| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Záliby : Divadelní představení

14.7.2021 13:55:59 Konzerva

Ibsen - Nora/Domeček pro panenky

Dávám do tématu "divadelní představení" ačkoliv jsem si to poslechla jako rozhlasovou hru, ale původně je to divadelní hra.

Pozor SPOILER:

Přečetla jsem si následně recenze k tomuto dílu. A nějak se s nimi nedokážu ztotožnit. Shodují se všechny v tom, že Ibsen zde ukazuje ženu, která žije mnoho let v područí svého manžela a nakonec se rozhodně jej opustit, aby našla svobodu.

Mně tedy přišlo, že ta hra je o něčem jiném. Resp. nedokázala ve mně vyvolat ten dojem. Vůbec jsem se nedokázala s hrdinkou ztotožnit a držet jí palce. Třeba Scarlett O´Harová taky nebyla zrovna hodná a sympatická ženská, ale nějak jsem jí dokázala víc rozumět a "odpustit". Nora mi připadala jako děsně hloupá a sobecká ženská.Jejího manžela povýší a ona, ještě dřív než on přinese první vyšší výplatu! tak se zadluží. V té bance, kde se manžel stal ředitelem! A zfalšuje přitom podpis ručitele! A proč si půjčí? Chápala bych to, kdyby to šlo o nějakou naléhavou záležitost - nemoc rodiče, půjčka bývalému milenci apod. Ale ona si půjčí podvodem proto, aby mohla udělat víc hogofogo vánoce! A zase, nejsou to žádní chudáci, co by dřeli bídu s nouzí. Jsou střední úřednická vrstva. Takže tohle jednání já vůbec nechápu.

A pak to její "prozření". Já nezpochybňuju, že její muž byl sobecký hajzl. Ale na druhou stranu - ona od něj čekala, že on vezme ten podvod na sebe. On, který se stal ředitelem banky, měl na sebe vzít její podvod, když byl jediným živitelem rodiny! Ona sice říká, že kdyby on tohle nabídl, ona by to odmítla, ale od něj čekala, že on bude ochoten se takhle obětovat. Ale vůbec tam nezaznělo od ní nic v tom smyslu, že chápe, že by tím skončila nejen jeho kariéra ředitele, ale úředníka vůbec a kdoví, jako práci by mohl dělat a že ona je i s dětmi připravena nést následky svého jednání a žít v bídě.

Ani tam nezaznělo nic, jak se ona sama bude živit, protože to je podle mne princip emancipace a osobní svobody, že nejsem na nikom závislá a jsem schopna se živit sama.

No a že opouští děti, to tam ona taky vůbec nijak neřeší.

Takže věhlasné dílo, ale já byla zklamaná.
Odpovědět
Průběh diskuze (21 názorů)
Téma: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky Konzerva 14.7.2021 13:55
*Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky Monty 14.7.2021 14:7
**Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky *Kate* 14.7.2021 19:18
***Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panen... Monty 14.7.2021 19:33
****Re: Ibsen - Nora/Domeček pro pan... *Kate* 15.7.2021 13:59
*Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky ...neviditelná... 14.7.2021 18:6
**Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky Monty 14.7.2021 18:19
***Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panen... ...neviditelná... 14.7.2021 19:7
****Re: Ibsen - Nora/Domeček pro pan... *Kate* 14.7.2021 19:16
*****Re: Ibsen - Nora/Domeček pro p... ...neviditelná... 15.7.2021 2:30
******Re: Ibsen - Nora/Domeček pro... *Kate* 15.7.2021 13:57
*******Re: Ibsen - Nora/Domeček p... ...neviditelná... 15.7.2021 18:47
*Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky *Kate* 14.7.2021 18:33
**Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky Konzerva 14.7.2021 19:45
***Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panen... *Kate* 15.7.2021 14:4
****Re: Ibsen - Nora/Domeček pro pan... Konzerva 16.7.2021 13:32
*****Re: Ibsen - Nora/Domeček pro p... ...neviditelná... 16.7.2021 14:0
******Re: Ibsen - Nora/Domeček pro... Konzerva 16.7.2021 14:56
*Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky ...neviditelná... 14.7.2021 19:8
**Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky Konzerva 14.7.2021 19:42
*Re: Ibsen - Nora/Domeček pro panenky Blanka+Adámek 15.7.2021 10:10

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.