tisk-hlavicka

Dvojčata podruhé - kojení po návratu z porodnice

26.3.2002 Podle vlastních zkušeností sepsala Pavlína Kallusová 3 názory

Návrat z porodnice domů se blíží a vy nemáte ani tušení, jak to všechno zvládnete. Alespoň prvních čtrnáct dnů mějte doma někoho na pomoc.

Ideální by bylo, kdybyste děti jen kojila, či krmila a se vším ostatním by vám pomohl váš manžel, maminka, babička nebo tchýně. Pokud se rodina o pomoc pere vyberte si toho, kdo vám skutečně pomůže a nebude se ve vašem bytě pouze plést a chovat se jako návštěva. Nejlepší bude, když pomocnici řeknete, co má udělat. Například vyžehlit, uvařit hrnec guláše, aby celá rodina měla tři dny co jíst nebo jít s dětmi na procházku. Zde vás musím upozornit, že miminka mohou ven až mají hmotnost 3 kg. U méně zralých dětí se tato hranice může i posunout nahoru. To znamená, že s dětmi můžete strávit i několik týdnů doma, obzvláště ve studených měsících.


1. Doma plně kojíte


Opustila-li jste porodnici bez doporučení přikrmování dětí, velice blahopřeji. Nebojte se, že by kojení mohlo stagnovat. I když bez notné dávky tvrdohlavosti a výdrže se stále neobejdete.

Je totiž důležité, aby děti papaly vždy spolu, i když jste dala přednost sólovému kojení. Zdá se vám sice, že vyhovět každému miminku, "kdy si řekne", není tak zatěžující, považte ale, jakou cestu máte před sebou a únava, ta "zákeřná potvůrka", se nastřádá a nikdo vám ji neodmaže.

Proto je opravdu velice důležité zavést dětem jakýsi řád. Miminka jsou ještě malá a tvárná a to je právě nejlepší čas zvolení správného režimu.

V příručkách o kojení jste se nepochybně dočetla, že se má kojit kdykoliv si o to mimčo řekne - tak na to rychle zapomeňte. To byste se z toho zbláznila.


2. Jak často tedy děti kojit?


V porodnici nám děti vozili ke kojení po třech hodinách. Ale plně kojený novorozenec má nárok na pití už za dvě hodiny. To znamená, že byste měla dodržovat alespoň dvouhodinovou pauzu.

Problémem ale je, že novorozenci často pijí "na etapy", to znamená, že se nenapijí za první přisátí. Potřebují si chvíli odpočinout - obzvláště nezralé děti, které po chvíli pití usínají. Zde by vám mohly být nápomocny vaše postřehy o pití dětí z porodnice.

Pokud mimčo pilo deset minut - slyšela jste, jak polyká, už mu více prs nenabízejte. Kdybyste mimčo zvážila, ujistila byste se, že je opravdu napité. Jenže kdo vlastní digitální váhu na děti?

Musí vám postačit zdravý úsudek.


3. Nezralé děti


Poněkud horší pořízení bude se slabším miminkem, co pije opravdu jen třeba tři minuty, a je dosti spavé. Pomůže mu, když jej přebalíte, protože se v chladu probere. Poté miminko zase přiložte. Nacvičila-li jste kojení dětí zároveň, využívejte jej co nejvíce, protože slabšímu miminku se bude lépe sát. Sourozenec mu pomáhá tím, že "spouští mléko" a slabšího sourozence sání nestojí tolik sil.


4. Pozor na velké spáče!


Říkáte si: "Ten menší stále spí, jen si trochu cucne a hned zas usne".

Nezralé miminko dospává čas, který mělo strávit ještě u maminky v bříšku. Pitím z prsu se velice unaví, jelikož je to pro něj namáhavá práce, trochu se napije a zase usíná. Únava se miminku nastřádá, tím se množství vypitého mléka nezvyšuje a miminko nepřibývá na váze. Takového spáče musíte na pití budit. Jestliže je druhé mimčo nenasytné a o pití se hlásí alespoň po3 hodinách, vždy spavé miminko vzbuďte a využijte společného kojení.


5. Nezralému miminku velice pomůžete, když jej první dny budete dokrmovat odstříkaným mlékem.


Pokud jste odhodlaná v kojení pokračovat, máte k tomu dobré podmínky (šikovnou babičku k ruce) a nezmáhá vás únava, neriskujte podání kojenecké lahvičky. Víte, že sání z lahvičky je technicky odlišné od sání z prsu, pro děti je jednodušší. Miminko by tedy mohlo prs odmítat. Starší a nenapapané děti mohou ovšem zvládat pít jak z láhve, tak z prsu. Ale to musí pití z prsu dobře "umět", což právě u nezralých dětí bývá problém. Některá miminka dokonce upřednostňují i alternativní dokrmování.

Alternativní krmení znamená krmit děti jinak než z kojenecké láhve se savičkou.

Například:

  • kapátkem
  • stříkačkou
  • lžičkou
  • kádinkou


6. Příklad jak a kdy dokrmit nezralé mimino


Nejste-li si jista, zda se děťátko napilo dostatečně, pro jistotu jej dokrmte odstříkaným mlékem z prsu, ze kterého toto mimino pilo. Vypilo-li dítě málo, alespoň se odstříkáním prsu tvorba mlíčka podpoří.

Odstříkala jste pouze 10ml a říkáte si, že to ani za dokrm nestojí?

OMYL! I 10ml udělá své, o to více u nezralého miminka. Vypilo-li dítě 40ml, s dokrmem je to hned 50ml. Jednoduše "každá kapka mléka dobrá".

Kolik se vám podaří odstříkat, tolik děcku nabídněte. Odstříkané mléko nalijte do čisté nádobky, ze které se vám bude dobře nabírat lžičkou. Tuto nádobku dejte do větší nádobky s vlažnou vodou, aby mléko rychle nechladlo (studené mléko by mohlo způsobit střevní potíže). Musím podotknout, že krmení lžičkou je opravdu pro pevnou ruku a silné nervy.

Vlastní zkušenost

Mně se dobře krmilo kapátkem. Jenže takové velké plastové kapátko s kulatou špičkou nekoupíte. Je ale součástí tekutých vitamínů pro děti do dvou let, jediných tohoto druhu na trhu. Jistě je v lékárnách najdete! Obsah lahvičky přelijte a kapátko použijte na dokrmování. Případné využívání vitamínů dítětem určitě konzultujte se svým pediatrem.

Kapátko má oproti jiným pomůckám tu výhodu, že jej dítě může jazýčkem obejmout stejně jako bradavku a snaží se sát. Mléko ale stejně teče lépe, a proto dítě může i tento způsob krmení upřednostnit před prsem.

Buďte tedy u kojení nezralých miminek maximálně trpělivá. Když si budete jista, že miminko pilo dlouho a dobře, nemusíte jej dokrmovat. Za dva týdny uvidíte veliký pokrok a možná už dokrmování nebude třeba. To ale konzultujte se svým pediatrem.


7. Co dělat když z prsu špatně pijí obě děti?


Zde musíte dobře zvážit, co je pro miminka a pro Vás nejméně namáhavé. S dokrmováním vám musí někdo pomoci. Jestliže jste na všechno sama, nekonečné kojení s dokrmováním by pro vás bylo vyčerpávající, a tak se asi neubráníte krmení z láhve, pokud ji děti budou chtít.


8. Nenapapané děti


Takové děti by nejraději trávily hodiny u prsů. Musíte je tedy v jejich vášni usměrnit a dodržovat mezi kojením alespoň dvouhodinové pauzy. Trávicí ústrojí se musí vyprázdnit a odpočinout si. Neustálým kojením mohou nastat zažívací potíže, i když je mateřské mléko nejlépe stravitelné. Děti mohou trápit větry a nadýmání.

Novorozenci mají sací reflex, takže kdykoliv jim nabídnete prsa, napijí se, neboť nevědí, kdy mají dost. Pak je trápí bolavá bříška, pláčou, vy si myslíte, že mají hlad, znovu je přiložíte a dostáváte se do začarovaného kruhu.

Chtějí-li děti neustále sát, naučte je na dudlík. Dudlík dětem nabízejte, třeba lehce přidržte v pusině, jestliže jej vyplivnou, zkuste to později nebo opatrně (abyste je nenaštvala) další den.

Dětem, které špatně pijí z prsu, rozhodně dudlíkem nepleťte hlavu.


9. Jak na prdíky?


Jde vlastně o novorozeneckou koliku, kterou více trpí chlapci. Kolika může děti potrápit až do tří měsíců věku, kdy už se děťátko začíná pohybovat a větříky mohou lépe odcházet. Mimčo usedavě pláče, kroutí se, krčí nožky k bříšku, rozhazuje ručkama. Tak poznáte že jej trápí "prdíky"!

Vůbec nejlepší prevencí proti nadýmání kojených miminek je, když, maminko, budete pít 2x denně fenyklový čaj. Až si na něj budete vařit vodu přidejte do ní špetku kmínu a majoránky a nechte chvilku povařit. Touto scezenou vodou zalijte porcovaný fenyklový čaj, který jste koupila v lékárně. Nepijte bublinkové vody, nejezte nadýmavé potraviny a teplé pečivo.

Váš pediatr může předepsat i kapky proti nadýmání, které však koupíte i bez lékařského předpisu. Stojí kolem 80,- Kč. Kojeným dětem se podávají po pití tak, že trošku mléka odstříknete na malou lžičku, přidáte předepsané množství kapek a podáte miminku. Jinak se kapou do lahvičky s mlékem.


10. Když mimika stále pláčou.


Spousta dětí pláče, aniž by kdo přišel na to, proč se tak děje. Miminka jsou napitá, čistá přebalená, zkrátka jste udělala vše pro jejich spokojenost. Přesto pláčou obě, nebo jedno. Naučte se nechat je trochu poplakat a hlavně je nezvykat na chování.

Teď když jsou mimča malá a máte doma pomoc, možná vás chování tolik nezatěžuje. Ale co až děti povyrostou, budete na vše sama a miminka neusnou jinak než v náruči? Proto děti "neuchovávejte". Strašně byste si tímto zlozvykem zkomplikovala život. Raději děti pohlaďte a vlídně na ně promluvte. Abyste při jejich pláči tolik citově netrpěla, pomyslete na to, že miminko celý den jen baští, spinká a musí ze sebe nabitou energii nějak uvolnit - tak prostě pláče. Když by jej něco trápilo, dá to najevo usedavým pláčem, který i nezkušená maminka brzy pozná. Zde ovšem musím podotknout, že nezralá miminka by neměla moc plakat, aby se ještě více neunavila.


11. Vy se obáváte, zda dětem vaše mléko stačí.


Týdenní váhový přírůstek novorozence je 15-30dkg. Jak ale poznáte, kolik miminka přibrala?

Můžete se domluvit s pediatrem a každý týden miminka přivést do poradny převážit. Někteří lékaři dokonce váhu půjčují.

Miminka však můžete zvážit i doma na obyčejné kuchyňské váze. Jeden čas se na takovou váhu prodával i nástavec na vážení dětí. Poptejte se známých, třeba takový nástavec někdo vlastní. Šikovný tatínek kutil může váhu upravit tak, aby se na ní děti bezpečně zvážily. Taková váha nezváží kolik miminko vypilo mililitrů mléka, ale týdenní přírůstek zvážíte docela přesně.


12. Stolička miminek také napoví


Plně kojené dítě může mít stoličku při každém pití (nejde o průjem), ale i jednou za dva dny (najde o zácpu).

Stolička musí být sytě žlutá až rezavá, připomínající konzistenci míchaných vajec.

Stolička nesmí:

  • hnilobně zapáchat
  • být sytě až brčálově zelená
  • v ní být stopy krve
  • obsahovat hleny

Při každém takovém nálezu stoličky vždy kontaktujte pediatra.

Občas však shledáte stoličku tmavě zelenou jako zmrazený špenát. Pokud se vyskytne jednou za dva dny a jinak miminko nekakalo, mluvíme o tzv.hladové stoličce. Miminko může mít opravdu málo mléka.

Pokud mimčo kaká často - při každém pití - a vloudí se takováto tmavě zelená stolička, znamená to, že miminko nestačí mléko strávit. Musíte mu mezi pitím dopřát větší pauzu.


12a. Když děti hodně blinkají.


Jsou děti, které si téměř neublinknou, oproti jiným, co ublinkávají stále. Časté ublinkávání nevadí, alespoň miminko méně trápí zažívací potíže, protože se nadbytku mléka zbaví. Některá často kojená miminka po pití téměř zvrací, nesmí ovšem vyzvracet obloukem dvě dávky po sobě. V takovém případě se poraďte se svým pediatrem. Pokud jde skutečně o neustálé "přepíjení", postačí místo jedné mléčné dávky miminko nakrmit rýžovým odvarem. Žaludek se tak vyprázdní. Jak jsem již uvedla, děti, které téměř neublinkávají, trápí častěji novorozenecká kolika, proto dbejte na odříhnutí po každém pití, což je u dvojčátek časově náročnější.


13. A teď jak to všechno časově skloubit?


Ať se sebevíc snažíte dodržovat intervaly mezi krmením, zjistíte, že děti nelze koupat každý den ve stejnou dobu. Jeden den je vykoupete v 19 hodin, avšak druhý den je na koupání budete budit ve 21 hod. To proto, že ještě nerozlišují den a noc. Přesto se co nejvíce snažte krmit děti spolu. Uvidíte, jak se vám to později zúročí.


14. Pro názornost popíšu režim čtyřtýdenních dvojčat.


Kluci se narodili ve 37. týdnu těhotenství, tedy o tři týdny dříve.

Martin: 2630g a 47cm

Petr: 2420g a 49cm - nezralý, velmi špatně pil z prsu, v inkubátoru pobyli tři dny.

21 hod: děti se koupou, protože Peťa (nezralé mimino) pláče, nakojím ho samotného

21:30: nakojím Martina a Petřík usíná

21-22: Martin pláče - trápí ho prdíky - dávám mu kapičky

22:00: Martin usnul

23:30: Petřík se vzbudil, ale Martin spí

23:40: Petřík začal plakat

23:45: vzbudím Martina a nakojím je současně. Přebalím je.

00:00: oba dva usínají

2:30: Martin pláče (to je ten silnější) - nechám ho plakat

3:00: budím Petříka a kojím je současně - Petřík pil málo, musím ho dokrmit

6:00: vzbudili se současně, nakojím je, přebalím

7:00: oba spí.

Snídáme s dcerkou, uklízím,vařím oběd

10:00: Martin pláče, budím Petra a kojím současně, zdá se, že Petřík pil málo, musím jej dokrmit, přebaluji

11:00: znovu kojím oba zároveň, neboť chceme jít na procházku tak, aby déle vydrželi napití

13:00: utíkám z procházky, protože Petřík pláče

13:30: kojím Petra samotného, Martin dospává v kočárku - je mi líto ho budit. Zato Petr se dobře napil - nemusím ho dokrmovat

14:15: Martin se vzbudil, kojím ho samostatně, Petr už zase spí

14:30-15:45: Martin pláče

16:00: Martin stále nespí, ale Petr se budí

16:15: kojím oba zároveň a Martin usíná

17:00: spí i Peťa

18:45: Petr je vzhůru, nakojím ho samostatně a jdu ho koupat, mezitím se vzbudí Marťa, vykoupu ho

19:15: Kojím je zároveň, i když Petr pil před půl hodinou, abych je časově srovnala

Za den děti pily 9x (někdy pijí i 10x) a vždy spolu nebo s půlhodinovým odstupem. Je to otázka citu.

Nejednou se dostanete do situace, kdy jednomu miminku vyhovíte, ale "nabouráte" si tím třeba i celý den. Je pravda, že malá miminka, jak jsem se již zmínila, jsou tvárná a snadněji je uvedete do správných kolejí. Čím budou starší, tím musíte být důslednější.


15. Jaké asi budou noci?


Probdělé noci jsou největším strašákem rodičovství vůbec. Kolem novorozenců je v noci stejná práce jako ve dne. Musíte je přebalovat, protože kakají po každém kojení, sem tam se i poblinkají. Musíte je převléci do čistého. Přestože děti ještě rozdíl mezi dnem a nocí nerozlišují, vy už noční atmosféru navozujte.

  • nerozsvěcujte ostré světlo, stačí malinké orientační světýlko
  • nemluvte na děti, nesmějte se na ně, nelaškujte s nimi
  • provádějte jen to nejnutnější.

Na noc používejte kvalitnější papírové plínky, přebalujte jen když se miminko pokaká.

Zato ráno mluvením a úsměvy nešetřete.

Bylo by pro vás, maminko, výborné, kdyby vám třeba manžel v noci děti na kojení podával, abyste je rozespalá neupustila. Pijí-li děti z láhve, o to více pomoc oceníte. Když budete na všechno sama, zjistíte, že než všechno kolem dětí obstaráte uplyne hodina a půl. Než se zklidníte a usnete, je pryč další půlhodina a děti se mohou už za dvě hodiny hlásit o pití.

O děti krmené lahvičkou se starejte s někým napůl. Jednu noc spěte, druhou se starejte vy. Opatrování můžete rozdělit i na půlku noci.


16. Jak poznáte, že by už děti měly v noci spát déle?


Prvním signálem je to, že miminka v noci přestávají kakat, protože i zažívací ústrojí potřebuje odpočinek. Mimčo se pokaká třeba až nad ránem ve 4hod. O to více dodržujte noční rituály popsané výše. Pouze děti nakrmte a položte je do postýlek. Přebalujte je jen pokakané, a to co nejrychleji. Nereagujte na jejich smích, nevšímejte si jich, nechte je v klidu usnout nebo i poplakat. Čím více budete s dětmi "vymýšlet", tím to bude horší.


17. Miminka krmená z láhve


O kojení bylo napsáno mnoho. Jak si práci ulehčit, krmíme-li děti uměle? Na krabici každého kojeneckého mléka se dočtete, že jej máte připravovat vždy čerstvé do sterilních lahviček.

Pomyslete jen, kolikrát byste láhve vyvářela. Novorozencům lahvičky vyvařte 1x za 24 hodin. Alespoň na noční krmení si mléčné dávky připravte, rychle je zchlaďte dejte do ledničky. Před krmením mlíčko ohřejte v teplé vodě. Ohřívání v mikrovlnné troubě se nedoporučuje, neboť ohřívá nestejnoměrně. Mně však "mikrovlnka" strašně ulehčila práci.


18. Pozor na únavu


Jestliže máte doma pomocnici, co nejvíce ji využijte. Pomyslete na to, jak váš organismus dostal dvojnásobným těhotenstvím zabrat. Věnujte se jen miminkům a staršímu dítku, aby si nepřipadalo odstrčené. Jste-li na všechno sama, nebo máte pomocnici občas, pak doma dělejte jen to nejnutnější. Jednoduše zapomeňte na mytí oken. Možná někdy zjistíte, že jste dva týdny ani nevyluxovala. To se ale nedá nic dělat. Pokud nejde o nepořádek ohrožující zdraví, překročte jej dlouhými kroky. Nic nedbejte na případné pomluvy "milých příbuzných", co se vetřeli na návštěvu, zrovna když jste si chtěla chvilinku zdřímnout.


Dobrá rada


Doporučuji vám minimálně dva měsíce k miminkům žádné návštěvy nepouštět, obzvlášť, jsou-li nedonošená a malá v zimních měsících. Víte, jak i hloupá rýma dokáže potrápit novorozence, nemluvě o komplikacích, které může způsobit. O nemocné děti je dvojnásobná starost. Kolik času byste strávila jen odsátím nosíků, odměřením a podáním léků. Za to vám nestojí ani ta nejštědřejší návštěva!!! Jestliže máte doma starší dítě, o nemocech víte své.

Příště nám miminka povyrostou, začneme s odstavováním, podíváme se, co všechno už umí a nezapomeneme na jejich bezpečnost.

Asi se to zdá všechno složité, ale když si vše dobře uspořádáte a využijete pomoci příbuzných, prvními týdny se prokoušete dobře.

Názory k článku (3 názorů)
Dvojčata keliska 8.8.2005 11:25
*Dítě zuzek 16.8.2005 17:33
*Re: Dvojčata n 8.11.2007 21:54




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.