| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Vztahy mezi sourozenci

  (?)
 Názory 110 z 5116  [Dalších 5106 >>]
Mariana +2 135342
11.1.2021 12:01:13
"Spojení proti společnému nepříteli"
to už tu padlo, a taky mám vyzkoušené, funguje poměrně dobře, ale samozřejmě jen jako součást budování vazeb mezi sourozenci.

Moji rodiče na nás děti to také používali, a musím říct že máloco nás dokázalo tak svorně sešikovat v jeden řad :). Dodnes se tomu na rodinných setkání smějeme.

Své děti jsem také toto nechala zažít, schválně jsem občas "vytvořila" situaci, aby měli možnost se proti mně "semknout".

Ale asi musíte hledat v čem je zakopaný pes u staršího, u mladšího to evidentně je reakce na chování staršího.

Na rozdíl od toho co tu padlo já jsem zastáncem naopak společného pokoje pro děti do určitého věku, právě aby se naučili spolu vycházet a měli příležitost na společné hraní a sdílení. Samostatné pokoje možná zamezí třenicím a rodiče budou mít "klid", ale vztahy mezi sourozenci to neřeší. Tím že vyrostou každý ve svém pokoji si blízký vztah moc nevybudují.
Takže společný pokoj ano, ale zas měl by tam mí každý nějakou vlastní zónou, kam zas ten druhý nebude zasahovat. Učí to vzájemnému respektu. A děti musí vidět že ho rodiče vyžadují od obou.
A to i po tom mladším, není důvod aby mladší si bral věci staršího nebo je ničil jen proto "že je mladší, nebo z toho nemá ještě takový rozum", tohle je častá věc co dráždí provorozené.
Žžena 83005
11.1.2021 10:31:55
Nepoměr ceny dárků je mimo můj vesmír. Snažím se dát dárky tak, aby byl každý spokojený, a je úplně jedno, že jeden dostane něco za stovku a druhej za tři tisíce. Cenovky na radost nejsou.
Renka + 3 26652
11.1.2021 8:45:03
Myslím, že nenaučíš někoho, aby měl jiného rád. Takhle to měl můj kamarád, nikdy se s bráchou neměli rádi, jako děti se maximálně tolerovali, a to byli jen 2 roky od sebe. Vůbec spolu nekomunikovali. Jako dospělí se vůbec nekontaktují. Jejich mamku to mrzelo, ale nic s tím nesvedla, ti kluci byli nekompatibilní.
Ráchel, 3 děti 76748
10.1.2021 17:54:33
3,5 roku jsou od sebe naše dvě starší děti. teď už jsou dospělí (23 a 20) a hlavně v posledním roce se neuvěřitelně sčuchli a jsou fakt parťáci ~s~
Senedra 14756
10.1.2021 13:57:52
No, jeden známý vzal svoji malou sestru v zavinovačce a položil ji vedle popelnice - zapíchl do sněhu asi v minus deseti. Naštětsí popeláři přijeli vzápětí a hned na rodiče zvonili, jestli to myslí váženě. Známý i jeho sestra vyrostli a mají skvělý sourozenecký vztah.
pevalo 89620
10.1.2021 11:34:19
To ar, ale takto je to přece naprosto v pořádku... co by to druhé dítě dělalo s tím dražším dárkem, když si přálo jiný? Naši mají podobný počet dárků, jedna dostala počítač a druhý židli k počítači. Nevšimla jsem si, že by některý něco zpochybňoval. Nejstarší zase dostane dražší ( o hodně) dárek k narozeninám.

Dárky jsem tedy jako dítě nikdy neřešila... co jsem vždycky řešila byly ty rozdíly, ty jsi starší, ty musíš být rozumnější, tak mu ustup - a toho se setsakra snažím,a bych se vyvarovala. A taky jednomu koupím bonbony, protože je má rád a druhému ne, protože zrovna tyto mu moc nechutnají, ale jiné nekoupím - toto si myslím, že byl prapůvod mojí averze a malé snášenlivosti vůči sestře.
Valkýra 10956
10.1.2021 11:30:55
Jo, i u nás se nakupují trička tak za 3-5 €, pokud jsou nová, já si je kupuju v sekáči za 1-2 €~t~
K_at 121378
10.1.2021 11:27:44
Pevalo, to si nekoupím ani já. 😂
pevalo 89620
10.1.2021 11:26:46
Ty jo To ar, tričko za 45éček.... tak o tom si moje za dva týdny třináctiletá dcera může nechat jen zdát....
Mariana +2 135342
10.1.2021 11:15:58
Je těžší napravovat něco co už se pokazilo nebo začalo kazit, ale je rozhodně moc dobře že si to uvědomujete a chceš to řešit. A co nejdřív dokud jsou mladší, u velkých to jednak mění už těžko a navíc tam pak už nastupující pubertou dochází ke konfliktům jaksi z podstaty věci, a samozřejmě když to bylo divoké mezi sourozenci do té doby, tak puberta to spíš vygraduje. Důležité je podle mně zasít to semínko vzájemného vztahu v raném dětství.

Obecné rady je těžké dát, protože ta škála důvodů "proč" se to děje může být velká. A v zadání není moc informací co vlastně se mezi nimi děje. Roli hrají povahy, temperament a osobnost dítěte. Nicméně si myslím že zásadní roli u sourozeneckých vztahů hrají rodiče, kteří ať už vědomým či často třeba něčím nevědomým. A hlavně musí se začít ten vztah cíleně budovat hned od narození sourozence. "Samo" se to totiž podaří jen někdy.
Děti jsou velice citlivé na spravedlnost.

Tak asi začít u sebe, chování rodičů nebo i prarodičů bývá nejčastější příčina. Snažit se být fér k oběma, chválit. Trávit čas s nimi odděleně, ale trvat i na společném. Trvat na tom že se k sobě v rodině chováme slušně.
Pokud má starší mladšímu něco půjčit, musí to být i obráceně. I straší z toho musí mít nějaké výhody. Tohle bývá velice častá chyba, zvlášť u dětí stejného pohlaví. Počítá se že se starší podělí o své hračky, a proč kupovat nové lego, když máme doma plnou bednu.

Rozdíl 3.5 roku je složitý, je to v tom malém věku víc než aby byly automaticky i parťáci na hraní, a málo na to aby ten starší už některé věci pobíral rozumem.

Mám děti 2.5 roku od sebe. Mně zabíralo: od malička jsme nevyčleňovala staršího ani když jsem se srala o mimino, byl s námi u kojením koupání, přebalování. "Pomáhal" a byl chválen. Na půjčování hraček jsem netrvala, když půjčil, batole mu taky něco půjčilo.
 Názory 110 z 5116  [Dalších 5106 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.