tisk-hlavicka

Lékaři varují: Energetické nápoje nejsou pro děti!

17.10.2013 Klááára 10 názorů

Američtí lékaři žádají zákazu reklamy na energetické nápoje zaměřené na děti.

Mnozí teenageři se v současnosti bez nich nedokážou obejít, ale následky mohou být hrozivé kvůli vysokému obsahu cukru, kofeinu a dalších povzbuzujících a konzervačních látek.

Podle údajů Českého zdravotnického fóra pije pravidelně energetické nápoje asi 10 až 15 % českých dospívajících. Brzy se z toho stává návyk - něco jako droga, bez které si člověk svůj den v kondici neumí představit," varuje psycholog Jan Kulhánek z Ambulantního centra psychoterapie Anděl v rozhovoru pro iDnes.

Americká pediatrická akademie vydala v magazínu Pediatrics již druhou studii týkající se problematické otázky vedlejších účinků energetických nápojů. První studie, která vyšla na začátku roku 2011, zkoumala účinky nápojů konzumovaných v kombinaci s alkoholem. Lékaři zdůrazňovali nebezpečí tzv. střízlivé opilosti. Nápoj s vysokým obsahem kofeinu potlačí viditelné příznaky opilosti. Kofein sice účinky alkoholu zamaskuje, nesníží však riziko poškození organismu. Kromě nebezpečného chování, kdy jedinec přecení svou střízlivost, je tělo také více náchylné k závislosti na alkoholu. Potlačené účinky alkoholu donutí jedince k vyšší konzumaci, než na jakou je zvyklý. Výzkum prokázal, že u lidí, kteří pijí energetické nápoje minimálně jednou týdně nebo častěji, je významně vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu.

Poslední studie Americké pediatrické akademie se zaměřuje na účinky, které mohou mít látky obsažené v energetických nápojích na organismus dětí. "Děti ani dospívající by neměli pít energetické nápoje. Jejich tělo je nepotřebuje a na některé obsažené látky reaguje mnohem intenzivněji než dospělé tělo," říká doktor Holly Benjamin z Americké pediatrické akademie. Studie poukazuje na fakt, že každý z energetických nápojů má jiné složení. Některé kombinace vitamínů a rostlinných extraktů nemají dokonce zmapované účinky. Nebezpečné pro dětský organismus je zejména množství kofeinu - v průměru je cca 70 až 80 mg v jedné plechovce. Toto množství je více než třikrát větší než obsah kofeinu v běžném pití kolového typu. Další kofein je obsažen nepřímo v jiných ingrediencích těchto nápojů, jako jsou kolový ořech, kakao nebo guarana. Doktor Benjamin v rozhovoru pro Reuters Health popisuje případ 15letého chlapce s diagnostikovanou hyperaktivitou, který musel být hospitalizován, kvůli tomu, že vypil 2 půl litrové láhve nealkoholického nápoje Mountain Dew. Tento nápoj způsobil obsaženým kofeinem chlapci vážný srdeční záchvat. Podle Benjamina je třeba obsahu energetických nápojů věnovat větší pozornost a lépe jejich výrobu a prodej legislativně ukotvit. (Zdroj: vodarenství.cz)

Kromě negativních účinků na mozek upozorňují lékaři i na možnost poškození srdce, které je zatěžováno vysokámi dávkami kofeinu.

Zvláště dívky jsou navíc ohroženy tzv. drunkorexií, formou poruchy příjmu potravy. "Pravidelné míchání alkoholu s energetickými drinky a souběžné omezování se v jídle je znakem poruchy příjmu potravy s názvem drunkorexie. Dochází tu k přetěžování organismu s velkým rizikem zdravotních komplikací, psychicky člověk balancuje mezi uměle vytvořenou euforií a depresivním vyčerpáním," varuje psycholog Jan Kulhánek mladé dívky, ale i chlapce.

Názory k článku (10 názorů)
Souhlas Simča, dcery *1988 a 1997 17.10.2013 12:54
*Nápojové automaty ve školách Chiwule 17.10.2013 19:39
**Re: Nápojové automaty ve školách š. 18.10.2013 11:7
***Re: Nápojové automaty ve školách Chiwule 18.10.2013 12:23
nic nejni zdravé danny 17.10.2013 16:32
*Re: nic nejni zdravé Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 18.10.2013 6:27
*Re: nic nejni zdravé Filip Tesař 18.10.2013 8:15
*Re: nic nejni zdravé .kili. 18.10.2013 10:28
**Re: nic nejni zdravé Filip Tesař 18.10.2013 12:12
*Re: nic nejni zdravé Cimbur 20.10.2013 9:21
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.