| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Posloucháš mě?

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 50 [Dalších 30 >>]
Toranoko
  • 
8.3.2007 10:37:56
Jojo, ja tu knizku ani necetla, tohle mi zatim uplne staci...jeste chceme jit na Skolu maleho stromu, ale tu hrajou dost malo...a ted se tam nemuzeme dostat... tak doufam, ze jen tak neprestanou :-]
8.3.2007 10:37:48
Co myslíš ty?
Takto se ptám, když se mě Káťa ptá, jestli se jí povedl obrázek apod. Většinou se jí rozzáří očička a řekne - Dobrý.
Je hrozný, jak má člověk zafixovanou větu "ty jsi šikulka"
Vanda1
  • 
8.3.2007 8:52:02
Ale tady ten "pláč matky" nemá být přece použit k tomu, aby dítě k něčemu přiměl, ale pouze k tomu, aby upoutal pozornost, aby se dítě zklidnilo a přestalo řvát a aby mu pak matka mohla v klidu a logicky vysvětlit, že si má uklidit hračky aby se o ně neklopýtalo. Matka nepláče proto, aby si dítě uklidilo, ale proto, aby ji začalo vnímat.
Mimochodem na věty typu "Je potřeba uklidit hračky, abychom o ně neklopýtali" jsem já asi v duchu odpovídala něco ve smyslu "to je sice hezké, ale mně se nechce". To, že se použije logický argument, neznamená, že dítě (a už vůbec ne dítě které je právě vzteklé) sklopí hlavu a půjde to udělat. Když je vařená mrkev hnusná, tak mne k jejímu požití opravdu nepřesvědčí logické argumentování o jejím obsahu vitamínů a zdravotní prospěšnosti. (to jen tak naokraj)
Tady myslím šlo jen o to, jak "odbourat" tu počáteční iracionální barikádu nějaké interakce rodič-dítě (když má dítko hysterák, ječí, brečí, zasekne se že něco nechce atd... ono toto samotné je přece vlastně také snahou o manipulaci rodiče dítětem...).

No myslím, že na každého funguje něco. Určitě není univerzální přístup.
8.3.2007 8:33:35
Toranoko,to je nejlepší "divadlo" na světě :o))
Kocík, syn 5 a dcera 16 měs.
8.3.2007 8:15:07
Určitě bych jí koupila. Já jí mám doma taky a je skvělá. Když byl syn v tom nejpaličatějším období a díky fíglům z knihy jsme to zvládli celkem fajn. Taky se u nás osvědčily vzkazy "bočními vrátky", když něco nechtěl, nechtěl někam jít (např. nechce se převlíknout do pyžama - to jsme měli často - tak jsme s manželem nechali vzteklouna být a jen mezi sebou jsme si tak říkali - no co myslíš, to pyžamko by se určitě líbilo Filípkovi od sousedů, tak mu ho dáme, aby tady jen neleželo ladem, když ho Ondra nechce - syn dělal, že nás vůbec neposlouchá a šup za pár minut přiběhl a za každou cenu chtěl to "nenáviděné" pyžamo). Určitě si koupím i nejšťastnější miminko v okolí.
8.3.2007 0:42:21
Ne-e.. Přeci záleží vždycky na formě..?

Kdybych řekla: "když si neuklíš hračky, tak bude maminka mooooc smutná a bude plakat.." tak to je manipulace jako vyšitá.

Narozdíl od věty "Je potřeba uklidit hračky, abychom o ně neklopýtali" (třeba).

A k tomu pláči.. Já celkem chápu, že mamině od dvou živých klučíků může být do breku, to i mně, mamině od celkem mírné holčičky.. Ale když je ten pláč používaný záměrně s cílem dítě k něčemu přimět, tak v tom tu manipulaci vidím..
Luckaaa
7.3.2007 23:23:02
také jsme začali kolem těch dvou let (v té době se mi dostala kniha do rukou,ale snad probíhají i semináře a v jednom z posledních pořadů Rodina škola a já na čt2 tam bylo také podle jejího duchu razeno, a také se téma točilo kolem emocí http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1128654162-rodina-skola/29368.html )
dokud děti nemluví a tak jistě je to těžší,já myslímže každý zákaz by mělmí nějaký smyluplný důvod.pak je snadno obhajitelný a není na škodu když důsledek jednání dítě opravdu pocítí. třeba když barča rozlívala pití protože třeba nedržela sklenku v obou rukou pak to také se mnou utírala...a tak.
já myslím že důležité je začít s tím,že dítěti naslucháme a bereme jeho pocity vážně. třeba když se uhodila řekla jsem že se uhodila- popsala to, a když se uklidnila ukázala kde a proč.neříkala jí "to je dobrý",protože jí to bolí a to asi není dobrý. ani že chytala zajíce,protože žádného zajíce nechytala,aby si nemyslela, že s ní hraju nějaké hry. pamatuji si jak mi tohle chytání zajíců dlouho jako dítěti vrtalo hlavou,a pak když jsem to viděla a pužívala u mlaších dětí brala to jako něco čím se mají ošálit - nebrat je vážně.
také si můžete dát pozor na hodnocení,to mi dělá velké potíže ani ne to negativní, ale pozitivní -neříkat ty jsi šikovná,ale moc se mi líbí co jsi nakreslila....děti si o sobě dělají obrázek takový jak o nich mluvíme když jsem přemýšlela nad tím co je špatného na tom říkat dcerce jak je šikovná atd, vzpoměla jsem si na případ Dajdou a její nekritický pocit o tom,jak dobře zpívá. a také si vzpomínám na slova "ty jsi buřtík" i když to třeba taťka nikdy nemyslel nijak špatně ,ale vím že jsem se jako dítě a hlavně dospívající holka za buřtíka stále považovala a když dnes vidím fotky byla jsem zcela normální holka. bohužel jsem si prošla šíleným dietářským stádiem a udržováním váhy až vlastně do období prvního těhotenství...
také musím napsat že kolikrát ale největší težkosti mám v respektující komunikaci s maželem.tam ujíždím,a on zrovna tak ,ale snažíme se. zaveďte respektující komunikaci mezi sebou a dítě to odkouká a také sami dost natrénujete dopředu. asi by toho bylo víc ale to je tak co mne zatím napadá dobrou
Zuzka a Anežka
  • 
7.3.2007 22:28:46
Na knihu jsem koukala v obchodě, pak jsem koupila jinou "Vaše dítě od 1 do 3 let" a ta mi přijde také dobrá... Naší holčičce je 20 měsíců, myslíte, že mám koupit ještě tu co radíte Vy? Taky se dost vzteká, když není po jejím - funguje docela si jí nevšímat. Ale je to někdy náročné, někdy mi ujedou nervy, pak mě to mrzí ...
Luckaaa
7.3.2007 22:10:04
jako manipulaci aby se naobědvali? moje děti jedí proto aby neměli hlad
hračky si uklízejí proto, abychom o ně nezakopávali,zase je zítra snadno našli na svém místě a protože tu s dětma bydlíme také a máme právo mít tu pořádek atd...zkrátka vše co po dětech chci má nějaké logické odůvodnění a hlavně je to pravda
obávám se, že takhle dítě můžete naučit,že pokud se mu něco nebude líbit bude dělat scénu. u Vás to tak vidělo takže se to tak dělá a nemyslím si,že by nepoznalo,že je to na oko....
Toranoko
  • 
7.3.2007 22:04:13
Viděl jste někdo Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem? Vřele doporučuju, tam se o tom, jak se mluvi s dětmi mluvilo ... a tak úžasnou formou, že se to ani nedá sdělit
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 50 [Dalších 30 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.