| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ten nešťastný triple test…

 Příspěvky 110 z 201 [Dalších 191 >>]
MK
  • 
8.2.2018 23:26:22
Děkuji, moc pěkný článek ...
.kili.
3.8.2014 12:59:56
" zdravotnický perzonál se neumí řádně chovat a s ev. daty neumí citlivě zacházet"

zdravotnický personál má vůbec nějak zacházet se kterými daty ?
Petr Pudil
2.8.2014 13:31:26
Zažil jsem pane kolego ve své praxi posledních let minimálně 20 matek, kterým byl nalezen podezřelý nález (tripl test), ony pak odmítly amniocentezu.Všem těmto matkám bez vyjímky zdravotnický perzonál až do konce jejich těhotenství neříkal nic jiného, než že porodí maformované dítě. (genetika je mi blízká, byl jsem v r.1981 prvním a jediným provozovatelem okresní poradny lékařské genetiky v republice) Všechny tyto matky porodily zdravé dítě. Zde ovšem již nejde o genetiku, jde o to, že zdravotnický perzonál se neumí řádně chovat a s ev. daty neumí citlivě zacházet. Myslím, že některé z těch 20 matek, o kterých se zmiňuji, byly mimořádně postiženy psychicky a myslím si, že se to týká i jejich dětí, které tuto zkušenost spolu s nimi udělaly. V těchto případech je jedno, jestli je něco 0,5% nebo 1%, je z toho vidět, jaký má tato mince etický rub.
  • 
28.4.2013 21:46:21
Dekuji za vas koment.
  • 
6.3.2012 15:18:24
Krásná reakce..
Já byla s prvním na odběru PV (kvůli věku), po této zkušenosti jsem věděla, že s dalším dítětem tam už nepůjdu. Otěhotněla jsem znovu, s dvojčaty jsem byla na screeningu v 13 tt. Jedno mělo 1:60, druhé 1:672. Byl mi doporučen odběr plodové vody u obou a pad doktor mě propouštěl po screeningu se slovy : "Uvidíme se u porodu, tedy pokud k němu vůbec dojde". Nešla jsem nikam, ze známosti jsem sehnala UTZ v 19. týdnu u odborníka, který žádnou vývojou vadu neviděl. Nervy to byly, ale ustála jsem to. Mám všechny tři děti zdravé.
A ještě názor k odběru plodovky - je to dost dobrý "business", nic víc..
Katjan
24.10.2011 11:59:56
No, ono se to právě v té angličtině píše s jedním, takže to je "pseudoanglicky" - fakt se to píše s jedním p.
martina
  • 
19.8.2011 21:55:02
ja mam dobre zkusenosti s testem.vysledky u syna jsem mela dobre.ted jsem podruhe tehotna a vysledky s tripl testu mam dobrd.
pdarinap
9.11.2010 20:31:27
Dobrý den, zrovna dneska jsem byla na ultrazvuku podle kterého jsou všechny sledované znaky v pořádku, ale bohužel dohromady s krví mé těhotenství vyhotovili jako rizikové, protože právě krev nebyla v pořádku.Lékař mě na zítra objednal na odběr choriových klků, ze kterých by se mělo zjistit, jestli je miminko v pořádku, ale samozřejmě je tam i riziko potratu.Stále nejsem rozhodnutá, jestli se zítra ráno nerozmyslím.Riziko tam je a nevím, jestli jej chci podstupovat. A opravdu máme věřit slepě lékařům a vyhodnocení programu v počítači???
  • 
9.11.2010 6:07:53
Jsem klinický genetik. V článku je mnoho zcela nepravidivých údajů. Jsou šířeny často schválně, aby manipulovaly názory nepoučených žen.
Triple-test (jednoduchý, levný a spolehlivý) má falešnou pozitivitu max. 5% - čili zhruba stejnou, jako screening I. trimestru (údaje o 10% jsou smyšlené a nepravdivé). Pokud má návrh amniocentézy víc žen, je to dnes hlavně kvůli věku - nad 35 let stoupá riziko Downova syndromu - a dnes je u nás takových žen 14%. Takže ne triple-test, ale věk je hlavní příčinou nadměrného indikovná amniocentéz. A garantuji Vám, že naprostá většina žen (hlavně po 40. roce věku) amniocentézu přímo vyžaduje, i když mají screening v normě.
Riziko amniocentézy není 1%, ale maximálně 0,5% - tam je třeba si uvědomit, že každá těhotná má riziko potratu 15% (a kolem 40 let 30%) - takže zvýšení o 0,5% je naprosto bezvýznamné. Před každým zákrokem se navíc hodnotí, zda nehrozí komplikace a nikdy se neprovádí, kdyby tomu tak bylo.
A souhrn? I když se screening I. trimetru rozběhl (a je velmi užitečný), záchyt Downova syndromu (ano, je vůbec třeba ho zachytávat? - to je hlavní otázka) se zvedl minimálně.
Jan Všetička
22.10.2010 16:25:21
Máte některá zkušenost se screeningem v 1.trimestru?chci si ho nechat udělat,moje dr.nabízí odběr krve na VVV za 300kč,což není moc,ale četla jsem,že se to dělá v 10.-11.týdnu,já tam jdu příští středu a to už budu v půlce 12. ....tak nevím jestli by nebyly ty výsledky už nějak zkreslené....děkuji za odpovědi :o)
 Příspěvky 110 z 201 [Dalších 191 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.