pohodář, že je ovlivněno průběhem těhotenství.
Martina
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:27:51)
Martino, jasně že nejsou děti narozené "lékařsky" nenormální, to co Konstanta píše, platí pro prvních pár dnů. :o) Já si vůbec nemyslím, že máme geniální dítě a po pravdě řečeno, to, že je hyperkinetický (dle neuroložky) je spíš problém než plus, protože je už teď k neuhlídání. :o)
Jenom si myslím, že čím přirozenější porod - když to jde - tím lepší má miminko start do života. :o)
 Martina 


Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:33:14)
Trochu pravdy na tom asi bude, protoze jak rikam, Matej nezabrecel a vubec nebrecel jeste dlouho ani doma, kdyz chtel mlicko tak jen zamlaskal a zakroutil se:-) S vaznou tvari sem se setricky ptala jestli je to normalni. Ujistila me, ze na ockovani brecel takze je v poradku;-)) Kamaradka mela celkem tezkej porod, holcicka mela (a ma:-) velkou hlavicku a nemohla ji vytlacit, museli ji "vytahnout". V porodnici neustale brecela a kamaradka se dyl jak hodinu nevyspala, to stejny doma, manzel mel dovolenou a oba byli zniceny, o klidnem spanku nemohla byt rec. Z toho usuzuju, ze na tom neco bude:-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:35:35)
Zamlaskal a zakroutil se:-) - přesná formulace. :o))) Stáník to dělá dodnes. Vlastně si nevzpomenu, že by někdy brečel, kromě jednou v noci asi 5 minut, protože mu rostl zoubek. Ale jakmile jsem mu dásničku natřela Babydentem, zase usnul. Jinak se vzteká, piští, kňourá, ale nebrečí. :o)
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:43:50)
Jeje Monty,
Ty jsi jak balzam na dusi... Takovehle dite by se mi fakt libilo :) Nechces ho prodat? ;)
I kdyz... rikas, ze je hyperkineticky... tak mozna ani radsi ne :D
Ale vazne, tesi me, ze takovehle "klidne" deti existuji :)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:49:38)
Konstanto,
možná je to dědičné, my byli s manželem oba hrozně hodný mimina. Zato později jsem byli oba docela dost protivní hajzlíci. :o)))
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:56:45)
Ahoj, náhodou jsem k Vám nakoukla, jak máte hodný dětičky, článek jsem ještě nečetla.
Asi máte pravdu, syn se při porodu dusil a jako novorozenec dva měsíce probrečel, pomáhalo jenom chodit a nosit:o))). Vy se máááte:o).

E.
 Kahlan+5 


Prirozeny porod... 

(31.5.2003 16:23:18)
Ahoj vsem

Simunek se narodil naprosto pohodove ve Vrachlabi do vody, po porodu nebrecel, koukal se, byl spokojeny. Nicmene uz v porodnici moc nespal, plakal, podle mne mel hlad, i kdyz mlezivo jsem mela, tak mu asi nestacilo. Takze plakal, malo spal, totez dalsi 2-3 mesice. Stale jsme nosili, v noci nespi celou noc ani ted. Jinak kdyz je pres den vyspany, porad se smeje, cizich lidi ani prostredi se neboji, hned navazuje kontakty, pohybove byl nadany taky, hlavicku v porodnici zvedal take, ted uz chodi. Ale nerekla bych, ze to ma souvislost s porodem,. Take jsem si myslela, pohodove tehotenstvi, zadny stres, bajecny porod, budeme mit detatko, co neplace a spinka:-)
 Babůnka, 3 kluci 


Re: Prirozeny porod... 

(31.5.2003 19:12:39)
Tak to jsme na tom podobně, první těhotenství jsem byla naprosto ten nejklidnější člověk na světě a tak jsem se těšila jak budu mít hodné miminko - po mně, ale opak byl pravdou. I porod jsem měla bezvadný, ale na to dítě to stejně nemělo vliv :-). Zato když jsem čekala třetího raráška, co ten si musel v bříšku vytrpět, věčně slyšel křik sourozenců, můj taky :-) a z těch kluků co mám byl nejpohodovější. Ten křik mu nevadil ani když se narodil, jak byl zvyklý. Jakoby věděl, že mi chce pomoct, tak aspoń on byl hodný :-).
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 15:13:21)
Jo jo, Matej taky jen tak poknouraval dost dlouho, ale nejakou dobu uz vresti pekne kdyz chce, takze neboj, taky se dockate...:-))) Jinak klidnejsi nez ostatni deti je porad a to mu uz asi zustane:-)
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:33:53)
No Monty, to je asi jasný, já jen, že nic se nemá přehánět. A neptala jsi se neuroložky jestli to, že je živější, nemůže být ovlivněno tvým jančením v těhotenství? Nic ve zlým, ale to se tady řešilo několik měsíců, tak si myslím, že tajemství to není?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:39:26)
Martino, neuroložka se ptala na všechno, i o tomhle ví, ale říkala, že od nervů by spíš byl neurotik a plačtivý než hyperkinetický. On ale byl živější už v břiše, první pohyby jsem cítila na rozhraní 16 a 17. týdne, a až do porodu sebou fakt mlel hrozně... takže to bude spíš něčím jiným. :o)
 Lenelka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:45:37)
Holky, to ze si dite pamatuje porod je proste fakt. Muj manzel si na svuj vlastni porod vzpomenul ve svych trech letech a uzaslym psychologum (kam ho tchyne vzala pote, co byl par tydnu v depresi!!!!) odvypravel prubeh porodu a jak se zasekl pri pruchodu porodnimi cestami a doktor mu musel zlomit klicni kost. Dodneska ma zapis od psychologa schovany. Takze verim, ze prubeh porodu hraje roli v chovani ditete nejen v prvnich dnech zivota.
 Zany 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(31.5.2003 11:40:34)
Monty, tak takové dítko znám velmi dobře, mám ho doma, tady měla jsem. Dneska je mu 17. skoro neplakal, věčně vysmátý, otáčel se v necelých 3 měsících, ve čtyřech si sám sedl v postýlce, v osmi měsících sám chodil a jezdil na odstrkovadle, v roce byl bez plen i v noci, j jedenácvti měsících plaval a potápěl se. Prostě super dítě, já věčně vyřízená a oči jak šnek, ruce jak Saxana.... Prostě hyperkinetické dítko jak vyšité. Bohužel nám se k tomu jěště přimotala dyslexie a dysortografie, takže jsme si užili, ale je to moc hodný a chytrý kluk. zany
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotazek 

(31.5.2003 11:55:26)
Oči jak šnek, ruce jak Saxana - přesná definice. :o)
Dneska v noci se mi o něm dokonce zdálo. Stál u postýlky a držel se za ty šprušle, a já jsem mu rezignovaně říkala: "Ale Stáníku, tohle ještě nemáš umět, pročpak mi to děláš?" :o)))
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: dotazek 

(3.6.2003 13:25:41)
Ahojky holky
přirozený porody jsou fakt krásný.Rodila jsem v Capu-ne v původním,ale byla jsem spokojená.Kubík neplakal,byl a je to pohodář.Myslim si ale,že bych stejně hezky porodila kdekoliv a Kubík by byl stejně v pohodě.Znám hodně maminek a všechny rodilz v porodnicích a všechny maj pohodový miminka a na porod vzpomínají se slzama štěstí v očích.Krom toho si přece dneska už můžete porodnici vybrat a můžete tomu tu správnou najít věnovat hodně času.Rozhodně dávám přednost všemu přirozenýmu,nesnáším léky a doktory mít opravdu nemusim,ale i při bezproblémovém těhotenství se může něco přihodit při porodu.Mzslím,že nejlepší varianta je Cap,porodní dům nebo Vrchlabí apod.Asi bych neriskovala ani minimum ze života svýho dítěte ani sebe.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 18:07:44)
Já si opravdu nemyslím, že mám nejgeniálnější dítě (no, trochu si to myslím, cha cha, ale to je asi u každé mámy normální, ne?). Ani jsem to tu takhle nechtěla prezentovat, spíš jsem chtěla napsat, že klidný a pohodový porod, což já jsem měla, je opravdu pro každé dítě ten nejlepší start do života. Ovšem těhotenství jsem moc pohodové neměla, takže jenom v tom to asi nebude - např. ve 3.měsíci těhotenství jsem vyklízela sklepy po povodni...nic moc, teda.
Jinak Anička taky hodně chrní, a já, zblblá "zaručenými" radami, jsem ty první noci po 2-3 hodinách do Aničky dloubala a poslouchala, jestli dýchá, jestli ještě žije...snad mi to odpustí. Teď už vím, že některá miminka v pohodě od narození spí celou noc. Anička zalehne okolo 20.h, když jdu okolo 23.h spát (spíme spolu v posteli), tak si cucne na dobrou noc, a pak začne okolo 7.h ráno mlaskat, napije se, ani nepovažuje za vhodné otevírat k tomu oči a už zas chrní - většinou tak do 10.h. Pak spácháme ranní hygienu, Anička si pokecá s kytkou a s pyžamem a znovu usne...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: dotazek 

(30.5.2003 14:14:58)
Konstanto,
rodila jsem v CAPu, taky to bylo rychlé (4,5 hodiny) a "přirozené", bez jakéhokoli lékařského zásahu, a do vody.
Říká se, že způsob porodu má na dítě vliv, takže možná to tím je. Přece jenom, porod je pro to miminko těžší než pro matku, takže čím je nekomplikovanější a přirozenější, tím líp. Aspoň podle mého názoru. :o)
 Martina 


Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:19:52)
Ja sme sice rodila v porodnici, ale ve Vysokem Myte kde je to naprosto v pohode, v klidu, do vody, nic do me "nepichali" :-), Matej mi vyplaval na brisko a ani nezabrecel. asi na 3m mi mamka rikala jakto ze jeste nedrzi hlavicku a na RHB jme chodili protoze se zdal doktorce opozdeny, tak nevim:-)
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Re: Re: dotazek 

(30.5.2003 14:26:09)
Tak kdovi, jak to je :) Treba byl Matej jenom liny :)
Jak je to v tom vtipku o ? nevim. Kazdopadne pointa je v tom, ze ten kluk byl "nemy" do svych asi 6 let jen proto, ze vsechno "bylo v poradku" a pak mu dali presolenou polivku, tak se ozval :)
 snedy 


Mooc pěkný 

(30.5.2003 14:49:41)
Ahojky, zdravím celou Sylvy "smečku".
Tak jsme se konečně dočkaly! Moc jsem se těšila na tvoje vyprávění. Abych ale pravdu řekla, ještě více se těším na tvoje další dílko. Nevím, jestli to je nebo není tajemství, tak bych chtěla jenom popřát hodně energie do finiše a ať to je brzy na světě :-))
Vladimír stále není nadšen vizí domácího porodu, ale budu se snažit ho dostat do té Prahy na setkání. Opravdu jsem, ale nikde nenašla nějaké podrobnosti. Mohla bys mi je, tady když tak poslat?
Děkuji ti mockrát a moc všechny pozdravuji.
Petra z ČB
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Mooc pěkný 

(30.5.2003 19:15:01)
Ahoj holky, chtěla bych také pogratulovat Sylvě k miminku, ale nedá mi to a musím se vás, co jste se rozhodly rodit doma, zeptat: nebojíte se, že při porodu přijdou nějaké komplikace, se kterými nebudete počítat? Já jsem rodila v porodnici, porod proběhl celkem bez problémů, ale dcera měla nalomenou klíční kost. U porodu byl celou dobu velice zkušený a uznávaný primář, tak si jen občas říkám, jak by to asi dopadlo, kdyby tam nebyl takový odborník a rodila bych doma s asistentkou.H.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Mooc pěkný 

(30.5.2003 20:45:54)
Že je u porodu uznávaná kapacita ještě neznamená, že vše proběhne bez chyb. U porodu mé tchýně v jedné pražské porodnici byl lékař(rodinný přítel), který vyučoval a zkoušel mladé lékaře na atestace(u zloušek prý velký ras). Několik hodin po porodu již na šestinedělí tchýni samovolně odešla část placenty.Po zodpovězení otázky: "Proboha, kdo Vás rodil???!!!", sestra málem padla do mdlob.
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: Mooc pěkný 

(30.5.2003 21:02:34)
Já mám ale stejně pocit, že mít při porodu uznávanou kapacitu je mnohem větší jistota než mít tam manžela, který je mi sice velkou psychickou podporou, ale medicíně vůbec nerozumí. Ten doktor z předchozího příspěvku byl asi spíš teoretik, ne? Manžela u porodu jsem mohla mít i v porodnici a měla jsem pocit jistoty, že kdyby něco, mají tam potřebné přístroje hned po ruce. H.
 Simona, mimco 6 mes. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Mooc pěkný 

(30.5.2003 21:27:44)
S Hankou musim jedine souhlasit, ja jsem sice o zadnem porodu doma nikdy ani nepremyslela, ale kdyz si vzpomenu, jak jsem byla nervozni pred odjezdem do porodnice, kolik uz jsem otevrena cm, proc se miminko uz nekolik hodin nehybe, bude vsecko v poradku, ze si ani zadnou pohodu doma nedokazu predstavit. A jsem taky rada, porod jsem sice mela ukazkovy, ale po nem jsem ztratila hodne krve, takze ani nevim, jak by neco takoveho doma dopadlo...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Mooc pěkný 

(30.5.2003 22:19:54)
No, já jsem vůbec během celého porodu nevěděla, na kolik cm jsem otevřená, a možná právě proto jsem byla tak v pohodě...
 Johanka, 4 deti 
  • 

nebojime se 

(31.5.2003 1:46:51)
Kdyz se nekdo rozhodne pro porod doma, tak se prave neboji. Je to neco o duvere ve vlastni telo, v to, ze jsem schopna porodit dite i sama. Z hlediska psychologie by se dalo rict, ze uz tohle presvedceni samo o sobe - tahle jista vnitrni sila - je hybnou silou k tomu, aby porod probehl v poradku.
Proc jsme vlastne my, zenske, do velke miry ztratily ten pocit, ze jsme samy schopne porodit dite?
Johanka
 Beáta 
  • 

Re: nebojime se 

(31.5.2003 7:37:10)
Důvěra ve vlastní tělo je jedna věc-(velmi důležitá )a zodpovědnost je věc druhá. V Případě Sylvy to vypadá že se ROZHODLA a udělala (snad) pro průběh hladkého porodu tolik ,kolik mohla -v otázce bezpečnosti své i díťete.Faktem zůstává ,že ženy rodily a rodit doma budou,dalším faktem je ,že radikálně klesla úmrtnost při porodech a to díky právě porodnicím .Mým názorem je ,že doma bych samozřejmě rodila ráda ,ale mám tolik zodpovědnosti ,že jsem rodila - v porodnici.Sylva měla otevřená zadní vrátka(haha -hezký příměr),měla nouzovou pojistku- porodnici u domu ,ale stejně si myslím ,že pokud by ke komplikacím ,nebo ještě nedej bože k něčemu horšímu došlo, tak si svůj risk vyčítat bude.(Jestli to ale nesvede na osud -nejlépe přírodní)
 Sylva 
  • 

Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 13:44:07)
Je to trochu zvláštní. Z mého pohledu je velmi zodpovědné rodit doma, už jsem psala, že jsem to dělala hlavně kvůli miminku, které se mi odvděčilo tím, že je zdravé, klidné, spavé a neskutečně pohodové. Každopádně to stojí více úsilí, musím se mnohem více připravovat, takže by se asi těžko dalo říct, že jsem nezodpovědná. Osud myslím funguje úplně stejně v porodnici jako doma. Nevím o tom, že by byl jeden osud přírodní a druhý - umělý?
Když jsem se na porod doma připravovala, pátrala jsem po ženách, které už doma rodily. Je to zvláštní, ale ani jedna neměla žádné komplikace... Skoro si začínám myslet, že ty komplikace vznikají právě tím a právě proto, že v okamžiku, kdy nejvíce ve svém životě potřebuji klid, pohodu, známé prostředí, laskavý a chápavý přístup svého okolí, jsem najednou přesunována někam, kde to neznám, kde se mi nijak extra nelíbí, kde jsou samí cizí lidé a chtějí po mně, abych dělala věci, na které nemám ani pomyšlení (např. vyplňování přijímacího dotazníku).
Přesto by mě nikdy nenapadlo odsuzovat ženy, které rodí v porodnici. Je to jejich rozhodnutí. Moc se mi líbí, jak to napsala Johanka - je to opravdu o důvěře v sebe samou, ve vlastní tělo. Já jsem tomu svému věřila...
 Lionka 


Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 18:32:22)
Přesně tak,Sylvo,i já to tak vidím a cítím.Určitě by těch komplikací u porodů doma bylo míň než v nemocnici.
Gratuluji ke krásnému porodu a zdravé holčičce.A taky k velké odvaze,která je v boji proti zastaralému přístupu lékařů a odpůrců domácích porodů,stále a hodně ještě,bohužel, potřeba.
Já taková odvážná nejsem (hlavně ke vztahu k lékařům a zdravotní politice),nejsem pravda taky nejmladší,ale o takovém porodu doma v klidu, ve známém prostředí,jsem hodně let snila (dříve).Vybrala jsem si ,dle mého,druhý nejméně (pro dítě) rizikový vstup na svět-CS.Nelituji toho a pro mé děti byl téměř bezstressový.Neznala jsem žádný pláč,žádné problémy motoriky,žádné vyděšení a noční běsy.Ve velmi brzké pohodě jsem byla i já.Obě jsem kojila do půl roku.
 Jana CAM 


Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 21:38:48)
Sylvo,
důvěru v sebe samu potřebují i ženy co jdou rodit do porodnic, hlavně pokud tam chcou porodit přirozeně a nenechat se sebou posunovat, tam je potřeba mít sebevědomí hodně vysoké. Vím jaké to je těžké prosadit si porod po svém v zařízení, které je ovládané rutinou a klasickým přístupem. Ve většině zařízení vylepšili pouze kulisy, ale postoj k rodičce a péče zůstala stejná. Hraje se pořád stejná hra. Někomu se líbí, ale ti kterým se nelíbí mají smůlu, můžou za představením podle svého gusta cestovat spousty km, nebo můžou zůstat doma. Já za důležitější považuji změnu představení než změnu kulis. Třeba za pár let se dočkám :-)))))))))
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 21:56:23)
Když já jsem si chtěla pamatovat porod jako něco krásného, ne, jak ječím na doktora, že tohle jsem přece nechtěla...
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 22:00:05)
:-)))))))))))))))))))))) To me pobavilo:-) Ja na nas porod vzpominam hodne casto a jako na krasnej zazitek. A kdyz tak o tom premyslim, byl jsem vlasten rada, ze tam vsichni ty lidi jsou a vsechno je v pohode:-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 22:12:36)
Víš, Martino, problém bude asi v tom, že všichni lidi prostě nejsou stejní. Já bych nebyla ráda, kdyby okolo mě pobíhali v tu chvíli lidé (ať cizí nebo známí). Já jsem u sebe snesla jen Aničky tátu, byl opravdu vzorný, což znamená hlavně to, že se tvářil, že tam vůbec není. Potřebovala jsem naprostý klid na to, abych se mohla soustředit, což by mi v porodnici opravdu nikdo nezaručil. Trochu mám z Tebe pocit, že víš přesně, co je správné, a nehodláš o tom diskutovat...jenže mít vlastní názor myslím není nic špatného. Já opravdu nemám pocit, že bych byla nezodpovědná, pořád jsem přesvědčená, že jsem udělala (a dělám pořád) pro Aničku to nejlepší - a Ty máš určitě pocit, že pro svého syna taky. A to je dobře, ne?
No a kdesi jsem četla, že s tou úmrtností to zas tak žhavé není...že zas tak výrazně nižší není.
 16.5Salám&Lajka14 


Úmrtnost 

(31.5.2003 22:19:13)
No, to si dovolím nesouhlasit, novorozenecká úmrtnost u nás je snad nejnižší v Evropě, neznám přesné místo, ale vím, že jsme někde hodně nahoře. Bohužel to má i své "stinné" stránky - aby se nerodily děti, které "nemají šanci přežít", dělají se plošně poměrně nespolehlivé tripple testy, které stresují docela dost maminek. Jen co jsem se dívala tady na Rodině i po svých kamarádkách, tak je těch případů docela hodně.
 Sylva 
  • 

Re: Úmrtnost 

(31.5.2003 23:27:20)
Neměla jsem na mysli Českou republiku, ale novorozeneckou úmrtnost jako takovou. Opravdu jsem četla, že to je spíš mýtus. Že těch dětí zas tolik dřív neumíralo...
 Šipka 


Re: Re:poznámka 

(1.6.2003 8:06:03)
Holky, sleduju už víc jak 4 roky, jak při diskuzi o volbě porodu houstne atmosféra. Sama jsem si kdysi také dovolila napsat svůj názor - a byla katastrofa na světě! Myslím si, že jsme každá jiná, něčím jiným ovlivněná. Já např. u prvního porodu, pokud bych nebyla v porodnici, bych nevěděla, co mám dělat. Moje tělo opravdu nedávalo žádné signály, prostě to nefungovalo. Nakonec východové kleštiny - teda naštěstí, jinak bych asi psala do diskuze o Andílcích. Druhý porod - naprosto jinak - tělo reagovalo tak, jak má a já jsem instinktivně dělala to, co se má. protože jsem ale bývalá PA, byla jsem zase v porodnici - s kamarádkou PA, s tatínkem, v nadstandardním pokoji, který nemocniční prostředí ani nepřipomíná. Doktor se přišel podívat na samotnou vypuzovací fázi,(rodila PA) s ním přišla jedna sestřička s nahřátým ručníkem pro miminko. Natrhla jsem se jen malinko, tak ty dva stehy mě neminuly. Bylo to skoro jako doma. Za půl hodiny mohli přijít moji rodiče i s Natálkou se podívat na brášku. Je fakt, že kdybych věděla, jak krásně to půjde a tato možnost by byla - rodila bych doma taky. Ale prvním porodu jsem měla obavy.,
Suma sumárum - pokud má člověk opravdu dobré jištění - PA, v záloze lékař + pomůcky, což u nás ještě jaksi nefunguje - no problem. Sama bych se asi dost bála. Všem držím palce, myslím, že jde hlavně o ty, kteří se mají narodit.
 Sylvie 


Úmrtnost u nás a ve světě 

(1.6.2003 13:53:05)
Novorozeneckou úmrtnost opravdu máme jednu z nejnižších, nicméně mi připadá trochu nefér, když s ní naši porodníci "táhnou do boje" :o) proti domácím porodům. Vždyť z toho čísla přeci nelze říct nic jiného, než jak velké procento (teda spíš promile) dětí zemřelo do měsíce po porodu. Rozhodně se z něj nevyčte, jak velké množství úmrtí padlo na vrub domácích porodů a kolik na vrub nemocničních porodů. Nemluvě už teda o tom, že se ani nepozná, z jakých důvodů děti umíraly. Péče porodníka určitě může snížit výskyt úmrtí třeba z důvodu hypoxie, ale těžko sníží počet úmrtí například na rakovinu nebo vrozené vady - tady zásluha leží na geticích a gynekolozích, kteří při těhotenství vyhledávají ženy s problémy (a buď jim doporučí interrupci nebo porod ve specializované nemocnici) a neonatolozích, kteří se takového miminka bezprostředně po porodu ujmou.

Schválně jsem nakoukla do tabulek WHO a porovnala úmrtnost u dětí v ČR, Holandsku (kde se doma rodí cca třetina dětí), Německu a Velké Británii (coby států, kde se doma sice nerodí tak často, ale zas je to jedna z běžných možných voleb). Porovnávala jsem rok 1999 (Holandsko novější údaje nemá). Koukla jsem čistě na úmrtí z "příčin vzniklých v perinatálním období". Nemám u sebe knížku diagnoz, takže netuším, co všechno se pod tímto názvem skrývá - mimo jiné to je například porodní trauma nebo hypoxie. Je to skupina nemocí, která je v těhotenství nejméně předvídatelná a porodník ji může ovlivnit asi nejvíc. Nepatří sem úmrtí v důsledku např. vývojových vad, nádorů, úrazů, SIDS atd. JO, a nekoukala jsem na novorozeneckou úmrtnost, ale na kojeneckou (do jednoho roku) - myslím, že to vůbec nevadí, když se zaměřujeme čistě na porodnické příčiny :o) (hlavně proto, že Holandsko nemá zveřejněnou podrobnou tabulku s úmrtím dětí do 1 roku rozepsanou na diagnózy podle období po porodu, kdy k úmrtí došlo)

Takže jak to dopadlo?
Z výše uvedeného důvodu zemřelo
- v ČR 0,23%
- v Holandsku 0,23%
- ve VB 0,30%
- V Německu 0,21%
kojenců ze všech živě narozených.

Podrobně byly rozepsány úmrtí z důvodu porodního trauma
- v ČR nikdo :o)
- v Holandsku 0,002%
- ve VB 0,018%
- V Německu 0,001%
kojenců ze všech živě narozených.

A zrovna podrobně byla uvedena úmrtí na hypoxii a asfyxii:
- v ČR 0,11%
- v Holandsku tabulka neuvedena
- ve VB 0,08%
- V Německu 0,03%
kojenců ze všech živě narozených.

Ten druhý a třetí údaj je v tom prvním již obsažen. JO, ani z těhle čísel se nevyčte, jak moc k úmrtím dochází doma a jak moc v nemocnici, ale aspoň jsem se snažila vyloučit příčiny v těhotenství předvídatelné (tedy důvody, kdy by porod doma nedoporučili ani v HOlandsku, kde se jinak doma "rodí jak o život" :o), nebo s porodem naprosto nesouvisející. A v tomhle si myslím, že čeští porodníci podávají naprosto srovnatelné výsledky s porodníky ze zemí, kde se doma rodí, takže žádný zázrak českého nemocničního porodnictví se nekoná :o)

S.

PS: Jinak jedna studie porovnávající porody doma a v nemocnici už na Rodině uvedena byla, dá se najít tady. Další (anglicky) jsou k přečtení v lékařském časopise bmj.com. (tak, doufám, že ten druhý odkaz bude fungovat :o), má nějakou podezřele složitou adresu)
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 22:19:41)
Vis, Sylvo, mam pocit, ze mas ze me mylny pocit:-)))))) Co tady posledni asi pul hodinu delam nez ze diskutuju? Jasne, kazdy ma pravo na svuj nazor a, jak uz jsem psala, je kazdyho vec kde a jak porodi sve dite. Tak snad me za me nazory nesezerete;-)))) Mysleno s nadsazkou samozrejme:-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 23:15:21)
Nesežeru - určitě máš tuhý maso, ve svým věku! Lezla bys mi do zubů! :-P
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(1.6.2003 11:14:42)
No, ja jsem jste docela mladej kus;-))
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(1.6.2003 11:14:33)
Ještě mi to nedá a vrátím se k tomu. Občas reaguju trochu ostřeji, ale nediv se. Představ si, že bys byla těhotná a oznámila nejbližším, že hodláš porodit v porodnici. A oni by se na Tebe vrhli a začali by Ti vyhrožovat (a vydírat atd.), protože jsi blázen a máš porodit v klidu doma. A že pokud je neposlechneš, oni Tě donutí, např. až budeš chtít odjet, zamknou Tě doma. Absurdní, že? No tak u mně to tak probíhalo - jen s tím malým rozdílem, že já jsem chtěla porodit doma a mé okolí se rozhodlo, že půjdu do porodnice. Dokonce, pokud vím, pokoušeli se domluvit s policií, aby mě do porodnice odvezli násilím. Naštěstí se mi podařilo porodit více méně tajně...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(31.5.2003 22:02:03)
A ještě tohle... jsem hodně těžkej alergik a stačí, aby mi COKOLI nevyzkoušenýho píchli a taky jim můžu na místě umřít. Úplně mi stačilo, když mi PA v CAPu nalila do vody nějaký olejíček. Začalo to svědit jako čert a v tu ránu jsem byla červená jak rajčátko. Musela to pak nějak neutralizovat.
Vím, jak umí být doktoři arogantní, navíc při porodu je člověk dost oslabenej a může se hůř bránit. Už se vidím, jak jim vysvětluju, že do mě nesmí nic nacpat a hlavně, jak mě budou RESPEKTOVAT. :o(((
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se - pro Monty k alergiím u porodu 

(1.6.2003 10:29:15)
Milado, to mi připomínáš moje ráno po SC. na JIPu, kdy mi jako rodičce s těhotenskou cukrovkou poslali snídani po nějaké uklízečce, která ani nemluvila česky, místo toho, aby mi změřili glykemii a konzultovali s internistkou, jestli mi mají před jídlem ještě dávat inzulín, popřípadě kolik jednotek. (Brala jsem v těhotenství inzulín 4x denně). Když konečně přišla sestra, tvářila se ,jako že pořád otravuju, za to pak to lítalo. Bylo to v roce 2001:o(. Člověk si musí v nemocnici všechno ohlídat sám:o(((.
E.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se 

(1.6.2003 10:53:21)
Ještě jsem zapomněla dodat, že jsem asi už "degenerovaná":o))) a těhotenství i porody byly pro moje tělo katastrofa, takže doma bych nepřežila, ale z porodnic mám asi už doživotní trauma, tak že bych brala něco mezi - asi jako "porodnice s lidskou tváří" sice s přístrojema a doktorama, ale úplně jinýma pravidlama hry:o).
E.
 Aninabe 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se - pro Monty k alergiím u porodu 

(2.6.2003 0:47:16)
Pro Hanku:
to jsi mě vážně pobavila, že se v běžné české porodnici nevyplňuje sáhodlouhý dotazník před porodem. Já rodila plánovaným císařem v jedné pražské fakultce před 2,5 roky a věř, že ač jsem tam chodila už 2 měsíce předem (pro Evelyn: taky GDM, ale stačila dieta), ani se nenamáhali si tu kartu přinést. Oni to tam prostě nedělají, programově tu musí rodička ten formulář vyplnit a to i se zářivkama a vším shonem kolem…

A k alergiím v porodnici– ty potravinové mi ani do karty nepsali, že prý si to mám ohlídat. Vzhledem k tomu, že léky – včetně jodové desinfekce, ATB a tak, jsou u mě silně rizikové, tak jen díky tomu jsem mohla plánovaně rodit císařem v epidurálu – a to po slušné slovní potyčce s anesteziologem (a to ač se tím porodnice holedbá už pěkných pár let – chachá). Doslova jsem jim řekla, že když začnu cítit reakci, radši dřív řeknu že se něco děje, než aby to poznali až podle mojeho kolapsu. Taky jsem se ptala na cokoli, co mi píchali během operace, jsem z tohoto pohledu poměrně otrlá a hned tak mě něco nerozhází...:-)) V podkladech paní doktorky z porodnické interny jsem měla napsáno, že by měli užít určité anestetikum, ale jaksi asi nebylo či co, tak vzali mimo jiné mezokain. Ten bylz alergie podezřelý, ale ne prokázaný. Hmmm, po pár minutách začalo dost silné svědění (vytrvalo ještě cca další 2 dny) – příště bych už asi křičela víc. Bohužel další léky jsem dostávala aniž by kdokoli vznesl dotaz, jestli třeba snáším to či ono. Vlastně na ATB (infekce byla císař necísař) – to se ptali, jsem alergické asi na 3 druhy, tak si sázet naslepo netroufnuli. Syn po císaři byl naštěstí maximálně v klidu, v porodnici první 3 dny chtěl spinkat a celou noc spal od 6 týdnů…

Ale byla bych ráda, aby tu zaznělo tohle: to je stav zdravotnictví jako celku, ne jen porodnic!!! Když jsem se synem skončila loni v listopadu na infekčním na Bulovce, tak mu (potravinovému alergikovi s reakcí na mléko a vejce) přinesli k jídlu puding s piškoty. Mno tak to máme puding z mléka a piškoty z vejce… Když jsem se ohradila, že tohle nemůže, byla jsem sestrou nekompromisně seřvána ve smyslu “kde to má napsaný“. Když jsem klidně kontrovala, že přece v kartě, zmlknula, odkráčela – a donesla rýžovou kaši, pěkně plavoucí v mléce. Ještěže syn nikde jinde než doma nechce jíst a tak nejedl ani tam (jo jo, 8 dní čistě ohladu :-((( ). Kdybych tam nebyla s ním, nechci domýšlet jak by dopadl. Nenapadlo už některou z vás alergiček vytvořit něco jako „revers naruby“??? Prostě sepsat seznam všech věcí co se nesmí použít, na které jste alergické a nechat všechny zodpovědné osoby co vám podávají léky tohle podepsat s tím, že v případě jasného nedodržení „zakázaných“ přípravků a následné reakce ponesou právní zodpovědnost? Musím říct, že zejména po nedávném zážitku na pohotovosti, kdy jsem lékařce hlásila astmatické záchvaty po jistém léku, mi tato začala psát lék se STEJNOU účinnou látkou a jen jiným názvem, k tomu mám docela chuť. Naštěstí jsem cosi tušila a radši se zeptala. Ale proč by pacienti měli stále a denně koukat doktorům pod ruku, to by si měl přece zodpovědný lékař ohlídat sám :-((((
Jana
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nebojime se - pro Monty k alergiím u porodu 

(2.6.2003 7:19:52)
Holky, musím se Hanky zastat, poprvé jsem rodila mimo Prahu a kartu - porodopis se mnou sepisovali během natáčení monitoru asi 14 dní před porodem. U porodu si to pak jen našli a znovu nic nepsali.

Jano, já jsem měla kromě GDM ještě něco s játrama, musela jsem být v Praze na riziku a jejich přístup k dietě byl takový, že mi dietní jídla vozili z domova (60 km) :o(((.

E.
 xxxxxxxy 


Re: Re: Mooc pěkný 

(5.6.2003 15:49:54)
holky o té klíční kosti jsem slyšela, že je to prostě technikou porodu. Někteří doktoři lámou dětem klíční kosti běžně. (nemusí se to ošetřovat a zahojí se to samo). Znám jednoho, který je vynikající, a ze zaručeného zdroje vím, že před lety (možná byl ještě nezkušený) rodil šest žen během jedné noci a pět miminek mělo zlomenou klíční kost.
Přišlo mi to dost hrozné, ale je to prostě tak.
 Sylva 
  • 

Re: Mooc pěkný 

(31.5.2003 13:59:52)
Ahoj Petro,
pozvánku jsem poslala a moje dílko není tajemství, ale je neustále ve fázi úprav, vyjádřilo se k němu pár odbornic a já se teď snažím jejich připomínky zapracovat. Do toho se Fanda "osvěžil" v řece, takže teď má řádnou chřipku, tak nějak nestíhám...
 sharonka9 


Re: dotazek 

(6.11.2006 15:16:23)
já myslím, že ano a ne:-)
Když se dítě narodí v klidu domova, je to jistě plus do života, ale chabá záruka rychlejšího vývoje..
 Johanka, 4 deti 
  • 

pozdrva pro Sylvu 

(31.5.2003 2:03:00)
Ahoj Sylvo,
diky za clanek, clovek se vzdycky zasmeje, kdyz neco napises.
Ten porod do vany Ti tise zavidim, to se mi jeste nepovedlo, snad pri pristich neplanovanych detech.
Ta tma a ticho by zas asi nebylo nic pro me, ja byvam v posledni fazi porodu docela hlucna.
Ten muj posledni porod me ale tim svym spadem (za hodinu a pul) fakt docela bavil.
Ja mam pocit, ze bych priste chtela rodit docela sama, porodni asistentka at si sedi dole u tchyne na kafi.
Johanka
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: pozdrva pro Sylvu 

(31.5.2003 8:34:21)
Asi bych měla před vámi smeknout klobouk, vůbec si neumím představit, co by se stalo, kdyby se dítě např. dusilo a já byla doma s asistentkou a s manželem. Tady přece nejde o důvěru ve vlastní tělo, ale o život. I když si člověk říká, že bude všechno v pohodě, ono to tak být nemusí a pak je podle mého názoru lepší spolehnout se na lékařský tým. H.
 Jana 
  • 

Re: Re: pozdrva pro Sylvu 

(31.5.2003 11:19:24)
Hanko,
Sylva psala, ze bydlí v sousedsví nemocnice a na sále by byla do pěti minut, kdyby byla v porodnici přesun na sál by trval stejně dlouho a co se týká por. asistentek, tak ty jsou vysokoškolsky vzdělané stejně jako lékaři, PA patří mezi odborníky, kteří se dokáží o rodící ženu postarat a rozpoznat případné komplikace. V Holansku je to běžný typ péče, kterou bych uvítala i zde u nás. Jana
 Zany 


Re: Re: Re: pozdrva pro Sylvu 

(31.5.2003 11:52:49)
Jano, je mi líto, ale musím tě vyvést z omylu. U nás porodní asistentky jsou sice odborné zdravotní síly, ale nemají vysokoškolské vzdělání! Možná některé, které si udělaly bakalářský stupeň, ale ten stejně není z oboru gynekologie porodnictví. Vš vzdělání pro PA je zavedeno pouze v zahraničí. Zany
 Klára, 39.týden těhotenství 
  • 

Re: Re: Re: Re: pozdrva pro Sylvu 

(31.5.2003 18:07:48)
No jo, jenže porodní asistenka se vše učí celé 4 roky (i když jen SŠ) a doktoři porodnictví věnují jeden semestr a jsou "cvičeni" hlavně na vyhledávání problémů. Oni očekávají, že problémy budou a už tím houstne ovzduší u rodičky a to není dobré. Mě to čeká co nevidět a bohužel jsem se o možnostech rodit doma nezačala zajímat dost brzo, takže skončíme v porodnici, ale s hodně podrobným porodním plánem, kde např. chci porod vedený PA, klid, tlumené světlo... uvidím, co si vybojujem, ale další miminko rodím určitě doma nebo v porodním domě - kéž by už byl!
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: pozdrva pro Sylvu 

(31.5.2003 21:10:49)
Klaro pockej az porodis a pak mluv o druhem porodu, ja pred tim prvnim plnovala veci...;-) Hodne stesti a sily:-)
 16.5Salám&Lajka14 


Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 21:21:03)
Třeba to zrovna jí vyjde a bude mít takový porod, jaký si představuje. Konec konců, mě to vyšlo taky a nad možností porodu doma u druhého dítěte docela vážně přemýšlím. Zvlášť jestli nebude fungovat CAP ani porodní dům.
 Martina 


Re: Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 21:29:37)
Nechci strasit, ja mela taky ukazkovy porod, do vody v klidu v perfektni porodnici. Ale doma bych se rodit neodvazila ani pred nim ani ted;-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 21:37:21)
Asi jsem nezodpovědná hazardérka, ale já jo. Tedy, s PA, sama taky raději ne - i když jsem měla taky "ukázkový porod", tak se nám malej ve II. době nějak blbě natočil a kdyby tam nebyla PA a neřekla mi, ať se zkusím otočit na všechny čtyři, mě by to samotnou nenapadlo. Byla jsem totiž tak "vyflusnutá", že jsem v tý vaně normálně usínala a nějaký instinkty měly smůlu. :o) Ale nemocničního porodu se prostě bojím, vím jak jsem byla ve stresu, aby byl volnej CAP, v mobilu uložený číslo na našeho psychiatra, kdyby náhodou nebyl a já musela na normální Bulovku. :o)
 Martina 


Re: Re: Re: Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 21:48:12)
Ja se "nemocnicniho produ" taky desila, proto jsme nerodili v HK kde bydlime a mame taky nemocnici 5 minut od baraku, navic vyhlasenou. Navstevovali jsme tu jen predporodni kurzy, abysme nemuseli dojizdet, a to mi uplne stacilo... Usilovne jsme s manzelem hledali vhodnou porodnici uz od zacatku tehotenstvi a nasli jsme skvelou. Kdyz chcete, najdete porodnici s prostredim a pristupem ktery vam vyhovuje a kdyby se nahodou neco stalo, je vsechno hned nachystany a o vas i mimco okamzite postarano. Ani naprosto bezproblemove tehotenstvi neznamena bezproblemovy porod. Proste rodit doma mi prijde prilis riskatni a mozna opravdu i nezodpovedny. Ale je to kazdyho osobni rozhodnuti...:-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 21:55:16)
Martino, jenže já nikam dojíždět nechci a ani nemůžu, nemáme auto a i kdybychom ho měli, manžel nemá řidičák. :o) Chci mít normální důstojnou alternativu k nemocničnímu porodu - tzn. v současné době CAP, jenže ten je jen pro jednu maminku a navíc mu neustále hrozí, že ho zavřou. A co když příště prostě nebude možnost rodit v CAPu? Pochybuju, že bych stihla dojet někam do Vrchlabí, i kdyby mne třeba měl vézt tchán nebo švagr. První porod trval 4,5 hodiny. Tedy, 5 a půl od chvíle, kdy mi praskla voda, 4 a půl od první kontrakce. Jestli bude druhý rychlejší, měla bych problém stihnout to i na tu Bulovku. :o) Takže je mi jasný, že pokud nebude ani CAP ani nic jiného, nezbyde mi než rodit doma. Nemocniční porod by pro mne v lepším případě znamenal doživotní trauma, v horším případě odvoz do pakárny. :o)
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 22:04:12)
Uznavam, bez auta je to trochu problem a taky jsme dojeli "na cas". Byt to muj pripad, asi se teda zvednu a dojdu si do ty 5 minut vzdaleny nemocnice a nejak to tam uz zvladnu. Doma bych byla hadam vic vydesena nez v ty nemocnici;-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Nestrašte Kláru :o) 

(31.5.2003 21:52:34)
Já jsem taky chtěla mít u porodu asistentku, ale šlo to tak rychle a v pohodě, že prostě nestihla přijet. A já jsem opravdu přesvědčená, že to bylo tím prostředím...protože když jsem pak po šití vyplňovala přijímací dotazník (nevím proč), trvalo to skoro stejně dlouho jako celý porod. Když si představím, že v situaci, kdy toužím po tichu a tmě, se kroutím na židli, přímo pod obrovskou zářivkou, a diktuju jméno matky za svobodna...asi bych taky měla nějaké komplikace.
 Věra. 


A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 20:39:35)
A co když se něco náhle přihodí? Těhotenství jsem měla bezproblémové, porod stejně rychle probíhající, tzv.překotný.Do porodnice jsme málem nestihli dojet, rodila jsem bez porodnické obvyklé přípravy, dítě mělo alterované ozvy, naštěstí mi pomohli a doslova během dvou minut ze mne dítě vytáhli.Nikdy bych si neodpustila, jestli by se klukovi kvůli mému pohodlí a neochotě se přizpůsobit nemocničním zvyklostem něco stalo a byl by doživotně postižený.
Chápu maminky, které chtějí rodit doma, ve svém prostředí. Případné komplikace spojené s postižením ditěte bych je ovšem nechala hradit si ze svého. Nikdy totiž předem nevíme, co se u porodu může stát, zvláště, jestli rodíme poprvé.S pozdravem Věra
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 21:01:01)
Taky by se mi líbilo rodit doma, ale opravdu bych z toho měla veliký strach. Vždyť lékaři se někdy musí na poslední chvíli rozhodnout např. pro císařský řez, ani perfektně školená porodní asistentka s sebou určitě nemá potřebné přístroje, které jsou někdy při těžším porodu nezbytné. A ještě k Sylvě: i když má porodnici 5 minut od domova, neumím si představit v poslední fázi porodu někam cestovat, navíc může jít i o vteřiny, prostě budoucí maminka už není zodpovědná jen sama za sebe, ale především za své dítě. H.
 Sylva 
  • 

Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 21:42:34)
No a já bych si zas neodpustila, kdyby kvůli mému pohodlí a alibismu byla Anička nervák, co pořád pláče, budí se každou hodinu a nedá se utišit, případně se v pozdějším věku léčí u psychologa. A kdyby se dítěti něco stalo v porodnici, nechala bych to zaplatit taky mámu - neměla tam lézt, třeba by se to při porodu doma nestalo. To jsou stejně "inteligentní" argumenty... Mám pocit, že zastánci porodnice jsou nebyčejně netolerantní lidé...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 21:50:15)
Myslím si, že je to prostě dané tím, že se tady 40 let vychovávaly ženy k tomu, že je NORMÁLNÍ rodit v porodnici. Kdyby - čistě teoreticky - tahle debata probíhala v roce 1943, byly by asi v převaze maminky, které by řikaly: "Ty chceš jít do porodnice? A proč? Není to zbytečný hazard?" :o)
Pro moji babičku bylo NORMÁLNÍ, že obě děti porodila doma (1948 a 1950). Bůh ví, co bude za dalších padesát let. Tak buďme tolerantní. :o)
 Martina 


Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 21:57:05)
Jasne, ale taky byla daleko vetsi umrtnost novorozencu, ze?:-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 22:06:40)
Větší úmrtnost novorozenců samozřejmě byla, ale dneska je mnohem větší šance případná rizika odhalit předem. Tehdy nebyl ultrazvuk, monitor, nebyly žádné krevní testy ani výtěry, nedělalo se NIC, maximálně se dřevěnou trubicí poslouchaly ozvy. Já vím, že i NORMÁLNÍ FYZIOLOGICKÉ těhotenství nemusí nutně skončit bezproblémovým porodem, ale když bychom se podívali na nějakou statistiku, tak by podle mne bylo jasný, že komplikace ohrožující na životě matku nebo dítě (nebo oba) jsou poměrně výjimečný. Stávají se. Jenže stává se takových věcí, že by se člověk musel bát vystrčit nos za dveře vlastního bytu. A i když by ho nevystrčil, může na jeho barák spadnout kus stíhačky nebo naletět nějakej vůl ve sportovním letadle...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 22:16:22)
Jo jo, Monty, trochu mi to připomíná můj návrh - aby řidiči, vzhledem k možnosti dopravní nehody, jezdili pouze po nemocničním dvoře - kdyby se něco stalo, je hned po ruce lékař!
 eva,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 19:42:41)
Ahoj Sylvo,mám ještě jeden dotaz.ve svém článku píšeš,že má Anička všechna vyšetření.Zajímalo by mě kdo ti dělal Apgar skore,když ti asistentka přijela 15 minut po porodu.Pokud si dobře pamatuju,tak se Apgar skore dělá 1. 5. a 10 minutu ponarození.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 20:22:16)
Možná si ho odečetla sama? Jediná speciální pomůcka jsou hodinky s vteřinovkou :o)

S.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 21:51:58)
A k tomuto Tvému dotazu - Apgar score dělal Aničky táta. Jak už jsme tak nezodpovědní, tak byl na školení a taky si leccos nastudoval. Též se sešel s naší porodní asistentkou, takže toho dost věděl i od ní. Znovu bych doporučovala, aby sis POŘÁDNĚ přečetla můj článek - píšu tam i o dětské lékařce, od té jsme taky leccos věděli.
 Boba 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 23:00:06)
Chapu, ze porod doma obnasi vyssi riziko umrtnosti novorozence. Take je ale pravdou, ze Ceska republika zacina byt na chvoste porodnosti v ramci Evropy. Jenom ze sveho okoli znam tri maminky, ktere po zazitcich z porodnice dalsi deti nechteji. Povazujeme-li zenu dostatecne zodpovednou, aby donosila a vychovala dite, mela by mit take moznost vyberu mista a zpusobu porodu...
 Martina 


Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 21:53:08)
Ja bych raci "nervaka" nez postizeny dite, vim o cem mluvim, mam velmi tezce postizenyho sourozence. A budu se trapne opakovat ale Matej se narodil v porodnici, v klidu, do vody, zadny nervy, nic do me "nepichali a je to "nejklidnejsi dite siroko daleko":-))
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 22:02:06)
No a já se budu taky trapně opakovat - Anička se narodila doma, v klidu, v pohodě, a je zdravá jako řípa. A kamarádky syn se narodil v porodnici, pod dohledem lékařů, lékaři se "jen" snažili porod urychlit a nedopadlo to moc dobře - kdo je vinen? Myslíš, že tu maminku nenapadlo, že kdyby rodila doma, tak se to stát nemuselo?
 hh hh 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 22:10:08)
No monty moje babička zase říká že by doma nerodila. V porodnici to nebylo nic nenormálního naopak ten kdo rodil doma byl "divnej", protože porodnice dávala prý pocit bezpečí... děti rodila 3 (ročník 47,50,55) tak nevím.

Je to všechno věc názoru.
Já bych doma nerodila z důvodu možných kompikací. navíc porod co jsem měla já by doma dobře nedopadl ani s semnou ani s miminkem a jsem ráda že se o mně v porodnici postarali.
Danina
 Jana, 2 kluci, 12+13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(11.6.2003 15:34:26)
Přidávám se k zastáncům porodu pod odborným dohledem. Nikdo nemůže dopředu vědět, co se stane. Poprvé jsem rodila ve 20 letech, byla jsem absolutně zdravá, celé těhotenství probíhalo předpisově, porod proběhl bez problémů, miminko bylo zdravé, a při třetí době porodní, když vycházela placenta, mi praskla nějaká cévka a během několika desítek vteřin, než se lékařům povedlo zastavit krvácení (okamžitě mi dali nějaké injekce a kapačku) jsem ztratila asi 1,5 litru krve. Takže při porodu doma bych asi těžko přežila. Takto jsem se dala do pořádku ještě během šestinedělí.
Myslím, že spíš než za porody doma by bylo lepší bojovat za zlepšení podmínek v porodnicích, nic ve zlém :-)

Jana
 Martina 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(31.5.2003 22:10:22)
To nevim, napadlo?:-) Ten pripad neznam tudiz nevim kdo je vinen. Uznavam, ze na vine muze byt lekar, konec koncu moje maminka rika, ze i postizeni meho sourozence "zavinil" lekar. Ne teda u porodu ale tim, ze ja mela zardenky, kdyz byla maminka tehotna, lekar to nepoznal a nejak se to jaksi preneslo na plod. Ale jiste to neni. Prez to vsechno bych doma proste nerodila:-)
 Perseida 


Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 9:32:21)
Asi je to každého věc,kde rodí,ale i já bych se rodit doma bála.Komplikace se přeci opravdu předpokládat nedají,i když je dobrý průběh těhotenství.Když chce někdo rodit doma ,tak má na to právo a kdo v porodnici,tak má na to právo taky,prostě at si každý vybere,kde mu to nejvíc vyhovuje Hanka
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 14:10:34)
Sylvo, podle tebe jsou všechny děti, které se narodily v porodnici, nerváci, popř. se později léčí u psychologa? To snad nemyslíš vážně.!!! Já jsem v porodnici rodila a dcera taky brzy držela hlavičku a v noci se budila jen na krmení. Dnes jí jsou skoro 3 roky a rozhodně nevypadá na neurotika a chytrá je myslím taky dost. S tím vyplňováním dotazníků při porodu - máš opět mylné informace. Rodila jsem v úplně obyčejné porodnici a dnes je to již zavedené tak, že veškeré údaje se vyplňují asi ve 33. týdnu těhotenství, takže při porodu po mě nechtěli vůbec nic. Žádná nepříjemná zářivka tam taky nebyla a co se týče tvojí kamarádky - někdy doktoři prostě porod urychlit musí. Co bys například dělala, kdyby se dítě dusilo? Ono to totiž nezáleží na tom, kde rodíš, někdy se to prostě stane. Buď ráda, že ty jsi měla štěstí a nepoužívej silná slova o nervních dětech!!!!!!!!!!!!!!! Hanka
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 23:12:22)
Milá Hanko (a ostatní kritici),
PROSÍM, přečtěte si, co píšu, než mě zdrcháte za něco, co jsem nenapsala.
Tedy:
- mám ráda své dítě
- nechtěla jsem Aničku i sebe zavraždit - kdybych chtěla, nesháněla bych porodní asistenku, nemyslíš?
- nemyslím si, že všechny děti, které se narodí v porodnici, jsou nerváci (mohla bys mi, prosím, citovat, jak a kde jsem to napsala?)
- stejně jako si nemyslím, že rodit doma je nezodpovědné, a taky si nemyslím, že by měl někdo právo rozhodovat za svéprávnou ženskou; existují různé porodnice s různým přístupem k rodícím ženám, ovšem já nemám žádnou jistotu, že při MÉM porodu se ke mně personál bude chovat mile a laskavě
- mylné informace máš zřejmě Ty, protože já jsem v té porodnici byla (jak už jsem psala) na šití, a ten dotazník jsem vyplňovala ihned poté; sestřička, se kterou jsem ho vyplňovala, mi řekla, že se normálně vyplňuje při přijetí maminky do porodnice
- je zvláštní, že když tu nějaká máma napíše, že porodila v porodnici, nikdo ji za to nestírá - je to její rozhodnutí, ovšem pokud se přiznám, že jsem porodila doma, okamžitě se najdou kritici, kteří ve mně vidí minimálně nezodpovědného zvrhlíka
 Martina 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 23:32:31)
"- je zvláštní, že když tu nějaká máma napíše, že porodila v porodnici, nikdo ji za to nestírá - je to její rozhodnutí, ovšem pokud se přiznám, že jsem porodila doma, okamžitě se najdou kritici, kteří ve mně vidí minimálně nezodpovědného zvrhlíka"

To je asi tim, ze u nas v dnesni dobe je proste bezne rodit v porodnici a rodit doma uz tak bezne neni. Tim to nijak neodsuzuju ani nehanim, aby nedoslo k omylu! Tak to proste je:-) A o tom je prece tahle diskuze ne? Tak se musi pocitat se zapornyma reakcema, kazdy ma na to svuj nazor:-)

 Lubylu 


Sylvo 

(1.6.2003 23:50:24)
Milá Sylvo,

myslím si, že obhajuješ neobhajovatelné :o) Tedy alespoň u anonymních zastánců porodů v porodnici :o))
Ale já se na tvůj porod dívám z pozice někoho, kdo by rád doma rodil, takže ode mě nemůžeš očekávat nic více než pochopení a podporu.

V každém případě šetři sil a nervy při vysvětlování, že jsi nechtěla riskovat ani život svůj ani svého dítěte, když jsi se po velmi pečlivé přípravě rozhodla pro porod doma!
Někteří lidé to nemohou pochopit, protože nechtějí a vždy se najde poznámka typu - co kdyby.....
Ale na to ty přeci nemůžeš odpovědět. Tvůj porod proběhl bez komplikací, žádné co kdyby tam nebylo a máš zdravou dcerku.
Tvůj porod a zážitek z něj ti moc přeju a závidím, snad ten náš bude alespoň z poloviny tak pohodový a krásný.

Já jako Lenelka žiji v Anglii, takže zde je přístup k porodům doma přeci jen jiný a sama nevím, zda bych se za podmínek, které pro porod doma v ČR (ne)existují rozhodla, ale o to více chápu a respektuji rodiče, kteří se pro porod doma v ČR rozhodnou, protože musí vynaložit mnohem více úsilí k tomu, aby si pokud možno zajistili profesionální pomoc při a po porodu.

Drž se, pokud se rozhodneš nadále odpovídat na negativní reakce, on se vždy najde někdo, kdo si musí hodit kamenem...

Ed
 Debbie 


Re: Sylvo 

(2.6.2003 0:16:42)
K dotazum:
Rodila jsem v Kalifornii a to v porodnici, jez je naprosto pristupna "strednim vrstvam". Rozhodne to neni porodnice "pro bohate". Jinak ja jsem neplatila za porod a peci nic navic, pouze mame zdravotni pojisteni pres manzelova zamestnavatele. Po 6 letech zivota mohu s klidnym srdcem rici, ze tato nemocnice opravdu byla pro nas - stredni vrstvu:-)
 Debbie 


Re: Re: Sylvo 

(2.6.2003 0:20:37)
Ale jinak ja vlastne nejsem proti porodum doma - kdyz zena chce, tak proc ne. Je to ale na jeji vlastni riziko. Pouze chci rici, ze mne naopak rodit doma vubec nelaka, jednoznacne chci rodit v porodnici.
 Debbie 


Re: Re: Re: Sylvo 

(2.6.2003 0:22:13)
Melo tam byt po 6. letech zivota v USA... Nelibi se mi, kdyz nekdo se snazi hazet spinu na porodnice...
 JANA 
  • 

Re: Re: Re: Re: Sylvo 

(2.6.2003 15:40:54)
HMMM BOHUŽEL, TADY SE ŠPÍNA NA NEMOCNICE NEHÁZÍ, TO JSOU AUTENTICKÉ ZÁŽITKY.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Sylvo 

(2.6.2003 7:33:54)
Esperanzo, kamarádka z Kalifornie mi popisovala porodnici podobně a taky neříkala nic o tom, že by byla jen pro bohaté. To jen my tady si to asi neumíme představit:o(.
E.
 Martina 


Re: Re: Sylvo 

(2.6.2003 12:38:34)
Tak to potom jo, to bych tomu pritupu i verila:-) Tvuj prispevek je zajimavy a rada jsem si ho precetla, tady jde ale spis o porodnice u nas:-) Takovy komfort tady sice nedostaneme ale i u nas se da vybrat porodnice s prijemnym prostredim a pristupem.
 Helca, 2 deti a brisko 
  • 

Ale neda se 

(2.6.2003 19:56:04)
Muzes vybrat porodnice s prijemnym prostredim a pristupem, ale nevyberes lekare a PA, jestli nezaplatis, samozrejme. To me prave desi. Porodnice jiz jsem vybrala, penize navic nemame, do Vrchlabe nepojedeme (v mem pripade neni to zrovna jednoduche).
 Martina 


Re: Ale neda se 

(2.6.2003 21:13:15)
To j epravda, zalezi na koho narazis. Ale my porodnici vybyrali dlouho, byli jsme se tam osobne podivat, je to velmi mala "rodinna" (jak sami zamestnanci rikaji) porodnice a podle toho, jaky byl jejich pristup k nam po celou dobu nasi navstevy se dalo soudit jen to, ze snad ani nemuzumene narazit na nekoho neprijemneho. A taky ze ne, pri porodu jsme meli bezvadnyho doktora, sestricka byla pravda trochu "od rany", ale odpustila jsme ji to:-)
 Zuzana+dcéra(04/01),syn(07/04) 


Aida 

(2.6.2003 23:19:27)
Ahoj Ed,

mám trochu od veci otázku: Voľakedy si tu obhajovala pôrody doma spolu s Aidou, tá sa na pôrod doma (do bazénika) aj chystala. Už by mala mať dcérku na svete, nevieš ako sa nakoniec naplnili jej predstavy?

Z.
 sally 


Re: Aida 

(3.6.2003 0:20:50)
... má holčičku, doma narozenou, bazének nestihla - je to v diskuzi o císařském řezu
 Debbie 


Re: Re: Aida 

(3.6.2003 19:00:21)
Sylvo,

Blahopreji ke krasnemu porodu. Jak uz jsem rekla, ja proti porodum doma nejsem - ale sama bych se pro porod doma nikdy nerozhodla. Proste mne to nelaka.

Nicmene nesouhlasim s nazorem, ze porod v nemocnici musi byt neprirozeny a mene krasny. Jak uz jsem tady psala, ja radim muj porod za jeden z nejkrasnejsich okamziku sveho zivot a to jsem rodila cisarskym rezem.

Take musim nesouhlasit s jiz tolik recenym nazorem, ze porod doma nenese vyssi rizika nez porod v porodnici. Vzdyt kdyz se na tim clovek zamysli logicky. Tak pokud rodim v porodnici za pritomnosti porodnika, pediatra... a nebo doma za pritomnosti porodni baby.

 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Aida 

(3.6.2003 19:18:34)
Esperanzo,
porod v porodnici samozřejmě může být krásný. Ovšem je to jako sázka do loterie - buď to vyjde, nebo ne. No a když tam zrovna nebude milý a laskavý personál (nebo třeba to bude milý a laskavý personál, akorát je budou bolet zuby) - tak co? Tak si pořídím další dítě a budu doufat, že tentokrát to (třeba) vyjde? Kdežto doma je všechno stoprocentně v MOJÍ režii.
Ano, pokud budu porod považovat za nemoc, taky budu ráda, když u mně při léčení této choroby budou lékaři...
 Debbie 


Re: Re: Re: Re: Aida 

(3.6.2003 19:32:43)
Je to fakt smutne, kdyz zeny povazuji moznost krasneho porodu v porodnici jako "sazku do loterie". Tim nechci Sylvu nejak zesmesnovat. To jenom svedci o situaci v ceskych porodnicich:-(

Porodnice by mela byt ( a nekde tomu opravdu tak je) "oaza klidu a miru", pro matku, otce a dite.

Uz jsem tady popisovala drive muj porod. Vubec si neumim predstavit, ze by personal - setry a lekari byli tak neprofesionali a nesnazili se, abychom se citili co nejlepe. Urcite by pece nemela byt zavisla na jejich naladach atd... Rekla bych, ze my tady vlastne resime tak trochu jiny problem a to je uroven porodnic v CR. To by ale bylo rozsahle tema... Ja mela nadherny porod jelikoz jsem rodila v porodnici, kde vsichni meli naprosto profesionalni pristup.

 Caramba 


Re: Re: Re: Re: Re: Aida 

(3.6.2003 22:40:17)
Ahoj Esperanzo ;-),
take jsem jednou rodila v USA (druheho syna) a i v nasi male okresni porodnici meli takovy servis, jaky popisujes. Ja osobne byla naprosto spokojena a porod navic probihal naprosto podle me, v pohode jsem treba odmitla monitoring (nechtela jsem lezet na zadech) a s vysetrenim novorozenete hodinu pockali (jen se presvedcili, ze dycha).
Ve Spojenych Statech je ale take plno porodnich domu a neni vyjimkou, ze zena rodi doma, i kdyz porod v nemocnici neni takovou sazkou do loterie jako tomu pravdedopodobne je v Cechach. Ono na porodech doma bude asi i neco jineho, nez uroven porodnice... ale o tom uz tu bylo vse receno.
Uz planujete No.2 ? C.
 Boba 


Re: Re: Re: Re: Re: Aida 

(3.6.2003 23:01:39)
Taky se domnivam, ze porod v porodnici je sazkou do loterie. Mne osobne vadi, ze jsem nemela moznost vyberu jak PA tak osetrujiciho lekare. Je sice fajn, ze jsem mohla rodit do vody, skoda, ze ani PA ani doktorka do vody nikdy nerodily (vim, ze lhat se nema, ale hodinu pred porodem mi to snad mohly zamlcet ;o))), dokonce pani doktorka mne povzbudzovala ? slovy "vy mate tedy odvahu, ja bych se do vody rodit bala..."

Sveho gynekologa si peclive vybirame, proc tedy nemame tuto moznost u neceho tak duleziteho, jak je porod, fakt nevim...
 sally 


Sázka do loterie? 

(3.6.2003 23:19:14)
Tak tady sleduju (už několikátou) diskuzi o domácích porodech a ráda bych k tomu připodotkla jednu maličkost.
Tyto diskuze se většinou odehrávají v duchu osočování, kdo je větší hazardérka (jestli mamina, která rodí doma, nebo ta, co se svěří nebezpečným doktorům) - místo aby se řešilo JAK to zlepšit, aby oba způsoby porodu byly BEZPEČNĚJŠÍ. Domácí porody v Čechách by určitě potřebovaly lepší odbornou péči (tj. dostupnou PA, ochotné pediatry atd.), porody v nemocnici zase určité polidštění.

K porodům v USA. Nemám představu, jak se rodí doma, ale při volbě gynekologa / porodníka má žena v podstatě dvě možnosti.
Buď si najde soukromého jednoho lékaře, ke kterému dochází celé těhotenství a který ji pak také bude rodit - tj. v případě, že si zrovna nezlomí ruku, jeho děti nedostanou neštovice nebo nebude na dovolené - pokud toto nastane, bude žena v porodnici odkázaná na místní personál (který pravděpodobně v životě neviděla).
Druhá varianta je chodit na nějakou kliniku, sdružení, větší praxi, kde je doktorů několik. Během těhotenství žena absolvuje postupně prohlídky u všech doktorů, se všemi se seznámí (a všichni alespoň jednou nahlídnou do její karty) - a pak rodí s tím z doktorů, který má zrovna "pohotovost" (tj. i když si jeden z nich zrovna zlomí ruku, tak za něj službu bere ten další). Výhoda tohoto systému je, že u porodu není úplně neznámý a neobeznámený porodník. Nevýhoda - nemusí to být zrovna ten váš nejoblíbenější.

Také se doporučuje v porodnici se předem "registrovat" - tím se ušetří formality při příjmu.

Myslím, že i tento systém by stál za úvahu - přeci jen by se asi spousta rodiček cítila mnohem lépe, kdyby u porodu měla známého člověka, kterému důvěřuje.
 Zuzana+dcéra(04/01),syn(07/04) 


Re: Re: Aida 

(3.6.2003 23:23:20)
Dik Sally, hneď som si to našla a prečítala. S prekvapením som zistila, že malá Leila je narodená v ten istý deň ako naša dcérka (len o dva roky neskôr).

Odkedy sa rozvetvili diskusie, nemám šancu stíhať čítať všetky príspevky. Kde sú tie časy, keď som si len tak pre zaujímavosť čítala podrobne aj Snažilky...
 Debbie 


Re: Re: Re: Aida 

(4.6.2003 18:27:09)
Carambo,
Ja letim pristi tyden na 2. mesice do CR a tak se tesim a zaroven mam hruzu z toho letu - cestovani s 1,5 letym velice aktivnim ditetem je proste zazitek:-) Jinak na No.2 zacneme "zadelavat" koncem roku. Chceme jeste letos stihnout hory a lyze a konecne ukazat dcerce, jak vypada snih:-) A co vy? Nekde jsem cetla, ze se take chystate do CR. Pokud ano, tak mi dej vedet, zajistila jsem ruzne informace o aktivitach pro deti v Praze.

S tim porodem doma s tebou souhlasim. Myslim, ze zalezi na osobnim rozhodnutim rodici zeny. Mam hodne kamaradek, co rodily v materskem centru a byly nadsene. To bych rekla, ze je vyborne reseni i pro CR.

Vsem: Jedna kamaradka mi popisovala jeji porod v materskem centru asi tak to:
Celou dobu tehotenstvi dochazela do centra i na veskere prenatalni kontroly a to jenom 1x za mesic, ke konci trochu casteji. Ultrazvuk mela akorat 1x ve 20. tydnu. Kdyz se ji rozbehl porod, tak dorazila do centra a tam se prochazela s manzelem a starsim ditetem po arealu, hrali ruzne hry, jedli atd... Kdyz mela bolesti, tak se prochazela a nebo ji manzel masiroval. Samozrejme ji pravidelne kontrolovala porodni baba. Jeji 2. dcera se narodila ve vane za pritomnosti manzela, porodni baby a starsi dcery. Jeste ten samy den odchazeli vsichni domu.
 Caramba 


Re: Re: Re: Re: Aida 

(5.6.2003 17:46:20)
Esperanzo,
tak to ti preji hodne sily a trpelivosti, az poletis (sama s malou, ze?). My budeme v Praze zacatkem srpna, sice se moc dlouho nezdrzime (7.-14. 8., to se asi tesne minem, co?), ale stejne bych rada vedela, cos vypatrala ohledne tech moznych aktivit s detmi. Muzes to napsat treba do maminek v zahranici, urcite je nas vic, koho to zajima! Dik.
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: Aida 

(5.6.2003 21:55:12)
Holky je to sice mimo diskuzi al enebojite se s detma letadlem? My letime v rijnu na dovcu (jen asi 3 hodky) ale i kdyz uz jsem letela, bojim se;-)
 Beáta -čtyři dítě 
  • 

Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 14:30:21)
Ahoj sulvo,já s tebou plně souhlasým protože jsem uš taky párkrát rodila(8)mimo jiné v maštaly a na poli a taky doma v cihelně,je mi jasný že kdybych se hodila do porodnice tak by po mně ty doktorský čuměli a do ví co by se mnou dělali takhle to bylo v pohodě děti stresovaný nemám (ani nevým kde sou ,ale vím že jich přežilo čtyři) My přírodní ynteligenti spolu musíme držet tagže ti držím palce máš moji plnou potporu .Muj fotr vždycky říkal že je dobře když přežijou jenom ti nejsilnějšý.A to že si otevíráš hubu na svoji obranu to je taky dobře, protože máš pravdu a máš opravdu sylné argumenti.
 Debbie 


Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 17:33:39)
Sylvo,
Kdybych "musela" rodit doma za nepritomnosti zkuseneho porodnika, tak bych pravdepodbne vykrvacela a dcera by se narodila mrtva. Byla totiz dosti velke miminko 3,7 kg, ja mam uzkou panev a dcera byla v tzv. breech poloze - zadeckem dolu a nozickama napred. Tato poloha je velmi ojedinela - tak jenom 5% z breech miminek, ten zbytek je zadeckem napred a tato poloha se da rodit i vaginalne. Nicmene i pres to, ze jsme meli planovany cisarsky rez za pomoci Epiduralu, tak povazuji porod a cely pobyt v nemocnici za nejkrasnejsi zazitek ve svem zivote. Lekari a hlavne zdravotni setry byli uzasni a starali se o nas "jak o vlastni". Nemocnice byla vyborne vybavena a nase dcerka nebyla ani minutu odloucena ode mne a meho manzela. Samozrejme, ze manzel byl celou dobu s nami a ja hned po zasiti zacala zkouset kojit. Moje dcera spinka celou noc bez problemu od 4. mesicu a rekla bych, ze byla a je "uzasne hodne dite". Rozhodne si nemyslim, ze muj porod na ni mel nejaky negativni vliv. Ja bych tedy nechtela rodit doma ani za nic. Vubec mne to nelaka...
 Debbie 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 17:55:24)
A jeste dodatek:
Rekla bych, ze v CR asi jeste existuje mnoho porodnic, jez by nenaplnily me ocekavani. A nebo mne muzete opravit - vlastne ani nevim... Ja tedy povazuji svuj porod za opravdu krasny a cely pobyt v nemocnici jako za "odpocinek v hotelu". U nas to probihalo tak:
1) Do nasi porodnice jsme chodili pravidelne na predporodni skoleni a tam se i seznamili s personalem.
2) Absolvovali jsme informacni tour v arealu porodnice
3) Meli jsme planovany cisarsky rez a dcerka se narodila cca 1,5 hod po prichodu do porodnice
4) Po celou dobu nase pobytu jsme meli k dispozici vlastni sestricku, ktera byla ohromne prijemna a starala se pouze o nas - v nasi nemocnici byla na 1 sestru 1 pacientka.
5) Cisarsky rez probihal za Epiduralu, ja byla v plnem vedomi a manzel celou dobu pritomen, prestrihl pupecni snuru. Po narozeni dostal manzel hned dcerku do ruky a ja ji mohla hladit. Po zasiti jsem okamzite zkousela kojit.
6) Meli jsme samostatny pokoj vybaveny koupelnou + WC, lednice, knihovna, TV, telefon, manzel vlastni postel a dcerka byla neustale s nami.
7) Nemocnice mela prijemnou recepci a navstevy za nami mohly 24 hod - dle naseho prani
8) Nemocnice mela jidelni listek a tak jsme si mohli vybrat jakekoliv jidlo na objednavku
9) Noc pred odchodem z porodnice jsme dostali slavnosti veceri servirovanou cisnikem primo v nasem pokoji a ja kytku...
10) Pokud jsme si prali, tak byl k dispozici profesionalni fotograf a fotil nas v prubehu naseho pobytu.
11) Pred odchodem z nemocnice jsem jeste byla "osetrena" kosmetickou, kadernici jsem odmitla a zasla jsem na masaz.
12) Nase sestricka nas nakonec doprovodila k autu, zkontrolovala, zda mame pro mimi autosedacku - jinak by nas nepustili z nemocnice, obejmula a poprala hodne stesti!!!
 Tinka, Sara 04/03 


Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 21:13:55)
Esperanza, tak ten tvoj popis pobytu v porodnici znie ako rozpravka. Prosim ta, napis kde to bolo - je mi jasne, ze v CR to nebolo. A ako poznamenal moj muzicek, ked som mu to citala: Co za to? Teda ak to nie je tajomstvo. My mame doma ani nie dvojmesacnu dcerku, rodili sme v porodnici a boli sme tiez spokojni. A ak budeme cakat druhe babo, tiez by som radsej rodila niekde kde je pomoc v pripade potreby naporudzi. Porod doma ma naozaj nelaka. Aj ked si myslim, ze je to kazdeho osobne rozhodnutie.
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 22:29:39)
I me jako prvni po precteni tveho prispevku napadlo "kde a co za to", jestli to neni tajne:-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 23:18:53)
Milá Beáto,
děkuji za příspěvek. Jsem moc ráda, že se mnou souhlasíš. Ale jestli Ti můžu poradit, změň sekretářku (nebo komu to diktuješ).
 Klára, 4 děti 
  • 

Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 18:49:06)
Milá Sylvo,
podle toho, co píšete jako "stejně inteligentní argument" by současná populace musela být vesměs psychicky narušená (včetně vás), neboť všichni jsme se narodili v porodnicích...
Tolerabnce musí být na obou stranách, jak na straně obhájců porodnic i obhájkyň porodů doma. A anií jedna strana by neměla shazovat argumenty strany druhé, což se oboje, bohužel děje.
Z některých propagátorů porodů doma mám takový pocit, že si samy nejsou úplně jisti, zda udělali to nejlepší (nebo v nich možná ostatní nahlodali myšlenku, co by se stalo, kdyby vše neprobíhalo tak hladce)a snaží se o své "pravdě" přesvědčit všechny okolo.
Porod doma a boj proti němu mi občas připadne stajný jako boj proti interrupcím. Matka je zodpovědná za své zdraví, ale i za zdraví svého dítěte. A jak se s tím vyrovná je již jen její věc.
Své děti jsem všechny rodila v porodnici, a jsem tomu ráda.
Určitě je porod velmi důležitý v životě matky i dítěte, ale nelze jej přeceňovat či stavět jako hlavní bod života. Co takhle význam kojení, lásky, výchovy?

Omlouvámse, že jsem se tak rozepsala, ale někdy mi je líto maminek, které si dovolí říct, něco proti porodům doma.

Všem přeji hlavně zdravé děti!
Kl.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 22:53:31)
Vysvětlovala jsem Martině, proč jsem občas nasupená, takže to ještě jednou shrnu - myslím, že by každá maminka měla právo se rozhodnout, kde porodí. Mě to právo bylo celé těhotenství upírané a i tady jsem si přečetla, že bych si v případě komplikací měla "všechno zaplatit". Proto jsem naštvaná. Nikoliv proto, že bych pochybovala o svém rozhodnutí. Měla jsem tak rychlý a tak pohodový porod, a mám tak báječné a pohodové miminko, že opravdu není čeho litovat...
 Klára,39.t.t. 
  • 

Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 18:52:55)
A navíc je i podle WHO 70-80% porodů bez komplikací a mělo by tudíž být pod dohledem nižšího zdravotnického personálu, který je taky levnější. A podívejte se, jak prospívají mrňata porozená někde v džungli:-)
 Debbie 


Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 19:02:45)
Nevim zda v CR, jste meli moznost zhlednout nedavny dokument na Den Matek na CNN. Ve stejny den kamera sledovala rodici zenu v ruznych zemich na celem svete. Pamatuji si, ze v jedne z rozvojovych zemich bylo receno: Vetsina zen rodi doma a 1 ze 7 zen zemre v dusledku porodu a spatne prenatalni pece. To myslim, ze svedci o tom, ze porodnice jsou opravdu "nejbezpecnejsim mistem" pro rodici zenu.

Myslim, ze dalsi skvelou altrenativou jsou tzv. rodici centra. Neni to nemocnice a proto personal je tvoren ze zdravotnich sester a porodnich bab. Pouziva se tam "prirodni" pristup k porodum a mnoho zen v USA si to vychvaluje. Dle meho nazoru opravdu zalezi na tom, jakou ma zena predstavu o porodu. Mne treba zalezelo na mem zdravi a zdravi miminka a rychlem porodu. Chapu, ze jsou ale zeny, jez radi na predni misto treba to, ze pri porodu se nebude aplikovat nic, co by narusilo "prirodni postup porodu". Je pravda, ze vetsina lekaru, ma svou zabehlou "rutinu" a vse smeruji k rychlemu porodu. Proto prave tyto zeny rodi v rodicim centru. Kde se mohou spolehnout, ze jim umozni rodit treba 2 dny, pokud si to preji a pokud to neohrozi jejich zivot a zivot ditete...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 20:38:51)
Esperanzo, :o)

píšeš, že tobš záleží na tvém zdraví, zdraví tvého miminka a rychlém porodu. Nechci mluvit za Sylvu, ale z toho, co napsala, mám pocit, že jí záleží na tom samém :o)

Buď ráda, že tě nikdo nenutil rodit doma, když nechceš. Jsi tím v daleko lepší pozici, než ženy v ČR, které by rády doma rodily, ale stát je nutí rodit v nemocnicích. Nedávno jsem četla rozhovor s jednou PA a ta se zmiňovala, že se musela obhajovat, protože na ni bylo podáno trestní oznámení, že chodí k porodům domů. Ne proto, že by péči nezvládla a při porodu došlo k tragédii. Prostě jenom proto, že chce ženám zajistit odbornou péči během porodu a ne je nechat rodit bez pomoci... A to je mimochodem i ten rozdíl mrzi domácí rodičkou v civilizované a rozvojové krajině. V civilizovaných zemích rodí doma pouze zdravé ženy, s odbornou pomocí a dostupnou péčí pro případ problémů. Jak jsi sama psala, v rozvojových zemí ta péče jaksi chybí... a to je dost podstatný rozdíl.

S.
 Jana CAM 


Koukejte dnes v 20:00h na CT2 

(1.6.2003 19:05:28)
Bude tam hezky dokument s názvem možnost volby je to o přirozených porodech. Doporucuji vsem maminkam zdraví Jana
 hh hh 


Re: Koukejte dnes v 20:00h na CT2 

(1.6.2003 20:45:17)
úplně souhlasím s tím co tam říkala paní Štromerová.
Porod doma není pro každého a neměli bychom se rozhodovat rodit doma jen proto abychom byly in!
 Zajda99 


Re: Re: Koukejte dnes v 20:00h na CT2 

(1.6.2003 20:58:01)
Danino, taky s Tebou souhlasím.

Osobně si na porod v nemocnici stěžovat nemohu. Spíše na novorozenecké, ale jen ve smyslu nemocničního provozu a jednání sester. A to by neměl být problém zlepšit.

Nevím, jestli by se mi chtělo po porodu (doma) jet do nemocnice "na kontrolu" či na "zašití". Spíše si dovedu představit jet druhý den po porodu (v nemocnici) domů i s miminkem. Za předpokladu "fungující" pomoci doma. To bych pak jen spala, jedla a kojila... Na což v nemocnici není klid :-(((
 Marťa11 


Re: Re: Koukejte dnes v 20:00h na CT2 

(1.6.2003 20:58:41)
Já bych doma nerodila ani za nic, 1. porod jsem měla myslím docela ok (12 hodin) a tak trochu neplánovaně bez epidurálu (přijeli jsme pozdě, vlastně až na závěr a byla jsem nakonec ráda), ale taky jsem byla ráda, že to v případě nouze nebude jen na mně...
Nemyslím si, že jsem srab nebo tak něco, jen bych si to prostě NIKDY neodpustila, "kdyby něco" a je mi fuk, že pravděpodobnost toho "kdyby něco" je malá, ale není nulová.
Nicméně uznávám, že je to každého věc, ale nemyslím si, že přečtení knížky či třeba jeden porod za sebou je dostatečná kvalifikace k tomuto rozhodnutí, ale dospělí člověk by možná mohl mít možnost se rozhodnout, já nevím, to je těžký...
Marťa
 Sylva 
  • 

Re: Re: Koukejte dnes v 20:00h na CT2 

(1.6.2003 22:55:20)
Milá Danino,
jak to tak vypadá, paní Štromerovou jsi moc neposlouchala...
 Eva,3 děti 
  • 

Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 23:02:21)
No to snad nemyslíš vážně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Všechny děrti jsem rodila v porodnici a nelituju toho.Také máme nemocnici pět minut od domu a Záchrannou službu asi 10 metru od domu.syna jsem rodila před 14 měsícipřed porodem jsem ležela v nemocnici,protože jsem ho o 14 dní přenášela.Porod byl vyvolávaný a víš co se zjistilo,když se oběvila hlavička?měl dvakrát omotanou pupeční šnuru kolem krku.Naštěstí nebyl přidušený.Po porodu neplakal,zvedal hlavičku od třetího dne,smál se od druhého dne.zajímalo by mě,jestly by si tak nadšeně psala o porodu doma,kdyby se ti dcera narodila např. přidušená.Ono těch pět minut do porodnice pro to miminko je sakra dlouhá doba
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(1.6.2003 23:14:42)
To je fajn, Evo. No a já jsem neměla vyvolávaný porod, nic se nestalo, všechno bylo v pořádku, Anička nebyla přidušená.
 Perseida 


Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 9:14:42)
Ahoj maminky,i kdyby to mělo být 1%,tak bych doma nerodila,protože i to 1% je hodně.Nemyslím si ,že by se v porodnicích při porodu nějak ubližovalo,miminkovo zdraví je přece v mých rukách,takže se klidně svěřím do péče porodnice.Nikde není napsáno,že v porodnici se nemůže nic stát,ale můžu napsat,že doma bych si teda rady rozhodně nevěděla.Nejdůležitější je přeci zdraví miminka a kvůli tomu bych si já tedy ledacos odpustila a to můžu napsat,že nemocnice na mě nepůsobí nijak pozitivně ,ale je to každého věc Ahoj Hanka,toť pouze můj názor
 Hannah 
  • 

Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 9:43:41)
Milá Sylvo,
vykašli se už na to jejich sýčkování, že "ony by doma nikdy nerodily" a nesnaž se jim cokoliv vysvětlovat - ony Tě stejně nepochopí a donekonečna si budou meldovat to svoje "co kdyby se náhodou..." Já myslím, že jsi dospělá a zodpovědná žena a po zralé úvaze a řádném zvážení pro a proti jsi se rozhodla tak nejlépe, jak umíš. A že to není v ČR rozhodnutí zcela běžné - no, doufám, že po vstupu do EU už to bude a že každá žena, která porodí doma, bude mít i možnost dobré následné péče jako jsi měla Ty. Věř mi, že já bych chtěla porodit naprosto stejně, tedy pokud mi to zdraví dovolí, sebedůvěry mám dost. Přeji Ti moc zdraví a štěstí a manželovi a holčičce taky. A co říct k neustálému remcání některých dam "co kdyby..."? Promiňte, ale to bychom pak nemohli dělat nic, co jem trochu zavání rizikem - třeba se koupat v mořských vlnách, řídit auto, nebo pěstovat vysokohorskou turistiku.
 Karca 1 


Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 10:44:24)
Ahoj Hannah, nepreju ti ty vycitky svedomi, ktere ti pak sedi na mozku, kdyz se to doma fakt nepodari. Moje kamaradka (zdravotni sestra z prematurniho odd.!, plna sebevedomi) z toho byla blazen tri roky potom. A to ziju v Norsku, kde i doma u porodu mas dobrou PA. Mela bezproblemovy tehotenstvi i porod, ale malej mel vodu v plicich a nemohl dychat, do nemocnice to nestihli. Uz jsem tady o tom kdysi psala. Kdyz mam takovy pripad v bezprostredni blizkosti dobrych znamych, kteri chodi ted davat kytku na hrobcek, tak jsem si do te porodnice radeji zajela! Ale stejne tak mam par znamych, kteri porodili stastne doma. Je to o zkusenosti a ja se nechala poucit zkusenosti toho jednoho paru, ktery je mi blizky. Maji ted tri deti (narozene v porodnici) a je to s ni uz psychicky dobry.
 Martina 


Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 13:31:37)
Tohle je diskuze ne? Preci nemuzete najivne ocekavat, ze kazdej bude s kazdym souhlasit...:-)
 Karca 1 


Re: Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 13:36:33)
Vsak ja tady disktuju, delim se o zkusenost z meho okoli, jestli jsis nevsimla neisu nic o tom, ze s nekym nesouhlasim.
???
 Martina 


Re: Re: Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 14:00:30)
Tak se hned nerociluj a raci koukej na co odpovidas, to byla reakce na Hannah, jestli sis nevsimla:-)
 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 14:04:22)
Nevsimla. Tak proc tam nenapises na koho reagujes? Sorry :o)
 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 14:06:34)
Martino jestli mas cas napis nekdy do unoracku 2002, at se to tam trochu rozjede :O)))
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 14:07:51)
No to je v pohode:-))) A na koho reaguju poznas podle toho od kteryho prispevku vede ta cara, laicky receno;-)
 Karca 1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sylvo, vykašli se už na ty sýčky! 

(2.6.2003 15:16:33)
Odkoho vede cara nevim, protoze nemam zobrazeni stromu. Ja se do diskusi koukam podle casu.
 Eva,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 19:19:37)
Ahoj Sylvo.To je sice fajn,že se ti Anička narodila zdravá,ale připustila sis někdy nějakou komplikaci při porodu??O porodech doma jsem už četla spoustu článku,jaké je to všechno perfektní,nej,nej, nej.Ale ještě nikdy jsem nečetla článek,který by psala matka,která rodila doma a bohužel se při tom porodu stalo něco miminku,nebo rodičce.A nemyslím si,že to bude tím,že všechny porody doma proběhly perfektně.A žádám tě ještě jednou o odpověd na muj dotaz,taky by si tak nadšeně psala o porodu doma,kdyby se tobě nebo malé něco stalo jenom díky tomu,že nebyl přítomaen kvalifikovaný porodnický personál?
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 19:51:10)
Evo, tohle už je trošku uvalený, ne? Sylvě, ani miminku se prostě nic nestalo, tak se s tím smiř. Nevím, proč tady pořád rozpitvávat - co kdyby! To je tento národ národem pesimistů?
 Eva,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 23:02:39)
Ahoj Miško.Já jsem pouze realistka.O porodu doma bych začala uvažovat až tehdy,pokud by byl přítomen lékař(ve vedlejší mistnosti) a před domem stála sanitka určená pro převoz patologických novorozencu.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 21:45:39)
Milá Evo,
o porodech doma jsem toho opravdu hodně přečetla (ne jen jednu knížku), také jsem byla v kontaktu s maminkami, které už doma porodily. A opravdu jsem se o žádných problémech nedozvěděla. Můj selský rozum říká, že možná nějaké ty komplikace v porodnicích jdou na vrub tomu, že je do přirozeného průběhu porodu nepřirozeně zasahováno. Což doma opravdu nehrozí.
Také, budeš se tomu asi divit, maminky, které rodí doma, opravdu nejsou pohodlné a nezodpovědné, takže chodí pravidelně ke gynekologovi, a pokud by se objevil nějaký problém, určitě nebudou trvat na porodu doma. Což byl i můj případ (zkus si pořádně přečíst můj článek), Anička se narodila ve 23.06 a já jsem ten den v poledne byla ještě na kontrole a gynekolog mi potvrdil, že je opravdu všechno v pořádku. Že pravděpodobnost komplikací je opravdu velmi, velmi malá.
Ano, porodní asistentka dorazila pozdě. Bylo to proto, že porodní asistentka u nás široko daleko žádná není, což se mi nezdá úplně v pořádku, je to asi stejné, jako bys chtěla porodit v porodnici, a ta nejbližší byla cca 150 km, a než bys tam dorazila, porodila bys v autě. A já bych se pak vlezle a netaktně ptala, jak by ses cítila, kdyby se Tvému dítěti něco v tom autě stalo.
Kdyby se Aničce něco při porodu stalo (skoro mám z Tebe pocit, že Tě mrzí, že jsme to obě přežily ve zdraví), opravdu nevím, co bych dělala a jak bych se k tomu postavila. A Ty víš, jak by ses cítila, kdyby se Tvému dítěti stalo něco při porodu v nemocnici?
 eva,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 22:47:18)
ahoj Silvo,rodila jsem všechny tři děti v porodnici a nějak jsem si nevšimla,že by mi do porodu někdo nepřirozeně zasahoval.Asistentka byla nablízku a pomáhala mi trochu ulehčit bolesti změnou poloh,podle toho jak mi která vyhovovala.S manželem jsem první dobu porodní trávila v uzavřeném pokoji a asistentka se chodila ptát jestly je vše v pořádku.A vše se řídilo mím přáním.Mohla jsem se volně pohybovat po celém oddělení,pít,jíst.Při posledním porodu jsem si řekla o epidural,anesteziolog přišel do 10 minut.jeho asistentka seděla vedle mě,hladila mě po ruce a povídala si semnou.Když jsem chodila do poradny při posledním těhotenství tak taky bylo vše v pořádku.To,že má malý omotanou pupeční šnuru kolem krku se zjistilo až v druhé době porodní.A porodnice vzdálená 150 km???i tohle jde přece vyřešit,co takhle řízený porod?Měla si veliké štěstí že jste vpořádku.I když těhotenství je bezproblémové tak ani lékař do poslední chvíle neví co se při porodu stane
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(2.6.2003 23:43:59)
Evo, už mě tahle diskuze začíná unavovat. Jak asi čteš, co napíšu, když ani nedokážeš pořádně napsat moje jméno...
Taky Ti asi uniklo, že jsem doma rodila i proto, abych unikla např. řízenému porodu, chtěla jsem PŘIROZENÝ porod, tj. i bez epidurálu (koneckonců ani v mém případě nebyl třeba, bolest byla víc než snesitelná - už jsem myslím psala, že to asi bylo i díky prostředí). Myslím, že jsi opravdu nepochopila, proč ženy chtějí rodit doma.
Víš co, napiš o svém porodu příspěvek a já se pak k němu budu vyjadřovat, jo?
 Eva,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(3.6.2003 20:08:58)
Ahoj Sylvo,díky řízenému porodu(tj.porodu v dobu kterou si sama určíš)jsem nepřišla o synapokud bych čekala na porod přirozený tak by to asi dopadlo špatně.Možná,jak píšeš,jsi toho hodně nastudovala,a myslíš si že bysi zvládla sama komplikace?Co třeba APGAR SKORE to jsi dělala sama,když ti asistentka přijela 15 minut po porodu?????Tak to jsi teda hvězda.Jak mužeš kritizovat porodnice a personál.v kolika porodnicích ses byla podívat a informovat se o jejich možnostech??Nebo spoléháš na " jedna paní povídala"Promin,ale nastudovat si porod podle knížek je stejné , jako by zámečník chtěl operovat,nikdy žádnou operaci nevyděl a jen si něco předtím přečetl.Nedávno jsem četla knížku jak pečovat o děti a pobavila jsem se.Podle knížky dítě v 8 měsících už spojuje slabiky do slov,dítě se má ve dvou letech pomalu nenásilně učit chodit na nočník a další věci.Pobavila se i dětská lékařka.Myslíš si že jsem nepochopila duvody porodu doma???Já osobně bych doma rodila,za předpokladu,že bude přítomen jak porodník,tak dětský lékař(ve vedlejší místnosti) a před domem by stala sanitka určená pro převoz novorozencu.bud ráda že nevíš,jaký muže mít matka strach o život svého dítěte.Když stojíš před operačním sálem a čekáš.Zažila jsem tohle celkem nedávno.A nebylo to v porodnici
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(4.6.2003 18:30:09)
Evo, PROBOHA, PŘEČTI SI POŘÁDNĚ, CO PÍŠU...pak se mě třeba nebudeš na stejnou věc ptát dvakrát.
Apgar score dělal Aničky táta, ale ráda Ti to klidně napíšu ještě několikrát. A o porodu doma jsi toho, obávám se, moc nepochopila.
Vím, co je to řízený porod (to se divíš, viď?), ale já jsem chtěla, aby se mé dítě narodilo tehdy, až se "samo" rozhodne - tehdy, až to bude pro něj nejideálnější. Tedy ne v neděli odpoledne, protože to mám zrovna náhodou čas a náladu. Máš alespoň malé tušení, co je to PŘIROZENÝ POROD?
Milé diskutující, nemyslíte si, že je Eva maskovaný chlap?
 Marťa11 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(4.6.2003 20:19:42)
Sylvo, zajímala by mě logická cesta k doměnce, že "Eva je maskovaný chlap..."

Já taky tedy spíše nejsem zastáncem porodů doma bez přítomnosti nebo aspoň v dosahu lékaře, což lékaři sami nechtějí a asi vědí proč, myslím, že nestudují tak dlouho pro nic za nic...
Já bych doma nerodila ani za nic. Moje zkušenost s porodní asistentkou, kterou jsem měla v porodnici byla hrozná (upozorňovala mě, že při tlačení na ní prskám, a když 2. doba porodní trvala už přes 2 hodiny a ona mi rukou mačkala pořád břicho a u toho mi sdělovala, že ať si uvědomím, že tlačím do obličeje ?!? a musím myslet na miminko - nedělám si prču fakt! možná myslela, že si myslím, že rodím něco jiného, než miminko :-), no hrůza), pak přišel (hurá) doktor, 3 kontrakce mi pomohl (žádné kecy okolo na které jsem již neslyšela, prostě jsme se vždy domluvili, že teď) bylo to...
Doma? S takovouto porodní asistentkou, nevím, nevím...
Tím proboha neříkám, že jsou všechny PA stejné, jen moje zkušenost.

Marťa
 Eva,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(5.6.2003 6:23:57)
MD dík,taky by mě zajímaly její myšlenkové pochody
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(5.6.2003 20:12:22)
A o tom to je, MD. Já jsem si svou porodní asistentku vybrala, takže jsem věděla, že mi nebude mačkat na břicho. Zato v porodnici si svůj personál vybrat nemůžeš...
No a Eviny dotazy mi silně připomínají jednu docela mužskou vlastnost, tj. na stejnou věc se ptá několikrát, případně se zeptá na totéž, na co se chvíli před ní ptal někdo jiný. (Omlouvám se pánům, my zas máme jiné špatné vlastnosti.)
 Šipka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(5.6.2003 21:40:00)
Ahoj Sylvo, nedej se! Já jsem si právě proto vybrala k porodu kamarádku, jen ten pocit, že když to přijde, tak bude se mnou někdo, koho znám a koho mám ráda, teda kromě tatínka, mi pomáhal. Porodu jsem se teď dost bála, vzhledem k předešlým komplikacím. Ale vědomí, že tam bude zrovna ta moje PA - byla na telefonu ve dne , v noci, mě moc uklidňovalo. Ale bohužel nemá každý tuto možnost. Přála bych to ale všem, je to naprosto super atmosféra. Opravdu nechápu reakce některých diskutujících.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A co když se něco stane??? 

(6.6.2003 11:53:42)
...nebo když má zrovna náhodou "můj přátelský porodník" službu, tak náhodou začnu zcela přirozeně rodit, sice dostanu nějaká přirozená popohánědla(když už jsou, tak proč je nevyužít, nejsme přece ve středověku a masochysti) nebo se vypustí plodová voda a můj lékař dostane zato ...... Doktor přece živí rodinu - DĚTI, má "malý plat" a jeho povolání je přece POSLÁNÍ!!! Ten úplatek mi za ZDRAVÍ MÉHO DĚŤÁTKA!!!.. přece stojí....je to uvažování většiny, nebo se mýlím????
 Perseida 


Sýčci 

(2.6.2003 10:08:18)
Ahoj ,můj Mireček se při porodu napil plodové vody a chvíli nedýchal,kdybych rodila doma,a PA přišla až za 15 minut,tak bych prostě opravdu nevěděla co mám dělat a to moje těhotenství a porod proběhly také v pořádku
 Jana z MT a spoza hranic ;o) 
  • 

porod doma v nasich koncinach JE riziko... 

(2.6.2003 17:29:00)
... a preco? Pretoze ti, ktori by mali pomoct, tu pomoc odopieraju. Je to smiesne a desive zaroven. Lekar argumentujuci, ci dokonca zastrasujuci vsetkymi moznymi komplikaciami, ktore mozu nastat, ako keby si chcel zopakovat nejaky test z porodnictva, a pritom ten isty doktor je ochotny pomoc zene odmietnut. ;o((( Kludne si taky lekar moze pripisat na svoje konto komplikacie pri domacom porode - to "co by bolo keby" je jeho maslo.


 Debbie 


Je Porod jako Jizda v Aute a nebo Koupani v Mori??? 

(2.6.2003 17:54:34)
Hannah,

Musim s tebou nesouhlasit. Prirovnavat porod ke koupani v mori a nebo jizde v aute??? Ja proti porodum doma nejsem. Nicmene mi nenamluvis, ze rodit doma je bez rizika. Ano riziko je i v nemocnici, ale prave v te nemocnici maji vybaveni a specialisty kteri mohou ihned zasahnout. Kdyz rodis doma a z nejakeho nepredvidatelneho duvodu musi miminko do 5 minut ven, jinak zemre matka a nebo dite... Co bude porodni baba delat? Jak dite a matku zachrani? Prave toto se stalo moji zname. Kdyby nebyla v porodnici a neudelali okamzite cisarsky rez, tak ona vykrvacela a dite zemrelo. Pred tim mela pohodove tehotenstvi, zadny naznak komplikaci...

Souhlasim, ze v mnohych ceskych porodnicich asi jeste nejsou "dustojne" podminky pro rodici zeny. Vzdyt porodit dite je celozivotni zazitek a proto by se mela zena citit v porodnice maximalne spokojena... ale to uz je na jinou debatu.
 Věra. 


Re: Přesně tak. 

(2.6.2003 19:24:30)
Dokud porod běží jak má, je to pohoda.A vetsinou opravdu beží. Horší je, když se něco zadrhne.Náhle.
A najednou je každá minuta drahá, v porodnici se běží na sál nebo dítě tahá pomocí kleští.Mluvím z vlastní zkušenosti a denně děkuji bohu, že mám zdravé dítě. A co doma?
Představa že jedu záchrankou s dusícím se dítětem ucpanými pražskými ulicemi, nebo se drkotám do nejbližší okresní porodnice mne zrovna nebere. A nikdy bych si kvůli svému pohodlíčku takto ohrozit své dítě netroufla. Právě proto že nejde o mne ale o něj, o jeho zdraví.Proto mi porody doma nepřijdou jako úplně skvělý nápad. Nikdy zkrátka nevíme předem.... ahoj všem
 Jana 


Re: Re: Přesně tak. 

(2.6.2003 20:33:58)
Veruško,
zrovna moje dítě "tahali pomocí kleští". A budeš se divit, neděkuju a neděkovala jsem ani porodnici, ani lekarce, ani bohu, ani nikomu jinemu...
Dodnes si myslim, ze by se nic takoveho nestalo, kdybych rodila na miste, kde by brali ohled na me, na ma prani a na muj stav. Treba doma, kdyby to slo. A nebo v porodnim dome, kdyby existoval. A nebo jenom v porodnici, kde se rodicim zenam veri, ze zvladnou porodit a nikdo s nimi nesibuje jako s vagony na posunovacim nadrazi.
J.
 Věra 
  • 

Re: Re: Re: Přesně tak. 

(3.6.2003 9:51:35)
Jano, patříš mezi typické nevděčné české ženy, zachránili Ti dítě a nemáš potřebu být vděčná....klasika...Kdyby si rodila doma a dítě se Ti nedejbože udusilo,komu bys to přičítala? Neschopné asistentce, že? Pohoda ženy u porodu je skvělá věc a obdivuji holky, které to dokážou. Jsou statečné.Koukat se ovšem jen na svou pohodu a nemyslet na ohrožení dítěte je sobectví.Proto jsou fajn současné rozvíjející se centra alter.porodu,kde se přistupuje k porodu jinak. Důležité je, aby byla dostupná rychlá pomoc, poku´d se něco stane.Porod doma - ano, pokud bydlím hned u porodnice.Pokud jsem od ní 25 km jsem nezodpovědný sobec a riskuji. Myslím že i na ten risk má maminka právo. Pak bych ji ovšem nechala nést si i plně důsledky, tzn.mimo jiné hradit si veškerou péči o postižené dítě z vlastních zdrojů.
A ne z mých daní.Věra
 Jana 


Re: Re: Re: Re: Přesně tak. 

(3.6.2003 12:43:04)
Vero,
nesud, kdyz jsi u toho nebyla.
Koukat se jenom na pohodu ditete (ktera je u klestoveho porodu opravdu sporna) a nedivat se na svou pohodu, povazuju taky za blbost. Z fyzickych nasledku porodu jsem se vzpamatovala skoro rok, dusicka boli dele.

Az budes kazat o tom, co se hradi ze tvych dani, vzpomen na kuraky, fetaky, viniky dopravnich nehod, vytunelovane banky a jine lahudky.
J.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Přesně tak. 

(3.6.2003 18:45:25)
Věro, já taky platím TVŮJ porod ze svých daní, ovšem Tys ten můj neplatila...
 Lucia 
  • 

Re: porod doma v nasich koncinach JE riziko... 

(2.6.2003 17:59:58)
jana, mohla by si sa opytat, PRECO lekar nechce rodit doma. mozno si to budes vediet aj sama odpovedat. PRETOZE to risk jednoducho JE. naco robis populisticke vyhlasenia?
 Jana z MT 
  • 

Re: Re: porod doma v nasich koncinach JE riziko... 

(3.6.2003 13:33:42)
To nie su populisticke vyhlasenia, to su, zial, fakty. Zijem v Holandsku a ked to na ma pride a budem ja i dieta v poriadku, budem rodit doma. Nevidim ziaden dovod ist do nemocnice, ak bude prebiehat vsetko ako ma. Ja totiz nebudem odkazana sama na seba, na milost a nemilost zdravotnikov, pretoze Holandsko je, s prepacenim, uz davno za stredovekom v tomto ohlade, a nijaku zenu bez PA doma rodit nenechaju.
A ze mozu nastat komplikacie? No iste, ale ved na to tam PA bude - aby rozpoznala, ci sa nieco ide zomliet a pri naznaku komplikacie sa presunieme do porodnice, kde bude vsetko nadobicko po ruke.

Vies, tu to bezi tak, ze tvoje rozhodnutie respektuju, ze ta zbytocne nestrasia (ci dokonca zavadzaju), ale povedia ti pre a proti, a ak je podozrenie, tak ti porod doma neodporucia. To rozhodnutie je vsak na tebe (no ale ktora z nas by si nedala povedat, ze?) - to je rozdiel: nie sme predsa male deti, ktore treba vodit za rucicku, zodpovednost za seba a svoje dieta predsa nesmieme my samy, ci nie? To len minula doba nas naucila, ze je tu niekto/nieco, co sa o nas "postara". No dakujem pekne!
- zaujimavy postreh bol aj v clanku o AFP testoch tu na rodine, kde lekarka tie apelovala na osobnu zodpovednost mamicky, ci chce tie testy alebo nie...

Neviem si predstavit, ze by ma tu niekto zacal presviedcat a vnucovat mi svoj postoj. Neviem si predstavit, ze by na mna chcel ihned volat policiu. To je vazne zufale. Preco by MOJU volbu mal urobit niekto ZA MNA???

Myslim, ze tento moj prispevok sa uz ani tak neobracia na teba, ako na vsetkych diskutujucich...

Opakuju sa tu casto argumenty:
1. ked sa nieco zomelie, ide o sekundy - nemyslim si, ze ked sa nieco zomelie, ihned v nasledujucej sekunde nastane smik! a je prevedeny cisarsky rez. Je to predsa operacia, ktora sa musi pripravit.
2. v nemocnici sa nemoze "nic" stat, su tam pristoreje, je tam lekar a je tam sterilne. AKo pise Sylva - nebola stresovana meranim kolko je otvorena, atd atd... Nepopieram vyhody vyborneho technickeho vybavenia, ale myslim si, ze odtial potial - su chvile, ked nam pristroje treba, chvile ked nie.
Dakujem pekne za taku sterilitu, aka je v nemocniciach. Bacily, ktore prezili uz x-ty skvely desinfeckny prostrediek, len tak nieco nezlozi. A tieto bacily osidluju telicko vasho dietatka...
3. moje dieta sa nerodilo take ci onake a nebyt lekara, tak by uz nezilo. Citala som tu na rodine clanok od Silvie (s makkym "i") o jej porode vo Vrchlabi. Kym mala na starosti aj ine veci ako rodenie, otvarala sa pomaly. Hned ako sa mohla plne sustredit porod sa rozbehol. Pre mnohe zeny je velmi tazke sa sustredit na rodenie v takom neosobnom prostredi. Nikdy sa uz nedozvieme, ze ci tie komplikacie neboli vyvolane prave tymto prostredim, podanymi urychlovakmi/spomalovakmi/oblbovakmi.
Este jedna poznamka. Nedavno som sa s mojou mamou bavila o porode, velmi si pochvalovala, ze ked som sa ja narodila, bola vo svojom rodnom meste a PA robili jej kamaratly zo strednej skoly, dokonca pri tlaceni bola jedna z jej najlepsich kamaratok. Pri porode som mala dvakrat omotanu pupocnu snuru okolo krku. Dnes sa tu docitam, ze "len vdaka lekarom moje dieta zije, inak uz by bolo mrtve, taka strasna vec, omotany pupocnik!". Ked mi toto vravela moja mama, povedala "taketo veci (ako omotany pupocnik) sa stavaju casto, ale ved PA vie presne co ma robit". Povedala mi to len tak, nerobila z toho ziadne rodeo (no, musime pripustit aj fakt, ze mozno nechcela dcera rozpravat, ze jej zivot sa mohol skoncit uz 28rokov dozadu...).
Nech sa na mna nikto nehneva, ale z tychto diskusii mam pocit, ze lekar dnes vyrobi zivotu nebezpecnu tragediu zo vsetkeho. Isteze, su to komplikacie, nedovolila by som si to zlahcovat, ale ich zavaznost nech je plne na pleciach lekara, neviem preco by mal zenu informovat stale o tom, ako tomu jej dietatu islo o zivot... Preco si stale potrebuju prihrievt polievocku? Teraz nepisem o vdacnosti, teraz pisem o tom, ze povolanim lekara je riesit komplikacie. Pripomina vam azda ucitelka vasich deti kazdu chvilu, ze to bola ona, kto ich naucil pravopis?

Nepaci sa mi tiez, ze sa tu hovori o zenach, ktore z hocijakej pohnutky rodia doma ako o nebezpecnych hazarderkach. Tie zeny maju tolko nastudovane, vedia o mnohych komplikaciach a vsetko niekolkokrat zvazuju. Kolkokrat pride zena do porodnice, ktora vie akurat tak to, odkial to dieta z nej vyjde. Vsak ved lekar ju odrodi (...) Nie su azda tieto zeny ovela nezodpovednejsie?

Nerozumiem preco tie, ktore chcete rodit v porodnici a nikdy by ste nechceli rodit doma, mozete mat moznost zvolit si to, co chcete a tie druhe nie. Preco dokonca vo svojich prispevkoch mnohokrat pisete v zmysle, ze ste za jednu jedinu moznost volby - musite si zvolit porodnicu (veduca uloha KSC jak vysita...) Vsimnite si, ze ziadna zo zien, ktore rodili doma, vam pravo na vyber porodnice ako miesta, kde sa vase dieta narodi, neupiera.

Je to roman, ja viem. Dakujem vsetkym, ktory moj exremizmus vydrzali citat az sem, a najma tym, ktori sa nad mojim nazorom zamyslia. Dik!
J.
 Sylvie 


Re: Re: Re: porod doma v nasich koncinach JE riziko... 

(5.6.2003 18:46:14)
Jani, já jsem SYLVIE s TVRDÝM Y. Na matrice jsem za něj zaplatila tisícku a ty mi ho odpíráš a ještě to zdůrazňuješ :o)

Jinak ještě k té obtočené pupeční šňůře. Lada ji taky měla kolem krku a rozhodně k tomu nebylo potřeba žádné zvláštní technické vybavení. Prostě se šňůra z krku ručně přešoupla - podrobnosti nevím, v tu chvíli jsem dolů nekoukala :o)

S.
 Jana 


Re: Re: Re: Re: porod doma v nasich koncinach JE riziko... 

(5.6.2003 18:49:46)
Zcela mimo téma:
Ahojky Sylvie :o), užívej si volna, chaty, tchyne. Myslim na tebe a holky, jak to vsechno zvladate.
J.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: porod doma v nasich koncinach JE riziko... 

(5.6.2003 19:31:31)
Jani, dík :o) Teď jsem si s Ladou odskočila do Prahy na její očkování :o( Pláče, celá hoří, jenom se chce mazlit... :o( Chudinka...

S.
 Jana z MT 
  • 

SYlvie 

(6.6.2003 10:37:24)
Sylvie, prepac! Jeskove oci, dufam, ze to tym tucnym pismom odskodnim ;o)

Takze je to tak, ze z tej pupocnej snury sa robi vacsi horor (aspon podla niektorych prispevkov to tak vyzera...), nez je?

Dufam, ze Ladenka bude coskoro v poriadku. Drzim prstiky. Majte sa pekne! ;o)
Jana
 Sylvie 


Re: SYlvie 

(6.6.2003 19:20:11)
Jani, pokud tě zajímá názor as. Štromerové, tak jsem ti okopčila z místní poradny:
"Na ultrazvuku je často možné rozpoznat omotanou nebo zamotanou pupeční šňůru. Ovšem to je také vše. Ultrazvukem ji nerozmotáte. Ani nevyléčíte. V podstatě by se problém řešil až ve chvíli, kdy by s sebou přinesl potíže. A to se také vůbec nemusí stát. Někdy se ukáže, že byla omotaná pupeční šňůra až při samotném porodu. Až vykoukne hlavička a miminko má "šálu" . No tak se ta šňůra prostě uvolní, odmotá a je to."

Vzpomínám si, že jsem kdysi četla článek od maminy, která sice měla dobrou vůli rodit v nemocnici, ale nějak ji překvapil postup porodu. Taky zmiňovala obtočenou šňůru, poradil si s ní i tatínek... Zkrátka šílená porodnická operace :o) Ale jinak už několikrát jsem v diskutzi četla, že byl kvůli omotané šňůře dělán císař - to v tom případě, že šňůra byla buď moc krátká nebo omotaná kolem nožuček a porod nepostupoval a nepostupoval, tak se nakonec zvolil císař. Ale to zas není tak akutní, to záležitost delší doby :o) Nicméně podrobně jsem se ještě o omotané a zauzlované pupečníky nestačila zajímat, takže to ber jenom jako info odpozorované z diskuzí :o)

S.
 Caramba 


VSE ma sva rizika 

(2.6.2003 23:41:15)
Ahoj,
myslim si, ze porod je pro kazdeho nejbezpecnejsi proste tam, kde se citi nejvic v pohode. At uz v nemocnici, doma, nebo v porodnim dome.
Na planovane porody doma pripada stejna nebo nizsi umrtnost (miminka nebo matky) nez u porodu v nemocnici, to vi kazdy, kdo si na toto tema neco precetl.
Je pravda, ze doma je o neco vetsi riziko, ze se v pripade urgentniho lekarskeho zasahu nestihne neco, co by se jinak mozna stihlo v nemocnici (viz priklady, o kterych tu nektere pisete). Nakonec Sylva mela tu nemocnici vzdalenou 5 min. V nemocnici je zas vetsi riziko infekce (coz se stalo me teticce, ktera pak jednak malem umrela a jednak byla tri mesice isolovana od sveho novorozeneho syna) a riziko problemu, ktere s sebou nesou neadekvatni lekarske zasahy, ktere se bezne deji (napr. casto zbytecne vyvolavani porodu, injekce na urychlovani porodu, prolis dlouhe pripasani k monitoru=nevhodna vodorovna poloha atd.). Mne pri prvnim porodu take dali injekci na urychleni, diky cemuz jsem dostala tak silne konkrakce, ze jsem tu bolest uz nevydrzela a pozadala o epidural, diky kteremu jsem poradne necitila stahy a nemohla poradne tlacit, a nakonec meho syna vytahli rychle klestemi, a to uz mu srdce bilo podstatne pomaleji...
Sylva proste zvazila vsechna pro a proti a podle toho se zodpovedne rozhodla. Vy, co jen myslite na to "co kdyby" to vidite trochu jednostranne, nemyslite?.
 Sylva 
  • 

Re: VSE ma sva rizika 

(3.6.2003 0:07:50)
Díky, Carambo, a díky všem, které jste pochopily, o čem píšu.
 Jana 
  • 

Re: Re: VSE ma sva rizika 

(3.6.2003 0:18:35)
Sylvo,
Nevím třeba se mýlím, ale je možné že Eva prožila tři ošklivé porody v klasické porodnici a nemůže zkousnout, že tys porodila tak nádherně. To ti může opravdu leckterá mamka závidět. J.
 Hanka, dcera 3 roky 
  • 

Re: Re: VSE ma sva rizika 

(3.6.2003 12:34:59)
Sylvo, přečti si svůj příspěvek ze dne 31. 5. TADY píšeš o nervních dětech narozených v porodnici, jak jsi se mě ptala. Mylné informace o vyplňování dotazníku ve 33. týdnu těhotenství opravdu nemám, v naší porodnici je to tak zavedeno právě proto, aby sestry nemusely zpovídat rodící maminku - docela ohleduplné, ne ? Všechny porodnice zkrátka nejsou domy hrůzy a pracují v nich odborníci, kterým se dá věřit. H.
 Babůnka, 3 kluci 


Re: Re: Re: VSE ma sva rizika 

(3.6.2003 13:01:57)
Musím se zastat Hanky, já jsem taky nemusela vyplńovat žádné dotazníky při porodu, dali mi je už ve druhém měsíci těhotenství domů, takže jsem na to měla celých 7 měsíců čas si je vyplnit :-)
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: VSE ma sva rizika 

(3.6.2003 18:58:28)
Nevím, jaký příspěvek máš na mysli, z 31.5. je jich tu víc. Pokud máš na mysli větu "No a já bych si zas neodpustila, kdyby kvůli mému pohodlí a alibismu byla Anička nervák, co pořád pláče, budí se každou hodinu a nedá se utišit, případně se v pozdějším věku léčí u psychologa.", tak to je reakce na příspěvek Verusky, která píše "Nikdy bych si neodpustila, jestli by se klukovi kvůli mému pohodlí a neochotě se přizpůsobit nemocničním zvyklostem něco stalo a byl by doživotně postižený." Z toho pro Tebe vyplývá, že Veruska si myslí, že všechny děti, které se narodí mimo porodnici, jsou doživotně postižené?


 Jana, bez deti :o) 
  • 

proc se porad napadat... 

(5.6.2003 19:22:14)
...az budu jednou rodit, pravdepodobne se rozhodnu pro nejakou pratelskou porodnici nebo porodni dum, protoze se opravdu necitim na to resit pripadne jakekoli (i banalni) problemy sama. Presto jsem Sylvu pochopila a vubec nic bych ji nevycitala. Je videt, ze udelala vse, co bylo v jejich silach - myslite, ze by chtela, aby byly nejake komplikace? Pochopila jsem to tak, ze porod v porodnici by pro ni byl mnohonasobne tezsi, protoze je velmi citliva na sve soukromi (to nemyslim nijak spatne). Myslim, ze udelala maximum, vsechno se povedlo a vsichni jsou spokojeni... Ja bych se pro to nerozhodla, uz kvuli svemu alibismu ve spojeni s nesenim i tech malych rizik (jako s tou vodou na plicich), i kvuli tomu, ze nevim, jestli bych to zvladla ja i moje okoli - ale tem, kteri chteji rodit doma a maji sve duvody a zadne tehotenske problemy a ty vyhody pro ne prevazi nad riziky - tem fandim, a taky bych byla rada, kdyby se podminky pro ne zlepsily - prestoze, jak rikam, se doma rodit nechystam...
 Sylva 
  • 

Re: proc se porad napadat... 

(5.6.2003 19:54:06)
Děkuju. Je to fakt jenom o tom, že nejsme všichni stejní...
 Pája 
  • 

Nepochopitelný hazard 

(13.6.2003 13:59:44)
Vaše počínání mi přišlo jako hazard. Byť 5 min od nemocnice.Já měla tak ideální těhotenství,žádné zvracení, bolesti břicha,zad atd.V porodnici šlo všechno dobře,bolesti se daly vydržet, dokonce jsem ani nepípla,natož abych proklínala muže,jak to prý bývá zvykem.Když přišel finiš,najednou jsem ztratila vědomí a párkrát jsem "ožila" jen při kontrakcích.Porod za mě odřelo celé osazenstvo porodnice,primář dokonce syna vytáhl až kleštěmi.Ke všemu přirostlá placenta.Myslíte,že by se to poznalo předem?Mohli jsme umřít oba,nebýt lékařů a sester v zatracované porodnici.
 Sylva 
  • 

Re: Nepochopitelný hazard 

(13.6.2003 22:37:37)
Milá Pájo,
zapomněla jsem asi uvést, že jsem plnoletá a svéprávná, rovněž můj přítel. Zcela svobodně jsme se rozhodli, nasbírali jsme všechny dostupné zkušenosti a, kupodivu, ono to dopadlo dobře. Dopadlo to dobře taky u Johanky (už 4x), a u mnoha dalších. Možná to bude tím, že porod opravdu není životy ohrožující záležitost...
Mně připadá jako hazard např. přecházení přechodu pro chodce na červenou nebo adrenalinové sporty - nikoliv přirozený porod v přirozeném prostředí.
A mimochodem - já jsem taky měla přirostlou placentu, všechny těhotné ženské ji mají přirostlou, nebot jinak by plácala miminko, víte?
 listopad 


Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(13.6.2003 23:06:07)
Porod doma

Zastánci porodu doma uvádějí, že žena je zbavena strachu a úzkosti před zdravotnickou technikou, že okolí, na které je zvyklá, ji uklidňuje a dává pocit jistoty. Možnost porodních komplikací i při bezproblémově probíhajícím těhotenství je příliš veliká, než aby mohla být podceněna.
Při kritickém pohledu může sloužit Nizozemí naopak za příklad svědčící proti domácímu porodnictví. Ve srovnání s ústavním porodnictvím je výskyt porodnických komplikací a úmrtí dětí i matek podstatně vyšší. Sami nizozemští porodníci nesouhlasí s tím, aby jejich země byla zneužívána jako příklad návratu k domácímu porodnictví. Studie provedená v Berlíně dokázala, že každá pátá rodička nebo nedělka, která rodila doma, byla posléze převezena na kliniku v důsledku náhlého zhoršení jejího zdravotního stavu.

Čerpáno ze stránek www.neonatologie.cz

Jsi plnoletá a svéprávná, ale ty neodpovídáš jen za sebe, ale i za své dítě. Když přecházíš na červenou nebo skáčeš na gumě, tak ohrožuješ pouze sebe (pokud nejsi zrovna těhotná, ale nevěřím tomu, že by ses tak nezodpovědně chovala).
Buď ráda, že u tebe vše proběhlo v pořádku, ale to nemusí být pravidlem. Mě by od tohoto způsobu porodu stále odrazovala myšlenka - co kdyby...
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 7:46:26)
Už mě to co kdyby........ přestává bavit. Tuhle větu si totiž říkáme docela často a nemusí jít o domácí porod. Stačí chvilka a nedáme na dítě pozor a můžeme být rády, že se nepořezalo nožem, neskočilo pod auto, neztratilo, nespadlo do jámy....protože kdybychom nezareagovali včas....co kdyby.... Kdyby na tohle člověk měl pořád myslet, nevylezl by z domu a i tam ho čeká spousta nebezpečí.
Já taky nejdřív byla vůči porodům doma skeptická - žejo Ed? :-)) Ale stačí se zamyslet nad tím, jestli opravdu těhotná maminka dokáže vědomě svému dítěti ublížit. Ta, co chce rodit doma, to má určitě promyšlené a určitě dává dobrý pozor na to, jak její tělo reaguje. A pokud dojde ke komplikaci? Nikdo nemůže říct, jak by to dopadlo. Potom teprve byste měli/y soudit takovou ženu, jejíž porod díky tomu, že rodila doma, dopadl špatně. Ale ani v tomto případě nemůže nikdo na 100% říct, že by to dopadlo jinak v porodnici. Nevím, proč by se Sylva, která porodila zdravé dítě, musela zaobírat takovými útoky, když prožívá pěkné miminkovské období. Mám teorii - žij a nechej žít. Když ti něco vadí na tom, co dělají ostatní, je v tom vždycky něco jiného - závist, zklamání ze sebe samotných...

Když se stane autonehoda, také trvá déle, než zraněný skončí v nemocnici a také rozhodují minuty. A také nekončí vždycky špatně.
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepochopitelny´ hazard 

(14.6.2003 14:48:27)
Tak se mi líbí, jak tady názory postupují a ze ty, Misko, budes taky hájit porody doma, samozrejme za jistych okolností. Zkrátka svobodu.
K tématu bych chtela podotknout, ze postizené deti se snad u nás rodí témer vyhradne v porodnici!? Nejspís, asi proto, ze tam taky probíhají témer vsechny porody. Je tezké polemizovat o tom, jestli nekterym poskozením slo zabránit. V tomhle zrejme nejsou statistiky, prestoze iatrogenní poskození (zpusobené lékarem - nejen pri porodu) je existující pojem. Co si budem nalhávat, ani pravda nevyjde vzdy najevo (u nás pacient nemá právo na svou zdravotní dokumentaci, pouze na "primerenou" informaci), a kdyz ano, spravedlnosti se nemusí dostat zadost.
V takové situaci je tezké se bavit o zodpovednosti. Ta je na rodicích! I kdyz u nás si to ne vsichni uvedomují, dokud je osobní zkusenost neprinutí. A osobne si myslím, ze pokud bude vase díte porodem postizené, moc vám nepomuze, ze je za to nekdo zodpovedny.
Takze svoboda, moznost volby, bezpecné podmínky pro porody doma, v porodním dome i porodnici. Az to bude, tak si muzem ríct o tom, co je bezpecnejsí. Pokud uz ted nechceme verit tomu, ze jinde to jde, kdyz se chce.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelny´ hazard 

(14.6.2003 14:56:59)
Až to bude,pokud to vůbec bude! A kdo nese zodpovědnost v porodnici? Taky rodiče?? Je fakt,že když to jde někde v holandku,proč by to nemohlo jít u nás?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelny´ hazard 

(14.6.2003 14:57:27)
Až to bude,pokud to vůbec bude! A kdo nese zodpovědnost v porodnici? Taky rodiče?? Je fakt,že když to jde někde v Holandsku,proč by to nemohlo jít u nás?
 Pája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(16.6.2003 15:06:53)
Já žiju neustále v tom "co kdyby"!Jsem učitelka a je to můj denní chleba! Jak by se ti líbilo,kdybych ti vracela zraněné dítě a s tím,že jsem nepředpokládala,že se to může stát.Ano,může.Ale právě proto se snažím toho vyvarovat!
A proč myslíš,že tu na někoho útočíme?Diskuse je snad o tom,že musím se vším souhlasit?Naopak jsem se ptala,jestli se to všechno dá předem poznat.
 jana w.,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 8:10:00)
Saouhlasím s Alikem, porod doma je velký hazard, nikdy bych takto neriskovala.

To co píše Miška jsou s prominutím hloupé řeči:Ta, co chce rodit doma, to má určitě promyšlené a určitě dává dobrý pozor na to, jak její tělo reaguje atd.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 9:55:32)
Myslet si můžeš, co chceš, ale dávej pozor na své hodnocení, aby někdo neohodnotil také tebe...
 jana w.,3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 11:58:31)
Snad člověk může napsat co si myslí. Napiš taky, já nejsem ješitná ani urážlivá.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 13:14:43)
Však já vždycky píšu, co si myslím. Ty snad nee?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 12:56:35)
By mě ovšem zajímalo,kdo by při porodu doma nesl zodpovědnost za případný průšvih.No kdo???????????? Asi by se to házelo jeden na druhýho.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 13:13:48)
Jano, samozřejmě, že by zodpovědnost byla na rodičích. Nebo si myslíš, že na někom jiném?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 14:23:04)
Miško ono by to možná taky bylo tak,že by se rodiče oháněli PA,že nepoznala komplikace apod.Nebo myslíš,že by to neudělali?
 Aninabe 


Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(14.6.2003 18:32:02)
A kdo nese zodpovědnost za to, že se něco nezdaří v porodnici ? Blízký příbuzný pracuje v porodnici, která je technicky velmi na výši. A velmi často tam vozí rodící maminky (nebo ty po porodu) co mají akutní problém a co si s nimi jejich okresní porodnice neví rady a občas za jejich potíže ta porodnice (její lékaři) dokonce může... Jak se to v těchto malých porodnicích řeší? Často prostě "přesunem jinam". Kdo má zodpovědnost pokud se něco nepodaří skutečně nevím, ale pochybuji (právě jsem se poptala), že se nějak důsledně hledá zodpovědná osoba. Tak nějak se to zamete, všichni přežili a že možná někdo nereagoval dost včas? Že někdo něco nepoznal? To už se něřeší...
 Pája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(17.6.2003 14:45:28)
S dovolením k tomu mám jednu drobnou poznámku.
Jako prvorodička jsem ani netušila,kdy mám čekat první pohyby a jak je poznám.To,co jsem posléze uvedla na kontrole,byl vyloženě odhad.Pohyby mi totiž připadaly jako škrundání střev,což mívám,i když těhotná nejsem.Na sál jsem šla vyloženě v očekávání,kdo mi co řekne a co mě čeká.Pak ať mi někdo vypráví,že si tělo řekne samo!To už spíš chápu ženy,které hledají porodnici s alternativním způsobem porodu.Pak ať si tam rodí třeba na pískovišti mezi bábovičkami,když už to tak musím říct.Ale stále za asistence odborníků a blízko všech možných přístrojů.
A dámy,ruku na srdce,nechcete rodit doma jen proto,že to je moderní a vy chcete být IN? A nic si prosím nenalhávejte.
 Aninabe 


Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(18.6.2003 1:28:53)
Perlička na okraj. Místo dění: porodnice jedné fakultní nemocnice. Akce: test z porodnictví (v počítačové podobě - otázka + volba odpovědi z možností A až D), zkoušeni jsou studenti 6. (posledního) ročníku lékařské fakulty. Čas: 17.6. dopoledne. Konverzace medičky a poč.odborníka, který zajišťuje dohled nad studenty: ona: "Ale ty odpovědi jsou přeházené. Já mám fotografickou paměť a takhle nevím co je správně (rozhořčeně), pamatuju si to v přesném pořadí". on :"Ale pacientka taky nebude mít na sobě cedulku s možnými diagnózami a ještě v přesném pořadí..." Bohužel to není žert, ale situace zcela ze života, stala se včera a jeden z jejích účastníků mi ji líčil zcela konsternován. S komentářem, že na jejich fakultě (ČVUT) by podobně znalý student do posledního ročníku rozhodně neprošel. Jana
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(20.6.2003 23:18:08)
Milá Pájo, docela jsi mě pobavila, fakt. Určitě jsi o tom hodně dlouho přemýšlela, že. Rodit doma je IN a já chci být moderní...no, kápla jsi na to, to je přesně ten důvod. Pravda, jinak modní trendy nesleduju, ale kdesi jsem zaslechla, že rodit doma ted frčí, tak jsem se do toho dala. Sice to bylo trochu náročné, např. jen sehnat porodní asistentku mi dalo fůru práce, ale co by člověk pro to, aby byl IN, neudělal...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(21.6.2003 0:19:06)
To, co píše Miška, je pravda. Měla jsem to dobře promyšlené a moje tělo samo poznalo, kdy a co je třeba dělat - díky tomu jsem měla krásný porod a mám báječnou dceru. Víš líp než já, jak to bylo?
 Pája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(25.6.2003 9:56:46)
Jsem ráda,že ses aspoň pobavila,když už jsi mi "moudře" nedokázala zodpovědět dotaz,jestli jsem mohla ty svoje problémy u porodu předem poznat.
Tvůj článek mi byl doporučen k pobavení.Je to pravda,pokud se člověk může pobavit někým,kdo si myslí,že je ten nejchytřejší.Přesto ti přeju do života jen to nejlepší a takové štěstí,jaké tě provázelo při porodu.Všem ostatním taktéž.P.
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 20:23:13)
Těhotenství jsem měla perfektní,žádné nevolnosti,přehnané chutě,......Ale moje tělo při druhé době porodní řeklo dost.Přestalo mi pracovat srdce.Malou ze mě násilím vytáhly(nic se jí nestalo)Pak si to zase moje srdce rozmyslelo a za podpory lékařu začalo pracovat.Lékaři mi zjistily skrytou srdeční vadu o které nikdo do toho dne nevěděl.a to jsem pro dědičné potíže v rodině sledována několik let.Kdybych se rozhodla pro porod doma se stejných duvodu jako Vy tak by asi dcera vyrustala bez mámy.Opravdu si myslíte,že lékař dokáže na 100% určit pruběh porodu?
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 20:26:15)
Corro a ostatní, vždyť ty a jiné jste o porodu doma ani nepřemýšlely, tak co sem pletete, že by bylo po vás.....
Až se dovíme z novin nebo odněkud, že nějaký domácí porod dopadl špatně, potom můžem generalizovat a kázat. Nebo snad o nějakém takovém už víte? :-)
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 20:50:06)
Miško,my se známe ze tvrdíte že jsem o porodu doma nepřemýšlela?a to co sem pletete,že by bylo po vás sorry,to jsem nepochopila.a příklad nepovedeného porodu doma?Existuje,ještě se čeká na vyjádření jednoho znalce a pujde to na zastupitelství.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 20:54:34)
Corro, já jsem pro, aby se veřejně prokázal i nějaký porod doma, který třeba neskončil tak, jak rodička předpokládala. Potom bude aspoň víc lidí znát problematiku z více stran. Ale na druhé straně jsem ráda, že si tady počtu o tom, že všechno proběhlo dobře a je žena konečně zase o krok blíž tomu, co by si přála.
 corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 21:18:58)
Ta paní porod doma plánovala,těhotenství bez komplikací.Ale při porodu ty komplikace byly.zásah lékařu už přišel pozdě.dětátko zustane do konce života na urovni novorozence.Paní se snaží svalit vinu na lékaře a z plánovaného porodu doma je najednou překotný porod.Bohužel pro ni,těch dukazu je hodně
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 21:20:42)
No já myslím, že žena, která je tak silná, že plánuje porod doma, musí být i tak silná, aby uznala, že chyba byla někde jinde, než v lékařích....
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 21:42:41)
Ona tu sílu v sobě asi nemá, a to,že se naví o dalších případech je možná tím,že ty ženy které rodí doma a něco se stane,si sice tu chybu přiznají ale,veřejně to říct,nebo napsat to už nedokážou.Měly by se změnit zákony a porody doma se zlegalizovat ale za přítomnosti odborného personálu.Jenomže by to bylo tak finančně náročné(pokud by to nehradily pojištovny)že by si to většina mamin dovolit nemohla.
 Jana 


Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 21:48:37)
Corro, myslim, ze porod doma by nijak silene financne narocny nebyl. Davy personalu, ktere kolem rodici matky kmitaji v porodnici, by nahradila jedna porodni asistentka.
U meho porodu byla lekarka, chvili i primar, tri porodni asistentky, mihla se tam uklizecka. Doma bych takovy zastup lidi urcite nepotrebovala.
J.
 Corra 
  • 

Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 22:15:27)
Jano,ale to opravdu není jenom o asistentce.A zase bude téma co kdyby.Opravdu Vám nikdo nezaručí že bezproblémové těhotenstí zakončí bezproblémový porod.četla jsem kdysi o porodech doma v nějakém státě(opravdu si už nevzpomenu ve kterém)u porodu doma tam je přítomen porodník,pediatr a před domem je ambulance specialně vybavená pro případ problému.Lékaři jsou v bytě schopní resuscitovat.Lékaři jsou v jné místnosti než je rodička a pokud...... mužou okamžitě zasáhnout.V porodnicích většinou vše potřebné na sále je.A bylo by fajn,aby se takhle zajištovaly i porody u nás.Já bych si takhle porod doma představovala
 Sylvie 


Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 10:21:35)
Corro, zkus si vzpomenout kde, docela mě to zajímá. Rozhodně to není standardní postup pro státy EU, o kterých vím, že se doma rodí. Běžně probíhá porod za přítomnosti porodní asistentky, která má s sebou základní vybavení - aby např. mohla doma ošetřit nevelké poranění hráze, aby mohla zresuscitovat dítě (základní první pomoc, než dorazí sanita) a tak. Při problémech se buď volá sanita, nebo jezdí vlastním autem. Samozřejmě, existují modifikace, třeba v Holandsku v závěru porodu dochází "mateřská sestra", která pomáhá (i v následujících dnech) s péčí o miminko (a snad i domácnost?), v Německu či Británii zas u porodu bývají dvě asistentky - třeba když se rodí dvojčata, konec pánevní, po císaři - prostě situce, kdy je sice vše OK, ale že by byl porod doma vyloženě doporučený, to taky ne.

Takže bych si ráda rozšířila obzory, kde se z porodu doma dělá takové divadlo. Obyčejně je totiž pro pojišťovny levnější, než porod nemocniční (platí pouze práci PA, která si k tomu může naúčtovat doplatky - ale zase to záleží na jednotlivých státech a pojišťzovnách).

S.
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 23:58:40)
Ale i ta porodní asistentka je "kompetentní" pouze pro určité zákroky.a např.pokračování v resuscitaci novorozence v jedoucí sanitce?Děkuju pěkně.Ve vybavení běžné záchranky není např.dýchací přístroj pro novorozence.A opravdu nikdy ti nikdo neřekne na 100% že bezproblémové těhotenství bude mít bezproblémový porod.opravdu si nevzpomenu ve kterém státě se provádějí s takovým zajištěním,četla jsem ho před několika lety.a taková péče je určitě jenom pro klid rodičky
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 8:50:31)
Corro, já taky nechci rodit doma :o) Ale k tomu přeci nikdo nikoho nenutí, naopak lékaři svým postujem nutí "domácí rodičky" rodit bez odborného zabezpečení :o( Nebo v nemocnici, ale to pro ně nemusí být to pravé ořechové - sama jsem se přesvědčila, jak psychický stav dokáže ovlivnit průběh porodu...

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 10:42:54)
Corro, ono ani dneska zákon nezakazuje přítomnost porodní asistentky (=odborného pesrsonálu) u porodu. Druhá věc je ta, že to málo porodních asistentek, které domů dochází, bývá lékaři zastrašováno (aspoň na mne ty články působí jako zastrašování), že ministryně zdravotnictví se snaží protlačit zákaz docházení PA domů (v jednom zákoně se ji to sice nepodařilo, ale jak jsem z jednoho rozhovoru s ní pochopila, tak nevzdává naději a bude to chtít frknout do jiného...). A vta paní, o které mluvíš - dostalo se jí odborné péče, nebo jí lékaři řekli své oblíbené: my si vážíme života, takže vy si poraďte, jak umíte (a třeba si při tom i zemřetě, my vám prostě odmítáme zajiastit bezpečnější podmínky)?

S.
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 20:04:07)
Sylvo,pokud myslíte ten porod doma tak to nebyla má kamarádka,ale cizí žena,jejíž případ mám pracovně.A pokud myslíte mou kamarádku,která zemřela ve středu na rakovinu,tak pokud někomu zjistí za 4 měsíce od diagnozy rakoviny lymfu. dalších 40 dalších nálezu(játra,plíce,ledviny..)tak se už bohužel nedá nic dělat
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 21:07:46)
Kdybys o něm přemýšlela, tak bys to napsala, ne?
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(28.6.2003 21:33:03)
Myslím si,že každá budoucí maminka aspon trochu o porodu doma přemýšlí a zvažuje všechny pro a proti.a každá si zvolí tu nejlepší možnost pro sebe a dítě.to co jsem napsala o svém prvním porodu byla pouze trocha čím jsem mohla přispět.opravdu si nedokážu představit,že by se mi tohle stalo doma a dcera nevyděla dceru vyrustat,dospět,.............tohle sem sice nebude patřit,ale tento týden mi zemřela kamarádka na rakovinu.Měla dvě děti(6,8 let)a s toho mám největší strach že zemřu dřív než.....
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 7:51:40)
Corro, já si zase naopak myslím, že většina maminek o porodu doma vůbec nepřemýšlí. Já patřím taky mezi ně. Taková věc by mě ani nenapadla a to hlavně z toho důvodu, že se o sebe a o dítě moc bojím a připadám si víc v bezpečí v nemocnici.
 corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 19:15:54)
Miško,určitě každá budoucí máma zvažuje všechny možnosti porodu(do vody,na stoličce,..........doma)a sama si vybere co si myslí,že bude nejlepší.o porodech doma se v poslední době hodně mluví a určitě ten červíček v těch mámách aspon trošku vrtá.Ale každá se rozhodne sama
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 10:31:43)
Corro, ale to je přece důvod, proč se tu tak snažíme o "legalizaci" porodů doma! To, že jsi byla sledována pro dědičné dispozice v rodine se v civiliizovaných státech taky hodnotí jako "mínus"! Neznám tvé rodinné problémy ani přesně neznám důvody k nedoporučení porodu doma (znám jenom ty nezjákladnější), takže těžko můžu vědět, jestli bys sítem prošla, ale zcela určitě se k tomu přihlíží. I když ty sama problémy nemáš. Ne tak u nás, kdy vlastně nemáš možnost s lékařem probrat, nakolik je porod doma pro tebe vhodný (automatická odpověď pro všechny bez rozdílu - nevhodný).

S.
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 19:43:51)
Ahoj Sylvo,moje problémy se netýkají srdce a ještě se ani neprojevily.O porodech doma jsem se dlouho bavila s primářem naší gynekologie.To,že většina doktoru neschvaluje porody doma je tím,že momentálně nejsou legální.Pokud vše proběhne dobře,tak se to toleruje,ale pokud ne tak je to prušvih.A hlavně kvuli problemum při domásím porodu ti většina lékařu nepřistoupí na to,že u porodu bude(i když nepřímo)asistovat.Největší vina by byla na nich a skoro každý má rodinu a přijít o práci nebudou riskovat.Ono z právního hlediska občan české republiky je majetkem státu.Muži mají brannou povinnost ženy "mají rodit"další plátce daní.Zní to sice blbě,ale je to tak.a stát se má starat(mimo jiné)o ochranu svých občanu a porody doma se podle dnešních zákonu s tím neslučují.Zase příklad starosti státu:porodila tady cizinka,narodil se jí chlapeček a má české občanství.Odvezla si ho do své vlasti.a ted má syna vrátit do republiky protože syn má brannou povinnost k našemu státu.Ted ta matka hledá nějakého čecha,který by si ji vzal a ona mohla dostat naše občanství
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 19:58:43)
Corro, branná povinnost neplatí pro miminka, ale pro osoby, které dovrší 18-ti let a mají české státní občanství. Nebo jsi nepsala o miminku?
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 21:12:56)
Corro, ale porody doma u nás opravdu legální jsou :o) Vím, že za komančů se říkalo, že "co není zákonem povoleno, je zakázáno", nicméně v demokracii to funguje přesně obráceně. A žádný zákon porody doma nebo asistenci u nich OPRAVDU nezakazuje :o) Proto se ministrině Součková snaží prosadit pro porodní asistentky zákaz asistence jinde než v nemocnici pod dohledem lékaře.

JInak pokud tě o tomto nepřesvědčím já, přetiskuji ti část zápisu ze schůze České gynekoloicko-porodnické společnosti ze dne 23.1. 2001: ...Čepický upozorňuje, že žádný zákon nezakazuje rodit doma a nezakazuje, aby porod vedla porodní asistentka, ale varuje lékaře před zaštítěním porodů v domácnosti... Stará upozorňuje, že v současné době je dle zákona za zdravotní péči zodpovědný lékař, Roztočil připomíná, že i porodní asistentka, která samostatně pracuje, je zodpovědná za svou činnost.... JInak pro informaci MUDr. PhDr. Pavel Čepický, CSc , jak je z titulů vidno, je nejenom lékař, ale i právník :o)

Jiná věc je ta, že ČGPS se usnesla, že porody doma jsou "non lege artis", a že tedy teoreticky může lékaře, který se by na nich jakkoli podílel, potrestat. Jakk může nějaká společnost se něco usnést PROTI ZÁKONU, to nechápu, kdyby můj manžel jako zaměstnavatel vydal jakékoli usnesení, které by popíralo třeba zákoník práce, tak má na krku úřad práce a při troše štestí i statisícové pokuty...

S.

PS: při posuzování místa porodu nehraje roli jenom TVůJ zdravotní stav, ale i rodinná anamnéza. Tedy nezáleží na tom, jestli tobě se nějaké onemocnění projevilo nebo ne, stačí, že ho máte v rodině. O to se konečně zajímají i lékaři u nás. Ale jak už jsem psala, netuším, jak velkou váhu to při celkovém hodnocení má, určitě to bude případ od případu.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


My iz Dalněvo vastoka?! ---- ááááá tak koukám....  

(29.6.2003 22:33:49)
.....že Sylvie je dnes zas na skok doma!
AHOJ! Já sem teď zavítám jen občas, a jak vidno, dosti málo sleduju i dění zákonodárské...
PROTO MĚ NAPROSTO ŠOKUJE, ŽE MINISTRYNĚ SOUČKOVÁ SE SNAŽÍ PRO POR. ASISTENTKY PROSADIT ZÁKAZ PRÁCE JINDE NEŽ V NEMOCNICI POD DOHLEDEM LÉKAŘE. To snad má být vtip?!?! Teď, chvíli pro jednoznačném referendu do EU se opět naše zdravotnictví má svou praxí blížit více Dálnému východu než Evropě?! Znamená to tedy opět nulovou šanci např. pro porodní domy apod. organizace? Fuj, hanba!
Neznám paní ministryni, ale jsem zhnusena.
Ještě drobnost:
Moje kamarádka minulý týden porodila zde v Liberci. Nová porodnice (dle rozhovoru se sestřičkou při prohlídce na "kursu pro rodiče") kromě nejmodernějšího vybavení poskytuje i nejmodernější výdobytky tzv."alternativního" porodnictví - různé stoličky, vanu atd.- prostě "jako ve Vrchlabí" /Tam původně chtěla kamarádka rodit, ale byla po císaři v 1. těhot. a i teď měla drobné komplikace, takže při rozhovoru jí dr. Kavan doporučil "raději zůstat doma" - když se ho přímo zeptala, zda to "má cenu" (nemohla si dovolit penzion - musela by přejíždět 70km v začátku porodu)/. Výsledek: v LB porod přirozenou cestou, personál příjemný, leč drobné háčky - ne vše, co se slibuje, je pravda. Vana - "Ale paní, copak my jsme delfíni?" - dozvěděla se od lékařky. "Progravitační poloha"- stolička apod. - nebyla ani nabídnuta, prostě šup na lehátko do pololehu, píchnout vodu...
Nechci nadávat na Liberec, patří fakt asi spíš mezi lepší porodnice... Jen si říkám: FAKT JE TO NELEGÁLNÍ RODIT NĚKDE JINDE NEŽ V NEMOCNICI? FAKT JE TO TAKOVÁ PROTIZÁKONNÁ ÚCHYLKA ???
Ester
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 22:53:00)
Sylvo Jinak PRO INFOPRMACI kde(nebo jak) jsi přišla na to,že MUDr.PhDr p.čepický.CSc je PRAVNIK??????????? A ten červeně vyznačený článek je přesně to,o čem jsem psala.
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 23:14:55)
Soráč, to je to moje zjednodušování :o) Měla jsem na mysli článek, který v roce 2000 vyšel v Sestře a ve kterém dr. Čepický společně ještě s jedním právníkem (jméno netuším, ale mohu dohledat) hledali nějaký zákon, aby dokázali nezákonnost porodů doma. Takže jsem myslela, že se přímo zabýval "prolejzáním" všemožných zákonů, aby našel to, co hledá. No, v tom článku rozhodně přesvědčiví nebyli a jak je vidět, je si toho vědom. Takže i u nás POROD DOMA LEGÁLNÍ JE, POUZE HO LÉKAŘI IGNORUJÍ. Zatím nikdo nedokázal říct jediný paragraf, který by dokazoval jeho nelegálnost.

S.
 sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 23:17:30)
Jsem rychlík, už to druhé jméno mám - MUDr. JUDr. Vondráček.

S.
 sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(29.6.2003 23:19:11)
A hele, jak tak na to koukám, teď mi naplno dochází ten můj zkrat :o) Tady se nám vyloupl doktor práv i medicíny v jednom :o)))

S.
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 0:11:38)
:) Mohla by si mi prosím napsat,který zákon výslovně povoluje porod doma?Zase budu sýčkovat,lékaři tohle neignorují,ale při nějaké komplikaci mají v nemocnici potřebné vybavení kterým ty komplikace jdou zvládnout.a při porodu doma jsou ve většině případu bezmocní a zbyde jim jen čekat na převoz do nemocnice.a to čekání muže stát mámu nebo dítě život.a určitě žádnému lékaři nebo asistentce to není jedno (názor primáře naši porodnice a taky muj)Je to jenom o té nejistotě a bezmoci.A ještě:stíhaná muže být nejenom asistentka ale i rodička. PS:Přeji ti,příteli i Andulce krásné léto
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 9:45:14)
Corro, to je omyl :o) V demokracii nemusí žádný zákon něco výslovně povolovat, stačí, když to nějaký zákon NEZAKAZUJE :o))) A jestli myslíš, že se rozpláču dojetím nad starostí porodníků o zdraví žen a dětí, tak se mýlíš, spíš se nad tím pokrytectvím musím smát. Jak je možné, že českým lékařům není zatěžko zabít počaté dítě, pardon, embryo či plod (kolik našich gyn-porodníků využívá možnost interrupce z etických důvodů neprovádět?), ale poskytnout pomoc dítěti rodícímu se je pro ně nepřijatelné? Nebo si naivně myslí, že pokud zanechají ženu, ať se o sebe doma sama postará, že těch komplikací bude mít méně? To by bylo v přímém rozporu s tvrzením Světové zdravotnické organizace - lékaři s tama porod doma považují za bezpečný u nízkorizikové ženy, která rodí pod odborným dohledem (stačí porodní asistentka) a která má možnost být v případě komplikací převezena do odborné nemocniční péče. Nedávno jsem sem do diskuze přetiskovala větu,kterou řekla jedna holandská asistentka vyučující porodnictví - že v Holandsku se za dobu potřebou k řešení komplikací obecně považuje jedna hodina. Ano, chápu, že kdyby došlo třeba k embolii, tak ani ve vybavené nemocnici nemusí ženu zachránit, natož aby platil hodinový limit. NIcméně většinu komplikací je možné předem poznat a do nemocnice včas přepravit. Proč tedy tu je snaha českým ženám tu péči odmítat??? Proč je snaha nechat je doma samotné bez odborné pomoci a tím zamezit zbytečným komplikacím, které by se jinak daly včas rozeznat? Pokud si dobře vzpomínám, ninistsryně zdravotnictví se zmiňovala, že ten zákaz asistence do zákona navrhla na základě přání lékařů - porodníků...

Proboha, vždyť odborné zajištění porodů doma je v Evropě běžné, jenom u nás se lékaři tváří, jako že o nic nejde. Dokonce mi jeden lékař (jeho jménu tu radši psát nebudu, známý je dost) řekl, problém je vytvořený uměle, zájem o domácí porody je stejně malý, naopak žádají se porody s epidurálem a císaře na přání. Neboli proč se snažit do stávajícího systému zapojit bezpečností prvky, které by zvýšily bezpečnost pouze několika málo ženskejm. Je mi líto, ale takovéhle myšlení považuji za cynismus.

S.
 Magdaléna 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 16:21:32)
No ono by to odborné zajištění porodu doma určitě taky něco stálo...(asi by si tu asistenci musela rodička hradit sama (což je logické), ale únosné také jen pro nevelké procento žen)
A je pravda že 90% žen chce raději rodit pod dohledem s epidurálem, není to nic co by nebyla pravda.
Po vstupu do EU se to možná dořeší, jde o přání jen určité menšinové skupiny a tak se tím nezabývají přednostně.
Co mají říkat třeba homosexuálové (a to jich je u nás mnohem víc), jejich oprávněné požadavky byly odmítnuty už tolikrát. Tohle mi o proti tomu až zas tak životně důležité nepřipadá. Ale věřím, že na to taky jednou dojde.
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 18:09:59)
Magdaléno, už to tu bylo řečeno tolikrát... Porodní asistentka u porodu doma (=odborné zajištění) většinou bývá proplácena (stát od státu, pojišťovna jod pojišťovny). Nedávno byl tuším v Německu soud kvůli úhradě péče v porodních domech (asistentky z nich chodí většinou i k porodům domu) a skončil - péče asistentky ano (standardní služba, kterou KAŽDÁ rodička k bezpečnému porodu potřebuje), pobyt v porodním domě ne (nadstandardní výběr místa). Netuším, proč by to tak nemohlo fungovat i u nás. Homosexuálům fandím, na druhou stranu jim jde "jenom" o právní zajištění, nikoli o život.

S.
 sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 18:47:21)
Ale hlavně mám pocit, že homosexuálové, důchody, reforma státní správy atd. jsou záležitosti politiků, kdežto porody doma zdravotníků :o)

S.
 Magdalena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 20:17:59)
To sice ano, ale o zákonech i v lékařské oblasti rozhodují ti výše postavení a tam už jde především o politiku.
Ne že bych někomu nepřála, ať si každý rodí kde chce, akorát mi to připadá nedůležité, vzhledem k tomu co je ve zdravotnictví momentálně potřeba zreformovat a změnit. Ale když to jde v jiných zemích tak to jednou půjde i u nás.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 20:44:14)
Jó, taky doufám :o) A taky doufám, že ministryně Součková najde odvahu k reformě, zatím vypadá jako "drsňačka", která se jen tak nedá. I když třeba snaha zanést do zákona zákaz asistence u porodu doma a když to nejde do jednoho, tak to třeba půjde do druhého... čili jdeme proti zákonům EU... a pokud vím, zástupci lidských práv a pacientů upozorňují i na další body, nejenom na tento... No, to jsem na to zvědavá. Kam nás nakonec dovede :o)

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 21:13:06)
Jinak Magdaleno, promiň, že tu tak vyjíždím, ale to vedro mi už leze na mozek :o) Jestli jsem byla drsnější, tak se omlouvám :o)

S.
 Magdalena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 20:08:07)
Sylvie, když vám nepřiznají právo užívat byt po smrti dlouholetého přítele (druha)a musíte na ulici, tak jde o život. Tak to bylo myšleno.
 xxxxxxxy 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 23:53:12)
Magdaléno kde jsi vzala tu pitomost, že 90% žen chce rodit pod dohledem s epidurálem? To sis vycucala z prstu, viď?
 Magdalena  
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(1.7.2003 11:26:20)
Říkám to co slyším a vidím, 90% žen co znám mají z porodu spíše obavy a chtějí být pod dohledem. Radši epidurál a co nejrychleji to mít z krku. Kdybych se zdržovala v nějaké organizaci žen co chtějí rodit doma, tak tam bude zase asi 90% žen co chce rodit jenom doma, logické.
Neznám nikoho kdo by se tím chtěl momentálně zabývat. Bude tím že se pohybuji mezi mladými lidmi a ty mají momentálně jiné priority a zájmy.
Bylo by zajímavé udělat anketu mezi ženami všech věkových kategorií, co by volily raději kdyby měli tu možnost. Jestli porod v plně vybavené nemocnici z doktorem. Nebo raději rodit doma s porodní asistentkou.
Tu druhou možnost by volily spíše starší zkušené rodičky co už mají nějaké to dítko za sebou, 20letá prvorodička by zase radši nemocnici a epidurál. Porod doma je jen pro úzkou skupinu žen, co na to mají žaludek a prezentují tím svůj "přirozený" životní styl. – Můj názor, má zkušenost.

 xxxxxxxy 


Magdaleno  

(1.7.2003 11:39:49)
tak to neprezentuj jako nějakou oficiální statistiku. Já tady neznám ze svého okolí ANI JEDNU ženu, která by rodila s epidurálem a stěžovala si na to, nebo by kvůli tomu jela do vzdálenější porodnice (čtyři nejbližší porodnice epidurál, pokud vím, nenabízejí). Spíš se tady jezdí do Vrchlabí, kde epidurál taky není. Možná v Praze je teď móda epidurálů, nevím, už tam nějaký čas nebydlím.
 xxxxxxxy 


Re: Magdaleno  

(1.7.2003 12:00:32)
já nemluvím o porodech doma, jenom o porodu s epidurálem
pokud jde o porod doma, tak taky neznám osobně ANI JEDNU, která by rodila doma.já proti porodům doma nic nemám, ale sama bych do toho nešla
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(1.7.2003 11:53:27)
V tomhle se připojím k Magdaleně. Taky se kupodivu pohybuju hodně mezi mladými ženami do třicítky, které ještě nemají děti a kupodivu ani jedinou by nenapadlo rodit doma. Většina se bojí porodu - bolestí, změn a všeho možného. Většina se bojí i otěhotnět. :-) Myslím, že ženy, které chtějí rodit doma, jsou VĚTŠINOU ty, co už mají třeba porod za sebou a hlavně vědí, co porod obnáší.
 Markéta 
  • 

Já jsem pro přirozený porod, není-li možná asistentka, nezbývá než rodit bez ní. 

(23.3.2004 13:55:45)
Čtu to tu opožděně, ale já znám jednu ženu, která rodila doma a to hned třikrát. Má pět dětí. Já o porodu doma také uvažuji, a to nikoli kvůli "zdravému" životnímu stylu, či kvůli tomu, být in. Je to kvůli mému dítěti, nechci, aby při umělém porodu trpělo a následky si neslo životem jako většina vystresovaných, neprůbojných a nesebevědomých Čechů. Rizika jsou koneckonců v nemocnici stejná - sice při komplikacích do matky říznou a je to, ale ty komplikace jsou většinou způsobeny nevhodným prostředím a nepřirozeností porodu. Je to, jako by po člověku chtěli, aby souložil pod lékařským dohledem. Když to pochopitelně nejde, prohlásí se to za komplikace a lékař naordinuje Viagru či něco jiného. Pacient je pak šťastný, že ho lékaři "zachránili".
Porod doma chápu jako komplikaci a nepohodlnost pro mne, která za to doufám bude stát. Porod v porodnici považuji za pohodlný pro ženu, ale nezodpovědný k dítěti.
 Markéta 
  • 

Já jsem pro přirozený porod, není-li možná asistentka, nezbývá než rodit bez ní. 

(23.3.2004 13:55:57)
Čtu to tu opožděně, ale já znám jednu ženu, která rodila doma a to hned třikrát. Má pět dětí. Já o porodu doma také uvažuji, a to nikoli kvůli "zdravému" životnímu stylu, či kvůli tomu, být in. Je to kvůli mému dítěti, nechci, aby při umělém porodu trpělo a následky si neslo životem jako většina vystresovaných, neprůbojných a nesebevědomých Čechů. Rizika jsou koneckonců v nemocnici stejná - sice při komplikacích do matky říznou a je to, ale ty komplikace jsou většinou způsobeny nevhodným prostředím a nepřirozeností porodu. Je to, jako by po člověku chtěli, aby souložil pod lékařským dohledem. Když to pochopitelně nejde, prohlásí se to za komplikace a lékař naordinuje Viagru či něco jiného. Pacient je pak šťastný, že ho lékaři "zachránili".
Porod doma chápu jako komplikaci a nepohodlnost pro mne, která za to doufám bude stát. Porod v porodnici považuji za pohodlný pro ženu, ale nezodpovědný k dítěti.
 Magdalena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(1.7.2003 12:22:35)
Epidurál je v "módě" hlavně proto, že před pár lety být nemohl (neexistoval totiž). Zrovna tak ale nebylo v "módě" chtít rodit doma. Dnes máme alespoň možnost volby nemocnice a za nedlouho tu budou určitě i ty porody doma. Jen co se dohrabeme do EU a vzpamatuje se z toho naše zdravotnictví. Mě to jen nepřipadá jako něco, co by bylo zrovna teď důležité pro většinu žen. To je všechno.
 xxxxxxxy 


porod doma 

(1.7.2003 12:28:41)
Určitě je pravda, že žen, které by rodily doma, je menšina. Ale ta možnost by existovat měla. Už jen to předpisování, kde rodit, zavání totalitou a despotismem, a to jistě i pro ženy jako jsem já, které doma rodit nechtějí. Co mi má co nějaký pupkatý úředník předepisovat, jak a kde budu rodit? Já se chci rozhodnout SAMA po zvážení všech okolností a ne aby mi někdo říkal jako nesvéprávnému blbečkovi, že musím naklusat do nemocnice, lehnout si na záda, nechat si přivázat nohy a nechat se buzerovat od nějakých cizích lidí. Nejde o to, kolik žen se ve finále rozhodne doma rodit, jde o tu možnost volby, jde o SVOBODU!
 Corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 19:41:31)
Sylvo,co se týče potratu,tak to je přece JEN rozhodnutí ženy jestly dítě chce nebo ne.jistě,potrat není antikoncepce.Jaké komplikace se dají před nizkorizikovém porodu poznat?stačí jenom stín placenty na ultrazvuku a třeba,kde je pupeční šnura nelze určit.Kamarádce takhle zemřelo miminko 6 týdnu před termínem a taky jsem s tím měla problémy při porodu.a to,že se žena rozhodne rodit doma,je pouze její rozhodnutí a měla by se postarat o zajištění porodu sama.Pokud doktor,nebo asistentka se odmítne zučastnit,tak asi k tomu mají duvody.a o těch duvodech už jsem psala.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 20:40:04)
Corro, ale teď si protiřečíš :o) Potrat je JEN rozhodnutí ženy, tak jí ho maj provést lékaři, kdežto porod doma je JEN rozhodutí ženy, tak si ho musí zajistit sama :o) Poznat se dá asi většina komplikací, když zatím NIKDY NIKDO neprokázal, že by porod doma nízkorizikové ženy při odborném zajištění byl nebezpečnější než porod téže ženy v nemocnici. Zato existuje pár studií, které tvrdí pravý opak :o) Ale o co jde - že lékařům NEVADÍ ZABÍJET POČATÉ DÍTĚ, ale VADÍ jim POMOC PŘI PORODU ZDRAVÉMU DÍTĚTI. To mi přijde krajně nelogické. Proč se předpokládá, že žena která chce potrat, má jen dvě možnosti - buď jí ho provedou lékaři nebo si ho provede sama (a s možností, že by dítě donosila se jaksi nepočítá), zatímco u domácích porodů je předpokládá, že když jí nepomůžou zdravotníci, tak půjde rodit do nemocnice (a že by rodila doma sama se jaksi nepředpokládá)? Nemělo by se všem měřit stejným metrem? Vždyť i ženy, které rodí doma, si platí zdravotní pojitění. A nejde jenom o ženy doma, ale i o porody, jaký bych si představovala pro sebe - ambulantní porod s porodní asistentkou, která se o mne staral v těhotenství a bude pokračovat i v šestinedělí, nejlépe v porodním domě, ale klidně i ve vstřícnější nemocnici, kde by tu asistentku nechali samostatně pracovat. Ani to u nás zatím není možné :o(

S.

PS: NEchci vyvolávat diskuzi o potratech, v těch se my dvě myslím shodneme - aby to u nás vypadlo jako v Polsku (ne-li hůř), si rozhodně nepřeji.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(30.6.2003 21:12:23)
Jinak Corro, promiň, že tu tak vyjíždím, ale to vedro mi už leze na mozek :o) Jestli jsem byla drsnější, tak se omlouvám :o)

S.
 corra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(3.7.2003 0:52:09)
Sylvo,nevím sice kde bydlíš,ale když jsem nahlídla do přehledu porodnic,tak bych opravdu některé porodnice obešla velkým obloukem.Asi mám štěstí,že v místě bydliště je porodnice na urovni.Nynější primář tu udělal pro maminy hodně.Místo hekárny pokojíky,vanu,stoličku,pytel.Pokoje na šestinedělí jsou po dvou maminách,se sprchou a záchodem.Návštěvní hodiny jsou sice určeny ale jsou tolerovány v každou hodinu mimo vizity.Lze si tady domluvit přítomnost u porodu asistentky nebo lékaře,který ti vyhovuje.Neber tohle jako nějakou propagandu,ale opravdu jsou hodně veliké rozdíly mezi porodnicemi.A co se týče epidurálu,první dva porody byly,co se týče bolestí,perfektní ten poslední jsem měla vyvolávaný a řeknu upřímě,není o co stát.Jsou to šílené bolesti bez přestávky i několik hodin.A upřímě lituju maminy,které si tohle musí prožít bez možnosti anestesie.Nejsem žádný hypochondr,který by se vyžíval v nemocničním prostředím,spíše naopak.I když si zaplatíš nadstandart tak to nikdy není tak jako doma a v nemocnici trpím jako zvíře.Já bych zase brala možnost,pokud je vše v pořádku,propustit maminu i s miminem co nejdřív a na kontroly docházet třeba dvakrát denně.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(16.6.2003 10:28:45)
Alíku, už jsem to tu psala podrobněji, ale na tvůj výtah z neonatologie.cz se nedá nereagovat.

Jednak jsem si nevšimla, že by někdo chtěl u nás zavádět "holandský model" (tedy porod doma jako první volba pro zdravé ženy), spíš je tu snaha zavádět model běžný v ostatních evropských státech (zajistit bezpečnost ženě, která si doma rodit přeje). A ano, hodnoty novorozenecké úmrtnosi má HOlandsko větší, než my. Ale v tom čísle jsou schovaná nejenom úmrtí v důsledku porodní komplikace, ale i z ostatních příčin, třeba vrozených vad.

Na stránkách Světové zdravotnické organizace jsou např. tabulky kojenecké úmrtnosti (tedy dětí, které zemřely do jednoho roku po porodu - je to tedy vpodstatě rozšíření novorozenecké úmrtnosti), kde jsou zveřejněné též příčiny úmrtí. A když jsem se podívala na čistě porodnické příčiny (tedy úmrtnost oproštěnou od úmrtí s těhotenstvím a porodem nesousejícími, např. na nádory, vrozené vady, SIDS, úrazy...), tak možná budeš překvapená, ale vyšly mi stejné hodnoty pro ČR i Holandsko... Tak teď nevím, co si o tom mám myslet. Napadají mě jenom dvě možnosti:
1) naši lékaři nám lžou a dobře zorganizovaný porod doma nízkorizikové ženy je zrovna tak bezpečný jako porod v nemocnici
2) pokud nám nelžou a mají pravdu, že porod doma s sebou přináší větší úmrtnost, tak jsou naši lékaři asi pěkní mamlasové, když jim při téměř stoprocentní porodnosti v nemocnicích umírá stejné množství dětí, jako ve státě, kde se cca třetina dětí rodí doma...

Mno, já věřím na šikovnost našich doktorů, takže se kloním spíš k varientě č. 1 :o) JInak když už jsme u toho HOlandska, nedávno jsem si v jednom článku přečetla tuto větu: "Porod mimo nemocnice se u nás doporučuje matkám, u kterých lze předpokládat nízké riziko komplikací. Pokud komplikace přesto nastanou, za rozumnou časovou rezervu pro řešení se obecně považuje 1 hodina," říká porodní asistentka Mary Zwart z Evropské perinatální školy v Holandsku.

Mimochodem, pokud chceš získat nějaké info o porodu doma, tak hledat info u českých porodníků (tedy např. na neonatologii.cz) je ten nejméně šťastný způsob. Valná část lékařů je totiž proti porodům doma... aniž by o nich něco věděla. A pak z nich vypadávají takové perly, jako že z pokoje, kde žena rodí, musí být vystěhovaný veškerý nábytek a místnost musí být důkladně vydesinfikovaná, že pokud by se v ČR rodilo doma, tak by domů mohli chodit jedině lékaři se dvěmi atestacemi (v porodnici běžně rodí lékaři s jednou atestací či porodní asistentky), že v zahraničí je možné ženě i doma podat epidurál, protože před barákem čeká sanitka i s anesteziologem atd. Zkus spíš nějaké zahraniční servery, třeba www.compleatmother.com/homebirth.htm nebo třeba www.socalbirth.org.

S.

 listopad 


Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(16.6.2003 11:11:06)
Dík za typ Sylvo, propiluji angličtinu a zkusím tam kouknout. Každopádně můj třetí porod proběhne na 100% v porodnici, ale proč by se člověk taky nepoučil z druhé strany, že?
 listopad 


Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(16.6.2003 11:11:32)
Dík za typ Sylvo, propiluji angličtinu a zkusím tam kouknout. Každopádně můj třetí porod proběhne na 100% v porodnici, ale proč by se člověk taky nepoučil z druhé strany, že?
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(16.6.2003 21:14:49)
Snad jsem to spravne pochopila, zalezi na tom co je to za komplikace, ale 1 hodina? To je snad trochu dlouha doba ne???
 Pája 
  • 

Re: Re: Nepochopitelný hazard 

(16.6.2003 15:00:02)
Pokud nevíte,o čem je řeč- placenta mi sama nevyšla,jak to u porodu bývá.Musela jsem pod narkozu a placentu mi museli odstranit ručně.Taky hezký zážitek.Krom toho přišly ještě další pohromy,jako zánět prsu,žádné mléko,ale to už není k tématu.Při tom všem mám ale takové štěstí,že mám syna zdravého, bez následků typu dyslexie atd.A přes to všechno se dalšího dítěte nezříkám.
Hodně štěstí.
 Benedikta 


Gratuluji! 

(19.6.2003 2:42:04)
Mila Sylvo,
gratuluji k narozeni dcerusky. Je vzdycky radost si precist, jak maminka rodila podle svych predstav. Dovedu si predstavit vsechny ty namitky, kterymi jsi prochazela, ale on je cely zivot riziko a neco spatneho se muze stat (a stava)i v porodnici.
Preji Ti hodne stesti a radosti.
Benedikta,
dcera Anastazie (3 roky), Zdislava (2) a miminko (zacatek zari 2003)
 Benedikta 


Gratuluji! 

(19.6.2003 2:42:18)
Mila Sylvo,
gratuluji k narozeni dcerusky. Je vzdycky radost si precist, jak maminka rodila podle svych predstav. Dovedu si predstavit vsechny ty namitky, kterymi jsi prochazela, ale on je cely zivot riziko a neco spatneho se muze stat (a stava)i v porodnici.
Preji Ti hodne stesti a radosti.
Benedikta,
dcera Anastazie (3 roky), Zdislava (2) a miminko (zacatek zari 2003)
 Terreza 


Sylvo,prosím, 

(21.6.2003 10:29:14)
ozvi se na můj mail pod jménem... Chtěla bych se na něco zeptat...

Díky, Terreza
 Pavla /syn 2r 9m a brisko/ 
  • 

blahoprani 

(21.6.2003 13:25:32)
Mila Sylvo,
Dada P. mi uz zvestovala novinku o narozeni Tvoji holcicky, ale az do dnesniho dne, kdy jsem se po dlouhe dobe opet dostala na rodinu.cz, jsem nemela moznost jak Ti poblahoprat. Takze blahopreju k pohodovemu domacimu porodu a hlavne blahopreju k narozeni krasne holcicky.
Pokud budes mit chut i zajem muzes se mi ozvat na mail pavlacem@hotmail.com
Nase rodinka ted zije v Moskve a ocekavame v srpnu druheho prcka. Rodit budu tady nedale od Moskvy v jedne porodnici, ktera se specializuje na prirozeny porod.
Mej se krasne a uzivejte si vsechny krasy zivota s vasi Anickou
Pavla
 Sylva 
  • 

Re: blahoprani 

(21.6.2003 18:05:28)
No ahoj, to jsem rada, ze ses ozvala. Mela jsem kdysi davno na Tebe mail, jenze mi na Atlasu "nedopatrenim" vymazali schranku (nejen me), takze jsem prisla o spoustu kontaktu - zmenila jsem adresu, mam ted sylva.sm@seznam.cz. Urcite se ozvu, ale za tyden odjizdime na dva mesice do mist, kde lisky davaji dobrou noc a nejblizsi internet je 15 km. Tak pokud to nestihnu ted, urcite se ozvu po prazdninach. Mej se krasne a drzim palce!
 Doug 
  • 

Re: Re: blahoprani 

(15.7.2003 15:08:03)
Hele hele,
kolikrát už Tě tam nějaká liška přišla večer pozdravit? Jsi tam v krásné a čisté přírodě, a to je pro miminko to nejlepší. Doufám, že se Vám oběma, a zejména Tvému odvážnému partnerovi, dobře daří.
 Ballet 


Re: Re: Re: blahoprani 

(31.12.2004 14:52:25)
No já doufám, že se daří dobře Aničce, Sylvě i Dougovi. :-)Šťastnej novej rok fšem...
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: blahoprani 

(31.12.2004 19:28:32)
Á, díky, daří se nám, tj. žijeme! Taky zdravím!

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.