| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ohlédnutí: K+M+B 2007

 Příspěvky 110 z 24 [Dalších 14 >>]
  • 
23.5.2008 15:27:43
Dobrý den, už jsem to tady sice našel, ale jen dodávám, že tato tři písmena ve skutečnosti se jmény Tří králů opravdu nesouvisí a je to jen shoda spíše náhodná a skutečným významem oněch písmen je požehnání domu neboli "Kristus + mansionem + benedicat" - krisuts (pán) žehnej tomuto domu.Rozhodně nechci nikoho poučovat a dokonce ani nejsem věřící, jen mám prostě rád, když jsou věci uváděny správně.Díky.
Lavanda
15.1.2007 12:13:23
O.K. :o)
15.1.2007 9:58:36
budilko,
ja se tedy pravidel ceskeho pravopisu vetsinou rada drzim :-), ale v tomto pripade zase rada delam vyjimku.
Lavanda
15.1.2007 9:15:51
Koa, v tomto smyslu uvádějí Pravidla českého pravopisu možnost psát slovo Bůh s velkým písmenem, u adjektiva boží však toto kodifikováno není, alespoň zatím.
15.1.2007 8:48:07
budilko,
velke B ve slove Bozi se uziva k vyjadreni ucty.
Lavanda
15.1.2007 8:08:41
Moc nechápu, proč psát boží s velkým B. Koho se to přesně týká? Nemůžu to slovo najít. Boží jako přídavné jméno se píše s malým b. Velké B by se použilo na začátku věty nebo v názvu nějakého svátku, např. Boží hod.
15.1.2007 7:57:52
Je to akce katolické charity. U nás vždy je vyhlášena sbírka obecním rozhlasem a jelikož se jedná o katolickou sbírku, tak následující nedělní mši čte farář kolik bylo vybráno a kam přibližně budou peníze směřovat. Po uplynutí nějaké doby, nám sdělí kolik bylo v naši diecézi vybráno a komu peníze směřovali, jedná se třeba o příspěvek na auto pro rodinu s postiženým dítětem, nebo vybavení do domovů důchodců, čte jméno i částku.
Mimochodem u nás Tři králové chodili vždy v podvečer tohoto svátku/jižní Morava/, a tahle charitní akce narušila tzv. tradici.
Ráchel, 3 děti
  • 
14.1.2007 18:01:03
No, ale možná, jelikož píšete o křesťanském svátku, by možná bylo na místě psát Boží s velkým B... :-)
Ráchel, 3 děti
  • 
14.1.2007 18:00:04
No, ale možná, jelikož píšete o křesťanském svátku, by možná bylo na místě psát Boží s velkým B... :-)
  • 
14.1.2007 16:47:18
Jardo, jak to vystihla Simona, nepsala jsem naboženské pojednání, ale povídaní spíš folkloristické. Ale řada pramenů uvádí, že svátek Tříklálový se shoduje s datem pokřtění Kristovým v dospělosti Janem Křitelem. To, že se to slaví na neděli nejbližší tomuto datu to nepopírá. Tradice vysvětlovat jména prvními písmeny jejich jmen (což je lidu prostému bližší než latina) není jen česká, ale je tomu tak i v jižním Německu a Rakousku, nejsem si tak jistá Polskem. Našla jsem dokonce dojemnou chybu v americkém pojednání o Vánocích v Německu, že je to G M B (angl.GASPAR)...Američtí turisté, se budou divit proč najednou K nebo C.
Legendy zůstanou legendami, Jardo, a jen ve víře, v náboženství se měmí v Pravdu. (To velké P není překlep). Já na nich miluju právě tu schopnost transfomovat se, putovat světem v různých "převlecích" a tešit lidi a dělat je lepšími, jako tahle legenda.
Na reakcích mně nejvíc potešilo, že se evidentně tahle tradice v Česku obnovila a navíc za dobrým účelem. Věra S.
 Příspěvky 110 z 24 [Dalších 14 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.