tisk-hlavicka

Příběh první - Proč právě já?

16.5.2008 Radka 162 názorů

Bylo před Vánoci, 20. prosince 2005. Tyhle Vánoce jsem si chtěla moc užít, byly s mým miláčkem první naše společné a ve společném bytě. Protože oba nejsme už nejmladší a naše láska byla od začátku víc než jen povrchní flirt, už před několika měsíci jsme po domluvě vysadili antikoncepci.

Nedělala jsem si hlavu s řečmi doktorů, kteří mě už od puberty strašili, že kvůli své vysoké váze, špatné hladině hormonů a prodělaném zánětu vaječníků budu mít s otěhotněním problémy. Však to znáte, oni toho doktoři napovídají a člověk je zdráv vždy jen do doby, než k některému přijde.... Každý měsíc jsem pečlivě hlídala datum měsíčků a snad pokaždé se konaly plané poplachy, kdy jsem po den zpožděné periodě šílela ráno v koupelně a snažila se silou vůle na test vytlačit tu druhou čárku. Najednou to ale bylo jiné... nepřišlo to už týden a já začala cítit, že se "něco děje". Když jsem se druhý den probudila, neměla jsem pochyb - do rána se mi prsy zvětšily o číslo, a byly velmi citlivé, a v podbříšku jsem cítila mírný tlak, a "něco", co se nedá popsat slovy. I když čárka na testu stále chyběla, "už jsem věděla své". Ze všeho nejtěžší bylo nic neprokecnout a tvářit se docela normálně, pokud to v takové situaci vůbec jde. Tohle prostě nesmím pokazit, protože krásnější dárek pod stromeček pro mou lásku bych si nemohla přát. Ještě rychle zaběhnout k doktorovi, abych se vyhnula trapasu planého poplachu pod stromečkem, a hurá shánět malinké bačkůrky, dudlík nebo jiný vhodný předmět do krabičky na tu slavnostní chvíli. Výsledky naštěstí vyšly ještě před Štědrým dnem, a i když hodnota HCG byla nízká, bylo to tam. Zatím to doktor přičetl krátké době těhotenství, a objednal mě mezi svátky na nové odběry. Ostatně v té době mi nějaké hodnoty hormonů nic neříkaly, natož aby ve mně dovedly vzbudit nějaké obavy.

Vánoce proběhly dle očekávání, bílé bačkůrky v růžové krabičce přišly na řadu jako poslední a ten pocit radosti, kdy jsem mohla přestat dělat tajemnou a radovat se s miláčkem, byl k nezaplacení. Kontrola mezi svátky ale moc velkou změnu nepřinesla, hladina stále nízká a další kontrola po Novém roce. To už ale šlo do tuhého, hodnota něco málo přes sto nevypadala dobře a tak jsem byla odeslána na Bulovku, prý ať si rozhodnou, jestli mi udělají jen nějaké testy nebo si mě nechají na pozorování. Když jsem tam jela, byla jsem ještě pořád v pohodě a nepočítala jsem s tím, že bych už ten den nespala doma. Omyl. Nechali si mě tam, vzali mi krev na HCG a uložili na postel a tím vše pro daný den skončilo. Pořád jsem si tam připadala zbytečně, ale věci nabraly rychlý spád. Druhý den jsem začala mít bolesti, které byly postupně silnější, až se pomalu nedaly vydržet. Šla jsem poprosit sestru do sesterny, aby mi dali něco na bolesti. Marně - prý si nemám vymýšlet, být citlivka, a že oni nejlíp vědí, co mají dělat, a mám si jít zpátky lehnout. Další hodiny svíjení se v posteli, bolesti, bezmoc, vztek. Cítila jsem, že své děťátko začínám ztrácet. Netrvalo dlouho a začala jsem krvácet. Nejprve slabé špinění rychle přešlo v masivní krvácení, velká kaluž v posteli pode mnou vypadala jako z hororového filmu, při postavení se mi po nohách řinuly potůčky krve a na záchodě ze mě lítaly kusy sraženin a tkání. Další bolesti, krev, beznaděj, zoufalství. Šla jsem do sesterny, aby mě doktor prohlédl a zkusili "něco udělat", že strašně krvácím. Na to se na mě znechuceně podívala sestra od stolu a něco žvíkajíc na mě vychrlila: "A co my s tím jako máme dělat? Tak si snad dejte mezi nohy vložku, ne?!" Nepopsatelný šok! Stála jsem v těch dveřích jako opařená a nevěděla, jestli se tomu smát, brečet nebo vraždit. Byla jsem ale tak ochromena nejen tím, co jsem prožívala, ale i tou reakcí, že jsem se nezmohla na jakýkoliv odpor. Rezignovaně jsem se došourala zpět do krvavé postele.

Když ale krvácení neustávalo a bylo mi čím dál hůř, rozhodla jsem se bojovat. Opět jsem došla za sestrou a důrazně si vyžádala, aby zavolala doktora a ten mě vyšetřil, a něco se mnou udělali. Její neochota a znechucenost by se dala krájet. Prý ho tedy zavolá, když tak vyvádím, a mám si na něj počkat v posteli. Přišel. Ale až po několika hodinách, asi kolem desáté večer. To už byla nejen (i navzdory vložkám) celá postel od krve, ale i můj polštář probrečený potoky slz hořkosti. Vyšetření proběhlo tak, že do mě v bolestech doktor vrazil na koze ruku (žádný ultrazvuk, odběry, nic) a v momentě prohlásil: "Nic tam nevidím, počkejte si na zítra, to uděláme odběry a zjistme, jestli jste to konečně potratila." Ano, "konečně". Opět jsem zůstala v šoku, protože jednání typu "ať už to z tebe konečně vypadne, ať nás neotravuješ" jsem skutečně nečekala. Noc jsem strávila v slzách a s vědomím, že maličký už asi nežije a že se nenašel nikdo, kdo by se s tím aspoň pokusil něco udělat. Ráno už jsem byla naprosto vyřízená po skoro probděné noci, plná žalu a zoufalství, a už mi začínalo být jedno, co se mnou bude dál. Ranní testy potvrdily prudký pokles HCG a tak jen doktoři suše a nezúčastněně prohlásili, že už jsem to potratila, a že teď musím jít na revizi dělohy. Že ani nevím, co to znamená, nikdo evidentně neřešil. Jen jedna jediná sestřička nebo snad paní doktorka, ani nevím, co jsem ji ten den viděla poprvé, se mě snažila utěšit, jednala mile a vysvětlila mi, co mě čeká. Těsně před vyšetřením ultrazvukem ze mě v bolestech vyjelo plodové vejce i se zbytky sraženin a vše skončilo s vložkou a ubrousky v odpadkovém koši vedle vyšetřovacího lůžka. Nikdo se tím nijak nevzrušoval. Tenhle pohled mě děsí dodnes ze všeho nejvíc. Pak už to jelo. Injekce, na vozík a cesta na sál. Hrnuly se mi po tvářích slzy jako hrachy, přála jsem si, abych se z té narkozy už nikdy neprobudila, aby se zhroutil celý svět, jako se právě zhroutil ten můj. V předsálí jsem už "výslech" zdravotníka typu na co jsem alergická, jak snáším narkozu a podobně skoro ani nevnímala; co jsem ale zaregistrovala, bylo jeho hrubé okřiknutí: "Co tu řvete, nebulte, nebo vám nezabere narkóza!" - no jeho rozkaz se evidentně minul účinkem, protože pláč až řev, který ve mně spustil, už nešel ničím zastavit. Ani nevím, jak jsem se dostala na kozu, pamatuji si už jen zelenou barvu operačního sálu, nad sebou velká světla, píchnutí do ruky.. a rozkaz: "A teď počítejte!" Snad jen smrt může být milosrdnější než ten nejhlubší spánek. "Jedna, dva, tři,čt y ř ...." Ticho. Tma.

"Halo, vzbuďte se, tak slyšíte!?" Nevím, kde jsem a proč mě smrt odmítla přijmout do své náruče. Naprosto tupý a života prázdný pocit. Snad se mi to vše jen zdá... Chodba, chlad, bouchnutí dveří od výtahu, postel. Ani bolest nevnímám. Nic už není. Prázdno. A opět milosrdný spánek.

Snad nejhorší den mého života. Ano, vím, tohle si říkám ze zvyku snad vždy, když mi není do zpěvu, ale tohle, to jsem si snad skutečně nezasloužila.

Proč právě JÁ? Vím, tyhle věci se stávají, občas se o tom dočteme na internetu nebo v novinách, někdy to zažijeme ve svém okolí u někoho známého, ale jen málokoho napadne, že by to mohl zažít jen on sám.

Vzhledem k "úžasné a ohleduplné péči" místního oddělení jsem se ihned po probrání dospávání z narkózy rozhodla na revers nemocnici opustit. Partner sice nebyl nejdřív nadšený, ale protože z průběžných zoufalých telefonátů a sms věděl, co se tam děje, a sám z toho neměl při mé návštěvě dobrý pocit, nakonec mě podpořil a rozhodl si mě odvézt domů. Pominu-li opět několika hodinové bolesti v sedě na chodbě při čekání na doktora, který by mi jako jediný mohl podepsat revers, nebylo už nic, čím by mi na světě někdo mohl ještě ublížit. Nakonec jsem se až doma z propouštěcí zprávy dozvěděla, že jsem prý údajně byla přijata až po potratu (i přesto, že ještě náběry druhého dne ráno vykazovaly vyšší hodnoty HCG než den předešlý, což znamená že děťátko ještě žilo!). Možná to udělali ze strachu, abych se nesnažila si na jejich "péči" stěžovat, protože jsem před odchodem prohlásila, že si budu stěžovat, že se ho nesnažili zachránit, a vůbec na celé jejich jednání se mnou. Samozřejmě na to už nebyla síla. Tu jsem v následujících dnech a týdnech potřebovala víc pro sebe než jí plýtvat na někoho, komu jsem já a život mého děťátka nestál ani za tu nejmenší pozornost. Bolest sice časem otupí, ale mysl nezapomene nikdy.

Po tom všem jsem se zlobila na celý svět, dávala to za vinu střídavě sobě, všem kolem sebe, i doktorům. Změnila jsem gynekologa, ne že bych ho z toho vynila, ale nechtěla jsem, aby mi docházení k němu to celé připomínalo znovu. Rozhodla jsme se již nikdy na gynekologicko-porodnické oddělení Bulovky nevstoupit (což jsem zatím dodržela a hodlám dodržet snad po celý zbytek života). Ne že bych jim i z dnešního pohledu a s odstupem dávala vinu za smrt mého maličkého - dnes vím, že by se ho ani nepodařilo zachránit, ať bych byla kdekoliv, ale vyním je z toho, jak se ke mně chovali a tak mi už i tak těžkou chvíli ještě zhoršovali svou bezohledností, hrubostí, arogancí a nepochopením. Když už ho nešlo zachránit, mohli se o to alespoň pokusit, ale NEUDĚLALI VŮBEC NIC. Když už by nemohli ani nic udělat, aby ho zachránili, měli mi aspoň snížit utrpení tím, že mi by mi dali něco proti tak silnému krvácení a něco na bolesti - ale to taky neudělali. A pokud by mi, třeba kůli plánované operaci, nemohli dát nic proti bolesti, mohli se alespoň ke mně chovat slušně, to by je nic nestálo, ale neuděli ani to. A tohle jim snad nikdy neodpustím a rozhodně nikdy nezapomenu. Nemluvím ze vzteku ani z nenávisti, ale z pozice poníženého, zraněného člověka, kterému lidská bezohlednost zbytečně ztížila už i tak tragické chvíle života.

Už je to přes tři roky a ta největší bolest pominula, ale na ty chvíle nikdy nezapomenu...

Bohužel, dobrý konec příběhu se zatím nekonal, po dalších třech letech snažení přišlo další, snad ještě větší zklamání... ale to až v dalším příběhu

Názory k článku (160 názorů)
Je to děsný fisperanda 16.5.2008 9:34
*Re: Je to děsný olsche 16.5.2008 14:19
**Re: Je to děsný satty 16.5.2008 14:26
**Re: Je to děsný Zuzana+Jony, 3 roky 18.5.2008 7:40
***Re: Je to děsný Dája.N. 18.5.2008 11:9
*Re: Je to děsný zuzkasim 16.5.2008 14:28
*Re: Je to děsný JiBi* 16.5.2008 23:12
*Re: Je to děsný Eva 17.5.2008 16:5
**Re: Je to děsný Kamila + Michalka 26.6.07 18.5.2008 12:15
*Re: Je to děsný dassy 18.5.2008 17:38
**Re: Je to děsný fisperanda 18.5.2008 22:56
***Re: Je to děsný Dassy 19.5.2008 23:59
*Re: Je to děsný mumbaba 21.5.2008 20:17
*Je to hrůza cindy1983 22.8.2008 12:16
*Re: Je to děsný pipi841 17.2.2009 9:18
**Re: Je to děsný Tvoje horší já 17.2.2009 9:23
Nevzdávej to Hela, děti 20, 18 a 1 rok 16.5.2008 9:40
*Re: Nevzdávej to Jana+ Vojtisek 16.5.2008 13:32
**Homeopatika Keťa 2 děti 17.5.2008 21:45
***Re: Homeopatika Robin* 18.5.2008 22:42
****Re: Homeopatika Emiška 20.5.2008 13:50
*Re: Nevzdávej to Dája.N. 18.5.2008 10:56
Je mi to moc lito.... kveta19 16.5.2008 9:42
*Re: Je mi to moc lito.... Adamsova 16.5.2008 11:11
Vinu sobě určitě nedávejte katka+katka 16.5.2008 9:42
*Motol... Repulsion 16.5.2008 9:49
**Re: Motol... katka+katka 16.5.2008 9:55
***Re: Motol... Ilca a kluci 6/06 16.5.2008 11:6
****Re: Motol... Bumbi&05,08,10 16.5.2008 20:40
****Re: Motol... Barča 18.5.2008 11:40
***Re: Motol... Cita 16.5.2008 22:50
*Re: Vinu sobě určitě nedávejte Anezka73 16.5.2008 14:13
**Re: Vinu sobě určitě nedávejte katka+katka 16.5.2008 16:46
***Re: Vinu sobě určitě nedávejte .Žaba 16.5.2008 20:48
Hormonální profylaxe už od začátku těhu Lila* 16.5.2008 9:57
*Re: Hormonální profylaxe už od začátku... Pája 19.5.2008 12:28
To máš tedy hrozný zážitek :-( -Majda 16.5.2008 10:7
*Re: To máš tedy hrozný zážitek :-( Tamie + 5 16.5.2008 11:1
**Re: To máš tedy hrozný zážitek :-( Beezi,V+J 16.5.2008 13:59
***Re: Tamie + 5 16.5.2008 15:34
****Re: Markéta, syn 6 l. 16.5.2008 15:56
*****Re: Beezi,V+J 16.5.2008 17:22
******Re: Tamie + 5 16.5.2008 18:4
*******nechápu lklasinka 21.5.2008 8:8
******Re: Markéta, syn 6 l. 19.5.2008 9:53
**Re: dahu 16.5.2008 22:38
Nevzdavej to!!!! Mapik+Betka+Fili 16.5.2008 10:55
*Re: Nevzdavej to!!!! chesneymonkey 18.5.2008 10:48
jde to i jinak Zdislava a kluci 16.5.2008 11:18
Bulovka-pořád stejné Pavlína 16.5.2008 11:34
*Jojo Bulovka Hanka 75 16.5.2008 11:44
**Re: Jojo Bulovka Jiitule+3 17.5.2008 23:9
***Re: Jojo Bulovka Hanka 75 18.5.2008 19:56
*Re: Bulovka-opačná zkušenost Sabi + 2 16.5.2008 13:3
**Re: Bulovka-opačná zkušenost Lusika 17.5.2008 20:58
Lékaři a sestry nejsou bozi helena 6 16.5.2008 11:50
A proč ne právě ty? Fifinkaa 16.5.2008 12:41
*Re: A proč ne právě ty? Ptáčátko 18.5.2008 14:49
*Re: A proč ne právě ty? 10.5Libik12 18.5.2008 16:52
**Re: A proč ne právě ty? Fifinkaa 9.6.2008 12:28
Věřím, že přijde jednou i ten dobrý kone... Hryzalka, 2 myši 16.5.2008 12:50
*Re: Věřím, že přijde jednou i ten dobr... Linda 18.5.2008 18:40
Bulovka likta 16.5.2008 13:33
Na ten neprofesionální... MM, 2 kluci 16.5.2008 14:21
*Re: Na ten neprofesionální... natalii + 09/08 16.5.2008 15:54
Potrat prvního mimi Gobbi 16.5.2008 16:1
*Re: Potrat prvního mimi & 16.5.2008 17:8
**Re: Potrat prvního mimi MarkétaP + 4 dcerky 16.5.2008 17:21
***Re: Potrat prvního mimi Tamie + 5 16.5.2008 17:45
****Re: Potrat prvního mimi MarkétaP + 4 dcerky 16.5.2008 17:50
*****Re: Potrat prvního mimi & 16.5.2008 21:8
******Re: Potrat prvního mimi severanka 16.5.2008 21:16
*******Re: Potrat prvního mimi & 16.5.2008 21:26
********Re: Potrat prvního mimi severanka 16.5.2008 21:40
*********Re: Potrat prvního mim... & 16.5.2008 21:52
**********Re: Potrat prvního m... severanka 16.5.2008 21:55
***********Re: Potrat prvního... MarkétaP + 4 dcerky 16.5.2008 22:2
************Re: Potrat první... severanka 16.5.2008 22:14
*********Re: Potrat prvního mim... severanka 16.5.2008 21:53
*********Re: Potrat prvního mim... Robin* 18.5.2008 23:26
*******Re: Potrat prvního mimi Marcela, Tom 6,5 Marek 18m 16.5.2008 22:5
********Re: Potrat prvního mimi & 16.5.2008 22:24
*********Re: Potrat prvního mim... ama74 17.5.2008 13:22
*********Re: Potrat prvního mim... Marcela, Tom 6,5 Marek 18m 18.5.2008 9:47
********Re: Potrat prvního mimi severanka 16.5.2008 22:30
*******Re: Potrat prvního mimi Robin* 18.5.2008 23:23
******Re: Potrat prvního mimi MarkétaP + 4 dcerky 16.5.2008 21:24
****Re: Potrat prvního mimi Robin* 18.5.2008 23:19
***Re: Potrat prvního mimi Lusika 17.5.2008 21:20
**Re: Potrat prvního mimi Insula 16.5.2008 22:56
***Re: Potrat prvního mimi & 16.5.2008 23:29
****Re: Potrat prvního mimi Lenelka 16.5.2008 23:40
****Re: Potrat prvního mimi Insula 17.5.2008 15:46
**Re: Potrat prvního mimi dassy 18.5.2008 17:25
mimo mísu Půlka psa 16.5.2008 19:26
*Re: mimo mísu Insula 16.5.2008 22:44
**Re: mimo mísu Půlka psa 16.5.2008 23:51
***Re: mimo mísu Půlka psa 16.5.2008 23:58
****Re: mimo mísu Robin* 18.5.2008 23:46
*Re: mimo mísu Cita 16.5.2008 23:21
*mám za sebou obojí Jíťa 19.5.2008 11:30
Protože se to stává často Veveruše 17.5.2008 1:13
děkuji všem Radka - autorka 17.5.2008 8:2
*Re: děkuji všem katka+katka 17.5.2008 8:39
**Re: děkuji všem Radka - autorka 18.5.2008 18:43
*Re: děkuji všem Iveta,lékařka, matka více dětí 17.5.2008 8:42
**Re: děkuji všem Hanka 75 18.5.2008 20:5
**Re: děkuji všem Hanka 75 18.5.2008 20:6
*Re: děkuji všem Kviiitko 17.5.2008 10:24
je to v lidech Jana,dvě děti 17.5.2008 10:29
Bulovka Květa, 2 děti 17.5.2008 12:43
*Re: Bulovka - opacna zkusennost Blanka+Adámek 17.5.2008 13:35
**Re: Bulovka - opacna zkusennost Radka - autorka 17.5.2008 15:29
***Re: Bulovka - opacna zkusennost Magda 17.5.2008 16:39
****Re: Bulovka - opacna zkusennost Jana + 2 děti 17.5.2008 22:1
****Re: Bulovka - opacna zkusennost Veveruše 18.5.2008 21:58
*Re: Bulovka Majdlena 17.5.2008 20:46
doktori margaritah 17.5.2008 21:0
Neudělali nic, vůbec nic! Mili+5 17.5.2008 22:9
*Re: Neudělali nic, vůbec nic! Tvoje horší já 17.5.2008 22:19
**Re: Neudělali nic, vůbec nic! Mili+5 17.5.2008 22:42
***Re: Neudělali nic, vůbec nic! Tvoje horší já 17.5.2008 23:3
***Re: Neudělali nic, vůbec nic! DENISA 18.5.2008 1:5
prvních 12 týdnů Luca 18.5.2008 0:55
držím pěsti i palečky Eva 18.5.2008 1:48
Stížnost Karina 18.5.2008 11:43
Holky nedejme se!!! Verča, 18m Toníček 18.5.2008 11:44
*Re: Holky nedejme se!!! zuzkasim 18.5.2008 20:33
to je děs bauerovka 18.5.2008 21:21
Příšerné Iva+01/06+TP11/08 18.5.2008 21:32
Trošku silný kafe jankao 18.5.2008 21:38
*Re: Trošku silný kafe Radka - autorka 19.5.2008 12:27
**Re: Trošku silný kafe 10.5Libik12 19.5.2008 13:39
***Re: Trošku silný kafe Radka - autorka 19.5.2008 14:3
****Re: Trošku silný kafe 10.5Libik12 19.5.2008 14:20
*****Re: Trošku silný kafe Radka - autorka 19.5.2008 16:19
******Re: Trošku silný kafe 10.5Libik12 19.5.2008 19:38
*******Re: Trošku silný kafe Tvoje horší já 19.5.2008 20:54
*******Re: Trošku silný kafe Radka - autorka 21.5.2008 11:9
**Re: Trošku silný kafe Janka.o 19.5.2008 16:25
*Re: Trošku silný kafe Pája 19.5.2008 12:33
**Re: Trošku silný kafe Janka.o 19.5.2008 16:11
***Re: Trošku silný kafe Ajtakrajta 19.5.2008 16:40
Tak to je lepsi na Ukrajine :) Miriam,Hannah+Kristina+Lydia 19.5.2008 0:59
re Svetlankal 19.5.2008 10:30
*Re: re Radka - autorka 19.5.2008 13:25
*Re: re Markéta, syn 6 l. 19.5.2008 14:20
Vzpomínka Magdalena,Magdík+Štěpánek 19.5.2008 11:1
mám podobnou zkušenost Eva 19.5.2008 13:37
*Re:zkušenost Péťa 20.5.2008 9:59
mám podobnou zkušenost Eva 19.5.2008 13:39
Bulovka už nikdy více Michaela, dcera 1 rok 20.5.2008 13:51
Naděje umírá poslední Petra, kluci 5měsíců, 2 a půl roku 20.5.2008 21:12
bulovka angellic 20.5.2008 22:3
vymodlene deti? לארה 14.7.2008 17:26
*Re: vymodlene deti? Barbora 15.8.2008 2:11
Samovolný potrat Pavliiis 13.10.2008 9:41
citim s autorkou Majolenka 4.11.2008 17:20
Hrůza - neetický přístup ošetřujícího pe... Cesmína 28.11.2008 11:5
Příběh první - Proč právě já? Monča Brno 12.10.2009 23:11
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.