tisk-hlavicka

Smutná maminka, malé miminko?

15.1.2013 Děti a my 7 názorů

Podle jedné švédské studie existuje spojitost mezi matčinou depresí během těhotenství a porodní váhou jejího dítěte.

Je notoricky známé, že alkohol, kouření a některé léky jsou faktory, které se během těhotenství negativně projevují na zdraví ještě nenarozeného dítěte. Jaký vliv ale může mít psychické onemocnění matky před narozením miminka, o tom se tolik neví. Vědkyně ze Švédska a Bangladéše tento vliv na zdraví dítěte popsaly v odborném magazínu BMC Public Health: ženy, které během svého těhotenství trpí depresemi a silnými stavy úzkosti, častěji přivedou na svět miminko s nižší porodní hmotností, než je obvyklé. Stručně řečeno, smutné matky mají menší děti. Hashima Nashreen a Maigun Edghborg sledovaly přibližně 720 žen z Bangladéše, které byly ve třetím trimestru, a sledovaly matky i jejich děti ještě šest až osm měsíců po porodu. Překvapivě velký počet žen bylo v poslední třetině těhotenství depresivních a skoro čtvrtina z nich trpěla opakovaně záchvaty úzkosti. Děti těchto maminek vážily v průměru zřetelně méně než děti psychicky úplně zdravých matek, a to přesto, že se nejednalo o děti předčasně narozené.

Ale jak si takovou souvislost mezi depresí, úzkostí, a neprospíváním dítěte vysvětlit? Podle obou autorek mohou být na vině nejrůznější faktory. Je možné, že tento negativní vliv na růst embrya mají stresové hormony, vylučované ve zvýšené míře v souvislosti s depresí nebo strachem. Navíc o sebe ženy, které trpí depresí, méně pečují, a jsou méně schopné zaměřit se na to, aby se jejich potomkovi dobře dařilo. V Bangladéši, kde studie proběhla, je situace o to závažnější, že tu je velmi vysoká novorozenecká úmrtnost - 42 z 1000 dětí nepřežije první dny po narození.

Čtvrtina až třetina dětí se narodí s nízkou porodní váhou, a ta je spojena právě s vyšším rizikem, že dítě zemře. Je možné, že se tu roztáčí začarovaný kruh - žena, která se bojí o život svého nenarozeného dítěte, přivádí na svět dítě s nízkou porodní hmotností, které je ohroženo víc než ostatní děti…

Zdroj: BMC Public Health online

Názory k článku (7 názorů)
Relevatní výsledky??? moai 15.1.2013 11:42
*Re: Relevatní výsledky??? Jája 15.1.2013 12:50
*Re: Relevatní výsledky??? kreditka 15.1.2013 16:20
Nemyslím, že je to pravda Nesulka+Niky+Vil 15.1.2013 18:58
Si myslím, že to není až tak pravda:-) myskaMiska 17.1.2013 11:26
To je zase výzkum... Vocilka 19.1.2013 23:57
áha Jolisek 20.1.2013 22:2




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.