| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nepodceňujme dětské kreslení

[<<Předchozích 30] Příspěvky 3135 z 35 
Milada.
8.10.2004 13:32:14
Ivano,

já bych to určitě řešila. Můj syn také nekreslil vůbec a to asi do 4-5 let, pediatrička to neřešila. Na moje dotazy odpovídala, že prostě na kreslení není, že je technický talent. Hm..nechala jsem se tím ukolébat. Pak se jako najednou zjistilo ( při vyšetření na foniatrii -to je vyšetření kvůli správné výslovnosti), že má problémy s grafomotorikou a horko těžko jsme v poslední chvíli (v době, kdy měl odklad školní docházky) dodělávali kurz grafomotoriky, jemné motoriky atd..souvisí to i s motorikou jazyka a ruky. Pokud má Tvůj syn navíc problém i s výslovností, či hyperaktivitou, šla bych se určitě poradit do nějakého specializovaného centra. Nám několikrát řekli, že děti kreslí spontálně (a nemusí to být nádherné kresby) a pokud nekreslí vůbec - nevezmou pastelku do ruky, může to naznačovat nějaké problémy, neříkám tím, že je budete určitě mít, píšu jen svoji zkušenost.

Milada
Bruni
8.10.2004 10:24:24
Článek mě dost zaujal, ráda bych proto věděla, co s dítětem, které vůbec kreslit nechce.. Synovi je čtyři a čtvrt roku a jeho kreslení se omezuje pouze na to, že nakreslí jednou za rok Ježískovi obrázek hračky, kterou by chtěl dostat. Jinak nechce kreslit vůbec. Nepočítám do toho výtvory ze školky, kdy všechny děti dělají totéž a ještě jim paní učitelka pomáhá. Prostě sám nechce a nenakreslí nikdy nic. V roce a půl začal čmárat s chutí klubíčka, ale kolem druhého roku s tím přestal úplně. Rozhodně to není o tom, že bychom mu nedávali dostatek možností a nesnažili se ho podporovat.
Myslíte, že je to neobvyklé, nebo má ještě čas a kreslit začne třeba později?
alena
  • 
8.10.2004 8:16:39
Dobrý den, zaujal mě Váš článek a chtěla bych se zeptat na Váš názor. Mám skoro tříletou dceru a když něco maluje často začne malovat černou barvou (hlavně u vodovek). Když jsem se jí ptala proč, řekla, že se jí černá barva líbí.
Děkuji za názor.
  • 
7.10.2004 20:55:53
Milý pane kolego,
děkuji Vám za Vaši reakci. Omalovánky jsou pro dítě, z hlediska jeho rozvoje, přínosné opravdu zanedbatelně. Zřejmě by bylo vhodnější kdybych uvedl "zcela nevhodné", protože v podstatě je jejich přínos omezen pouze na reprodukci, která může přinášet drobné zlepšení grafomotiky. Drobným, ale významnějším přínosem je rozvoj distinktivní schopnosti pro barvu. Rozvoj grafomotoriky lze ovšem nahradit mnohem vhodnějšími činnostmi, při kterých dítě zároveň výhodně rozvíjí vědomosti a dovednosti (např. psaní). K rozvoji barvové distinktivity a senzitivity je vhodnější skutečná výtvarná práce. !Výhodné rozvíjení" je především rozvíjení celé dětské bytosti (už Komenského všeobecný rozvoj) Skutečná výtvarná činnost rozvíjí dítě ze všech činností nejkomplexněji, pomineme-li její minimální vliv na rozvoj hrubé motoriky.

Výtvarná práce dětí má více společného s projekováním prožívání dítěte, jeho duševního života, jeho vnitřní citové podstaty. Z tohtoo hlediska je tedy více spojena s psychologií než s uměním. Ve Vaší reakci k mému článku zmiňujete, že autor omalovánek "...opouští líbivý styl" Zřejmě jste ale neměl na mysli omalovánky na stránce http://www.50.cz/omalovanky, které jsou pro rozvoj dítěte, tak jak jej chápe psychologie a padagogika v současném stupni poznání, zcela nevhodné. Ve svém příspěvku jsem nastínil problémy, které vytvářejí obrazy, mrzačící dětskou duši. Takové obrazy (Mickey Mouse) dítě nikterak nerozvíjí ba naopak přirozený rozvoj brzdí a velmi stručně a obecně řečeno nahrazují psychické obsahy, které by měly být vytvářeny autentickým experimentováním dítěte, vedoucím k jeho autonomii.

Úsměvná jsou pak slova ve větě z Vámi uvedených stránek: "...pro nejmladší výtvarné umělce". Dětský výtvarný projev, včetně haptického je více než umění a omalovánky nabízené na uvedené web-stránce nemají s uměním absolutně nic společného.

Problematika dětského duševního života je poměrně obtížná a rozsáhlá. Nedílné součásti této látky nelze ripovat (např, dětská kresba) a stavět je světu jako cosi co známe, protože se to podobá čemusi (snad obrazu). Ze stejných důvodů není možné pohlížet na dětskou kresbu z období 3 let jako na "cosi nedokonalého". Zásadní nedostatek omalovánek je v jejich podstatě samé. Jedná se o neautentické reprodukované obrazy spíše pomůckového charakteru, které jsou pro dítě minimálně přínosné a maximálně škodlivé a to, prosím, bez ohledu na infantilní argument: " vždyť se používají už léta.."

Vzhledem k Vašemu vzdělání jsem si dovolil neredukovat text o odborné výrazy, které jistě znáte.

Ještě jednou děkuji za Váš dotaz a moc Vás zdravím

Jiří Závora


  • 
7.10.2004 13:10:09
Plně souhlasím s Vaším názorem, jenom bych rád věděl, jsou-li opravdu škodlivé pro děti i omalovánky? Na adrese www.50.cz/omalovanky/ jsou
některé vyobrazeny s použítím techniky, která opouští líbivý styl a vrací se k syrovému zpracování, myslíte, že je možno předložit je našim dětem?
[<<Předchozích 30] Příspěvky 3135 z 35 

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.