| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Dotazníky a průzkumy

Soutěžte o praktické ceny do kuchyně!

Zkuste štěstí a vyhrajete třeba jogurtovač či další ceny.

  (?)
 Názory 110 z 5169  [Dalších 5159 >>]
.libik 142094
19.7.2019 18:30:51
No Filipe, napsal jsi to moc hezky a nejsem s tebou v rozporu v otázce nutnosti znát širší kontext. Jenom si nemyslím, že znalec oblečení G. Principa, následníkových neduhů a dobové podoby Sarajeva, ho nemá~:-D

A pak je tu věc hodnocení dějin jako východiska pro dnešek či budoucnost a tady bych si dovolila připodotknout, že takzvané historické školy nejsou zajedno ani v aktuálním čase natož v chronologii posledních, řekněme, padesáti let.

I proto bych stále chtěla, aby žáci věděli, kdy že to bylo a "kdo v tom hrál", po souvislostech mohou svobodně pátrat a mohou o nich přemýšlet.
Nakonec i v té nejopisnější škole si žáček napíše do sešitu "Sarajevský atentát dal ZÁMINKU k vyhlášení .."~;)
Tante Bante 147015
19.7.2019 18:08:21
Vůbec ten pořad neznám, nedívám se na televizi, jen na ivysílání ~t~. Prostě mě jen překvapily otázky o Planckovi ve vlastivědné soutěži, ale pak někdo psal, že vlastně není jen vlastivědná. Planck mi nepřijde jako marginální osobnost, ačkoliv dějepis můj koníček není. Kdyby byl (jako že určitě je, ale já ho neznám) žebříček top ten světových fyziků, tak si myslím, že Planck by tam byl. Ale jen můj dojem.
Gladya, bývalá dasa, 63023
19.7.2019 17:55:08
Kudlo, jsem na tom podobně. A to mě dějepis vždycky bavil. O těch událostech, které mě opravdu zajímaly asi tuším i ten širší kontext, ale zdaleka ne všechno do hloubky. Filip to popisuje dobře.
Gladya, bývalá dasa, 63023
19.7.2019 17:50:06
Monty souhlas.
JaninaH 12107
19.7.2019 15:52:35
Tomu, koho historie 20. století zajímá a rád čte, doporučuji trilogii Kena Folletta Století. Je to rpzsáhlá rodinná sága, vlastně dějepis v beletrii, někdy je to umsměvné, třeba když se dva baví v posteli o situaci v britském parlamentu, nebo když se mladík “náhodou” připlete k požáru Říšského sněmu, ale výborně se to čte a žádná historická událost není vynechaná (i kdyby hrdinové románu měli jít jenom náhodou kolem).
JaninaH 12107
19.7.2019 15:43:52
Ano, to jsem chtěla napsat, že zemřel v Terezíně, a taky to, že se po atentátu chtěl otrávit, ale kapsle kyanidu nezafungovala. To poslední mám asi z nějakého filmu, protože jako bych to před sebou viděla, a je černovlasý.
Kudla2 58452
19.7.2019 15:42:50
Filipe,

ono hlavně historie je velice komplikovanej proces, kterej my ale máme tendenci vykládat značně zjednodušeně.

Vem si třeba jen takovou blbou otázku odsunu Němců.
Kudla2 58452
19.7.2019 15:41:39
Tak to už nevím, Filipe. ~;)

(a myslím si, že takových lidí, co to vědí, až zas tolik nebude).
Filip T. 134358
19.7.2019 15:39:33
Kudlo, a ještě to, že umřel v Terezíně, ne?
Filip T. 134358
19.7.2019 15:38:49
Libíku, omlouvám se, že to asi znělo jako odsuzování někoho. Ale ne – však to ani moc nevadí, dá se žít i bez toho.
A proč vlastně znát dějiny?!
Osobně myslím, že je to docela zapeklitá otázka. Ještě celkem donedávna byla historie v našich a podobných končinách koníčkem. Trochu zjednodušeně koníčkem lidí, co měli dost volnýho času a nebavily je furt hony na lišku, chlastání, zvelebování panství nebo rozšiřování rodinnýho podniku. A jako ke koníčku se k tomu taky většinou přistupovalo – kutilsky. S kritickým přístupem k údajům se babral málokdo, co napsal kdo dřív, bralo se jako hotovej fakt, beletristicky se to přibarvilo, kde údaje chyběly, přimyslely se podle asociace s nějakejma podobnejma dějinama.
Empirická, kritická historická věda v tom smyslu, jak ji známe, začíná v Evropě v 19. století. Trefilo se to do období, kdy v Evropě byla kolektivní poptávka po hledání „kořenů“, hledání „opravdovosti“, doba nacionalismů. Pro většinu z toho zůstalo to, že si tím mimoděk potvrzujou příslušnost ke skupině (Čech je ten, kdo mluví česky a zná poslední Přemyslovce), můžou sledovat moderní historický filmy a seriály a díky znalosti detailů si je můžou líp vychutnat (ještě před půl stoletím se filmaři s reáliema většinou moc nebabrali, dneska je naopak snaha dotahovat do těch detailů). A taky historický romány. Zábava je to víceméně i pro historiky. Jakou důležitost má vědecký zkoumání historie pro stát, pro společnost? Víceméně takovou, jakou mu připíšeme. A protože jsme se ve škole učili dějepis a učili jsme se, že je důležitý znát dějiny, připisujeme tomu relativně velkej význam. Některý ekonomové, sociologové a nejnověji taky biologové tam hledaj poučení pro vysvětlení aktuálních jevů.
Ale poučení z historie jako takový?
Často se cituje: „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat“ – krásnej výrok George Santayany, filozofa, kterej to hluboce promejšlel a sám na vlastní kůži zažil různý dějinný zvraty. V pozadí stojí obrovskej balík studia, než k tomu dospěl.
Může to bejt úctyhodnej výsledek, ale nakonec je to pořád prostě něčí výrok, není to žádnej přírodní zákon. Je známej, díky internetu ještě známější, ale většinou jsem ho v praxi zažil používat hodně povrchně, s průvodním výkladem typu, že historie nás učí nevěřit Němcům (Rusům, Američanům atd.). Zkrátka používá se proti smyslu původního výroku, k promítání politický současnosti do minulosti, která se hezky tvárně vymodeluje podle aktuální poptávky. Však minulost je nehmotná, nenafackuje nám, můžeme si s ní dělat, co chceme.
Historie je hlavně zábava, a její povrchní znalost nebo neznalost kontextu ničemu neubližuje, pokud se nezačne používat jako politická zbraň proti někomu.
 Názory 110 z 5169  [Dalších 5159 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.