tisk-hlavicka

Samovolný potrat - a co přišlo potom...

19.5.2008 Hanka K. 167 názorů

Nejsem první ani poslední na světě, kdo to zažil. Pocit prázdné náruče, bolest v srdci, obrovská touha po miminku... Málokdy se ale mluví o tom, co přijde potom - při první menstruaci po potratu. Tak jsem se o tom rozhodla napsat ze své zkušenosti.

Mě na to naštěstí upozornila kamarádka Jindra, která kdysi přišla o dvojčata. (Za čas se jí narodili kluci - zase dvojčata). Řekla mi: "To nejhorší přebolelo za chvíli. Ale jak jsem to poprvé dostala, VŠECHNO se mi zase vrátilo. Všechny ty emoce, bolesti, smutek... Prostě jsem si to prožila znovu, podruhý." Tak jsem si řekla: "No fajn, vím, co mě čeká a jsem na to připravená. Aspoň se toho neleknu a budu vědět, o co jde."

Ovšem na to, co přišlo, jsem vůbec připravená nebyla. V mém případě byla následná deprese mnohem horší než první bolest ze ztráty milovaného dítěte. Emoce se mnou prostě "praštily o zem a vytřely se mnou podlahu". Vůbec jsem nebyla schopná je ovládat a byla jsem v tom stavu tři týdny.

Teď už je to několik let zpátky, dávno přebolené, a zpětně se taky na celý zážitek dívám trochu s odstupem. Ale třeba to samé v bleděmodrém zažívá některá z vás právě teď, a proto se k tomu vracím.

Celá ta depka spočívala v tom, že jsem si připadala nemožná a zbytečná. Napadaly mě myšlenky typu: Celý můj život je vlastně k ničemu, jsem každému akorát na překážku. Nebo: A když už jsem se snažila udělat něco dobrého, tak se to stejně nesetkalo s úspěchem. Snažím se, ale výsledek žádný. (Zajímavé je, že se mi zrovna vybavily právě ty případy, které neměly úspěch, ale ty lidi, kterým jsem něco dobrého přinesla a zůstalo to na jejich životech vidět, na ty jsem si nějak ne a ne vzpomenout.) A vůbec nejhorší myšlenka byla: I kdybych měla dítě, tak by můj život byl prázdný a k ničemu, to by přece na tom nic nezměnilo. Ještě i tomu dítěti bych kazila život.

Rozumějte, nejsem zas tak psychicky labilní, abych takovým myšlenkám věnovala vůbec pozornost. Ale v té době jsem se prostě pod tím skládala a opravdu nebylo pro mě možné se s tím poprat a přijmout v srdci, že to NENÍ PRAVDA. Logicky jsem to věděla, ale necítila jsem se o nic líp. I manžel se mě snažil povzbudit, podpořit, vysvětlit mi, že to není pravda, že znamenám pro něj hodně. Tak jsem si pomyslela, že je hodnej, že se tak snaží, ale v mém nitru to nic moc nezměnilo. (U každého se to projeví jinak, kamarádka Dáda zase začala mít po potratu premenstruační syndrom, i když ho předtím nikdy neměla. Takže byla vždycky před menses lítostivější a výbušnější.)

A tak jsem se snažila aspoň vybrečet. Jenže to bylo taky zlé. Když člověk brečí půl hodiny, hodinu, dvě, a pořád se necítí ani o chlup líp, tak něco není v pořádku. Tak jsem si řekla, že to nemá cenu, abych bulela, vyčerpávala se, a stejně necítila žádné uvolnění. Takže jsem radši nebrečela. Jen jsem si tu tmu nosila v sobě.

Na to se začala nabalovat ještě jedna věc - moje staré a dávno zapomenuté zlozvyky začaly znovu vystrkovat růžky. A já jim podléhala. A tak jsem se nenáviděla, protože jsem prohrávala s mýma zlozvykama, a čím víc jsem se těm zlozvykům poddávala, tím víc jsem se nenáviděla - a tak pořád dokolečka. No, začarovaný kruh jedna báseň.

A samozřejmě ten potrat měl vliv i na náš sexuální život. Na jednu stranu jsem měla chuť na sex, abych se trochu odventilovala - potřebovala jsem to jako sůl. Na druhou stranu, jen jsem pomyslela na ta místa, odkud mi vzali mé milované dítě, cítila jsem bolest, hnus, nepřijetí svého těla, a s takovou se moc do sexu asi nikdo nehrne. A svým způsobem jsem cítila i odpor sama k sobě jako k ženě, i k mému manželu jako k muži, protože jsem chtě nechtě vnímala u nás obou nějaké selhání. Samozřejmě, vědomě jsem chápala, že nemáme vinu na tom, co se stalo. Ale podvědomě jsem to tak cítila, a bylo fakt těžké to změnit. Obzvlášť když se mělo schylovat k sexu.

Uf. To zní černě, že jo? Ale že jsem si to zažila, tak můžu říct i pár povzbuzení nebo rad, které by mi tehdy možná pomohly. Nebo k čemu jsem po této zkušenosti došla.

  1. Nebojte se. U každého se může tohle období projevit jinak. Nikde není psáno, že to musíte prožít tak jako já. Ale buďte připravená, že to bude bolet. A až to přijde, vždycky si můžete říct, stejně jako v pubertě: JSOU TO JENOM HORMONY. LEŽ Z PODVĚSKU MOZKOVÉHO. Možná mám problém tomu uvěřit nebo to tak cítit, ale zatím to vezmu aspoň jako logický fakt, než to přejde.
  2. Vyplačte se. A jestli to nepůjde, nebo to bude příliš silné, tak to odložte. Některý kalich je příliš hořký, než aby šel vypít najednou. Ztracené miminko budete nejspíš oplakávat na několikrát. A je to tak dobře. Ta bolest všechna najednou by byla nesnesitelná. A jestli vám teď pláč nic nepřináší, radši se zaměřte na něco jiného. Třeba si dejte kafe s kámoškou. Nebo se pomazlete se psem. Ale nebrečte, pokud vám pláč jenom přitěžuje. Ten pravý čas přijde, a pak se slzama odplaví i bolest, kousek po kousku, až nezůstane vůbec. Každá rána se jednou zahojí, akorát po některých zůstane jizva. Už vždycky budu vědět, že jsem potratila. Ale dneska už to nebolí, zůstala jen smutná vzpomínka - jako ta jizva.
  3. Nemám vyhraněný názor na antidepresiva. Určitě nejsou samy o sobě všelékem. Ale zpětně si myslím, že by mi možná mohly pomoct. Každopádně to bylo jediné období v mém životě, kdy jsem o něčem takovém uvažovala. Jen jsem dopředu nevěděla, že to bude trvat tak dlouho a že to bude tak drsné. Ale to si musí zvážit každý sám. Já to nakonec taky přežila bez nich...
  4. Jestli jste se vrátila k některým zlozvykům, MĚJTE SE I TAK RÁDA. Zlozvyky jsou vlastně naše úniky před realitou, a potrat je hodně bolavá záležitost. Možná není správné vrátit se ke svým zlozvykům, ale je to pochopitelné. A jestli jste už dřív nad sebou zvítězila, tak se to určitě podaří zase. Uvidíte!
  5. Co se týká sexu, tak to zkuste trochu "nechat koňovi". Čas je nejlepší lékař. Teď se třeba můžete cítit především jako "selhávající schránka na děti", než jako přitažlivá žena. Ale to časem odezní, a budete se zase vnímat jako krásná a milovaná žena. Pokud to trochu půjde, tak se třeba přesto občas milujte, ale musíte vědět sama, kdy jste na to už připravená. Zkuste ale mnohem víc v tomto období zaměřit svůj vztah na držení za ruku, objímání, pusinky... Však taky není špatné znovu si zažít "chození". A oba teď potřebujete cítit lásku a přijetí, a to je v bolavých obdobích mnohem důležitější než sex.
  6. Teď záleží na vašem zdraví, fyzickém i duševním. Dobře si pamatuju, jak mi moje kolegyně a kamarádka Helena po návratu do práce vzala kolem ramen a zašeptala do ucha "Hodně zdravíčka přeju." Možná neřekla nic světového, ale řekla to tak mile a přátelsky, že mi úplně vyloudila úsměv na tváři a sluníčko v duši. A její přání se splnilo - u doktora se na kontrole až divili, jak rychle jsem se zahojila a nastal mi zase cyklus.
  7. UŽÍVEJTE SI! To zase souvisí s tím duševním zdravím :-) Když jsme měli to nejhorší období za sebou (hned to nejde, člověk je příliš smutný), začali jsme s manželem mnohem víc jezdit po výletech, do přírody, na hrady, užívali jsme si, co to dá. Dokonce jsme navázali mnohá nová přátelství; manžel začal dělat přednášky, které měly velký ohlas; já zase začala pracovat u dětí (školního věku)... Zkrátka, zaměřili jsme se i na jiné oblasti svého života. A na těch pár měsíců vzpomínám moc ráda. Nikdy předtím ani potom jsme nežili tak plnohodnotný život (vyjma rodinného - později se nám narodily děti), bylo to moc fajn. Kamarádka po stejném zážitku se zase s manželem vydala na chovnou stanici pro nového pejska, a taky si tím naplnili myšlenky i život, než přišlo to vytoužené děťátko. Můj manžel to vyjádřil krásně, když mi navrhl: "Jestli budeme mít brzo děti, tak už nikdy nebudeme mít tolik času jako teď. Pojďme toho využít a užívat si života." A jsem moc ráda, že jsme to udělali. Jsem šťastná, že teď máme děti, ale jsem i moc ráda, že je na co vzpomínat ještě předtím, než jsme je měli :-)
  8. Kdo má rád trochu cynismu - aspoň vím, co mě čeká v přechodu. To je taky hormonální, taky s člověkem mlátí emoce, taky se má tendenci podhodnocovat, taky je to dočasné... Nevím, v přechodu jsem ještě nebyla (a dlouho ještě nebudu). Ale myslím si, že je to něco velice podobného. Tak aspoň vím, co mě jednou čeká, a jsem na to připavená :-D

Názory k článku (158 názorů)
deprese majdaleenka +07+11 19.5.2008 8:36
*Re: deprese katka+katka 19.5.2008 9:17
**Re: deprese Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 19.5.2008 9:28
***Re: deprese katka+katka 19.5.2008 9:33
****Re: deprese - nedá mi to Katka,kluci 5 a 9 19.5.2008 9:52
*****Re: deprese - nedá mi to Markéta, syn 6 l. 19.5.2008 10:18
******Re: deprese - nedá mi to katka+katka 19.5.2008 10:46
*******Re: deprese - nedá mi to Markéta, syn 6 l. 19.5.2008 11:3
*******Re: deprese - nedá mi to stará Marie 19.5.2008 11:40
********Re: deprese - nedá mi to stará Marie 19.5.2008 11:40
********Re: deprese - nedá mi to JiBi* 19.5.2008 14:8
*******Re: deprese - nedá mi to Dana, dvě děti 19.5.2008 17:49
********Re: deprese - nedá mi to MISKYNK 22.2.2009 23:10
*******Re: deprese - nedá mi to Bumbi&05,08,10 19.5.2008 20:9
*******Re: deprese - nedá mi to Petra Neomi 20.5.2008 1:9
*******Re: deprese - nedá mi to Petra Neomi 20.5.2008 1:9
********Re: deprese - nedá mi to bono 20.5.2008 10:15
****Re: deprese stará Marie 19.5.2008 10:34
*****Re: deprese Teraza Horáková 19.5.2008 19:27
******Re: deprese Katka kluci 5 a 9 19.5.2008 21:20
******Re: deprese Xantipa. 19.5.2008 21:32
*******Re: deprese Katka kluci 5 a 9 19.5.2008 23:1
****Re: deprese Lusika 19.5.2008 13:13
***Re: deprese Ráchel, 3 děti 20.5.2008 17:7
****Re: deprese Teraza Horáková 20.5.2008 17:42
***Re: deprese majdaleenka +07+11 21.5.2008 8:5
****Re: deprese majdaleenka +07+11 21.5.2008 8:9
**Re: deprese Ostia 19.5.2008 17:41
***Re: deprese Ajtakrajta 19.5.2008 18:0
****Re: deprese 10.5Libik12 19.5.2008 19:43
*****Re: deprese Ajtakrajta 19.5.2008 22:15
****PMS Ráchel, 3 děti 20.5.2008 17:28
***Re: deprese arsiela, 19.5.2008 19:3
*Re: deprese Mája 13.6.2008 21:8
**Re: deprese Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 14.6.2008 22:35
***Re: deprese maruska3560 15.6.2008 18:55
****Re: deprese Maika 15.6.2008 19:53
****Re: deprese Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 15.6.2008 21:39
*****Re: deprese maruska3560 16.6.2008 19:31
******Re: deprese Elíláma 19.12.2009 23:49
*Re: deprese Elíláma 19.12.2009 23:38
*Re: deprese Ronjička 22.3.2011 4:44
snad ne každá Sima + 2 19.5.2008 10:33
*Re: snad ne každá Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 19.5.2008 10:52
**Re: snad ne každá Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 19.5.2008 14:17
**Re: snad ne každá Sima + 2 19.5.2008 16:11
***Re: snad ne každá Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 19.5.2008 16:32
*Re: snad ne každá Masalák 19.5.2008 15:41
**Re: snad ne každá Bumbi&05,08,10 19.5.2008 20:14
*Re: snad ne každá Peckaa - Ráďa,Mariánek 21.5.2008 13:11
*Re: snad ne každá Aneka_ 31.7.2009 10:49
+ Katka 19.5.2008 11:32
*Re: + Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 19.5.2008 15:31
*Re: + DENISA 19.5.2008 21:47
Je to u každého jinak, bohužel... Ledule 19.5.2008 14:30
Podobný zážitek Tvoje horší já 19.5.2008 19:22
*Re: Podobný zážitek Tvoje horší já 19.5.2008 19:27
*Re: "Už máš dvě děti" Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 20.5.2008 8:59
**Re: "Už máš dvě děti" Lorina 21.5.2008 19:46
***"Budete mit deti, kolik chcet... Pavliina 25.5.2008 21:59
****Re: "Budete mit deti, kolik... marika m 27.7.2009 13:56
*****Mariko M. Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 4.12.2009 10:46
*Re: Podobný zážitek Ludu 25.8.2008 10:51
**Re: Podobný zážitek Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 25.8.2008 11:37
Letos by chodil do první třídy.... Simča, dcery *1988 a 1997 19.5.2008 20:45
*Re: Letos by chodil do první třídy.... H 19.5.2008 22:23
*Re: Letos by chodil do první třídy.... DENISA 20.5.2008 4:3
**Re: Sdělení pohlaví Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 20.5.2008 9:1
***Re: Sdělení pohlaví Ledule 20.5.2008 12:3
****Re: Sdělení pohlaví Ráchel, 3 děti 20.5.2008 14:53
*****Re: Sdělení pohlaví Ledule 20.5.2008 20:14
******Re: Sdělení pohlaví Ráchel, 3 děti 20.5.2008 21:9
*******Re: Sdělení pohlaví maika 20.5.2008 23:43
********Re: Sdělení pohlaví DENISA 21.5.2008 4:17
*********Re: Sdělení pohlaví Rachel, 2 holčičky 28.5.2008 14:38
**********Re: Sdělení pohlaví Kveta,4 mesicni chlapecek 10.7.2008 16:55
*Re: potrat v pátém měsíci durinka 5.9.2009 17:51
deprese Dassy 19.5.2008 23:51
*Prisla jsem o kamaradku Miriam 2 20.5.2008 11:41
**Re: Prisla jsem o kamaradku DENISA 20.5.2008 18:48
***Re: Prisla jsem o kamaradku Dassy 20.5.2008 21:13
***Re: Prisla jsem o kamaradku Dassy 20.5.2008 21:13
****Re: Prisla jsem o kamaradku DENISA 20.5.2008 22:52
*****Re: Prisla jsem o kamaradku Miriam 2 21.5.2008 8:29
*****Re: Prisla jsem o kamaradku Dassy 21.5.2008 9:39
***Re: Prisla jsem o kamaradku Markéta, syn 6 l. 21.5.2008 9:59
****Re: Prisla jsem o kamaradku DENISA 21.5.2008 15:57
*****Re: Prisla jsem o kamaradku Markéta, syn 6 l. 22.5.2008 8:37
Mým východiskem se stala adopce Daniela (Betka 4 roky, Emča 2 roky 20.5.2008 4:54
*Re: Více potratů Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 20.5.2008 9:6
**Re: Více potratů marketa,2 22.5.2008 2:10
***Re: Více potratů Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 22.5.2008 15:39
*Re: Mým východiskem se stala adopce DENISA 20.5.2008 18:54
Jsi skvělá Renča, zatím bez dětí 20.5.2008 6:22
deprese dajka-2kluci 20.5.2008 8:57
*Re: deprese Ajtakrajta 20.5.2008 12:35
*Re: deprese Ajtakrajta 20.5.2008 12:35
Zapomenout se nedá nikdy Astrit 20.5.2008 16:11
Zapomenout se nedá nikdy Astrit 20.5.2008 16:21
Jak kdo. Petra (Matěj 6 let, Lucie 5 měsíců.) 22.5.2008 22:16
*Re: Jak kdo. Dassy 29.5.2008 9:54
můj zážitek JJ 25.5.2008 9:20
Homeopatikum, které může pomoci Iveta 26.5.2008 8:46
díky Petul77 26.5.2008 13:42
Samovolný potrat Šárka 26.5.2008 17:48
Přístup lékaře Martina 3+bříško 29.5.2008 15:5
*Re: Přístup lékaře Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 29.5.2008 15:36
**Re: Přístup lékaře martina 3 + bývalé bříško:-( 29.5.2008 20:49
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:43
*Re: Sama jsem k tomu přispěla Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 4.6.2008 10:44
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:43
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:43
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:44
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:44
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:44
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:44
Sama jsem k tomu přispěla hlupačka 1.6.2008 18:44
*Tak se trápím Eva 6.10.2008 14:1
**Re: Tak se trápím Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 9.10.2008 8:10
***Re: Tak se trápím Eva 10.10.2008 18:2
****Re: Tak se trápím Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 16.10.2008 8:18
reakce na Hančin článek kacka + 2 kluci 11.6.2008 14:17
*Re: reakce na Hančin článek Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 14.6.2008 10:56
taky jsem si to prožila Veve, 17tt 4.8.2008 15:15
potrat ve 4. měsíci Laďka 17.9.2008 10:5
*Re: potrat ve 4. měsíci Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 17.9.2008 23:9
**Re: potrat ve 4. měsíci Jitka,Klárka , 2 roky 22.9.2008 11:5
***Re: potrat ve 4. měsíci Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 22.9.2008 14:52
****Re: potrat ve 4. měsíci Radou (06,09,14) 28.9.2008 22:8
*****Re: potrat ve 4. měsíci Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 30.9.2008 15:8
******Re: potrat ve 4. měsíci Laďka 30.9.2008 15:35
*******Re: potrat ve 4. měsíci Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 1.10.2008 8:50
***Re: potrat ve 4. měsíci Katka 24.10.2008 10:17
****Netrapte se Petra64 25.10.2008 10:1
samovolný potrat a chování zdravotnickéh... primule 29.1.2009 15:2
*Re: samovolný potrat a chování zdravot... DENISA 29.1.2009 15:18
*Re: samovolný potrat a chování zdravot... Jana 2 malé dcery 2.2.2009 16:46
**Re: samovolný potrat a chování zdrav... Lucka a deniska 2 roky 7.2.2009 21:45
potrat? mluvte o něm aspoň na internetu! leninka028 12.2.2009 20:34
Potrat a co potom ?? nhb 12.3.2009 21:3
*Re: Potrat a co potom ?? Tulka 12.3.2009 21:9
I já jsem to žažila Alla, jeden klučina  21.5.2009 12:45
*Re: I já jsem to žažila kkachnunka 2.7.2009 12:34
*Re: I já jsem to žažila Jana 27.8.2009 16:28
*Re: I já jsem to žažila - stížnost na ... Alla, jeden klučina 6.10.2009 7:37
*Re: I já jsem to žažila Lydie31 22.11.2009 0:6
SAMOVOLNÝ POTRAT HYACINTKA 13.7.2009 14:25
i já to zažila kkachnunka 2.12.2009 11:31
*kkachunko Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 5.12.2009 18:59
**Hanka kkachnunka 6.12.2009 11:1
poděkování Nicoolka 2.12.2009 20:7
*Re: poděkování kkachnunka 2.12.2009 21:9
*Re: poděkování - Nicoolko Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 9.4.2010 12:47
Jak to bylo u mě Elíláma 19.12.2009 23:32
*Re: Jak to bylo u mě Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 29.12.2009 7:52
**Re: Jak to bylo u mě Elíláma 29.12.2009 11:31
Byla jsem na tom podobně Jaja a Aňa 20.3.2010 21:28
*Re: Byla jsem na tom podobně Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 9.4.2010 12:45
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.