tisk-hlavicka

Optimismus v těhotenství a zdraví dítěte

10.1.2001 Psychologie Dnes 4 názory

Optimisticky naladěné ženy porodí zdravější děti, lépe spí a zachovají si štíhlou linii. To je závěr dvou oddělených studií, které byly publikovány v listopadovém čísle Journal of Health Psychology Americké psychologické asociace.

Obou studií se účastnily americké ženy mezi 20 a 46 lety s různým socioekonomickým zázemím. Ženy byly vyzvány, aby popsaly svůj pohled na svět a umístily samy sebe na stupnici imaginárního sociálního žebříčku, kde desátá příčka znamenala dobré zaměstnání, kvalitní vzdělání a finanční zajištění, zatímco první příčka znamenala nejistotu a chudobu.

Prvního výzkumu se účastnilo 129 žen s vysoce rizikovým těhotenstvím (ženy, které během předchozího těhotenství potratily, diabetičky či ženy, které měly v průběhu těhotenství problémy s krvácením). Ženám byly předloženy různé výroky typu: „Vidím svět z té lepší stránky, vždy očekávám to nejlepší,“ nebo „Málokdy očekávám, že by věci mohly jít po mém.“ Ženy, které volily nejpozitivnější výrok, porodily silnější, zdravější děti a průběh porodu byl méně komplikovaný. Podle autora experimentu Marci Lobela se do tohoto výsledku může promítnout i to, že optimisticky naladěné ženy častěji cvičily, což mělo kladný vliv na vyšší gestační věk dítěte při porodu.

Druhé studie se účastnilo 160 zdravých žen mezi 30 a 46 lety. Ženy, které samy sebe na socioekonomickém žebříčku zařadily výše, a měly tedy o sobě kladnou představu, byly celkově zdravější. Neměly večer problémy s usínáním, zůstaly štíhlejší a obecně se cítily více fit.

Hormon kortisol, spojený se stresem, vede podle autorů výzkumu k vyššímu abdominálnímu (v oblasti břicha) přírůstku na váze a byl evidentní u žen, které samy sebe na zmíněné škále umístily na nízké příčky.

Názory k článku (4 názorů)
ale co s tím? Hanka3 děti a 4na cestě 20.1.2006 22:1
*Re: ale co s tím? borovice + 5 22.1.2006 9:27
To je srandovní článek :) ...neviditelná... 16.4.2007 21:55
optimistický článek Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 17.4.2007 12:4
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.