| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Záliby : Fotoaparáty a fotografie

  (?)
 Názory 110 z 7164  [Dalších 7154 >>]
Analfabeta 141613
2.4.2020 12:52:41
Svynko, zkuste se podívat na toto: https://www.blogfotografa.cz/webinare/5-kroku-k-dechberouci-expozici-lp4/?fbclid=IwAR1FQbgOJOSphrtileEY9ztRLu6e3mfmNsvJQHYIJPmJAyPoQuk45-_NL3k
Analfabeta 141613
28.3.2020 17:24:50
Svynko, digi fotografie má výhodu, že se nemusí nic nastavovat. My, co fotili ještě analogama na filmy, jsme si nemohli dovolit moc zkoušet, ona to byla i tak docela drahá legrace. Fotku jsme mohli pokazit kdekoli, rovnou ve foťáku při focení nebo pak při vyvolávání filmu. Pokud se povedl negativ, dalo se leccos spravit při dělání fotek ve fotokomoře, ale proces získání fotky a náklady na jednu fotku byly nepoměrně vyšší. Digitál je super, můžeš fotit, co to dá, výsledek vidíš hned a ne za týden, můžeš nepovedené opravit a nafotit znovu, digitál je oproti analogu nebe a dudy.
Já bych mu radila začít nějakým kompaktem, protože nastavování zrcadlovky není zrovna jednoduchá věc. A kdyby chtěl fotit polární záři, tak by mu na Islandu poradili, tam jsou na to zvyklí (zkušenost dcery z Norska).
prošlo mi taky rukama víc foťáků, ale je fakt, že dotykáče mají dneska docela dobré foťáky, kolikrát se zrcadlovce i vyrovnají, v některých parametrech (třeba když je málo světla) jsou možná i lepší.
Alca 145121
28.3.2020 12:38:05
Experimenty s dlouhým časem jsou super, loni sjem si na to koupila ND filtry, k Vánocům přidala stativ a jsem tím nadšená :)
Alca 145121
28.3.2020 12:36:41
svynko

tak super ~R^ Já se k focení dostala přes tátu, ze začátku to bylo hodně pokus-omyl (na tom je digitál fakt dobrý, že můžeš fotit i bez větších znalsotí) ale psotupně ta potřeba tak nějak převýšila a já začala nasávat i další informace :) Normálně bych doporučila nějaký z kurzů na ovládání fotoaparátu (dělát řeba Foto škoda v Praze), tams e obvykle řeší právě ty vzájemné vztahy čas-clona-ISO, ale tahle si holt musí vystačit s youtube :) Ať ho to chytne ~;)
svynka + 3 99495
28.3.2020 12:34:55
Marianna, dnes som šla z Lidlu, a videla som na jeho izbe otvorené okno (to sa inak nestáva, je to chronický nevetrač ~o~) a v ňom foťák na statíve. Vyzeralo to srandovne, posobilo to akoby nahrával ľudí pred obchodom (asi kontrola či nosia rúšky ~t~)
svynka + 3 99495
28.3.2020 12:32:16
Alca, on sleduje rozne videa a podľa toho sa učí. Podobne to má i s rybami.

Ale predsa len nám napadl osoba, ktorú fotenie baví a zdá sa, že puberťák nebude mať problém dostať od neho radu - moj tchán. Nie je síce žiaden profík, ale pár pekných fotiek sa mu už podarilo.

Manžel priznal, že za tých xx rokoch mu v hlave ostalo toho málo (i keď ja ho podozrievam, že skor nemá trpezlivosť so synom než aby mu nemal čo vysvetliť...). No, ešteže nepredal foťák + objektívy ako som ho ešte minulý rok lanárila. Teraz má synáčik poklad na učenie.
Mariana +2 135342
28.3.2020 12:30:43
Svynko takto má úplně super foťák, pokud ho to chytne.

milujemefotografii jsou dobré stránky, je ta spousta informací
jak na focení tak i třeba následné úpravy
já jsem nedávno přešla na ten jejich nový zoner, dřív jsem používala nějakou hodně starou verzi, a je fakt už dost vymakaný

většina takových základních rad už padla

já si tedy myslím že člověk si to musí především sám vyzkoušet a "ošahat", a to je i vlastně na to focení super, že člověk může stále zkoušet, objevovat, experimentovat

ale trocha teorie nikoho nezabije, pro pochopení takových těch základních pravidel a souvislostí je dobré si nějaké ty základy přečíst
jako zásady kompozice, něco o perspektivě, o světle

clona, čas, citlivost, hloubka ostrosti ... to je prostě dobrý se s tím seznámit, jaké jsou mezi tím vazby. Ale nic nebrání ani metodě pokusu a omylu. Já kdysi začínala tak, že jsem na cestách vzala foťák do ruky, a prostě začala fotit. A ty další věci, vazby mezi nimi, prostě tak nějak postupně přišly jak člověk zkoušel různé věci.

Pro experimenty s časem je pat třeba dobrý mít stativ.
Alca 145121
28.3.2020 12:26:29
svynko

no tak na polární záři těch zkušeností bude potřebovat hodně :) Jinak když manžel měl zrcadlovku, nemůže ty zákaldy projít s ním (pokud je tedy umí), to bývá nejjednodušší cesta :)

Jinak jako učit se sám metodou pokus omyl taky funguje (hlavně na začátku), ale v určitou chvíli už se hodí si o tom něco načíst, člověk se pak vyhne té spoustě frustrovaných pokusů proč ta fotka nevypadá tak, jak chci.......

P:S. zrovna IPhonem právě nikdy tu hloubku ostrosti nedá, protože tam je to o parametrech stroje a ty IPhone nidky nebude mít takové :D většina fotek, co vypadá, že má malou hloubku ostrosti (rozmazané pozadí) a jsou z mobilu mají to pozadí rozostřené softwarově, což zkušené oko hend pozná (je tam vidět nepřirozený přechod)......
svynka + 3 99495
28.3.2020 11:57:08
Alca, Analfabeta, ďakujem, toto sú skvelé rady a dúfam, že povolí vo svojej tvrdohlavosti a miesto "sám se budu učit" pozrie na rady skúsených.

On inak ešte nikdy nič nefotil, toto si vymyslel len minulý víkend keď nasnežilo, ochladilo sa a on sa zrazu nudil, lebo nevedel čo so sebou (nechce sa mu vonku keď je škaredo). Takže neviem ako dlho mu to vydrží. Ale podmienky má dobré v tom zmysle, že má techniku (manžel mu požičal svoj Canon D60 ktorý si kúpil pred 10-timi rokmi, ale posledné roky (čo zistil, ako krásne fotí iPhone a ešte nemusí so sebou tahat techniku), ho to nejak pustilo.

On si furt niečo vymyslí, takže teraz má víziu, sen vyfotiť na Islandu polárnu žiaru a zistil, že k tomu potrebuje nejaké tie fotografické znalosti a skúsenosti....
Alca 145121
28.3.2020 11:32:58
Jinak otázkou je, jestli začíná fotit úplně od začátku anebo už fotí nějakou dobu na kalsické dovolenkové úrovni a chce se posouvat dál.

Pokud to první, tak to chce prostě začít vnímat svět kolem sebe, tipy Filipa byly docela dobré. Zkoušet, cvakat a uvidí, co z toho vyjde, učit se sestavovat kompozice (každou věc fotit z různých pohledů a zymýšlet se, proč některé fungují lépe).

Pokud už nějaké zkušenosti s focením má a chce se posunout dál (čemuž by odpovídala ta touha vědět o hloubce ostrosti apod.), tak pak to chce pak opravdu i věnovats e technice focení, jak to funguje a jak to udělat, abych skutečně vyfotil to, co chci vyfotit. takže základní vztahy mezi clonou, časem a ISO (citlivost), expozice, hloubka ostrosti apod. Taky to znamená přestat fotit na úplný automat (který nastavuje clonu, čas i ISO sám ale začít používat režimy buď poloautomtické (P - dopočítání clny a času při stanoveném ISO, A - dopočítání času při stanovené cloně a ISO, S - dopočítání clony při stanoveném času a ISO, M - kompletní manuál, nastavuji vše) - info třeba zde: https://www.milujemefotografii.cz/co-je-to-expozice-a-jak-ovlivnuje-vyslednou-fotografii

A stále je potřeba fotit, zkoušet a uvidí, co jak půjde......

Na Youtube bude spousta tutoriálu, tady je třeba jeden (osobní zkušenost nemám): https://www.youtube.com/user/ucimesefotit/videos
 Názory 110 z 7164  [Dalších 7154 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.