| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Zdraví : Lékaři a zdravotnická zařízení - ostatní

6.4.2021 20:37:40 Analfabeta

IKEM slaví 50. narozeniny

IKEM je příspěvkovou organizací přímo řízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) je největší superspecializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v České republice. Už 50 let se zaměřuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu se spádovostí celé České republiky. IKEM tvoří 4 odborná centra, 8 klinik a 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří. Z celkového počtu 1700 pracovníků je více než 300 lékařů a 600 všeobecných sester. Celkem je k dispozici 315 lůžek, z nichž 111 se nachází na jednotkách intenzivní péče.

IKEM je příspěvkovou organizací přímo řízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Institut klinické a experimentální medicíny vznikl v roce 1971 integrací šesti do té doby samostatných výzkumných ústavů - Ústavu klinické a experimentální chirurgie, Ústavu pro choroby oběhu krevního, Ústavu pro výzkum výživy lidu, Výzkumného ústavu experimentální terapie, Výzkumného ústavu pro využití radioizotopů v lékařství a Výzkumného ústavu pro elektroniku a modelovaní v lékařství. Jejich integrací vznikl největší vědeckovýzkumný ústav se třemi specializovanými centry - Kardiocentrum, Transplantcentrum, Centrum diabetologie.

Kardiocentrum IKEM, vedené prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc., je největší, nejkomplexnější a jedno z nejstarších kardiocenter v České republice. Zabývá se léčbou srdečních a cévních onemocnění dospělých pacientů v celé šíři - vrozených i získaných. Kardiocentrum IKEM se skládá ze čtyř klinik a pracovišť, které nabízejí pacientům péči v oblasti kardiologie a kardiochirurgie. Zaměřuje se i na prevenci civilizačních chorob. Je nejen medicínským, ale i výukovým a výzkumným centrem.

Transplantcentrum IKEM, vedené prof. MUDr. Ondřejem Viklickým, CSc, je multidisciplinárním pracovištěm, které zajišťuje hned několik transplantačních programů - především ledvin (včetně transplantací ledvin od žijících dárců), jater (jako jediné centrum ČR provádějící transplantace i u nejmenších dětí), a společně s Centrem diabetologie i transplantace slinivky břišní. V roce 2014 zde byla provedena také první multiviscerální transplantace (transplantace pěti orgánů najednou).
V mnoha činnostech dosahuje Transplantcentrum IKEM výjimečných výsledků - a to jak v porovnání v rámci ČR, tak i světa.
Je největším transplantačním centrem v Česku se spádovostí celé republiky.

Centrum diabetologie, vedené prof. MUDr. Martinem Haluzíkem, DrSc., a MUDr. Peterem Girmanem, Ph.D., pokrývá léčebně-preventivní, vědecko-výzkumné a vzdělávací aktivity v oborech diabetologie, metabolizmu a poruch výživy. Je největším diabetologickým centrem České republiky. Zaměřuje se především na pacienty s orgánovými komplikacemi, tedy nejen pacienty s cukrovkou v počátečním stádiu, ale zejména pacienty s vážnějšími komplikacemi. V oboru diabetologie a nutrice je pracoviště zařazeno do sítě vybraných specializovaných center péče o nemocné s metabolickými chorobami, má statut diabetologického centra.
Odpovědět
Průběh diskuze (3 názorů)
Téma: IKEM slaví 50. narozeniny Analfabeta 6.4.2021 20:37
*Re: IKEM slaví 50. narozeniny Analfabeta 6.4.2021 20:43
*Re: IKEM slaví 50. narozeniny perko 6.4.2021 21:12

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.