tisk-hlavicka

Bezpečný porod - bez zdravotníků a bez duly

28.4.2006 Mgr. Dagmar Žůrková 318 názorů

Čím víc se termín porodu blížil, tím silnější byl pocit, že nejsem schopna personálu nemocnice důvěřovat a znovu se k nim při porodu odebrat.

16. 10. 2005 jsem doma porodila chlapce – své druhé dítě. Toto těhotenství (celkem třetí) jsem prožívala dost dramaticky, neboť první polovinu jsem se bála, že předčasně skončí (jako to předchozí), a druhou polovinu, kdy jsem uvěřila, že dítě donosím, mě začínaly děsit vzpomínky z předchozího porodu. Čím víc se termín porodu blížil, tím silnější byl pocit, že nejsem schopna personálu nemocnice důvěřovat a znovu se k nim při porodu odebrat.

Porod doma mi taky nepřipadal reálný. V Olomouci není žádná porodní asistentka mající zkušenosti s domácím porodem a jediná olomoucká dula, ochotná přijít k porodu doma, čekala děťátko ve stejný termín jako já, takže jsem s ní počítat nemohla. Shánět lékaře či asistentku znající pouze nemocniční porody mě nelákalo a připadalo riskantní. Vědí, jak řešit určité komplikace, ale neví, jak jim předcházet. Bála jsem se, že mě jejich přítomnost bude rušit či obtěžovat, což by mohlo přirozenou dynamiku porodu ohrozit. V případě komplikace stejně nemohou holýma rukama nic dělat nebo jen to, co každý jiný poučený člověk. S vážnými problémy je nutno odjet do nemocnice, kde jsou potřebné přístroje a tým odborníků. Partner se snažil chápat, proč do nemocnice znovu nechci, avšak představa, že bychom rodili doma, ho děsila natolik, že mě prosil, aby u toho nemusel být. Situace mě nutila, abych se připravovala na porod, při kterém budu možná úplně sama.

Začala jsem se intenzivně vzdělávat. Odenta jsem znala již dlouho. (Znovuzrozený porod jsem četla už před prvním porodem – popsané skutečnosti jsem považovala za tak logické, vědecké a průkazné, že jsem to vnímala jako současný stav medicíny v oblasti porodnictví. Nevěřila jsem, že v našich porodnicích tyto poznatky ignorují a předávají si chybnou praxi z asistentky na asistentku.) Nyní jsem si ho ověřovala v praxi konzultacemi se ženami - především s těmi, které zažili nějaké komplikace (kleště, císařský řez z důvodu poklesu ozev plodu, prasknutí čípku, umělé vybavení placenty…). Opatřila jsem si učebnici gynekologie a porodnictví pro mediky a probírala všechny komplikace. Mnohé z nich se daly v mém případě vyloučit, u těch zbývajících jsem si pečlivě vštěpovala jak jim předejít (Odent) a za jakých okolností okamžitě volat 155. Nejsem z těch, které si komplikace nepřipouštějí, naopak jsem měla potřebu vědět o nich co nejvíce. Vyptávala jsem se kamarádky – porodní asistentky, co vše v porodnici zažila. Neplánovala jsem porod doma z nějakých poetických důvodů, ale proto, abych zajistila bezpečné podmínky pro zdárný průběh porodu, které bohužel v našich porodnicích zatím nejsou.

Nachystala jsem si „porodní šuplík“ se vším potřebným a sepsala si návod (původně jsem ho psala pro partnera), abych si v průběhu porodu připomínala, co je třeba hlídat, jak reagovat a co mít stále po ruce.

V neděli 16. října jednu hodinu po půlnoci mě probudily první bolesti. Měla jsem radost, neboť jsem již několik dní přenášela a moje úzkost se s představou rostoucí hlavy dítěte stupňovala. Znovu jsem vytřela, umyla vanu, zkontrolovala, zda je vše nachystáno, snažila jsem se odpočívat. Při stazích jsem přecházela do kleku a pohupovala se v bocích. Byla jsem úplně tichá, snažila jsem se nikoho nevzbudit. K ránu stahy zesílily. Vypravila jsem dceru a partnera z domu a byla ráda, že jsem sama, nemusím brát na nikoho ohled, s nikým mluvit, jen vnímat své tělo a ulevovat si po svém. Chodila jsem po bytě, uvolňovala se v bocích či užívala prvky orientálního tance. Už jsem nevydržela být potichu a při stazích rozeznívala hluboké „á“. Nořila jsem se do stahů a měla radost, jak to krásně jde. V 9.15 bolest významně zesílila. Zavolala jsem dule – oznámila mi, že odjela do Brna a vrátí se až večer. Zavolala jsem kamarádce porodní asistence – oznámila mi, že je nemocná. Volala jsem ještě jedné známé – odjela do Zlína. Kupodivu mne to vůbec nevyvedlo z klidu. Byla jsem připravená rodit úplně sama. Dál jsem se nořila do stahů, uvolňovala se v nich a zpívala hluboké „á“. Nevydržela jsem již zpříma a vrhala se do vzporu klečmo na matraci. Představa, že by mě v tomhle stavu někdo ukládal na monitor mě utvrzovala v přesvědčení, že jediné správné rozhodnutí je zůstat doma. Někdy říkám: „Dulou mi bylo vědomí, že mi není pomoci, že přesunem do nemocnice by bylo vše jen horší, že to musím zvládnout sama.“ Byl to velký rozdíl od prvního porodu, kdy mě skutečnost, že jsem sama, děsila. Netrpělivě jsem tehdy vyčkávala dulu a před bolestí jsem jaksi utíkala. Nyní jsem se do ní nořila, jako bych jí šla vstříc. Dospěla jsem do zvláštního druhu koncentrace, věděla jsem naprosto přesně jak s pánví pohnout, aby stah byl účinný. Po těch velmi intenzivních jsem se natáhla na postel (něco mezi na bok a na břicho) a v duchu prosila, aby ten další byl slabší – vždycky se mi to splnilo (nechala jsem zadek víc nahoře -“kočička“). Když jsem si odpočinula, znovu jsem se do toho opřela. Myslím, že kdyby u mě někdo byl, nedokázala bych se takto soustředit a s bolestí spolupracovat. Věděla jsem, že se k vlastnímu porodu blížím mílovými kroky.

Zazvonil zvonek. Kamarádka, se kterou jsem byla ten den domluvená na oběd. Byla jsem ráda, že je tady, jen bylo třeba zabránit tomu, aby zavolala sanitku. „Není kam spěchat,“ vysvětlovala jsem, „porod je běh na dlouhou trať a v nemocnici není o co stát.“ Sama zatím žádnou zkušenost s porodem neměla, děti ještě nemá. Zároveň je dostatečně silná osobnost, aby snesla pohled na rodící ženu a zachovala klid. „ A kdyby se to nestihlo, tak není čeho se bát, není třeba nic akutně dělat. Ani pupečník není třeba podvazovat.“ „Jak to?“ divila se, „já myslela, že dítě pak nemůže dýchat.“ „Naopak,“ říkám, „pro dítě je to druhý zdroj kyslíku. Kromě toho předčasné přestřižení pupeční šňůry může komplikovat porod placenty…“ V pauzách jsem s ní mluvila, při stazích jsem se odvracela zády, aby mi neviděla do tváře. Pokračovala jsem ve svém způsobu zvládání bolestí v kleče na matraci. Měla jsem to již tak rozehrané, že se s tím nedalo přestat, ačkoli jsem se možná malinko styděla. Stahy brzy dospěly k vrcholu. Neudržela jsem již svůj projev a hluboké „á“ přecházelo v přirozený řev. „Já to nevydržím!“ vyrážela jsem ze sebe, „Bože, to je tak krutý!“ Byla jsem ráda, že Alžběta tiše sedí a neříká nic. Přišlo by mi nevhodné, kdyby mě teď nějaká dula povzbuzovala. Věděla jsem, že to musím zvládnout, že ta bolest k tomu patří a je dobrým znamením, že mimi bude co nevidět venku. „Matraci do kuchyně,“ zavelela jsem. Měla jsem nachystané dvě verze. Buď ve vaně (ta mě teď vůbec nelákala kvůli omezenosti pohybu) anebo ve dřepu na matraci v kuchyni - dá se tam zatopit troubou. Na matraci proto, aby dítě nemusel nikdo chytat. (Taky kvůli klenbě, abych vydržela ve dřepu a nebolela mě chodidla.) Ucítila jsem první mohutný tlak a v tu chvíli praskla voda. Dalším dvěma silně nutkajícím tlakům jsem odolala jen pomocí mohutného řevu. (Byla jsem odhodlaná v žádném případě netlačit, aby nedošlo k prasknutí čípku – nikdo mě nevyšetřoval.) Další stah mi proti mé vůli zatajil dech a zatlačil za mne. Cítila jsem, že hlavička je již níž, že prošla nejchoulostivějším místem. Bylo úžasné, že cítím, kde hlavička je. Nemusela jsem ji nahmatávat, vnímala jsem ji pochvou. Asi po čtyřech stazích hlavička vykoukla, při dalším byla venku celá a nakonec vyklouzlo tělíčko. Byl to kluk. Odsála jsem mu hleny z nosu (vlastními ústy), přitiskla jsem ho k sobě, hladila mazlavá chlupatá zádička. Pohodlně jsem se usadila, malého jsme přikryly. (Čas: 11.10) Jaká krása – porodit do vlastních rukou, pak se nechat olizovat a tiše čekat na placentu.

Jakoby z nějaké nebeské režie se pár minut po porodu dostavila kamarádka, která dříve studovala na porodní asistentku. Tak jsem si nakonec ani nemusela hlídat krvácení a svinování dělohy. Placenta vyklouzla asi za 50 minut.

Byla jsem překvapená, jak se najednou cítím dobře, jak je přirozený porod šetrný, jak to má příroda dokonale zařízené. Že porod neznamená násilí na matce, která je potrhaná a zmrzačená na několik měsíců či let. Že pochva je schopna udělat dítěti místo, takže zůstane nezraněna, přitom hlavička dítěte má dost prostoru, takže se nemusí zmáčknout. (Podmínkou je zakládat porod na uvolňování nikoli na tlačení.)

Někdy se mě ženy ptají, co mi vadilo na tom prvním porodu. Vždyť jsem nedostala umělý oxytocin, neprodělala jsem klystýr… Byl to v podstatě přirozený porod. A já odpovídám: Nebyl, protože jsem se nemohla svobodně chovat. Byla jsem nucena stah nestah odpovídat na otázky nekonečného dotazníku, plnit pokyny – Lehněte si, vyšetřím vás. Lehněte si, připojíme monitor. Buďte potichu, rušíte maminky, které spí… V důsledku toho se tělo dostalo do příšerné křeče. Je těžké popsat ten stav. Jako kdybych byla natahována na skřipec a praskaly mi všechny obratle páteře, zároveň jakoby mi někdo rval kusy masa z těla. Pocit, že ke smrti je jen krůček… Dítě jsem pak vytlačila na pokyn neuvěřitelnou silou – chválili mě jak jsem statečná, přitom to bylo úplně špatně. Dcera měla zmáčknutou hlavu, jak jsem ji násilím drala ven ještě nepřipravenými cestami. A já byla na půl roku zmrzačená. Po porodu jsem byla naprosto vyčerpaná. Nemohla jsem se ani pohnout. Ačkoliv malá byla v místnosti se mnou, nechovala jsem ji, neměla jsem sílu ji ani vleže držet na své hrudi. Tentokrát nebyl ani jediný stah, kterému bych se nevěnovala. Nesnažila jsem se být statečná a dělat jakože nic. A v tom, myslím, bylo kouzlo toho, že mě porod nevyčerpal, a já zůstala mezi stahy a následně po porodu úplně v pohodě.

Celý porod byl úžasně osvobozující zkušeností. Potvrzením tušení, že jediným skutečným odborníkem na porod je rodička. (A to každá jen na ten svůj.) To, co mne v předporodních přípravách naplňovalo beznadějí – nikdo není ochoten být se mnou – se nakonec ukázalo jako ideální podmínka pro porod. Dnes už vím, že rodící žena nepotřebuje, aby ji někdo vedl, povzbuzoval, vyšetřoval, chránil hráz… Neboť porod probíhá hladce, přijme-li ho žena jako úkol určený jen a jen pro ni, je-li ochotna se bolesti podvolit a nikdo ji při tom neruší.

Názory k článku (317 názorů)
Gratuluji Kopretin@ 28.4.2006 8:42
*Re: Gratuluji Ivka,kluci 17.5.94/22.10.04 28.4.2006 9:0
**Re: Gratuluji vera&sophia3.04+Rayan2.6.05 14.5.2006 16:25
*Re: Gratuluji čiřikaví a Jakub 9.10.06 28.4.2006 9:12
*Re: Gratuluji lenka syn 6.let a 3.roky 28.4.2006 9:16
**Adrenalinový sport Áda 28.4.2006 10:10
***Re:PORODNICE Hana Zurkova, 2 deti (4 a 2 roky) 2.5.2006 21:4
***Re: Adrenalinový sport zdenuška 3.5.2006 4:6
***Re: Adrenalinový sport Jitka, dve deti 3.5.2006 13:10
**Ještě by jí byla dobrá nemocnice... Sláfka 28.4.2006 10:39
**Re: Gratuluji Eva, 2 kluci 28.4.2006 12:34
***Re: přežila jsem porod na Obilním... máma a děti 2.5.2006 13:59
****Re: přežila jsem porod na Obiln... Ajuska, 15 mes. syn 4.7.2006 21:59
****Re: přežila jsem porod na Obiln... Ajuska, 15 mes. syn 4.7.2006 21:59
***Re: Gratuluji Petra, Kryštof 5 let 2.5.2006 21:4
****Re: Gratuluji vera&sophia3.04+Rayan2.6.05 14.5.2006 16:2
**Re: Gratuluji Katka 28.4.2006 15:54
***Omlouvám se, ale ZÁVIDÍM! zuzana 29.4.2006 16:30
****Re: Omlouvám se, ale ZÁVIDÍM! Zorka 29.4.2006 18:6
**Reakce autorky článku Dagmar Žůrková 2.5.2006 12:7
***Re: Reakce autorky článku Toranoko 2.5.2006 18:13
**Reakce autorky článku Dagmar Žůrková 2.5.2006 12:8
***Re: Reakce autorky článku Alish 84 13.4.2012 0:16
**Reakce autorky článku Dagmar Žůrková 2.5.2006 12:8
*Gratuluji ? Ellis+Dáda+Jája 28.4.2006 9:54
**Re: Gratuluji ? vvv 28.4.2006 10:4
**Re: Gratuluji ? lenka syn 6.let a 3.roky 28.4.2006 10:8
**Re: Gratuluji ? monika, 3 děti 28.4.2006 10:9
**Re: Gratuluji ? Daniela, 3 děti 28.4.2006 10:15
**Re: Gratuluji ? Eva, 2 kluci 28.4.2006 12:40
***Re: Gratuluji ? vera&sophia3.04+Rayan2.6.05 14.5.2006 16:6
**Re: Gratuluji ? Eliška Nova 28.4.2006 12:54
**Re: Gratuluji ? Vlasta, 7,5,třetí v červnu 1.5.2006 10:29
**Re: Gratuluji ? Petra, Kryštof 5 let 2.5.2006 21:19
*Re: Gratuluji Míša 28.4.2006 9:57
**? Gábina syn 5 let 28.4.2006 10:21
***Dostupnost péče Dianka (04+06+09) 28.4.2006 10:44
****Re: Dostupnost péče Dianka (04+06+09) 28.4.2006 10:47
****Re: Dostupnost péče lenka syn 6.let a 3.roky 28.4.2006 11:19
*****Re: Dostupnost péče Dianka (04+06+09) 28.4.2006 11:39
*****Re: Dostupnost péče adelaide k. 28.4.2006 11:41
***MY ZVÍŘATA TAKY RODÍME SAMA!!! Kočka mourovatá 28.4.2006 13:28
****Re: MY ZVÍŘATA TAKY RODÍME SAMA!... Jana 28.4.2006 16:35
*****Re: MY ZVÍŘATA TAKY RODÍME SAM... Maci1 28.4.2006 20:3
****Ty jsi zvíře, my jsme lidi! Mirka + roční Eliška 28.4.2006 22:6
*****Re: Ty jsi zvíře, my jsme lidi... Dita 28.4.2006 22:15
******Re: Ty jsi zvíře, my jsme li... Mirka + roční Eliška 28.4.2006 22:18
*******Re: Ty jsi zvíře, my jsme ... MirkaV 1.5.2006 15:31
*****Re: Ty jsi zvíře, my jsme lidi... Elena 31.1.2007 14:2
****Re: MY ZVÍŘATA TAKY RODÍME SAMA!... Elenka 31.1.2007 13:52
**Re: Gratuluji Kreli+Madlenka7 28.4.2006 12:56
*Re: Gratuluji Kristýna (syn 05/05) 28.4.2006 11:48
*Re: Gratuluji Eva, 2 kluci 28.4.2006 13:0
**Re: Gratuluji vvv 28.4.2006 15:12
*Ja nezavidim Marka 28.4.2006 14:20
**Re: Ja nezavidim Petra, Kryštof 5 let 2.5.2006 21:28
*Re: Gratuluji Kačka+Miška+Eli+Anička 28.4.2006 16:53
*Re: Gratuluji wega 28.4.2006 20:24
**Re: zralá na Bohnice Alena 2.5.2006 16:35
***Re: zralá na Bohnice peťule 3.5.2006 10:4
****Re: zralá na Bohnice Janka 4.5.2006 9:46
*gratuluji Mata 29.4.2006 8:50
*Re: Gratuluji Ladana 30.4.2006 18:26
**Re: Gratuluji Havranpírka 30.4.2006 21:49
*Re: Gratuluji Zuzka 7.5.2006 18:46
**Re: Gratuluji Dianka (04+06+09) 7.5.2006 19:46
***Re: Gratuluji Zuzka 17.5.2006 21:11
****Re: Gratuluji Dianka (04+06+09) 18.5.2006 20:44
****Re: Gratuluji El 31.1.2007 14:6
***Re: Gratuluji Zuzka 17.5.2006 21:11
***Re: Gratuluji Zuzka 17.5.2006 21:11
****Re: Gratuluji Lída,3 kluci a holka 17.5.2006 21:18
**Re: Gratuluji *Aida* 7.5.2006 22:31
***Re: Gratuluji Z 7.5.2006 23:58
****Re: Gratuluji *Aida* 8.5.2006 13:37
Úžasné Raketka 28.4.2006 9:14
Moc dekuju Toranoko 28.4.2006 9:49
*Re: Moc dekuju lenka syn 6.let a 3.roky 28.4.2006 10:6
*Re: Moc dekuju Ala, jedno dítě 28.4.2006 11:44
**Re: Moc dekuju Eva, 2 kluci 28.4.2006 13:8
***Re: Moc dekuju Áda 28.4.2006 13:20
**Re: Moc dekuju Jana 28.4.2006 16:23
***Re: Moc dekuju Martina, 3 děti 3.5.2006 2:4
****Re: Moc dekuju Jana 7.5.2006 16:39
**Re: Moc dekuju Beruška 1.5.2006 10:57
**Re: Moc dekuju Toranoko 2.5.2006 18:36
***Re: Moc dekuju Líza 2.5.2006 20:1
****Re: Moc dekuju Toranoko 3.5.2006 17:15
***statistika vvv 2.5.2006 22:37
****Re: statistika Toranoko 3.5.2006 17:19
****Re: VOLBA Hana Zurkova, 2 deti (4 a 2 roky) 5.5.2006 22:51
nevím vvv 28.4.2006 9:52
*Jedna stejně chytrá zabila domácím po... Petr 28.4.2006 15:7
**Re: Jedna stejně chytrá zabila domá... Susan 28.4.2006 16:32
***Re: Jedna stejně chytrá zabila do... Kacka + 3 30.4.2006 10:39
****Re: Jedna stejně chytrá zabila ... PajaMM 30.4.2006 11:4
*Re: je to tak opravdu v pořádku? kavka + 2 děti 29.4.2006 11:42
**Re: je to tak opravdu v pořádku? Petr K. 29.4.2006 17:16
***Re: je to tak opravdu v pořádku? Líza 29.4.2006 18:11
****Re: je to tak opravdu v pořádku? Dianka (04+06+09) 29.4.2006 22:48
*****Re: je to tak opravdu v pořádk... Dianka (04+06+09) 29.4.2006 22:49
*****Re: je to tak opravdu v pořádk... Líza 30.4.2006 7:1
***Re: je to tak opravdu v pořádku? Veronika a 3 chlapečci 29.4.2006 21:24
***Re: je to tak opravdu v pořádku? kavka + 2 děti 30.4.2006 8:22
**Re: je to tak opravdu v pořádku? Libuška, dvě dcery 2.5.2006 15:15
**Re: je to tak opravdu v pořádku? Toranoko 2.5.2006 19:1
Ale.. monika 28.4.2006 10:8
*P.S. kája 28.4.2006 11:18
Přirozený porod ano, ale v porodnici Petra D. 28.4.2006 11:5
odvaha? Katka (3deti) 28.4.2006 11:9
*Re: odvaha? Stuclinka 28.4.2006 11:49
**Re: odvaha? Hana 28.4.2006 14:16
***Re: odvaha? Stuclinka 28.4.2006 14:31
***Re: odvaha? Stuclinka 28.4.2006 14:34
*Re: odvaha? Lea 28.4.2006 15:28
**Re: odvaha? Petr 28.4.2006 15:31
***Re: odvaha? Agnes (2 děti) 2.5.2006 11:10
Reklama na porod o samotě... Vladan 28.4.2006 11:24
*Re: Reklama na porod o samotě... Dianka (04+06+09) 28.4.2006 11:47
**Re: Reklama na porod o samotě... Vladan 28.4.2006 12:19
***Re: Reklama na porod o samotě... Dianka (04+06+09) 28.4.2006 12:26
****Re: Reklama na porod o samotě... Vladan 28.4.2006 12:39
*****Omlouvám se za chyby v příspěv... Vladan 28.4.2006 12:51
*****Re: Reklama na porod o samotě.... Stuclinka 28.4.2006 13:5
******Re: Reklama na porod o samot... Vladan 28.4.2006 13:30
*******Re: Reklama na porod o sam... Katka (3deti) 28.4.2006 16:6
***Re: Reklama na porod o samotě... Stuclinka 28.4.2006 12:27
*Re: Reklama na porod o samotě... Milly36 28.4.2006 14:9
**Re: Reklama na porod o samotě... Saša 28.4.2006 14:44
**Re: Reklama na porod o samotě... vvv 28.4.2006 15:27
***Re: Reklama na porod o samotě... Dianka (04+06+09) 28.4.2006 16:23
****Re: Reklama na porod o samotě... Nováková 28.4.2006 18:8
*****Re: Reklama na porod o samotě.... Milly36 28.4.2006 21:27
****Re: Reklama na porod o samotě... vvv 29.4.2006 21:34
*****Re: Reklama na porod o samotě.... Lenelka 29.4.2006 21:42
******Re: Reklama na porod o samot... Líza 30.4.2006 6:57
*******Re: Reklama na porod o sam... Lenelka 30.4.2006 11:27
********Re: Reklama na porod o s... ...neviditelná... 30.4.2006 13:49
*********Re: Reklama na porod o... Lenelka 30.4.2006 15:6
**********Re: Reklama na porod... Lenelka 30.4.2006 15:10
*****Re: Reklama na porod o samotě.... Dianka (04+06+09) 29.4.2006 22:40
**Re: Reklama na porod o samotě... evina+mimik za tyden 30.4.2006 18:38
RISK!!! Petra 25, syn 3 roky 28.4.2006 12:23
Závidím vám vaši odvahu Petr K. 28.4.2006 13:5
Pochopení ijka 28.4.2006 13:11
paní Dagmar, Signoret 28.4.2006 13:22
Článek !!! 28.4.2006 13:33
*Re: Článek Stuclinka 28.4.2006 13:41
*Re: Článek x 28.4.2006 14:6
**Re: Článek PajaMM 28.4.2006 14:13
článek hovořící za vše Mončík 28.4.2006 14:22
Bláboly Věra.. 28.4.2006 14:56
*Bezproblémové těhotenství Eli a ej 28.4.2006 15:33
*Re: Bláboly veronika 28.4.2006 15:34
bezpečný? veronikaf 28.4.2006 15:40
Vysoká k ničemu Peťana 28.4.2006 15:43
*Re: Vysoká k ničemu Jana 28.4.2006 16:24
*Re: Vysoká k ničemu Kájík 28.4.2006 16:49
**Re: Vysoká k ničemu Peťana 28.4.2006 16:51
***Re: Vysoká k ničemu Kájík 28.4.2006 16:56
****Re: Vysoká k ničemu Peťana 28.4.2006 17:6
*****Re: Vysoká k ničemu Věra. 28.4.2006 17:13
******Re: Vysoká k ničemu Jitka 28.4.2006 19:11
******Re: Vysoká k ničemu Majka 28.4.2006 23:24
*****Re: Vysoká k ničemu Gábi, 2 děti 30.4.2006 23:48
*Re: Vysoká k ničemu Věra. 28.4.2006 17:10
**Re: Vysoká k ničemu Zuzana 28.4.2006 17:30
***Re: Vysoká k ničemu Matthew 28.4.2006 17:47
***Pavlačová Zuzana Renata 28.4.2006 19:50
***Re: Vysoká k ničemu Pavla 2.5.2006 23:17
*zcela od věci Mirka + roční Eliška 28.4.2006 22:13
**Re: zcela od věci Iva 29.4.2006 7:54
***Re: zcela od věci Líza 29.4.2006 8:10
Tohle dítě porod doma nepřežilo.... Veronika 28.4.2006 16:2
*Re: Tohle dítě porod doma nepřežilo...... nicol-H 29.4.2006 0:14
**Re: Tohle dítě porod doma nepřežilo.... vranimůra 29.4.2006 8:7
***Re: Tohle dítě porod doma nepřežil... nicol-H 29.4.2006 14:10
*Re: Tohle dítě porod doma nepřežilo...... Jendule 3.5.2006 15:15
Jak zabít své dítě u porodu doma Věra. 28.4.2006 16:12
*Re: Jak zabít své dítě u porodu doma Oggová 28.4.2006 16:17
*Re: Jak zabít své dítě u porodu doma PajaMM 28.4.2006 16:19
*Zase děláš chytrou!!! Zuzana 28.4.2006 16:44
**Re: Zase děláš chytrou!!! vlasta, 3robátka 28.4.2006 17:24
**Re: Zase děláš chytrou!!! VeraK 28.4.2006 20:10
***Re: Zase děláš chytrou!!! Toranoko 3.5.2006 20:24
*Re: Jak zabít své dítě u porodu doma Pavla3 1.5.2006 22:9
zdá se mi 10.5Libik12 28.4.2006 16:24
Podpora pro autorku clanku! Skunkless 28.4.2006 16:56
OPRAVDU MOC KRÁSNÝ ČLÁNEK Štěpánka 2kluci-porodnice,1holčička-doma 28.4.2006 17:14
*Re: OPRAVDU MOC KRÁSNÝ ČLÁNEK Věra. 28.4.2006 17:18
**Re: OPRAVDU MOC KRÁSNÝ ČLÁNEK Oggová 28.4.2006 18:35
***Re: OPRAVDU MOC KRÁSNÝ ČLÁNEK Marie 28.4.2006 21:6
*Re: OPRAVDU MOC KRÁSNÝ ČLÁNEK kaila 2.5.2006 9:23
Nic takhle osobního jsem ještě nečetla. Alice + 3 28.4.2006 17:26
*Re: Nic takhle osobního jsem ještě neč... 10.5Libik12 28.4.2006 20:22
*Re: Nic takhle osobního jsem ještě neč... Ivča 1.5.2006 23:15
Můj pohled Tereza 28.4.2006 17:50
*NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! Klareta, dcerka 2 roky 28.4.2006 22:55
**Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! Jana 28.4.2006 23:3
***Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! Martina 29.4.2006 9:11
****Re: souhlasím Borča 1.5.2006 20:29
**Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! Jana, 2 kluci /3,5r,1r/ 1.5.2006 0:4
**Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! Aneta 1.5.2006 22:30
***Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! DENISA 1.5.2006 23:3
***Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! mamatosebastian 2.5.2006 0:49
****Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! PajaMM 2.5.2006 7:6
*****A jeste me napadlo... PajaMM 2.5.2006 7:11
****Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! Markéta, syn 4 r. 2.5.2006 14:13
*****Novorozenecka umrtnost Klareta, dcerka 2 rocky 3.5.2006 7:44
******Re: Novorozenecka umrtnost Markéta, syn 4 r. 3.5.2006 13:5
***Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! marcia 6.5.2006 20:42
**Naprosto souhlasím kytko 3.5.2006 19:51
**Re: NEZODPOVEDNOST A HAZARD !!! ellinor, David 6, Kuba 3 4.5.2006 13:54
*Re: Můj pohled DENISA 29.4.2006 4:18
Zdravotníky chválím Hanka, dvě děti 28.4.2006 18:48
*Re: Zdravotníky chválím Hanka, Davídek 11/05 1.5.2006 0:4
Prekvapujici clanek:-) Lenelka 28.4.2006 19:14
*Re: Prekvapujici clanek:-) Lenelka 28.4.2006 19:19
Závidím Radka, 2 děti 28.4.2006 19:37
Nezodpovědnost.. Budulínci 28.4.2006 20:29
*Dekuji Radka 28.4.2006 21:33
obdiv, ale i strach Mirka + roční Eliška 28.4.2006 22:2
*Re: obdiv, ale i strach Jana dvě dospělé dcery 2.5.2006 17:7
gratuluju Boba 28.4.2006 23:0
Je mi líto Štěpánka 29.4.2006 0:8
lidský přístup k životu Teri, 14ti měs. Káťa 29.4.2006 0:21
BRRRRRRR DENISA 29.4.2006 4:9
ŠPATNÝ PŘÍSTUP Semeda 29.4.2006 9:58
*Re: ŠPATNÝ PŘÍSTUP Marta M., syn 16 měsíců 2.5.2006 22:11
**Re: ŠPATNÝ PŘÍSTUP Semeda 3.5.2006 16:4
*Re: ŠPATNÝ PŘÍSTUP Elena 26.1.2007 13:53
Je to tak opravdu dobře? kava 29.4.2006 12:8
*Re: Je to tak opravdu dobře? Havranpírka 29.4.2006 17:14
**Re: Je to tak opravdu dobře? - mírně... monja + 2 dospělé děti 3.5.2006 11:19
*Re: Je to tak opravdu dobře? Havranpírka 29.4.2006 17:14
**Re: Je to tak opravdu dobře? Lenka+Jiříček 29.4.2006 19:22
*Re: Je to tak opravdu dobře? Dianka (04+06+09) 29.4.2006 22:56
**Re: Je to tak opravdu dobře? kavka + 2 děti 30.4.2006 8:53
***Re: Je to tak opravdu dobře? Sylvie 30.4.2006 9:31
*Re: Je to tak opravdu dobře?asi není aquilaaqualinea 30.4.2006 19:25
Krásný článek EviKK 29.4.2006 13:20
Hezké, ale já bych už tady asi nebyla... Bety 29.4.2006 19:40
*Re: Hezké, ale já bych už tady asi neb... Lenka, 2 už odrostlejší synové 30.4.2006 12:16
Můj obdiv Janijaja 29.4.2006 22:0
Prima Sára, 2 dcery 29.4.2006 22:55
Opravdová zodpovědnost... Tilasmi 30.4.2006 13:25
*Re: Opravdová zodpovědnost... PajaMM 30.4.2006 13:49
*Re: Opravdová zodpovědnost... anicka, dominik 08/04 30.4.2006 13:50
**Re: Opravdová zodpovědnost... Lída,3 kluci a holka 30.4.2006 14:4
**Re: Opravdová zodpovědnost... 10.5Libik12 30.4.2006 17:21
***Re: Opravdová zodpovědnost... anicka, dominik 08/04 30.4.2006 18:44
*Re: Opravdová zodpovědnost... Bety 30.4.2006 14:22
*Re: Opravdová zodpovědnost... mirkav 30.4.2006 19:16
super tadytaky 30.4.2006 14:12
*Re: super Lidka dva kluci 3 a necelé2roky 1.5.2006 21:40
**Re: super Jana 4.5.2006 0:15
Sama doma Marcela A 3 deti 30.4.2006 17:1
*Bezva Lidka dva kluci 3 a necelé2roky 30.4.2006 23:13
možnost výběru v našem státě chybí Isabela 30.4.2006 17:46
Nevím.... zlatecko 30.4.2006 22:9
Dagmar nezlobte se, ale jste hazardér. kytko 1.5.2006 13:14
*Re: Dagmar nezlobte se, ale jste hazar... *Niki* 2.5.2006 9:49
**Re: Dagmar nezlobte se, ale jste haz... kytko 3.5.2006 19:46
Otázky EviKK 1.5.2006 15:5
*Re: Otázky Zuzana 1.5.2006 18:25
Děkuji Zuzka, 2 dospělí kluci 1.5.2006 18:39
*Pro Zuzku... Tilasmi 1.5.2006 20:38
*Re: Děkuji Zuzana + Jony, 14 měs. 1.5.2006 21:8
**Co by napsala? Áda 2.5.2006 8:48
***Re: Co by napsala? IK 2.5.2006 9:28
*Re: Děkuji DENISA 1.5.2006 23:1
**Re: Děkuji Zuzka, 2 dospělí kluci 2.5.2006 18:20
Dobrý článek - a jaké pocity z porodu mě... Kamyš 1.5.2006 21:17
PORODNICE najJulinka 2.5.2006 9:40
gratuluji Iveta 2.5.2006 11:51
Větší odvaha než rodit doma je odvaha ml... Chiméra, syn 5,5 3.5.2006 8:49
*proč? Clo 3.5.2006 9:35
**CLO - kdo je hloupá trubka? Chiméra, syn 5,5 3.5.2006 9:45
***Re: CLO - kdo je hloupá trubka? Clo 3.5.2006 10:15
****Re: CLO - kdo je hloupá trubka? Bety 3.5.2006 10:28
***Re: CLO - kdo je hloupá trubka? Martina 3.5.2006 11:59
Nezodpovědnost Magdalena,3-letý Péťa 3.5.2006 10:24
*Re: Nezodpovědnost Chiméra, syn 5,5 3.5.2006 11:57
**Re: Nezodpovědnost Zuzana + Jony, 15 měs. 3.5.2006 12:31
***Zuzaně - jaká je Dáša Žůrková? Chiméra, syn 5,5 3.5.2006 12:53
***Re: Nezodpovědnost zuza 3.5.2006 13:2
***Proč Margot+1 13.5.2006 12:7
**Re: Nezodpovědnost PajaMM 3.5.2006 12:41
Porod Alk 3.5.2006 13:40
*Re: Porod Veronika, Martínek 4,5, Tomášek 2 3.5.2006 22:15
Uznani, ale.... Majka, dcera 5 let 4.5.2006 15:58
??? porod doma a krevní skupiny ??? tererezka 5.5.2006 10:51
porod ájuška 5.5.2006 12:38
porod ájuška 5.5.2006 12:42
porod ájuška 5.5.2006 12:45
nemám slov Lisa 5.5.2006 16:16
*Re: nemám slov Šárka 8.5.2006 21:21
**Re: nemám slov Tina 8.5.2006 22:7
Divím se Ivana F. 10.5.2006 13:36
*Re: Divím se zufi 10.5.2006 13:58
Proč jsme nuceny rodit doma? Kateřina, 3 malé děti 11.5.2006 18:3
*Re: Proč jsme nuceny rodit doma? Vanda 11.5.2006 22:9
Nedovedu si představit krásnější porod Ing. Mgr. Dana, 5 dětí 12.5.2006 21:56
*Re: Nedovedu si představit krásnější p... 10.5Libik12 12.5.2006 22:15
**Re: Nedovedu si představit krásnější... Dana 13.5.2006 19:58
***Re: Nedovedu si představit krásněj... 10.5Libik12 14.5.2006 0:36
*Re: Nedovedu si představit krásnější p... Blanka 12.5.2006 22:20
Krasny porod! Martina+Kubko 3 r.+26.tt 17.5.2006 14:19
nááádhera Sisi,,v pokusech o miminko 27.9.2006 16:38
Kéž by to tak měly všechny ženy :) Elena 26.1.2007 13:45
Kéž by to tak měly všechny ženy :) Elena 26.1.2007 13:45
Kéž by to tak měly všechny ženy :) Elena 26.1.2007 13:45
Moc prosím o odpověď od autorky .... sestřička 31.1.2007 13:57
*Re: Moc prosím o odpověď od autorky ..... cizinka1 31.1.2007 15:3
**Re: Moc prosím o odpověď od autorky ... elena 1.2.2007 16:8
ano rozara 28.5.2007 18:29
obrovské gratulace!!! katkamatka 23.1.2008 22:5
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.