tisk-hlavicka

Jak jsem rodila ve Třebsku

10.11.2005 Štěpánka Stejkozová Bartuňková 341 názorů

Po dvou chlapech se mi narodila holčička - doma a bylo to nádherné!

Jsem maminkou 3 dětí. Prvního chlapečka jsem porodila v roce 1993, během těhotenství jsem přečetla asi čtyři, tehdy běžně dostupné knihy, týkající se těhotenství, porodu a péče o miminko. Porodila jsem v porodnici v menším městě, kde je spíše vzácností, že v jedné místnosti rodí dvě nebo tři ženy, takže jsem potají doufala, že pustí manžela k porodu. V té době to ještě nebylo běžné, ale nakonec nám to bylo umožněno, podle reakcí zdravotníků na mou prosbu usuzuji, že jsem byla v této porodnici první, která měla tatínka u porodu. Porod proběhl z lékařského hlediska naprosto "normálně" - podání oxytocinu, nastřižení hráze, holení, přivázané nohy …. v našem porodnictví naprosto běžné. Mě ani nenapadlo že bych se nějak vzpouzela či něco odmítla, přišla jsem rodit do nemocnice a věřila jsem tomu, že to lékaři zvládnou. Chlapeček byl v pořádku a mateřství mě naprosto pohltilo a na porod jsem raději nemyslela, co na tom, že ještě dva týdny po porodu jsem si nedokázala bezbolestně sednout. Kojila jsem dva roky.

Druhého chlapečka jsem porodila v roce 2000. V té době už bylo porodnictví v Čechách o krok dál. Těhotenství jsem si po dvou prodělaných spontánních potratech opravdu vymodlila a užívala od prvního okamžiku až do konce. Druhý a třetí měsíc těhotenství jsem preventivně ležela v nemocnici a doufala, že těhotenství neskončí tak, jako ta dvě předešlá, tentokrát jsme měli štěstí a já se mohla začít těšit na miminko. Chodila jsem společně se svým tehdy šestiletým synem na cvičení pro těhotné, plavání pro těhotné. S manželem jsme navštěvovali kurz přípravy na porod, cvičila jsem gravidjógu. Přečetla jsem snad veškerou tehdy dostupnou literaturu týkající se těhotenství. Jelikož jsem mírně "přenášela" paní doktorka rozhodla, že porod vyvoláme, já jsem samozřejmě souhlasila, ani mě nenapadlo nějak odporovat, naopak, byla jsem naprosto spokojená, že jsem středem pozornosti v celé porodnici (všichni mě tam znali - za ty dva měsíce mé hospitalizace na počátku těhotenství). Byla jsem ráda, že můžu nastoupit do porodnice v klidu o den dříve před plánovaným vyvoláním porodu a nebudu muset při kontrakcích sepisovat nudné formuláře.

Porod byl od samého počátku nefyziologický - spuštěn medikamenty, bylo jich samozřejmě užito podstatně více než při porodu prvním, nevím co vše mým tělem během porodu prošlo, něco mi dávali "dovnitř" něco do jedné ruky něco do druhé ruky, nastřižení hráze a na závěr ještě kapačku. Chlapeček dostal jméno František a je naprosto úžasný, a porod byl opět raději zapomenut. Kojila jsem dva a půl roku.

Holčičku jsem porodila v roce 2003. Těhotenství bylo naprosto normální, jako matka dvou dětí jsem necítila potřebu se nijak zvlášť připravovat na porod. Předpokládala jsem, že mě nic nového nemůže překvapit. Věděla jsem, že to nějak vydržím a na pobyt v porodnici jsem raději dopředu nemyslela. Trochu jsem cvičila, chodila jsem plavat. Dva měsíce před plánovaným porodem jsem ale zažila něco, co mně naprosto změnilo. Čistě náhodou se mi dostala do rukou kniha: V.Marek: Nová doba porodní. Už po přečtení několika řádků jsem, ačkoliv mám vůči panu Markovi určité výhrady, začala od základů měnit svůj pohled a názor na těhotenství a porod. Do této doby jsem četla v novinách maximálně to, že žena porodila doma, novorozeně skončilo zahrabané v hnoji nebo v igelitové tašce v popelnici. Poprvé v životě jsem četla názor člověka, který říká, že i v dnešní době je možné porodit bez jakýchkoli zásahů lékařů a hlavně bez medikamentů. Poprvé v životě jsem četla příběhy žen, které rodily doma a byly to naprosto "normální" ženy, středo a vysokoškolačky. Když jsem knihu dočetla, nesměle a potichoučku jsem manželovi řekla, že bych nejraději rodila doma. Manžel naprosto vážně odpověděl "vždyť jsem ti to říkal, porod není nemoc, já bych tam taky nejel, kdybych rodil."

A jelikož to manžel myslel naprosto vážně, a já samozřejmě také, začaly veliké a zároveň krásné přípravy. Nejvíce informací jsme získali z internetu, názory a rady žen, které rodily doma, nakoupili jsme vše potřebné a ještě něco navíc. Prostudovali jsme všemožnou literaturu, na závěr jsme navštívili jednu soukromou porodnici v Praze abychom "doladili" své znalosti.

Nebyla jsem si stoprocentně jistá, že porodím doma, věděla jsem, že kdyby nastala nějaká komplikace, něco čemu bych nerozuměla, kdybych to přestala zvládat, okamžitě bychom do porodnice odjeli. Začala jsem se cítit naprosto svobodná, nespoutaná a nepronásledovaná ničím nepříjemným, přestala jsem zahánět myšlenky na porod jako na něco, co musím nějak vydržet, a začala jsem se na něj těšit.

Porod začal prasknutím plodové vody v sobotu večer kolem 22. hodiny, zrovna v okamžiku, kdy jsem si po krásném sobotním dni unavená chtěla lehnout a spát. Manžel byl v zaměstnání (mívá 24 hodinové pracovní dny a poté dva dny volna) a proto jsem mu poslala SMS-ku do práce, že se mu omlouvám, ale že plodová voda je v jeho posteli. Manžel si ji přečetl a povídá kolegům: "Tak dokoukám film a asi pojedu rodit" a v klidu se díval dál na televizi, kolegové začali být neklidní, přecházeli v místnosti sem a tam.

Asi po 20 minutách od první SMS jsem manželovi poslala druhou: "kontrakce po 10 minutách, ale velmi slabé, nikam nepospíchej a buď v klidu". Manžel spolupracovníkům řekl, že mám kontrakce po deseti minutách, tak že asi opravdu pojede rodit. To zvýšilo ještě více napětí a začali se zajímat, jestli už jsem v porodnici, na to manžel odpověděl že ne, že jsem doma. To zvýšilo ještě více jejich nervozitu, tak manžel odešel na svůj pokoj a chvíli si četl. Po chvilce do pokoje nakoukl jeden z kolegů, aby ostatním co stáli na chodbě řekl, co manžel v pokoji dělá. "On si normálně čte!"

Za chvíli se ale manželovi kolegů zželelo a řekl jim, že si bere náhradní volno a odjel domů. Přijel krátce po 23. hodině. Pustil příjemnou hudbu, udělali jsme si přítmí a v klidu se připravovali k příchodu našeho miminka. Já jsem si přecházela z obýváku dle potřeby na WC a do koupelny, do sprchy a do vany. Když už jsem manželovi asi podesáté řekla, že opravdu nic nechci, že ho mám doma jen jako určitou jistotu, kdybych si to rozmyslela, aby mě měl kdo odvézt do porodnice, šel si do obýváku lehnout a na chvíli dokonce usnul! Já jsem tak měla naprostý klid (i když ten manželův klid mě trochu znervózňoval, já rodím a on si klidně leží, odpočívá) a mohla se nechat unášet svým porodem. Když jsem chtěla sedět na balonu, seděla jsem, když jsem se chtěla sprchovat, šla jsem do sprchy, ve vaně jsem ležela jak dlouho jsem chtěla, nikdo mě nijak neradil, dělala jsem vše podle svých potřeb. I když jsem předpokládala, že porodím do vany - zdálo se mi to jako nejpřirozenější, nakonec jsem z vany asi 1 hodinu před porodem vylezla. Malá se narodila v obýváku a byla nádherná - chrochtala, protože měla trošku ucpaný nosíček, a zdálo se nám, že snad spí, protože měla zavřená očíčka. Manžel mi ji položil na bříško, ona po chvíli otevřela očíčka a jen tak koukala, vůbec nebrečela, žádný šok. Bez problémů se přisála k prsu a spokojeně ležela schoulená do klubíčka.

Rozárka se narodila v neděli ráno kolem 8. hodiny a byla naprosto spokojená a klidná tak jako její maminka i tatínek. Byla doma a bylo tam teplo, ticho, šero, klid a vůbec jí nechybělo, že jí nikdo cizí okamžitě nepřestřihl pupeční šňůru, že jí nikdo neplácá po zadečku aby brečela a ukázala všem přítomným, že je naživu, že jí nikdo v ostrém světle zářivek neváží, nemyje, neodsává obsah žaludku, že jí nikdo nekontroluje tlukot srdíčka, zrak, neměří obvod hlavičky, hrudníčku, nožiček, ručiček……. Nic z toho jí nechybělo. Rozárka nikdy nebude vědět, kolik přesně vážila a měřila po porodu, toho jsme jí ušetřili. A až se mě na to zeptá, řeknu jí, že byla tak akorát.

Jelikož jsme náš záměr porodit doma víceméně tajili, po Rozárčině narození se spustila lavina zděšených reakcí zdravotníků, úředníků, sousedů i členů rodiny. Moje maminka například oněměla na celou neděli, rozbolely ji nohy a kromě jiného úplně spálila právě připravovaný nedělní oběd.

S manželem a jeho rodiči bydlíme na vesnici a každý nás zná, máme luxusní dům, velkou zahradu a všude čisto, proto se všichni sousedé domnívali že jsme nestihli dojet do porodnice. Těžko chápali skutečnost, že jsme tam jet nechtěli. Dodnes musíme odpovídat na otázky: "To ses nebála, co kdybys vykrvácela….?" " a "Jak jste jí udělali pupíček, má ho normální?", "Co kdyby měla omotanou pupeční šňůru kolem krčíčku?". Nejvíce mě rozesmějí otázky: "Ty Jakube a jak jsi to zvládnul, ty jsi fakt dobrej".

Když šel manžel narození miminka oznámit na matriku, nastalo velké zděšení, poněvadž to byl první případ. Narození miminka jsme telefonicky oznámili i mému gynekologovi, ten byl z porodu v domácnosti velice vyplašený, proto ho manžel navštívil raději ještě osobně. Na konci velice vstřícného a přátelského rozhovoru pan doktor manželovi řekl, že ho obdivuje, protože on sám - gynekolog - by svoji manželku rodit nechtěl.

Když jsme chtěli druhý den po porodu Rozárku dovézt do porodnice v Příbrami, aby ji dětský lékař zkontroloval, tak nám do telefonu sdělili, že ji vidět nechtějí. Museli jsme tedy Rozárku dovézt do vzdálenějších Hořovic, kde ji ochotně prohlédli a konstatovali že je vše v naprostém pořádku. V Příbrami jsme kontaktovali soukromou pediatričku a ta přijela ochotně k nám domů a zařídila i potřebné očkování v Příbramské porodnici. Tam na nás čekal nezvykle veliký zástup lékařů a sestřiček, kteří předpokládali, že přijde negramotná maminka s plačícím dítětem zabaleným ve špinavém prostěradle. Jak asi museli být zklamaní, když se objevila maminka, ač 3. den po porodu, tak ve velmi dobrém zdravotním stavu, fyzické i psychické pohodě, která v ruce držela zdravé, spokojeně podřimující, voňavé a čisté miminko.

Dnes jsou mé dceři téměř tři roky, z toho dva a půl roku jsem ji kojila, a můj pětiletý syn mi občas říká: "Maminko, já si pamatuju, jak se nám narodila Rozárka, jak jsem se ráno vzbudil, šel jsem se vyčůrat a tys ležela v posteli s Rozárkou". Rozárka je spokojená dodnes, chová se jako správná hospodyně a selka, někdy mi připadá jako samorost, vždycky když ji pozorujeme s manželem jak se chová, jak chodí a jak se tváří tak se musíme smát a říkáme si je to takový domorodec, co víc po ní můžeme chtít.

Musím zdůraznit, že porod doma není pro každého! Určitě to není žádný módní trend nebo nějaké hazardérství, tak jak to prezentují zdravotníci. Rozhodnutí ženy, rodit doma a přirozeně vychází z vnitřního přesvědčení ženy, že ona sama je schopna porodit dítě. Potřebuje k tomu jen podporu svého okolí (partnera), které její rozhodnutí akceptuje, nechá ji naslouchat svému tělu a mlčky vyčkává, zda bude rodička požadovat nějakou pomoc. Oba partneři se musí během těhotenství mnohem více připravovat a vzdělat než ti, kteří jdou rodit do porodnice. Je to ale nádherné období a oba partnery to obohatí o nové a krásné prožitky.

Proč jsem se nebála rodit doma? Protože jsem řádně navštěvovala gynekologa a byla jsem ujištěna, že já i miminko jsme v naprostém pořádku, také proto, že jsem přesvědčená o tom, že většina komplikací při porodu plyne pouze z toho, že lékaři zasahují do přirozeného procesu porodu, i ten sebemenší zásah do porodu vyvolává nutnost použití dalších lékařských zásahů, z kterých vyplývají další a další možné komplikace.

Některé maminky se v nemocničním prostředí necítí dobře a nedokážou se uvolnit, jejich organismus se automaticky sám brání přivést do tohoto prostředí miminko a snaží se čekat na vhodnější chvíli, porod se potom zpomaluje a je nutné ho lékařským zásahem urychlovat Oxytocinem, což je nepřirozené, velmi nebezpečné a často nesnesitelně bolestivé, navíc hrozí nebezpečí, že se děťátko nestihne přizpůsobit rychlosti porodu, začne trpět hypoxií - náhlým nedostatkem kyslíku při porodu a může mít problémy s dýcháním i po porodu. U maminky navíc hrozí riziko těžkého poporodního krvácení…..

Epidurální anestézie - skutečně odstraní bolest, ale s tím i aktivní účast maminky na porodu (ten často končí kleštěmi), vede ke snížení krevního tlaku, což se musí napravovat nitrožilní infuzí, navíc tlumí děložní stahy, takže je nutné podávat Oxytocin.…nedostatek kyslíku…..velké krvácení…... taková maminka, když odchází po porodu domů, musí být naprosto přesvědčená, že by porod sama v žádném případě nezvládla a je šťastná, že ho vůbec oba přežili.

Chtěla jsem prožít "opravdový" fyziologický porod, bez jakéhokoliv zásahu ze strany lékařů, a měla jsem to ohromné štěstí, že mě tento nádherný okamžik v životě potkal a mohla jsem si ho vychutnat. Můj třetí porod byl nádherný a často na něj v dobrém vzpomínám.

Dopřála jsem sobě a dopřála jsem hlavně svému miminku při jeho příchodu na svět klid, pohodu a teplo domova. Doufám, že mi to moje dcera v budoucnu vrátí při mém odchodu z tohoto světa, dopřeje mi skonat v rodinném kruhu a "nešoupne" mě do lékařského zařízení, aby se o mně postarali odborníci.

Názory k článku (340 názorů)
děkuji za článek Kristýna 6 měsíční syn 10.11.2005 9:45
*Re: děkuji za tvůj názor ŠTĚPÁNKA STEJKOZOVÁ 10.11.2005 10:32
**Re: děkuji za tvůj názor Rodička z porodnice 10.11.2005 10:37
***Re: děkuji za tvůj názor Taky rodička z porodnice 10.11.2005 10:53
****Re: děkuji za tvůj názor Veronika 10.11.2005 11:9
****Tady někdo závidí Piotra, 2 holčičky 10.11.2005 12:37
*****Re: Tady někdo závidí Federika 10.11.2005 12:58
*****Re: Tady někdo závidí markéta, Tereza 7/03 10.11.2005 13:26
******Re: Tady někdo závidí Eva K 10.11.2005 14:13
******Re: Tady někdo závidí Andrea+Viki+ bříško 10.11.2005 14:24
*******Re: Tady někdo závidí Eva K 10.11.2005 14:40
********Re: Tady někdo závidí Andrea+Viki+ bříško 10.11.2005 14:51
******až tak moc se neumíralo... Hannah 12.11.2005 10:21
*******Jak to bylo s úmrtností? avča 13.11.2005 17:47
******Porod doma Cindy 15.11.2005 11:28
*****Re: Tady někdo závidí RBu 13.11.2005 15:9
******Re: Tady někdo závidí Eva K 14.11.2005 9:3
*****Re: Tady někdo závidí Monika,dcera15 měsíců+17.týden v bříšku, taky rodička z porodnice 22.11.2010 18:24
****odpověď rodičce z porodnice Štěpánka 10.11.2005 13:38
*****Re: odpověď rodičce z porodnic... Ta co rodila v porodnici 10.11.2005 14:8
******Re: odpověď rodičce z porodn... Eva K 10.11.2005 14:23
*****Re: odpověď rodičce z porodnic... Petra 10.11.2005 14:24
******Re: odpověď rodičce z porodn... Eva K 10.11.2005 14:45
*******Re: odpověď rodičce z poro...  10.11.2005 15:8
********Re: odpověď rodičce z po... Eva k 10.11.2005 15:26
*********Re: odpověď rodičce z ... ajka 10.11.2005 18:58
**********Re: odpověď rodičce ... Eva K 11.11.2005 9:41
*******Re: odpověď rodičce z poro... Panda 11.11.2005 11:43
********Re: odpověď rodičce z po... Eva K 11.11.2005 12:56
*********Re: odpověď rodičce z ... Berush 12.11.2005 16:20
******Re: odpověď rodičce z porodn... alžbjeta 10.11.2005 16:20
*******Poučení pro Alžbětu Šárka  11.11.2005 16:23
********Re: Poučení pro Šárku alžbjeta 12.11.2005 0:6
*********Re: Poučení pro Šárku avča 13.11.2005 15:44
**********Re: Poučení pro Šárk... Klára 13.11.2005 16:3
*****Re: odpověď rodičce z porodnic... markéta 16.11.2005 15:58
******Re: odpověď rodičce z porodn... Štěpánka 17.11.2005 13:51
*******Re: odpověď rodičce z poro... Annapp 22.9.2007 9:14
****Re: děkuji za tvůj názor Jiřule a 3 skřítkové 17.11.2005 9:2
****Re: děkuji za tvůj názor Jiřule a 3 skřítkové 17.11.2005 10:24
***Re: děkuji za tvůj názor Veronika 10.11.2005 10:55
****jak se rodí v Belgii SluníčkoE 10.11.2005 11:48
****dotaz Helena 10.11.2005 13:16
****Re: děkuji za tvůj názor-Veronic... ??? 10.11.2005 13:32
*****Re: děkuji za tvůj názor-Veron... Veronika 10.11.2005 15:7
******Re: děkuji za tvůj názor-Ver... Šárka, Šimon, 10.8.2005 15.11.2005 21:8
*****Re: děkuji za tvůj názor-Veron... ajka 10.11.2005 19:7
****Re: děkuji za tvůj názor markéta 16.11.2005 16:5
***Rodit doma? Marcela, 2 děti 23.5.2006 11:37
**Je dobře, že máme možnost volby Rosie 10.11.2005 13:55
**Re: děkuji za tvůj názor Sylvie 11.11.2005 8:6
**Re: děkuji za tvůj názor snailik 30.10.2009 7:32
*Re: děkuji za článek Gábina syn 5 let 11.11.2005 10:44
**Re: odpověď Štěpánka 11.11.2005 11:3
***Re: odpověď Eva K, 20tt 11.11.2005 11:16
****Re: odpověď Federika 11.11.2005 11:20
****Re: odpověď-pro Evu Renda, 2děti 11.11.2005 11:41
*****děkuji za oba názory na Bulovk... Eva K, 20tt 11.11.2005 13:10
*Re: děkuji za článek Richard Bušek 13.11.2005 14:57
**Re: děkuji za článek Eva K 14.11.2005 9:7
Ještě jednou díky Gretchen 10.11.2005 10:49
*Re: Ještě jednou díky Víla 10.11.2005 11:33
**Re: Ještě jednou díky Eva K, 20tt 10.11.2005 14:36
*Re: Ještě jednou díky Petra 10.11.2005 11:39
**Re: Ještě jednou díky Haluška 10.11.2005 14:3
**Re: Ještě jednou díky Jana 10.11.2005 14:58
**Re: Dotaz pro Petru Evíf, 3 děti 10.11.2005 16:25
*Re: Ještě jednou díky samika 14.11.2005 18:4
UZASNE !!! caira (Vojta1/03,Mates11/04) 10.11.2005 12:7
*Re: UZASNE !!!-diky za nazor Štěpánka 10.11.2005 12:49
**Re: UZASNE !!!-diky za nazor caira (Vojta1/03,Mates11/04) 10.11.2005 13:1
***Re: UZASNE !!!-diky za nazor Štěpánka 10.11.2005 23:21
****Re: UZASNE !!!-diky za nazor caira (Vojta1/03,Mates11/04) 11.11.2005 18:54
**Re: UZASNE !!!-diky za nazor caira (Vojta1/03,Mates11/04) 10.11.2005 13:1
Porod doma Olina, Linda a Samík 10 měsíců. 10.11.2005 12:30
*Re: Porod doma mARTIN 10.11.2005 19:15
**Re: Porod doma monja, 2 děti 11.11.2005 9:27
***monitor Eva K 11.11.2005 9:55
****Re: monitor Sylvie 11.11.2005 10:24
*****Re: monitor Sylvie 11.11.2005 10:28
******Re: monitor Eva K 11.11.2005 13:20
***gramofon mARTIN 11.11.2005 18:3
****Re: gramofon Líza 11.11.2005 18:9
*****asi ne mARTIN 11.11.2005 18:28
******Re: asi ne Cindy, zatím bohužel bezdětná 15.11.2005 14:33
****Re: gramofon Ivana Procházková 12.11.2005 21:10
*Re: Porod doma Zdenda+Tes 2/04+Zuzi 11/06 12.4.2006 20:34
Je to hazard se zdravím Rodička v porodnici 10.11.2005 13:22
*Re: Je to hazard se zdravím Vanda 10.11.2005 13:45
**Re: Je to hazard se zdravím & 10.11.2005 14:13
*není mARTIN 11.11.2005 18:7
**ano i ne dr. karla 11.11.2005 18:23
**Re: dotaz na pana Martina danyrka, bezdetna 6.3.2006 19:2
*Re: Je to hazard se zdravím Blanka, dcera 11. měsíců 14.11.2005 20:12
*Re: Neodsuzuji něco, co jsem sama neza... Blanka, dcera 11. měsíců 14.11.2005 20:20
Vlastimil Marka bych se moc nedržela, př... Matka a tři děcka 10.11.2005 13:28
*Re: Vlastimil Marka bych se moc nedrže... sonik 10.11.2005 14:39
*Re: Vlastimil Marka bych se moc nedrže... Eva K 10.11.2005 15:4
Krasne, ale... PipaH 10.11.2005 13:41
Dnes už jsou centra CAP, proč rodit dom... Milada,3děti 10.11.2005 13:48
*kde? Eva K, 20tt 10.11.2005 15:12
*zkus to ještě jednou Ondřej 11.11.2005 18:41
**Re: zkus to ještě jednou Eva K 14.11.2005 9:13
*K porodu doma existuji vazne duvody al. 6.3.2006 19:16
*Re: Dnes už jsou centra CAP, proč rod... Renča 21.2.2007 21:41
Roďte si kde chcete. Olina 10.11.2005 13:53
*Re: Roďte si kde chcete. Petra 10.11.2005 13:59
**Ale jo, je. Olina 10.11.2005 14:27
**Re: Roďte si kde chcete. Jana 10.11.2005 15:38
a co společnost? Matka a tři děcka 10.11.2005 14:25
*Re: a co společnost? Eva K 10.11.2005 15:19
**Re: a co společnost? Milada. 10.11.2005 15:24
***Re: a co společnost? Eva k 10.11.2005 15:29
*Re: a co společnost? Pavlína&potomci 10.11.2005 23:13
**Re: a co společnost? Matka a tři děcka 11.11.2005 8:25
***Re: a co společnost? Pavlína&potomci 11.11.2005 8:35
****Re: a co společnost?-Pavle Marta 11.11.2005 8:53
*****Re: a co společnost?-Pavle Sylvie 11.11.2005 9:2
*****Re: a co společnost?-Pavle Pavlína&potomci 11.11.2005 9:47
***Re: a co společnost? Apolena. 11.11.2005 8:59
***Re: a co společnost? Eva K 11.11.2005 10:8
***Re: a co společnost? Eva K 11.11.2005 10:18
***Re: a co společnost? Ladunka 12.11.2005 9:9
***co stojí porod? Len a dvě dcerky 22.2.2007 20:6
*pro všechny kteří mě nepochopili ŠTĚPÁNKA 11.11.2005 9:49
**Re: pro všechny kteří mě nepochopili Pavlína&potomci 11.11.2005 10:15
**Re: pro všechny kteří mě nepochopili Eva K, 20tt 11.11.2005 10:27
***Re: pro všechny kteří mě nepochopi... MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 10:39
**Re: pro všechny kteří mě nepochopili Marta 11.11.2005 11:1
*Re: a co společnost? jaja 11.11.2005 10:12
**Re: a co společnost? Milada. 11.11.2005 10:31
***Re: a co společnost? Matka a tři děcka 11.11.2005 13:20
****Re: a co společnost? Milada. 11.11.2005 13:45
****Re: a co společnost? JaninaH 11.11.2005 13:51
*****Re: a co společnost?-Janina H. Taky matka 11.11.2005 14:37
******Re: a co společnost?-Janina ... Eva K. 11.11.2005 15:5
******Re: a co společnost?-Janina ... JaninaH 11.11.2005 15:33
*****Re: a co společnost? Matka a tři děcka 11.11.2005 17:11
******Re: a co společnost? MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 17:38
******Pro Matku a tri decka & 11.11.2005 18:18
*******Re: Pro Matku a tri decka ... Matka a tři děcka 11.11.2005 19:2
******Re: a co společnost? Eva K 14.11.2005 9:25
******Re: a co společnost? Martina, 6. měsíc těhotenství 22.2.2006 20:56
****Re: a co společnost? Sylvie 11.11.2005 15:50
OSTATNÍ SE STYˇDTE mARTIN 10.11.2005 15:31
*Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE Gretchen 10.11.2005 15:43
**Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE mARTIN 10.11.2005 19:20
***Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE Eva K 11.11.2005 10:30
*Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE Olina 10.11.2005 17:26
*Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE Štěpánka 10.11.2005 22:51
Rodit doma bych se bála Hanka,3 děti 10.11.2005 15:51
*Re: Rodit doma bych se bála Evíf, 3 děti 10.11.2005 17:28
*Re: Rodit doma bych se bála mARTIN 10.11.2005 19:29
**Re: Rodit doma bych se bála Mája, Martínek a Kubík 10.11.2005 19:34
**Re: Rodit doma bych se bála Eva K 11.11.2005 10:49
***Re: Rodit doma bych se bála mARTIN 11.11.2005 16:27
****Re: Rodit doma bych se bála Eva K 11.11.2005 16:33
*****nebála mARTIN 11.11.2005 21:29
******Re: nebála Eva K 14.11.2005 9:31
Diskuse Denisa 10.11.2005 16:8
díky za článek alžbjeta 10.11.2005 16:12
*Re: díky za článek-alžbjeta porodnemocnička 10.11.2005 18:8
**Re: díky za článek-alžbjeta Apolena. 10.11.2005 18:21
**? alžbjeta 12.11.2005 17:33
*Re: díky za článek- Bjětě Bětka 10.11.2005 18:17
**Bětě alžbjeta 10.11.2005 20:58
***Re: Bětě Alžbjetka 11.11.2005 0:51
****Bětě alžbjeta 11.11.2005 13:8
*****Re: Bětě-Alžbjetě Lenka 11.11.2005 13:35
******Re: Bětě-Alžbjetě alžběta 11.11.2005 15:28
doma určitě ne! Katka 2 děti třetí už brzo 10.11.2005 16:37
doma ne lucka 10.11.2005 16:51
*Re: doma ne Eva K 11.11.2005 10:56
Gratuluji Stepánko Petra II. 10.11.2005 18:46
*Re: Gratuluji Stepánko mARTIN 10.11.2005 19:25
*Re: Gratuluji Stepánko Mili+5 10.11.2005 19:44
**Re: Gratuluji Stepánko ŠTĚPÁNKA 10.11.2005 19:58
***Re: Gratuluji Stepánko Mili+5 10.11.2005 20:43
chápu to dida 10.11.2005 20:44
*Re: chápu to mARTIN 10.11.2005 22:43
**Pro Martina Pavlína 2 dcerky 16.11.2005 13:28
**Re: chápu to Monika,dcera15 měsíců+17.týden v bříšku, taky rodička z porodnice 22.11.2010 20:32
Nádech pohody, klidu Eva, tři děti, čtvrté na cestě 10.11.2005 21:50
*Re: Nádech pohody, klidu Štěpánka 10.11.2005 22:45
Chce to odvahu LUcie, 2děti 10.11.2005 21:54
i porod v nemocnici může být fajn epi 10.11.2005 23:42
porod hajdy 11.11.2005 1:10
Blahopřeju !!! monja, 2 děti 11.11.2005 9:42
Intuice Annaj 11.11.2005 11:58
*Re: Intuice Nechápačka 11.11.2005 12:55
*Re: Intuice Eva K 11.11.2005 13:46
Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete... Katka 11.11.2005 12:5
*Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přes... MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 12:15
**Re: Až zemře dítě, tak rodit doma př... Katka 11.11.2005 13:1
***Re: Až zemře dítě, tak rodit doma ... alžbjeta 11.11.2005 13:13
****Re: Až zemře dítě, tak rodit dom... Katka 11.11.2005 13:26
*****Re: Až zemře dítě, tak rodit d... Eva K 11.11.2005 14:13
******Re: Až zemře dítě, tak rodit... Katka 11.11.2005 14:48
*******Re: Až zemře dítě, tak rod... Eva K 11.11.2005 15:27
*****Re: Až zemře dítě, tak rodit d... Sylvie 11.11.2005 15:57
******Re: nedávno zemřelo dítě po ... Jana 11.11.2005 16:30
*****Kdyby mě moje máma rodila... Dáda 5.8.2006 23:55
***Re: Až zemře dítě, tak rodit doma ... MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 15:55
*Re: Až zemře dítě, tak rodit v porodni... Eva K 11.11.2005 13:55
*opak je pravda Ondřej 11.11.2005 18:47
**Re: opak je pravda MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 19:23
***Re: opak je pravda Pavlína&potomci 11.11.2005 20:1
****Re: opak je pravda MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 20:18
***Re: opak je pravda Jana 11.11.2005 20:8
****Re: opak je pravda MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 20:22
*****Re: opak je pravda MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 20:27
******tak povídej mARTIN 11.11.2005 20:34
******Re: opak je pravda MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 20:55
****Re: opak je pravda *Aida* 11.11.2005 21:3
*****Re: opak je pravda *Aida* 11.11.2005 21:14
*****Re: opak je pravda MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 21:20
******Re: opak je pravda *Aida* 11.11.2005 21:29
****Re: opak je pravda Eva K 14.11.2005 9:38
Jsi odvážná Alenka 11.11.2005 12:32
*epiduralni anestezie!!!! cerstva mamina 11.11.2005 14:47
**Re: epiduralni anestezie!!!! Eva K 11.11.2005 15:31
**Re: epiduralni anestezie!!!! Klára 11.11.2005 17:51
***Re: epiduralni anestezie!!!! Eva K 14.11.2005 9:47
*co na to starej mARTIN 11.11.2005 16:32
Teda Štěpánko... Olina 11.11.2005 15:9
Díky za článek Kamyš + 2 11.11.2005 15:49
Gratulace j+r, 3 děti 11.11.2005 16:33
*Re: CAP Eva K 14.11.2005 9:53
Velká gratulace Vlaďka 11.11.2005 19:46
*Re: Velká gratulace Štěpánka 11.11.2005 21:54
Zodpovednost Lukyska 11.11.2005 20:23
*ty taky mARTIN 11.11.2005 20:30
**Re: ty taky MirkaEyrová 11.11.2005 20:57
***R mARTIN 11.11.2005 21:25
*Re: Zodpovednost Pavlína&potomci 11.11.2005 21:19
**Ano! - Zodpovednost mARTIN 11.11.2005 21:45
**Re: Zodpovednost 10.5Libik12 11.11.2005 23:7
***Re: Zodpovednost Jana 11.11.2005 23:12
****Re: Zodpovednost-Janě Nedomorodka 12.11.2005 1:36
***Re: Zodpovednost Jana 12.11.2005 8:37
****Re: Zodpovednost 10.5Libik12 12.11.2005 9:21
*****Re: Zodpovednost *Aida* 12.11.2005 10:43
***Re: Zodpovednost Klára 12.11.2005 14:2
***Gratulace-pro Libika cizinka 15.11.2005 18:42
***Re: Zodpovednost Apolena. 28.11.2005 15:46
**Re: Zodpovednost alžbjeta 11.11.2005 23:55
Zamyšlení - stejná zkušenost,jiný názor Jana 11.11.2005 21:30
*Re: Zamyšlení - stejná zkušenost,jiný ... Pavlína&potomci 11.11.2005 21:43
**Re: Zamyšlení - stejná zkušenost,jin... Ivča 12.11.2005 1:19
***Re: Zamyšlení - stejná zkušenost,j... Eva K 14.11.2005 14:43
*To těžko mARTIN 11.11.2005 22:3
díky manžel - jakub 11.11.2005 22:13
*Re: díky MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2005 22:17
díky manžel - jakub 11.11.2005 22:14
*Re: díky Olina 11.11.2005 22:53
gratuluju petracermakova 11.11.2005 22:37
Lékařská péče vás obtěžuje? Mirka,3děti 12.11.2005 1:31
*Re: Lékařská péče vás obtěžuje? Federika 12.11.2005 9:38
**Re: Lékařská péče vás obtěžuje? ala 12.11.2005 10:20
***Re: Lékařská péče vás obtěžuje? Eva K 14.11.2005 16:43
***Re: Lékařská péče vás obtěžuje? Eva K 14.11.2005 16:45
Opravdu nechápu, v čem je problém! Pavlína&potomci 12.11.2005 11:9
*Re: Opravdu nechápu, v čem je problém! Kacka + Matysek 17 mes. 12.11.2005 12:25
*Re: Opravdu nechápu, v čem je problém! Kristýna 6 měsíční syn 12.11.2005 12:49
**Re: Opravdu nechápu, v čem je problé... Any 12.11.2005 13:23
***Re: Opravdu nechápu, v čem je prob... Kristýna 6 měsíční syn 12.11.2005 21:7
Mooc hezky Lucyenka 12.11.2005 14:50
Uznávám cizí názor Blanka, 2 děti 12.11.2005 18:11
*Re: Uznávám cizí názor *Aida* 12.11.2005 19:25
Nemám právo soudit ani souhlasit... Vladan 12.11.2005 19:4
Nemám právo soudit ani souhlasit... Vladan 12.11.2005 19:4
Gratuluji ! Cornie + dvojčata 04 12.11.2005 21:41
*nehazardujme se zdravím dětí porodník 12.11.2005 21:52
**Re: nehazardujme se zdravím dětí & 12.11.2005 22:48
**Re: nehazardujme se zdravím dětí Cornie + dvojčata 04 12.11.2005 23:3
**Re: nehazardujme se zdravím dětí Eva K 15.11.2005 10:42
*Re: Gratuluji ! Cornie + dvojčata 04 12.11.2005 22:6
**Re: Gratuluji ! MarkétaP + 4 dcerky 12.11.2005 22:43
***Re: Gratuluji ! Líza 13.11.2005 7:39
**Re: Gratuluji !-ODPOVĚĎ PRO cornie ŚTĚPÁNKA 13.11.2005 8:14
Duvod k zamysleni? Anna,osmimesicni dcera 12.11.2005 22:50
*Re: Duvod k zamysleni?odpověď pro Annu Štěpánka 13.11.2005 8:28
**porod doma Miriam  13.11.2005 12:45
***Re: porod doma hanka+ Lucinka 13.11.2005 18:43
****Re: porod doma MarkétaP + 4 dcerky 13.11.2005 19:37
*****Re: porod doma pro Markétu 13.11.2005 23:3
******Re: porod doma MarkétaP + 4 dcerky 13.11.2005 23:18
*******Re: porod doma pro Markétu 14.11.2005 0:50
********Re: porod doma Sylvie 14.11.2005 7:54
*********Re: porod doma MarkétaP + 4 dcerky 14.11.2005 8:56
********Re: porod doma MarkétaP + 4 dcerky 14.11.2005 8:52
***Re: porod doma hanka+ Lucinka 13.11.2005 18:44
**Re: Duvod k zamysleni?Stepance Anna,osmimesticni dcera 14.11.2005 11:10
***Re: Duvod k zamysleni?Stepance Eva K 15.11.2005 11:9
Taky jedna zkušenost Lenýs 14.11.2005 9:21
Tise zavidim, mate s manzelem bajecny vz... Tereza a deti 14.11.2005 9:38
jsi dobrá! nicol-H 14.11.2005 16:0
*Re: jsi dobrá! MarkétaP + 4 dcerky 14.11.2005 18:25
**Re: jsi dobrá!odpoved na odpoved :-) nicol-H 14.11.2005 19:29
***Re: jsi dobrá!odpoved na odpoved :... Líza 14.11.2005 20:17
*Re: jsi dobrá! Katka, Barunka 2 roky 14.11.2005 19:3
*bolest Eva K 15.11.2005 11:28
**Re: bolest Heda 18.11.2005 10:42
***Re: bolest Heda 18.11.2005 10:47
****Re: bolest Eva K 25.11.2005 12:3
Neodsuzuji,co jsem sama nezažila Blanka, dcera 11. měsíců 14.11.2005 20:23
*Re: Neodsuzuji,co jsem sama nezažila 10.5Libik12 14.11.2005 22:51
porod doma Pavla, 2 kluci 15.11.2005 10:11
*Re: porod doma Oběnický 17.11.2005 23:16
epidurál markéta 16.11.2005 15:47
*Re: epidurál Štěpánka 17.11.2005 13:34
Pro Martina Pavlina 2 dcerky 16.11.2005 17:34
Krásné Šárka, Šimon, 10.8.2005 16.11.2005 20:47
*Re: Krásné Štěpánka 17.11.2005 13:30
**Re: Krásné Šárka, Šimon, 10.8.2005 21.11.2005 17:32
***Cap Eva K 29.11.2005 13:49
Krásné Šárka, Šimon, 10.8.2005 16.11.2005 20:48
Blahopřeji ke krásným dětem Channah  21.11.2005 22:7
Porod doma? Ano ci ne? Pavlina Winn 2.12.2005 18:9
.... Čekatel na smazání 6.12.2005 15:57
měla jste štěstí Alena + 2dcery 13.12.2005 16:1
Nevím,nevím... Peťa,Sárinka 5 let 1.3.2006 11:27
*Re: Nevím,nevím... Mertim 19.9.2006 12:53
*Je to dobře Jana Nová 19.9.2006 12:56
Prosba na autorku článku Katarína Kubišová 29.3.2006 10:58
to koukám Kamila Zdravotní sestra 26.10.2006 20:34
*Re: to koukám Karin80 13.1.2007 18:35
*Re: to koukám Karin80 13.1.2007 18:35
úžasné Alena (8týden těhotenství) 8.6.2007 0:9
Slzy v očích. Veronika Studničná-2 synové a 9 týden.teh. 9.11.2007 9:4
Slzy v očích Veronika 9.11.2007 9:13
*Jak se rodi v Kanade Sarka,dve deti + treti v ocekavani 11.12.2007 23:25
MONITORING...??? Anucha 2.1.2008 16:37
*Re: MONITORING...??? jana, syn 2 roky 16.1.2008 0:46
**Re: MONITORING...??? Radováci 13.4.2008 19:50
**Re: MONITORING...??? Radováci 13.4.2008 19:51
odpoved na porod doma Zuzana 27.1.2009 11:52
Nezodpovědnost - názor Porodní asistentk... Jana 6.3.2009 22:28
*Re: Nezodpovědnost - názor Porodní asi... Monski 15.12.2009 22:23
212.71.151.254 Hanka 3.6.2009 11:36
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.