| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - notáři a dědictví

  (?)
 Názory 110 z 5850  [Dalších 5840 >>]
Konzerva 153011
1.4.2019 15:58:19
"nenechaly nás na dědické řízení nic říct a mluvily za nás s tím, že se zrikame dědictví ve prospěch babičky. "

Pokud jste byli nezletilí a ony vás zastupovaly, tak to musel schválit opatrovnický soud. A ten by to asi udělal, kdyby hrozilo předlužení.

Ale spíš máš asi na mysli to, že když jste byli u notáře, tak vás prostě "ukecaly" a vy jste to podepsali. V tom případě máte smůlu, prostě jste s tím souhlasili a to platí.
Misakp 157574
30.3.2019 11:15:33
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně napadnutí dědictví. Jedná se o to, že nám před skoro 5 ti lety zemrel děda (otec našeho tatínka) a vzhledem k tomu, že jeho syn a náš tatínek zemřel nějakou dobou před ním tak jsme s bratrem byli dědicové taktéž s naší tetou a babičkou. Obě ale využily situace, která byla a nenechaly nás na dědické řízení nic říct a mluvily za nás s tím, že se zrikame dědictví ve prospěch babičky. Nyní ale všechny peníze dala zmiňované tetě a mě by zajímalo, zda se s tím dá něco ještě teď dělat?
77kraska 132593
2.2.2019 22:08:12
jo, kazdy dluznik v insolvenci je k nalezeni tady:

https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

Eleonor 56469
2.2.2019 17:45:11
Dari, moc děkuji.
Určitě, pokud si dá říct, pošlu toho dědice za odborníkem.
Říkala jsem si, že to nebude jednoduché.

Kdysi byla v exekuci moje známá, měla toho víc, nakonec prodala byt a poplatila to.
No, ale asi za rok se ještě někdo ozval a hrozilo zrušení prodeje toho bytu, protože jako dlužník již v exekuci prodala majetek a nezaplatila tento dluh.
Musela to prostě ihned zaplati, ber, kde ber...
Nebyla žádná vyhláška.
Dari79 114243
2.2.2019 16:31:24
a ano, je tu i ta možnost, že pokud ani ti dědici sami (chudáčci) neví, komu a kolik vlastně dluží (což je pro mě vždy těžko pochopitelné, že někdo neví, u koho si bral úvěr atd. - spíš si myslím, že lžou, resp. že se za to stydí, tak to nepřiznají) a zejména v kombinaci, kdy

dědici dluží
zůstavitel dlužil
dědici mají nezletilé děti

přijmout dědictví, jít do oddlužení, pak ten byt prodá ten správce a poplatí jejich dluhy i dluhy zůstavitele (které ti dědici zdědili) a v lepším případě dědici dostanou osvobození od zbytku dluhů - ale to je celkem drahé řešení (z prodeje nezajištěného majetku si správce bere až 25%), takže to bych volila spíše v případě, kdy fakt třeba ti dědici dluží přes milion, zůstavitel měl taky nějaké dluhy, byt má hodnotu 1,5 miln Kč, tam už by se to vyplatilo...

(pro zjednodušení, byl-li by to jen 1 dědic, dluhy celkem (jeho i zůstavitele) jsou 600.000,- Kč, ¨byt má hodnotu 1,5 miln Kč, pak by v insu správce byt prodal třeba za 1,4 miln Kč, 600.000 by dostali věřitelé, správce by si vzal svých asi tak 180.000,- Kč a tomu dědici by zbylo jen asi 620.000,- Kč.

Zatímco když by si to udělal "sám", byt by prodal za 1,5 miln, 600.000,- Kč by dostali věřitelé, asi by si musel vzít na to zkušeného advokáta, což by ho stálo se vším všudy počítám max. 50.000,- Kč, tak by mu zbylo třeba 850.000,- Kč).

Ale s rezervou, protože čím víc je tam exekucí, tím může být výhodnější řešení přes inso, než jen přes právníka, protože v inso se sice platí slušná odměna správci, ale zase se neplatí odměny exekutorům (které bývají 15% + DPH).

Čili - toto fakt není úplně jednoduché - šla bych za někým, kdo tomu rozumí se nejdříve poradit. A šla bych rychle. Denně přirůstají na exekkucích úroky, smluvní pokuty..., čím dřív, tím líp.Dari79 114243
2.2.2019 16:22:14
Jestli ale zůstavitel dluhy neměl (čili na bytě jako takovém exekuce nejsou) a dluhy mají ti dědici, tak to přece není problém... Ti dědici sami snad proboha vědí, komu a kolik dluží... (to, že to nevíš ty, neznamená, že to nevědí oni).

Pak platí to, co jsem psala výše, tedy že:

a) najdou si kupce

b) dědictví přijmou (oni ani odmítnout v takovém případě nesmí, protože by tím krátili svoje vlastní věřitele - takový úkon je pak odporovatelný ze strany věřitelů (dotčených exekutorů) )

c) kupec vyplatí jejich exekuce formou zálohy na kupní cenu

d) exekuce zaniknou, oni byt v pohodě prodají a zbytek peněz si nechají... Jestli mají i jiné dluhy, než v exekuci, tak "dobrovolně" z toho zbytku ty svoje dluhy mohou poplatit.
Na kupce žádné jejich dluhy nepřejdou... Pokud oni (dědici) zbytek peněz rozfrcají a nebudou to brát jako možnost, jak své dluhy poplatit, tak to je celkem jejich problém a nikoho jiného. Pro prodej bytu je zásadní pouze nemít exekuci - čili podmínkou je vyplatit jen všechny exekuce těch dědiců...


Pak je samozřejmě kombinovaná možnost, kdy dluhy měl i zůstavitel i je mají dědici a to je pak už ještě lepší kombinace... To už bych si bez zkušeného advokáta asi ani netroufla řešit.Dari79 114243
2.2.2019 15:59:27
BOhužel, neposlouchej ostatní holky, neví, o čem mluví...

Toto není tak snadné.

Likvidaci dědictví v tomto případě neuděláš, protože dědictví není předlužené.
Beru to tedy tak, že dlužil zemřelý (zůstavitel), dědici sami žádné dluhy nemají a tudíž se jen bojí, že s bytem zdědí i dluhy, jejichž přesnou výši samozřejmě vědět nemůžou.

Čili skutečně zde ti dědici mají jen dvě možnosti:

a) nedělat si s tím starosti, dědictví odmítnout (pak ale dědí další dědici z dalších skupin, takže se jen "černý petr" přenese na jiné - nedejbože na jejich vlastní děti)

nebo

b) dědictví přijmout, tedy zdědit ten byt a s ním skutečně i všechny dluhy, které ten zůstavitel měl, i když o všech opravdu vědět nemusí. Dluhy aktuální se zjistit dají celkem spolehlivě ty, které jsou už na exekuci - čili ty jsou zapsané jednak v centrální exekuci exekucí (výpis za 50,- Kč na poště) nebo jsou zapsané na LV k tomu bytu (za 100,- Kč na katastru). Dluhy, které zatím nejsou žalované a nejsou na exekuci, se skutečně zjistit spolehlivě nedají - můžou si projít poštu zůstavitele a jiné papíry, pohledat, kde co je. Ale jistotu mít nebudou. Čili pokud opravdu "tipují", že dluhy jsou 600.000- Kč a byt má hodnotu 1.500.000,- Kč, tak se jim asi vyplatí do toho rizika jít. ROzhodně tedy u notáře uplatnit výhradu soupisu, pak budou ručit za ty dluhy jen do výše nabytého dědictví...

Musí počítat s tím, že vstoupí do té exekuce jako noví povinní, takže skutečně ihned můžou exekutoři šlapat i proti nim, čii osobně bych to dělala tak, že:

a) zjistila bych si všechny exekuce, který zůstavitel měl - viz výše, v notářském spisu už by mělo být i přesné vyčíslení toho dluhu (posílá to exekutor notářce téměř automaticky), pokud nebude, požádat notářku, ať ty exekutory osloví a požádá je o vyčíslení

b) na okresním soudu podle místa bydlliště zemřelého bych si zjistila, jestli tam jsou nějaká neukončená soudní řízení - čili jestli jsou další věřitelé, kteří zůstavitele teprve žalovali a zatím to není až tak daleko (na exekuci) - to chvíli trvá + je nutné prokázat, že jsem potenciální dědic - příp. zase v součinnosti s notářkou

c) projít všechny papíry zůstavitele, vybírat mu schránku - dívat se, jestli chodí nějaké upomínky...

d) plus zjistit příp. jiné dluhy, typu dluh na nájmu, na elektřině atd.

e) takto zjištěné dluhy si spočítat a poměřit s hodnotou bytu

f) pokud to bude tak, že fakt můžu zdědit 1,5 miln a dluhy vychází kolem 600.000,- Kč, našla bych si kupce na byt, který bude ochoten ty dluhy vyplatit (ty na exekuci)

g) až poté bych dědictví přijala samozřejmě s výhradou soupisu - okamžitě poté podepsala s kupcem smlouvu, on by vyplatil exekuce, byt bych prodala, zbylých 900.000,- Kč bych hned neutratila, ale min. si nechala přiměřenou rezervu, kdyby se ozvali další věřitelé (neexekuční).


O likvidaci pozůstalosti je možné žádat až v případě, kdy je dědictví předlužené - čili dluhy by byly vyšší, než hodnota bytu.

POkud by se mi s tím nechtělo babrat a hrozilo by, že dluhy jsou třeba 1,2 miln, a neměla bych nezletilé děti, tak bych to dědictví odmítla...

Osobně si myslím, že zisk 900.000 Kč za trochu té námahy stojí.

A závěrem jako vždy - pořád existují advokáti, kteří všechnu tuto práci umí vyřídit (čili zkusit sepsat maximum jasných dluhů) - víc než 20.000,- Kč by to stát nemělo. :-)

(za tuto právní konzultaci jsi už ušetřila tak 2000 Kč, které bych ti naúčtovala, kdyby jsi s tímto dotazem přišla ke mně...)
ivett30 123876
2.2.2019 11:07:48
Soused, který je momentálně v insolvenci mi popisoval, že každý kdo požádá o insolvenci, bude zapsán na nějaké veřejné stránky a tam se k němu ve lhůtě tří měsíců mají přihlásit všechny společnosti, kterým dluží. Na základě toho prý pak soud určí, jestli ten dlužník má nebo nemá šanci na insolvenci dosáhnout.
Když se k Vám ve lhůtě tří měsíců někdo nestihne přihlásit, tak ten dluh prý propadá - to se ale asi moc často nestává.

Je to zkušenost zprostředkovaná od souseda, tak taky nevím jestli je 100% pravdivá
Sedací soupravy od českých ověřených obchodů na Favi.cz
Eleonor 56469
1.2.2019 23:45:39
Jsou to ztracené existence, neví pořádně co dluží. Jasně, dá se udělat výpis exekucí, ale tam nemusí být vše.
Eleonor 56469
1.2.2019 23:42:26
No, ale pokud by se někdo nevyplatil, nějaký věřitel, může být prodej i později zrušen. Pokud se věřitel přihlásí později . Nemá tam být něco jako při insolvenci nebo bankrotu, nějaké úřední oznámení, termín, kdy se mají možnost věřitelé přihlásit?

 Názory 110 z 5850  [Dalších 5840 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.