| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Škoda rány, která padne vedle

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 579 [Dalších 559 >>]
20.1.2005 20:18:16
...ale ani to neni uplne presne. Proste ten presny vyznam do CJ prelozit neumim, bohuzel:-( Taky to urcitym zpusobem znamena upoutat pozornost na to, co je dulezite...proste - urcitym zpusobem na sebe durazne upozornime, ze chceme neco velmi duleziteho rici/naznacit...no, chapete to?;o)
20.1.2005 19:56:33
Lido, nejsem si tak jista, ze ZuziP myslela to same, spis mi to pripadalo, ze zastava postoj chranit sve dite prede vsim "nebezpecim"...ale nemuzu to tvrdit najisto, mozna to myslela tak, jako my...

Zaroven se omlouvam za vyjadreni v cizim jazyce (Cockney). Proste me prilehavejsi vyraz v tu chvili v CJ nenapadl. Ani ted me nenapada;o) Cockney ma "point" - tedy ted nemyslim "bod", ale urcitou "pravdu" v tom, ze ji to nezapada do kontextu. Bodejt by zapadalo, pokud se divala do slovniku;-) Schvalne jsem se totiz divala taky...bohuzel nemam nijaky podrobny, ale preklad meho vyjadreni uvadi stejny, jako pises ty, Cockney, nebo i Lida. (Cockney, pokud treba umis spanelsky, maji identicky vyraz "hacer caso"). No, zrovna tak, jako nektera ceska slova/vyjadreni nemaji synonymum v cizim jazyce (coz je casty pripad, protoze CJ je nesmirne bohaty jazyk), tak nektera cizi slova se nedaji presne vyjadrit v CJ (prekvapujici!). No, jak bych jinak prelozila "to make a point"...asi "polozit duraz"/"zduraznit"/" udelat neprehlednutelnym"...
Lida +2
  • 
20.1.2005 18:37:22
Coocney,

asi mas pravdu, "zduraznit" sedi lepe ale porad to neni ono, mozna "dat najevo"?!?. I kdyz v techto pripadech je to hrozne tezke prekladat, protoze v cestine se proste nektere vyrazy nepouzivaji a naopak, proto si radeji definice hledam primo v anglictine. Pokud je tady ale na Rodine nekdo, kdo studoval tlumocnictvi, tak mozna bude vedet o adekvatnim vyrazu (v teto situaci).
Cockney
  • 
20.1.2005 18:33:21
Asi to ma byt "zduraznit", to by slo...:)))
20.1.2005 18:27:31
Lulo,
prominte, ze vam vpadam do debaty...podle me spravedlive rozdelene prace jsou takove, ze oba mate cas na relax/konicky. Tedy kdyz to vezmu tim tradicnim zpusobem - muz chodi do prace a vydelava penize; zena se stara o dite a "vydelava" socialni davky. Vyskou vydelku se to sice neda srovnat, ale oboje je svym zpusobem prace. Kamen urazu je v tom, ze vetsina muzu starost o dite jako "praci" nebere. Pritom je casto narocnejsi nez ta jejich. Docela pomaha, pokud je muz nucen starat se nejakou dobu o dite. Pozna totiz, ze to neni takova "brnkacka", jak se na prvni pohled zda (tohle treba funguje ve Svedsku - aby byla rodicum proplacena materska dovolena, manzel se na ni musi podilet - tj. musi zustat s ditetem doma a starat se o nej). No, ale to jsme nekde jinde...Takze po pracovni dobe obou by melo nastat jakesi rozdeleni domacich povinnosti. Takto to bohuzel v mnoha pripadech nefunguje- maminka vetsinou preferuje jakoukoliv cinnost, ktera neni spojena s ditetem (treba i vareni nebo zehleni); partner bohuzel casto preferuje "rozvaleni se na gauci s novinami" (tak to funguje v rodine me velmi dobre kamaradky). Ze zkusenosti z okoli mohu rici, ze partneri se v mnoha pripadech uvoli alespon varit...
Moje tchyne je take takova "kvocna", tedy zena, ktera zije pro deti, at jiz sve, nebo deti svych deti. Manzel je nejmladsi dite, jediny chlapec, takze taky "milacek". Nastesti stravil hodne let v zahranici a naucil se starat sam o sebe. Samozejme se mu libi (i mne), kdyz se o nej nekdo stara, ale zaroven nastesti chape to, ze dite je take prace na plny uvazek. Takze treba nejen uvari (coz ho bavi), ale i umyje nadobi, vyluxuje nebo vytre, vypere, vyzehli...ovsem - stridame se. Tvuj muz byl zrejme vychovan podobne, ale nemel nikdy tu potrebu ci nutnost postarat se sam o sebe, coz by mu urcite prospelo;o) Tim padem jen tezko pochopi, jak narocna je prace zeny v domacnosti (nejspis tomu ani nerika prace). Snazim se predstavit si, jak byc postupovala v tve situaci...nejspis bych navrhla, at si to se mnou vymeni - ja budu chodit do prace a on bude doma s ditetem; ovsem v mnoha pripadech to z emocionalnich nebo financnich duvodu nelze. V takovem pripade bych se snazila vyuzit vikendy - nechat partnerovi dite na nekolik hodin nebo posleze na cely den. Pokud nenechas detailni instrukce, tak bude zrejme co chvili volat - breci, co je mu? co mu mam dat k jidlu?....Kdyz uz nic jineho - alespon pozna, jak narocna je pece o dite;o) a bude se snazit ti pomoci. Ono je tezke (ale zaroven i lehke) radit, kdyz clovek neni v te situaci...
Lida +2
  • 
20.1.2005 18:20:05
Lucko s Amaiou,
ja s tebou v tomto naprosto ale naprosto souhlasim a myslim si, ze i Zupi to tak pravdepodobne myslela (alespon jsem to tak chapala). My take neodnasime deti od vsech zdroju, to snad ani nejde, to bychom museli mit holobyt. Ale pouze od zdroju, ktere jsou bud a) nebezpecne, jak jsi rikala nebo za b) nam na nich moc a moc zalezi a je snad na 70% jasne, ze 10 mesicini dite nam do te milovane vazicky drive nebo pozdeji prasti.
Jde jenom o to, ze 10 mesicnimu diteti proste nikdo nevysvetli, ze na tu vazicku nemuze sahat (a pokud ano, byt placanim, ci domluvou, tak to jste svetci). Takze, jestlize maminky nekde tvrdi, ze kdyz jim 10ti mesicni dite saha na vazicku a oni ho proto musi naplacat, protoze jinak by nepochopilo, ze to nema delat, tak to ja si myslim, ze je holy nesmysl a naplacano by mela dostat radeji ta maminka.

Vzkaz pro Cookney:
Ja si myslim, ze Lucka pouzila vyraz "to make a point" zcela spravne! Nevim, kde jsi vzala ten tvuj preklad?

Vysvetleni ze slovniku:
v : make a point of doing something; act purposefully and intentionally [syn: make sure]

Cockney
  • 
20.1.2005 18:03:29
"to make a point" v CJ znamena predsevzit si, ulozit si..., ale teda do kontextu mi to nezapada.
C
20.1.2005 17:05:31
No, neda mi to, abych se zase nezapojila;o)
Chtela bych prispet svoji troskou do mlyna k tomu "odnaseni od zdroje". Nebo i "odnaseni zdroje" od ditete. Uz to tady psala i ZuziP (tedy, ze bud odstrani zdroj nebo dite). Nehlede na to, ze v nekterych pripadech prote dost dobre nejde oddelit zdroj od ditete, tak si myslim, ze v pripadech, kdy to neni nebezpecne, by zdroj ci dite byt oddeleny nemely; a to z toho duvodu, ze pokud to ci ono (ted sama sobe pripominam Klause;o)) - tedy zdroj nebo dite je z mista odstraneno, tak se dite nenauci to, ze na TOHLE (=zdroj) nema sahat (nebo jej brat do ruky, hrat si s nim atd.)- treba horke topeni; a ze nase durazne NE je opravdu "ne", myslime jej vazne a neni radno si s nim zahravat. Nevim, zda se vyjadruju srozumitelne, tak pouziju priklad: v kuchyni mame pracku kombinovanou se susickou, ktera ma kolecka programu vycuhujici ven. Nelze ji "zamknout" - tedy zamknout nastaveny program, aby jej nahodny ci chteny dotek nemohl zmenit. Vycuhujici kolecka jsou pro dite velmi lakava (ne vsak nebezpecna). Take je to zrovna pripad, kdy s tim nemuzu nic moc udelat, protoze do kuchyne proste musim kazdou chvili jit nebo v ni byt (byt je pronajaty; v nasem vlastnim byte mame sice take pracku v kuchyni, ale je mozne ji zamknout). Dceri jsem xkrat durazne rekla "ne", aby na kolecka nesahala (pokud ji tohle rikam, vzdy si kleknu na jeji uroven a divam se ji do oci, pritom si jeste nonverbalne pomaham ukazovackem;o)). Kdyz neposlechla a stale s nimi otacela, snazila jsem se zpocatku odpoutat jeji pozornost k necemu jinemu (bylo to pro ni nove, chtela to prozkoumat); a parkrat jsem ji klepla pres prsty - symbolicky...tim myslim, ze to bylo pouze pro ten "duraz" (bohuzel to neumim presne vyjadrit cesky, v AJ se tomu rika "to make a point"). Casem jsem docilila toho, ze si kolecek prestala vsimat; uz pro ni nejsou nova, a take uz vi, ze je "spatne", kdyz na ne saha;-) Ovsem ted zacala delat jinou vec (nekdy) - saha a otaci kolecky SCHVALNE. Pritom se na me diva takovym tim pohledem "co ty na to, mami"; proste me zkousi nebo se snazi privolat pozornost. Co delam ja? Kdyz vidim, ze me testuje: nekolikrat ji reknu ne, pak si ji proste prestanu vsimat. (Coz se osvedcilo pro vychovu, nikoliv vsak pro pracku, nebot ta prestane fungovat pokud se ji v prubehu praciho cyklu "zatoci koleckama";o)) No a kdyz vidim, ze chce pozornost, tak se ji proste zacnu venovat. Dalsi priklad "zdroje" mame s krbem v obyvaku - mame takovy ten plynovy s "uhlim". Nepouzivame, ale od toho uhli se stejne muze desne umazat a umazat spoustu ostatnich veci; po nekonecnych "ne" z nasi strany uz si krbu vubec nevsimne. Ponekud jina situace samozrejme treba je u schodu, kde hrozi uraz. To ji samozrejme hlidam; ale NEODNASIM, naopak - snazim se ji naucit chodit po schodech. Docilila jsem toho, ze vi, ze se ma bud drzet zabradli nebo zastavit a cekat (pokud se nema ceho chytit), az ji pomuzu. Chci tim proste rict, ze si myslim, ze neni jednoznacne dobre pro vychovu ditete, pokud jej distancujeme od ruznych situaci nez abychom ty situace vyuzili k pouceni, vychove, vymezeni hranic...tedy v praxi - pokud "zdroj" neni vylozene nebezpecny, tak bychom jej spise meli vyuzit k praktikovani vychovy a vymezeni hranic kam se muze zajit a kam ne. Jsem toho nazoru, ze je to pro dobro ditete - pokud dite bude neustale chraneno, tak nebude schopno rozeznat nezadouci nebo dokonce nebezpecne situace. A pak se treba muze zranit mnohem vic. Ted mam treba na mysli nejen fyzicka, ale i psychicka "zraneni".
Lida +2
  • 
20.1.2005 11:32:02
Prava ditete specificuje listina zakladnich prav a svobod cloveka. Dite je clovek!!! Dite ma prava stejna jako dospely + dalsi prva jako pravo na bezplatne vzdelani atd.....Nebo si snad Erico myslis, ze dite ma prava mensi?
erika
  • 
20.1.2005 0:15:02
Lído tak to jsi ještě neviděla můj pohled.Má starší dcera má větší strach z mého pohledu než když jí jednu střihnu.A jak jsi přišla nato,že mají děti stejná práva jako dospělí.To je vtip né!!
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 579 [Dalších 559 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.