tisk-hlavicka

Všude dobře, doma nejlépe (aspoň pro mě)

10.3.2008 Bellana 344 názorů

Nejsem alternativní žena. Nenosím batikované sukně. Neobjímám stromy. Nejím naklíčené zrní. O tibetské míse jsem se donedávna domnívala, že se jedná o speciální druh ovocné mísy (zřejmě s přídavkem jačího mléka).

Nejsem alternativní žena. Nenosím batikované sukně. Neobjímám stromy. Nejím naklíčené zrní. O tibetské míse jsem se donedávna domnívala, že se jedná o speciální druh ovocné mísy (zřejmě s přídavkem jačího mléka). Nesnáším přírodu (alespoň tu, co každé jaro promění naši zahradu v neprostupnou džungli). Zato miluji cheesburger od "Meka" (a jablečnou taštičku). Zbožňuji sezónní výprodeje, prodejnu nábytku Ikea, americké seriály a Coca-colu v jakémkoliv množství. Holím si nohy a barvím si vlasy.

Pokud jste si představu o typické "domarodce" vytvořili podle seriálu o bodrých doktorech z Růžové zahrady, asi vás zklamu. Jsem docela obyčejná matka dvou malých dětí. To první se narodilo v porodnici. To druhé doma.

Nebudu zde sepisovat svůj porodní příběh. Jestli si chcete dojatě zaslzet, raději ani nečtěte dál. Bez nároku pokoušet se o tiskové prohlášení za všechny ženy, které rodily doma, bez potřeby dojít k obecnému závěru, bez citace odborné literatury a kouzlení se statistickými údaji, čistě jen z mého subjektivného pohledu na věc, vám předkládám zkušenosti s vlastním domácím porodem.

V prvním těhotenství jsem věděla, že existují ženy, plánovaně porodivší doma. Idea mi to byla sice sympatická, ale jelikož jsem absolutně netušila, jak takový porod opravdu vypadá a jaký bude, až ho zažiji na vlastní kůži, nad porodem doma jsem vůbec neuvažovala. Vybrala jsem si dle svého vědomí a svědomí porodnici, která splňovala moje představy, porodila jsem a byla jsem spokojená. Na svůj první porod vzpomínám ráda, personál porodnice byl vstřícný a milý a vskutku si nemám nač stěžovat. Teorie, že doma rodí ženy, které mají s porodem v porodnici špatnou zkušenost, se na mě rozhodně nevztahuje.

Ráda bych napsala, kdy se můj pohled na alternativy v porodnictví změnil. Ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, nemohu se dobrat zlomu, kdy dosud latentně spící semínko myšlenky, že se dá rodit i jinde než v porodnici, vyklíčilo v bujnou rostlinku rozhodnutí, že porod doma je pro mě to pravé ořechové. Snad mě ovlivnily knihy, které jsem četla, snad příběhy o přirozených porodech, uveřejněné na internetu, nebo jsem prostě dozrála k něčemu, co bylo vždy mou součástí, a nyní se dralo na povrch.

Každopádně v okamžiku, kdy jsem počůrala těhotenský test a spatřila vytoužené dvě čárky, kdesi vzadu v mém mozku už blikalo světýlko přesvědčení, že všude dobře, doma nejlépe.

V naivní víře, že rodit doma je dnes už normální a mínění veřejnosti je k všemožným alternativám tolerantní, svěřila jsem se okolí se svým záměrem. Zjistila jsem, že jsem zřejmě trpěla přehnaným optimismem. A v návalu entuziasmu a ve jménu boje za správnou věc jsem se jala trpělivě a poctivě šířit osvětu.

V první řadě jsem musela čelit nařčení, že se svým rozhodnutím porodit doma stávám prakticky potenciální masovou vražedkyní. Hororové scénáře mi líčily matku v tratolišti krve, postižené dítě, zničeného otce, zešílevší tchyni a batole, jež čeká chmurný osud siroty. Tímto děkuji výrobci Bachových kapek první pomoci. A taktéž firmě Orion, díky jejímž výrobkům jsem dokázala zůstat v klidu a nepraštit autory zmíněných výroků těžkým tupým předmětem mezi oči. Naopak jsem se snažila vysvětlovat, že doma budu rodit pouze v případě, že moje těhotenství bude zcela fyziologické a porod bude probíhat dobře, že pokud bych se necítila doma v bezpečí, pošupajdím ochotně do porodnice, že jsem na porod doma připravená, že se mnou bude zkušená porodní asistentka, že porod doma je pro zdravou nerizikovou rodičku stejně bezpečný jako porod v porodnici, že i v té porodnici se někdy stane, že všechno nedopadne dobře, že mám opravdu dost rozumu na to, abych chtěla ve věku třiceti jar dobrovolně zemřít při porodu, že opravdu nechci zabít svoje nenarozené dítě … po stém padesátém osmém opakování téhož jsem to vzdala a ty nejhorší oponenty porodů doma jednoduše posílala do háje.

Přitom mé důvody byly zcela prosté. Netoužila jsem po mystickém zážitku, nechtěla jsem se zviditelnit a připadat si výjimečná, nechtěla jsem aktem domácího porodu protestovat proti situaci v českém porodnictví. Pouze jsem chtěla porodit druhou dceru tam, kde se cítím nejlépe, kde se mohu na porodní proces co nejlépe soustředit. Chtěla jsem ji přivést do láskyplného a příjemného světa. Chtěla jsem nechat probíhat porodní proces jeho přirozeným tempem a vyhnout se zbytečným lékařským zásahům. Chtěla jsem, aby mě nikdo od novorozeného miminka neodděloval a aby s námi hned po porodu mohla být i starší dcera.

Realizovat domácí porod v českých podmínkách není ovšem jen tak. Pokud chcete k záležitosti přistupovat zodpovědně, čeká vás hned několik úkolů. Mezi ty nejdůležitější patří najít porodní asistentku, která doprovází rodičky při porodu doma, a dětského lékaře, který se nebude zdráhat převzít miminko do své péče hned po jeho narození.

Děkuji osudu, že mám to štěstí a bydlím co by kamenem dohodil od hlavního města. V Praze totiž není problém zkušenou "porodní bábu" sehnat. Já jsem si za svého "poskytovatele alternativní předporodní a porodní péče" vybrala porodní dům U Čápa. Služby, mimochodem naprosto skvělé, jsem si musela hradit sama. Být rodičkou, jež nejde s hlavním proudem, se poměrně prodraží. Ale přestože jsem do domácího porodu investovala tolik peněz, jako jiné budoucí maminky do nového kočárku, nelituji. Spíš mi principiálně vadí, že pro odlišnou než klasickou péči o těhotné, nemají zdejší zdravotní pojišťovny pochopení.

V polovině těhotenství jsem se obrátila na dětskou lékařku naší starší dcery s dotazem, co by řekla na to, kdybych druhé dítko porodila doma. Poté, co jsem si vyslechla starou známou litanii (mimino, které není pod celodenním dohledem zástupu bílých plášťů bídně zhyne na podchlazení, novorozeneckou žloutenku a zanícený pupeční pahýl), jsem pochopila, že musím zkusit štěstí jinde. Naštěstí mě zachránila závislost na internetu. Čímž děkuji zdejším účastnicím diskuse "porod doma" za cenné informace a podporu a speciálně Janě za kontakt na úžasnou pediatričku, která o nás po domácím porodu pečovala jak o vlastní.

Zatím jsem psala pouze o svém vlastním postoji k domácímu porodu. Ale je tu také můj manžel, otec našich potomků. Rodit jsem sice měla já, ale coby zastánce rovnoprávného přístupu k oběma pohlavím, jsem nechala padesát procent rozhodnutí na svém muži. Kdyby o porodu doma pochyboval, nesouhlasil s ním, nebo se bál, byla jsem odhodlána zkusit "variantu dvě", čili ambulantní porod. Naštěstí byl manžel od začátku myšlence domácího porodu nakloněn, dobrovolně sbíral informace a samovzdělával se. Definitivního názoru se dobral po návštěvě nedaleké porodnice, kterou jsme měli v záloze coby místo, kam bychom se uchýlili, kdyby se porod neuskutečnil doma (podotýkám, že to byla jiná porodnice než ta, kde se narodila prvorozená). Porodní ústav, vyhlášený svou "přátelskou atmosférou" a "rodinným prostředím" manžela vyděsil do té míry, že hned co se za námi zavřely dveře gynekologicko-porodnického oddělení, zploditel mých ratolestí prohlásil, že je nezvratně přesvědčen o výhodách porodu doma. Přitom se nám ve zmíněné porodnici nestalo nic strašlivého, jen nás zaskočila absence intimity, sterilita nemocničního prostředí a rutinní praktiky zdravotníků (např. na porodním sále nelze rodit jinde než na gynekologickém lůžku, zdravý novorozenec je po porodu na dvě hodiny umístěn v inkubátoru, aby se prohřál, "protože kdyby nebyl v inkubátoru, mohou mu selhat vnitřní orgány" apod.)

Porod se nakonec ve srovnání s předporodní anabází ukázal jako to nejsnazší. Od první kontrakce do narození miminka trval dvě hodiny. Porodila jsem doma, ve vlastní ložnici. Byl u mě jen můj muž, porodní asistentky dorazily půl hodiny po porodu. A mně to kupodivu ani nevadilo, během porodu jsem neměla pocit, že je potřebuji. Věřila jsem, že dokážu dítě porodit sama. A dokázala jsem to. I bez epidurálu, oxytocinu a nástřihu.. Nevykrvácela jsem, nepotrhala se, ani jsem se nezbláznila bolestí. Miminko se narodilo zcela zdravé, s Apgar skóre 9-10-10. Pár minut po porodu už se naše dcera snaživě přisála k prsu a dala si pořádnou dávku mleziva.

Leckterý odpůrce domácích porodů by mohl namítnout, že jsem prostě měla z pekla štěstí, že vše dobře dopadlo. Ano, měla jsem štěstí. To totiž přeje připraveným. A o to při plánovaném domácím porodu přece jde!

Když jsem si rekapitulovala události onoho lednového rána, kdy se nám narodila druhá dcera, došlo mi, že i kdybych chtěla dojet do porodnice, neměla bych šanci to stihnout (přestože máme nemocnici čtvrt hodiny jízdy autem od domu). Při rychlosti, s jakou se miminko dralo ven, bych v horším případě porodila u benzinové pumpy, v tom lepším v nemocniční vrátnici.

Přivedlo mě to na myšlenku, že každá rozumná "domarodička" se zodpovědně připravuje na možnost, že by rodila v porodnici. Možná by i ortodoxní "porodnicorodky" měly v rámci přípravy na porod zvážit, co by dělaly, kdyby porod probíhal tak rychle, že by byly nuceny porodit doma. Já jsem vděčná za to, že jsem byla na porod doma připravená. Díky tomu jsem nezešílela hrůzou, porodila dítko v co největším klidu a pohodlí, nezpůsobila jsem starší dceři trauma (v klidu jsem ji odvelela babičce, bydlící s námi v jednom domě), nezakrvácela si koberec (manžel přes něj položil velký igelit), nenechala miminko prochladnout … prostě věděla jsem, co dělat, a díky tomu vše proběhlo tak, jak mělo.

Občas se mě lidé ptají, zda bych porod doma doporučila. Překvapím je, když řeknu, že ani náhodou! Jediné, co bych mohla každé ženě doporučit, aby o svém těhotenství přemýšlela a zodpovědně se rozhodla rodit tam, kde se cítí v bezpečí. Aby znala svoje možnosti, svůj zdravotní stav a rozhodovala se s ohledem na sebe i na miminko, které čeká. Pro někoho je ideálním místem vlastní domov, jiný potřebuje lékařské zázemí a nejmodernější techniku. Každá jsme jiná a každá bychom měly mít možnost svobodné volby.

Pro mě porod doma není odmítáním nového a návrat k době, kdy rodily naše prababičky. Je to osobní a soukromá cesta. Spíš než návrat ke sterému ho cítím jako návrat k tomu původnímu, k respektu přirozených zákonitostí, splynutí s řádem Univerza.

Pokud je někomu tato cesta blízká a cítí, že by po ní chtěl také jít, přeji mu hodně síly a odvahy, neboť v našich podmínkách to bývá cesta strnitá.

A ostatním přeji toleranci a pochopení pro ty, kteří chtějí dělat věci jinak, než je u nás v kraji zvykem.

Názory k článku (344 názorů)
Ahoj, pipka pipka 10.3.2008 8:57
*Re: Ahoj, Adelka80 10.3.2008 12:46
*Re: jen můj názor... Jitu, 1 dítko 10.3.2008 23:4
**Re: jen můj názor... 10.5Libik12 10.3.2008 23:24
***Re: jen můj názor... Lenelka 10.3.2008 23:34
****Re: jen můj názor... Opuncie 11.3.2008 11:46
*****Re: jen můj názor... MarkétaP + 4 dcerky 11.3.2008 12:49
**Re: jen můj názor... Grainne 11.3.2008 8:21
***Re: jen můj názor... Jitu, 1 dítko 11.3.2008 8:47
****Re: jen můj názor... Grainne 11.3.2008 9:4
*JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚ... Lenka 12.3.2008 21:38
**Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEK... Stáňa a dva kluci 12.3.2008 21:46
**Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEK... Cow :-) 12.3.2008 23:8
***Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z P... MarkétaP + 4 dcerky 12.3.2008 23:12
****Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z... Cow :-) 12.3.2008 23:22
****Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z... Cow :-) 12.3.2008 23:22
*****Žloutenka Opuncie 13.3.2008 9:24
******Re: Žloutenka madlenka07 13.3.2008 9:30
*******Re: Žloutenka madlenka07 13.3.2008 9:33
********Re: Žloutenka lucie 13.3.2008 9:56
*********Re: Žloutenka madlenka07 13.3.2008 10:26
**********Re: Žloutenka lucie 13.3.2008 10:40
***********Re: Žloutenka madlenka07 13.3.2008 10:49
************Re: Žloutenka lucie 13.3.2008 11:0
*************Re: Žloutenka madlenka07 13.3.2008 11:3
**********Re: Žloutenka MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 12:45
***********Re: Žloutenka lucie 13.3.2008 13:16
************Re: Žloutenka MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 14:24
******Re: Žloutenka Sylvie 13.3.2008 10:5
***Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z P... zuzini 13.3.2008 10:38
****Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z... Cow :-) 13.3.2008 17:4
*****Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI ... zuzini 13.3.2008 21:34
******Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JS... Cow :-) 13.3.2008 22:51
*****NEDÁVNO JSE TU PSALA O SVÉM PO... Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 13.3.2008 21:51
******Re: NEDÁVNO JSE TU PSALA O S... Bellana 14.3.2008 12:0
*******Re: NEDÁVNO JSE TU PSALA O... Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 15.3.2008 9:7
**Stesti 4x vera + 4 15.3.2008 8:39
Zazemi Opuncie 10.3.2008 8:58
*Re: Zazemi Bumbi&05,08,10 11.3.2008 11:5
**Re: Zazemi Opuncie 11.3.2008 11:11
***Re: Zazemi Sylvie 11.3.2008 11:35
****Re: Zazemi Opuncie 11.3.2008 11:48
*****Re: Zazemi Mickey16 13.3.2008 23:23
******Re: Zazemi Mickey16 13.3.2008 23:36
***Re: Zazemi madlenka07 11.3.2008 16:54
****Re: Zazemi Opuncie 11.3.2008 17:46
*****Re: Zazemi madlenka07 11.3.2008 17:49
******Re: Zazemi Líza 11.3.2008 17:50
*******Re: Zazemi madlenka07 11.3.2008 17:54
******Re: Zazemi madlenka07 11.3.2008 17:51
*******Re: Zazemi Opuncie 11.3.2008 18:6
*Re: Zazemi zuzkasim 11.3.2008 14:4
Přesně a přehledně jana38 10.3.2008 9:0
*Re: Přesně a přehledně Bak 10.3.2008 10:33
**Re: Přesně a přehledně Shayla a 3 kluci 10.3.2008 14:20
Bell anna kari 10.3.2008 9:0
Gratuluji 1.3Magráta13 10.3.2008 9:0
Ja nemam odvahu kveta19 10.3.2008 9:3
*Re: Ja nemam odvahu Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 10.3.2008 9:10
*Re: Ja nemam odvahu Sonic 10.3.2008 14:48
Sympatie Katka 10.3.2008 9:25
gratulujeme!!! majdaleenka +07+11 10.3.2008 9:27
*Paráda 10.5Libik12 10.3.2008 9:31
**Re: Paráda Cow :-) 13.3.2008 17:22
***Re: Paráda Cow :-) 13.3.2008 17:24
*Bellano díky čiřikaví a Jakub 9.10.06 10.3.2008 9:44
Ano, štěstí přeje připraveným! JankaP 10.3.2008 9:34
*Máš moje sympatie 8.5Yettynkaa12 10.3.2008 9:43
*Máš moje sympatie 8.5Yettynkaa12 10.3.2008 9:43
*Re: Ano, štěstí přeje připraveným! majdaleenka +07+11 10.3.2008 10:0
**Re: Ano, štěstí přeje připraveným! Cow :-) 13.3.2008 17:37
*Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nes... Lucka 10.3.2008 21:37
**Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-N... 10.5Libik12 10.3.2008 21:41
***Re: Krev MarkétaP + 4 dcerky 10.3.2008 22:9
****Re: Krev JankaP 14.3.2008 11:15
***Re: Ano, štěstí přeje připraveným?... jana38 10.3.2008 22:14
****Re: Ano, štěstí přeje připravený... 10.5Libik12 10.3.2008 22:55
*****Re: Ano, štěstí přeje připrave... jana38 11.3.2008 14:16
**Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-N... MarkétaP + 4 dcerky 10.3.2008 21:55
**Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-N... JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 10.3.2008 22:52
***Re: Ano, štěstí přeje připraveným?... *Viky* 12.3.2008 11:16
Perfektně napsané albi-vs 10.3.2008 9:39
Bell :-) zuzini 10.3.2008 9:43
*Re: Bell :-) Marta, 10.3.2008 10:9
**Re: Bell :-) watanaki 10.3.2008 10:24
***Re: Bell :-) Grainne 10.3.2008 10:36
****Re: Bell :-) Grainne 10.3.2008 10:38
****Re: Bell :-) Cow :-) 13.3.2008 17:47
*****Re: Bell :-) ...neviditelná... 13.3.2008 19:45
*****Re: Bell :-) Grainne 14.3.2008 8:13
******pro Gr. Cow :-) 14.3.2008 10:3
*******Re: pro Gr. Grainne 14.3.2008 10:51
********Re: pro Gr. Cow :-) 14.3.2008 11:5
*********Re: pro Gr. Grainne 14.3.2008 11:19
**********Re: pro Gr. Cow :-) 14.3.2008 12:1
***********Re: pro Gr. Grainne 14.3.2008 14:20
**Re: Bell :-) Lída+2 10.3.2008 15:38
Zkusím to zformulovat Líza 10.3.2008 10:11
*Re: Zkusím to zformulovat Beruška9 10.3.2008 10:28
*Re: Zkusím to zformulovat Babyna,Patricie07,Michael10 10.3.2008 12:12
*Re: Zkusím to zformulovat Bellana 10.3.2008 17:25
*Re: Zkusím to zformulovat kATKA + 3 10.3.2008 18:42
**Re: dokončení Katka+3 10.3.2008 18:53
.. Lenka Malá + Kikinka 10.3.2008 10:27
.. Lenka Malá + Kikinka 10.3.2008 10:28
Srovnaný irlev 10.3.2008 10:29
Bell, ...neviditelná... 10.3.2008 10:32
článek je pěkný, ale i přesto porod doma... lucie 10.3.2008 10:47
*Re: článek je pěkný, ale i přesto poro... Bellana 10.3.2008 10:52
**No, já nevím lucie 10.3.2008 11:39
***Re: No, já nevím Lenelka 10.3.2008 11:48
****Re: No, já nevím Zufi. 10.3.2008 12:15
*****Re: No, já nevím Apolena. 10.3.2008 12:24
******Re: No, já nevím Lenelka 10.3.2008 12:24
*******Re: No, já nevím Apolena. 10.3.2008 12:26
********Re: No, já nevím Lenelka 10.3.2008 12:47
******Re: No, já nevím PajaMM 10.3.2008 12:25
*******Re: No, já nevím Apolena. 10.3.2008 12:28
********Re: No, já nevím PajaMM 10.3.2008 12:35
********Re: No, já nevím ww 18.3.2008 12:45
*****Re: No, já nevím Lenelka 10.3.2008 12:24
*****Re: No, já nevím Bellana 10.3.2008 12:27
*****Re: No, já nevím Líza 10.3.2008 13:26
******Re: No, já nevím *Viky* 10.3.2008 16:28
*Re: článek je pěkný, ale i přesto poro... adelaide k. 10.3.2008 11:4
**Re: článek je pěkný, ale i přesto po... Káča, dvě děti 10.3.2008 16:30
***Re: článek je pěkný, ale i přesto ... Lenelka 10.3.2008 16:38
****Re: článek je pěkný, ale i přest... Káča, dvě děti 10.3.2008 16:48
*****Re: článek je pěkný, ale i pře... PajaMM 10.3.2008 16:51
******Re: článek je pěkný, ale i p... Káča, dvě děti 10.3.2008 16:59
*******Re: článek je pěkný, ale i... Lenelka 10.3.2008 17:6
*******Re: článek je pěkný, ale i... Apolena. 10.3.2008 17:8
*******Re: článek je pěkný, ale i... PajaMM 10.3.2008 17:32
********Re: článek je pěkný, ale... jana38 10.3.2008 20:26
*********Re: článek je pěkný, a... Káča, dvě děti 11.3.2008 8:32
**********Re: článek je pěkný,... Grainne 11.3.2008 9:10
***Re: článek je pěkný, ale i přesto ... Líza 10.3.2008 16:47
****Co riziková těhotenství? Opuncie 11.3.2008 9:30
*****Re: Co riziková těhotenství? MarkétaP + 4 dcerky 11.3.2008 9:38
******Re: Co riziková těhotenství? Grainne 11.3.2008 9:56
*****Re: Co riziková těhotenství? madlenka07 11.3.2008 17:3
****Co riziková těhotenství? Opuncie 11.3.2008 9:41
*****Re: Co riziková těhotenství? Opuncie 11.3.2008 9:43
*****Re: Co riziková těhotenství? Bellana 11.3.2008 9:48
******Re: Co riziková těhotenství? Opuncie 11.3.2008 11:6
*****Re: Co riziková těhotenství? Terreza 11.3.2008 10:42
*****Re: Co riziková těhotenství? Aja 11.3.2008 11:21
*****Re: Co riziková těhotenství? ...neviditelná... 11.3.2008 21:9
***Re: článek je pěkný, ale i přesto ... Apolena. 10.3.2008 16:48
****Re: článek je pěkný, ale i přest... Káča, dvě děti 10.3.2008 16:56
*****Re: článek je pěkný, ale i pře... Líza 10.3.2008 16:58
******Re: článek je pěkný, ale i p... Káča, dvě děti 10.3.2008 17:6
*******Re: článek je pěkný, ale i... Líza 10.3.2008 17:19
*******Re: článek je pěkný, ale i... Cow :-) 13.3.2008 18:10
*****Re: článek je pěkný, ale i pře... Lenelka 10.3.2008 17:4
*****Re: článek je pěkný, ale i pře... Apolena. 10.3.2008 17:5
*****Re: článek je pěkný, ale i pře... suzann 13.3.2008 8:41
*Dosti času? 10.5Libik12 10.3.2008 12:0
*Autorka si našla porodní asistentku... Vladan 10.3.2008 16:9
**Re: Autorka si našla porodní asisten... babi_ 10.3.2008 18:17
***Re: Autorka si našla porodní asist... Denyna 10.3.2008 18:43
***Re: Autorka si našla porodní asist... Denyna 10.3.2008 18:43
****Re: Autorka si našla porodní asi... madlenka07 13.3.2008 7:43
*****Re: Autorka si našla porodní a... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 7:48
******Re: Autorka si našla porodní... madlenka07 13.3.2008 8:22
*******Re: Autorka si našla porod... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 8:25
********Re: Autorka si našla por... madlenka07 13.3.2008 8:32
*********Re: Autorka si našla p... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 8:37
**********Re: Autorka si našla... madlenka07 13.3.2008 8:51
***Matka rodila v nemocnici Vladan 10.3.2008 21:8
****Re: Matka rodila v nemocnici Iva 10.3.2008 22:46
*Co se má pokazit, pokazí se (ať doma n... Žlababa (Postižené Děti cz) 11.3.2008 17:40
**Re: Co se má pokazit, pokazí se (ať ... Líza 11.3.2008 17:49
**Re: Co se má pokazit, pokazí se (ať ... 10.5Libik12 11.3.2008 18:28
***Re: Co se má pokazit, pokazí se (a... Žlababa (Postižené Děti cz) 11.3.2008 20:1
****Re: Co se má pokazit, pokazí se ... ...neviditelná... 11.3.2008 20:29
Bell... PajaMM 10.3.2008 11:0
*Re: Bell... Zita + JDA 10.3.2008 11:11
*Re: Bell... Hanka+Bára7/05 10.3.2008 11:39
*Re: Bell... Silueta 10.3.2008 14:27
**Re: Bell... Silueta 10.3.2008 14:30
trošku mě mrzí katka+katka 10.3.2008 11:22
*Re: Bell, ...neviditelná... 10.3.2008 13:41
Bell miuška 10.3.2008 11:33
*Re: Bell Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 10.3.2008 13:2
**Re: Bell Everell 10.3.2008 14:12
***Re: Bell Oggová 10.3.2008 14:21
**Re: Bell zylwar 13.5.2008 14:39
***Re: Bell MarkétaP + 4 dcerky 13.5.2008 15:11
*Re: Bell Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 10.3.2008 13:3
**Re: Bell Jolana,tři holky 10.3.2008 23:3
*Re: Bell Amélije 10.3.2008 16:19
**Re: Bell Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 10.3.2008 20:16
Jsem jsem pro porod v nemocnici... Martina, 2 kluci 10.3.2008 13:17
Mnoho zdraví Bellaně. Nevíte, jak se dař... Tvoje horší já 10.3.2008 13:39
já raději v porodnici.. Yvon + 2 kluci 10.3.2008 14:11
*Re: já raději v porodnici.. Linda 10.3.2008 14:39
*Pupecni snura Opuncie 10.3.2008 21:22
**Re: Pupecni snura 10.5Libik12 10.3.2008 21:39
***Re: Pupecni snura Opuncie 10.3.2008 22:1
****Re: Pupecni snura MarkétaP + 4 dcerky 10.3.2008 22:5
*****Re: Pupecni snura MarkétaP + 4 dcerky 10.3.2008 22:13
*****Re: Pupecni snura Opuncie 10.3.2008 22:14
******Re: Pupecni snura jana38 10.3.2008 22:25
*******Re: Pupecni snura Opuncie 11.3.2008 9:16
******Re: Pupecni snura MarkétaP + 4 dcerky 10.3.2008 22:26
****Re: Pupecni snura 10.5Libik12 10.3.2008 22:23
****Re: Pupecni snura 10.5Libik12 10.3.2008 22:23
**Re: Pupecni snura Líza 11.3.2008 5:59
***Re: Pupecni snura Opuncie 11.3.2008 9:12
**Re: Pupecni snura LaraKroft 11.3.2008 9:19
Milá Bell, LaraKroft 10.3.2008 15:16
Milá Bell, LaraKroft 10.3.2008 15:17
*Re: Milá Bell, OPRAVA LaraKroft 10.3.2008 15:19
*Re: Milá Bell, Evelyn1968,2děti 10.3.2008 17:32
Alternativka madlenka07 10.3.2008 16:11
*Re: Alternativka Alena,2 děti 11.3.2008 7:56
*Re: Alternativka LaraKroft 11.3.2008 10:2
**Re: Alternativka madlenka07 11.3.2008 12:25
***Re: Alternativka LaraKroft 11.3.2008 13:46
co to je,být alternativní brzobohatka 10.3.2008 16:13
*Re: co to je,být alternativní 10.5Libik12 10.3.2008 17:42
**Re: co to je,být alternativní Hanka 75 10.3.2008 18:32
**Re: co to je,být alternativní Irena 11.3.2008 23:44
***Re: co to je,být alternativní 10.5Libik12 12.3.2008 0:3
****Re: co to je,být alternativní Lenelka 12.3.2008 0:37
*****Re: co to je,být alternativní Irena, 2 deti 13.3.2008 21:45
Fyziologický průběh těhotenství Lilly+Helenka05,Hedvika08 10.3.2008 16:40
*Re: Fyziologický průběh těhotenství Káťa+2 Škubánci 10.3.2008 17:21
**Re: Fyziologický průběh těhotenství Mery72 10.3.2008 17:25
***Re: Fyziologický průběh těhotenstv... Zufi. 10.3.2008 17:26
***Re: Fyziologický průběh těhotenstv... Zufi. 10.3.2008 17:27
****Re: Fyziologický průběh těhotens... 10.5Libik12 10.3.2008 17:46
*****Re: Fyziologický průběh těhote... Zufi. 10.3.2008 17:56
*****Re: Fyziologický průběh těhote... Zufi. 10.3.2008 17:59
*****Re: Fyziologický průběh těhote... Grainne 10.3.2008 18:3
Díky Bellana 10.3.2008 17:28
Gratuluji Silva 10.3.2008 17:39
*Re: Gratuluji Apolena. 10.3.2008 18:36
**Re: Gratuluji bono 11.3.2008 9:2
***Re: Gratuluji Káťa+2 Škubánci 11.3.2008 16:26
****Re: Gratuluji Líza 11.3.2008 16:45
*****Re: Gratuluji Káťa+2 Škubánci 11.3.2008 20:7
******Re: Gratuluji bono 12.3.2008 7:44
*******Re: Gratuluji madlenka07 12.3.2008 9:31
********Re: Gratuluji ...neviditelná... 12.3.2008 9:51
*********Re: Gratuluji bono 12.3.2008 11:26
**********Re: Gratuluji ...neviditelná... 12.3.2008 11:30
***********Re: Gratuluji bono 12.3.2008 11:47
************Re: Gratuluji cizinka1 14.3.2008 8:49
*************Re: Gratuluji Tvoje horší já 14.3.2008 8:51
**************Re: Gratuluj... cizinka1 14.3.2008 8:59
***************Re: Gratul... Grainne 14.3.2008 9:14
*************Cizinko Opuncie 14.3.2008 9:36
**************Opunice, cizinka1 14.3.2008 9:48
***************Re: Opunic... cizinka1 14.3.2008 9:53
****************Re: Opun... Opuncie 14.3.2008 11:37
*****************Re: Op... Apolena. 14.3.2008 11:51
******************Re: O... Opuncie 14.3.2008 12:6
*****************Re: Op... cizinka1 14.3.2008 12:8
******************Re: O... Cow :-) 14.3.2008 12:24
*******************Re: O... cizinka1 14.3.2008 12:38
********************Cizin... ...neviditelná... 14.3.2008 12:42
********************Cizin... ...neviditelná... 14.3.2008 12:42
********************Re: O... Cow :-) 14.3.2008 12:44
******************Re: O... Opuncie 14.3.2008 12:42
*******************Re: O... Cow :-) 14.3.2008 12:46
*******************Re: O... cizinka1 14.3.2008 12:58
*******************Re: O... cizinka1 14.3.2008 13:0
********************Re: O... Opuncie 14.3.2008 13:21
*********************Re: O... cizinka1 14.3.2008 13:30
**********************Re: O... Opuncie 14.3.2008 13:41
********************Mimo ... Apolena. 14.3.2008 13:26
*********************Re: M... cizinka1 14.3.2008 13:31
**************Re: Cizinko ...neviditelná... 14.3.2008 9:58
*************Re: Gratuluji bono 14.3.2008 11:2
**************Re: Gratuluj... cizinka1 14.3.2008 11:55
A to je právě to! sedmá pečeť, 3 děti 10.3.2008 18:59
*Re: A to je právě to! Lenelka 10.3.2008 19:9
*Re: A to je právě to! 10.5Libik12 10.3.2008 19:12
*Re: A to je právě to! Terreza 10.3.2008 22:5
*Re: A to je právě to! Terreza 10.3.2008 22:7
**Re: A to je právě to! sedmá pečeť 11.3.2008 19:30
***Re: A to je právě to! Sylvie 11.3.2008 19:41
****Re: A to je právě to! ...neviditelná... 11.3.2008 20:58
*****Re: A to je právě to! Lenelka 11.3.2008 22:58
vsude dobre,doma nejlip anavel + 3 10.3.2008 23:16
Bell pozitivni mysleni 11.3.2008 2:43
Dekuji porodnici za zivot ditete Evik (2) 11.3.2008 19:40
prima Janina&2 12.3.2008 1:48
Trvám na tom že domácí porod je risk - p... Žlababa (Postižené Děti cz) 12.3.2008 10:53
*Re: Trvám na tom že domácí porod je ri... ...neviditelná... 12.3.2008 11:11
**Re: Trvám na tom že domácí porod je ... ...neviditelná... 12.3.2008 11:19
*Re: Trvám na tom že domácí porod je ri... Ajtakrajta 12.3.2008 11:47
**Re: Trvám na tom že domácí porod je ... MSteflova 12.3.2008 12:1
**Re: Trvám na tom že domácí porod je ... pusa 12.3.2008 15:41
**Re: Trvám na tom že domácí porod je ... Cow :-) 13.3.2008 18:31
Teda Bellano, Nasuada 12.3.2008 16:44
*Re: Teda Bellano, Lenka 12.3.2008 22:39
**Re: Teda Bellano, Grainne 12.3.2008 22:46
***Re: Teda Bellano, 10.5Libik12 12.3.2008 22:48
****Re: Teda Bellano, Grainne 12.3.2008 22:51
*****Re: Teda Bellano, MarkétaP + 4 dcerky 12.3.2008 22:52
******Re: Teda Bellano, Grainne 12.3.2008 23:0
****Zcela mimo misu... Magda 14.3.2008 12:48
*****Pro Libika...zcela mimo misu..... Magda 14.3.2008 12:55
***Re: Teda Bellano, Ajtakrajta 13.3.2008 9:13
****Re: Teda Bellano, ALianan 13.3.2008 9:52
*****Re: Teda Bellano, Opuncie 13.3.2008 16:38
******Re: Teda Bellano, ALianan 13.3.2008 17:21
*******Re: Teda Bellano, Opuncie 13.3.2008 17:44
*****Re: Teda Bellano, Rapiti 14.3.2008 8:14
**Re: Teda Bellano, 10.5Libik12 12.3.2008 22:48
***Re: Teda Bellano, lucie 13.3.2008 8:16
****Re: Teda Bellano, MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 8:24
*****Re: Teda Bellano, lucie 13.3.2008 8:41
******A holky, ruku na srdce, lucie 13.3.2008 8:46
*******Re: A holky, ruku na srdce... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 8:50
********Re: A holky, ruku na srd... lucie 13.3.2008 9:16
*********Re: A holky, ruku na s... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 12:43
**********Re: A holky, ruku na... lucie 13.3.2008 13:4
***********Re: A holky, ruku ... MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 14:14
************Re: A holky, ruk... lucie 13.3.2008 14:44
******Re: Teda Bellano, MarkétaP + 4 dcerky 13.3.2008 8:46
**Re: Teda Bellano, MarkétaP + 4 dcerky 12.3.2008 22:48
**Re: Teda Bellano, Raďulka 12.3.2008 23:11
**Re: Teda Bellano, Raďulka 12.3.2008 23:12
***Re: Teda Bellano, 10.5Libik12 12.3.2008 23:30
****Re: Teda Bellano, Raďulka 12.3.2008 23:45
*****Re: Teda Bellano, 10.5Libik12 12.3.2008 23:47
****Re: Teda Bellano, MarkétaP + 4 dcerky 12.3.2008 23:46
*Krásný článek Twister, Anička a Maruška 13.3.2008 8:6
Ještě jednou gratuluji... Raďulka 12.3.2008 23:4
*Re: Ještě jednou gratuluji... Janina&2 13.3.2008 0:42
já císařem, sestra kleštěmi, teta císaře... Jana Hradec 13.3.2008 9:32
*Super! Oluše+Neli05+Linda08 13.3.2008 14:5
Předně Lucka, ročník 73 14.3.2008 8:18
děkuji jitka 14.3.2008 14:38
mám jinou zkušenost blatouch 15.3.2008 9:58
*Re: mám jinou zkušenost ...neviditelná... 15.3.2008 14:10
Bellano DEKUJI Domarodka...SNAD 19.3.2008 18:20
Taky jsem rodila doma Klára 20.3.2008 22:3
To bych také chtěla, ale.. Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 24.3.2008 14:43
klobouk dolů... Marek 11.11.2008 22:24
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.