| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak jsem rodila ve Třebsku

 Celkem 337 názorů.
 Kristýna 6 měsíční syn 
  • 

děkuji za článek 

(10.11.2005 9:45:57)
Ahoj, děkuji za nádherný článek! Já jsem rodila nedávno ve Zlínské porodnici, protože jsem neměla tu odvahu rodit doma. Ale tady nám vycházejí dost vstříc, pracují zde běžně s porodním plánem, kde jsem si napsala co a jak chci. Má spokojenost byla tak na 90%, ale vím, že od příštího porodu chci očekávat ještě něco víc. Přesto jsem spokojená, v rámci možností v porodnici jsem rodila "přirozeně".
Teď k Tvému článku. Jsem šťastná, že někdo zmiňuje Novou dobu porodní od Vlasty Marka. (četla jsem od něj několik knih, mimojiné publikuje i na www.esoterica.cz - samozřejmě, že se také opakuje, něco beru s rezervou).
Ale ta knížka je super a dala bych ji jako povinnou literaturu každé mamince ještě snad před otěhotněním. Pro neznalé - nejprve je tam přehled z historie, jak rodily či rodí ženy různých domorodých národů. Z toho člověk získá pocit, jakože porod je ta nejpřirozenější věc na světě. Pak se věnuje našemu porodnictví a různým zásahům do porodu (epidurál, oxitociny atd atd). Na konci se věnuje už různým technikám, relaxacím (břišní tance, bubnování, tibetské mísy apod-vždy s ohledem na těhotenství a vliv na miminko. Na závěr jsou také asi tři výpovědi maminek - jednou z nich je známá Petra Sovová. Každému knihu vřele doporučuji, i přesto, pokud jste zrovna žena, která raději než na svou intuci dá na jistotu a bezpečí z toho pocitu, že je pod lékařským dozorem. nevadí, každá jsme jiná,. ani já nemám takovou vnitřní jistotu(zatím) abych rodila někdy doma, nemám asi tak rozvinutou intuici, na druhou stranu medicínský přístup zaběhlý v našich porodniccíh (snad kromě Vrchlabí) mi dost a dost nesedí. I nevěřící Tomáš si z knihy odnese poznání, že existuje nějaká prenatální psychologie, jsou již dnes různé výzkumy, že dítě již jako záŕodek o několika buňkách velmi přesně vnímá matčiny nálady, to co prožívá, jaký má vztah s partnerem, zda se na dítě těší atd. A také si odnesete poznání, že porod je věc přirozená, je potřeba se na něj těšit a ne se bát a načerpáte duševní sílu. Mě tedy ta kniha a nejen ta, velmi pomohla, vůbec jsem se nebála, i když jsem týden přenášela, vůbec jsem nebyla ve stresu, každou další kontrakci jsem vítala jako pomoc k narození mého miminka a ani jednou jsem nezpanikařila, i když na konci ty bolesti byly veliké.
Napříště spíš uvažuji o tom, že po porodu podepíšu revers a půjdu s dítětem domů - protože to co jsem zažila na 6tinedělí - z toho mám trauma doteď :( děs běs. Zato na porodním byli všichni super, i když ten den rodilo snad půl Zlína :)


Kristýna a Vítek, téměř 6 měsíců
 ŠTĚPÁNKA STEJKOZOVÁ 
  • 

Re: děkuji za tvůj názor 

(10.11.2005 10:32:55)
děkuji za tvůj názor,
trvalo mi tři roky, než jsem se odvážila svůj příběh zveřejnit. Jelikož jsem rodila v lednu 2003, to byl rok kdy se hovořilo o zákazu pro porodní asistenkty, poskytovat své služby jinde než v lékařských zařízeních, nemohla jsem se tehdy obrátit na žádnou porodní asistentku, tedy mohla ale nechtěla jsem žádnou nijak kompromitovat. Později se opět ukázalo, že v zákoně je skulinka, takže porodní asistentky vesele rodí děti doma i nadále (letos v srpnu porodila doma i moje švagrová s porodní asistentkou Ivanou Konigsmarkovou).
Měla jsem ale veliké štěstí ve svém partnerovi. Pracuje u hasičs.záchranného sboru - jezdí k autonehodám a má zkoušky z předlékařské péče. Jelikož má díky svému zaměstnání kontakty i na záchranku (kde se s lékařem i radil o možných krizových situacích), věděl, že u nás budou v případě nutnosti během několika málo minut. Měl k dispozici i oxitocin (pro případ velkého krvácení) a kyslík (pro miminko v případě potíží s dýcháním) nic z toho jsme nepoužili. Nevím kde se ve mně vzala ta odvaha a vnitřní síla, ale jsem moc ráda, že jsem to mohla prožít.
Na rozdíl odemne máš štěstí v tom, že si umíš prosadit svůj názor, já když uvidím lékaře, okamžitě vše odkývnu a podřídím se.
 Rodička z porodnice 
  • 

Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(10.11.2005 10:37:23)
Vůbec s tím nesouhlasím,bylo to hazardérství,ale nemá smysl se hádat,vy máte vždycky pravdu...
 Taky rodička z porodnice 
  • 

Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(10.11.2005 10:53:24)
Ano jistě určitě to bylo krásné, v tom vám dávám za pravdu!ALE kde berete tu jistotu, že vše proběhne tak jak má a že miminko bude po narození v pořádku?!Sama píšeš, že se na tebe vrhla horda příbuzných,známých a lékařů, kteří se nad tím podivovali.Ale teď si vem, kdyby byl nutný okamžitý zásah lékaře a miminko by mohlo být vážně ohroženo na životě s přinejmenším doživotními následky!Dle mě je to hazard především se zdravím miminka, ale vy máte jak zde píše rodička z porodnice vždy pravdu a nic jiného neuznáváte.Zajímalo by mne, zda bys to tady popsala i v případě, že by vše neproběhlo a mimi by nebylo v pořádku- popisovala bys pak tady jak se miminko nebylo schopné nadechnout, jak nedýchalo, jak si krvácela apod.?Raději to nebudu rozvádět!
 Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(10.11.2005 11:09:46)
Sakra holky to vám na tý mateřský opravdu měkne mozek !!!!! Nikde jsem nečetla, že si paní Štěpánka myslí, že má jediná pravdu a že porod doma je jediný správný. Naopak zdůrazňuje, že je to na volbě každého. A taky má právo vzít na sebe zodpovědnost za své dítě, nebýt jí, tak by se to miminko nikdy nenarodilo. A budu se opakovat, ale její přístup byl víc než zodpovědný !!! A taky si uvědomte, že k porodům doma většinou donutí ženu sami lékaři, s kterými má špatné předcházející zkušenosti. Určitě by o něm uvažovalo méně žen, kdyby se k nim lékaři v porodnicích nechovali jako ke kusu masa. Zažila jsem jak na pokoj vtrhla banda mediků s lékařem a ten už ode dveří halekal: "Tak dámy ukažte nám vložky a pořádně odkrýt ať na ty nástřihy pořádně vidíme". Být v kůži jedné ze 3 žen, kterých se to týkalo, asi ho pošlu do prdele (pardon) a příště rodím radši v lese.
 Piotra, 2 holčičky 


Tady někdo závidí 

(10.11.2005 12:37:54)
jo, přesně takovej to na mě dělá dojem. Závidíš, že si Štěpánka užila porod doma v soukromí a bez vnějšího zásahu. Já jsem rodila v porodnici, na porod mám krásný vzpomínky, mám pocit, že jsem si to převážně odrodila sama a bez komplikací, a nemůžu si vůbec na nic stěžovat (kromě pár detailů na oddělení šestinedělí, ale to sem nepatří)
Ale chtěla bych mít tu odvahu rodit sama doma, protože to musí být super pocit. BTW: dřív předkové taky rodili doma, a zvládli to. Na druhou stranu, i v nemocnici může maminka nebo mrně umřít i v dnešní době.
 Federika 


Re: Tady někdo závidí 

(10.11.2005 12:58:37)
Piotro,
zvládli to, ti předkové, to jo, jenže úmrtnost dětí i rodiček byla nesrovnatelně vyšší...Někteří to prostě taky nezvládli...
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Tady někdo závidí 

(10.11.2005 13:26:07)
Jak můžeš napsat, že dřív se rodilo doma a taky to zvládli. Vždyť to není pravda, spousta dětí a maminek to nezvládlo. Umírali při porodu nebo po něm. Snad bys spíš měla napsat "v současné době se opět rodí doma a zvládají to".
Tyhlety odkazy na minulou dobu mě hrozně štvou. to je jako by¨ch řekla "proč by měla být silniční doprava nebezpečná, vždyť všichni jezdíme autem, autobusem, chodíme pěšky a zvládáme to". Ano, zvládáme, ale jich spousta, co to nezvládla.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Tady někdo závidí 

(10.11.2005 14:13:47)
Taky bych se bála rodit doma, ale taky jsem nezaregistrovala, že by tu někdo psal něco urážlivého o matkách, co rodí v porodnici.
My zvažujeme kompromis, v lednu by měl být otevřený CAP v Krči. Možná je to dobrý kompromis mezi nemocnicí a doma. Nebo kdelikoliv jinde a vědět co chci a snažit se o to. Vždyť snad není zase tolik, nechtít léky a mít mimčo po porodu u sebe. Pravděpodobně dříve byla větší úmrnost, ale když šel porod dobře, nebyl to ponižují zážitek a byl bez zásahů. Ale každý máme právo na názor a myslím, že naše zdravotnictví nám brzo dovolí vybírat si typ porodu dle naší představy.
S autoritou lékařů máte pravdu, taky mi trvalo dvě prohlídky, než jsem odhodlala požádat svého gynekologa, aby mi dělal pouze nutné ultrazvuky, žádné navíc. Je to v nás.
Eva
 Andrea+Viki+ bříško 
  • 

Re: Re: Tady někdo závidí 

(10.11.2005 14:24:13)
Dříve to zvládaly i nezvládaly. Kdysi hlavně umíraly ženy z důvodů, které lze dnes už před porodem podchytit ( tj. deformace pánve z korzetů, úzká pánev, špatná poloha plodu, vícečetné těhotenství apod.). Císař pokud se oněj někdo pokusil se rovnal rozsudku smrti ( Mám zachránit dítě nebo rodičku?) Tyto ženy nerodí doma ani dnes. Mimochodem víte že dřív (19. stol a dřív) bylo pro ženy rodit doma s porodní bábou bezpečnější než s doktorem? Jo lékařství udělalo velký skok dopředu.
Já také nemám odvahu rodit doma ( první dítě císařam ) a tak by mi to ani nikdo nedoporučil. Ale přesto chci se na porod co nejlépe připravit jak po fyzické i psychické stránce, a najít sílu na prosazování svých názorů vůči zdravotníkům :-).
Ahoj Andrea
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Tady někdo závidí 

(10.11.2005 14:40:45)
Taky jsem četla o nebezpečí porodů v nemocnici dříve. Proti 19. století jistě pokročily těhotenská vyšetření, porody doma i v nemocnici o kus dál. A porovnávat 19. století a teď je snadná zbraň.
Názor na porod náme podobný, taky cvičím, už teď si zjisťuji co můžu a nemůžu chtít. Víš, ale já ani manžel stejně nepoznáme, zda oxytocín skutečně potřebuji, nebo jestli páni doktoři spěchají.
Eva
 Andrea+Viki+ bříško 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tady někdo závidí 

(10.11.2005 14:51:34)
Jasně nejsme doktoři a oni to taky tak úplně nevědí. Ne, že bych podceňovala jejich odbornost, ale porod je stejný přírodní jev jako počasí. Za určitých podmínek a při dobrém zdroji informací se dá předpovědět, ale nic není stopro. Doktor má mít zkušenosti a od Vás chtít informace, pak je šance, že předpověď vyjde. Bohužel mám pocit, že někteří lékaři informace podceňují, ale pak můžou vařit z vody. Také je potřeba aby se rodička dokázala vnímat sama sebe, pak může dát správné informace. Andrea
 Hannah 
  • 

až tak moc se neumíralo... 

(12.11.2005 10:21:44)
Až tak moc se při porodech doma zase neumíralo - vím to fakt dobře. Moje rodina si vede kroniky už od pruských válek. Opravdu z nich mám potvrzeno, že žádná žena ani dítě nezemřely při porodu - asi moje babičky a prababičky dodržovaly hygienu a v tom to bylo. Co pravda je, že potom do cca 5let věku dítěte jich dobrá čtvrtina zemřela na dětské nemoci, zápal plic a podobně, takže i když mám určité výhrady proti očkování, rozhodně je nezavrhuju, zrovna tak, jako antibiotika - jenže to už nepatří k porodním komplikacím.
 avča 
  • 

Jak to bylo s úmrtností? 

(13.11.2005 17:47:36)
V době, kdy všechny ženy rodily doma, protože jiná možnost neexistovala, nebyla úmrtnost matek i dětí úplně nízká. Ovšem to proto, že nebylo pomoci ženám s deformovanou pánví vlivem špatné výživy či úrazu, nebylo pomoci ani těm, jejichž děťátko se uvelebilo ve špatné poloze.....A děti umíraly zejména kvůli infekci, nebo špatné výživě.
Ale dnes je přeci jen jiná doba. Mnoho rizikových faktorů můžeme odhalit již během těhotenství. Je pochopitelné, že maminka s rizikem není adeptkou pro porod mimo nemocnici. Maminka, která je ok. a zvolí si porod doma, by měla mít při sobě během porodu erudovanou porodní asistentku, která možné hrozící komplikace dokáže včas rozpoznat. Navíc, porod mimo nemocnici probíhá vždy bez jakýchkoliv léčiv. V dobré víře (= na urychlení porodu) podané medikamenty totiž mohou chod porodu ovlivnit nežádoucím způsobem.
 Cindy 
  • 

Porod doma 

(15.11.2005 11:28:10)
Ano, v minulosti se téměř výhradně rodilo doma. Moje babička porodila 9 dětí a všechny doma. Naštěstí všechny byly v pořádku, ač dvě umřely do 15 let věku (nikoli jako důsledek porodu doma). Poslední dítě porodila, když jí bylo 46 a psal se rok 1956. Je pravda, že v té době skutečně byla vyšší úmrtnost rodiček i novorozeňat. Ale bylo to i např. nedostatečnou hygienou a mnohdy i určitou neznalostí atd. V současnosti je dostupná mnohá literatura a myslím si, že je správné, když si žena zvolí, jak a kde chce rodit. Neustále se oháníme tím, coby kdyby ... co když začneš krvácet, co když nastanou nenadálé komplikace atd. Na to mě docela pobavil přístup venku. Např. v Holadnsku si těhotná žena musí dopředu zvolit, kde a jak chce rodit. A mimo jiné, v této vyspělé zemi rodí doma za pomoci porodních asistentek 75 % budoucích maminek. A rozhodně bych neřekla, že je tam vysoká dětská úmrtnost nebo že ženy porod doma odnesou vážnou fyzickou újmou. Ale nekoukejme jen do Holandska. Žila jsem určitý čas ve Francii a poměrně hodně známých mělo malé děti a skutečně cca 4 z 6 rodily doma a přišlo to všem naprosto přirozené. Spíš se oni divili mně, že jsem se divila já. Sama nevím, jak jednou budu rodit, zda budu mít odvahu rodit doma či se rozhodnu pro porodnici. S manželem jsme zatím jen čekatelé na vytoužené miminko. Věříme, že přijde, až bude chtít. Ať už přirozeně (což asi nebude možné) nebo asistovaně. Ale to je již jiná debata...
 RBu 
  • 

Re: Tady někdo závidí 

(13.11.2005 15:09:03)
Pravda. I dříve rodili předci doma. A o to byla větší úmrtnost maminek i miminek. Mnohonásobně vyšší. Ať si to přebere každá z Vás sama.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Tady někdo závidí 

(14.11.2005 9:03:03)
V začátcích porodnic umíralo více rodiček v porodnicích.
Naštěstí mezitím medicína a prenatální péče pokročila a umírání v nemocnicích i doma se snížilo na minimum. Lékaři preventivními prohlídkami vyloučí nejzávažnější komplikace. Proto se chodí během těhotenství sned 9x na gyndu a na další vyšetření:-). A ty rodičky doma neodmítají. Prý u nás zemře 10 rodiček ročně, jak je to s příčinami těchto úmrtí a s úmrtím dětí, nevím.
Eva
 Monika,dcera15 měsíců+17.týden v bříšku, taky rodička z porodnice 
  • 

Re: Tady někdo závidí 

(22.11.2010 18:24:23)
Dostala jsem se na tyto stranky s peknym odstupem koukam. Stepanko, obdivuji Vas a priznam se, ze me Vas pribeh rozplakal a ze tise zavidim. Ale nebudu Vas tady napadat jako ty osatatni "rodicky z porodnice" za nezodpovednost a hazard. Naopak, zavidim Vam tu odvahu, vzit na sebe tu zodpovednost a priznam se, ze jsem presne ten pripad, co si po prvnim porodu vubec neveri, ze je schopen porodit dite. Muj prvni porod byl presne jak popisujete. V peci lekaru - oxitocyn, 2 hodiny epidural, 14 hodin trapeni a ten krasny zaver, kdy prichazi kontrakce asi po minute...
...narkoza a nic. Slzy a bolest a malou mi prinesli az za x hodin i presto, ze jsem je s placem prosila at mi ji aspon ukazou, ze si ji chci aspon pohladit. Pritele, ktery mi ji chtel ukazat alespon na fotaku, vyhodili, jeste drive nez jsem stihla poradne zaostrit, s tim, ze stejne nevnimam. Do dneska si tu rozmazanou fotku pamatuju a je to ta pro me nejintimnejsi fotka ze vsech. Je to totiz jediny pohled, ten prvni na moje dite, ktery mi byl umoznen.
A duvod? Dite nesestupovalo, ve zprave napsan nepomer plodu a panve. Ale to jsou veci, ktere se preci zjistuji predem. Panev i dite na ultrazvuku merili.Tak jak to tedy bylo? Co kdyz to dite nesestupovalo prave kvuli tem vsem zasahum zvenci?
Vzpominky na porod jsou pro me hodne bolestne. Do dnes jsem se s tim psychicky nesrovnala.
U druheho mi tvrdi, ze dalsi cisar bude nevyhnutelny uz ted, v 17.tydnu. Jak to muzou vedet uz takhle dopredu? Zacinam uvazovat o porodu doma, jestli ziskam odvahu. A nebo prinejmensim o jine, trochu vstricnejsi porodnici.
Dekuju za Vas pribeh, je nadherny.
 Štěpánka 
  • 

odpověď rodičce z porodnice 

(10.11.2005 13:38:34)
Kdyby se miminko nemohlo nadechnout? Takové komplikace snad mohou nastat jen v porodnici, když je miminku okamžitě přestřižena pupeční šňůra. My jsme miminku nechali pupeční šňůru klidně dotepat a s přestřižením jsme opravdu nespěchali. Rozárka tak byla zásobena kyslíkem přes pupeční šňůru a až když opravdu sama a pravidelně dýchala, jsme ji přestřihli. Kdyby snad poté nastaly nějaké komplikace, měli jsme doma připravený kyslík.

Kdybych krvácela? Zaprvé nebyla přestřižena pupeční okamžitě - jak jsem psala u předešlé odpovědi - tedy z pupečníku jsem vykrvácet nemohla, jelikož tam krev už netekla. Druhá další možnost krvácení - po odloučení placenty - tu jsme samozřejmně také nervali násilím ven. Placenta se odloučila sama a bez komplikací a bez krvácení. Kdyby snad náhodou nastalo silné krvácení, měli jsme připravenu injekci oxitocinu.

Jak jsem již zmiňovala, manžel byl dohodnut na záchrance, a měli jsme jistotu, že kdybychom volali, během 7 minut by byla sanitka u nás a okamžitě by dali příkaz k přípravě operačního sálu v nemocnici (oxitocin by mi už píchat nemuseli, ten bych měla píchnutý od manžela) a během dalších 13 minut bychom byli v nemocnici což je dohromady 20 minut, za tu dobu by ještě nebyl připraven operační sál, to trvá skoro 30 minut (připravit sál a sehnat potřebné zdravotníky - anesteziologa atp.), tak těch 10 minut bychom ještě museli počkat.
 Ta co rodila v porodnici 
  • 

Re: odpověď rodičce z porodnice 

(10.11.2005 14:08:00)
Štěpánce- mě se třebas placenta neodloučila!Tys to popsala, jak to bylo, ale co kdyby tomu tak nebylo ?Zachovali byste chladnou hlavu při
záchraně života svého dítěte?Nebyla by ti každá minuta nekonečná?Co kdyby jste si nevěděli rady?Porod doma je hazard a krok zpět!
 Eva K 
  • 

Re: Re: odpověď rodičce z porodnice 

(10.11.2005 14:23:50)
K odloužení placenty se nepoužívá oxytocín? Vidíš, prvně se rovnou urážíš, že Štěpánka nebude respekovat tvůj názor a sama nerespektuješ její.
Ať si rodí jak chce. Obzvlášť, když má doma tak schopného pomocníka a má to do nemocnice kousek. Myslím, že byli připraveni daleko lépe, než mnozí jiní rodící doma. A i technika porodů doma od dob našich babiček pokročila mnohem dál.
Naše porodnictví teď hledá, jak udělat kompromis mezi schopností ženy a možným rizikem. A žádné hledání nemá jediné řešení a není to hned. Co teď vidím na blížícím se porodu nejtěžší je potřeba chránit sebe i dítě před zbytečnými zásahy lékařů v porodnicích. Zdůrazňuji to slovo zbytečnými, ať zase nedojde k nějakému omylu. Eva
 Petra 
  • 

Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(10.11.2005 14:24:17)
to je fakt "hezký"jak máš cestu sanity naplánovaný na minuty.Dojezdová doba k pacientovi je 15minut, nehledě na příp.zácpy.Jela by i s lékařem ?Neblokovala byste ji, díky svému rozhodnutí?Nechala bych ti ten výjezd zaplatit!
 Eva K 
  • 

Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(10.11.2005 14:45:21)
Každý výjezd sanity někdo způsobí chybným rozhodnutím, špatně se rozhlédnu na přechodu, protože telefonuji, trefí mě šlak, protože žiju nezdravě, zkolabuju, protože beru drogy. Jen někdy není viník a nemocný ten samý člověk.
Eva
 Já 
  • 

Re: Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(10.11.2005 15:08:27)
Evě- jako když někdo rodí doma s vědomím, že se třeba něco stane...ale raději to riskne
 Eva k 
  • 

Re: Re: Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(10.11.2005 15:26:36)
Přesně tak. Někdo může jíst bůček denně a neklepne ho. Někdo pracuje denně s cirkulárkou a neuřízne si nic. A někdo může rodit doma a je to v pořádku. Nebo taky ne. Úhrady zdravotnictví se nedělí na ty zaviněné a nezaviněné.
Eva
 ajka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(10.11.2005 18:58:40)
také když se někdo opije (a může to být normálně slušný člověk) a pak někde klopýtne a potřebuje sanitu, také by měl platit? Protože každý by měl pít s rizikem, že se mu může něco stát a bude potřebovat sanitu a bude ji v ten moment blokovat pro potřeby někoho jiného? A třeba právě pro zdravě uvažující ženu, která rodí doma.
Do porodnic jste zvyklé chodit rodit a nepřemýšlíte, že vám mohou lékaři ublížit právě svými zásahy. Vy jejich práci považujete totiž za pomoc z jejich strany, protože jste možná ještě neslyšely o rizicích jejich pomoci. Vždycky záleží na tom, jak podanou informaci dostaneme a zda také celou - všechno má svá pro a proti. A.
 Eva K 
  • 

Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(11.11.2005 9:41:36)
Holt se buď vždy určí viník a ten to zaplatí, nebo si to nebude platit nikdo.. A jsem ráda, že se mi to podařilo napsat pochopitelně:-).
Myslím, že jde rodit v některých nemocnicích hodně blízko svým představám, základ je být informována a dát to najevo, případně je zde možnost si vzít dulu či manžela jako oporu. Např. teď rodila kámoška na Bulovce, bez léků a nástřihu a první dvě hodiny života ztrávila Julča s mámou a tátou, u vážení byl přítomen táta a vyšetření trvalo 10 minut. S porodníkem si hezky mezi stahy povídali. Malá se krásně rozkojila už v porodnici a je to vyrovnané miminko. Ale ne vždy se tohle podaří.. Eva
 Panda 
  • 

Re: Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(11.11.2005 11:43:57)
To snad nemyslíš vážně? Jak můžeš srovnávat vlastní chybu nebo cizí zavinění, které Tě nějak zasáhne, se svou odpovědností za vlastní dítě, které za nic nemůže a svojí pohodlností bys ho ohrozila na životě?
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(11.11.2005 12:56:17)
Řidič/ka, který pohodlně telefonuje nebo podcenil svou únavu, může taky ohrozit zdraví svých dětí sedící s ním v autě. Eva
 Berush 


Re: Re: Re: Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(12.11.2005 16:20:11)
Takový řidič je při nehodě obviněn z ublížení na zdraví (i když jde o vlastní dítě)a zdravotní pojišťovna po něm může chtít uhradit poskytnutou zdravotní péči.
 alžbjeta 
  • 

Re: Re: odpověď rodičce z porodnice- Št 

(10.11.2005 16:20:01)
Neměli by si matky rodící s epidurálem, tento výkon anesteziologa platit?
Popřípadě i následný císařský řez, neboť ty jsou po aplikaci epidurálu častější...
 Šárka  
  • 

Poučení pro Alžbětu 

(11.11.2005 16:23:53)
Tak Alžběto, za prvé - epidurál se platí, to abys byla v klidu. Za druhé, není pravda, že po něm roste riziko císařského řezu, to je nesmysl. Možná sis to popletla s tím, že se císařský řez často v epidurálu záměrně dělá, neboť je šetrnější než narkóza.
Jinak k článku no comment. Nesouhlasím s tímto riskováním, ale je to každého věc.
 alžbjeta 
  • 

Re: Poučení pro Šárku 

(12.11.2005 0:06:27)
na epidurál se pouze připlácí...
ne nesplela jsem se, uvádí to WHO (světová zdravotnická organizace)
 avča 
  • 

Re: Re: Poučení pro Šárku 

(13.11.2005 15:44:30)
V mnoha českých porodnicích se se epidurál neplatí ani nepřiplácí. Vše potom uhradí pojišťovna.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Poučení pro Šárku 

(13.11.2005 16:03:18)
Já jsem neplatila také nic.
 markéta 
  • 

Re: odpověď rodičce z porodnice 

(16.11.2005 15:58:11)
JCo kdyby dítě bylo přidušené pupeční šnůrou? To se přeci předem podle UZ vždycky poznat nedá. A poznali byste vůbec, jestli je přidušená, když jste jí pupečník hned neodstřihli? Ptám se proto, že moje dcera měla pupečník omotaný kolem krku nadvakrát a byla jsem z toho po porodu strašně nervozní, dokud mi ji nepřinesli po 3 hodinách na kojení.
 Štěpánka 
  • 

Re: Re: odpověď rodičce z porodnice 

(17.11.2005 13:51:47)
No to ti ji přinesly tedy opravdu hodně pozdě, to bych už asi zešílela.
Jinak tvé otázce příliš nerozumím, tomu spojení: poznat přidušení, když není přestřižena pupeční šňůra - to, že není přestřižena pupeční šňůra vůbec nemá vliv na možnost zjištění případného přidušení -to je přece vidět už vizuálně (přidušenost), pupeční šňůru můžeš přestřihnout třeba až druhý den, to je jedno.
Navíc, to jestli se dítě při porodu "dusí" je poznat samozřejmě odposlechem už při samotném porodu - pokud ovšem není do porodu zasaženo (např. oxitocinem).... tyto informace mám z knih: H.Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k .........Z.Štromerová: Možnost volby, a kromě toho od dalších dvou porodních asistentek.
Navíc, když se dítě při porodu "dusí" tak má potom problémy s dýcháním těsně po porodu, a to už snad pozná i úplný laik jestli dítě dýchá nebo nedýchá. Potom samozřejmě následuje čištění dýchacích cest a kyslík, pak jsou samozřejmě vteřiny strašně dlouhé, ale pokud dítě nemá přestřiženu pupeční šňůru, je tato situace poněkud méně kritická (ještě je zásobeno kyslíkem přes pupečník).
Víš například to, že když se děti rodí do vody, nenadýchnou se hned po narození, ale až když se jim hlavička vyndá z vody? Hlavička je na vzduchu - to je pro miminko signál k tomu, aby se nadechlo.
 Annapp 


Re: odpověď rodičce z porodnice 

(22.9.2007 9:14:48)
Jo? tak mi napiš, co by se dělo, kdyby pupeční šňůra přestala dodávat kyslík, protože i to semůže stát. Já uznávám alternativní porody, ale jenom v porodnici, doma asi ne. Je to riziko a potom si celej život vyčítat, že kdyych tam jela, nic by se nestalo, to bych nevydržela.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(17.11.2005 9:02:47)
Měla jsi moc krásný porod a Tvá dcerka krásný příchod na svět.Já jsme stejný zažila u narození druhého dítěte.Pravda v porodnici na sále jsme strávila 8 minut,takže předpokládám,že to bylo tím.Ač jsme si myslela,že porod Jakoubka byl krásný a přirozený po porodu Aninky vím,že ani zdaleka nebyl takový,jaký jsme ho chtěla.Ale Aninku nikdo neměřil,nevážil,mě nenastřihoval,nikdo nás nerušil.Nikdo mi nic nedával za léky,nikdo mi Aninku nevzal.Byli jsme spolu každou vteřinu.Bylo ticho a klid.Pravda bylo to tím,že jsme se domluvili s PA,která byla známá svými alternativními způsoby vedení porodu a už bohužel v porodnici nefunguje:-(
Ale přesto sse dá přirozený a krásný porod zažít v porodnici:-)))
Jinak své třetí dítě jsme chtěla rodit doma.Boužel jsme měla na začátku nějaké problémy a o miminko málem přišla,tak riskovat nebudu.Ale kdyby bylo vše v pořádku ani chvíli bych neváhala.Souhlasím s tím,že většina problémů u porodu je způsobena zásahem do normálního a přirozeného procesu,jakým porod je.
A dotazy proč teda příbuzní...proč? protože do nás společnost hustí své názory,které jediné jsou správné a jak se vymykáš už nejsi v pořádku.Fandím maminkám,které své děti rodí doma a všem jim přeju krásné zážitky a dětem hodně zdraví.
A nám co rodíme v porodnicích příjemné sestry,lékaře a porody stejně tak krásné jako jsou ty doma.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(17.11.2005 10:24:46)
Měla jsi moc krásný porod a Tvá dcerka krásný příchod na svět.Já jsme stejný zažila u narození druhého dítěte.Pravda v porodnici na sále jsme strávila 8 minut,takže předpokládám,že to bylo tím.Ač jsme si myslela,že porod Jakoubka byl krásný a přirozený po porodu Aninky vím,že ani zdaleka nebyl takový,jaký jsme ho chtěla.Ale Aninku nikdo neměřil,nevážil,mě nenastřihoval,nikdo nás nerušil.Nikdo mi nic nedával za léky,nikdo mi Aninku nevzal.Byli jsme spolu každou vteřinu.Bylo ticho a klid.Pravda bylo to tím,že jsme se domluvili s PA,která byla známá svými alternativními způsoby vedení porodu a už bohužel v porodnici nefunguje:-(
Ale přesto sse dá přirozený a krásný porod zažít v porodnici:-)))
Jinak své třetí dítě jsme chtěla rodit doma.Boužel jsme měla na začátku nějaké problémy a o miminko málem přišla,tak riskovat nebudu.Ale kdyby bylo vše v pořádku ani chvíli bych neváhala.Souhlasím s tím,že většina problémů u porodu je způsobena zásahem do normálního a přirozeného procesu,jakým porod je.
A dotazy proč teda příbuzní...proč? protože do nás společnost hustí své názory,které jediné jsou správné a jak se vymykáš už nejsi v pořádku.Fandím maminkám,které své děti rodí doma a všem jim přeju krásné zážitky a dětem hodně zdraví.
A nám co rodíme v porodnicích příjemné sestry,lékaře a porody stejně tak krásné jako jsou ty doma.
 Veronika 
  • 

Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(10.11.2005 10:55:16)
Tak nesouhlas, je to Tvoje právo. Četla jsi reakci paní Štěpánky? Psala, že její muž pracuje u hasičského záchranného sboru = má o dost větší zkušenosti s první pomocí, než kdokoliv z nás, měl oxytocin i kyslík, konzultoval to s lékaři,... To ti připadá jako hazardérství? Mně to naopak připadá, že to brali zodpovědně až, až. Pokud Ti vyhovuje porodnice, nikdo Ti ji nebere a taky jsem si nevšimla, že by se tu někde vyskytla třeba jen narážka na to, že "domorodky" mají vždycky pravdu. To si spíš myslíš Ty (podle Tvého příspěvku). Jo porodnice je super, kamarádka rodila 36 hodin a už po 15ti hodinách ji "velký pan primář" řekl, že se vůbec neotvírá a že to bude nejspíš císař a že se rozhodne až přijde na další službu. Po 24 hodinách silných kontrakcí (byla jsem u ní a nechápu, jak to mohla vydržet) pan primář zase přišel, dal si kávu a řekl, že se teda na to půjde. Další dvě hodiny se nic nedělo. Pak jí konečně vzali na sál. Výsledek: přidušené miminko (mělo šňůru kolem krku) s mentálním postižením na celý život. Kamarádka, která už nechce další dítě (ač je to 5 let). A já po této zkušenosti zcela vážně uvažuji o porodu doma.
Takže jestli Ti připadá porod doma jako hazardérství, tak mně přijde jako hazardérství nechat se napospas porodníkům.

A zkus se chovat trochu vlídně k ostatním. Nic to nestojí a je to docela příjemný.
 SluníčkoE 
  • 

jak se rodí v Belgii 

(10.11.2005 11:48:35)
To je děsný zážitek. taky vizity ard. jsou hodně ponižující. Rodila jsme v Belgii a na můj nástřih se chodily dívat jen sestry, které nám nástřihy dezinfikovaly a ošetřovaly 2x denně, takže jsme žádná problém neměly, a pak můj dr., ke kterému jsme chodila celé těhotenství a který měl být pak u porodu (ale měl dovču, tak tam bylo jeho kolega). V Belgii je takový systém, že gynekolog sleduje budoucí maminku od těhotenství a je i u porodu. Přijedete do porodnice, porodní asistentky mu zavolají, že má u nich klientku a informují ho o postupu porodu. Pokud je vše Ok, tak přijede až na poslední hodinu. je to super systém, protože má člověk pocit důvěry a dr. dobře zná, dr. zná rodičku. Navíc pak dva měsíce před porodem chodí budoucí maminka na "kinesiterapii" - přípravu na porod, a to bud ve skupine anebo individuálne. Já jsme chodila sama s manželem, cvičili jsme na balónu, učili se dýchat atd. Bylo to moc fajn. Po porodu jsme chodila ke stejné "terapeutce" na speciální cvičení na břišní svaly a masáže, takže do tří měsíců jsem měla relativně ploché břicho...Kinesiterapeutka je i u porodu a pomáhá ženě zmírnit bolesti (pokud teda nechce epidurál, což je v Belgii běžné a rodí tak asi 95% žen...). Doktor ji zná, jsou tým. během porodu je žena v místnosti, kde je sama s manželem (anebo úplně sama) a/anebo s kinesiterapeutkou. U vlastniho porodu je pak přitomen lékař, kterého pacientka zná, porodní asistentka a kinesiterapeutka. Samozřejmě pak manžel anebo jiná osoba, kterou si rodička zvolí. PO narizení dítěte jsme dostala malého hnedka na bříško a pak jsme se měli rozhodnout, zda ho tatínek bude koupat. Tatínek malého koupal, resp. opláchl vodou a pak dohlížel na měření a vážení. Chlapečka jsme si pak odvezli na pokoj, kde se mnou mohl být manžel jak dlouho chtěl. Návštěvní hodiny nejsou omezeny.Svého chlapečka jsem měla hned od první chvíle u sebe, s výjimkou 10 minut, kdy ho tatínek koupal a sestra vážila a měřila, ale i to jsme viděla. Byla jsme spokojená, i když můj porod musel být vyvolán kvůli hrozící eklampsii...a byl veden částečně "klasicky".
 Helena 
  • 

dotaz 

(10.11.2005 13:16:29)
To je hrozne, vzdycky mi z podobnych udalosti beha mraz po zadech (nejsou bohuzel zase tak vyjimecne).

Prosim te mohla bys napsat co to bylo za primare nebo alespon o jakou slo prodnici - opravdu moc dik.
 ??? 
  • 

Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor-Veronice 

(10.11.2005 13:32:38)
Co si tím chtěla říct?Vždyť doma by si taky čekala jako ta kamarádka?Co když to bude stejné jako její porod?To se raději budeš bát lékařů a zůstaneš doma za každou cenu?Nebo co si tím chtěla říct?Do nemocnice raději ne, tam jí nechali trpět, to raději budu trpět doma sama?To by sis fakt sama pomohla!!!!A vsadím se že si tam matka domorodka, raději nepřipouštěla nějaké problémy, určtitě by to nezvládli a než by přišla odborná pomoc, no nevím. Pak je každá minuta drahá!!
 Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor-Veronice 

(10.11.2005 15:07:53)
Co tím chci říct? Kdybys nesmíchala dva moje příspěvky dohromady, tak bys to možná pochopila. Takže příspěvkem o "trpící kamarádce" jsem chtěla říct jen to, že ženy nutí rodit doma sami porodníci, kteří se chovají (dámy prominou) jako dobytci. Pokud je jim večer jasný, že budou stejně dělat císaře (slova pana primáře), tak proč proboha ho neudělají hned, ale nechají maminku trpět dalších 20!!! hodin. Víš proč, protože jim končí služba a chtějí domů a taky proto, že v této porodnici o všem rozhoduje PAN PRIMÁŘ a bez něj si nikdo nic nedovolí. Takže i když sloužící doktor VÍ, že se bude dělat císař, tak počká, až se pan primář vyhajá a přijde do služby. Docela drsný.
A v mém druhém příspěvku jsem se nadneseně zmiňovala, že než ukazovat den po porodu vložku 10ti medikům a k tomu je všechny nechat nahlížet do svého rozkroku, tak radši rodím v lese. Musím s jistotou říct, že v lese rodit nemusím, protože bych si nic takového nenechala líbit, na to jsem příliš tvrdohlavá. Ale myslím, že ve Vrchlabí mi nic takového nehrozí, takže jsem v pohodě, že můžu rodit "doma" s lékařským dozorem. A strach z doktorů teda opravdu nemám, jen mě děsí jejich arogance.

Pro Hanku - je to porodnice v Nymburce a kdokoliv z mých známých tam rodil, tak si stěžuje na přístup lékařů.

Přeji všem, ať nemusí nikdy litovat svého rozhodnutí !!!!!
 Šárka, Šimon, 10.8.2005 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor-Veronice 

(15.11.2005 21:08:24)
Teď v listopadovém Miminku byl zveřejněný dopis jedné čtenářky na nymburskou porodnici... reagovala na článek o této porodnici, který vyšel dříve. V každém čísle bývá totiž vždycky návštěva nějaké porodnice. Shrnu to - naslibovali hory doly a skutek utek...
 ajka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor-Veronice 

(10.11.2005 19:07:39)
a v tom to je - nepripoustet si problemy. Ono se totiz clovek muze dost dobre programovat sam. Bude-li na neco hodne myslet, tak se mu to jednou splni. A ze se pani neotevirala v porodnici - to muze byt zpusobeno prave pobytem v porodnici, tedy prostredi pro rodicku neznamem, pri obklopeni cizimi lidmi a vecmi, nastroji, pri zbytecnem ruchu atd. Proto se nektere zeny neoteviraji. Jsme savci, tomu neuhneme. A nektere samicky z rise savcu v dobe porodu dokazi porod pozastavit, kdyz se citi ohrozene. Ony umi porod opet rozbehnout, kdyz nebezpeci ci nepohodli pomine. My zeny uz nekdy ne a porody koncivaji cisarskymi rezy. To jen na vysvetleni tem, co hodne krici proti porodum doma, aby se zamysleli nad zpusobem porodu v nemocnicich. Nedalo by se tam treba neco i zmenit ve prospech rodicek, aby pak tolik zen nevolilo radeji doma, kdyz se to lekarum tolik nelibi (coz take chapu z jejich pohledu)? A.
 markéta 
  • 

Re: Re: Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(16.11.2005 16:05:05)
To, co se stalo tvojí kamarádce je hrozné, ale nepochopila jsem, komu a co vyčítáš. Že jí "otevřeli" pozdě? Ale vždyť to je přeci v souladu s tím prosazovaným trendem do porodu zasahovat co nejméně. Nebo měla rodit doma? To by to trvalo ještě dýl a přidušení by se nezabránilo. A byla tam ze strany lékařů šance tomu zabránit? Dá se nějak posoudit, jak dlouho bylo to dítě přidušené - jestli poslední hodinu nebo týden?
 Marcela, 2 děti 
  • 

Rodit doma? 

(23.5.2006 11:37:55)
Mám dvě děti, pomalu se blíží třetí. První porod byl klasicky "medicínský" ve staré trutnovské porodnici, ale přežila jsem ho, druhý proběhl už v porodnici nové. Patřím k rodičkám, kterým nevadí nemocniční prostředí, ostatně v Trutnově je teď příjemně a přístup , alespoň v mém případě byl bezvadný. Po druhém porodu jsem vydatně krvácela. naštěstí jsem tedy rodila tam, kde se mi dostalo včas pomoci. S manželem máme farmu, takže porody - i ty velmi komplikované, kdy jde o život rodičky, jsem si u krav prošla mockrát - neohrnujte nos! Kráva je živý tvor a při komplikovaném porodu také velmi trpí!. Pokud bych u porodu neměla zkušenou asistentku a možnost rychlého převozu do nemocnice v případě komplikací u mě nebo u dítěte, nešla bych do toho.
 Rosie 


Je dobře, že máme možnost volby 

(10.11.2005 13:55:35)
Mám 2 děti, obě jsem porodila v porodnici. Nevím, zda bych si na porod doma troufla. První porod byl velice lehký a já si říkala, že podruhé bych doma klidně porodila, vždyť to nic nebylo. Ani během pobytu v porodnici nebyly žádné problémy, vcelku pohoda. A tak když jsem podruhé otěhotněla, s myšlenkou porodu doma jsem trošku koketovala. Manžel však nesouhlasil a já jsem dneska ráda. Druhý porod byl horší, malý byl velký a já neměla sílu ho vytlačit, dostala jsem masku na obličej, musela mi pomáhat sestra - asi si na mě lehla, já nevím, moc si toho nepamatuju. A pokud budeme mít ještě jedno dítě, já doufám, že ano, zvolím opět porodnici. Uvědomila jsem si, že nikdy nemůžu vědět, co se může stát a kdy o záchraně rodičky i dítěte rozhodujou vteřiny.
Tímto ale nikterak neodsuzuji ty, které se rozhodly přivést dítě na svět doma. Určitě mají nastudované všechno možné, vědí, na koho se v případě komplikací obrátit, auto stojí před domem atd. atd. Nepovažuji je za nezodpovědné matky hazardující se životem dítěte, naopak - mají můj obdiv. Já taková hrdinka nejsem a asi nebudu. Cítím se prostě jistější, když je nablízku doktor. Doma, ač ve svém prostředí, bych po zkušenostech s druhým porodem asi byla nervoznější než v porodnici. Ale je fakt moc dobře, že si každá můžeme vybrat.
 Sylvie 


Re: Re: děkuji za tvůj názor 

(11.11.2005 8:06:57)
Já bych měla připomínku k tomu, že "v zákoně je skulinka". NENÍ!!!! Je v něm zcela jasně a jednoznačně napsáno, že pracovní náplní porodní asistenky je odvádění fyziologického porodu ve všech jeho fázích + ošetření novorozence a to vše bez dohledu lékaře (mimo jiných činností, samozřejmě) a bez specifikace místa poskytování. Tedy žádná skulinka.

Není to žádný úlet poslanců, že by si nevšimli a nevědomky umožnili ženám doma rodit - naopak. Ještě v době schvalování zákona se na stránkách Gynekologicko-porodnické společnosti JEP dalo číst v jejich zápisech ze schůzí (teď už maj stránky zalogovaný :o( ) a ze zápisů vyplývalo, že oni jako společnost si to uvědomují a na ministerstvu zdravotnictví lobbují za to, aby porodní asistenky nesměly být samostatné a mohly odvádět porody jenom pod supervizí lékaře. (pravda je, že ten názor nezastávali všichni lékaři, byli tam i takoví, kteří upozorňovali na situaci v EU, ve které taky PA pracují samostatně).

Samozřejmě samostatnost - nesamostatnost porodních asistentek se probírala i na půdě parlamentu a nezapomenutelné je pro mne vysvětlení (tehdy) poslankyně Emmerové (později ministryně zdravotnictví), proč porodní asistentky nemohou pracovat samostatně - protože to vyplývá už z názvu jejich profese. Porodní asistentky se jmenují porodní asistentky právě proto, že mají asistovat lékaři-porodníkovi.

Pokud jsem dobře postřehla, byly i ze strany ministerstva zdravotnictví snahy omezit poskytování zdravotní péče u porodů doma zákonem, ale s tím nesouhlasil (mimo jiných i) ombudsman. V současném zákoně opravdu není "skulinka", ale jedná se o vědomé slaďování zákonů se zákony EU.

Protože (světe, div se) doma se rodí i v EU a dokonce (světě, div se ještě víc) ženám bývá u porodu doma poskytována odborná péče, která (světe, div se úplně nejvíc) rozhodně nespočívá v tom, že rodičce před barákem stojí plně vybavená santika - malý operační sál pro nenadálé císařské řezy. Samozřejmě, jedna věc je ta, že PA smí samostatně odvádět porody kdekoli, druhá věc je ta, že pro porody doma nestačí, když nějaká PA bude u porodu - musí být vytvořený nějaký systém, protože porod doma není jenom samotný porod, ale i předporodní péče, výběr vhodných těhulí, dostupnost "domácích" PA, poporodní péče, vyšetření miminek, jejich očkování... Já sama jsem rodila ambulantně (tedy v nemocnici a nějakých dvanáct hodin po porodu jsem se nechala propustit), takže z vlastní zkušenosti vím, že kde neexistují směrnice pro poskytování péče, tam se lékařům nechce improvizovat... :o(

S.
 snailik 


Re: děkuji za tvůj názor 

(30.10.2009 7:32:46)
Je to moc krásné,také jsem uvažovala,že bych sv dítě přivedla na svět doma. Je to přirozené a krásné,ale po prvním porodu mám trochu strach. Celé těhotenství probíhalo v klidu,ale dva dny před porodem se mi rapidně zvedl tlak a při porodu jsem měla 180/100
Nevím zda se to bude opakovat,nebo zda to bylo jen se synem. Jsem na začátku třětího měsíce,a tak budu vyzvídat a když an to přijde,tak moc ráda odrodím doma,v klidu a teploučku :)~R^
 Gábina syn 5 let 
  • 

Re: děkuji za článek 

(11.11.2005 10:44:32)
Fajn článek, akorát by mě zajímalo, kde jste čerpala zkušenosti ohledně Oxytocinu a epidurální analgezie. Z epidurální analgezií mám bohaté zkušenosti, ale nic takového, co jste popisovala jsem nezažila.
 Štěpánka 
  • 

Re: Re: odpověď 

(11.11.2005 11:03:49)
přečtěte si knihu H.Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu. Nedávno vyšla v češtině, je opřena o velké množství různých průzkumů (kreré se prováděly převážně v USA). A jsou autorkou hodně dopodrobna rozebírané.
 Eva K, 20tt 
  • 

Re: Re: Re: odpověď 

(11.11.2005 11:16:19)
Díky za typ.
Na porod doma si netroufám, tak doufám, že stihnou otevřít CAP v Krči (plánován je leden) nebo že Bulovka neselže. Kamarádka tam rodila bez zásahů, první dvě hodiny nechali rodinu osamotě, jen občas zkontrolovali, po osprchování ji dali holčičku na pokoj a tátu poslali domů. Při rychlém poporodním vyšetření mimča byl tatínek.
Snad to nebylo jen "štěstí na směnu". Bydlíme totiž přímo u Bulovky, nemuseli bychom kvaltovat:-)
Eva
 Federika 


Re: Re: Re: Re: odpověď 

(11.11.2005 11:20:23)
Evo, mě nechali svobodně rodit na Bulovce už před 7 lety, věděli tedy, že jsem ta "Capová", v Capu nebylo ísto a já to měla trochu komplikovanější, ale nijak mi do porodu nezasahovali...V poslední době jsem na Bulovku slyšela spíš jen chválu...
 Renda, 2děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: odpověď-pro Evu 

(11.11.2005 11:41:38)
Já můžu Bulovku jen doporučit.Rodila jsem tam 2x (ne v CUP) a všichni byli velice příjemní a ochotní. Od personálu na porodním až po poslední uklízečku na šestinedělí. Do porodu nijak nezasahovali, jen mne občas prohlédli a spíše mě uklidňovali a dodávali psychickou podporu. Dokonce se i ptali, zda chci oholit a zda souhlasím s klystýrem. A mám pocit, že jsem podepisovala i papír, zda souhlasím s lékařskými výkony, které by byli nutné v rámci zdraví mého a miminka (ale už si to přesně nepamatuji, ale něco takovýho tam bylo-přesně to fakt nevím, nechci ale šířit bludy).Takže na Bulovku se bez obav rozjeď a dej pak vědět, jaký to tam bylo!
 Eva K, 20tt 
  • 

děkuji za oba názory na Bulovku 

(11.11.2005 13:10:16)
Moc děkuji za informace a tím i povzbuzení. Samozřejmě jsem slyšela chválu i odpor k této porodnici, ale ta kritika byla spíš z doby před 20 lety:-). Navíc můj gynekolog mi taky tuto porodnici doporučil, jakože zbytečně nemedikují při porodu a dávájí mimčo mámě co nejdříve:-).
Eva
 Richard Bušek 
  • 

Re: děkuji za článek 

(13.11.2005 14:57:03)
Nedá mi to nezareagovat. Vezmu to ale hopem. K té zmíněné knize. Doufám, že autor při líčení historie porodů neopoměl uvést procento úmrtosti jak dítěte, či rodičky při popisovaných technikách a procento následných komplikací. Nechť tato čísla pak každá z Vás porovná se statistikami dnešních porodnic. Je nezvratnou pravdou, že toto procento se snižuje se zlepšenou péčí o maminky v porodnicích, naopak zvyšuje v případě "divokých" porodů.
 Eva K 
  • 

Re: Re: děkuji za článek 

(14.11.2005 9:07:59)
Pokud vím, tak tady někdo uváděl jako příklad dnešní Holandsko. Tam vychází ze statistik lépe porody doma. Porodnice ve svých začátcích měly vyšší úmrtnost než porodní báby.
Prostě je třeba se smířit s tím, že medicína pokročila, máme jiný životní styl (strava, hygiena apod.)a je to plus pro porody doma i pro porody v nemocnicích.
Eva
 Gretchen 
  • 

Ještě jednou díky 

(10.11.2005 10:49:20)
Úžasná zkušenost,
ještě nikdy jsem neměla příležitost číst o zkušenosti ženy s porodem doma, natož s nějakou hovořit.

Já osobně jsem rodila v porodnici, s průběhem porodu jsem byla spokojená do doby, kdy se objevil ve dveřích lékař. Porodní asistentka byla super, do ničeho mě nenutila, manžel byl se mnou u porodu, mohla jsem si dělat, co mě zrovna napadlo.
Po příchodu lékaře v závěru 2. doby porodní šlo vše velmi "rychle". Při kontrakci mi zatlačil loktem do břicha a malý ze mě doslova vystřelil jako dělová koule, pochopitelně mě totálně i při nastřižení roztrhal. Bezbolestně jsem si nemohla sednout 4 týdny, kdepak dva...o intimnostech nebyla dlooooooooooho u nás doma ani řeč...
Ale myslím, že rodit doma bych se poprvé bála. Je to jistě jiné, pokud už žena s porodem nějaké zkušenosti má.
Jsem rozhodnutá, že až půjdu rodit podruhé, požádala bych svého gynekologa, zda mi mě neodrodil. Poprvé jsem ho nechtěla obtěžovat.
A k nemocničnímu prostředí. Byla jsem z neustálého hluku, třískání dveří, celodenních návštěv příbuzných maminek, které ležely na pokoji se mnou, tak nervózní, že se mi stále nespouštělo mléko. Malá pochopitelně neustále plakal a křičel, což mu vydrželo ještě dlouho i doma. Nakonec jsem požádala o přemístění na nadstandard, ale mlíčko jsem dostala až doma.
G
 Víla 
  • 

Re: Ještě jednou díky 

(10.11.2005 11:33:51)
Tak to já chci příště rodit s epidurálem. Moje kámošky měly všechny epidurál a byly moc spokojené a příchod miminka si opravdu užily, kdežto já jsme se v bolestech snažila vytlačit všechny vnitřnosti....Br, už nechci...
 Eva K, 20tt 
  • 

Re: Re: Ještě jednou díky 

(10.11.2005 14:36:41)
K epidurálu si radši zjisti ještě víc, než se rozhodneš. Zrovna o víkendu mi kamarádka říkala, že byla v porodnici na pokoji s holkou po epidurálu a ona i mimčo byli dost omámené, tak nevím, jestli si ty první chvíle užívali. Ale třeba to nebyla standartní reakce. Jiná moje kámoška má 4 děti všechny epidurálový a při dotazu na porod prohlásila, ony všechny porody s epidurálem jsou stejný.
Ale jak říkám, zjisti si více. Nerada bych tu zase rozpoutala nějakou rvačku mezi domorodkami a ostatními:-).
Eva
 Petra 
  • 

Re: Ještě jednou díky 

(10.11.2005 11:39:15)
Pracuji jako porodní asistentka a v žádném případě nesouhlasím s porody doma. Častokrát uý se stalo, že žena, která měla bezproblémové těhotenství a myslela si, že bude i takový porod, tak nebyl a záleželo na každé minutě, aby zachránila své dítě i sebe. Ono stačí přiškrcená pupeční šňůra záleží opravdu na každé sekundě. A co pak bude dělat žena,která rodí doma, myslí si, že dělá pro své dítě to nejlepší, ale ono to tak není. Než přijede sanitka nebo vás zaveze manžel do porodnice, je to bohužel velice dlouhá doba na záchranu. Proto si myslím že ženy, které rodí doma hazardují s životem svého dítěte. A vím o čem mluvím, porodní asistentku dělám 15 let.
 Haluška 


Re: Re: Ještě jednou díky 

(10.11.2005 14:03:20)
Milá Petro,
a mohla bys říct, kolik domácích rodiček a jejich dětí skončilo v dnešní době špatně?
 Jana 
  • 

Re: Re: Ještě jednou díky 

(10.11.2005 14:58:43)
Petro,já jsem zase matkou 15 let a můžu Tě ujistit, že po velkých zkušenostech v jedné pražské porodnici, bych své třetí dítě raději porodila doma. Mám k tomu podobné důvody, které velmi pěkně popsala autorka článku.Moc se mi líbil.
 Evíf, 3 děti 
  • 

Re: Re: Dotaz pro Petru 

(10.11.2005 16:25:52)
Píšeš, že jsi porodní asistentkou 15 let. Můžeš prosím vysvětlit blíže pojem "přiškrcená pupeční šňůra"?
 samika 
  • 

Re: Ještě jednou díky 

(14.11.2005 18:04:36)
Článek byl moc pěkný a fandím všem co se rozhodnou rodit doma. Já měla z porodu taky strach, ale těsně před porodem se ke mě dostala knížka Zuzany Štromerové-Možnost volby, je to o porodech doma. Musím říct, že mě ohromně uklidnila a dala pocit že se doma nic nemůže stát, pokud se na to člověk připraví a těhotenství probíhá normálně.

Rodila jsem ale v porodnici ve Vrchlabí, byla jsem na nadstandartu a bylo skoro jako doma. Chodila za mnou jen porodni asisentka a spíš radila jak si ulevit. Dr. přišel jen se zeptat jestli mi nic neschází a vůbec mě celou dobu neprohlíželi. Dětátko jsem měla u sebe hned. Manžel se mnou první noc spal v porodnici na pokoji. Na porod mám krásné vzpomínky, hlavně díky vlídnosti, kterou nabízí jen minimum porodnic. a žádné klystýry, holení, stříhání... Takže pokud nemá člověk v okolí takovouhle porodnici, tak to lze zažít jen doma.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


UZASNE !!! 

(10.11.2005 12:07:57)
Neni manzel nahodou hasic?
Asi bylo hodne tezke to prozit a jeste sse s tim sverit.. ale ja jsem se ctenim opravdu bavila.. Libilo se mi, jak vse popisujes a hlavne cenim chovani Tveho manzela.
Ja sam jsem oba chlapecky porodila v porodnici. Po tezkem urazu pred deseti lety jsem mela planovaneho cisare (porodila jsem normalne o tyden driv), lekari se dost baly. Porod trval 3 hodiny. U druheho jsem rodila jen dve hodiny. Podotykam od prvni kontrakce, kterou jsem si uvedomila.. Oba se totiz narodili k ranu, tak jsem mozna neco zaspala ;-). DRuhy take normalne a v porodnici.
Vzhledem k moznym koplikacim, ktere se mohli stat, jsem o porodu doma ani neuvazovala. Mela jsem pevne stanovenou i porodnici, kam mam jet. ( v pripade komplikaci, by mne stejne odjjinud prevazeli)
Ale clanek je super. Pokud bych mela sanci, zvazovala bych, zdy rodit doma. Urcite. Vim, ze manzel by to zvladl. Ale mozna bych to nezvladla ja ;-).
 Štěpánka 
  • 

Re: UZASNE !!!-diky za nazor 

(10.11.2005 12:49:56)
Díky za tvůj názor.
Ano, manžel je hasič, ale prohlašuje o sobě, že je gynekolog porodník a majitel soukromé porodnice.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: UZASNE !!!-diky za nazor 

(10.11.2005 13:01:11)
Tak proto to tak zvladl ;-)
oni totiz hasici maji ohromny nadhled ve spouste veci. Prave diky tomu, co musi denne prozivat v praci.
Mam jednoho doma, tak vim o cem mluvim (take profi- hasic).
Manzelovo kamaradi se divili, kdyz byl se mnou u porodu.. ale z kolegu se nedivil ani jeden.
A asi by se ani nedivili, kdybychom rodili doma. (my jsme stejne malem porodili cestou v aute ;-)
 Štěpánka 
  • 

Re: Re: Re: UZASNE !!!-diky za nazor 

(10.11.2005 23:21:43)
Mám se tě Cairo zeptat, kde pracuje tvůj manžel - přesněji řečeno v jakém územním odboru.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: UZASNE !!!-diky za nazor 

(11.11.2005 18:54:04)
Plzen-mesto, HZS mesta Plzne
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: UZASNE !!!-diky za nazor 

(10.11.2005 13:01:34)
Tak proto to tak zvladl ;-)
oni totiz hasici maji ohromny nadhled ve spouste veci. Prave diky tomu, co musi denne prozivat v praci.
Mam jednoho doma, tak vim o cem mluvim (take profi- hasic).
Manzelovo kamaradi se divili, kdyz byl se mnou u porodu.. ale z kolegu se nedivil ani jeden.
A asi by se ani nedivili, kdybychom rodili doma. (my jsme stejne malem porodili cestou v aute ;-)
 Olina, Linda a Samík 10 měsíců. 
  • 

Porod doma 

(10.11.2005 12:30:21)
Už pře porodem jsem strávila dva měsíce v nemocnici, kde se snažili udržet mé dva drobečky uvnitř. Přestože jsem počítala celou dobu s císařským řezem, nakonec dopadlo všechno úplně jinak. Porod proběhle klasickou cestou a jsem zato moc vděčná. S českobudějovickou porodnicí jsem byla strašně spokojená. Rodil mě pan doktor, který se o mě starl již na riziku, takže jsem vědala do čeho jdu, protože nám všechno ochotně vysvětlil. Po zavedení prášku na vyvolání porodu jsem si v klidu došla na porodní sál, kde mi asistentka všechno vysvětli, přišla i moje druhá ošetřující lékařka a ta mi zavedla glukosu kvůli cukrovce. Nejhorší bylo, že jsem se nemohla pohybovat, protože děti byli celou dobu napojeny na monitor. Chlapeček si dot často přilehával pupeční šňůru, takže mu klesal tep srdíčka. Já už za tu dobu znala pár pohybů, jak se pohnu, aby se vše rychle vrátilo k normálu. Porodní asistenkty chodili velmi často na kontolu a za 4 hodiny od podání prášku se narodila Lindička a čtyři minuty po ní Samíček. Prestože jsem byla nastřihnutá, tak jsem si po týdnu už v klidu sedla. Porodila jsem v ondělí a ve středu jsem byla propuštěna z šestinedělí a přesunula jsem se za dětmi na neonatologii. Přestiže porod proběhl bez komplikacích, rozhodně bych nechtěla rodit doma. Nerada bych pak jela narychlo do nějaké porodnice, pokud by byly komplikace, kde bych nevěděla do čeho jdu a co se za tu dobu, než bych tam dojela, s dítětem stalo. Vybírala jsem si porodnici na doporučení mého gynekolaga a také s ohledem na následnou neonatologickou péči. Vím, že porod jednoho zdravého normálního dítěte se nebude tak lišit od porodu dvojčat. Bude tam jen ten rozdíl, že dvojčata jaksi nemají tak vysokou porodní váhu a potřebují takzvaně dopéct v inkubátorech. Pokud se rozodnu mít ještě děti, jsem plně rozhodnuta porodit opět v porodnici.
 mARTIN 
  • 

Re: Porod doma 

(10.11.2005 19:15:00)
Napopjeny na monitor? Ty seš ale blbá.
Kdybys byla inteligentní tak bys věděla, že to nemá absolutně žádný vliv na stav plodu a ani stav dítěte nezjistí. To ti rovnou mohli dfát na břicho gramofón. Ve skutečnosti to je totiž jen podvod. Ale omlouvám tě, nejsi zdravotnice.
 monja, 2 děti 
  • 

Re: Re: Porod doma 

(11.11.2005 9:27:36)
Martine, ty jsi zdravotník? Já teda taky a mám utkvělou představu o tom, že to, co se při monitaraci sleduje, je tep miminka, který samozřejmě ukazuje na jeho stav. A psát někomu, že je blbá ? Nevychovanče :-(((
 Eva K 
  • 

monitor 

(11.11.2005 9:55:59)
Taky jsem měla za to, že monitor sleduje tep dítěte a může včas varovat.
Třeba sestřička podle monitoru poznala při vyšetření ráno, že bude kamarádka ještě ten den rodit. Ona že ne, že to ještě nemůže být ono a jela domů. Za hodinu byla zpátky s prasklou vodou. Z toho jsem usoudila, že MOŽNÁ někde dělají monitor před porodem častěji než je nutné, ale úplná hovadina to není. Ale možná jsem taky blbá...:-)
Eva
 Sylvie 


Re: monitor 

(11.11.2005 10:24:51)
EvoK, můžu přidat jinou zkušenost :o) Jednu kontrakci před tím, než jsem ze sebe vyprdla dítě, mi lékař po vnitřním vyšetření a kontrole záznamu z monitoru řekl, že si vymýšlím a žádný tlaky k porodu cítit nemohu ;o) Jinak i u mne se krátce před porodem lékařky radovaly, jaké na CTG vidí krásné kopečky, to že tedy porod bude co nevidět... a já pokaždé jejich nadšení zkalila ujištěním, že ty krásné kopečky mám vždycky jenom na vyšetření, jinak je nijak necítím. Prvně proto, že mě museli natáčet monitor vleže na zádech (jinak se jim nedařilo korektně snímat ozvy miminka), což je poloha, kterou jsem v posledních měsícíc špatně snášela... no a u druhého a třetího dítka zas proto, že se mi vstupem na oddělení po prvním pohledu na novorozence spustily hormony, takže k nějakým stahům došlo (skončily ale vždy nejpozději do hodiny po opuštění nemocnice).

Tím nechci říct, že mám něco proti monitorům, jenom jsem si tak u svého příspěvku vzpomněla :o)

S.
 Sylvie 


Re: Re: monitor 

(11.11.2005 10:28:48)
éééé, samozřejmě, vzpomněla jsem si u TVÉHO, nikolo svého příspěvku
 Eva K 
  • 

Re: monitor 

(11.11.2005 13:20:02)
aha. Any přístroje holt s psychikou moc nepočítají. Ale je fajn to vědět:-). Eva
 mARTIN 
  • 

gramofon 

(11.11.2005 18:03:14)
Kde si studovala? Asi v Rusku.
Jak můžeš monitorem sledovat tep dítěte, který je měnný a závislý na kontrakcích aniž by se ve skutečnosti sám měnil? Kolik dětí jsi odrodila? Já minimálně 5000. A žádný mi neumřelo.
 Líza 


Re: gramofon 

(11.11.2005 18:09:15)
Martine, nezamotal ses do té věty trochu? Co tím chtěl básník říci?
 mARTIN 
  • 

asi ne 

(11.11.2005 18:28:54)
J e to trochu složitější, ale snažil jsem se
 Cindy, zatím bohužel bezdětná 
  • 

Re: asi ne 

(15.11.2005 14:33:52)
Martine, je hezké, že jsi pomohl cca 5000 dětí na svět. (Nerada používám termín "odrodil", protože podle mě "odrodí" rodička.) Ale přece jen jsi mohl užít poněkud lepší slovník. Většina z nás nemá vzdělání v oboru zdravotnictví - tak je pochopitelné, že něco nevíme. Mě by např. také nenapadlo někoho označovat za blbce jen proto, že neví, jaký je rodíl např. mezi kontokorentem a revolvingem či mezi termíňákem a spořícím účtem nebo mezi credit card a debet card. Každý známe to své a proto každý máme svou hodnotu. Proč tedy by "ti ostatní" měli být blbí jen proto, že nerozumí tomu "našemu"?
 Ivana Procházková 


Re: gramofon 

(12.11.2005 21:10:51)
Hele martine, a můžeš teda nám blbkám objasnit, jak to je?
Já jen, že mi v porodnici tvrdili, že ta horní čára, co kreslí monitor, znázorňuje něco o miminku (chápala jsem, že tedy jeho tep) a ta dolní odpovídá kontrakcím.

 Zdenda+Tes 2/04+Zuzi 11/06 


Re: Porod doma 

(12.4.2006 20:34:30)
Osobně považuji porod doma za vrchol nezodpovědnosti a hazardérství s životem rodičky (to je samozřejmě její věc) a především toho dítěte,které bohužel může doplatit na výmysly své matky. Nikdo neví,co se může při porodu stát,porodnictví je oproti jiným hodně akční obor, a pak jde o minuty. Opravdu by mi za to nestálo,abych si rodila v pohodičce doma a přitom ohrozila život svého dítěte!
Myslím,že přístup doktorů během let minulých dost pokročil a že rodit v porodnici není takový horor. Já jsem měla porod hezký,nikdo mě do ničeho nenutil,nepíchali mi žádné povzbuzující a utišující prostředky,mohla jsem být na míči či ve sprše,jak jsem chtěla. Pravda,prostředí jako takové nebylo tak útulné a příjemné jako doma (na těch pár hodin mi to opravdu nevadilo),na to zatím v našem zdravotnictví holt ještě nejsou peníze,zato oddělení šestinedělí bylo hezky zařízené a nebylo,nač si stěžovat.
A připadá Vám strašné,že se na Vás mohou přijít podívat s doktorem i medici? A jak se to asi mají naučit? To bysme se asi divily,kdyby k porodu přišel doktor,který viděl vaginu zatím jen na umělé panně. Neříkám,že je to příjemné,když Vás s roztaženýma nohama okukuje horda mladíků,ale to se snad dá pochopit a přežít,ne?!
Ještě chci dodat,že můj manžel je doktor a přesto (nebo právě proto?) druhé dítě porodím s radostí opět v porodnici.
 Rodička v porodnici 
  • 

Je to hazard se zdravím 

(10.11.2005 13:22:12)
Ano, je to krásné rodit doma a v pohodě bez stresů, ALE kde bereš tu jistotu, že pak bude vše O.K. a vše bude probíhat, tak jak má. Kdyby se to nějak zkomplikovalo a nedej bože dítě by bylo ohrožené na životě, to bys zde pak taky psala takové story?Myslím, že je to hazard se zdravím dítěte i matky a i jejich života. Ty se ještě divíš, že se porodu doma všichni podivovali, ale co kdyby se fakt něco stalo, to bych si tedy pak vyčítala do konce života!
 Vanda 
  • 

Re: Je to hazard se zdravím 

(10.11.2005 13:45:11)
V žádném případě nechci odsuzovat ženy rodící doma nebo ženy rodící v nemocnici.
Myslím si, že je to svobodná volba každé z nás ovlivněná tím, čemu skutečně věříme.
Překvapuje mě ale, že se nenašla zatím žádná žena v těchto příbězích, která by napsala, že se něco nepovedlo..jak to tedy je? Myslím si, že každý porod je individuální a že mnoho žen, které se v poslední chvíli - když je problém - nechají zavést do nemocnice nechlubí s tím, že chtěli rodit doma..NEVÍM?! Ani já nejsem nadšená představou rodit v porodnici, moje maminka má hrozné vzpomínky, kamarádky také nic moc, ale strach mi nedá tak moc zahazardovat.
A velmi odstrašující je pro mě příběh kamarádky a jedné známé, krerým se jejich miminka uškrtili díky pupeční šnůře při porodu a ani rychlý zásah lékařů nepohl..věřím, že kdyby rodili doma, nedopadlo by to lépe a vyčítali by si to celý život..
Nezlobte se za můj názor.
 & 


Re: Re: Je to hazard se zdravím 

(10.11.2005 14:13:42)
Vando,

Ja jsem jsem tady cetla par pribehu zen ktere zacali rodit doma a kvuli komplikacim je prevezli do nemocnice. Ted mne konkretne napada jenom Schamka. V rubrice porody doma o tom nekde pise.
 mARTIN 
  • 

není 

(11.11.2005 18:07:39)
Hazardem se zdravím je rodit v nemocnici.Ať už se ti to líbí nebo ne. Je to skutečnost.
Protože 99% kolegů odmítají uznat fakt, že zavedené stávající praktiky jsou rizikové. A to nikoli jen pro dítě.
 dr. karla 
  • 

ano i ne 

(11.11.2005 18:23:34)
Částečně s Vámi souhlasím, ovšem u nás neexistuje statistika porovnávající morbiditu porodů a to i prenatální v domácím prosředí s porody ústavními.
 danyrka, bezdetna 
  • 

Re: dotaz na pana Martina 

(6.3.2006 19:02:13)
Ahoj Martine, Ty jsi lekar, ze pises, ze jsi odrodil 5000 deti? Zaujalo me, ze jako zdravotnik jsi napsal, ze rizikem je rodit v nemocnici. Zatim mam jeste cas na to, stat se matkou, ale prozivam velky psychicky blok tykajici se porodu v nemocnici. Presto, ze mam mnoho blizkych zdravotniku, do jejichz rukou bych se nebala vlozit svuj zivot, stejne tak ma moje rodina tak traumaticke zazitky nejen s porodem v nemocnici, ze si casto rikam, ze radsi nechci mit deti, nez rodit tam. Neni to sobeckost...ale obava z traumatu, ktere by se ve svych nasledcich jiste netykalo jen me. Je nadeje v CR rodit v domacich pominkach, aniz by me od toho vlastni gynekolog a dalsi odrazovali a stale mi zduraznovali riziko?... Muzes-li, budu vdecna za Tvoji reakci.A.M. danyr@seznam.cz
 Blanka, dcera 11. měsíců 
  • 

Re: Je to hazard se zdravím 

(14.11.2005 20:12:36)
Ahoj "rodičko v porodnici",
možná je pro Tebe porod doma "hazard se zdravím",ale já Štěpánku moc obdivuji a fandím jí i dalším maminám rozhodnutým rodit doma, v klidu, v pohodě, bez stresů, medikamentů, světel, rámusu na chodbě apod.

A jak to bylo dříve? Naše babičky, prababičky...ty rodily jedině doma. To bychom tady nebyly.
Musím říct,že jsme také chtěli spolu s manželem porodit naše první dítě doma. Stres z porodnice mě provázel celým těhotenstvím. Ale pak jsem se bála,že když to je poprvé, tak nevím,jak to probíhá, že bych to asi nezvládla.Takže jsem rodila v porodnici.
Nevím,jestli své další dítě budu chtít přivézt na svět tam,kde je nám nejlíp, tedy doma. Ráda bych. Ale sama s manželem bych si na to asi netroufla, když tak jedině za přítomnosti nějaké porodní asistentky. Každopádně to neodsuzuji a nepovažuji za krok zpět. Naopak.
Zdraví Blanka
 Blanka, dcera 11. měsíců 
  • 

Re: Neodsuzuji něco, co jsem sama nezažila 

(14.11.2005 20:20:31)
Ahoj "rodičko v porodnici",
možná je pro Tebe porod doma "hazard se zdravím",ale já Štěpánku moc obdivuji a fandím jí i dalším maminám rozhodnutým rodit doma, v klidu, v pohodě, bez stresů, medikamentů, světel, rámusu na chodbě apod.

A jak to bylo dříve? Naše babičky, prababičky...ty rodily jedině doma. To bychom tady nebyly.
Musím říct,že jsme také chtěli spolu s manželem porodit naše první dítě doma. Stres z porodnice mě provázel celým těhotenstvím. Ale pak jsem se bála,že když to je poprvé, tak nevím,jak to probíhá, že bych to asi nezvládla.Takže jsem rodila v porodnici.
Nevím,jestli své další dítě budu chtít přivézt na svět tam,kde je nám nejlíp, tedy doma. Ráda bych. Ale sama s manželem bych si na to asi netroufla, když tak jedině za přítomnosti nějaké porodní asistentky. Každopádně to neodsuzuji a nepovažuji za krok zpět. Naopak.
Zdraví Blanka
 Matka a tři děcka 
  • 

Vlastimil Marka bych se moc nedržela, připadá mi trošku mimo 

(10.11.2005 13:28:40)
Ano, porod je přirozená věc. Z autorčina porodu doma mám však smíšené pocity. Sice jí ho srdečně přeju, ale mám divný dojem, že se nezachovala zodpovědně a moudře. Sice nejsem sýček a jsem příznivce porodů doma, ale pouze dobře zabezpečených, alespoň s porodní asistentkou a porodnicí na dosah. Dítěti je myslím vcelku jedno, kde se narodí, hlavně když je u toho maminka v pohodě. A tady autorka vyměnila za svoji pohodu to jisté maličké procento nebezpečí. Já bych raději ubrala ze své pohody, abych dopřála malému co největší procento bezpečí.
 sonik 


Re: Vlastimil Marka bych se moc nedržela, připadá mi trošku mimo 

(10.11.2005 14:39:47)
Ahoj matko, trochu si odporujes, sama pises, ze dite je v pohode, kdyz je v pohode maminka, ale pak bys z pohody matky ubrala... Jsou to spojene nadoby, pod to se muzu podepsat, ja rodila pred 7 tydny ve Vrchlabi (jako prvorodicka bych si doma netroufla) a mimo jine diky dule, ktera s nami byla cely den porodu jsem prozila nadherny prirozeny porod do vody tak, jak jsem si ho vysnila. Behem tehotenstvi (asi od 16. tydne, kdy jsem se uklidnila, protoze mam za sebou 2 nevydarena tehotenstvi) jsem byla v perfektni psychicke i fyzicke pohode, leto jsem prozila na chalupe v Krkonosich, kde jsem sice musela ubrat ze sveho komfortu, ale ta krasna priroda a blizkost Vrchlabi za to staly. Tesila jsem se na miminko, precetla spousty knih, mimo jine i onu Novou dobu porodni a vedela jsem, ze vsechno dobre dopadne. Vsichni kolem byli hrozne nervozni, nejvic muj gynekolog, Vrchlabi ma prece jen povest "alternativni" porodnice a spousta lidi je presvedcena, ze tam snad ani nemaji porodni sal, ale ja byla uplne v klidu. Tyden jsem prenasela a pak jela rodit az v dobe, kdy jsem mela uz hodne silne kontrakce, takze mala se narodila za hodinu a tri ctvrte od prijezdu do porodnice a behem celeho porodu byla uplne v klidu, myslim ze hlavne diky tomu, ze ja jsem verila, ze vsechno je tak, jak ma byt a ze to spolu zvladneme na jednicku. Dnes je z ni krasne, zdrave a bystre miminecko, ktere ma obrovskou chut do zivota a dela nam jenom radost. Preju vsem maminkam, aby mely tak krasny a prirozeny porod jako ja, at uz doma nebo v porodnici a mohly se tesit na dalsi miminka a ne jit rodit s myslenkou, ze to nejak vydrzi.
 Eva K 
  • 

Re: Vlastimil Marka bych se moc nedržela, připadá mi trošku mimo 

(10.11.2005 15:04:00)
Nemyslím, že by porod popohnaný zbytečným oxytocínem (samozřejmě někdy je nutný) a epidurál, ostré světlo, vážení a další prodecůry daleko od vůně mámy a v cizím světě byly pro miminko nějakým fantastickým a pohodovým zážitkem. Ale myslím, že už se dá rodit v porodnici i bez těchto komplikací. Ale ne všude.
Knihu od pana Marka jsem přečetla, je to další názor a v mnohém mě oslovil. Svůj vlastní názor si dělám i na základě dalších informací. Máme čas do března.
Eva
 PipaH 
  • 

Krasne, ale... 

(10.11.2005 13:41:31)
Moc hezky se cetlo o Tvem porodu doma, ale az me zamrazilo, kdyz jsem si v polovine clanku uvedomila, ze jsi u toho byla jen Ty s manzelem, i kdyz jste se snazili byt pripraveni, jak se dalo. Jsem uprimne rada, ze vse dobre dopadlo, ale opravdu to mohlo byt jinak, i kdyz tehotenstvi probihalo bezproblemove a myslim, ze by bylo lepsi mit u sebe porodni asistentku, ktera v pripade nutnosti pomuze. Tot muj nazor. Sama bych doma za pritomnosti porodni asistentky rodila.
 Milada,3děti 
  • 

Dnes už jsou centra CAP, proč rodit doma? 

(10.11.2005 13:48:42)
Dnes už má spousta nemocnic i porodnice, které navozují atmosféru domova-zařízený pokoj a rodičku nechávají rodit samotnou, nesnaží se, pokud to není nutné zasahovat do porodu, rodička sama si může zvolit polohu apod. Proto nechápu proč se někomu chce rodit doma, když už jsou dnes i takové možnosti a hlavně je možnost lékařsky porod sledovat a v případě potřeby ihned zasáhnout.Pro mne je to také hazard se zdravím a životy!A ještě něco-já rodila v nemocnici a opravdu si nemám nač stěžovat, naopak!!!
 Eva K, 20tt 
  • 

kde? 

(10.11.2005 15:12:01)
CAP je zavřený. Možná ho otevřenou v lednu při Krči. Máš typ na jinou nemocnici v Praze, která popisované podmínky poskytuje? Jet do Vrchlabí je nepraktické (manžel nemá dost dovolené).
Ne v každém městě si můžou vybírat. Eva
 Ondřej 
  • 

zkus to ještě jednou 

(11.11.2005 18:41:12)
Tak to jsi měla štěstí. Protože úmrtnost dětí a matek při porodu v nemocnici je větší než při porodech doma.
 Eva K 
  • 

Re: zkus to ještě jednou 

(14.11.2005 9:13:30)
Já jsem zastánce toho, že si žena má vybrat, kde bude rodit.
Ale tento výsledek statistik nepochybně souvisí s tím, že doma rodí jen ženy s bezprolémovým těhotenstvím a když se to nedaří, přesunou se do porodnice. Statistiky je třeba brát s rezervou, nikdy do nich nedokážeme zahrnout všechny faktory.
Eva
 al. 
  • 

K porodu doma existuji vazne duvody 

(6.3.2006 19:16:12)
Proc rodit doma? Protoze jsou matky, ktere by psychicky nezvladly porod v nemocnici a dokonce jsou i takove, ktere by to nedokazaly ani v CAPu. Je to sobecke? Ne, vychazi to z nitra zen...a verte, ze znam takove, ktere touzily prekonat ten blok a byt "normalni rodickou" v porodnici, ale proste to neslo. A jaky vliv ma psychika na porod? Kdyz by se jen daly zatnout zuby. Znam pripad, kdy zena prozila takove trauma z porodnice, ze se diky tomu dite nemohlo dostat ven a bylo pridusene... I ja se velmi bojim porodnic, bohuzel i zarizeni jako je CAp... a mou touhou je rodit doma. Bude to mnohem bezpecnejsi. A pokud bych tuto moznost nemela, tak se slzami v ocich konstatuji, ze mozna ani nikdy nebudu mit deti a budu obdivovat silne matky jako jste vy, ktere dokazi podstoupit "normalni cesky porod" v nemocnici...
 Renča 
  • 

Re: Dnes už jsou centra CAP, proč rodit doma? 

(21.2.2007 21:41:38)
děkuji moc hezké
 Olina 
  • 

Roďte si kde chcete. 

(10.11.2005 13:53:05)
Máte občanku? Máte.
Když jsem byla za mlada těhotná, tak jsem taky chtěla radši rodit doma. Nakonec to nedopadlo dobře, takže jsem měla po problému. Když jsem byla za stara těhotná, tak už jsem se neodvažovala. Takže vás chápu a skutečně i trošku závidím, i když za rozumné vás nepovažuju. Ale to je můj osobní názor.

Kdyby o tom domorodění psaly mladý ušatý osumnáctky, tak bych se zděsila, ale vy jste starý zkušený kozy, vy si poradíte.
 Petra 
  • 

Re: Roďte si kde chcete. 

(10.11.2005 13:59:29)
každý porod je jiný, není to o zkušenosti!!!!!
 Olina 
  • 

Ale jo, je. 

(10.11.2005 14:27:49)
Když mi bylo dvacet,tak jsem ani nevzdechla po tom, co by se mi mohlo všechno stát a že by mohl někdo umřít. Dneska vzdechnu až moc.
A to, že je to pokaždý jiný ví stará omlácená škatule líp než prvnička. No ne každá.
 Jana 
  • 

Re: Re: Roďte si kde chcete. 

(10.11.2005 15:38:08)
Když je každý porod jiný, tak proč se téměř ve všech porodnících chovají k rodící ženě tak nějak standardně(školsky)? Zkušenosti rodiček jsou velmi důležité. Bohužel,většina prvorodiček má pocit, že doktor, který má čertvý diplom v kapse, je lepší rodička než žena, která porod opravdu několikrát zažila.
 Matka a tři děcka 
  • 

a co společnost? 

(10.11.2005 14:25:49)
Ne, opravdu toto nemohu podpořit svým jásotem. Kdyby se dítě u porodu třeba přidusilo, jeho léčbu by poté musel hradit stát. A to všechno jen proto, že se rodičce nechtělo do porodnice kvůli pohodlí.

Chápu, že to udělala i pro "duševní zdraví děcka", ale není duševního zdraví děcka bez duševního zdraví matky. Když matka neunese ani porod v porodnici a musí kvůli tomu rodit doma, to dítě to cítí (že nemá odolnou matku, ale matku pštrosici, co strká hlavu do písku a nebo matku požitkářku, co mění jeho životní bezpečí za porodní zážitek). K čemu by mu to perfektní domácí prostředí bylo, kdyby se při porodu začal dusit a matka si toho všimla až později. To procento tam prostě je. A kdo ho vědomě přehlíží, vlastně přehlíží potřeby a zájmy dítěte. Tím nechci říct, že nečekaný porod doma je šílené nebezpečí. Naopak, když to nečekaně rychle pokračuje, asi tomu nic nestojí v cestě :-) a když se zavolá sanitka, i strach nemusí být.

U doma rodících žen bych se jako zástupce společnosti obávala strachu, který jim nutně musí hlodat v podvědomí, a který může být zdrojem komplikací. Nejen strach o dítě, ale také strach z odloučení od společnosti, z protestu proti společnosti. Protože k takovým činům se lidé rozhodují většinou ze strachu z porodnice, a ne z bytostného vnitřního klidu.
 Eva K 
  • 

Re: a co společnost? 

(10.11.2005 15:19:48)
No nevím, jakože je strach z porodnice větší než strach z komplikací doma? Asi každá k tomu má své důvody, třeba je to víra v přírodu a moc ženství, co k tomu vede jiné.
Taky nemyslím, že to matky dělají kvůli pohodlí, vždyť je to právě nemocnice, kde ti poradí, dítě případně ohlídají, když si chceš dáchnout, donesou ti baštu až na stůl, o porodu si nemusíš přečíst ani čárku.. Když už nemáš sílu tlačit, dají ti oxytocín.. Nemusíš se starat o starší děti.. Z hlediska pohodlí vidím rozhodně plus v nemocnici. Tedy já patřím k těm, co se bojí méně boje s lékaři než komplikací doma. Snad najdu porodnici, kde budou zasahovat, jen když to bude nutné. Eva
 Eva k 
  • 

Re: Re: Re: a co společnost? 

(10.11.2005 15:29:33)
To je zajímavé, na jídlo v porodnicích si stěžují snad všichni.. Já si snad sebou zabalím chleby:-)
Eva
 Pavlína&potomci 


Re: a co společnost? 

(10.11.2005 23:13:42)
Milá Matko,
zajímalo by mne, jestli vás jako "zástupce společnosti" stejným způsobem pobuřují kuřáci, obézní lidé, vystresovaní podnikatelé, řidiči nerespektující dopravní předpisy... Ti všichni totiž svým chováním riskují, že jim dříve či později bude stát hradit finančně dosti náročnou léčbu. Naprosto respektuji, že s porody doma vnitřně nesouhlasíte a nikdy byste doma nerodila, ale alibistické schovávání se za "společnost" mi hodně nesedí. A i kdyby někdo rodil doma "z protestu proti společnosti" (hodně scestné, podle mého mínění), ať tak klidně činí. Žijeme ve svobodné zemi a dospělá žena má právo rozhodnout se, kde a jak bude rodit. Odpusťte, ale váš příspěvek mě svými obraty vrací o 20 let zpátky. Jen místo "zástupců společnosti" k nám hovořili "zástupci strany" :)).
 Matka a tři děcka 
  • 

Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 8:25:14)
Milá Pavlíno, mne toto nikterak nepobouřilo. Jen jsem podotkla, že kdyby si ze společnosti každý urval pro sebe nějaký ten požiteček na úkor všech, za chvíli se ona společnost bude poroučet. A na úkor všech to bylo, protože ona riskovala prostředky celé společnosti kvůli svému sobeckému přání vyhnout se nemocnici. Argumentovat tím, že ona si pohodlí nemocnice právě odpírá a že si naopak práci přidělává, je směšné. Zde totiž nejde o práci kolem dítěte, která je naprosto samozřejmá, ale jde o vztah k svému dítěti a společnosti v širším rámci. Matka, která upřednostní vlastní ego před životními potřebami dítěte, v tomto případě odmítne jeho společenské právo na zabezpečený porod, by se tedy za respektabilní brát neměla. Proto raději podpořím něco smysluplnějšího a pozitivnějšího než dělání si dobře u nezabezpečeného porodu. Rodičce to tentokrát vyšlo, to ale neznamená, že její přístup je vhodný. Stačí si představit, co vše by společnost musela zaplatit, kdyby se její dítě stalo kvůli tomuto z její vůle nezabezpečenému porodu postiženým.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 8:35:38)
A co tedy ti kuřáci, obézní atd., které jsem uvedla výše? Ti také "kvůli vlastnímu egu" riskují, že jim "společnost" bude nucena hradit náklady jejich léčení. Rozhodně nemyslím, že se společnost zhroutí kvůli relativně nízkému počtu žen, které se rozhodnou porodit doma. Nehledě na to, že ty v první fázi "společnosti" ušetří peníze, protože zdravotní pojišťovny porod doma (zatím) neproplácí. V civilizovaných západoevropských zemích pojišťovny porod doma normálně hradí a zdravotníci ho respektují bez ohledu na své osobní názory. Je to nejspíš proto, že tam je přirozené tolerovat odlišnost od tzv. "normálu", což u nás je (nejspíš díky 40 letům socialismu) stále ještě problém.
 Marta 
  • 

Re: Re: Re: Re: a co společnost?-Pavle 

(11.11.2005 8:53:52)
To není o toleranci.Ta matka, tak či tak vědomě podstupuje riziko-bez lékařského dohledu aspoň duly, co kdyby byly komplikace?A porod je rizikový pro matku i dítě.Ale to pochybuji, že by zde domorodka rozepisovala své zážitky z porodu.Ještě ráda by šupajdila do nemocnice a mohla být ráda za pomoc lékařů a pak si vyčítala, že svou lehkovážností ohrozila své dítě!Ale to by už zde nenapsala... Právě pro rizikovost tohoto, by měla mít lékaře na blízku, aby mohl ihned zasáhnout, porod doma (nebo bez lékařského dohledu)je krok zpět!
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost?-Pavle 

(11.11.2005 9:02:11)
Marto - lékařský dohled duly je nesmysl ;o) A domarodky samy uznávají potřebu odborné péče, protože si jsou vědomy toho, že mohou nastat komplikace a bude potřeba odjet do nemocnice.

Proč odborné pomoci Štěpánka nevyužila, už psala - jestli jsem to dobře pochopila, tak hlavně proto, že v té době se mluvilo o tom, že odborná pomoc je nelegální a ona nechtěla dostat PA do problémů. Ano, můžu si o jejím postupu myslet svoje, nicméně kdyby to u nás fungovalo tak, že lékaři a PA vzájemně SPOLUPRACUJÍ i v případě porodů doma, tak by k takovým případům nemuselo docházet, těhule by se nebály lékařům svěřit se se svým úmyslem rodit doma a v zájmu lékařů by bylo doporučit jim nějako PA, aby doma nerodily samy...

S.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost?-Pavle 

(11.11.2005 9:47:45)
Naopak, to je POUZE A VÝHRADNĚ o toleranci - jde o to připustit, že nejen ten můj pohled na věc je jediný správný a že ostatní mají nárok na jiný názor. Tomu se říká tolerance.
 Apolena. 


Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 8:59:12)
Ukázková demagogie :-).
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 10:08:03)
Myslíš tedy, že úhrada léčby případných následků domácího porodu je dražší než léčba kuřáka s rakovinou plic či alkoholika s potřebnou transplantací jater? Nebo někoho, kdo je postižený po bouračce, protože přecházel kde neměl? Nebo matka, která nemá možnost jet do porodnice autem nebo to prostě nestihne včas, by si to měla taky platit? Jaktože platíme léčbu feťákům, kdy stejně 60% z nich nepřestane a ještě pohazjí jehly po dětských hřištích?
Tak proč dělají rodiče či ústavy sbírky mezi lidem, když náš úžasný stát rodičům i ústavům tak ohromně přispívá a stará se o ně?
Ale myslím, že jsi zavrzele rozhodnutá, zůstaň si u svého odsuzování pohodlných matek, co rodí doma.
Eva
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 10:18:57)
Ale zase když proběhne porod doma dobře, zbyde více z našeho společného koláče pro ostatní:-). Lékařsky vedený porod a pobyt v nemocnici přeci taky není zadarmo.
Myslíš tedy, že úhrada léčby případných následků domácího porodu je dražší než léčba kuřáka s rakovinou plic či alkoholika s potřebnou transplantací jater? Nebo někoho, kdo je postižený po bouračce, protože přecházel, kde neměl? Nebo těhule co zvedne něco těžkého a přivodí si tím průšvih a rychlá už frčí? Jaktože platíme léčbu feťákům, když stejně 60% z nich nepřestane a ještě pohazují jehly po dětských hřištích? Ti všichni si rvou své kousíčky z našeho společného koláče pro sebe.
Tak proč dělají rodiče či ústavy sbírky mezi lidem, když náš úžasný stát rodičům i ústavům tak ohromně přispívá a stará se o ně?
Ale myslím, že jsi zavrzele rozhodnutá, zůstaň si u svého odsuzování pohodlných zlých matek, co rodí doma.
Eva
 Ladunka 
  • 

Re: Re: Re: a co společnost? 

(12.11.2005 9:09:36)
Matko, váš postoj podle mého patří do dob socialismu, komunismu, a sociálního inženýrství, a to bez jakékoli urážky. Jsou dva pohledy na vztah jedince a společnosti - v jednom má navrch společnost a jedinec se pro její blaho, tzv. "blaho všech", přizpůsobuje, bez ohledu na svá případná přání, preference, vlastnosti, subjektivní potřeby, a v druhém je preferována osobnost jednotlivce, společnost pak v ideálním případě slouží uspokojování potřeb jednotlivců.

Jsem šťastná, že se váhy vyklonili trochu ve prospěch druhé varianty.

Vy vlastně píšete, že společnost vymyslela a zařídila proces, ve kterém další její člen přijde na svět, a ty, matko, do něj moc nemluv. To je pro mne osobně nejen nepřijatelné, ale i děsivé. Chápu, že pro vás může být naopak děsivý svět, ve kterém se lidé nebojí rozhodovat sami. Každý jsme nějaký.
 Len a dvě dcerky 


co stojí porod? 

(22.2.2007 20:06:55)
Jen na okraj, aby hledající maminky nebyly zmateny (jsou to staré příspěvky, tedy už se tady asi pisatelé neobjeví). Když přivedete dítě na svět doma, nebudete žádný vysavač peněz daňových poplatníků. Právě úspora peněz je jedním z důvodů podpory domácích porodů v zahraničí. Víte, co stojí porod v porodnici? A kdo ho platí? A opakovat neustále riziko postižení je strašení bez podkladů (argument s penězi je trapný, protože každé postižení si někdo vyčítá a právě pro ten případ si platíme zdrav. pojištění). Kolik dětí je postižených kvůli porodu doma? A kolik z jiných důvodů, které nikdo nezkoumá, i když jsou stejně politováníhodné? Lékaři nejsou všemocní, stejně jako maminky, ale jistě všechny víte, co jsme schopné udělat pro své děti.
 ŠTĚPÁNKA 
  • 

pro všechny kteří mě nepochopili 

(11.11.2005 9:49:48)
Já se narozdíl od Vás nepovažuji za zástupce společnosti. Vystupuji sama za sebe a za svoji rodinu. Pokud se domníváte, že jsem sračka jen proto, že nedokážu bez komplikací rodit v porodnici, prosím, je to Vaše právo. Já mám právo stejné.
A kdyby snad nastaly komplikace které by měly za následek trvalé poškození mně nebo mé dcerušky, byla bych nucena svůj příběh nazvat úplně jinak. V tom případě bych napsala příběh o tom, jak naše generace žen už ztratila svoji původně přirozenou schopnost porodit dítě.
A za dalších 50? let by někdo jiný psal příběh o tom, že zase ta jejich generace ztratila původně přirozenou schopnost jíst? (co kdyby se zakuckali) milovat se? (co kdyby se zadýchali, nebo je trefil šlak) dýchat? (mohly by se do plic dostat nečistoty) chodit? (mohly by bolet nožičky)........
........................
 Pavlína&potomci 


Re: pro všechny kteří mě nepochopili 

(11.11.2005 10:15:20)
Štěpánko,
máte mou plnou podporu. Tento příspěvek mě také nadzvedl ze židle :)).
Dodatečně vám gratuluji k narození děťátka a přeji celé Vaší rodině jen to nej. Kdybyste měla chuť, písněte mi na mail; myslím, že toho máme dost společného :).
 Eva K, 20tt 
  • 

Re: pro všechny kteří mě nepochopili 

(11.11.2005 10:27:22)
Myslím, že jste porod skvěle zvládli a byli jste připraveni na možné komplikace.
Moje tchýně mi taky řekla, že je ideální rodit s oxytocínem a nástřihem, VŽDYŤ TEN POROD MIMINKO BOLÍ, tak je rychleji venku. Taky mi řekla, že v těhotenství pít víno je zdravé a káva neškodí. Je to obvodní lékařka. Prostě i takový jsou mezi námi a jejich názor jim nevymluvíš.
Blahopřeji ti k miminku a přeji vám hodně štěstí do života. Eva
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: pro všechny kteří mě nepochopili 

(11.11.2005 10:39:43)
Taky se přidávám s gratulací, měli jste to perfektně zorganizované (navíc si troufnu tvrdit, že možná i líp než v leckteré porodnici :)). Co si místní "odpůrkyně" například neuvědomují je, že doma nikdo nebude rodit "za každou cenu" a jet do porodnice, když přijdou komplikace, není "nepodařený domácí porod", ale součást toho stejného racionálního rozhodnutí "rodit doma". To přeci není neúspěch! To je prostě a jen vědomí si vlastní odpovědnosti, za sebe i za dítě, se všemi jeho složkami (psychické i zdravotní).

Já vás obdivuji. O porodu doma také přemýšlím (na Bulovku to mám kousíček), ale zatím mi trochu vadí málo intimní prostředí paneláku - manžel při poslední debatě rozvíjel, jak si po porodu všimneme, že nám podlahou trčí smeták nervózního souseda odspoda ... :))
 Marta 
  • 

Re: pro všechny kteří mě nepochopili 

(11.11.2005 11:01:36)
A jak bys ten příběh nazvala?Co třeba- Já rodila doma, ale nezvládli jsme to, vám se to třeba povede lépe než nám!?Rozhoduješ o životě dalšího člověka, tak si to představ!!!Dcera je postižená, kvůli mému rozhodnutí, sanitka se totiž někde zasekla ... asi mé rozhodnutí nebylo správné.Ale to už by bylo trošku pozdě litovat. Naštěstí jsme pro tentokrát, jen u "kdyby", co bude příště? Znovu musím zopakovat porod doma=podstatně větší riziko!!!Ale zase se zde do mně všichni domorodky pustí, že?Lékaři asi studují zbytečně že?Je to třeba i o přístupu konkrétního lékaře, ne o všech,ale určitě by si s případnými problémy poradili lépe a kvalifikovaněji než vy doma!!! A pokud se někdy někde něco zanedbalo, proč se nikdo zde neohání soudy?!Určitě by pravda pak vyšla najevo, a není to o penězích
 jaja 
  • 

Re: a co společnost? 

(11.11.2005 10:12:59)
Přesně tak. Co společnost?Proč má platit za matčiny vrtochy, která nezodpovědně rodí doma?I zdánlivě malý problém pak může řešit dlouhá drahá léčba. Nneí lepší tomu předejít v nemocnici?
 Matka a tři děcka 
  • 

Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 13:20:43)
Jo, takže Milada zde může napsat sáhodlouhou kapitolu o tom, jak jsou doma rodící ženy povětšinou zodpovědné, zajímají mne konkrétnosti, a i detailní popis, jak je právě tato autorka článku zodpovědná :-). To je fakt zodpovědnost rodit doma sama a bez asistentky :-). Ono je ve svém výsledku jaksi jedno, kolik toho zodpovědně načetla a jak se zodpovědně o všem poučila, když se nakonec nezodpovědně rozhodla :-) hi hi

Štěpánce bych asi vzkázala, že ji za "sračku" nikdo nepovažuje, tou se nazvala sama. Bojuješ za vnitřní svobodu na špatné straně fronty. Uvedu příklad. Dejme tomu, že se prudce změní podmínky zde na Zemi, například začne být opravdu velká zima. Kdo vyhraje??? Ten, kdo bude vyřvávat, že má svobodu a že žádá okamžité teplo a bude chodit v tričku doma zavřenej, a nebo ten, kdo se "nesvobodně přizpůsobí", oblíkne se a bude žít dál běžným životem? Nebo druhý příklad. Infekční nemoci. Vyhrává ten, kdo se jim svým imunitním systémem přizpůsobí a ne ten, kdo se před nimi zavře do skleníku. S porodem je to totožné. Vyhrává ten, kdo dokáže sršet dobrou náladou i v porodnici, kde je bezpečno. Sice je nám všem jasné, že porodnice ideální nejsou, ale že by to byly ničitelé lidských charakterů, mučírny a semeniště lidské zloby? Nelze odmítat vše, s čím člověk nesouhlasí, ale k tomu, co je nedobré, lze přidat dobro ve svým přístupu, v pozitivitě i za ztížených podmínek. Tak vznikají odolní lidé. Ten, kdo utíká před tímto nepříjemným zocelováním se a dá raději přednost takzvané "svobodě volby" (rozumějme uzavření se před nepohodlností), si sice připadá jako náramný borec, ale z mého pohledu je to zaslepenec. Obzvlášť, když rozhoduje o životě a zdraví druhého i svého. Na tom opravdu nevidím nic moudrého a zodpovědného. Štěpánko, můj obdiv sis nezískala.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 13:51:01)
Matko,
v podstatě souhlasím. Ale velký problém vidím ve větě Vyhrává ten, kdo dokáže sršet dobrou náladou i v porodnici.
Před svým druhým porodem jsem byla odhodlaná toto dokázat. Okolnostmi jsem byla donucena rodit ve stejné nemocnici jako dva roky předtím, kde porod byl (nikoli kvůli komplikacím, ale zcela jednoznačně vinou přístupu personálu) pro mě otřesným zážitkem. K druhému porodu jsem tedy šla z odhodláním "si to nepřipouštět" a zcela se soustředit na "vznešený akt zrození". Bohužel se mi to nepodařilo, bylo to stejně otřesné jako poprvé, snad ještě o trochu horší. Můj názor je takový, že právě takové zážitky z našich porodnic, a nikoli touha po vnitřní svobodě, návrat k přirozenosti atd., dohánějí ženy k rozhodnutí rodit doma, se všemi riziky, které jsou s tím spojeny.
J.
 Taky matka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost?-Janina H. 

(11.11.2005 14:37:56)
A co ti dělali tak zlého?Já bych podruhé do té samé porodnice nešla, tak si na 2.porod pak nestěžuj!A je to o přístupu lékařů-jedinců, tak je nedávej do jednoho pytle. Furt lepší odborná péče lékařky-krávy než žádná, co myslíš??? Porod doma, který může být komplikovaný je pořád rizikovější než možnost že v nemocnici narazíš na protivný doktory!
 Eva K. 
  • 

Re: a co společnost?-Janina H. 

(11.11.2005 15:05:27)
Když narazíš na vřískající hysterickou doktorku může se porod zastavit díky obrannému a přirozenému mechanismu každé ženy. Jsem ve stresu či nebezpečí, sem své dítě nesputím. Oxytocín vystřídá adrenalín. Je to logické z dob, kdy jsme žili v jeskyních. Porod se zastavil a žena se mohla přesunout do bezpečí.
Dnes dostaneš oxytocín, nastřihnou tě, možná chňapnou mimčo do kleští, přijmeš epidurál... Ty se budeš snažit zapomenout a tvé dítě se snad z poporodního traumatu taky časem vzpamatuje.
To jen k té hysterické doktorce - záchranářce. Jinak já budu rodit v porodnici a snad na podobnou lékařku nenarazím. Eva
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost?-Janina H. 

(11.11.2005 15:33:25)
Takymatko,
ptáš se a)proč jsem šla k druhému porodu po špatné zkušenosti s prvním do stejné porodnice
b)co mi tam tak hrozného udělali
Ad a)Jak jsem napsala, byla to shoda okolností a také to, že jsem tam napodruhé měla jakousi "protekci", která se ukázala být k ničemu
Ad b) Nic tak hrozného mi neudělali, ale, stručně řečeno, chovali se k rodičkám jak k dobytku.
Pozitivní je tohle: Druhý porod byl (skoro přesně, kluk má za týden naozeniny) před 15 lety, a podle toho, co čtu občas tady na Rodině, zmíněná porodnice patří dnes mezi ty lepší.
Ale, zase podle toho, co na Rodině čtu, porodnice, kde se k rodičkám chovají jako k dobytku, u nás pořád ještě jsou.
J.
 Matka a tři děcka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 17:11:35)
Ale jo, já vím, a to jsem právě psala, že je k tomu dohání strach z porodnice, a nikoli bytostný vnitřní klid. (Ti, co jsou v bytostným klidu, tak paradoxně zrovna klidně do porodnice jdou. Zas tak strašný to pro pohodářku i s hysterickou dr. není, resp. s pohodovou rodičkou dr. nedostane hysterii :-).) Kdyby to tady bylo zvykem jako třeba v tom známém Holandsku, tak tam to vlastně ani útěk před nemocnicí není - tam je to jedna z běžných voleb, a ne bezhlavá cesta proti proudu za cenu ohrožení sebe sama a nejen sebe sama, i děcka. Ona víra rodičky ve zdravou fyziologickou podstatu rodící ženy je hezká věc (kéž by ji měly všechny), ale není všespasitelná, stoprocentní jistotu bezpečí nezaručí, obzvlášť když nebylo učiněno maximum pro bezpečí matky i dítěte, které učinit šlo. Ono to černý svědomí z odmítnutí běžné volby v tý dušičce malinko hlodá, ať to Štěpánka přizná :-). No a tam může být kámen úrazu a zdroj nečekaných komplikací. A o to jde - že by každej měl vlastně udělat maximum pro bezpečí dítěte i sebe, aby neměl žádný černý svědomí, a tím byla jeho duše při porodu vyrovnaná. Černý svědomí je podle mne větší zkáza, než co může způsobit porod v porodnici s pocitem sice útlaku a omezení, narušení porodu apod., ale s pocitem celkové konečné zajištěnosti. Co když se to dítě při porodu doma cítí stísněněji, než by se cítilo v porodnici? Jsem přesvědčena, že vnímá všechny pocity matky i pocity a náladu kolem ní. Ono totiž jistě také vnímá to, co je uděláno pro jeho zajištění, kdyb se mu nedařilo vylézt ven. Necítí se takové proti všem doma rozené dítě matkou naopak zrazeno? Myslím, že záleží jen na matce, jakým způsobem bude dítě v porodnici poškozeno. Pokud si je opravdu jistá svým porodním procesem, nenaruší jí ho (a tedy pocity děcka) ani sada kapaček, ani žádnej dr. ani nic. A pokud se bojí, že jí uškodí nevhodné zásahy v porodnici (ano, jsou opravdu mnohdy nevhodné a zbytečné - velmi souhlasím!), tak tím ukazuje, že si sebou vůbec jistá právě není. Že tam prostě uvnitř v duši něco hlodá.

Velký rozdíl je jiný případ - nevnímám jako ošemetné nečekané porody doma a až pozdějším odjezdem do porodnice, ta žena prostě jinak a líp jednat nemohla a nic jí v hlavě za černé svědomí tedy nemůže hlodat. Vnímám to jako že tato nečekaná rodička do bezpečí svou vůlí nezasáhla. (Ale u Štěpánky je to jinak. Ta ze své vůle plánovaně do bezpečnosti zasáhla.)

Také se obávám, že toto nepomůže průkopnicky zavést u nás porody doma jako běžnou alternativu. Je to v případě Štěpánky jakoby takové excentrické dětinské citové vydírání společnosti - když ty mi nezajistíš dozor, tak si budu rodit doma sama. S citovým vydíráním se daleko nedojde. Možná by bylo lepší do těch porodnic chodit a postupně svým laskavým pohodovým chováním ukazovat lékařům, že nemusí mít o porod takový strach, že ho opravdu nemusí považovat za nemoc. Paradoxně tak, že rodička přijme důstojně vše, co na ní páchají, a nenechá si narušit svůj hladký průběh porodu ani kdyby nad ní stál primář a ječel :-). Až bude většina rodiček rodit hladce za všech okolností, lékaři se o ně přestanou tolik bát a zmírní svoje "preventivní" ustrašené ataky. A kdyby bylo milé jemné prostředí v porodnicích, juj, to by bylo príma, ale to bude až za dlouho.....


 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 17:38:52)
To je, Matko, moc pěkná myšlenka, ale obávám se, že pokud budou ženy rodit hladce i přes lékařské zásahy, budou to lékaři automaticky přikládat těm zásahům a ještě víc budou křičet, jak jsou důležité ...
 & 


Pro Matku a tri decka 

(11.11.2005 18:18:49)
Predem musim priznat, chtela jsem rodit doma, ale s Porodni asistetkou. Bez ni bych do toho nesla. Nazory p. Marka znam jenom podle toho, jak se prezentoval tady a moc symapaticke mi nebyly. Nakonec to muj zdravotni stav nedovolil a porodila jsem zcela pod vedenim lekaru - planovany cisarsky rez.
Se zaveram tveho prispevku absolutne nemohu souhlasit. Ja myslim, ze vetsina zen rodi pro sebe a pro svoji rodinu a ne, aby konaly sluzbu spolecnosti. Nebo mozna taky, ale to je az nekde v povzdali..
Kdyz budeme jenom trpne prijimat, jak se k nam doktori chovaji, tak oni se nezmeni. Proc by to delali, kdyz je nikdo nikam netlaci.
Myslim take, ze jsi na rodicky moc narocne nenechat si narusit prubeh porodu, kdyz nademnou stoji "hystericky primar." Vetsina zen rodi tak 2x az 3x za zivot, takze je to pro situace mene casta, kdyz to personal porodnice je od toho, aby pomahal a navodil pocit bezpeci a ne od toho, abychom mu dokazovaly jak jsme statecne.
Tak ze, ja jsem pro to se ozivat a hodne.
 Matka a tři děcka 
  • 

Re: Pro Matku a tri decka pro HandM 

(11.11.2005 19:02:41)
Dík za dopis. To je dobře. Když to pomůže, ozvat se i nahlas a rázně je třeba. Co třeba napsat stížnost na nedbalost či svévoli někoho? No ale spíš bych to nechala ne při porodu, ale mimo porody, abych to dětem nekazila :-).
 Eva K 
  • 

Re: a co společnost? 

(14.11.2005 9:25:53)
Blahopřeji ti k velké duševní síle a vyrovnanosti i v takových okamžicích jako je lékařsky vedený porod.
Myslím, že bych takovou sílu měla, pokud by šlo o mě. Ale pokud jde o čerstvě příchozího človíčka, nejsem takový optimista. Ale máš pravdu, jediné z čeho mám při porodu strach, je chování lékařů ke mě a k dítěti. To by doma bylo vystřídáno pravděpodobně jinou obavou. Je otázka, která z nich je horší pro dítě i mě.
Ale rozhodně máš pravdu, že jedině nahlas a jasně řečená přání žen můžou naše porodnictví změnit.
Eva
 Martina, 6. měsíc těhotenství 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co společnost? 

(22.2.2006 20:56:19)
To, co tvrdíš, je zvrácené, zvrácené, zvrácené. Nemám slov.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: a co společnost? 

(11.11.2005 15:50:42)
Ojojoj, Holandsko musí být zemí neodolných bábovek... když si člověk pomyslí, že v se v nemocnicích zocelí toliko dvě třetiny rodiček... Holanďani... takoví sympatičtí lidé a díky své neodolnosti je nejspíš čeká vyhynutí... je mi za ně smutno...
 mARTIN 
  • 

OSTATNÍ SE STYˇDTE 

(10.11.2005 15:31:00)
tAK JSEM SI TO PŘEČET A MÚŽU vÁM VŠEM OSTATNÍM ŘÍCT, ŽE STE DOCELA SLUŠNÝ SRAČKY.
 Gretchen 
  • 

Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE 

(10.11.2005 15:43:41)
Martine,
vypni si caps lock a zkus se vyjádřit trochu srozumitelněji.
Absoltně mi uniká, co tě tak pobouřilo. Čí reakce na co??? S čím nesouhlasíš a s čím ano??
Díky.
G
 mARTIN 
  • 

Re: Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE 

(10.11.2005 19:20:22)
Rodit doma je normální, když souložíte tak to taky přece neděláte pod dozorem doktorů v nemocnici. Nebo jo?
A že by dítě mohlo umřít? Možná že jo, ale spíš umře v nemocnici než doma. A vy umřete taky, Na to ať nikdo nezapomene. Jenom nevítme kdy...
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE 

(11.11.2005 10:30:35)
Buď v klídku, každý má právo na svůj názor a ne každý respektuje demokracii a možnost mít svůj názor a chovat se podle něj. S tím je třeba se smířit. Eva
 Olina 
  • 

Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE 

(10.11.2005 17:26:38)
mě to teda vůbec nezajímá, čí názor tě pobouřil, sypej na novinky nebo idnes nebo kde uplatňuješ svoje perly, a vůbec, neměl by ses už pomalu chystat do postele?! Máš umytý ruce!?
 Štěpánka 
  • 

Re: OSTATNÍ SE STYˇDTE 

(10.11.2005 22:51:29)
Martine, děkuji za tvou podporu. Na rozdíl od některých jsi můj příběh pochopil.
 Hanka,3 děti 
  • 

Rodit doma bych se bála 

(10.11.2005 15:51:31)
Štěpánko, já jsem rodila 3x a vždy to bylo v klidu, přítmí, pohodě, vždu se mnou byl celou dobu manžel, chodila jsem, hopsala na balónu, chodila do sprchy, na WC, ležela jsem ve vaně.Akorát jsem měla kousek od sebe tlačítko, které mi dodávalo klid, že kdyby se mi něco nezdálo, nebo se porod někam komplikoval, přišla by na zavolání porodní asistentka a poradila by mi. Přece jen je tam od toho:-))Rodila jsem samozřejmě v porodnici. A čím víc porodů mám za sebou a čím víc toho o porodech vím, tím víc si myslím, že rodit doma je hazard.Ale samozřejmě je to na zodpovědnosti každé matky.
 Evíf, 3 děti 
  • 

Re: Rodit doma bych se bála 

(10.11.2005 17:28:51)
Myslím,že to cítíme každá podle toho, jak se naše porody odehrály. Také mám tři za sebou. První i druhý s běžnou medikací - spasmolytika, Dolzin, oxytocin....byla jsem úplně namol, ale přijala jsem to jako normální, vždyť takové jsou zvyklosti. Porod třetího miminka se stejnou medikací byl plánovaný, moc dlouhý a bolestivy, požádala jsem o epidurál. Potom už všechno proběhlo hladce, ale jako by ona epidurální analgezie a opětovná následná omámenost způsobily, že se mi rozsvítilo. Po téhle zkušenosti jsem si uvědomila, že k FYZIOLOGICKÉMU porodu léky nepatří. Jestli se na mně příroda ještě jednou usměje v podobě těhotenství, já i mimi budeme zdraví, počkám si, až se porod sám rozběhne (tím samozřejmě nemyslím třeba měsíc přenášet!), vyberu si pro porod místo, kde nebudu kusem na běžícím pásu, ale respektovaným partnerem a kde bude průběh mého porodu sledovat odborník, který nespěchá, ale také nic nezanedbá. Takovým místem může být dobře vybraná porodnice, centrum pro přirozený porod, možná i domov.
 mARTIN 
  • 

Re: Rodit doma bych se bála 

(10.11.2005 19:29:44)
Nejsem psycholog, ale podle mě si socka.
 Mája, Martínek a Kubík 


Re: Re: Rodit doma bych se bála 

(10.11.2005 19:34:46)
¨Psycholog skutečně nejsi , jinak by jsi se tady takhle nevyjadřoval.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Rodit doma bych se bála 

(11.11.2005 10:49:01)
Proč?
Myslím, že patříš taky k těm, co nerespektují jiný názor. Eva
 mARTIN 
  • 

Re: Re: Re: Rodit doma bych se bála 

(11.11.2005 16:27:14)
Není podtatný jestli respokruji či nikoli, ale kdo chce rodit v porodnici, vystavuje sebe i dítě riziku úmrtí. Ale to vám mnohým asi ještě nedošlo. Nezazlívám vám to, ale pokud máte IQ vyšší než 120 tak by vám to mělo dojít. Ale vy o tom nic nevíte, jenom plkáte o kravinách
 Eva K 
  • 

Re: Rodit doma bych se bála 

(11.11.2005 16:33:45)
Naštěstí si dnes můžeme vybrat, jestli budeme riskovat doma nebo v porodnici. Ty, jako jediná myslící bytost v této diskuzi, můžeš rodit doma, já můžu rodit v porodnici, kterou si vyberu. Je to báječné.
Myslím, že si tu diskuzi docela užíváš, co.
Eva
 mARTIN 
  • 

nebála 

(11.11.2005 21:29:04)
Já už mám porodů po krk.
 Eva K 
  • 

Re: nebála 

(14.11.2005 9:31:54)
To vysvětluje tón tvých přízpěvků.
 Denisa 
  • 

Diskuse 

(10.11.2005 16:08:54)
Jeeee, to zase bude sahodlouha diskuse a dohadovani mezi domorodkami a nemocnicorodkami :-))
 alžbjeta 
  • 

díky za článek 

(10.11.2005 16:12:59)
Všem, kteří porody doma považují za hazard:
Neměli by lidé po šedesátce (možná i po padesátce) být nepřetržitě hospitalizováni v nemocnici? Riziko infarktu nebo náhlé mozkové příhody je v tomto věku totiž dost vysoké. Díky nepřetržitému dohledu by se i na jiná onemocnění přišlo dříve a jejich následná léčba by byla jednodušší... :-)
 porodnemocnička 
  • 

Re: díky za článek-alžbjeta 

(10.11.2005 18:08:54)
Pleteš hrušky s jablkama:),fakt nechápu tvůj názor!Miminko by se třeba rádo narodilo v prostředí, kde ví, že o něj bude v ohrožení života pečovat lékař a ne někdy někde čekat zoufale na pomoc!Tady už se každej chytá kde jakého přirovnání.Fakt trapný
 Apolena. 


Re: Re: díky za článek-alžbjeta 

(10.11.2005 18:21:58)
Odpůrkyně a odpůrci domácích porodů,
zkusili jste se někdy zamyslet, proč vám tolik vadí, že se někde v neobvyklém prostředí narodilo spokojeným rodičům zdravé miminko?
 alžbjeta 
  • 

? 

(12.11.2005 17:33:18)
Nebo by se třeba jen rádo narodilo příjemném prostředí a nedostalo během porodu zbytečné medikace..
 Bětka 
  • 

Re: díky za článek- Bjětě 

(10.11.2005 18:17:10)
A kdo dal právo matce, aby její dítě podstupovalo riziko úmrtí či poškození jen proto, že to matka chtěla zkusit doma a ono to jaksi nevyšlo!!!
 alžbjeta 
  • 

Bětě 

(10.11.2005 20:58:00)
A kdo dal právo matce, aby její dítě podstupovalo riziko úmrtí či poškození jen proto, že to matka chtěla rodit v porodnici a ono to doktorům jaksi nevyšlo!!!
 Alžbjetka 
  • 

Re: Bětě 

(11.11.2005 0:51:07)
Snad je trošku rozdíl v lékařské a laické péči, nemyslíš?Všichni to tu berete tak, že se to vždy přece MUSÍ povést bez komplikací a když ne, tak si přece za to můžu sama.Doktor v nedohlednu, ale já si třeba nějak poradím a dítě to přežije, ale hlavně, že jsem doma!
 alžbjeta 
  • 

Bětě 

(11.11.2005 13:08:03)
často lepší dobře poučený laik, než ignorant lékař
doporučuji přečíst si doporučené postupy u porodu, které vydala světová zdravotnická organizace.
hodně z postupů, které WHO zásadně nedoporučuje, se běžně aplikuje v našich porodnicích!
pak možná pochopíš, proč si myslím, že někdy než špatný zásah, je lepší žádný zásah...
jinak opravdu nemám vůbec nic proti maminkám, co rodí v porodnicích,
jen prostě porod doma nepovažuji za hazard
 Lenka 
  • 

Re: Bětě-Alžbjetě 

(11.11.2005 13:35:39)
Ale těch doktorů co špatně zasáhnou je minimum, a pokud udělal chybu ať nese odpovědnost a šup s ním před soud!Ale furt je větší šance - a je jich mnohem více, na správný postup a pomoc od lékaře než matka doma, která to jaksi neodhadla a neví co dál!Někdo si tu 1x postěžuje na doktora a už je všechny vrháte do jednoho pytle. Oni dělají jen svou práci a většinou správně a zodpovědně, na rozdíl od matky-riskérky, která se rozhodne rodit doma a ve finále bude třeba potřebovat pomoc lékaře-škodiče
 alžběta 
  • 

Re: Re: Bětě-Alžbjetě 

(11.11.2005 15:28:00)
četla jsi doporučení WHO?
těch doktorů, co u porodů zasahujou špatně je bohužel většina...
 Katka 2 děti třetí už brzo 
  • 

doma určitě ne! 

(10.11.2005 16:37:26)
Velmi obdivuji vaši odvahu rodit doma. Já bych asi strachy umřela! První syn se narodil před 15,5 lety císařským řezem. Porod byl vyvolaný, protože jsem přenášela (42+1).Pavlík měl silnou žloutenku v porodnici jsme byli 15 dní, domů jsme šli v pohodě. Před 4 lety se mi narodila holčička (opět jsem rodila v Praze Podolí). Připadala jsem si jako prvorodička. Porodní bolesti začaly okolo 10 hodiny dopoledne (41+0)ve 12 v poledne jsme jeli do porodnice.Překvapilo mě, že mě nedali vůbec nic, že nechávají vše přirozeně. Občas natočili monitor, jestli je mimi v pořádku jinak nezasahovali. Měla jsem proto velký pocit bezpečí. Kája se narodila v 19 hodin v pohodě(4 kg 51 CM).Mám na to krásný vzpomínky! Jak mi uzlíčka dali na břicho ještě s od krve i s pup. šnúrou.Manžel byl se mnou u toho a tak mám fotky. 4. prosince mám opět rodit třetího uzlíčka zase jdu do podolí těším se, ale zároven mám obavy!Doma bych rodit určitě nemohla-ten strach!!! Zdravím
 lucka 
  • 

doma ne 

(10.11.2005 16:51:26)
nevím,doma bych rozhodně nerodila, zdá se mi to hrozné a velice nezodpovědné ale každý má svůj názor....
I když je mimi po celou dobu těhot. v pořádku, nikdy člověk neví jaké mohou nastat komplikace.
Mimochodem, dneska už také můžete mít komfort v porodnici jako doma s tím že tam budou i doktoři a ti se o vás dva postarají.Navíc existuje PORODNÍ PLÁN
kde ro dička může uvést co si přeje,co ne atd.
 Eva K 
  • 

Re: doma ne 

(11.11.2005 10:56:11)
Ano? Tak kde je třeba taková demokratická porodnice v okrese Přerov? Nebo v Jeseníkách? Kde si opravdu pozorně přečtou tvůj plán a řídí se ním? Kámošku poslali automaticky na císař, protože jí je 38 let. To byl jediný důvod. Takové porodnice taky jsou.
Doufám, že časem budou ženy moci rodit, jak chtějí, ve všech porodnicích. Eva
 Petra II. 


Gratuluji Stepánko 

(10.11.2005 18:46:43)
Gratuluji Vám Stepánko ke krásne prozitému porodu a zdravému miminku. Vás clánek se mi moc líbil. Já sama rodila 2x, vzdy v CAPu. Poprvé jsem rodila s Ivanou Konigsmarkovou a udelalo to na me tak dobrý dojem, ze mohu zodpovedne prohlásit, ze s ní bych si klidne doma rodit troufla a nepovazovala bych to za hazard. Naopak ty, které tak argumentují riziky porodu doma a ohánejí se jistotou porodnice, se asi nikdy nesetkaly ba ani neslysely o prípadech detí pri porodu postizených ci dokonce mrtve narozených. A tyhle deti, jejichz porod byl tak zpackaný, ze si ponesou následky celý zivot, se narodily, svete div se, v porodnici!
Stále jeste hodne podcenujeme psychiku pri porodu a málo si veríme, porád nám vtloukali do hlavy, ze bez doktoru pri porodu dozajista zemreme. Ale zeny tak rodily celá staletí. Je pravda ze umíraly zeny i jejich deti, ale to bylo dáno mnohdy velmi spatnými hygienickými podmínkami, které jsou uz dneska samozrejme úplne jiné a pak tím, ze tak rodily i zeny, kterým by ani dnes porod doma nikdo nedoporucil (dvojcata, obrácená poloha plodu atd.) Také zdravotní stav matek byl mnohem horsí, nez je dnes (anémie, tuberkuloza). Já bych si sice netroufla rodit jen s manzelem, ale cítím, ze zena, která se pro to rozhodne, asi ví proc.
 mARTIN 
  • 

Re: Gratuluji Stepánko 

(10.11.2005 19:25:42)
Její starej je asi normální.
 Mili+5 


Re: Gratuluji Stepánko 

(10.11.2005 19:44:18)
a jen tiše závidím. Rodila jsem 4x od roku 1988 do 2005. Prošla jsem přitom 3 různé české porodnice a nikdy to nebyl vysloveně horor, ale nikdy také ne taková pohoda a krásný prožitek, jaký ty popisuješ.
Také nejsem ten typ, že bych si za každou cenu dokázala prosadit svou. Musím říct, že ty zásahy zvenčí jak při porodu, tak u mě hlavně po porodu, často vše spíš zhoršovaly. Dodnes mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak jsem se slzami v očích přemlouvala sestru, aby neodnášela mého druhého syna, který se nedokázal přisát k prsu, na dokrmení lahvičkou. Prosila jsem, že ho dokrmím sama alternativním způsobem a dostala jsem vynadáno, že na tohle oni nemají čas. Podobné nepříjemné zážitky jsem měla i později, vždy to bylo o tom, že dokud jsem v porodnici, tak mi tak úplně mé dítě nepatří, nemohu dělat, co považuji za správné,ale to, co mi nařídí někdo jiný.
Asi bych neměla odvahu rodit doma, ale jsem přesvědčená, že bych si to také tak krásně užila.
 ŠTĚPÁNKA 
  • 

Re: Re: Gratuluji Stepánko 

(10.11.2005 19:58:21)
Já jsem se o pobytu na odd. šestinedělí nijak nevyjadřovala, rodila jsem v malé porodnici, kde byly těhotné a odrozené maminky dohromady, což bylo příjemné. Ale máš pravdu v tom, že dítě ti opravdu začne patřit až když ho máš doma. Při prvním synovi jsem byla na pokoji kde nás bylo 6 maminek, miminka nám nosili na kojení a nechávali nám je na pokojích dlouho což bylo také příjemné, ale pamatuji se, že jsem malého jednou chovala vestoje vedle postele a dostala jsem vynadáno od sestřičky, co kdybych omdlela, že ho chovat nesmím. Při druhém chlapečkovi už byl rooming-ing a byly jsme na pokoji 3 maminky a 3 miminka a bylo to mnohem lepší, samozřejmně chovat jsme miminka už mohly. Nepříjemné zas bylo to, že jsme miminka musely vážit, před kojením a po kojení a to po celý den, my jsme si to na pokoji ulehčily tím, že jsme si váhu vždycky vymyslely a něco jsme tam napsaly, aby byl personál spokojený (miminka totiž spokojená byla). Při Rozárce jsem samozřejmně měla miminko od samého porodu za své a nejen já, ale i tatínek (ti jsou při porodu v porodnici ještě víc než maminka od miminka odsunuti) a samozřejmně sourozenci, ti bývají "out" ze všeho nejvíce, přitom je to právě sourozenec, který bude muset miminko přijmout co nejlépe, u nás nenastal ani náznak nějaké žárlivosti, děti nemusely na maminku čekat celý týden až se za nimi vrátí s "uplakaným ošklivečkem v uzlíčku".
 Mili+5 


Re: Re: Re: Gratuluji Stepánko 

(10.11.2005 20:43:16)
Štěpánko, úplně mi mluvíš z duše, mrzí mě, že jsem neměla více odvahy a informací apod. No, už jsem to prošvihla, po páté už nejspíš rodit nebudu a stejně bych teď už nemohla, měla jsem těhotenskou cukrovku. Ale přála bych dalším maminkám, aby se ten systém porodnictví u nás ještě víc zlidštil, protože tak pěkně, jak tady někdo popisoval, lze rodit jen v pár porodnicích v Česku a ty zdaleka nejsou všem z nejrůznějších důvodů dostupné.
 dida 
  • 

chápu to 

(10.11.2005 20:44:56)
Hezky napsaný článek. Já jsem rodila v srpnu svoje první dítě a přesně jak to popisujete na konci jsem měla pocit, že bych tohle doma asi nezvládla. I když jsem měla porodní bolesti asi jen šest hodin tak byli po podání vyvolávačky absolutně nesnestelné. Ráda bych přístě rodila také doma, ale asi bych si na pomoc přizvala por. asistentku.

 mARTIN 
  • 

Re: chápu to 

(10.11.2005 22:43:04)
Já tě klidně odrodím.
 Pavlína 2 dcerky 
  • 

Pro Martina 

(16.11.2005 13:28:49)
Milý Martine.Nebudu tu hodnit zda je lepší rodit doma nebo v porodnici.To si musí každá z nás srovnat v hlavě sama a osobně Štěpánce závidím ,že si to mohla dovolit.Já bohužel ze zdravotních důvodů ne. Spíš mě pobouřily tvoje příspěvky.Pokud si zdravotník a navíc porodník jak se zde prezentuješ tak jsem ráda ,že jsem tě při svých porodech nepotkala.Nazývat tu ostatní diskutujíci jako "sračky","blbá" a tak dále je nehorázně sprosté od lékaře. Jen proto.že mají na věc odlišný názor. Nechci vidět jak se musíš vyjadřovat při samotném porodu. Tvé tvrzení ,že rodit v porodnici je nebezbečné je přinejmenším směšné.Pokud si opravdu lékař tak by si musel vědět,že rodit doma si může dovolit opravdu jen naprosto zdravá žena. Co takové astmatičky,ženy s cukrovkou nemocí srdce,ženy s onemocněním krve? Chceš říct ,že i ony to zvládnou doma lépe než v porodnici? Myslím si,že nejsi žádný doktor a porod si viděl leda tak v televizi a si jen obyčejný hulvát co si potřeboval nějak ukrátit čas. Paní Štěpánce gratuluji k miminku a přeji mnoho zdraví a štěstí. Její porod neodsuzuji a závidím ji ,že si ho mohla doma užít. Věřím ,že to musí být neskutečně krásný zážitek.Já jsem to štěstí neměla a takto riskovat jsem si dovolit nemohla.
 Monika,dcera15 měsíců+17.týden v bříšku, taky rodička z porodnice 
  • 

Re: chápu to 

(22.11.2010 20:32:58)
Martine, tak v tom pripade se hlasim jako zajemce.
 Eva, tři děti, čtvrté na cestě 
  • 

Nádech pohody, klidu 

(10.11.2005 21:50:32)
Štěpánko, z Vašeho příspěvku na mě dýchá pohoda, klid, vyrovnanost... Mohla byste mi prosím dát na Vás mail? nerada bych se rozepisovala tady, děkuji Eva
 Štěpánka 
  • 

Re: Nádech pohody, klidu 

(10.11.2005 22:45:19)
STEJKOZOVA.STEPANKA@seznam.cz
 LUcie, 2děti 
  • 

Chce to odvahu 

(10.11.2005 21:54:22)
Porod doma je jistě naprosto skvělý pro celou rodinu. Ale vyžaduje značnou odvahu.
Můj první porod byl nehezký zážitek- přenášení, protržení plodových vaků, dlouhý porod, špatně napíchnutý epidurál, který porod zastavil a zážitek z rozříznutí břicha při císařském řezu a celková anestezie, dítě mi ukázali až druhý den a vozili jen na kojení...A to odporné prostředí...
Proto jsem s druhým nespěchala. Po osmi letech jsem otěhotněla a opět prošla naprosto bezproblémovým těhotenstvím. Byla jsem přesvědčená, že porodím normálně. Chtěla jsem být co nejdéle doma a do porodnice jet jen "vyklopit dítě". Celou noc se mnou byla porodní asistentka, manžel spal s chřipkou a syn se ani nevzbudil. V 7 ráno mě asistentka zkontrolovala ozvy - byly v pohodě a vyšetřila mě - byla jsem otevřená na prst. A tak jsem ji poslala domů, že jí zavolám, kdybych něco potřebovala. V 9 se kontrakce nedaly vydržet, vzbudila jsem manžela a jeli jsme do porodnice. Tady mi natočily ozvy- a hned na operační sál. Malá měla šňůru kolem krčku. Naštěstí byla naprosto v pořádku. Ukázali mi ji hned jak jsem byla schopná, s manželem jsme si popovídali a malou mi vozili první den podle její chuti, pak jsem ji měla u sebe.
Tím chci říct, že pokud se rozhodnete rodit doma bez odborné pomoci, musíte být schopny přijmout nejen to krásné, co porod doma dává, ale i to zlé, co může přinést.
Ať vám to všem dobře dopadne!
LU
 epi 
  • 

i porod v nemocnici může být fajn 

(10.11.2005 23:42:10)
Musím se zastat porodů v nemocnici. Že rodím, mi zjistili na pravidelné prohlídce v porodnici. Myslela jsem, že to jsou poslíčci a porod přitom byl v polovině. Žádné bolesti jsem neměla. Ale mám strach z doktorů, nelíbilo se mi pouhé vyšetřovaní, tak mi nabídli epidurál. Souhlasila jsem. Dvě hodinky jsem si pospala a poté jsem ucítila nepříjemný tlak. Sestřička mne vyšetřila a mohlo se rodit.Bylo mi jedině líto, že jsem se na to připravovala 9 měsíců a tak to bylo rychlé, že jsem si to ani neužila. Už se těším na další těhotenství a porod. Doma rodit nechci. Byl prima pocit, že kdyby něco, tak je za mnou tým doktorů, který se o nás postará. Rodila jsem u Apolináře. Ale pobyt na oddělení šestinedělí byl nic moc. Možná jsem měla jen smůlu na sestřičku, která měla v době našeho pobytu v noci službu. Epi
 hajdy 
  • 

porod 

(11.11.2005 1:10:41)
to ja bych se rodit doma bala.Pred 10lety,to jsem rodila poprve,my doktorka na poslednim vysetreni a ultrazvuku rekla,ze budu mit ukazkovy porod.Bohuzel tesne pred porodem se dite otocilo a neslo ven. Doktori delali vsechno mozne,ale neslo to.Nakonec me museli odrodit na posledni chvili cisarem.Muj syn mel totiz uz nepravidelne ozvy a mohl zemrit.Jsem doktorum moc vdecna.Kdybych se rozhodla rodit doma,asi by to dopadlo spatne.A druhy porod pred 4lety byl uplne jiny.Mohla jsem do sprchy,na mic a vubec me nechali v pohode.Rodila jsem normalne a rada na to vzpominam.Ale dcerka mela okolo krku pupecni snuru a tak jsem rada,ze jsem rodila v porodnici,kde se o nas postarali.CHci jen rict,ze i kdyz porod doma je asi fain,je to velke riziko.Protoze i na posledni chvili se muze vsechno zvrtnout a pak uz muze byt bez rychleho zasahu lekaru pozde.
 monja, 2 děti 
  • 

Blahopřeju !!! 

(11.11.2005 9:42:57)
Milá Štěpánko, jsi odvážná žena.
Myslím, žes udělal všechno, co se dalo a na "váš" porod ses připravila líp, než ledaskterý porodník, který to bere už jako rutinu a nakonec zpacká co může. Nemluvě o nemocničním prostředí a bohužel i zdrav. personálu.
Já jsem rodila před 18 a 14 lety, tenkrát byla novinka "rooming-in", rodila jsem v porodnici, kde tento systém fungoval a byla jsem spokojená. Je pravda, že jsem zdravotník a nešla jsem tedy do "nepřátelského" prostředí a navíc mám nějaké zdravotní problémy, které předem vylučují jakékoli experimenty ale je fakt, že jsem o porodu doma snila. Přeju ti moc štěstí i tvé rodině a trocu závidím.
 Annaj 


Intuice 

(11.11.2005 11:58:41)
Štěpánko,

gratuluji Vám. Věřím, že jste do toho šla, protože jste měla vnitřní pocit, že to bude O.K. Já bohužel ten pocit neměla a tak jsem jela do porodnice. I když mi všichni tvrdili, že to jde hezky, vnitřně jsem to cítila jinak. Najednou jsem při kontrakci vykřikla: pomozte prosím mé holčičce. Sama jsem se vylekala naléhavosti, s kterou jsem to řekla. Nicméně porodní asistentka mi rychle zatlačila na břicho a mimi bylo venku. Pak se zjistilo, že dcera měla problémy s dýcháním a kdyby se porod dál ubíral stejným tempem, kdo ví jak by to dopadlo. Jsem věčná za tento "hlas", který mne občas navede. Přeji všem, aby našli v sobě odvahu naslouchat své intuici ať při rozhodování zda rodit v porodnici či doma a nebo i v obyčejných všedních záležitostech.
 Nechápačka 
  • 

Re: Intuice 

(11.11.2005 12:55:55)
Pohádky vyprávěj dětem!Tak až zas na tebe přijde intuice, tak mi napiš , já potřebuji poradit s číslama ve Sportce!Ty si s tím určitě poradíš, ty vědmo!
 Eva K 
  • 

Re: Intuice 

(11.11.2005 13:46:25)
Určitě teď taky vnímám, že intuice je silnější a čitelnější než před těhotenstvím. Je to dobře zařízené. Eva
 Katka 
  • 

Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete! 

(11.11.2005 12:05:25)
Čtu tady ty názory, ale i tak musím dát za pravdu těm, kdo rodí v nemocnici nebo alespoň pod lékařským dozorem. Dle mně je porod doma obrovským rizikem a to že se rodí třetí dítě a matka má "zkušenosti"není omluva. Každý porod může probíhat jinak. Sama autorka článku píše jak se na ní i okolí dívalo jak na blázna (píšu to zjednodušeně,nic osobního).Čím si to od známých asi zasloužila?Dosud se naštěstí fakt nic nestalo, ale až se zase nějaká domorodka rozhodne porodit doma a nedej bože(nikomu nic tak strašnýho nepřeju)předevšemi se mimi narodí mrtvé či při komplikacích zemře, tak jistě změníte názor.Mohla jít třeba do CAP, kde se snaží o "domácký"porod.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete! 

(11.11.2005 12:15:00)
A až zemře dítě v porodnici, opustíme porodnice? A až zemře rodička v porodnici? Ročně je to víc než deset případů ... A opustili jsme auta, když v nich tolik lidí umírá?
 Katka 
  • 

Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 13:01:38)
To je osud s tím bohužel nic nenaděláme, ale domorodka jde do toho s vědomím, že podstupuje i riziko a doma se riziko komplikací a úmrtí při porodu podstatně zvyšuje.Tak prosím tě nepleť tady vše dohromady a nechytej se každého slovíčka!!!
 alžbjeta 
  • 

Re: Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 13:13:17)
"doma se riziko komplikací a úmrtí při porodu podstatně zvyšuje"

jak jsi k tomuhle, prosím, dospěla?
v nizozemí rodí 30% maminek doma a ze statistik nic takového nevyplývá
umrtnost u dětí i rodiček u porodů doma je dokonce nižší...

 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 13:26:31)
Dospěla jsem k tomu tak, že rodička není nijak sledována a nemůže poznat, jak se mimi daří a v případě komplikací je doktor v nedohlednu.A tím se riziko zvyšuje?!Chápeš to?!!Statistiky jsou ti na nic, když každá zodpovědná matka se raději odebere do porodnice (nebo má lékařský dohled), takže domorodek moc není, ne každej má odvahu to risknout.
 Eva K 
  • 

Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 14:13:21)
Prostě některá rizika doma nevzniknou. Dříve rodičky doma více umíraly, ale je třeba připustit, že doba pokročila, že jsou lepší hygienické podmínky a prenatální péče je na jiné úrovni. To samé se dá říci o nemocnicích, taky pokročily a snížily úmrtnost. Spackat porod se dá doma i v nemocnici. Buď truchlíš nad rozhodnutím lékaře, nebo nad svým. Umřelo by mé dítě, kdybych rodila v porodnici, umřelo by mé dítě, kdybych rodila doma? Tyhle otázky by pravděpodobně zůstaly bez odpovědi.
Nepovažuješ psychický stav dítěte i matky za podstatný při porodu? Já rodit doma nebudu. Ale pokud do toho někdo jde, je zdraví, je připraven na základní možné komplikace a má po boku někoho, kdo ví jak to má být..
Eva
 Katka 
  • 

Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 14:48:46)
A jak se lze prosim tě připravit na případné možné komplikace, které nemůže nikdo předvídat? Jestli myslíš, že připravenost je v podobě telefonu-tak to je fakt směšný, to mi tak pomůže telefonovat, když je nutný okamžitý zásah.A pak - dotaz na tebe- ty si už rodila? Myslím, že ne, takže nemůžeš vědět, jaké to je rodit a jak se rodička při tom cítí, fyzicky i psychicky, někdy je to opravdu velmi náročné.A pokud by se to najednou doma zkomplikovalo, tak nevím, jak mi doma pomůže partner-laik, stejnak se budu pak muset obrátit o pomoc na lékaře a ve finále jim budu vděčná, že mi zachránili dítě!
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 15:27:48)
Nerodila jsem a rodit budu v porodnici.
Ale pokud vím, každý porod je jiný a každá žena je jiná. Někdo ho vnímá jako bolest a dřinu, někdo jako nabíjející zážitek.
Štěpánka psala, že není schopna snést porod pod lékařským dozorem. Ty i já nejsme schopny snést porod bez lékařského dozoru či PA. Stres porod komplikuje i zastavuje. Takže by porod v nemocnici znamenal pro Štěpánku velikou komplikaci a ona vyhodnotila riziko komplikací doma menší než v porodnici. Jistě to nebylo první ani poslední rozhodnutí, jehož následky může nést ona i dítě. Prostě rodič rozhoduje za dítě a může se rozhodnout dobře i špatně. Eva
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 15:57:22)
Katko, až na to, že ty statistiky pochází ze zemí, kde porod doma funguje, takže i vzorek domarodek se našel ;o) A navíc porody doma by neměly být bez odborné asistentce, i když, pravda, v ČR to zatím tak nějak nefunguje :o(


Kde by tedy měla žena rodit? Můžeme bezpečně říci, že žena by si měla zvolit místo, kde se cítí bezpečně, a na takové periferní úrovni, kde je dostupná náležitá péče (FIGO 1992). U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě, a možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice. Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a které bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře. Jestliže se má porod uskutečnit doma nebo v malém periferním porodním centru, měl by být v rámci příprav na porod sestaven plán pro případné převezení do řádně vybaveného zařízení. (doporučení Světové zdravotnické organizace - týká se to samozřejmě žen, které byly v těhotenství označené jako nízkorizikové... doktoři jedni nezodpvědní, takhle radit těhulí... ;o))


 Jana 
  • 

Re: nedávno zemřelo dítě po porodu doma 

(11.11.2005 16:30:38)
Matku vyšetřují, bůhví co se stalo, jestli bude porodů doma přibývat, přibyde i podobných smutných událostí.
 Dáda 
  • 

Kdyby mě moje máma rodila... 

(5.8.2006 23:55:15)
doma, tak umřeme obě. Výsledek?? Já po porodu měla 1,67kg. Musela jsem císařským řezem a kdybych se narodila o 30 let dřív, tak bych nepřežila. Vlastně bychom nepřežily obě. Porodnice je vždycky lepší. Nikdy nevíte, jestli dítě není přiškrcené, přidušené, a správně řečeno - KAŽDÝ POROD JE JINÝ. JÁ už předem vím, že porod doma nepřipadá v úvahu. Je to hazard, nikdy nevíte co neblahého se může vám i miminku stát.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Až zemře dítě, tak rodit doma přestanete!-Markétě 

(11.11.2005 15:55:24)
No já teda nevím, já i za volant sedám s vědomím rizika, které se snažím pochopitelně snažím eliminovat - a o tom je celá diskuse. Někdo je přesvědčený, že riziko eliminuje tím, že se zcela podrobí lékařům, někdo tím, že si možné potíže nastuduje, zváží, a rozhodne se "se zálohou" rodit doma, někdo tu udělá zase jinak. Věř tomu, že domorodky nejsou hloupé husy na úrovní řidičů frajerů, kteří si to hasí 200 a do toho telefonují, naopak moc dobře tuší, co by se mohlo stát, a jsou ochotné převzít plnou odpovědnost za postižení i smrt dítěte.

Tím, že sedám do auta s dítětem, taky přebírám zodpovědnost za jeho život, ne?
 Eva K 
  • 

Re: Až zemře dítě, tak rodit v porodnici přestanete 

(11.11.2005 13:55:55)
Nejsi první, kdo tady argumentuje CAPem, ale ten je opravdu zavřený. Možná ho otevřou v lednu při nemocnici Krč.
Myslím, že porod není jediný okamžik, kdy matka rozhoduje za dítě a může to mít zdravotní následky. Na tom je mateřství postavené.
Eva
 Ondřej 
  • 

opak je pravda 

(11.11.2005 18:47:44)
Doma? zatím žádné
Ale kolik jich umřelo v porodnici -
si můžeš přečís ve statistice. Ale jednu důležitou věc se tam nedočteš a to prenatální úmrtnost. To znamená, že se "vtipně" zemřelé děti při porodu do novorezenecké úmrtnosti nezapisují. Proto jsou porody jak v Evropě tak v České republice v nemocnicích tak skvělé a hlavně bezpečné. Tak si to užij...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: opak je pravda 

(11.11.2005 19:23:10)
No, ono je pochopitelné, že v porodnici je toho víc (a to klidně i percentuálně), protože v porodnicích rodí i rizikové rodičky (na rozdíl od doma). To se asi nedá použít jako argument. Bohužel v Čechách oficiální statistika domácích porodů neexistuje, něco se pokusila paní Štromerová zjistit anketou, ale to se nedá použít jako podklad pro srovnávání (jiná metodika). Nicméně jsou to moc zajímavé informace (zkusím pohledat).
 Pavlína&potomci 


Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 20:01:47)
Statistika pí Štromerové je na jejích stránkách www.rodina.cz/cap .
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 20:18:09)
Díky, před chvílí jsem tam courala, ale tohle neviděla :) Přímý odkaz je zde.
 Jana 
  • 

Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 20:08:00)
MarketoP to srovnávání - sorry, ale až se začne rodit doma 50.000 dětí ročně, to teprve půjde srovnávat.
Bylo by hodně mrtvých a poškozených dětí, těch co by měly smůlu a nějaké komplikace.Zde na to nejsou podmínky.
Ale to stejně na hlavní stranu tohodle ideologického servru nedaj, takže vlastně se nic neděje.Vše dále natřem na růžovo, situaci v NL zejména. :o)
Kolik ženských tam po porodu doma stejně končí v porodnici to už nepišme, nevypadalo by to tak hezky jako naše pohádky.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 20:22:09)
Ale píšou, tak se na ten dotazníkový průzkum koukni, než začneš něco kritizovat! Bylo to pět případů ze 78 před porodem, 12 po porodu a jsou tam vypsány i důvody. Mimochodem, 50000 ročně je polovina všech narozených v Čechách, to nemají ani v tom Holandsku. Nějaké závěry by se daly dělat už z 1000, neboj :)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 20:27:39)
Jo promiň, myslela jsi, kolik v Holandsku ... to teda ted rychle nenajdu. ALE kolikrát se tu musí zopakovat, že porod, který začne doma, ale skončí v porodnici, není "neuspěšný pokus o porod doma", jak se pořád leckdo snaží tvrdit! Vždyť to je snad naprosto jasný důkaz právě příčetnosti a zodpovědnosti domorodek, že tam jedou, protože se děje něco, co by se doma nezvládlo. Kdyby rodily doma "za každou cenu", to by byl průser, ale to přece žádná nedělá. Proč to nechcete vidět? Já teda asi vím, proč, ale je to škoda.
 mARTIN 
  • 

tak povídej 

(11.11.2005 20:34:51)
Svěř se ...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 20:55:53)
Pokud tě opravdu zajímají čísla okolo neplánovaných transferů z domu do porodnice (Holandsko, USA, UK), tak tady je docela pěkný seznam okomentovaných studií (anglicky). Zhruba se to pohybuje okolo 40% u primipar a 10% u multipar, nejčastější důvod nepostupující porod, tíseň plodu, krvácení.
 *Aida* 


Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 21:03:29)
Jano,
a co takhle si o tech porodech doma neco zjistit, nez zacnes plodit nesmysly o mrtvych detech?
Aby se porad nemluvilo jen o tom Holandsku, hazim sem abstrakt ze studie, ktera probehla v r.2000 v USA a Kanade a ktere se zucastnily vsechny PA asistujici u porodu doma.

Abstract

Objective To evaluate the safety of home births in North America involving direct entry midwives, in jurisdictions where the practice is not well integrated into the healthcare system.

Design Prospective cohort study.

Setting All home births involving certified professional midwives across the United States (98% of cohort) and Canada, 2000.

Participants All 5418 women expecting to deliver in 2000 supported by midwives with a common certification and who planned to deliver at home when labour began.

Main outcome measures Intrapartum and neonatal mortality, perinatal transfer to hospital care, medical intervention during labour, breast feeding, and maternal satisfaction.

Results 655 (12.1%) women who intended to deliver at home when labour began were transferred to hospital. Medical intervention rates included epidural (4.7%), episiotomy (2.1%), forceps (1.0%), vacuum extraction (0.6%), and caesarean section (3.7%); these rates were substantially lower than for low risk US women having hospital births. The intrapartum and neonatal mortality among women considered at low risk at start of labour, excluding deaths concerning life threatening congenital anomalies, was 1.7 deaths per 1000 planned home births, similar to risks in other studies of low risk home and hospital births in North America. No mothers died. No discrepancies were found for perinatal outcomes independently validated.

Conclusions Planned home birth for low risk women in North America using certified professional midwives was associated with lower rates of medical intervention but similar intrapartum and neonatal mortality to that of low risk hospital births in the United States.

 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 21:14:56)
Jeste jsem zapomnela dodat odkaz. Je to v http://bmj.bmjjournals.com/
Po zadani slov "home birth" do vyhledavace to vyjede jako druha studie.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 21:20:52)
Aido, dik!

Mimochodem, musela jsem se smát, když jsem při hledání našla rady pro Američanky rodící v Holandsku. Jakobychom to říkali u nás, ale v opačné situaci:

The Netherlands strongly favours home births, natural childbirth (no pain relief) and the use of a midwife. There seems to be a long history of stoic Dutch women following the orders of the medical system, not questioning if there is a better way.

Tedy "Holandsko silně podporuje porody doma, přirozené porody (bez úlevy v bolestech - myšleno medikací) a péči porodní asistentky. Je tu dlouholetá tradice stoických Holanďanek, které (slepě) poslouchají lékařský systém a neptají se, jestli to nejde lépe." :))))

To poslouchání systému mě fakt pobavilo ...
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: opak je pravda 

(11.11.2005 21:29:36)
MArketo,
to jsem se tedy pobavila. Jak je videt, tak Holandanky jsou tupe stado slepe nasledujici lekarsky system :o)))).
 Eva K 
  • 

Re: opak je pravda 

(14.11.2005 9:38:16)
Předkládáš nám svůj názor jako hotovou a prokázanou věc, zajímavé.
Výsledky průzkumy Aperio jsou taky z dotazníků, který vyplňovali primáři porodnic. Byla bys nadšená, jak všude umožňují nemedikované porody a jak je pro ně důležitější první kontakt matky s dítětem, než zvážit mimčo a mít tento porod uzavřený.
Můžeme se tu rozčilovat jak chceme, ale nezměníme nic na faktu, že když se žena rozhodne rodit doma, udělá to. Eva
 Alenka 
  • 

Jsi odvážná 

(11.11.2005 12:32:17)
To tě teda obdivuju. Já jsem o tom taky uvažovala, ale manžel si to nepřál. Budeš chtít mít ještě další děti? Já mám čtyři. Tři klučíky a holčičku.
 cerstva mamina 
  • 

epiduralni anestezie!!!! 

(11.11.2005 14:47:35)
Ja jsem epiduralni analgezii mela na poslednich 40 minut porodu - nikdo netusil, ze to bude tak rychle. Sam anesteziolog mi vysvetlil, ze pouze utlumi hroty kontrakci, citit budu vsechno. Dal mi "trosku" analgezik, zjistilo se ze rodime a uz mi nepridaval, vedela jsem ze chvilku tu bolest jeste zvladnu uplne v pohode. Nakonec jsem vicemene rodila uz bez epi, ale tu chvilinku co jsem ho mela jsem citila zmenu, ale velmi malou. Tezko se to subjektivne popisuje, byla to castecne uleva, ale take me to vydesilo - presne jako vsichni, cekala jsem bezbolestny porod a oni ty kontrakce zeslably jen minimalne:)) Takze pozor na ocekavani, zalezi na porodnici, anesteziologovi a take zda se jedna o anestezii ci analgezii. Add anestezie - ta se dnes pri porodu pro tlumeni bolesti prakticky nepouziva, pouze pro planovane cisarske rezy. Ale cisar se da odrodit i s anestezii, jako se to uz ocekavalo u me.
 Eva K 
  • 

Re: epiduralni anestezie!!!! 

(11.11.2005 15:31:22)
Taky jsem slyšela, že porod s epidurálem byl stejně bolestivý. Nedovedu si to představit, když se s epidurálem dělá i císař... Asi fakt záleží, kolik ti toho a kdy dají. E
 Klára 
  • 

Re: epiduralni anestezie!!!! 

(11.11.2005 17:51:32)
Ahoj všem diskutujícím,
mojí holčičce jsou tři roky, neměla jsem komplikovaný porod, ale byl hodně dlouhý. Měla jsem bolesti 18 hodin, celou tu dobu po pěti minutách a porodní cesty se otevíraly velmi pomalu. Byla jsem v porodnici na sále (sama) a bylo to psychicky dost náročné i jsem už byla unavená. Po těch 12 hodinách mi nabídli epidurální blok, souhlasila jsem, i když jsem měla obavy z toho, jak mi to budou napichovat, ale vůbec to nebolelo, bolesti se hodně zeslabily, ale pořád jsem je cítíla, snesitelnou bolest a hodně silné stahy. Mohla jsem se hýbat. Velmi se mi ulevilo a začala jsem zase věřit, že to zvládnu. Alžbětka se pak narodila za 40 min, cítila jsem, jak se tlačí ven a už to šlo samo. Kdybych měla ještě další děťátko a probíhalo by to opět takhle, budu epidurální anestezii chtít znovu a dřív. Samozřejmě, že je možné, že se holčička mohla narodit za těch 40min. i bez anestezie, pokud bych vydržela, ale já jsem přesvědčená, že tím, že mi EA poskytli, se porod urychlil a porodila jsem normálně, protože lékař před tím, než mi EA dali řekl, že ještě počkáme hodinu a pak půjdu na sekci, protože porodní cesty nejsou otevřené. Já bych tedy EA nehaněla, pomohla mi a Alžbětka se narodila zdravá a spokojená, téměř neplakala, plazila se k prsu a hned se přisála. Bylo to moc krásné a byla jsem velmi šťastná, že jsem nemusela rodit operativně a mohla hned Alžbětku obejmout a přivítat a normálně se o ni starat, což by asi po operaci bylo daleko těžší.
Když vzpomínám na svůj porod, musím říct, že samota těch dlouhých hodin na porodním sále byla skličující, sice za mnou chodila sestra každou hodinu, ale bylo to málo i když se mě snažila povzbudit, nikdy se ani chvíli nezdržela. Ale jinak se ke mně ani k Alžbětce nikdo hrubě nechoval a za anesteziologickou péči i za péči sestry, která přišla, když se Alžbětka narodila a pomohla mi ji nakojit a přivítala ji se mnou, jsem velmi vděčná.
Myslím si, že porod je přirozená věc a asi je dobře možné porodit dítě i doma, ale přesto jsem toho názoru, že porodní bába patřila k porodu odjakživa, že naše prababičky nerodily doma bez pomoci. V porodnicích je určitě co zlepšovat, ale porodnice není špatná nebo zbytečná věc.
Já se necítím jako nedostatečná matka nebo Žena jenom proto, že mi při porodu pomáhal lékař. Jsem za to vděčná.
Klára
 Eva K 
  • 

Re: epiduralni anestezie!!!! 

(14.11.2005 9:47:39)
Ahoj, myslím, že epidurál může mít v některých případech prospěšný vliv, úleva od bolesti ti možná dodala sílu k pokračování a porod se rozběhl. Těch 18 hodin muselo být hodně náročných. Eva
 mARTIN 
  • 

co na to starej 

(11.11.2005 16:32:44)
zajímalo by mě jak se k tomu staví starej
 Olina 
  • 

Teda Štěpánko... 

(11.11.2005 15:09:00)
já nejsem vyznáním domorodka. Tady na rodině jsem ale pochopila, že ta zodpovědnost leží vždycky jen na matce, takže si stojím za názorem ROĎTE SI KDE CHCETE. Myslím to vážně, je to každého individuální zodpovědnost, bez ohledu, co ho k jeho rozhodnutí přivedlo. Jestli strach(všechny by borky mají strach) nebo cokoli jiného a jak to zvládá, protože můžeš dokázat jen to co je v tobě. To není dobrá nebo špatná volba. Je to část celoživotního úsilí být člověkem.

Tvůj článek se mi líbil. Připadal mi hezky vyvážený, dobře se četl. Asi jsem ti to měla hned napsat, aby sis zachovala nadhled, protože tvoje další vstupy jsou místy ubohé.
Nečti ty názory, jestli tě to rozhazuje, nebo je nečti hned. Ve skutečnosti nic neznamenají. A taky bych se na tvém místě neobhajovala, protože si neudělala chybu i když já bych jednala jinak.
Nevím jak se mám rozloučit. Asi hodně zdraví a pěkné Vánoce.
 Kamyš + 2 
  • 

Díky za článek 

(11.11.2005 15:49:30)
Štěpánko, děkuji ti za hezký článek. Určitě jsi počítala s tím, že se kolem něj zas rozpoutá nekonečná diskuse směřující do nikam... A že tě budou osočovat z hazardu a nezodpovědnosti... A přesto jsi ho napsala, a to je skvělé :-)

S myšlenkou rodit potřetí doma taky koketuju, třeba by se mi taky konečně narodila holčička :-) Ale asi se k tomu neodhodlám - nebojím se vůbec porodu jako takového, ale spíš reakce okolí - necítím se dost silná, abych se krátce po porodu s každým hádala a vysvětlovala...

Navíc s porodnicemi nemám nijak hrozné zkušenosti (však jsem taky pořádně vybírala, Vrchlabí a Hořovice). Taky si říkám, že dokud my rodičky nenaučíme porodnice, jaký přístup potřebujeme, tak se nic nezmění. Je fakt, že porod v porodnici je z hlediska mých představ (obzvlášť když vezmu ten v Hořovicích) vždycky kompromis mezi tím, co si představuju, a tím, co si dokážu uhájit. Zrovna v Hořovicích bylo pro přijímací doktorku dost těžké pochopit, že nechci nástřih a klidně jí to podepíšu, děsila mě roztržením až bůhví kam (zpětně jsem se dočetla v knížce od Henci Goer, že k tomu roztržení bůhví kam dojde spíš v souvislosti s nástřihem a vůbec že neexistují žádná fakta, která by podporovala myšlenku, že nástřih je k něčemu), další diskuse byla o oxytocinu na porod placenty...

Takže chápu, že pro někoho je přijatelnější porod zcela podle jeho představ a s nepochopením okolí se posléze vyrovnat.
 j+r, 3 děti 
  • 

Gratulace 

(11.11.2005 16:33:35)
Gratuluji ke krásnému zážitku z porodu doma a zdravému miminku. Prvního syna jsme v roce 2000 rodili ještě v původním CAPu na Bulovce a kromě mamince a miminku nepřívětivému nemocničnímu režimu na šestinedělí to bylo krásné.
Druhého syna jsme v roce 2002 rodili doma s porodní asistentkou. Protože došlo k zadržení placenty, chtěli jsme odvézt záchrankou do porodnice na Bulovce, ale byli jsme proti naší vůli odvezeni do Motola. Co následovalo potom, nikomu nepřeji zažít, viz náš článek zde.
Třetí miminko jsme v roce 2004 rodili opět doma, že budeme rodit jsme volali s předstihem „naší“ porodní asistentce i naší paní doktorce – pediatrovi. Porod se však ke konci urychlil tak, že porodní asistentka a paní doktorka dorazili deset minut po, takže miminko jsem „chytal“ já. Vše proběhlo v klidu, pohodě, v přítmí, při krásné hudbě, pro nás všechny úžasně krásný, nezapomenutelný a neopakovatelný zážitek. Protože opět došlo k zadržení placenty, je-li jsme i se zabaleným miminkem na Bulovku autem. Pan doktor na příjmu po oznámení, že jsme rodili doma prohlásil, že jsme šikulové, odrodil placentu, pak jsme ještě počkali, zda se neobjeví nějaká komplikace. Miminko zatím spokojeně spalo v sedačce. Remcaly tam pouze sestřičky, dívaly se na nás jako exoty, a že prý jim miminko stejně nenecháme prohlédnout. Řekl jsem jim, že miminko již pediatr prohlédl, ale že jestli chtějí, tak ať ho zdejší pediatr také prohlédne. Tím to skončilo, protože neměly odvahu ho budit ve čtyři ráno. Pak jsme odjeli domů.
Závěrem, porod je z největší části záležitost psychické pohody a je-li maminka v pohodě, tak také porod probíhá v pohodě. Kromě zmiňované knihy lze informace o přirozeném porodu nalézt i na stránkách porodního domu U Čápa. Pořádají se zde nejen odborné semináře, ale i předporodní kurzy pro nastávající maminky.
 Eva K 
  • 

Re: CAP 

(14.11.2005 9:53:20)
Na cvičení pro těhotné proběhla informace, že v Krči budou od ledna probíhat porody. Pokud to tam hygiena schválí. Eva
 Vlaďka 
  • 

Velká gratulace 

(11.11.2005 19:46:25)
Milá Štěpánko,moc gratuluji, já bych se k tomu nikdy neodvážila. Již včera jsem ti psala vzkaz, ale bohužel se neobjevil v názorech. Bydlím jen o jednu vesnici vedle tebe, ale o porodu doma jsem neměla ani tušení, přestože jsem tvoji malou Rozárku již několikrát spatřila. Potkáváme se totiž ve školce kam chodí naše děti. Ještě jednou ti patří moje gratulace ale hlavně obdiv. Vlaďka Loučková
 Štěpánka 
  • 

Re: Velká gratulace 

(11.11.2005 21:54:40)
Rozárka to nemá napsané na čelíčku (že je domorodec) a my se s tím nijak nechlubíme, bereme to s manželem jako intimní záležitost rodiny. Proto mi také trvalo skoro tři roky, než jsem svůj příběh zveřejnila, i když jsem věděla, že na Rodině tyto příběhy jsou,a právě zde jsme čerpali určitou podporu pro naše rozhodnutí před třemi lety. Kdybych neměla naprostou jistotu a podporu ve svém manželovi, a kdyby zároveň on nevěřil v mé schopnosti a v mou fyzickou i psychickou sílu, nikdy bychom se neodvážili rodit doma.
Děkuji za kladný příspěvek,

Štěpánka

 Lukyska 


Zodpovednost 

(11.11.2005 20:23:07)
Nezlobte se, ale toto Vam prijde zodpovedne?! Az do vety... porod jsme vice mene utajovali.. jsem mela pocit, ze jde o bezny nazor zeny, ktera chce rodit doma. Asi opravdu nemate moc predstavu o tom, co se muze u porodu stat. Jsem za vas rada, ze jste v poradku Vy i dite, ale jako zodpovedny a rozumny clovek mi nepripadate. Rodila jsem v porodnici a zase za nedlouho budu budu, protoze to vubec nemam touhu zvladat sama.A chci zajistit svemu diteti pripadnou OKAMZITOU nutnou peci.
 mARTIN 
  • 

ty taky 

(11.11.2005 20:30:27)
Ty seš taky uplně blbá
 MirkaEyrová 


Re: ty taky 

(11.11.2005 20:57:16)
Martine, víš, co si myslím? Že jestli jsi dr. porodník, tak by sis měl hezky rychle zařídit za a) pořádnou dovolenou a za b) rekvalifikaci a změnu povolání. Musím říct, že jestli jsi výše uvedený, tak bych U TEBE teda rodit nechtěla. Myslím, že tě tvé povolání asi dost štve a že bys tím měl praštit, než budeš mít sám průšvih. --- Patřím k těm, které taky věří víc DOBRÝM porodnicím nebo jiným zařízením na rození dětí než porodu doma. Možná se pleteš, možná máš v těch svých nejasných náznacích nějaké náznaky pravdy. KAŽDOPÁDNĚ by ses ale měl trochu krotit ve svém vyjadřování: když rodička NEVÍ, jak že to chodí v našem zdravotnictví, tak to za prvé vůbec neznamená, že je blbá, a za druhé TĚ TO NEOPRAVŇUJE BÝT VŮČI DOTYČNÉ HRUBÝ.
A není to jen jeden příspěvek, v podobném nepříjemném duchu vyznívá většina tvých poznámek (a žes jich učinil docela dost!).
M.
 mARTIN 
  • 

R 

(11.11.2005 21:25:49)
sice asi pravda, leč každému gynekologovi je známo toliko co mně a je jen jeho povinností o všem informovat svoji pacientku.
A na druhou stranu je povinností rodičky znát průběh porodu a možné komlikace. Jina je nezodpovědná jek k sobě, tak k fetu.

Okamžitá............
lékařská.........
odborná.............
péče...............

Jak hezdy to zní. Ale co asi můžu v akutním případě dělat. Kalik si myslíš že mám možností a alternativ pomoci. O léčbě zde nemluvím, ta totiž ve skutečnosti neexistuje. Jen jednu - TRÚN /císař a inkubátor/

 Pavlína&potomci 


Re: Zodpovednost 

(11.11.2005 21:19:28)
Ne, za vrchol zodpovědnosti považuji jít do porodnice a vše nechat na lékařích, vše ostatní je absolutně nepřípustné. Vždyť na to přece 6 let studovali, tak musí nejlépe vědět, co je pro dítě a miminko nejlepší. Kdepak by do toho měla co mluvit rodící žena, je přece laik. A běda, pokud má někdo jiný pohled na věc! V tom případě je nejlepší všude hlasitě vykládat o nezodpovědnosti, nerozumu a také je dobré na závěr přidat něco o nebohých dětech s egoistickými matkami (viz příspěvky Matky se třemi děcky apod.). Tak tomuhle, vážení, říkám pracovně "spasitelský syndrom" :))).
 mARTIN 
  • 

Ano! - Zodpovednost 

(11.11.2005 21:45:34)
Jseš jedna z mála, kterým to došlo.
 10.5Libik12 


Re: Re: Zodpovednost 

(11.11.2005 23:07:45)
Chtěla jsem si tu diskusi přečíst, zda-li bylo řečeno něco jiného než obvykle, ale téma zřejmě tak zahořelo, že je nás tu příliš a jde to pomalinku.
Byla jsem potřetí těhotná v době internetu a zhusta jsem na Rodině obhajovala české porodnictví. I vyjela jsem porodit do porodnice. Červíček pochybností ovšem byl, ne strach, ale jakási rozmrzelost, že je ta porodnice taková neosobní, že vedle v boxu povzbuzují prvorodičku jako na fotbale, že mě ve finále čeká klasická porodní poloha, ačkoliv je mi na míči tak dobře a cítím, že to jde kupředu, jak má. Porod trval slabé 3 hodinky, byli na mě hodní,nemedikovali mě, ale trvali na blbém monitoru a nakonec mě dostali na ten porodní stůl.Když malá vyklouzla na svět, měla dvakrát pupečník kolem krku ,dvakrát kolem trupu a promodralý obličej. Bylo třeba více než jedněch rychlých zkušených rukou, aby měla ve zprávě, že je nekříšená a její agpar je 10-10-10.
Tak nevím, jsem po šestineděli a žiju papáním a spinkáním, někdy blinkáním , no znáte to, porod neřeším, nedokázala bych napsat ve větším formátu "Jak se rodí v I.patře, v II. boxu", možná mě něco minulo...
Ale zaplať Bůh zažívám jiné silné emoce se zdravou Madlou.
Takže závěr? Ať žije svobodná volba, nicméně holky, náhoda je vůl, pojďme raděj ty porodnice předělat.
Zdravím Sylvu Š.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Zodpovednost 

(11.11.2005 23:12:41)
Libik, hele, kdo nezažil rychlý zvrat a kmitání u normálního porodu po normálním těhotenství neuvěří.
Nemá to cenu, jejich víru ve "fšecko vím nejlíp" jim nevyvrátíš, ztráta času.
 Nedomorodka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zodpovednost-Janě 

(12.11.2005 1:36:29)
Přesně tak!!Každý porod může být jiný a nikdo neví, jak bude vše probíhat.V případě nutnosti je lékař v nedohlednu a každá minuta nekonečně dlouhá.Rodila by autorka článku doma, když by při minulém porodu měla komplikace?Asi sotva, měla štěstí, žádné nebyli.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Zodpovednost 

(12.11.2005 8:37:47)
To si musis vybrat.Bud mel promodraly oblicej,nebo apgarscore 10.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Zodpovednost 

(12.11.2005 9:21:43)
No to jsem čekala:)
Takže měl promodralý rám obličeje, užívaný termín modřenka, nicméně byl vymotán tak rychle, že jeho poporodní adaptace nebyla nijak ohrožena a v propouštěcí zprávě má agparsc 10, jsou to jen čísla. Rodila-li bych v přítmí za zvuku ezoterické hudby v podřepu do vlastních loktů(jak jsem v konečné fázi zatoužila), tak byl prostě oběšenej:)
Jo a je to HOLKA.
To je tak, když se chce člověk kamarádit:(
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Zodpovednost 

(12.11.2005 10:43:37)
Libik,
zdravim a velika gratulace! Pisni kdyztak do porodu doma, jak to nakonec probehlo, tedy az budes mit cas :o).
Jinak moje dcera byla taky docela dobre zamotana do pupecniku, nemohla jsem ji proto ani dost dlouho vytlacit, bylo to takove jeden krok dopredu, dva zpet... A od toho tam byla PA, ktera malou vymotala v mela s sebou kyslik atd. (Nakonec tak jako u Vas nebylo potreba.)
Nejsem zastancem neasistovanych domacich porodu, i kdyz i ty budou vzdy existovat. V pripade pani Stepanky si myslim, ze kdybybyly PA bezne k porodum doma "dostupne", tak by ji tam mela. A to je to, co by se melo zmenit.
 Klára 
  • 

Re: Re: Re: Zodpovednost 

(12.11.2005 14:02:04)
Ahoj Libiku, uz jsme si spolu psaly, já si to myslím stejně jako ty. Nezakazovala bych nikomu rodit doma a bohužel by asi nebylo dobré nařizovat, že každý porod musí být asistovaný, protože za dítě jsou zodpovědní rodiče. Změny v porodnicích si musejí prosadit ženy samy, nevidím důvod proč by nešlo rodit přirozeně a v klidu v porodnici, vždyť to už dneska je takhle zavedené na mnoha místech na světě, jen se musíme snažit:-). Klára
 cizinka 
  • 

Gratulace-pro Libika 

(15.11.2005 18:42:44)
Mily Libiku,
Vrele gratuluji - a uzij si to s Madlou!

Hlavne je, ze to Vam vse pomerne rychle a dobre zkoncilo a ze jste uz stastne doma. Mam nicmene par dikusnich poznamek: spolu s Aidou nechapu, proc by z Madly pri jine nez klasicka poloha by mel byt obvesenec, at napinam svoji fyziologickou predstavivost jak chci. Jde tady spise o blbe pochopenou pohodlnost pro zada porodniku (i kdyz tady v CR jsou dost sikovni chiropraktikove, kteri urcite by mne podporili v tom, ze ani ten postoj s mirne predklonenou hlavou u porodniho luzka neni pro krcni pater nic moc). Moje cetba v historii mediciny spise rika o tom, ze klasicka poloha na zadech byla zvolena kvuli blbe pochopenym hygienickym duvodum. O tom,zeby to bylo ve skutku pohodlnejsi ve pripade odmotani decka z pupecni snury nic nevim, a kolik jsem slysela, s tim se asisitujici personal poradi v jakekoliv poloze.

Vrele souhlasim s navrhem pro predelani porodnic (jak jinak), a zacala bych u toho, ze PA, ktera pozbuzuje rodicku jako pri footbalovem zapasu :-) by si rodicka mohla zvolit sama, jestli ma na nej chut. Totiz take si myslim, ze nahoda je vul, a nechat odkazat rodicku pro team nahodnych lidi je ta podstatni blbost ceskeho porodnictvi.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Zodpovednost 

(28.11.2005 15:46:09)
Zdravím Libika a gratuluju k Madlence, taky jednu máme, ale říkáme jí spíš Aničko -))).
 alžbjeta 
  • 

Re: Re: Zodpovednost 

(11.11.2005 23:55:50)
taky bys mohla dát dítě po porodu do ústavu, vychovatelé taky spoustu let studují a tak pravděpodobně vědí, jak tvoje dítě vychovávat nejlépe. a manžel by pravděpodobně měl spát jen se sexuoložkou, neboť manželka na to nemá patřičné vzdělání.. :-D
 Jana 
  • 

Zamyšlení - stejná zkušenost,jiný názor 

(11.11.2005 21:30:18)
Dobrý den,
taky jsem rodila doma. Ovšem narozdíl od Vás neplánovaně. Prostě jsem zažila překotný porod. Ještě den před porodem jsem říkala manželovi, jen ať to zvládnem do porodnice a neporodím doma (asi nějaká předtucha). Musím říci, že s Vámi a Vašim názorem v něčem souhlasím, ale můj názor i po prožité zkušenosti je záporný vůči porodům doma ... Je krásné a pohodové porodit doma, bez okřikování, příkazů atd. Ale myslím si, že to riziko, že se něco zvrtne je příliš veliké na to, abych kvůli tomu příště upřednostnila své malicherné pocity pohody nad zdravím svého dítěte. Navíc snad jsme v době, kdy si již může pacient říci, co chce a co upřednostňuje v porodní i poporodní době. Já rozhodně dost zásadně a nahlas řeknu, jak si svůj další porod představuji a myslím si, že i v porodnici jsou mé představy o pohodovém porodu uskutečnitelné. Takže já, ačkoliv jsem bezproblémově (až na tu psychiku a strach o malou) porodila doma, vyslovuji zásadní ne porodům doma.
 Pavlína&potomci 


Re: Zamyšlení - stejná zkušenost,jiný názor 

(11.11.2005 21:43:15)
Jani, mezi plánovaným a neplánovaným poradem doma je opravdu HODNĚ velký rozdíl. V případě toho neplánovaného je strach naprosto pochopitelný.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Zamyšlení - stejná zkušenost,jiný názor-Pavlíně 

(12.11.2005 1:19:09)
Ano je v tom rozdíl, v tom plánovaném je to o tom, že sama svévolně rozhoduji o žití či nežití dalšího človíčka, který by rád cítil bezpečí lékařské.A plánovaný porod doma, je o to horší, že je plánovaný a tudíž nezodpovědný!!!!
 Eva K 
  • 

Re: Zamyšlení - stejná zkušenost,jiný názor-Pavlíně 

(14.11.2005 14:43:50)
Teď mi zrovna tchýně vychvalovala porodnici v mém rodném městě. Bezpečně tě tam přikurtují, dají ti oxytocín a nastřihnout tě, aby miminko trpělo průchodem porodními cestami kratší čas.. Pak ho dají hezky na váhu a pak do inkubáru, aby mu bylo teplo. Prostě skvělá porodnice. Chápu matky, že tohle nechtějí absolvovat. A jsem ráda, že v Praze mám naději na jiný porod. Pokud nenarazím na "blbou směnu".
O životě či neživotě, jak jsi hezky napsala, může rozhodnout člověk, který si včera pěkně přihnul nebo mu ráno zvedla adrenalín manželka a todíš jsou jeho smysly rozostřené. I když samozřejmě něco takového může udělat i PA, kterou si domluvíš na porod doma.
A miminko přicházející na svět zajímá jen jeho matka, lékařský dozor je mu šumafuk.
Eva
 mARTIN 
  • 

To těžko 

(11.11.2005 22:03:34)
kdy si již pacient může říct co chce a co ne?.....
Tak na to zapomeň. Ani nebudeš vědět co ti píchnu...
 manžel - jakub 
  • 

díky 

(11.11.2005 22:13:59)
Chtěl bych tímto poděkovat své manželce, ze mou dceru - Rozárku Stejkozovou.

Ale jen - řekněme napůl huby ,

protože ta druhá - lepší, kvalitní, krásnější, zkrátka dokonalá polovina genetického materiálu patří mně.
Za gratulace předem děkuji...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: díky 

(11.11.2005 22:17:42)
A já ti, Jakube, děkuji, že jsi za ní tak skvěle stál, vše dobře zorganizoval a podpořil ji v rozhodování, které není lehké a musi ho nakonec udělat žena sama.
 manžel - jakub 
  • 

díky 

(11.11.2005 22:14:48)
Chtěl bych tímto poděkovat své manželce, ze mou dceru - Rozárku Stejkozovou.

Ale jen - řekněme na půl huby ,

protože ta druhá - lepší, kvalitní, krásnější, zkrátka dokonalá polovina genetického materiálu patří mně.
Za gratulace předem děkuji...
 Olina 
  • 

Re: díky 

(11.11.2005 22:53:27)
To jste formát. Můj manžel by sem nevstoupil, ani kdyby mě tady honily vidlema. Pravděpodobně má strach, že by tady chytil prsa. :o))
Ne, fakt, ať vám to vydrží.
 petracermakova 
  • 

gratuluju 

(11.11.2005 22:37:23)
To je skvělé jak jte to sami zvládli. Máš skvělého manžela. Já jsem taky chtěla rodit doma, ale manžel si na to netrouf. Ještě jednou gratuluju.
 Mirka,3děti 
  • 

Lékařská péče vás obtěžuje? 

(12.11.2005 1:31:09)
Kdosi tu napsal, že ji "nutili"jít na monitor a stále ji kontrolovali.Pardon, jednak od toho tam snad ten lékař je, a pak přeci jde o zdraví mého miminka, tak proč se tomu bránit?Můj názor je ten, že ač mám tři děti, tak bych si netroufla rodit doma.Bála bych se nepředvídatelných komplikací a nechtěla bych tím ohrozit své dítě.Jsou tu i názory, že typu- to je super, ale já bych si netroufla- a proč byste si to netroufly?Já vám odpovím, protože to vím- protože se bojíte nést zodpovědnost za své dítě a nechcete riskovat!!!A vy co plánovaně rodíte doma, hazardujete se zdravím miminka!Raději si komplikace nepřipouštíte a barvíte všechno na růžovo, přece to nějak zvládnu!Doposud to všem vyšlo, ale na jak dlouho?
 Federika 


Re: Lékařská péče vás obtěžuje? 

(12.11.2005 9:38:06)
Mirko,
tak já jsem se při porodu monitoringu taky bránila, naštěstí mě do toho nikdo nenutil....Vadilo mi to, omezovalo v pohybu, a myslím, že by to u mě porod výrazně zpomalilo, protože místo abych se soustředila na postup dítěte porodními cestami, sledovala bych monitor, kterej by mě znejis´toval...Samozřejmě mě kontrolovali ozvy, ale jen tím naslouchadlem..
A jsem taky zásadně proti, podřizovat se tupě lékařským nařízením, jsem pro,důvěřovat hlavně sama sobě a řídit se intuicí...
Nicméně je fakt, že doma bych si rodit netroufla, ale jen čistě kvůli tomu, že bych měla obavu, že kdyby k něčemu došlo, nestihla bych dojet do nemocnice....
 ala 
  • 

Re: Re: Lékařská péče vás obtěžuje? 

(12.11.2005 10:20:58)
Jak to tady tak procitam, tak porodnice je priserna instituce, ktera vsechny do vseho nuti. Ja se rozhodla rodit ve velke fakutlni nemocnici, uz vidim, jak se tu vetsina prispevovatelu osype, ta hruza, ta neosobnost, ta neochota, ale rozhodla jsem se, protoze pro me bylo nejdulezitejsi dat diteti do zacatku dobry start, proste ten pocit, ze v pripade potreby nezustanu v male porodnici a me dite nepoputuje sanitkou do te velke(necucam z prstu, takhle se to prihodilo me kamaradce). Na predporodni kursy jsem chodila k tady zminene pani Konigsmarkove, ktera me davala najevo, ze pokud jdu do teto porodnice, asi to nemam v hlave v poradku a jsem zavisla, rozumneho rozhodnuti neschopna zena.Jinak ale byla docela fajn.V te neosobni porodnici jsme se setkala s par nevrlymi asistentkami, ne ze ne. Ale- mohla jsem se pohybovat, jak me napadlo.Porodila jsem bez klystyru, bez holeni, bez problemu, po 9 hodinach stahu, a necpali mi zadny oxytocin-nevim, proc tu vsichni uvadite, ze ho davaji automaticky.Neni to pravda. Ani me ho nenabizeli, jen me opakovali, ze tedy pockame, jak se nam to rozbehne,(dlouho jsem zadne stahy po odtoku vody nemela) a zatim nebudeme zasahovat.Nemela jsem tam zadne zname, nic. Vlastni porod byl pak tak rychly, ze ani nestihla pribehnout lekarka.Jedine, s cim jsme byla nespokojena, bylo sestinedeli, resp. uhonenost sester, ktere mely na vse hrozne malo casu.
A generace zapominaji: driv se rodilo doma, ale muj otec pamatuje, jak jeho tete umrely dva novorozenci a jedno dite do jednoho roku. A jak jeho sestra zemrela hroznou smrti na zaskrt.(Memu otci bude 85,aby si tu nekdo nemyslel, ze je to bodry padesatnik a stalo se to relativne nedavno -to jen pro ty rodice, kteri jsou napr.tak vehementne proti ockovani.
 Eva K 
  • 

Re: Lékařská péče vás obtěžuje? 

(14.11.2005 16:43:57)
Ráda slyším, že měl někdo porod v porodnici dle svého přání. Chystám se totiž rodit na Bulovce a holky, co tam rodili nedávno, říkaly, že jejich porodní plán dodržely a byly spíše vyčkávací.
Ale věřím, že jsou porodnice a lékaři, kteří nevyčkávají. Na Motole kamarádka dostala oxytocín rovnou na začátku porodu. Moji kamarádku poslali na císaře, protože jí bylo skoro 40 let. To byl jediný důvod, rodila někde u Brna. U Apolináře rodí dvojčata rovnou císařem, na Bulovce klasicky. Záleží na koho narazíš.
A určitě máš pravdu a dobré informace, že ti mohou miminko odvést do jiné porodnice, což musí být strašné.
Eva
 Eva K 
  • 

Re: Lékařská péče vás obtěžuje? 

(14.11.2005 16:45:15)
Ráda slyším, že měl někdo porod v porodnici dle svého přání. Chystám se totiž rodit na Bulovce a holky, co tam rodili nedávno, říkaly, že jejich porodní plán dodržely a byly spíše vyčkávací.
Ale věřím, že jsou porodnice a lékaři, kteří nevyčkávají. Na Motole kamarádka dostala oxytocín rovnou na začátku porodu. Moji kamarádku poslali na císaře, protože jí bylo skoro 40 let. To byl jediný důvod, rodila někde u Brna. U Apolináře rodí dvojčata rovnou císařem, na Bulovce klasicky. Záleží na koho narazíš.
A určitě máš pravdu a dobré informace, že ti mohou miminko odvést do jiné porodnice, což musí být strašné.
Eva
 Pavlína&potomci 


Opravdu nechápu, v čem je problém! 

(12.11.2005 11:09:58)
Zůstává mi utajeno, oč všem těm kritickým hlasům vlastně jde. Copak se tu řeší zrušení porodnic či něco podobného? Jsme dospělé svéprávné ženy, tak proč tolik povyku? Ať si každá rodí tam, kde to považuje pro sebe a pro své mimi za nejlepší. Někdo to "nejlepší" vidí jako pordonici, někdo třeba domov. Žádná z těch voleb není lepší ani horší, je prostě jiná. Každá máme odlišnou životní filozofii, jiný pohled na svět a podle toho se rozhodujeme nejen při výběru místa porodu, ale i při výchově svých dětí atd. Zkusme respektovat pohledy na svět odlišné od toho našeho bez zbytečného napadání. Nehrajme si prosím na spasitele, nesnažme se "zachraňovat" děti druhých třeba tím, že odsoudíme ženu, která chce porodit doma. Věnujme se raději svým vlastním dětem a místo nenávisti ke všemu odlišnému je učme toleranci. Tato společnost to hodně potřebuje. Přeji krásný víkend, P.
 Kacka + Matysek 17 mes. 
  • 

Re: Opravdu nechápu, v čem je problém! 

(12.11.2005 12:25:56)
mluvis mi z duse !!!
 Kristýna 6 měsíční syn 
  • 

Re: Opravdu nechápu, v čem je problém! 

(12.11.2005 12:49:13)
Ahoj Pavlíno, naprosto s Tebou souhlasím. Já psala hned ten první komentář a teď se po několika dnech dívám na net a jsem v šoku, kolik kritiky a nepochopení z některých dalších komentářů vyplývá. Jasně,buˇme hlavně tolerantní, my jsme opravdu každá jiná, každá máme jinou míru sebedůvěry, vnímání vlastního těla a taky intuce. Některé ženy (já mezi ně bohužel nepatřím) mají takový ten dar, že skutečně mají intuici a vnímání svého těla a jeho pochodů natolik rozvinuté, že prostě když se začíná dít něco divného, tak to poznají. Já osobně doma bych asi nerodila, sama už vůbec ne, možná s PA. Ale proč to třeba v Holandsku jde? Tam je celý systém tak udělaný, že prostě když se něco divného u porodu začne dít, tak tam je záchranka do pár minut...nehledejme důvody proč to nejde, ale hledejme způsoby, aby to šlo i u nás!
Nemám nic protiporodnicím, ale ráda bych, aby všude fungovaly jako třeba Vrchlabí. vadí mi, že jsem před porodem cítila takový malý stres,-co když bude moc porodů a nebudou se mi věnovat tak jak bych si přála? co když nebude volný nadstandard?atd atd. Ten naštěstí volný byl, takže jsem se tam krásně zabydlela a cítila relativní bezpečí a pohodu. Kdyby nebyl, tak se na WC a do sprchy courám s vložkou mezi nohama někde přes chodbu, kde pobíhají dr. a sestry... Psala jsem výše, že s porodem jsem spokojená tak na 90% ve smyslu toho, jak sjem to prožívala. Těch 10%nespokojenosti obsahuje:-*šílený řev nějaké rodičky, který byl slyšet přes několikatery dveře, a to hned po našem příjezdu do porodnice-oba jsme s manželem z toho byli na nervy, nejraději bych jela domů, * mnoho porodů ten den a málo PA,* během 6ti hodin jsem byla 4x30 minut na monitoru!* byla jsem ve sprše chvíli a musela vylézt ven, protože "pan doktor má zrovna teď čas aby Vás vyšetřil" * při samotném proodu se tam vyrojilo dalších pár lidí, nastartovaná dětská setra mě pěkně sejřila, chtěla už už malého odnést,r ychle ty procedury jako zvážit změřit a umýt, spěchala a já ji vnímala dost negativně, chtěla jsem vše v klidu a pohodě, těšit se s miminkem... a dalších pár drobností mi zkazilo ten dobrý pocit z porodu.
Někdo má možná dobrý pocit, že je pod lékařským dohledem a je mu jedno, že s miminkem hned narozenýmse ve většině porodnic zachází dle mého soudu dost nešetrně-hned se stříhá pupečník, hned ho nesou pryč od mámy, váží, měří, koupou atd... Mě toto naopak vadí, protože cítím, že tyto úkony (samozřejmě pokud mimi je v pořádku) počkají, nejdůležitější je ho přivítat na svět s úsměvem, tiše, klidně, hned ho dát mámě na hruď, hned ho nechat aby se přisálo a rozkoukalo a pak s ním dále jemně manipulovat, odstřihnout pupečník, ošetřit, umýt...Dítě by vůbec po přirozeném porodu nemuselo brečet, mám kamarádku, jejíž malá se narodila s úsměvem, bez pláče,hned aktivně hledala bradavku aby se přisála...
Myslím, že přístup k rodičkám se v posledních letech zásadně změnil k lepšímu, všichni se snaží být příjemní a vycházet vstříc, ale co se moc nezměnilo, je právě přístup k těm miminkům, protože převládá názor, že ono stejně nicmoc nevnímá a je u jedno, co se s ním děje, když brečí, je to přece normální... a tohle by se mělo změnit. Kristýna
 Any 
  • 

Re: Re: Opravdu nechápu, v čem je problém! 

(12.11.2005 13:23:07)
ahoj Kristynko,
diskusi jsem cetla ze zacatku,pak uz bylo cim dal vice prispevku(take me zarazilo to odsuzovani(toho ci onoho) a naprosto souhlasim s poslednim prispevkem Pavli,nechme kazdemu pravo na svou volbu.
Pisu ti proto,ze jako prvni i posledni je tvuj prispevek o Zlinske porodnici.Ja jen kratce.Taky jsem v ni rodila,taky na nadstandardu,taky jsem spokojena na 90%:) a mozna o nejake to procento jeste vic,nejsem primo ze Zlina,ale z UH(mistni porodnice u domu).Zlin jsem si vybrala proto,ze me tehotenstvi bylo vcelku komplik.a rizik. a Zlinske porodnici jsem verila.Je to druha nejvetsi porodnice v CR(takze by se dalo hovorit o bezicim pasu),maji detskou JIP..
V den,kdy prisel na svet muj syn bylo take hodne porodu(to je tam ale zrejme porad),ale nikdo se ke mne nechoval "automaticky"Naopak mela jsem pocit,ze jsem pro ne ta "dulezita rodicka".U porodu byl manzel,takze PA nas vice mene nechavala samotne(kdyz bylo treba,vysetrila me i ve vane),mela jsem pocit soukromi,pri samotnem porodu se tam pravda objevilo vice lidi(same zeny),ale to uz mi nevadilo,naopak sestra,ktera me drzela za ruku a opakovala,jak mi to jde skvele a pod.mi byla velkou oporou,velmi mi vyhovovalo,ze to neni"klasicky porodni stul"s nohama nahore,ze bylo kolem sero,hrala hudba(o tom jsem sice moc nevedela ale i tak),Kdyz se maly narodil,vubec neplakal,spokojene vrnel,dali mi ho na brisko,k prsum a vsichni obdivovali jake je to krasne miminko(jako uz nejmene 10. co videli ten den:) Zmerit,zvazit mi ho vzali po chvili,ale vse delali jen metr ode me,takze jsem ho nespustila z oci,jen ho zabalili do plenky a zavinovacky a nechali nas 2h o samote(s tim,ze prisla do 15min detska sestra a pomohla mi prcka prilozit),na sale jsem pak zustala jeste dalsi dve hodiny,mela jsem spatne vysledky krve.
Tim chci rict,ze i v tech velkych porodnich se da rodit ku spokojenosti rodicky s pocitem soukromi,jistoty(pro me dulezite pri takovem tehu)a vysledkem muze byt i to usmivajici se nebrecici miminko.
Ale volba je nakazde mamince a rodicce.Ja vzdy budu volit porodnici,i kdyz lekarske prostredi moc nemusim,s odborniky za zady jsem se citila bezpecneji.
 Kristýna 6 měsíční syn 
  • 

Re: Re: Re: Opravdu nechápu, v čem je problém! 

(12.11.2005 21:07:13)
Any já taky byla spokojená, taky mě všichni povzbuzovali, bylo šero, dobré...ale bohužel na tom pokoji byla zrovna porouchaná váha, tak malého že odnesou zvážit na chodbu a hned přijdou. No a nepřišli skoro 2 hodiny...hned ho ta sestra vzala nahoru aby ho prohlédl doktor, protože ten neměl čas sejít dolů. A potom nebyl nikdo schopen mi ho přinést, protože to byla zovna doba koupání a sestry neměly čas:( a tak jsem poslala manžela aby byl u malého a mluvil na něj, aby tam nebyl někde sám bez mámy, manžel tam seděl hodinu, malý nespal, naštěstí ani nebrečel, jen vykuleně zíral kde se to ocitl...A tx ženské mému muži nedovolily vzít syna a donést mi ho o patro níž, přestože už byl zabalený, prohlédnutý pediatrem atd...no a manža se nechtěl hádat, tak tam smutně seděl a já byla zavřená dole na porodním boxu sama, místo abychom ten čas trávili všichni spolu:( kdybych byla teda na jeho místě já, tak bych se sester neptala, no ale manža byl z porodu jakýsi mimo:) toš tak. Nebylo to špatné, ale mohly ty zážitky být lepší. K.
 Lucyenka 
  • 

Mooc hezky 

(12.11.2005 14:50:33)
Clanek se mi moooc libil, moc ti preju takovej krasnej zazitek z porodu. Brat porod jako neco na co je prijemne vzpominat neni uplne bezne, ale urcite velmi zavideni hodne. Taky bych chtela mit pripadny dalsi miminko doma. Jsem zdrava, mlada v plne sile a prvni tehotenstvi probehlo v naprostem poradku a nebyt fakt neprijemny porodni asistentky tak i na ten porod jsem mohla mit hezky vzpominky! No jo, ale s prvnim deckem clovek nikdy nevi a radsi poslusne udela co se mu rekne.
Chtela bych doporucit vsem lidem, ze doktor je taky jenom clovek a ze pouzivani vlastniho zdravyho rozumu neni nikdy na skodu i kdyz to znamena neuposlechnuti rozkazu "pana v bilem.

Porodum zdar, Lucie
 Blanka, 2 děti 
  • 

Uznávám cizí názor 

(12.11.2005 18:11:41)
Mám dvě děti. Pavla se narodila v roce 1999. Porod netrval dlouho, dvě a půl hodinky a byl bez komplikací. Kromě klistýru a oholení, jsem nepociťovala žádné nepříjemnosti. A tak když jsem byla těhotná podruhé, říkala jsem si, že to bude ještě lepší, či spíše rychlejší. A v tomto jsem se mílila a pravda je, že rodit doma, tak bychom to nezvládli. Vody mi praskla v noci, ale vyteklo jen trochu a jinak nic. Ráno jsme odjeli do porodnice. Pan doktor sice řekl, že to vypadá, že je ještě čas a pojedeme zpátky domů, ale když mě prohlédl zjistil, že se mi vytvořil sekundární vak a že už nikam nejedu. Jen na porodní sál. Tentokrát nebyl žádný klistýr, asistentka byla výborná, řekla, že je to na mém uvážení. A oholená jsem byla již z domova. Ale té vody. Samozřejmě, že mi ten druhý vak napíchli, a tak to ze mě teklo od 8 hodin ráno, až do čtvrt na čtyři, kdy se malý po periperiích narodil. Protože neměl správnou polohu hlavičky, tak to šlo velmi těžce a nebýt doktorů, tak nevím. Prý je to rarita takto rodit. Naštěstí jsme s manželem tlačili a tlačili, protože jsem řekla, že kleště nebudou v žádném případě. Bylo to na mě. Nakonec byl malý venku.
Takže maminky, dobře si to rozmyslete, protože celé těhotenství může být v pohodě i třeba třetí, ale nikdy nevíte, co se u porodu může stát.
 *Aida* 


Re: Uznávám cizí názor 

(12.11.2005 19:25:44)
Blanko,
a Ty si myslis, ze kdyby v tech 8 rano PA zjistila to, co zjistili v porodnici po Tvem prijezdu, tak bys zustala doma?
Ten clanek je i o tom, ze v CR neexistuje zadny system, ktery by zenam doma zabezpecil asistenci PA.
 Vladan 


Nemám právo soudit ani souhlasit... 

(12.11.2005 19:04:25)
Jsem muž. Nehodlám mít rodinu ani děti - jsem gay. Nicméně musím dát autorce za pravdu - v případě, že si je jistá (cítí to vnitřně...), že vše zvládne, není důvod, aby žena porod neabsolvovala doma. Mimochodem - moje matka byla "pod lékařským dozorem". Když rodila mě - tedy třetího syna. V době, kdy jí porod probíhal, byla u ní nezkušená sestra. Bylo jí trapné, jakožto zkušené matce, nějak křičet či bědovat...a tak se doktoři sem tam koukli..."Ještě nic, maminko? No, to bude holčička. Ona se dlouho strojí..." a nechali ji tak. Asi po osmi hodinách přišla lékařka a zjistila, že už neslyší moje ozvy. Násilím (tlakem na břicho) moje matka porodila. Následkem "porodu v nemocnici a pod lékařským dozorem" pro mě byla poporodní obrna - nedostávalo se mi vzduchu, takže hrozilo poškození mozku, což máti zjistila až když jsem se nevyvíjel podle běžných standardů. Další příjemnou zprávou od lékařů, když tuto skutečnost zjistili, bylo oznámení, že pravděpodobně nebudu chodit, mluvit a budu nevzdělavatelný. Potěšující informace, ne? Zvlášť pro matku po traumatickém porodu. Upozorňuju, že chodím, mluvím (až moc:-), absolvoval jsem střední školu se slušným prospěchem a jediné, co mi zůstalo, je kosmetický defekt - pokleslé oční víčko a "neohrabanost" - špatné reflexy. Kdyby však lékaři dělali, co měli, mohl ze mě být úplně normální, zdravé dítě. Porod dítěte není nemoc - nikdy nebyl. Už za našich babiček se říkalo, že "každá rodička je jednou nohou v hrobě". Lékařská péče na tom hodně změnila - ale rány na duši se hojí pomaleji než rány na těle. Dokud se nezmění přístup lékařů k ženám a porodu jako takovému, nemohou se divit, že jim ženy budou rodit doma.
 Vladan 


Nemám právo soudit ani souhlasit... 

(12.11.2005 19:04:57)
Jsem muž. Nehodlám mít rodinu ani děti - jsem gay. Nicméně musím dát autorce za pravdu - v případě, že si je jistá (cítí to vnitřně...), že vše zvládne, není důvod, aby žena porod neabsolvovala doma. Mimochodem - moje matka byla "pod lékařským dozorem". Když rodila mě - tedy třetího syna. V době, kdy jí porod probíhal, byla u ní nezkušená sestra. Bylo jí trapné, jakožto zkušené matce, nějak křičet či bědovat...a tak se doktoři sem tam koukli..."Ještě nic, maminko? No, to bude holčička. Ona se dlouho strojí..." a nechali ji tak. Asi po osmi hodinách přišla lékařka a zjistila, že už neslyší moje ozvy. Násilím (tlakem na břicho) moje matka porodila. Následkem "porodu v nemocnici a pod lékařským dozorem" pro mě byla poporodní obrna - nedostávalo se mi vzduchu, takže hrozilo poškození mozku, což máti zjistila až když jsem se nevyvíjel podle běžných standardů. Další příjemnou zprávou od lékařů, když tuto skutečnost zjistili, bylo oznámení, že pravděpodobně nebudu chodit, mluvit a budu nevzdělavatelný. Potěšující informace, ne? Zvlášť pro matku po traumatickém porodu. Upozorňuju, že chodím, mluvím (až moc:-), absolvoval jsem střední školu se slušným prospěchem a jediné, co mi zůstalo, je kosmetický defekt - pokleslé oční víčko a "neohrabanost" - špatné reflexy. Kdyby však lékaři dělali, co měli, mohl ze mě být úplně normální, zdravé dítě. Porod dítěte není nemoc - nikdy nebyl. Už za našich babiček se říkalo, že "každá rodička je jednou nohou v hrobě". Lékařská péče na tom hodně změnila - ale rány na duši se hojí pomaleji než rány na těle. Dokud se nezmění přístup lékařů k ženám a porodu jako takovému, nemohou se divit, že jim ženy budou rodit doma.
 Cornie + dvojčata 04 


Gratuluji ! 

(12.11.2005 21:41:31)
Jsem shodou okolností také z příbramska a jsem lékař, takže nevím, jestli jsem schopna nestranného pohledu. Je pravda, že v 98% případů, zvláště u vícerodiček probíhá porod bez komplikací. Ostatně ještě moje babička mi vyprávěla o tom, jak se rodilo doma. Mě osobně přijde nejvýhodnější nějaký kompromis, tj. buď holandský model, kdy se rodí nejčastěji doma ale pokud by nastali komplikace, mají pokrytí záchrannou službou s kvalifikovaným a zkušeným porodníkem do 5 min / pozor ! to u nás to tak není, u nás RZ slouží hlavně lékaři ARO, CHIR, INT a ti by vám u komlikovaného porodu nepomohli - jen by s vámi rychle uháněli do porodnice, ale někdy jde skutečně o každou minutu ! / nebo model porodu sice ve zdravotnickém ale maximálně rodičce přizpůsobeném zařízení. Tj. porod v místnosti, která bude zařízená domácky, s doprovodem kolik je libo a taky třeba porod ambulantní. Ve skrytu duše doufám, že se snad naše porodnictví už touto cestou alespoň někde, v menších zařízeních / Hořovice, Vrchlabí / ubírá. Taky si myslím že je dobře, že si porodnice vlastně konkurují, tím jaké jsou schopné nabídnout podmínky.
 porodník 
  • 

nehazardujme se zdravím dětí 

(12.11.2005 21:52:43)
Cornie, rozumný názor, akorát ty procenta nesedí.
Komplikace jsou častěji než jen ve dvou procentech, odhadují se na deset procent porodů.
Část z toho jsou "předvídatelné" komplikace a malá část zcela nepředvídatelné a náhlé.
A srovnávat to s dobou našich babiček?
V té době byla obvyklá porodní hmotnost dětí pod tři kila , dnes je vyšší, děti se rodí větší /obvod hlavičky/, a těžší než kdykoliv dříve.
Idylické tyto doby nebyly, mnoho dětí porod nepřežilo, nebo přežilo s trvalými následky, je potřeba se tam vracet?

Ženy dnes rodí ve vyšším věku, navíc rodí i ženy, které by dříve těhotenství nedonosily, takže komplikovaných porodů přibývá - cesta k porodům doma je cestou zpět.
A personální složení lékařů na záchrance není natolik rozhodující.
Podstatné je, že v sanitě nebo doma císaře neprovedete, a dojezdová rychlost 5 minut obvykle zde nebývá.
 & 


Re: nehazardujme se zdravím dětí 

(12.11.2005 22:48:53)
Porodniku,

Bydlim v Holandsku a o sanitkach ve, kterych se da operovat a jezdi v nich porodnik jsem neslysela. Jinak pises, ze rodi i zeny ktere by drive tehotenstvi nedonosily...
Pokud se projevi problemy v tehotenstvi, zena ve vetsine pripadu rodi rovnou v porodnici {coz byl i muj pripad}. A od 36 let je tehotenstvi brano, jako rizikove a rodi se taky v nemocnici.
 Cornie + dvojčata 04 


Re: nehazardujme se zdravím dětí 

(12.11.2005 23:03:17)
Jasně, máte 100 % pravdu. Jen jsem chtěla naznačit, co tady v té diskusi zatím nezaznělo, totiž že obě možnosti - porod v soukromí a přitom pod lékařským dohledem se nemusí nutně vylučovat.
 Eva K 
  • 

Re: nehazardujme se zdravím dětí 

(15.11.2005 10:42:02)
Co se počítá do těch 10% komplikací? Císař, kleště nebo podání některého typu léků? Eva
 Cornie + dvojčata 04 


Re: Gratuluji ! 

(12.11.2005 22:06:52)
Ještě pokračuji :-) To znamená, kde se chovají rigidně a maminkám nevyjdou vstříc, tam jim porodů ubývá a reálně jim hrozí zavření / např. porodnice Beroun, Rakovník ... / Doufám, že s tím jak se ženy více otázkou porodu zabývají, cítí, že je to hlavně ženská a velmi osobní záležitost, že se tyto podmínky budou i nadále zlepšovat. Já sama bych z uvedených důvodů doma asi nerodila, ale tím vás naprosto nechci odsuzovat. Rodily tak generace žen před námi a musí to být krásný zážitek. Je to asi profesionální deformace a to, že lékař má před očima ne stovky nekomlikovaných, přirozených a úspěšných porodů, ale hlavně výjimky.
P.S. S příbramskou porodnicí mám osobní 1 rok starou zkušenost, bohužel jsem kvůli komplikované poloze plodu musela plánovaně rodit sekcí, což mě moc mrzí. Takže se o srovnání, jestli se za tu dobu, co jste zde asi rodila vy a rokem 2004 raději ani nebudu pouštět, protože ta situace byla prostě jiná.

Tak to byl takový příspěvek do diskuze. Určitě se sem vrátím, protože mě zajímají názory a zkušenosti dalších maminek. Všem přeji, ať je porod pro ně jedním z nejhezčích životních zážitků a našemu zdravotnictví přeji, ať v tom maminkám nebrání !
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Gratuluji ! 

(12.11.2005 22:43:39)
Cornie, dík za vyvážený názor od odborníka.

Jinak co vím, tak na císaře se stejně připravuje okolo 20min až půl hodiny, takže příprava sálu po telefonickém upozornění plus podání tokolytik (a ty může mít PA s sebou, hádám, navíc po nich obvykle pomine fetální stres) by víceméně vyšlo na stejno jako v porodnici ...
 Líza 


Re: Re: Re: Gratuluji ! 

(13.11.2005 7:39:03)
Markéto, pokud by jim příprava na císaře v urgentním případě, kdy je ohrožen život matky či plodu, trvala 20 minut až půl hodiny, už by nemuseli mít koho zachraňovat. 20 minut to může trvat, pokud je dost času.
 ŚTĚPÁNKA 
  • 

Re: Re: Gratuluji !-ODPOVĚĎ PRO cornie 

(13.11.2005 8:14:53)
S příbramksou porodnicí zkušenosti nemám, první dva porody (i ty dva zmiňované spontánní potraty) jsem prodělala v Čáslavi. Ale vůbec si na porodnici nestěžuji, naopak je tam velice příjemný a vstřícný personál. Z toho mého článku možná vyplynulo, že ji chci nějak zatracovat, ale to jsem určitě nechtěla. Žádný zásah mi nenutili - pouze nabídli a já vše přijala a odkývala. Se mnou je to spíš tak, že když jsem v nemocnici, tak se cítím jako pacient a všemu se podvolím.
 Anna,osmimesicni dcera 
  • 

Duvod k zamysleni? 

(12.11.2005 22:50:39)
Mila pani Stepanko,
jen nahodou jsem se dostala k Vasemu clanku a jsem za to rada. Az diky Vam jsem se zamyslela nad svym porodem z druhe strany. Jak pisete, z porodnice jsem odchazela s pocitem vdecnosti, byla jsem si jista, ze v nejake male porodnici, CAPu, natoz doma, bych to neprezila ani ja ani moje dcera. Rodila jsem na zacatku brezna, v tehotenstvi jsem mela cukrovku, problemy se stitnou zlazou, bezne u mnoha maminek. Do terminu jsem neporodila. Proto jsem podstoupila oxytocinovy test, jak bude reagovat deloha. Kazdy den na monitoru. Za dva dny dalsi test. Nic. Rozhodnuto o vyvolani porodu v patek. Manzel uz dva tydny odkladal sluzebni cestu, na kazdou moji navstevu porodnice si bral volno, kdyby uz to jako bylo naposled, tak aby to nezmeskal, denne jsem dostavala mnozstvi sms, jestli uz teda jo, takze jsem uz chtela rodit za kazdou cenu. V patek 6:00 porodni sal - nastal kolotoc, monitor, vysetreni lekare, protrzeni plodove vody, nejaka injekce, klysma, kontrola oholeni (radeji uz vcera doma sama) a ted se vyprazdnete, mate tak hodinu. Mezi tim zacaly kontrakce. Za pul hodiny prisla sestricka, ze potrebuji moji pripravnu pro dalsi maminku, jestli jsem vyprazdnena. Ja nevim, asi jo. Takze cesta na porodni box. Svetly okamzik, ceka tam na me manzel. Ale nejak bledne, to ho vydesila moje dalsi kontrakce, pro nej prvni. Dalsi vysetreni lekare. Napojeni kapacky s oxytocinem, glukozou, asi jeste neco a jsem napojena na monitor. Muzu se pohybovat v rozmezi nekolika centimetru. Mam kontrakce asi po trech minutach. Porodnik i sestricky jsou moc mili. Na chvili dchazeji. Konecne sami. Manzel je "zlatej". Na prvni porod "statecnej". I kdyz mu ctu v ocich strach. Konec klidu. Dalsi vysetreni lekare. Otviram se pry pomalu. Dalsi kapacka. To uz je cas obeda. Dalsi vysetreni lekare. Strida se smena. Prichazeji nove sestricky. Mezitim slysim dalsi maminku, ktera prisla po mne, ze porodila. Od rana snad uz ctvrta. Kazde nove miminko obrecim. Ja porad nic. Jsou tri. Doktor me chodi vysetrovat snad kazdou pul hodinu. Ted me prosi, at tlacim, ze by uz to bylo tady? Tak zapojim vsechny sily. To byla jen zkouska. Otevrena na sedm centimetru. Porad nekdo chodi kontrolovat monitor. Vycituji, ze se jim neco nezda, ale radeji se neptam. Ale mam pravdu. Vysvetleni prichazi za chvili. Museji zavest nejaky pristroj dovnitr, aby zkontrolovali tlukot srdicka, ale bat se nemam. Jasne, ze se bojim, vzdyt je to moje dite. Trpelive snasim kazdy dalsi zasah zdravotniku. Je pet. Lekar se pta, jestli nechci epidural. Ano, ano, chci. Citim se unavena a vidina, ze bych chvili necitila bolest, je sladka. Kontrakce ustaly. V sest mi sdeluji verdikt, je nutny cisarsky rez. Brecim. Ale jde mi jen o zdravi ditete. Davam pusu manzelovi, jsem rada, ze netrva na pritomnosti na sale. Lezim tam naha na stole pod zari vsech tech reflektoru, je mi zima, prichazi anesteziolog. Vidim mu jen oci, ma rousku, ale je moc fajn. Trpelive vse vysvetluje, diky epiduralu uvidim svou holcicku. Prichazi muj porodnik a dalsi dva lekari. Take detska lekarka, dalsi sestricky atd. Ve tri ctvrti na sedm se jim konecne podarilo malou vyrvat. Nebolelo to, jen to bylo hrozne drasticke. Slysim jeji brek, vidim ji na zlomek vteriny, kam ji nesou? Citim se opila. Asi mi pridali neco do kapacky. Malou prinesli zabalenou asi za deset minut. Vidim ji jen oblicejicek, neplace a diva se na me. Skoro ji nevidim, jsem jak ve snu, asi, abych nevnimala siti. Kam ji zas nesou? A kam vezou me? Vidim v dalce na chodbe manzela, mava mi a neco rika. Nerozumim. Jsem na JIPu. Je jedenact vecer. Konecne mam zase v hlavne cisto. Je tu tma a jsem tu sama. Jen ten zvuk vsech tech pristroju a cvakani kapacek. Prichazi sestricka. Prosim o piti. Jake prekvapeni, nemuzu si sednout, necitim nohy, ale bricho uz boli. Kde je dcera? Vy ji chcete videt? Ano a nakojit. Konecne ji vnimam. Zkousi se prisat, vleze je to problem. Zase ji odnaseji. Prosim o svuj mobil. Telefonovani je zakazano, ale byli zlati, vypnuli vsechny ty "strasidla", volam manzelovi a v rychlosti mamince. Prvni noc byla nakonecna. Nemuzu se dockat rana, prinesou mi zase moji holcicku? Uz v sest o ni skemram. V devet jsem se dockala. Zkousim si sednout, aby se prisala lepe. Je to boj. Kdyz se pry zvladnu osprchovat, muzu odpoledne na normalni pokoj. Konecne. Stojim. Hura. Jdu pomalu. Je mi najednou zle, to nevadi. Sprcha je na chodbe. Musim vypadat, vsechny navstevy na me koukaji, aha, mam jen "andelicka", jinak naha a vlozku mezi nohama. Uz chapu jejich zdeseni. Ale bojuji. Sprcha, to je uleva. Zajima me jizva. Nic pekneho. Jsem zpatky v posteli, vyrizena, ale lzu, ze je mi dobre. Beru si vlastni kosili a trpelive cekam na presun. Standardni pokoj. Chtela jsem nadstandard. Aha, neni misto. Nevadi. Dcera? Vzdyt jsem ji od rana nevidela? Nema hlad? Konecne zase spolu. Tady uz nikdo nepomaha s kojenim? My to ale zvladnem. Ostatni dve maminky vysvetluji, ze mam vazit pred a po kojeni. Aha, snad malou sama unesu. Pribrala O. Nevadi. Dalsi den se uvolnil nadstandard. Vse uz je lepsi. Konecne muzu obejmout sveho muze. Jak strasne mi chybel. Chova malou. Jsme sami a je nam nejlip za posledni tri dny. Ukazuje mi na kamere, jak mala vypadala po porodu. Pak uz jde vse jen lip a lip. Paty den jsem se rozkojila a sesty den, o den driv, jdu domu! Domu! Omlouvam se za rozvlekly popis meho porodu, ale jen tak se da pochopit, cemu vsemu jsem se mohla vyhnout, kdybych to nechala na prirozenosti. Mozna. Mozna bych se nekterym komplikacim nevyhnula, ale mozna jsem prisla o moznost porodit svoji dceru v klidu, v pohode a hlavne bez nasili. Mozna. Diky Vam si druhy porod hodne dobre promyslim, asi nezvolim pohodli domova, ale urcite zvolim prirozenost a vlastni intuici. Dekuji! Anna
 Štěpánka 
  • 

Re: Duvod k zamysleni?odpověď pro Annu 

(13.11.2005 8:28:12)
Tak nějak jsem se cítila po prvním porodu (myslím psychickou stránku) - a to jsem poprvé byla ušetřena jak vyvolání porodu, tak císařského řezu. To že mám dítě, jsem si začala dokonale uvědomovat až doma, protože tam jsem ho konečně měla jen pro sebe a přestal ten nepříjemný pocit z toho že udělám něco špatně a že mě bude někdo zase napomínat.

Při druhém porodu jsem si užila tvé zmiňované vyvolávání, protržení plodového vaku atd atd.... Naštěstí mě minul císařský řez. A naštěstí jsem měla malého na pokoji, což bylo pro psychiku a pro to přečkání doby než půjdu domů naprosto skvělé.

Napotřetí to bylo něco neskutečného, já jsem během porodu ani na chviličku nijak nezapochybovala ani nepanikařila - to jsou prý známky toho, že nastávají komplikace. Obě jsme se cítily spokojeně, Rozárka i já a ten klid a pohoda to se nedá ani vypověďět jak to bylo krásné. Někdo pro ten vnitřní klid potřebuje porodnici a za sebou tým zdravotníků, někdo si s sebou vezme partnera, někdo kamarádku, to je naprosto přirozené, každý máme jinou povahu a svět by nebyl zajímavej kdybychom byli všichni stejní.

Přeju ti při tvém případném dalším těhotenství větší štěstí (i když co může být hezčího než to, že máš zdravé miminko) tak snad jen větší vnitřní sílu, abys dokázala prosadit svůj názor (já to ale neumím dodnes).
 Miriam  
  • 

porod doma  

(13.11.2005 12:45:24)
I já rodila doma, i když to bylo v Holandsku. Zde je to zcela normální, nikdo se na porod doma nedívá jako na hazardování se životem.
Samozřejmě ne každý může rodit doma, záleží na průběhu těhotenství. Gynekologové a porodní asistentky tu úzce spolupracují (nemají pocit, že si lezou do zelí), když je vše v pořádku, těhotenské kontroly a porod provádí porodní asistentka, jinak je péče předána gynekologovi.
Ten, kdo chodí ke gynekologovi, rodí vždy v nemocnici. Kdo je v péči porodní asistentky, může si sám vybrat, zda chce rodit v nemocnici či doma. Pro porod doma musí být splněno několik podmínek jako např. smí se rodit až od 37.týdne, těhotenství muselo probíhat bez problémů, dítě je hlavičkou dolů, nejedná se o vícerčata atd. Když se rodička rozhodne pro porod doma, musí si obstarat všechny věci k tomu potřebné (my jsme nadstardantně pojištění, takže jsme vše obdrželi od pojišťovny).
Člověk samozřejmě nikdy nemůže předvídat komplikace, ale od toho je u porodu porodní asistentka, jakmile se vyskytnou sebemenší problémy, jede se do nemocnice.
V případě, že se rodička, jejíž těhotenství probíhalo v pohodě, rozhodne pro porod v nemocnici, je to její porodní asistentka, která porod "provádí", přijede za ní do nemocnice. Když jsou matka i dítě v pořádku, jsou několik hodin po porodu propuštěni domů.
Po sedm dní po porodu dochází k rodičce domů mateřská sestra (záleží na typu výpomoci, chodí na tři, pět nebo osm hodin denně), která mamince pomáhá starat se o mimi a sleduje jeho i matčin zdravotní stav (když jsou doma další děti, stará se i o ně, uklidí, uvaří - zase záleží na typu výpomoci). I porodní asistentka chodí matku a dítě kontrolovat domů. Čtvrtý den po porodu přijde doktor z dětské poradny, který provede sluchový test a odebere z paty vzorky krve na několik vyšetření. Sepíše kartu s veškerými údaji o dítěti a rodině a domluví první návštěvu v dětské poradně (zhruba v 1 měsíci).
Při porodu v nemocnici, kdy se vyskytly komplikace a matka s dítětem jsou nuceni tam delší dobu zůstat, se o ně stará nemocniční personál a výpomoc mateřské sestry v domácnosti odpadá.

Já jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost sama si vybrat místo porodu. No a jelikož mé těhoteství probíhalo bezproblémově a splňovala jsem veškeré podmínky, rozhodla jsem se pro porod doma (i když jsem samozřejmě ze začátku pochybovala, přece jen jsem odkojená československým zdravotnictvím).
Porod proběhl v pohodě, žádné krvavé a dramatické scény se neodehrály. Můj porod tehdy prováděl náš osobní lékař (má atestaci i na porody), v kterého mám velkou důvěru, vlastně jsem si žádné problémy nepřipouštěla. Odrodila jsem v naší ložnici a na tu první noc dohromady vzpomínám moc ráda. Náš syn spal mezi mnou a mým manželem (samozřejmě na vyvýšeném přebalovacím polštáři, abychom ho nezalehli), a tak jsme se mohli celou dobu kochat pohledem na něj (a že jsme se jako správní rodiče nemohli vynadívat).

Teď jsme o tři roky dál a já jsem opět těhotná. Tentokráte chodím na kontroly k porodní asistentce, protože náš osobní lékař už porody nedělá. Těhotenství až doteď probíhá ukázkově, takže bych zase ráda rodila doma...... má to však jedno ale. Od mého prvního porodu se zpřísnila bezpečnostní pravidla. Jelikož bydlíme ve druhém patře bez výtahu, musí se přijít někdo podívat, zda je možné se na schodech vytočit s nosítkama (to pro případ, že by mě museli odvézt sanitkou, musí se tak stát co nejrychleji).
Netrpělivě teď vyčkávám zprávy, co a jak, a doufám, že budu mít to štěstí, a i teď budu moci zažít porod doma. A když ne? Žádnou vědu z toho dělat nebudu, pojedu odrodit do nemocnice.

Přála bych každé ženě, aby měla možnost volby místa porodu. Myslím, že kdyby v Čechách nezakazovali porody doma, ale skloubili spolupráci genekologů s porodními asistentkami a stanovili pevná pravidla, bylo by více spokojených maminek.
A snad by pak konečně zmizely ty nekonečně diskuze o hazardování se životem a nezodpovědnosti maminek, co se rozhodnou rodit doma.

Hezký dne Vám přeje Miriam
 hanka+ Lucinka 
  • 

Re: porod doma  

(13.11.2005 18:43:44)
Ano, takto mas pravdu a plne s tebou souhlasim,kdyz se stanovi presna pravidla a bude to pod dohledem porodni asistenty,tak klidne, ale bohuzel jsem jako sestra ZZS byla u jednoho porodu doma, kdy si nic nepripravili ( krome pleny na zemi) a ja pak dite zahrivala vlastnim telem, protoze bylo podchlazene,promodrale a matka krvacela a jeste se s nami tatinek hadal.No uzasna situace, nikonu bych ten stres neprala, protoze si ani matka ani otec neuvedomovali, ze to uz neni normalni porod a jde o zivot ji i tomu drobeckovi. Nastesti to dopadlo dobre pro oba. Kdyz se neco pokazi, tak je potreba porodnik nebo por.asistentka , zachranari to neumi a pak se zachranuje uz jen matka. Normalni porod odvedou, ale komplikace....... Upozornuji, ze to byli normalni lide, zadne "socky". Proto apeluji na kazdou maminku, pokud u Vas nebude porodni asistentka, tak jedte do porodnice a radsi si tam domluvte, to co chcete, aby se delo s Vami i miminkem a muzete si to i vynutit je to Vase pravo.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: porod doma  

(13.11.2005 19:37:43)
Hanko, a to ten porod doma opravdu plánovali? Proč pak volali ZZS?
 pro Markétu 
  • 

Re: Re: Re: porod doma  

(13.11.2005 23:03:20)
A koho asi tak měli volat, když bylo zle?
Markéto nevím jestli si fakt tolik natvrdlá, nebo o co Ti jde.
Nic ve zlým, Hanka to snad napsala jasně, nebo ne?

 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: porod doma  

(13.11.2005 23:18:09)
Napsala, že se zúčastnila porodu doma. Jesti to bylo plánované, z toho nevyplynulo tak jednoznačně, proto mě zajímalo upřesnění - přijde mi totiž hodně zvláštní, že by si skutečně nic nepřipravili. To mi zkrátka na typický "profil" domorodky nesedlo :)

Já se holt pídím po pokud možno úplných informacích a nerada si dělám úsudek jen z kusu. Asi jsem tedy skutečně natvrdlá :)))
 pro Markétu 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: porod doma  

(14.11.2005 0:50:46)
Ve svém příspěvku ses nejvíce podivila nad tím že volali ke komplikacím po porodu ZZS.
Takže jestli se něco podělá u plánovaného nebo neplánovaného porodu doma - z matky lejou litry, dítě modré, špatné - budeme se chovat jinak, když byl porod plánován a nebo jinak když nebyl plánován doma?

A ZZS se tedy volá kdy? Jen u prvního? Druhého?
a u druhého by se tedy volal kdo? Farář s posledním pomazáním?
Umíš dokonale zamotat původní problém, a mluvit klm když se začalo s abc.Možná jsem jen natvrdlá, ale nechááápu. :o))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod doma  

(14.11.2005 7:54:54)
No, nechci soudit, kdo je natvrdlý, ale já otázku od Markéty naprosto jasně chápu ;o)

V původním příspěvku totiž nic o komplikacích nebylo - jenom to, že matka krvácí a dítě je podchlazené. Že matka po porodu krvácí je vcelku normální (jde o to jak hodně, že - ale o tom v příspěvku nic nebylo) a že je dítě podchlazené - no, pokud se nezahřeje, tak se není čemu divit. A asi to vyprovokovalo Markétu k dotazu, protože to je situace spíš typická pro porody doma neplánované, na které se rodiče nijak nepřipravovali. Prostě narodí se dítě, které se mělo narodit v nemocnici, tak automaticky voláme sanitku.

Každopádně ať porod doma plánovaný nebo neplánovaný, jako prevence by prospěla kvalitní předporodní příprava (co se mi matně vybavuje, tak třeba u nás na kurzu se nic neříkalo, co dělat v případě porodu doma - ať už plánovaného nebo neplánovaného - prostě se tak nějak předpokládalo, že stihneme porod v porodnici a nejlépe s epidurálem) a začlenění porodů doma do českého porodního systému. Aby se těhule nemusela bát svěřit lékaři, že by ráda rodil doma - aby lékař byl schopný těhuli poradit, kam se má obrátit (rozuměj - třeba kde se dá získat seznam PA, které k porodům dochází...), aby se o čerstvé novorozence uměli postarat i "obvodní" pediatři...

S.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod doma  

(14.11.2005 8:56:57)
Sylvo, dík, řeklas to líp než já :)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: porod doma  

(14.11.2005 8:52:44)
Aha, tak to jsme si nerozuměly. Já jem považovala za důležitější tu první otázku. A tak nějak pro lidi připravené na porod doma předpokládám víceméně vlastní transfer v případě problémů ... aspoň já bych si to tak zařídila, ale nedošlo mi, že ne každý bydlí pár minut od Bulovky a vlastní auto - moje chyba. U nás než by přijela záchranka, tak už tam skoro jsme :)

Jen mě mrzí, že nevím, ke komu mluvím, když už o mně píšeš tak pěkné věci :)
 hanka+ Lucinka 
  • 

Re: porod doma  

(13.11.2005 18:44:04)
Ano, takto mas pravdu a plne s tebou souhlasim,kdyz se stanovi presna pravidla a bude to pod dohledem porodni asistenty,tak klidne, ale bohuzel jsem jako sestra ZZS byla u jednoho porodu doma, kdy si nic nepripravili ( krome pleny na zemi) a ja pak dite zahrivala vlastnim telem, protoze bylo podchlazene,promodrale a matka krvacela a jeste se s nami tatinek hadal.No uzasna situace, nikonu bych ten stres neprala, protoze si ani matka ani otec neuvedomovali, ze to uz neni normalni porod a jde o zivot ji i tomu drobeckovi. Nastesti to dopadlo dobre pro oba. Kdyz se neco pokazi, tak je potreba porodnik nebo por.asistentka , zachranari to neumi a pak se zachranuje uz jen matka. Normalni porod odvedou, ale komplikace....... Upozornuji, ze to byli normalni lide, zadne "socky". Proto apeluji na kazdou maminku, pokud u Vas nebude porodni asistentka, tak jedte do porodnice a radsi si tam domluvte, to co chcete, aby se delo s Vami i miminkem a muzete si to i vynutit je to Vase pravo.
 Anna,osmimesticni dcera 
  • 

Re: Re: Duvod k zamysleni?Stepance 

(14.11.2005 11:10:31)
Vazne diky. Ani nevis, jak mi pomohlo, popsat cely porod. Nejak jsem za nim zavrela dvere a tesim se na ten druhy. Jen na ty doktory se divame stejne, nevim, jestli je to respekt, ale obvykle v jejich pritomnosti mlcim nebo kyvu na znameni souhlasu:o) Musim ale nevlastenecky konstatovat, ze jsem rada, ze napodruhe budu rodit ve Francii, kam jsme se po narozeni dcery prestehovali. Tady je vse snazsi, nejen porody doma...(i kdyz ceske zpravodajstvi tomu v techto dnes moc nepomaha) A jestli se jednou tvoje dcerka rozhodne stejne jako ty, doufam, ze i v Cechach budou o krok napred a bude usetrena kritiky, kterou tys podstoupit musela. Hezky den s klukama i Rozarkou. Anna a Julie
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Duvod k zamysleni?Stepance 

(15.11.2005 11:09:52)
Taky jsem se odhodlávala dvě návštěvy na gyndě požádat o neprovádění ultzvuků navíc (pro případně nedomorodky upozorňuji, že ty nutné ráda absolvuji). A ejhle, pan doktor neprojevil náznak nesouhlasu. Nebo při viróze v těhotenství jsem rovnou obvoďákovi řekla, že chci jen neschopenku, že když můžu ležet, nepotřebuji Paralen. Odsouhlasil mi to. Oni jsou taky lékaři zvyklý nám dávat léky, protože to lidi očekávají. Ale ne vždy se odvážím, už jsem vyhazovala recept na léky, které jsem nechtěla:-).
Jak dopadnu v porodnici s prosazováním svého jsem zvědavá:-). Eva
 Lenýs 
  • 

Taky jedna zkušenost 

(14.11.2005 9:21:22)
Doma mám už dvě děti a teď čekáme třetí.Při pomyšlení na porod mám smíšené pocity. První porod byl něco mezi hororem a noční můrou.Plodová voda mi praskla doma ve dvě ráno, vydali jsme se do porodnice a v 7:00 po klystýru a holení mi píchli oxytocin.Po chvíli začaly bolesti.Postupně se na mě chodili "dívat"sestřičky, lékařka...snad krom uklízečky si šáhli všichni.Po několika hodinách usoudili, že porod nepostupuje a já se neotevírám.Kapačka už nekapala,ale přímo crčela,kontrakce jsem měla několik hodin po třech minutách.Žíly na rukou mi popraskaly,tak sestra zvesela našla jednu na noze...Po delší době lékařka usoudila, že už to bude.Odpochodovala jsem na sál,kde mi přivázaly nohy a tím moje kontrakce skončily.Lékařka provedla nástřih a dvě sestry mi hupsly na břicho, čímž mojeho syna donutily přijít na svět.Neslyšela jsem ho plakat,při tom hopsnutí jsem omdlela. Ukázaly mi ho a opět jsem ho viděla až druhý den.Potom následovalo šitíčko.Trvalo to dlouho a ta jizva co mám uvnitř bolívá obzvlášť při menzes
doteď, ono se není co divit.Třicet stehů je třicet stehů.Druhý porod byl sice také vyvolaný,ale po pětiminutových kontrakcích ,které trvaly pět hodin se bez nástřihu narodila krásná holčička.Paní doktorka nezapoměla pochválit jak hezky vydržela ta jizva ,a že měla stach že to praskne a bude to muset zašívat.(byla to ta stejná lékařka co byla u mého prvního porodu)Po obou porodech jsem ovšem zažila vizity, které se skládaly ze zástupu spousty lidí,kteří se vám podívaly na prsa, břicho a důkladně do rozkroku....
Závěrem proto chci říct,že plně chápu maminky co se rozhodly a porodily nebo chtějí porodit doma.Zastávám názor,že k
tomuto rozdodnutí bývají donuceny zážitky z porodnic,z chování lékařů....
Já sama nemám odvahu rodit doma,protože manžel by to nezvládl a o žádné PA v našem okolí nevím.Komplikace mohou nasta vždy, ale důležité je jak se kvám personál nemocnice bude chovat! Znám dobře ten pocit ponížení, kdy lékaři i sestry ve vás dokáží zlomit poslední kousek lidskosti a jednají s vámi jako s kusem "masa".

Proto přeji Všem maminkám co teprve na svět svuje drobečky přivedou,aby nic podobného nezažily a svůj porod i dobu strávenou v nemocninci prožily v pohodě.
 Tereza a deti 
  • 

Tise zavidim, mate s manzelem bajecny vztah 

(14.11.2005 9:38:03)
Mimochodem pro vsechny skepticke zurivky.

Prave v zavedenych PORODNICICH byla otresne vysoka UMRTNOST rodicek na rozdil od porodu doma. Jaktoze se driv bezne jedne zene narodilo treba 13 deti.
 nicol-H 


jsi dobrá! 

(14.11.2005 16:00:48)
tak to smekám, ale pro mně, pro sraba to fakt není. já měla z porodu takový strach, že jsem uplatila svého gynekologa-porodníka, aby mně odrodil v plánovaném termínu císařským řezem a následně jsem dostávala čtyři dny protekční anestezii.taky na to ráda vzpomínám, hlavně proto, že to bylo v pohodě a NAPOROSTO BEZ BOLESTI, docela obdivuju ty mamky, co nechtějí epidurál a nebojí se rodit normálně. to se nebojíte? co ta bolest? já mám svoje miminko ráda i bez toho abych někde umírala bolestí,ale co člověk, to názor.já bych každopádně neměnila a druhé dítě se narodí taky takhle..
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: jsi dobrá! 

(14.11.2005 18:25:48)
Nocol, ale ona to vážně není tak strašná bolest. Hormonálně nabuzené tělo ji zpracuje úplně jinak než třeba bolest u zubaře, ze zranění nebo i tu pitomou menstruační. Pro mě bylo celkem snadné ji vnímat docela pozitivně, prodýchávat, pracovat s ní. Když mi o rok později rvali z dásně kořen zubu (pod čtyřmi injekcemi lokálního anestetika), řvala jsem, že chci raději zase deset hodin rodit než tam čtvrt hodiny sedět na křesle ... A myslím to úplně vážně.
 nicol-H 


Re: Re: jsi dobrá!odpoved na odpoved :-) 

(14.11.2005 19:29:14)
díky za odpověď...
třeba moje mama se o porodu dodnes nedokaze normalne bavit, jak to bylo hrozny a ponizujici...vim ze dneska je vsechno jinak, ale proste jsem nemela odvahu porodit normalne, tak jsem se z toho "vykroutila" nez se stresovat..
chtela jsem si byt jista, ze na to budu vzpominat jako na neco krasneho a normalne o tom mluvit.kazdy ma o porodu jine predstavy, ale opravdu mne dorazilo, kdyz se v minulem cisle "maminky" o porodnici ve Vrchlabi napsalo, ze se tam vyhybaji "TAKOVYM STRESUJICIM VECEM,JAKO KLYSTYRU,HOLENI A EPIDURALNI ANESTESII(!) jak tohle pro nekoho muze byt stresujici?! ja jsem to ani necitila kdyz mi ji pichali, mela jsem umrtveni i pred vpichem do patere...vedle operacniho salu kde mne operovali bylo slyset maminku z vedlejsiho salu ktera rodila normalne a s pritelem nam z toho behala po zadech husi kuze.sice mela pustenou uzasnou hudbu a mohla libovolne relaxovat na mici a koupat se, ale zvuky,ktere vydavala byly podobne tomu kdyz nekdo pomalu umira....taky jsem uvazovala,za druhe dite porodim normalne, ale nevim nevim...neumim si to predstavit a z meho okoli slycham same horory.... :-(
 Líza 


Re: Re: Re: jsi dobrá!odpoved na odpoved :-) 

(14.11.2005 20:17:04)
Horory?
Rodila jsem dvakrát, v porodnici, jednou velmi pomalu a dlouho, podruhé o hodně rychleji, v přítomnosti manžela, na oba porody vzpomínám ráda, při druhíém z nich jsem dokonce měla mimotělní zážitek, a žádné horory se nekonaly, i když jsem epidurál neměla a nechtěla.
ono možná záleží, koho se na ty porody ptáš, někdo děsí jen z principu, aby to ty ostatní přece neměly tak jednoduchý...
 Katka, Barunka 2 roky 
  • 

Re: jsi dobrá! 

(14.11.2005 19:03:24)
Tvůj příspěvek mě docela překvapil, ale jsem ráda, že tu otevřeně píšeš o svém strachu z bolesti při porodu. Myslím, že trochu se bojí každá rodička, jak to zvládne, co si o ni budou myslet lidi okolo a vůbec. Já jsem Barunku rodila asi 11 h a jak jen to šlo, odmítala jsem chemické zásahy. Nebylo to ovšem proto, že bych byla největší hrdinka, ale proto, že jsem se na to předem připravila. Odchodila jsem předporodní kurz v Brně u Jarmily KOvaříkové (10 setkání po 3h), kde jsme probraly všechno. Průběh porodu, čeho se bojíme, zda je něco trapas, jak se chovat k personálu, kdy na něj asi dát atd. K tomu jsem četla hodně o vlivu porodu na děti i matku. To všechno mě přesvědčilo, že porod není nebo nemusí být jenom utrpení. Je to brána do nové fáze života. Ty sama o sobě mnoho zjistíš, co vydržíš, co už ne. Pro mě bylo důležité vědět, že jsem to dokázala. Pomáhal mi manžel a v konečné fázi i 3 asistentky a když slábly kontrakce tak i Oxytocin. Tak jsem to ale nechtěla! Nakonec jsem byla i tak ráda, že mám ten zážitek, že to šlo rodit skoro normálně.A navíc jsem byla u vytržení z našeho miminka, takže všechna bolest a šití a vůbec bylo hned zapomenuto. A ještě tu chci pochválit personál v Brně na Obilňáku. I když jsem jim tam donesl porodní plán, ze kterého asi bylo jasné, že nic než přirozený porod nechci a možná jsem dost trhlá, nehnuly ani brvou a jednaly velmi nápomocně.
Asi záleží na prahu bolesti, který každý má a na tom, jak bolest prožívá. Určitě se na tom dá trochu pracovat a myslím, že společný zážitek porodu stojí za to. Chce to ztratit všechny zábrany a nechat to ze sebe vyjít (myslím bolest). Pomůže ti to v určitém směru dozrát.
Zdraví Katka
 Eva K 
  • 

bolest 

(15.11.2005 11:28:16)
Mě první porod teprve čeká. Ale nevnímám to jako bolestivý zážitek, spíš jako pořádnou fušku:-). Asi záleží koho máš v okolí, mě holky říkali "čekala jsem, že to bude horší", "nejhorší bylo šití, zapomněla jsem požádat o lok.umrtvení", máma: "kdyby to bylo tak strašné, tak to příroda zařídí jinak", "příští týden budu rodit, takže cvičit nepřijdu", "mrzí mě, že jsem TO neviděla", "šáhla jsem si na hlavičku, když byla na půl venku, byla taková měkoučká". Když mají ženský čas sahat mimču na hlavu, nemůžou zase tak trpět, co?:-))
Jedna moje kámoška si hned po porodu došla sama do sprchy a byl to pro ni "nabíjející zážitek". Pokud v tobě přeci jen zvítězí strach, uvaž možná epidurál, menší zlo než zbytečný císař. Ale jak myslíš.
Zkus si přečíst více knih, zajít do mateřského centra, když víš, proč se co děje, víš jak si ulevit, jde to lépe. Já chodím do www.materstvi.cz a tam mluví o porodu velmi hezky a berou ho tak hezky automaticky, že mě zbytky strachu přešly:-).
Když budeš očekáváš bolest, přivoláš si ji. Eva
 Heda 
  • 

Re: bolest 

(18.11.2005 10:42:24)
Evo, v některém z předchozích příspěvků jsi napsala, že hledáš porodnici v okrese Přerov (předpokládám na Moravě). Jsem z Olomouce a 2x jsem rodila v Přerově (1995 a 2001), ještě ve staré porodnici. U obou porodů jsem měla svého doktora, dr.Miloslava Zdražila, ordinuje na Kopaninách. Ani jednou nástřih, žádná medikace - jen po porodu na vypuzení placenty, přítmí, klid, vtipkování doktora s manželem :-) Moc ráda na to vzpomínám, fakt. Zkus se na něj obrátit.
 Heda 
  • 

Re: Re: bolest 

(18.11.2005 10:47:32)
Pardon, doktor Zdráhal, ne Zdražil!
 Eva K 
  • 

Re: bolest 

(25.11.2005 12:03:19)
Na přerovskou porodnici mám informaci od obvodní lékařky, že tam preferují vedené porody a léky. Asi záleží na doktorovi, jako jinde. Díky. Eva
 Blanka, dcera 11. měsíců 
  • 

Neodsuzuji,co jsem sama nezažila 

(14.11.2005 20:23:55)
Ahoj "rodičky v porodnici",
možná je pro někoho porod doma "hazard se zdravím",ale já Štěpánku moc obdivuji a fandím jí i dalším maminám rozhodnutým rodit doma, v klidu, v pohodě, bez stresů, medikamentů, světel, rámusu na chodbě apod.

A jak to bylo dříve? Naše babičky, prababičky...ty rodily jedině doma. To bychom tady nebyly.
Musím říct,že jsme také chtěli spolu s manželem porodit naše první dítě doma. Stres z porodnice mě provázel celým těhotenstvím. Ale pak jsem se bála,že když to je poprvé, tak nevím,jak to probíhá, že bych to asi nezvládla.Takže jsem rodila v porodnici.
Nevím,jestli své další dítě budu chtít přivézt na svět tam,kde je nám nejlíp, tedy doma. Ráda bych. Ale sama s manželem bych si na to asi netroufla, když tak jedině za přítomnosti nějaké porodní asistentky. Každopádně to neodsuzuji a nepovažuji za krok zpět. Naopak.
Zdraví Blanka
 10.5Libik12 


Re: Neodsuzuji,co jsem sama nezažila 

(14.11.2005 22:51:35)
A já si myslím, že to my ,porodnicové rodky, ani tak neodsuzujeme. A chtěla bych k tomu všemu ještě naposled říct, že porod je porod a je-li ženská připravena ho přijmout a prožít, tak to dokáže i v té porodnici. Samozřejmě, že zdravotnictví je trošinku legračně organizováno. Já jsem například nechápala, jak to, že ve 41+2tt ještě mohu lítat po světě s tím, že mě lékař viděl před 10 dny(byly v tom 2 víkendy a nakonec se dítě narodilo poslední minuty svobody), zato pokud budu-li 41+3tt, již musím být hospitalizována:). Ale základem je přece dobrá kontrakce a s tou zůstanete samy nakonec kdekoliv.
Trošku to vypadá ,že to doma nebolí, zatímco v porodnici je to strašné. A to si myslím, že je mýtus.Já jsem při svém porodu velmi souhlasila se svým tělem a celkem mi bylo jasné co a jak se děje a bude dít, byl v tom klid, i když tam měli nějaký nerez nástroje a v jednu chvíli to tam bylo jak na promenádě:)No a pak se narodila malá zamotaná ze všech stran, což mě překvapilo,ale vzhledem k tomu, že nade mnou pracovaly 3 páry rukou, zabrečela dřív, než jsem se stačila leknout. Tož tak,ale nic z toho nevyplývá.
Děkuji Aidě za gratulaci a autorce přeji hodně štěstí a ať Vám mimčo roste.
 Pavla, 2 kluci 
  • 

porod doma 

(15.11.2005 10:11:48)
Nikdy bych doma nerodila - je to hazard pro dítě i pro matku. Když už by nastaly jakékoliv komplikace nemuselo by se to do nemocnice stihnout. Nevím co byste říkala potom.
Jinak je to ale pouze vaše rozhodnutí a buďte šťastná že to takhle dopadlo.
Můj první syn měl po narození silnou žloutenku kdyby nebyl v nemocnici mohlo dojít i k poškození mozku a druhého mi museli porod vyvolat protože si přilehával pupeční šňůru a přestávalo mu tlouct srdíčko takže jsem ráda že jsem byla v porodnici.
měla jsem možná větší štěstí na porodnici i personál.
První porod jsem si "řídila" sama nikdo mi nic nenutil nedával - takže balon,sprcha, vana - měla jsem sebou svoji hudbu - žádný problém, u druhého syna jsem musela být napojená na monitoru aby se hlídalo srdíčko, nakonec jsem si odskočila na pár minut do sprchy zahopsat na balon a byl za chvíli venku - málem v té sprše.
Záleží na každé mamince jak se rozhodne, ale myslím že v dnešní době je lepší když miminko prohlédne lékař a maminku taky.Je to ale věc nározu a zkušenosti.
 Oběnický 
  • 

Re: porod doma 

(17.11.2005 23:16:11)
Podle čeho jste poznala, že měl přilehlou pupeční šňůru?
Pokud by se narodil doma s novorozeneckou žloutenkou - jaké by byly následky?
 markéta 
  • 

epidurál 

(16.11.2005 15:47:22)
Co já vím, tak správně podaný epidurál tlumí pouze bolest, nikoliv stahy. Když chceš, aby se objektivně psalo o porodech doma, měla bys objektivně psát i o porodech v porodnici.
 Štěpánka 
  • 

Re: epidurál 

(17.11.2005 13:34:08)
Já mám poněkud jiné informace, které jsem získala z knihy H.Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu těhotenství a přirozenému porodu.
 Pavlina 2 dcerky 
  • 

Pro Martina 

(16.11.2005 17:34:38)
Milý Martine.Nebudu tu hodnotit zda je lepší rodit doma nebo v porodnici.To si musí každá z nás srovnat v hlavě sama a osobně Štěpánce závidím ,že si to mohla dovolit.Já bohužel ze zdravotních důvodů ne. Spíš mě pobouřily tvoje příspěvky.Pokud si zdravotník a navíc porodník jak se zde prezentuješ tak jsem ráda ,že jsem tě při svých porodech nepotkala.Nazývat tu ostatní diskutujíci jako "sračky","blbá" a tak dále je nehorázně sprosté od lékaře. Jen proto.že mají na věc odlišný názor. Nechci vidět jak se musíš vyjadřovat při samotném porodu. Tvé tvrzení ,že rodit v porodnici je nebezbečné je přinejmenším směšné.Pokud si opravdu lékař tak by si musel vědět,že rodit doma si může dovolit opravdu jen naprosto zdravá žena. Co takové astmatičky,ženy s cukrovkou nemocí srdce,ženy s onemocněním krve? Chceš říct ,že i ony to zvládnou doma lépe než v porodnici? Myslím si,že nejsi žádný doktor a porod si viděl leda tak v televizi a si jen obyčejný hulvát co si potřeboval nějak ukrátit čas. Paní Štěpánce gratuluji k miminku a přeji mnoho zdraví a štěstí. Její porod neodsuzuji a závidím ji ,že si ho mohla doma užít. Věřím ,že to musí být neskutečně krásný zážitek.Já jsem to štěstí neměla a takto riskovat jsem si dovolit nemohla.
 Šárka, Šimon, 10.8.2005 
  • 

Krásné 

(16.11.2005 20:47:55)
Ten článek je tak krásný, že mi to úplně vehnalo slzy do očí. Úplně jsem uviděla sama sebe ve své posteli s dalším miminkem a se Šimonem pobíhajícím kolem :o) Ale sama bez porodní asistentky bych si na to netroufla. Musí to být ale úžasné, když to jde doma...
 Štěpánka 
  • 

Re: Krásné 

(17.11.2005 13:30:11)
Máš pravdu, je to krásné, když je to doma. Já jsem porodní asistentku neměla proto, že jsem rodila na poč. roku 2003 a to se na všude hovořilo o tom, jak mají od 1.1.2003 porodní asistentky zakázány asistovat u porodů doma, měla jsem proto obavy nějakou kontaktovat (kontakty jsem měla) abych někoho neuvedla do problémů.
Navíc jsem předpokládala, že zůstanu doma s manželem tak dlouho, jak to bude možné a dokud to budu zvládat, 100%-ně jsem si nevěřila, že to zvládnu, měla jsem představu, že když nebude porod medikamenty "popoháněn" tak jako ty mé dva předchozí, tak že budu rodit asi hodně dlouho a že to bude hodně vyčerpávající. Po porodu jsem si uvědomila, že jsem si na porodnici ani nevzpomněla, natolik jsem se cítila vpohodě. O manželovi jsem nepochybovala, ten má zdravotnický kurz (díky svému zaměstnání, je hasič), navíc se dovzdělal v CAPu a na záchrance to také konzultoval osobně s lékařem, navíc s Příbramskou porodnicí měl dohodnuté, že nám zkontrolují placentu, což mu jeden z lékařů sice nejdříve přislíbil, ale posléze se v Příbramském tisku začaly objevovat články o tom, jak je místní porodnice vybavená a vstřícná.... a jak jsou porody doma strašně rizikové) nakonec jsme tam s placentou ani nejeli, asi by nám ji ani nezkontrolovali, nechtěli vidět ani Rozárku.
V současnosti chodí porodní asistentky k porodům doma běžně, není jich moc (domácích porodů), ale začínají se rozbíhat. Podotýkám, že pro porod doma jsou přísná kriteria!!!!! Letos v srpnu porodila svou druhou dceru (první v porodnici) moje švagrová. Kromě svého gynekologa navštěvovala během těhotenství navíc porodní asistentku a ta jí přijela "odrodit" k nim domů a také si to nemůže vynachválit, bohužel tuto službu žádná zdravotní pojišťovna nehradí (švagrová obvolala všechny ZP), musí si ji rodička zaplatit ze svého.
Přeju tvému miminku hodně zdraví, a tobě, než znovu otěhotníš, aby byla situace v českém porodnictví trošku příznivěji nakloněna maminkám a miminkům.
 Šárka, Šimon, 10.8.2005 
  • 

Re: Re: Krásné 

(21.11.2005 17:32:37)
Ahoj, neboj, já se doma rodit nechystám :o) Můj manžel by mě asi ani moc nepodpořil, navíc vím, že by určitě zmatkoval, není takový kliďas. Porodnice se sice mění, ale strááášně pomalu. Je to hlavně o lidech a to je největší problém. Já jsem v srpnu chtěla do CAPu, ale v červnu mi ho zavřeli... Z nějakých důvodů bohužel nikdy nikde dlouho CAP nevydrží :o(
 Eva K 
  • 

Cap 

(29.11.2005 13:49:44)
Prý ho znovu otevřou v Krči v lednu. To už ti asi nebude na nic, co?
Na Bulovce je místo toho Family, ale bude to stát 4000 a pravděpodobně tam budou porody vést PA z bulovské porodnice, jen prostředí bude asi lepší. A ty PA z toho nejsou nadšené, takže jeji přístup k rodičkám tam nemá úplně správný základ. Eva
 Šárka, Šimon, 10.8.2005 
  • 

Krásné 

(16.11.2005 20:48:45)
Ten článek je tak krásný, že mi to úplně vehnalo slzy do očí. Úplně jsem uviděla sama sebe ve své posteli s dalším miminkem a se Šimonem pobíhajícím kolem :o) Ale sama bez porodní asistentky bych si na to netroufla. Musí to být ale úžasné, když to jde doma...
 Channah  
  • 

Blahopřeji ke krásným dětem 

(21.11.2005 22:07:38)
Dobrý den,
tentokrát jsem ke svému údivu nenašla k tomuto článku žádnou diskusi... Asi příznivci i odpůrci domácích porodů vystříleli své názory už u některého předešlého článku... Anebo jsem se špatně dívala.

Každopádně já Vám chci poděkovat za moc pěkný článek, měla jsem z něj radost a hezký pocit ještě dlouhou dobu poté. Je moc fajn, že jste si počátek života Rozárky tak pěkně prožila a že na něj ráda vzpomínáte.

Já jsem své 2 děti rodila téměř přirozenou cestou v porodnici, sama bych se k porodu doma neodvážila, kdyby nastaly nějaké komplikace. Když jsem si četla článek z 18.11. "Jak jsme nedojeli do Vrchlabí", tak tam právě došlo k tomu, čeho se hrozili po narození Rozárky Vaši sousedé a známí - a to totiž k "omotání pupeční šňůry kolem krčíčku"... A tehdy bylo asi fajn, že tam byl doktor. Možná by bleskově šňůru odmotal i manžel, nevím, a neodvažuji se posuzovat. Ale pro tyto možnosti já jsem právě rodila v porodnici, i když naprosto chápu, proč chtějí maminky rodit doma. Je to přirozené a dřív to nebylo jinak. A teď má už každý naštěstí zase na výběr.

Takže ještě jednou, blahopřeji ke krásné rodině a báječným dětem, o kterých umíte tak pěkně psát. Ať Vám dělají jen radost!
Zdravím,
Channah + František 2 roky a Markétka 5 měsíců
 Pavlina Winn 
  • 

Porod doma? Ano ci ne? 

(2.12.2005 18:09:39)
Rada bych reagovala na clanek Stepanky, ktera vylicila sve zazitky s porodem svych krasnych tri deti.

Musim se priznat, ze jsem Stepancina sestrenice, a o tom ze se jim Rozarka narodila doma jsem se dozvedela v den kdy se jim narodila. Tenkrat na tuto udalost byly moje reakce ponekud smisene, na jednu stranu jsem je naprosto obdivovala jak to skvele zvladli, ale na druhou stranu jsem si rikala ze to jsou blazni blaznivi, co kdyby se to vymklo z rukou a neco hrozneho se pri tom stalo.

Ze Stepancina clanku o porodu jejich dvou predchozich deti ( dva krasni kluci - s jednim uz zacina "mlatit" puberta a druhy je moc kouzelny rozumbrada) jsem byla ponekud rozcarovana, jelikoz jsem o jejim zazitku z porodnice naprosto nic nevedela. Stepanka popisuje tyto dva porody jako jedny z nejhorsich zazitku a radeji by na tyto dve udalosti zapomela a samozrejme pravem porod v nemocnici dost kritizuje.
Ja ale osobne mam nazor trosku jiny a ne se vsim co Stepanka ve svem clanku popisuje souhlasim. Ja sama jsem rodila v porodnici a musim se priznat, ze samotny porod byl tim nejkrasnejsim zazitkem v mem zivote a svoji zkusenost s porodem v nemocnici bych nemenila ani za milion! Jsem pysnou maminkou krasneho kloucka, ktery se mi narodil v Coventry, coz je nekolikamilionove mesto ve stredni Anglii, kde s manzelem bydlime. Mozna je to tim, ze tady je pristup k tehulkam a celemu porodu odlisny, a nebo proste ze Stepanka mela na porodnici a cely personal velikou smulu. Verim tomu, ze ale i do Cech uz dorazila osveta ze tehotenstvi neni nemoc, ale krasny stav ze ktereho se vyklube novy nadherny tvorecek. Tady v Anglii se o nastavajici maminky staraji takzvane "Midwife", coz v prekladu znamena neco jako "Porodni Asistentka". K ni se chodi na veskere prohlidky a taky pro veskerou radu ci pripravu na porod. Pri prvni navsteve se vas hned zeptaji, zda chcete rodit doma ci v porodnici a od toho se pak odviji veskera pece. Pokud chce nastavajici maminka rodit doma, tak pokud chce, tak muze navstevovat specialni kurzy, kde ji na porod doma pripravi. V Anglii je porod doma naprosto bezny, 3% deti se narodi doma a soucasna vlada tento trend velice podporuje a chtela by dosahnout az 20%. Coz vlastne znamena, ze 20 deti ze 100 se narodi doma. Ja sama bydlim ve meste ktere ma asi 20 tis obyvatel a procento narozenych deti doma je tady dost vysoke, az 10%. Je to dane tim, ze na 20 tisic obyvatel tady mame tym vybornych Porodnich Asistentek ( je jich tu asi 10), ktere drzi 24 hodinovou sluzbu. No a kdyz nejaka nastavajici maminka zacne rodit a chce rodit doma, tak jim zavolaji, porodni asistentka prijede k rodicce domu, pokud tatinek sam nezvlada a nebo uz proste nemuze tak pomuze odrodit, pomuze odstrihnout pupecni snuru, pak pomuze mamince do vany ci sprchy a jeste potom asi 3 - 4 hodiny po porodu s maminkou pocka, kdyby se nahodou vyskytly nejake poporodni komplikace a nebo proste jenom pripravi vycerpanym novopecenym rodicum neco k snedku a take poradi s kojenim a nebo pripravi prvni flasku, to zalezi na tom jak je mimco krmene. Druhy den prijede lekar aby mimco zkontroval jestli ma vsechno tak jak ma byt a taky aby se vedelo kolik vazi a meri. Proste vse naprosto prirozene.

Ja se rozhodla rodit v porodnici ( pred 3 mesici), jednak proto ze je to moje prvni, ale hlavne take proto, ze mi plodova voda odtekla ve 28.tydnu tehotenstvi a pak se porod samovolne ve 31.tydnu spustil a tak jsem byla rada ze v te porodnici jsem. Pristup v porodnicich je tady k nastavajicim maminkam bajecny. Opet vas rodi jenom Porodni Asistentka, hned na zacatku se vas zepta jestli chcete nejakou pomoc ulevit od bolesti a pokud chcete, tak si samy muzete vybrat jakou a pokud nechcete, tak to naprosto respektuji. Pri celem porodu vas naprosto respektuji a nechavaji to na vas, abyste se rozhodly co a jak chcete delat. Pokud chcete na mic, muzete na mic, pokud chcete do vany, muzete do vany, pokud chcete skakat ci behat po pokoji, klidne si behejte ci skakejte, pokud chcete poslouchat radio, klidne si ho poslouchejte... Proste se respektuje veskere prani rodicky. Tady to nazyvaji "Aktivni porod". Rodicka ma tak veskerou kontrolu nad celym porodem a porodni Asistentka je tam jenom od toho, aby proste jenom asistovala a nebo zasahla kdyby nastaly nejake komplikace. Tatinek ci partner je u porodu naprostou samozrejmosti a nemusi se za to extra platit. Je to naprostou samozrejmosti ze si k porodu pozvete nekoho s kym se dobre citite a chcete aby tam byl s vami. Na pokoji hraje hudba, svetla jsou ztlumena tak jak si prijete, Porodni Asistentka obcas uvari ustrasenemu nastavajicimu tatinkovi caj ci kavu a prida k tomu nejakou tu susenku, aby tam neomdlel kdyby ho nahodou bylo potreba. Maminka sice dovoleno jist ci pit nema ( kdyby se nahodou vyskytly komplikace a bylo potreba cisarskeho rezu), ale urcite se mnou budete souhlasit, ze maloktera z nas mela pri kontrakcich chut na jidlo. Ja sama jsem bohuzel moc aktivni pri porodu byt nemohla, jelikoz jsem rodila 9 tynu predcasne a tak jsem mela okolo bricha pas napojeny na monitor, ktery zaznamenaval srdicko miminka, coz bylo velice dulezite, jelikoz ten tvorecek ve me byl jeste moc malinkaty na to aby zvladnul vse tak jako donosene deti. A tak jsem se moc hybat nemohla, protoze se nam pri kazdem pohybu ztracel signal. Ale i pres fakt, ze jsem rodila 9 tydnu predcasne, tak bylo vse naprosto prirozene, zadna uleva od bolesti ( zadnou jsem nechtela), zadne vnitrni vysetreni, kapacka ci dalsi urychlovaci pripravky, proste uplne prirozeny porod, prosla jsem si 6 hodinama ukrutnych kontrakci pri kterych jsem pokazde vyhodila i to co jsem nesnedla a pak uz jsem svou statecnost vycerpanosti vzdala a sama pozadala porodni asistentku aby se podivala jak uz jsem daleko, ze uz dal nemuzu. Ona ale na to, ze to nedelaji, ze tlukot srdicka toho mrnouska je naprosto v poradku a takze se divat nebude, jelikoz je to zasah do prirozeneho porodu a ze se to proste u nich v nemocnici nedela. Ja ji ale poprosila at se opravdu podiva, jelikoz bych chtela Epiduralku a tak jestli je jeste na ni cas. Po prohlidce asistentka zkonstatovala, ze me ceka jeste nejmin nekolik hodin a tak jestli tu Epiduralku opravdu chci tak ji muzu dostat. Zavolali jsme doktora, ten mi ji vpichnul, ale nez jsem mela sanci si znovu lehnout ( pri vpichani jem musela sedet se hrbetem skrcenym jako kocka) tak se maly zacal drat na svet a behem 20 minut po Epiduralce byl na svete. Nevim jestli je to tim, ze mi injekce jeste nezacala zabirat a nebo tim jak Epiduralka ucinkuje, ale verte mi, ze jsem naprosto vse citila, kdy a jak zacit tlacit, to jak uz se dere na svet, proste uplne vsechno a vubec me nijak ta injekce neosidila od toho abych vse prozila se vsim vsudy. Kdyz uz se maly dral na svet, tak porodni asistentka zavolala tym doktoru ( do teto doby tam byla se mnou a manzelem sama, jelikoz vse probihalo naprosto v poradku), ti ho ihned jak se narodil od nas prevzali jelikoz tam bylo nebezpeci ze nebude sam dychat ( 9 tydnu predcasne)a dalsi komplikace ktere se vyskytuji u predcasne narozenych deti. Po par minutach mi maleho ukazali, ten na me otevrel ocicka ja mu dala pusinku a pak ho odvezli na intenzivni jednotku do inkubatoru. Tam zustal jenom pul dne, a jelikoz to byl pasak a dychal sam a vse mel v poradku ( jenom byl proste 9 tydnu predcasny a vazil pouhych 1.86 kg), tak ho premistili jenom na " Specialni detskou jednotku", kde byl v inkubatoru, aby se jeste trosicku "dopekl", jak tam sestricky zertuji. Me po porodu bohuzel museli vzit na sal, jelikoz mi nevysla placenta, to probehlo naprosto bez komplikaci, a pote se o me porodni asistentka starala do te doby nez jsem mohla zase hybat nohama ( jelikoz jsem na tu operaci mela spodni cas tela lokalne umrtvenou), prinesla mi obed, uvarila caj a pak me na voziku odvezla k memu synovi, ktereho jsem od porodu nevidela , ale ona se na nej prubezne chodila divat a hlasila mi veskere novinky. Pak jsem jeste v nemocnici zustala cely tyden, abych to k malemu nemela daleko a taky z toho duvodu abych se trosku zotavila. Veskera pece pri porodu a po porodu byla naprosto uzasna a pokud nam stesti v budoucnu bude prat ( a taky pokud hlavne seberu odvahu ze strachu o dalsim predcasnem mimcu), tak budu urcite zase rodit v porodnici.
Pri normalnim donosenem diteti muzeme maminka zustat v nemocnici az tyden, podud si to preje, pokud chce ale jit druhy den domu, tak muze jit. Ihned nato jak se prijde z porodnice domu, tak se na vas opet prijde podivat Porodni Asistentka, aby zjistila jestli vam ci miminku neco nechybi. Pote chodi kazdy den po dobu 10 dni a pote od ni peci o maminku a miminko prevezme "Zdravotni Asistentka", ktera vas navstevuje jednou tydne po dobu 4 - 6 tydnu, aby miminko zvazila, zmerila a poradila co a jak, pomuze, poradi, proste veskera pece u vas doma aniz byste se musela s novorozenetem nekam kodrcat autem.

Jenom na zaver, melemu jsme dali jmeno Daniel ( tatinek ho vymyslel zatimco ja byla na sale, jelikoz jsme meli vybrana tri jmena pro holcicku ale zadne pro kluka a kdyz me ze salu privezli zpatky na pokoj, tak mi manzel s usulenym usmevem na tvari povida, ze mu dal jmeno Daniel, jestli pry mi to nevadi... Ja se na nej jenom usmala a povidam mu, ze je to to nejhezci jmeno pod Sluncem) jsou mu ted uz 3 mesice, je naprosto v poradku a uz vazi 4.5 kg!

Tak toto byl muj zazitek s porodem v nemocnici a ja verim tomu, ze ne vsechny porodnice v Cechach jsou tak hrozne a ze pristup doktoru a personalu je taky kvalitni a ze se casem urcite jeste zlepsi, a urcite neni fer hazet vsechny porodnice na jednu hromadu a strasit nastavajici maminky ze tam na ne caka jenom to nejhorsi.

A pokud se nekdo rozhodne rodit doma, tak by to melo byt jak doktory tak soucasnou vladou podporovane, protoze co si budeme nalhavat, stat na tom usetri spoustu penez, ale hlavne nastavajici maminky nebudou muset mit strach z nemocnice a budou moci rodit v prostredi ktere znaji a kde se citi v bezpeci. A hlavne by melo byt dostatek porodnich asistentek, ktere by s domacim porodem pomohli a poradili co a jak.

Hodne stesti,


Pavlina Winn
 Čekatel na smazání 


.... 

(6.12.2005 15:57:14)
Co na to říct, snad jen že gratuluji :) Za sebe můžu jen říct že jsem rád že jsme takhle neriskovali. Rodit totiž doma tak o ně asi přijdu protože prcek musel jít ven akutním císařem neb se začal ztrácet po 20 hodinovém porodu, kdy se manželka pomalu otvírala. Nechť jste všichní zdraví a rozárka má na co vzpomínat .)
 Alena + 2dcery 
  • 

měla jste štěstí 

(13.12.2005 16:01:19)
Opravdu jste měla štěstí, jak vám vyšel porod doma. Já bych ale tento krok po svých zkušenostech nikdy neudělala! Po úplně bezproblémovém těhotenství a začátku porodu, bohužel došlo k tomu, že se dítě "zaseklo" a nemohlo normálně ven - není to ovšem poznat - pouze najednou na monitorování bylo zle. V případě, že by ihned nedali celkovou anestezii a císaře, tak mé dítě nebylo v pořádku a možná ani já, nevim.. Takže, ať se každá rozhodne, ale doktora poblíž je opravdu fajn mít.
 Peťa,Sárinka 5 let 
  • 

Nevím,nevím... 

(1.3.2006 11:27:29)
Dobrý den,
přečetla jsem si pozorně článek p.Štěpánky a musím konstatovat,že z něj mám velmi smíšené pocity...Upřímně řečeno,velmi mne překvapila reakce jejího muže na přicházející porod.Asi by mi jako ženě v takovéto situaci přišlo velmi líto(u těhotných,natož rodících,žen bývá přecitlivělost velmi častým jevem!!!),že můj muž si v práci čte,doma usne a já prožívám tak bolestivé a přitom krásné chvíle naprosto sama..ač doma!!!Narození dítěte přece není jen o tom jediném okamžiku,ale celý proces je nesmírně důležitý...Ale dobrá,to je věc názoru...
Jinak k porodu doma,napsalo se tu mnohé,já osobně jsem rodila v porodnici a musím s politováním říct,že ač byl porod rychlý a bez komplikací,tak vrchní sestra,která mě celou dobu chodila "obkoukávat" byla přinejmenším velmi nepříjemná!!!Poznámky typu "Když jste TO dělali,tak to nebolelo??" nebo "Neřvěte tady" (podotýkám rodila jsem v noci a ráno byly ženy na pokojích překvapeny,že někdo nový přibyl!!)mi přišly velmi nevhodné a opravdu velmi ovlivnily náš následující pobyt v porodnici.Dnes už bych se nebála a od plic jí i v takovéto chvíli poslala do patřičných míst!!!
Ale i tak,rodit doma bych se neodvážila!!!!
Jen přeji všem,které se tak rozhodnou,ať z tohoto rozhodnutí mají jen ty nejkrásnější vzpomínky!!!
Bolí nás to všechny stejně(téměř),tak ať už nás pak čeká jen radost ze zdravých mimi,batolat,předškoláků,školáků,puberťáků...atd...
pa a všem přeji hodně zdraví a štěstí,ať už se rozhodnou jakkoli:-)
Petra
 Mertim 
  • 

Re: Nevím,nevím... 

(19.9.2006 12:53:46)
Jsi sračka
 Jana Nová 
  • 

Je to dobře 

(19.9.2006 12:56:48)
Jsem ráda, že jsi rodila doma. Já jsem taky chtěla, ale můj manžel na to nebyl. Dodneska nás to mrzi.
Z nemocnice mám dítě poškozené....
Nikdy neroďte v nemocnici!
 Katarína Kubišová 
  • 

Prosba na autorku článku 

(29.3.2006 10:58:09)
Milá Štěpánka,

chcela by som Vás poprosiť, či by ste neboli ochotná vyplniť dotazník, týkajúci sa priebehu Vášho pôrodu a pocitov z neho. Potrebujem to pre študentku Lekárskej fakulty v Martine, ktorá robí bakalársku prácu o emocionálnom prežívaní pôrodu. V nej porovnáva prežívanie pôrodu v klasickej polohe s niektorou alternatívnou polohou. Máme už dostatok skúseností od žien, ktoré rodili klasickým spôsobom, ale chýbajú nám skúsenosti žien, ktoré mali možnosť zvoliť si alternatívnu polohu. Preto by nám vyplnenie nášho dotazníka veľmi pomohlo. Ak by ste boli ochotná, prosím skontaktujte sa so mnou na mailovej adrese: katarina.kubisova@nrsr.sk
Vopred Vám ďakujem.
 Kamila Zdravotní sestra 
  • 

to koukám 

(26.10.2006 20:34:45)
No..ne že bych Vás chtěla nějak napadat, ale jste docela blázni..existuje tolik komplikací, které by někdy ani zdravotník s klidnou hlavou jentak nezvládl a Vy si klině rodíte doma.. Někdy je doopravdy lepší nevědět...Ale máte můj obdiv! Kamila
 Karin80 


Re: to koukám 

(13.1.2007 18:35:18)
Já jsem taky zdravotník a svým způsobem je chápu... On zdravotník má při každé příležitosti hlavu plnou všech možných komplikací a rizik, pořád se mu honí hlavou, co všechno se může stát (byť jsou ty komplikace často velmi vzácné) a to určitě nepřispívá k duševní pohodě, která je při porodu tolik žádoucí... Kdyby se při tom porodu dívala na věc jako zdravotník, tak by určitě měla i strach a ten porod by asi tak hladce neproběhl.

Já osobně bych sice doma rodit nechtěla, alespoň určitě ne první dítě, ale ctím svobodu volby a respektuji právo každého jedince na sebeurčení.

V České republice lze bohužel "oficiálně" rodit pouze v ústavní péči. Pokud se někdo rozhodně rodit doma, pak skutečně podstupuje určité riziko, protože tady k tomu prostě dosud nebyly vytvořeny vhodné podmínky. A jak se mi zdá, tak v dohledné době asi nebudou.

Jinak pokud jde o ten článek, tak z toho mám moc příjemný pocit, tak spokojené vyprávění o porodu jsem snad ještě nečetla, z těch řádků přímo vyzařuje pohoda a klid; tady byl porod skutečně radostným zážitkem a důstojným uvítáním nového tvorečka na svět... Kéž by se takhle pohodově a příjemně dalo jednou rodit i v porodnicích...
 Karin80 


Re: to koukám 

(13.1.2007 18:35:32)
Já jsem taky zdravotník a svým způsobem je chápu... On zdravotník má při každé příležitosti hlavu plnou všech možných komplikací a rizik, pořád se mu honí hlavou, co všechno se může stát (byť jsou ty komplikace často velmi vzácné) a to určitě nepřispívá k duševní pohodě, která je při porodu tolik žádoucí... Kdyby se při tom porodu dívala na věc jako zdravotník, tak by určitě měla i strach a ten porod by asi tak hladce neproběhl.

Já osobně bych sice doma rodit nechtěla, alespoň určitě ne první dítě, ale ctím svobodu volby a respektuji právo každého jedince na sebeurčení.

V České republice lze bohužel "oficiálně" rodit pouze v ústavní péči. Pokud se někdo rozhodně rodit doma, pak skutečně podstupuje určité riziko, protože tady k tomu prostě dosud nebyly vytvořeny vhodné podmínky. A jak se mi zdá, tak v dohledné době asi nebudou.

Jinak pokud jde o ten článek, tak z toho mám moc příjemný pocit, tak spokojené vyprávění o porodu jsem snad ještě nečetla, z těch řádků přímo vyzařuje pohoda a klid; tady byl porod skutečně radostným zážitkem a důstojným uvítáním nového tvorečka na svět... Kéž by se takhle pohodově a příjemně dalo jednou rodit i v porodnicích...
 Alena (8týden těhotenství) 
  • 

úžasné 

(8.6.2007 0:09:38)
Váš článek jsem četla s velikým nadšením. Opravdu Vám ze srdce gratuluji a závidím nádherný zážitek. Vaše dcera Vám tom v životě vrátí nesčetněkrát.
Je mi 31 let a čekám své první miminko. Zajímám se o přirozené porody a vůbec o vše co je alternativou společné. Čínská medicína, joga, terapie a další. Do rukou se mi dostala stejná kniha "Nová doba porodní" je skvělá. Myslím, že vše je tam skvěle napsáno. Dnešní doba vše změnila. Porod je přizpůsoben lékařům a ne rodičkám. A veškeré informace všechny straší. Jsme stále zastrašovány různými komlikacemi. Já pevně doufám, že náš porod proběhne ve stejném stylu jako váš. Bohužel jsem v Irsku a ještě nejsem o průběhu těhotenství obeznámena. Je to tu s doktorem složité. nemají gynekology, chodí se k obvodnímu doktoru, který vás pak pošle do nemocnice. Pokud bych chtěla rodit doma, musela bych zde zapltit poměrně velkou částku. Je to ale mé první miminko a jsem cvičitelka, sice fit, ale mé bříško bylo samý sval. Proto bych si chtěla být jistá, že miminku neublížím.
Ještě jednou Vám děkuji za krásný článek.
Alena Nejedla
 Veronika Studničná-2 synové a 9 týden.teh. 
  • 

Slzy v očích. 

(9.11.2007 9:04:14)
Ahojky Štěpánko,po pořečtení Tvého článku se mi vehnali slzy do očí ve chvíli kdy píšeš jak synek se šel ráno vyčůrat a viděl Tě s Rozárkou v posteli,musí to být naprosto ůžasný pocit a já bych dyly nevím co za to,mít možnost takového zážitku,jsem ted opět těhotná v 9 týdnu a kluci jsou naprosto ůžasní,pomáhají mi a pořád se ptají kdy poznáme jestli budou mít sestřičku,tolik by ji chtěli.Doufám že ji dostanou a jestli to na konec bude bráška,tak prý budou mít dalšího piráta na jejich lodi.Díky za krásný článek a Rozárce i Vám přeji mnoho zdraví,pohody a radosti.Veronika
 Veronika 
  • 

Slzy v očích 

(9.11.2007 9:13:29)
Ahoj ŠTĚPÁNKO,teda musím říct že to bylo ůžasné čtení,slzy mi vyběhli ve chvíli kdy píšeš že synek se šel ráno vyčůrat a viděl Tě s Rozárkou v posteli,to mě dostalo.Jsem maminkou dvou klučinů 8 a 6 let,ted jsem opšt konečně těhotná a kluci se pořád ptají kdy už se pozná jestli budou mít sestřičku,a jak budou vozit kočárek atd.Díky za tak ůžasné čtení a přeju Vám všem hodně štěstí zdraví a pohody.Veronika
 Sarka,dve deti + treti v ocekavani 
  • 

Jak se rodi v Kanade 

(11.12.2007 23:25:53)
Mila Stepanko, prubeh vaseho tretiho porodu byl velmi prijemny a klidny. Preji ho vsem maminkam rodicim doma ci v porodnici. Sve deti jsem rodila v Kanade. Porod prvniho ditka byl vyvolan oxytocinem, jelikoz jsem mela nedefinovatelne bolesti "asi" zlucniku. To jsem si myslela, ze rodim ukazkove a bez bolesti. Bez nastrihu, bez holeni, bez klystyru (telo si udelalo poradek samo pred odjezdem do porodnice). Natrzeni bylo minimalni a rychle se zahojilo. U porodu byl manzel a porodni asistentka, ktera mi chodila do sprchy (kde jsem prosedela 2.5h) merit tep miminka a muj tlak. Tim, ze mi byl porod vyvolan, trval od zacatku kontrakci celych 8 hodin. 18 hodin po porodu jsme sli domu, jak je zde zvykem. Druhy den prisla vzit sestra krev z paticky na testy a pozeptat se na nase otazky. Mela jsem problem s kojenim, odsavala jsem mleko 9 mesicu a syn pil jenom z lahve. Druhy porod byl uzasny. Kontrakce zacaly v noci, rano prijela tchyne hlidat synka, ja sla na prochazku s manzelem, se synem jsme sedeli ve vane, a kdyz uz jsem nemela silu ukladat slozene pradlo :-), manzel me donutil zavolat memu gynekologovi, ktery byl nachystany k porodu prijet (gynekolog je zaroven vasim porodnikem, pokud to cas dovoli)a vydali jsme se na cestu. Za pul hodiny jsme byli v porodnici (ja otevrena na 6cm) a za hodinu byla dcera na svete. To jsem jeste stihla pulhodinovou sprchu a pulhodinovy prijem s ruznymi vysetrenimi a napichnuti zily s antibiotiky kvuli BTS. Tomu jsem se chtela vyhnout, ale pro zdravi miminka jsem se nesnazila. Porod byl opet bez nastrihu, holeni a klystyru. S dcerkou nas propustili tentokrat "az" za 24h po porodu a doma se rozjela mirna novorozenecka zloutenka, ktera se tady v nemocnici neresi. Kojeni bylo take problematicke (malo mleka), ale kojim dodnes, kdy cekam sve ctvrte (a doufam, ze ne posledni) dite. Muj gynekolog porod nestihl, prisel me navstivit az hodinu po porodu a potrasl rukou. O nase treti detatko jsme prisli na zacatku ctvrteho mesice a me nynejsi tehotenstvi je brano jako rizikove. Pro pristi porod jsem si vybrala porodnici v jinem meste, ktere je pouhych 30min od naseho domu (coz neni zde v provincii Alberta zvykem, od mesta ke mestu je to dal nez v Evrope) a muj gynekolog je ochoten me i tam odrodit (ovsem, pokud to stihne). Na svuj pristi porod se velmi tesim, i kdyz mam respekt ze vsech moznych komplikaci! V hlave si pohravam s myslenkou rodit doma, ale manzel by asi nebyl tak uvolneny, jako v porodnici, kde je nam k dispozici lekar a por. asistentka. Zde v Kanade je porod doma velmi bezny, castejsi je u vicerodicek a take u zen, ktere rodily prvni ci i druhe dite cisarskym rezem. Vsechny obdivuji a verim, ze bych tohle take zvladla. Moje babicky obe rodily svych (dohromady) 10 deti doma a vse probehlo v poradku. Nechci timto ale michat "dnes" a "vcera", kdy lekarska pece byla na jine urovni. Mam respekt k zenam, ktere se citi byt natolik silne a porodit v domacim prostredi, mam respekt i k zenam, ktere se oddaji odbornemu personalu. Zalezi vzdy na situaci, moznych komplikacich a pocitu zeny! Nesudme tudiz ty, co se rozhodnou jinak nez my. Stepanko, drzim Vam palce s vychovou Vasich deti a doufam, ze v dalsich letech se procento zen, jako jste vy, rozhodne zvysi! A jak rekl Vas manzel, porod neni nemoc, je to jen prirozeny prichod cloveka na svet!
 Anucha 


MONITORING...??? 

(2.1.2008 16:37:00)
To vam nic nerika??? V zivote bych takhle nehazardovala s zivotem sveho ditete....musim jen konstatovat, ze jste meli z pekla stesti, protoze komplikace u porodu nejsou nic neobvykleho, a proc myslite, ze lekari pri porodu sleduji jak se miminku dari??Tlak, srdecni ozvy...??? Tohle bych svymu diteti nikdy neudelala. Nechtela bych aby me do smrti tizilo svedomi, ze jsem pro nej neudelala vsechno, co jsem mohla....
 jana, syn 2 roky 
  • 

Re: MONITORING...??? 

(16.1.2008 0:46:26)
souhlasím, podle mě je to teda hazard se životem jak matky,tak dítěte a když už má to nenarozené ubožátko nezodpovědnou matku,která si rodí sama doma, tak proč je to dítě které za nic nemůže také vlastně ponecháno vlastnímu osudu? kdyby se něco dělo, tak nerozhodují minuty,ale vteřiny a to by asi do porodnice už nestihla. takže tak, znám proslulého porodníka Pařízka a jeho příběhy o domácích porodech a mnohé děti jsou nadosmrti postižené právě díky těmto nezodpovědným a suverénním matkách, které ani za mák nerozumí porodu. To že si někdo přečte pár knih a myslí si, že muže rodit je velký omyl. Oni ti doktoři nestudují medicínu šest let plus praxe jen tak ze srandy...... no zkrátka podle mě, by tyhle "alternativní" matky ani snad neměly mít děti, protože pak z nich chudáčků stejně většina udělá bledé vegetariány... ale to už je jiná kategorie.
 Radováci 


Re: MONITORING...??? 

(13.4.2008 19:50:17)
30.ledna 2008 se mám doma narodil syn (nádhera) a do dnes jsme nepotřebovali žádného doktora.Myslím, že ať jsou názory různé, je to na rozhrodnutí ženy a partnera a nikdo ji nemá právo do toho kecat a odsuzovat jí.Ani doktoři ani laici.Všichni lidé,kromě pár vyjímek jsou vedeny lidským rozumem a egem a to je špatně.
 Radováci 


Re: MONITORING...??? 

(13.4.2008 19:51:26)
30.ledna 2008 se mám doma narodil syn (nádhera) a do dnes jsme nepotřebovali žádného doktora.Myslím, že ať jsou názory různé, je to na rozhrodnutí ženy a partnera a nikdo ji nemá právo do toho kecat a odsuzovat jí.Ani doktoři ani laici.Všichni lidé,kromě pár vyjímek jsou vedeny lidským rozumem a egem a to je špatně. ~s~
 Zuzana 
  • 

odpoved na porod doma 

(27.1.2009 11:52:24)
Milá Štěpánko,váš článek je plný lásky a naplňuje čitatele pokojem. Moc vám za něj děkuji. Ať vám i celé vaší rodině žehná Bůh.
Zuzana
 Jana 
  • 

Nezodpovědnost - názor Porodní asistentky 

(6.3.2009 22:28:09)
Nechápu jak někoho může jen napadnout rodit doma, nechápu jak matka může dát v šanc život svého dítěte jen proto že si porod jak říkají tyto matky mohou užít. Již mnoho dětí takto zemřelo a bohužel kvůli nezodpovědným matkám zemře. Uvědomte si už konečně, že když se rodívávalo doma tak za 1. zemřelo spoustu dětí a za 2. když se to povedlo tak díky tomu že matky byli v celkové fyzické kondici o mnoho zdatnější než teď. Maminky jestliže chcete mít klidný porod, roďte v porodnicích. Chápu že občas je to s personálem síla, ale těch pár dní se dá přežít a za život Vašeho drobečka Vám to snad stojí ne?
Všechny rozumné maminky zdravím a pro jakékoli ohlasy pište na mail babymasaze@seznam.cz
S pozdravem Jana
 Monski 


Re: Nezodpovědnost - názor Porodní asistentky 

(15.12.2009 22:23:03)
Dobry den,
ja jsem rodila celkem trikrat. Poprve v nemocnici vedene jen porodnimi asistentkami. behem tehotenstvi ma porodni asistentka vedela o tom, kde planuji rodit a proto jsme vzdy porbrali do detailu vse o porodu, vzdy zkontrolovali polohu miminka a placenty.. zadne komplikace; a ano miminko se narodilo s pupecni snurou kolem krku, tu poorni asistentka odmotala, otrela nosik a moje holcicka se pritulila k mame.. po druhe jsem rodila doma, vse opet proihalo behem tehotenstvi bez komplikaci, ja byla aktivni a chovala se jako zeny v drivejsich letech.. nesedela jsem na pohovce ci v kresle aby miminko nelezelo zady na me pateri ( porody sjou pak delsi a bolestive), klecela jsem, myla podlahy na kolenou, jako to delavaly nase babicky, miminko tak melo zada krasne na me brisni strane... to je jen par typu ja dostala od me porodni asistentky.. v den porodu prijela pani porodni babka, starsi a zkusena a zeptala ze co by se mi nelibilo.. prosim, nevysetrujete mou zenu jak moc je otevrena, prosil muj muz, jelikoz to je jedina bolest ja si pamatovala z predesleho porodu ( chtela jsem tenkrat lezt po stenach pokoje) a ta pani, klidne odpovedela, ze jen to toho, jak se ja chovam, pozna co a jak se vyviji. Mezi kontrakcemi jsem ji nabidla kavu a susenky, povidaly jsme si a kdyz se blizilo tlaceni, poprosila jsem o prestrizeni kalhotek, nechtela jsem se pohnout z meho hnizdecka.. bavili jsme se o nastrihavani hraze, ona pani asistentka pry rodila jiz nejakych 30 let a nastrihavala hrazi jen dvaktrat.. u me pouzila jen hornkou zinku s rozmarynovym olejem, pritlacila ji ke konecniku a ja odrodila bez komplikaci..
treti miminko prislo na svet dokonce jen s mym manzelem, tchyni a dvemi dcerkami, ktere ve veku tri a peti let vedeli o porodu vic nez nekteri dospeli. ted mame tri holcicky, ktere jsou si blizke, a maji predstavu o rodinnem klidnem porodu.. on domaci porod neni pro kazdeho ,ale taky neni nic hrozneho, nestudateho a nezodpovedneho:-)
 Hanka 
  • 

212.71.151.254 

(3.6.2009 11:36:09)
To je tak krásný článek. Úplně mě to vehnalo slzy do očí. Překrásný přirozený porod, který by se mi taky líbil.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.