tisk-hlavicka

To jste teda chudák, mladá paní!

11.10.2000 Štěpánka Kaňková, 7 názorů

Určitě to znáte všechny, vy, maminky dvou, tří a více kluků a žádné holčičky. Paní ve středním věku se skloní nad kočárkem a spustí : "To jsou krásná dvojčátka! Holčičky? Ne? Dva kluci? Aha. Tak to jste teda chudák, mladá pani, to budete jejich otrok!"

Stalo se mi to tolikrát, že mě to už ani nenaštve. Opravdu budu otrok?, říkám si, když se snažím uklidit vyžehlené prádlo a mí zlatí kluci (2 roky) mi "pomáhají". Trvá mi to třikrát déle, všechno musím znova poskládat, ale kluci jsou pyšní, jak už jsou velcí. Pak v urputné snaze uklidit si po sobě nočník ho Tomáš vylije a Jakub si do toho sedne. V duchu soptím, ale když oni tak rádi "pomáhají". Po dlouhé snaze se nám teď konečně podařilo, že kluci občas po sobě uklidí i nějaké hračky a neděláme všechno jen my, dospěláci.

Opravdu jsem chudák?, říkám si, když čistím mrkev a pomocníci mi ji třídí tak, že mám v hrnci čistou i tu od hlíny, když Jakub touží uklízet nádobí a tak tak zabráním pořezání rozbitou skleničkou. Když mi Tomáš přináší z kuchyně už úplně vystydlé kafe a vylije ho rovnou na koberec mezi dveřmi a když oba najednou pomáhají tátovi luxovat (od té doby co se luxu přestali bát), až do úplného vyčerpání všech zúčastněných.

Otrokem se opravdu necítím být, když mě jejich táta vystrčí z kuchyně a uvaří oběd. Jenom doufám, že to od něj děti odkoukají a budou se pak v kuchyni střídat všichni tři. Jen někdy si jako otrok připadám, třeba když stojím v noci u žehlení a triček, košil, pyžámek, kalhot a povlečení neubývá. Ale jsou na tom maminky holčiček jinak? Není to hlavně na nás, mámách, naučit kluky i holky, že v rodině se dělíme o všechno a každý musí přispět podle svých možností? My, dvoj- a vícečatové mámy své děti moc nerozmazlíme, ať máme kluky nebo holky.

Tak se usmívám, když kluci po sobě odnesou ze stolu, mrsknou miskou do dřezu (nesmím tam zapomenout nic rozbitného) a pak utřou jednou plínou sebe, stůl a když nezasáhnu, tak i podlahu.

Říkám si, až zase potkám nějakou takovou "milou" paní: "Když jim to vydrží, budu otrokářem!"

P.S. Jaký spodní tón jsem to zaslechla v hlase našeho kamaráda (otce zatím jedné dcery), když se ptal mého muže "Jak to děláš? Já umím jenom jednu holku."

Názory k článku (7 názorů)
Chudákem se člověk dělá sám Dagmar, 2 kluci 16.10.2000 20:35
*Re: Chudákem se člověk dělá sám Luz 20.6.2010 22:31
Žádný chudák nejsem.... Dana , 29 let , dvojčata 21 měsíců 25.10.2000 22:4
Dvojčata jsou paráda, víc práce pro mámu Libor Večerka, dvojčata 8 měsíů 27.5.2003 22:22
*Re: Dvojčata jsou paráda, víc práce pr... Veronika a též dva kluci 24.10.2004 12:59
Jak chudák? Hanka Chumlenová 3 kluci 13, 10, 10 23.9.2005 21:45
Mám víc času než maminky s jedináčky Vroni 6.11.2011 12:42
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.