| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Romské děti v přesile

 Příspěvky 110 z 49 [Dalších 39 >>]
Lucia
  • 
3.7.2003 16:29:54
Ono ale tiez zalezi aj na pocte kocujucich romov a velkosti krajiny. Keby u nas na Slovensku zacali vsetky romske rodiny kocovat, tak za tym plotom pri meste by bola vzdy nejaka romska rodina a nakoniec by ani nebol cas to tam potom upratat a vydezinfikovat. Tak by to asi vyslo na rovnako ako ked ziju teraz v osadach popri mestach...
Mirka,dvě holčičky
  • 
6.2.2003 9:52:17
Přičítám se k těm,kteří o sobě mluví jako o rasistech.Já se za to ale rozhodně nestydím!
2.12.2002 11:03:56
Bohužel,Romů je víc než nás,bílých,protože se tychleji a více množí.I u nás,bydlím v Podbabě,se romských matek většinou sejde na hřišti víc,ano kouří a děti skoro nehlídajíZažila jsem ale opačnosu situaci,můj syn začal házet písek a přes mé varování nechtěl přestat.Matka Romka šla chránit své dítě tak,že do mého syna strčila a řvala na něj.Bála jsem se jí,bylo jich tam moc,tak jsme šli z pískoviště.Nevím jak se v takových situacích jinak zachovat.
mlhoš
  • 
25.9.2002 20:51:03
Ahoj,
pískoviště je sociálním modelem, na kterém by se dal generovat další pravděpodobný vývoj v naší společnosti. Dobře jste napsala romské děti v přesile. Zatím co ženy majoritní společnosti mají 1- max. 2 děti, vámi uvedená minoritní komunita má běžně 4 a více. Kdesi jsem slyšel, že se nemáme znepokojovat, že pouze dojde za cca 100 let k výměně kultur. Kouřící matky tak pouze připravují další generace na budoucí poměry. Buďte klidná, naše prapravnuky už nějaký "kyblíček" v tomto směru nerozhází.
markéta
  • 
24.9.2002 8:57:07
Není škoda, že odešel kvůli jednomu pitomci? Já jsem členem jednoho spolku, kde mě jeden člověk dost často hrozně štve a přece jsem ten spolek dosud neopustila - kvůli náplni naší činnosti a kvůli ostatním lidem, kteří jsou fajn.
24.9.2002 4:23:43
Ahoj vsichni.Cetl jsem vas prispevek o Romech.V necem mate pravdu,co pisete o Romech.
Jsem take Rom a mam dost zkusenosti z Cechama.
Nerikam,ze vsichni cesi jsou spatni a vim,ze
nektery cech je lepsi nez Rom a opacne.
Kdyz jeste zil tata,tak byl clenem KDS t.j.
Krestansko demokr.strane,mel i svou kancelar.
Kdyz prisel jeden z clenu(cech) k tatovi do
kancelare,tak chtel podepsat cestak ze byl na
sluzeb.ceste v Praze.Tata mu to nepodepsal,
proto ze na sluz.ceste nebyl v Praze.Ten clen
pomlouval a nadaval na tatu do ciganu a urážel.To se tata dozvěděl od jineho clena .
Tak tata odesel sam ze clenstvi.
Přeji vam všem Boží lásku.
S pozdravem Jarda.
Kajdas, jeden lump
  • 
20.9.2002 13:53:48
jen me prekvapuje,ze na cikany musel byt udelanej sociologicky pruzkum,aby se vedelo co to je za narod.Kdyz takovy narod se svoji mentalitou neuspeje v od Indie po Angii a od Indie po USA.Je jasne,ze by se jejich aktivita ujala na Antarktide,aaaaaale tam se o ne nikdo nepostara.Oni(nasi)spoluobcane maji v krvi jednu vec a to je parazitismus ktery existuje i mezi jinymi tvory.
Mirka,dvě děti
  • 
14.9.2002 7:33:37
Napíši k tomu jen jedno:"Jsem rasistka a rozhodně se za to nenávidím!"
markéta
  • 
6.9.2002 8:10:57
A to je právě ten rozdíl. Když jsem viděla v Rakousku ceské nápisy "Cesi nekradte", nezacala jsem vykrikovat "vy osklivy Rakusaci, vy jste rasisti", nybrz jsem se stydela za ty Cechy, kteri takovy napis zapricinili. A snazila jsem se, abych svym chovanim nasi povest vylepsila. A tak se zachovala podle mne vetsina Cechu, protoze takove napisy uz nejsou. Ale poucili se i Rakusani a udělali opatreni na ochranu svyho zbozi.
Jenze u nas, kdyz se objevi neco jako "romove nekradte", hned zacnou vsichni vykrikovat, ze je to rasismus. A u tech cikanu, kteri tak nejvic vykrikuji, nevidim snahu chovat se tak, aby svym chovanim ukazali, ze tech vyzirku a zlodeju je mensina. Naopak, vidim snahu jenom se zviditelnit.A my se taky nepoucime, misto abychom jako Rakusani "zvysili ostrahu", tj. proste udelali opatreni, ktery by zabranili nebo snizili riziko kradezi apod., jenom souhlasne kyvame hlavou a rikame "ano,mate pravdu, jsme rasisti, musime nechat svoje zbozi jeste vic bez ochrany, co na tom, ze nam ho lidi rozkradou, oni ty lidi za to nemuzou, oni nemaji moznost jineho uplatneni".

Co se tyka projektu podporujicich vzdelani. Ja jsem pro to, aby se pomahalo tomu, kdo o to stoji. Znam priklad z praxe, kdy reditelka materske skoly - velmi obetava a do svoji prace zazrana - ziskala podporu pro cikanske deti. Tj. deti mohly 3x tydne dochazet na pul den do skolky, nic by rodice neplatili a deti by dostaly i obed. Snahou byla prave integrace deti mezi ostatni deti, naucit je dobre cesky, naucit je hygienickym navykum. Pani reditelka ve svem volnu obesla nekolik desitek cikanskych rodin, vsude vysvetlila o co jde, zduraznila, ze je to zcela zadarmo. A prisly 3 deti. Podle meho nazoru takovy zivot, jaky vede vetsina cikanu neni otazkou utisku ze strany vetsiny, ale je to proste soucast jejich kultury. Takze bud museji opustit svoji kulturu, coz by byla asimilace, nebo se musime smirit s tim, ze se nezmeni. Ja bych byla pro ten druhy pripad, at si ziji po svem - at si treba kocuji, likviduji svuj majetek, at si proste delaji co chteji, ale jen do te miry, aby to nezasahovalo do mych prav. Kdyz jich chce zit dvacet v jednopokojovem byte, je to jejich vec. Ale nesmi delat cely den brajgl, nesmi cmarat po zdech, nesmi blinkat na schodech a pred moje dvere hazet odpadky. To mi pak vadi. A je mi fuk, jestli ty lidi jsou cikani, zidi, Nemci nebo Cesi nejcechovatejsi.

To, ze se za komancu strakaly cikanske deti automaticky do zvlastnich skol, je vymluva. V moji tride i ve tride meho bratra bylo nekolik cikanskych deti, vsechny dochodily normalni zakladku. Ale i tak ten argument se zvlastni skolou nechapu. Nevim, jaka je moznost uplatneni ze zvlastni skoly na stredni skole, ale urcite je mozny z ni jit na ucnak. A vyuceni, to neni nic! To jako kdo nema maturitu, tak ma pravo okradat ostatni i spolecnost?!
  • 
6.9.2002 1:40:07
Ahoj,


je to moc hezky napsané ale myslím si, že ohánět se statistikou 6 romů na SPŠ, 12 v učení atd. atd. není hlavní i když hezké a pro společnost dobré, hlavní je v prvé řadě výchova a společenské podmínky chcete-li sociální. Dítě je v prvé řadě motivováno a vychováváno rodiči v nějakém prostředí a teprve pak přichází na řadu škola a ostatní aspekty (společnost, ale i televize atd.). Bydlím ve městě kde často chodím přes tzv. "cikánskou čtvrť" a nevěřím často svým očím :-( . Lidé negramotní, nepořádek, cikánští výrostci se perou na silnici, mladí cca 16 let jezdí v autech pochybné pověsti (určitě nemají technickou) i o peníze si drze řeknou, vystěhovali nám je sem z velkého města, byli jim tam trnem v patě, velmi slušný občan našeho města sepsal petici proti jejich nastěhování do našeho města, vyslala se komise pro lidská práva, zkontrolovat nejde-li o rasismus, zaklepali u onoho člověka a otevřel jim róm - autor petice, sklapli lejstra s rasismem a odjeli, cikáni však přijeli, jedinou cestu co ve městě znají je nikoli škola základní a podobné instituce, ale sociálka (podepsat se a udělat čestné prohlášení však umí) to se dá naučit i ve zvláští (kam většina rómských dětí jde 2x v roce vždy pro vysvědčení) či podpis okoukat od gramotných, následuje bar s automaty. (Velmi se mi ve sci-fi filmech líbí, když zaostalejší rasa se setká s vyspělejší a žádá po ní nové technologie, chce je studovat atd., pochopitelně vyspělá rasa technologie nepředá, vše musí jít postupně, vývojem, my však nabízíme a přímo vnucujeme náš způsob života, kulturu atd. někomu kdo o to nestojí, ale chce tu žít. Chceme podle mě "předělávat" někoho, také člověka, kdo to nechce a ani se nesnaží, proč taky, když všechno potřebné dostane a zadarmo). Všude, kde jsem žádal o práci se mě zeptali, "jakou máte školu?, co umíte?" Je to začarovaný kruh a pochybuji, že se to vyřeší. Nevěřim tomu, že jsme národ rasistů, rasista je u mě člověk co řekne černý do plynu a ne člověk který poukáže na etnikum lidí a řekne, že je jich většina nepřispůsobivá, nemyslí tím přeci všichni - to je podle mě fakt a tečka. (Většina je u mě více jak 50 procent, to nás učili na střední škole). I já jsem chodil na základní školu za komančů. Se mnou ve třídě byli dva rómové. Oba min. o 3 roky starší (každý rok si úspěšně zopakovali) a nakonec skončili ve zvláštní škole. .---- Róm, nebo cikán???---- Skoro pokaždé, když touto ulicí jdu slyším jak na sebe obyvatelé řvou cikáne, nikdy jsem zde slovo róme neslyšel, tak nevim co je správně. Záběry z ubytoven pro skutečně postižené povodněmi a názory některých rómských spoluobčanů mě nadzvedávali pokaždé z pohovky, ostuda, ostuda, ostuda. Kdysi jsem dělal na výstupní kontrole, vždy když jsem našel více jak 20 špatných výrobků, pochpitelně náhodně např. ze 2000, hodil jsem vše zpět ať si to přeberou. Vždy řekli ze srandy rasisto, vžyť tam jsou i dobrý a navíc jich je jistě většina. Bohužel zboží šlo do Německa a tam jsou na to velice přísní!!! Znáte snad němce všichni, nejednou jsem se setkal v supermarketu s nápisem: češi nekraďte tu! Nikoho z germánského národa jsem však zažalovat za rasismus nechtěl, Já totiž nekradu i když mě mrzí, že mě němci hodili do stejného pytle s čechy co kradou......ale na druhou stranu já tam nemusím jezdit nakupovat, můžu jet třeba na Ukrajinu.

PS: I když řešení nevim, je to jen můj názor, pro někoho možná bude hloupý, ale já si za ním stojím.


Mějte se hezky Tom
 Příspěvky 110 z 49 [Dalších 39 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.