| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : OSVČ a podnikání

20.2.2017 6:46:41 Manka+Cipísek

Re: Účetnictví na živnostenský list

Janet, účetní poradce je živnost vázaná, kde jsou podmínky minimálního počtu let prokazatelné praxe. U vysokoškolského vzdělání 3 roky, jinak 5 let. Takže tvoje úvahy o práci na živ.list jako účetní poradce jsou zatím čistě hypotetické.

Já už podmínky praxe splňuji, a také se delší dobou zaobírám myšlenkou, že bych vedle svého zaměstnání dělala vedení účetnictví jako osvč jako vedlejšák.

Zatím jsem se k tomu neodhodlala. Postupně jsem během 4 let "osahala" všechno. Daňovou evidenci, podvojné účetnictví, mzdy, dph samozřejmě... Ale moje znalosti nejsou nijak hluboké, vlastně se pořád za pochodu učím... A tak nemám zatím odvahu to dělat na svou zodpovědnost. Navíc, co vím od účetních, hodně osvč jsou dost lajdáci, pro ně jsou to "papíry", s nějakými termíny pro přiznání nebo k dph si moc hlavu nelámou, musejí se uhánět, doklady dodávají na poslední chvíli a účetní to pak dělá přes noc, aby vše stihla...

Další věc je, že pokud by ses tím chtěla živit (až získáš potřebnou praxi), tak si myslím, že na uživení se nebude stačit dělat jen malé firmy nebo osvč. Většina osvč jede v paušálech a napsat ručně nebo v excelu fakturu zvládnou sami. Také podat si daňové přiznání, když mají paušál, zvládnou ti zodpovědnější sami. A i ti, kteří to svěří účetní, tak zpracovat takové přiznání je otázka chvilky. Kolik si za to asi můžeš fakturovat a kolik bys jich musela podat, aby tě to uživilo? A co po zbytek roku?

Já být tebou, zkusím se nejprve někde jako účetní chytit, nejlépe ve velké firmě, kde bych se od nějaké zkušené hlavní účetní učila. Teď je lidí nedostatek, myslím, že je dost velká šance se chytit i bez praxe. Ale aby to opravdu bylo účetnictví! Stalo se mi, že jsem se ucházela o místo účetní, ale ve skutečnosti šlo o administrativní práci a přípravu podkladů pro účetní externí. Zaměstnavatelé rádi nadhodnocují požadavky a uchazeči zase svoje znalosti. Tak se jako účetní ráda označuje i fakturantka, která to sama viděla letem světem a v lepším případě aspoň slyšela "má dáti/dal" Pak snadno vznikají nedorozumění, zaměstnavatelé nadávají, že účetní nic neumí...
Odpovědět
Průběh diskuze (15 názorů)
Téma: Účetnictví na živnostenský list Janet+sluníčko:-) 19.2.2017 12:16
*Re: Účetnictví na živnostenský list Martina, syn 2003 19.2.2017 13:30
**Re: Účetnictví na živnostenský list Janet+sluníčko:-) 19.2.2017 15:12
***Re: Účetnictví na živnostenský lis... Martina, syn 2003 19.2.2017 16:24
****Re: Účetnictví na živnostenský l... Janet+sluníčko:-) 19.2.2017 16:52
*Re: Účetnictví na živnostenský list Analfabeta 19.2.2017 17:55
*Re: Účetnictví na živnostenský list Analfabeta 19.2.2017 17:56
*Re: Účetnictví na živnostenský list SleepWell 19.2.2017 18:15
**Re: Účetnictví na živnostenský list Martina, syn 2003 19.2.2017 18:31
***Re: Účetnictví na živnostenský lis... Martina, syn 2003 19.2.2017 18:33
****Re: Účetnictví na živnostenský l... Maťa. 19.2.2017 21:49
*****Re: Účetnictví na živnostenský... Janet+sluníčko:-) 20.2.2017 12:15
***Re: Účetnictví na živnostenský lis... Janet+sluníčko:-) 20.2.2017 12:12
*Re: Účetnictví na živnostenský list Manka+Cipísek 20.2.2017 6:46
**Re: Účetnictví na živnostenský list Janet+sluníčko:-) 20.2.2017 12:17

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.