| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Ostatní : Náboženství

Soutěžte o praktické ceny do kuchyně!

Zkuste štěstí a vyhrajete třeba jogurtovač či další ceny.

  (?)
 Názory 110 z 27900  [Dalších 27890 >>]
Mirek_ 118172
5.7.2019 15:32:49
Konzervo, souhlasím.

Bohulibé snížení dětské úmrtnosti v Africe má taky svoje negativní důsledky (kór když papež nemá rád kondomy).
Nejspíš bude platit, že všechno dobré je k něčemu špatné.
Konzerva 153011
2.7.2019 14:50:44
"Nakonec i v té oblasti náboženství pozoruju posun od "oko za oko", případně od jediného správného boha, k toleranci různých možností."

Já se ale obávám, že některé naše "humanistické" přístupy můžou vést, pokud se dovedou do extrému, ke konci společnosti.

Příklad, tedy hodně extrémní, ale nejlépe ukazuje, co mám na mysli:
Pokud se v přírodě narodí tvor postižený tak, že nedokáže přežít sám nebo s běžnou podporou svého druhu, tak zemře. My, lidé, se snažíme, aby přežil každý. Snažíme se, aby přežilo každé dítě, jakkoliv postižené nebo vážně nemocné. Současně ale též klesá porodnost celkově. Takže kdybychom to brali ve výhledu stovek let, tak dojde k tomu, že značně vzroste počet postižených a nemocných a současně se sníží počet zdravých. Myslím tím počet tak zdravých, kteří jsou schopni společnost živit - sebe, své děti, své rodiče a všechny ty "neschopné" (myslím ty, kteří jsou neschopni uživit sebe). Takže idea humanity dovedená do zcela "ideálního" stavu vlastně povede k záhubě společnosti.

Může to vypadat jako extrém, ale na druhou stranu se už trochu s určitým aspektem potýkáme.Ne tedy s extrémně vysokým počtem postižených, kteří se tak narodili nebo se jimi stali během produktivního života, ale už začínáme mít problém s lidmi, kteří zestárnou, nezemřou, protože současné znalosti a technika ve zdravotnictví dokáže život značně prodloužit, ale na druhou stranu nedokáže uchovat takovou kvalitu života, aby se ti lidé dokázali uživit. Takže věk dožití se sice prodlužuje, ale doba, po kterou je člověk schopen pracovat, moc ne.

Stejně tak tolerance náboženství. Je to správná věc, ale podle mne pouze u náboženství, které je stejně tolerantní. Pokud budu tolerovat náboženství (nebo světonázor), který sám toleranční není, tak mě zahubí.

Co s tím - nevím. (Aby bylo jasno, nemám názor, že se nemocní a staří mají střílet, jen upozorňuju na to, že bychom se u některých věcí měli zamýšlet nad všemi důsledky a alespoň o nich diskutovat.)
Filip T. 134358
30.6.2019 15:26:24
Mirku, o tom válčení jsem psal, protože tam je to obzvlášť křiklavý a Pinker na tom celkově dost staví. Dnešní nomádský sběračský (lovecko-sběračský) společenství, resp. takový společenství popsaný v moderní době, jsou patrně životním stylem nejblíž tomu, co platilo po většinu existence lidstva, nějakejch 200 tisíc let? Války jsou

Na str. 46 anglickýho vydání z roku 2011 (překlad je bleskovej můj, omluv styl, čísla jsem doplnil) píše: „Sběračská společenství mohou útočit, aby získala území, jako jsou (1) loviště, (2) prameny, (3) břehy či ústí řek, a zdroje důležitých nerostů jako jsou (4) pazourek, (5) obsidián, (6) sůl nebo (7) okr. Mohou krást (8) hospodářská zvířata nebo (9) uskladněné potraviny. A velmi často bojují o ženy. Muži mohou napadnout sousední vesnici výslovně kvůli (10) únosu žen, které znásilňují a rozdělují si jako manželky. Mohou napadat z (11) nějakého jiného důvodu a ženy pobrat jako bonus. Nebo mohou napadat, aby získali (12) ženy, které jim byly přislíbeny jako manželky, nebyly však odeslány v dohodnutou dobu. Mladí muži někdy útočí kvůli (13) trofejím, (14) válečným zásluhám a dalším důkazům agresivní zdatnosti, zejména ve společnostech, kde je to předpokladem pro dosažení dospělého postavení.“ Pinker to kupodivu vůbec, ale vůbec ničím nedokládá, nemá k tomu sebemenší odkaz, ale v dalším textu na tom staví. Přitom je to čistě představa, míjející se se skutečností. Skutečnost je spíš taková, jak ukazujou podrobný studie, že pro sběračský společenství neplatí 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9,10, 12, 13 a 14. Zbývající případy (8, 11) můžou za nepatrný zlomky dokumentovanejch násilnejch úmrtí u nomádskejch sběračskejch společenství (dohromady asi 2 %). Tahle společenství obecně válčej zcela výjimečně. Homosexualita je u nich tolerovaná, bejvaj ohleduplný k ostatním lidem (i cizím) i jinejm bytostem.

Pinker zkrátka účelově vybírá písemně doloženou dobu starověku a středověku, představující cca 2,5 % trvání moderního lidskýho rodu (ale z nich opět pouze to, co se mu hodí) a staví to do protikladu k moderní době, aby ukázal, že moderní doba je zcela specifická a zvláštním způsobem krotí přirozeně agresivní lidskou povahu. A to prostě není pravda, protože podrobný studium nomádskejch sběračskejch společenství (hypoteticky ilustrujících 97,5 % trvání lidstva, předchozí druhy, který byly patrně rovněž kooperativní a vnitrodruhově neagresivní po statisíce, možná milióny let) ukazuje, že nejsou v principu agresivnější, sadističtější, míň tolerantní a míň nakloněný spolupráci, než my. Moderní doba nepopírá naše přirozený evoluční nasměrování, naopak, je jeho důsledkem.
petluše 39676
30.6.2019 5:19:10
Oko za oko byl náhodou pokrok. Byl to zákaz nekonečné msty. Tys někomu vypichl oko, on tobě, tvůj strýc jeho strýci atd až to pohltilo celou rodinu. A On řekl - ne za jedno oko jedno oko, za smrt jednu smrt. Nebyla to negativní věc ale posun.
Tereza33 120401
29.6.2019 20:45:53
Mirku - já si myslím, že to je poměrně častý a takový věčný problém, tanec "mezi vejci", jak se snažíme dítěti poskytnout to, co potřebuje.

On rovný přístup při individuálních potřebách prostě nefunguje. A ta rovnost právě může být v tom vysvětlení, že jsme každý jiný.
Tereza33 120401
29.6.2019 20:44:26
Gretko - ano. Taky se učím. Pořád. Nejspíš to skončím až vlastním úmrtím. A to si občas říkám, jak už jsem stará a dospělá.
Slupka 133444
29.6.2019 17:37:56
O pocitu rodičů i dětí. Nadržování a spravedlnost není tak úplně o lásce, ale budiž: pokud se vám to takto vyvrbilo (že každé dítě se cítí být méně milováno, než to druhé), tak opravdu nejspíš mluvit s nimi o tom, co se jim nezdá... nejspíš potřebuje každé projevovat lásku jinak, takže když se rodič snaží o "spravedlnost" stejností, tak to nefunguje.
Pam-pela 97353
29.6.2019 17:29:09
To je ale o pocitu těch dětí, o soupeření, možná kus o vnitřní jejich nejistotě...
A možná je to normální, že ta dvě dětská ega určitým způsobem soupeří, určitě to má taky své návaznosti.
Pam-pela 97353
29.6.2019 17:26:57
Mirku, jako nekonečno, perpetuum mobile nebo tak nějak...pro přirovnání.
Taky fungujou omezeně 24 hodin denně...ale zítra je nový den...a zas a zas...
A tahle láska nemá svou druhou polaritu a je vlastně nevyčerpatelná.

A možná to není o tom lásku dávat, ale stát se jí...třeba jako slunce...taky nedává, je tou koulí, co nás ozařuje a díky níž žijeme, ale třeba ani záměr nás ozařovat možná nemá. Je tím.
~:-D
Mirek_ 118172
29.6.2019 17:24:18
Slupko,
o pocitu tvém nebo těch dětí?

Obě z mých dětí říkají, že tomu druhému nadržujeme. Čili dosáhnout, aby obě cítily "spravedlnost", asi není možné.
Třeba bych jim mohl nabídnout, ať spolu zkusí navrhnou spravedlivý přístup. Delegovat to dosažení spravedlnosti na ně.
 Názory 110 z 27900  [Dalších 27890 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.