| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Dění kolem nás

6.3.2024 9:24:14 Černá kronika

Zastavění nejúrodnější půdy

Tak nevím, co si o tom mám myslet. Nelíbí se mi to. Nebudeme mít pole a úrodu, budeme tady mít cizí haly a sklady. Jen houšť.... Kopíruju:

Zákaz stavět velké sklady a obchody na nejúrodnější půdě nejspíš nebude tak striktní, jak to zprvu vypadalo. Ve Sněmovně leží dva pozměňovací návrhy vládních poslanců, které mírní původní plány ministerstva životního prostředí. Zákonodárci se obávají, že nařízení by Česko poškodilo v soutěži o strategické investice, například továrny na baterie.
Aktuálně jsou ve Sněmovně dvě možnosti, jakou cestou se vydat. Šimkův návrh dává možnost udělovat výjimky ministerstvu životního prostředí poté, co je schválí vláda. Na zemědělsky nejkvalitnějších parcelách by dál mohly vznikat projekty, jejichž ekonomické a sociální přínosy výrazně převažují nad zájmem ochrany půdy.
Také druhý návrh z pera poslanců ODS Jana Bureše a Ivana Adamce původní striktní zákaz mírní kvůli snaze umožnit výstavbu ekonomicky výhodných projektů. Výjimky by však podle něj neudělovalo ministerstvo, byly by vyjmenované přímo v zákoně. Stavět na nejúrodnějších parcelách by šlo například do doby, než by podíl odejmuté půdy překročil zákonem stanovenou hranici.
Zatímco sněmovní výbory daly tomuto návrhu přednost před Šimkovým, ministerstvo jej nepodpořilo. Obává se, že výjimky jsou nastavené tak, že by zákaz platil jen pro malé množství projektů.
Už současný zákon umožňuje vyjmout nejlepší a nejvíce chráněné pozemky jen za předpokladu silného veřejného zájmu, který převažuje nad důvody k ochraně takovéto půdy. V praxi se ale i na těchto místech čile staví. V roce 2022 přišel půdní fond celkem o 312 hektarů půdy, tedy o stejně velkou plochu jako 78 Václavských náměstí v Praze.
Odpovědět
Průběh diskuze (9 názorů)
Téma: Zastavění nejúrodnější půdy Černá kronika 6.3.2024 9:24
*Re: Zastavění nejúrodnější půdy Černá kronika 6.3.2024 9:24
*Re: Zastavění nejúrodnější půdy Černá kronika 6.3.2024 9:38
*Re: Zastavění nejúrodnější půdy Ryšulka, K+A 6.3.2024 11:44
*Re: Zastavění nejúrodnější půdy byvala radka 6.3.2024 13:15
**Re: Zastavění nejúrodnější půdy Černá kronika 6.3.2024 15:28
***Re: Zastavění nejúrodnější půdy Monika 6.3.2024 15:48
***Re: Zastavění nejúrodnější půdy Bedunka 6.3.2024 19:24
****Re: Zastavění nejúrodnější půdy Lei 7.3.2024 10:18

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.