| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Zdraví : LMD a hyperaktivita

22.2.2000 6:09:12 PhDr. Jiří Tyl

AGRESIVITY NEPŘIBÝVÁ

Je cenné, že významná autorita prof. Matějčka vyjádřila názor, že agresivity nepřibývá.

Rád ho podpořím argumenty vycházejícími z faktů reálného světa.

Mluvíme-li o agresivitě "tak nějak povšechně", myslíme tím společenský a kulturní okruh, ve kterém žijeme.

Možná si hodně lidí ještě neuvědomilo dalekosáhlou proměnu naší (západní) civilizace. Tzv. postmoderní kultura se dobrovolně vzdala války.
Dobrovolně povinně, jak se říkalo.
Šok z masového vyhlazování židovského národa opravdu západními společnostmi otřásl. A ještě větší šok přinesly jaderné zbraně. Jakmile se člověk vyzbrojil něčím, čím se může vyhubit jako rod, začaly zřejmě fungovat sebezáchovné mechanismy rodu.

Každý by měl číst překrásnou knihu nositele Nobelovy ceny, etologa Lorenze: Takzvané zlo. Když spolu bojují zvířata jednoho rodu, nesmí se zabít - ohrožuje to rod. Člověk je přemnožený živočich, a tak u něj tato zábrana bohužel neplatí - až po jistou mez, a tou je A-bomba.

Srovnáme-li počet lidí, zahynuvších násilnou smrtí v dobách evropských válek, je dnešní celková agresivita nepatrným zlomečkem.

Násilné pořady v TV a PC hry pro skoro všechny lidi - až na uvedené anti-sociální, tedy vlastně deviované jedince - slouží k neškodnému odreagování a sublimaci agresivity, nikoli k její realizaci!

Někde se ta pudová agresivita vybít musí, a u TV a PC se vybíjí neškodným, fantazijním způsobem.

Druhý argument se také týká vývoje kultury. V technické civilizaci se čím dál tím silněji získává schopnost přežití s využitím myšlení, nikoli svalů. Člověk se chtě nechtě adaptuje na přísný řád přístrojů, které vyrábí. Technika je především čím dál větší organizace, kooperace, precizní souhra. Násilná agresivita je tak potlačována ve prospěch kooperace či alespoň nezabíjejících forem soutěže, jako je obchod.

Genetická selekce, která v dobách hladu a boje o území a zdroje potravy tlačila dopředu agresory, dnes tlačí přirozený výběr opačným směrem - nejúspěšnější jsou ti, kteří umějí agresivitu ovládat.

I sám lidský mozek se mění - racionalita nabývá vrchu.

To všechno - pokud se současný trend udrží, samozřejmě - bude dále dědičně posilovat.

Neberme klukům jejich hry. Člověk je takový živočich, že hrou připravuje na práci. Hra je vlastní sestra vážnosti, řekl již Platón. Kdybychom byli Indiáni, se kluci stopovat bizona a střílet. Na těch "divokých" počítačových hrách se učí komunikovat, vzdělávat, obchodovat, řídit v planetárním měřítku.

Spíše se my dospělí starejme, co si počneme, až budou umět věci, které budou rozhodovat, a my už je nikdy nedoženeme.

Budoucí svět bude patřit jim, ne jejich rodičům.

PhDr. Jiří Tyl
Odpovědět
Průběh diskuze (1 názorů)
AGRESIVITY NEPŘIBÝVÁ PhDr. Jiří Tyl 22.2.2000 6:9

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.