| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Všude dobře, doma nejlépe (aspoň pro mě)

 Celkem 331 názorů.
 pipka pipka 


Ahoj, 

(10.3.2008 8:57:07)
jak je možný,že tu nejsou tleskající smajlíci?Moc hezky jsi to napsala.Prakticky a víceméně věcně,jak to leží a běží.
 Adelka80 


Re: Ahoj, 

(10.3.2008 12:46:57)
Bezva, tenhle článek mě prostě strašlivě potěšil! Sbírám odvahu taky se obrnit proti okolí (zatím to není aktuální, ale do budoucna). Taky se neprofiluji jako alternativec, ale do spíše sterilního prostředí porodnic se nepoženu, pokud to nebude nutné...

díky! super! paráda! :)
 Jitu, 1 dítko 
  • 

Re: jen můj názor... 

(10.3.2008 23:04:13)
Nejdřív gratuluji k miminku. Jsem moc ráda, že vše dopadlo dobře. Jen nechápu, čemu všichni tleskáte!? Vždycky je to risk!
Také jsem měla bezproblémové těhotenství a v koutku mysli jsem uvažovala o tom rodit doma. Nakonec jsem se rozhodla přeci jen pro porodnici - rodila jsem poprvé. V noci mi praskla voda a dítko bylo za 3 hodiny na světě - takže rychlý porod. Ze začátku šlo všechno nádherně. Když jsem začala tlačit, přestala jsem mít kontrakce, dítko se špatně narotovalo a zakleslo se, přestalo mít dost kyslíku. Aby se dítko dostalo ven,nastřihli mě, hupli na břicho a dítko bylo šťasně venku. Měla jsem pocit, že v porodnici chtěli vše až moc přirozeně, a po nastřihnutí to pro mě byla obrovská úleva (zdálo se mi, že nastříhávají neradi - asi jim to kazí statistiku :-)) Nevím, co bych dělala doma se zaklesnutým miminkem bez kontrakcí. Jsem šťastná, že jsem byla v porodnici. Obzvlášť, když si vzpomenu na tu chvilkovou hrůzu - miminko nemůže ven a nemá kyslík.
Na tuto situaci se nemůžete doma připravit. Dle mého názoru.
P.S. rodila jsem v UL. Všem jim tam moc děkuji!
 10.5Libik12 


Re: jen můj názor... 

(10.3.2008 23:24:01)
Já jsem doma nerodila, ale

Moje, jak by řekla Bell:), alternativní kamarádka došla po zralé úvaze k podobnému názoru, že pro sichr do porodnice, co kdyby.

No a tam se dostala do situace, kdy na zádech 3 hodiny poslouchala pokyny k tomu, jak má při tlačících kontrakcích vytlačit dítě a potom gratulaci, že se to o vlásek podařilo.
Já jsem třeba při vrcholícím porodu schválně nevolala asistentku, protože jsem věděla, že mě našéfuje na kozu a bude to úmor, šla jsem do toho, když jsem cítila, že to dám i přes to, že mě umístí do zvyklostí polohy. (bylo to potřetí a měla jsem jasno)
Představuji si, že doma tě nechaj kroutit a dokáží tě podpořit, ne že na tebe radostně povykujou:"no tlačte, už jste tlačila líp" v situaci, kdy se vůbec nechce.
 Lenelka 


Re: jen můj názor... 

(10.3.2008 23:34:58)
Tlaceni na zadech je vubec pry lahudka. Nevim, nikdy jsem na zadech nerodila, poprve v polosedu a na kolenou (stridala jsem to) a take naprosto bez kontrakci jsem dite 4,2kg vytlacila za par minut. Zakazala jsem v porodnim planu jakkekoli povzbuzovani a rady, jak na to, to by me jen rozptylovalo a vadilo. Podruhe v obr vane a to se dalo oznacit za opravdu nadherny zazitek.

Mimochodem, pri lehu na zadech dite hodne spatne rotuje a tato poloha se vubec nedoporucuje.

Cely zivot je riskantni. Kdyz si prectete statistiky WHO, zjistite, ze porod doma neni o nic riskantnejsi nez porod v porodnici.
 Opuncie 
  • 

Re: jen můj názor... 

(11.3.2008 11:46:42)
Mám s porodem na zádech zajímavou zkušenost - odchodila jsem předporodní přípravu, kurs poloh v první době porodní a měla jsem jasno - balón, stolička, klek... Jenže pak, když jsem rodila, tak to tak desně bolelo, že jsem ležela ve vaně na zádech (to je moje poloha naučená při menstuačních bolestech, které kazdý měsíc stály za to), potom na porodním stole na boku a pak když jsem potřebovala tlačit, tak jsem si sama automaticky lehla na záda a byla jsem ráda, že můžu. Nohy by mě neunesly. Porodila jsem v pohodě, rychle a holčička vylítla na jedno pořádný zatlačení (žádný hlavička, ramínka... ;-)) Nejhorší pak bylo, že jsem si připadala jako blbec - nejdřív se oháním porodním plánem a vyhádávám si polohy, nakonec si ráda lehnu na záda... Nejzajímavější bylo, že dvě moje kamarádky, které odchodily taky všechny takovéhle kursy, měly úplně stejný zážitek - nejdřív si plánovaly "porod hlavou dolů s nohama za krkem" :-) a nakonec se přirozeně svalily na záda a porodily raz dva... Z kurzů jsem měla dojem, že porod na zádech je něco špatnýho, co zdravotníci matkám nutí, aby je měli rychlejc z krku. Můj osobní zážitek + zážitky mých kamarádek s porodem na zádech jsou ale pozitivní. Je ale důležité, aby bylo možné si vybrat. Takže já si vybrala ty záda...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: jen můj názor... 

(11.3.2008 12:49:59)
Však pokud sis ji vybrala sama, je to to nejlepší :) A že jsi ležela na boku pomáhalo správné rotaci, takže pak už to mohlo jít krásně ven. Mně to třeba celý druhý porod házelo automaticky do kleku s oporou, kdybych nejela na těch posledních pět minut do porodnice, tak jsem tak asi i porodila :) Kamarádka (rodila doma s PA) "tlačila" vůbec zcela proti gravitaci, v předklonu s nohama úplně nataženýma a ruce co nejvíc dole (říkala, že kdyby jí tohle někdo před porodem ukázal, tak ho pošle do háje, taková odporná, nepřirozená a vulgární poloha), prostě ji to tam nacpalo a PA jí pak říkala, že to bylo velmi rozumné, protože malá vyletěla zcela bez tlačení a jako namydlený blesk :) Tak ji aspoň zpomalila.

Naopak jiná známá zažila, jak ji asstentky nutily na míč, když je to "podle těch výzkumů" přece pro I. dobu nejlepší, a ona zoufale chtěla celou dobu něco jiného, co by tak nenamáhalo kostrč (o, ale "musela" být na míči ... :(((

Zkrátka, mít na výběr je k nezaplacení a já doufám, že se povědomí o tom, že tělo často ví moc dobře, co by mělo, když ho necháme, se mezi zdravotníky začne pomalu rozšiřovat ...
 Grainne 


Re: jen můj názor... 

(11.3.2008 8:21:40)
Jitu, čistě pro zajímavost, v jaké poloze jsi tlačila?
 Jitu, 1 dítko 
  • 

Re: jen můj názor... 

(11.3.2008 8:47:09)
Díky, že jste mě nerozcupovaly :-)
Nechali mě vyzkoušet asi tři polohy, proto jsem si říkala, že se podle mě snažili o co nejpřirozenější porod. Když to k ničemu nevedlo a a mrňousek měl málo kyslíku, vyřešilo se to tak, jak jsem popisovala výše. V tu chvíli bych se nechala nastřihnout až ke krku :-) A jen tak mmch, podle okolí jsem "alternativní" až dost - nemáme tv, šátkuju a fastfoody ze zásady nejím.
 Grainne 


Re: jen můj názor... 

(11.3.2008 9:04:17)
Jitu, mně to jenom zajímalo, já nikoho nehodlám cupovat.
 Lenka 
  • 

JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(12.3.2008 21:38:40)
myslím, že jsi měla OBROVSKÉ ŠTĚSTÍ

mám dost známých, co mají děti, tak si troufám posoudit, že porod, který trvá suma sumárum dvě hodiny, bez velkých bolestí, bez natržení atd. atd...

rozhodně NENÍ VĚTŠINOVÁ ZÁLEŽITOST, spíš naopak

a tvrdit, že "štěstí přeje připraveným" - chacha, není to přece tvoje zásluha, žes "zařídila", aby to šlo tak dobře...to dokáže zařídit jen ten nahoře

ještě add. "okolí říkalo, že novorozenec bídně zhyne na...mj. novorozeneckou žloutenku atd.." - tak zrovna na tohle by mnozí novorozenci bez pomoci lékařů zhynout klidně mohli - ONO TOTIŽ KDYŽ JE ŽLOUTENKA SILNÁ, TAK DÍTĚ NEMÁ SÍLU PÍT NEJEN Z PRSU, DOKONCE ANI Z FLAŠKY, TAKŽE PIJE SONDOU, NAVÍC HO OZAŘUJÍ SPECIÁLNÍM SVĚTLEM

myslíš, že bys byla schopná své dítě sondovat a zabezpečit mu tuhle péči???

já říkám jen no comment, MÁŠ VELKÉ ŠTĚSTÍ, ANI NEVÍŠ JAKÉ, další případy komplikací ani nechci rozpitvávat...
 Stáňa a dva kluci 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(12.3.2008 21:46:45)
No milá Lenko,
to já zas měla obrovské štěstí, že jsem do porodnice dojela. Celý porod trval hodinu čtyřicet a vyjeli jsme téměř hned po první silnější kontrakci(jen co dolil manžel vodu do ostřikovačů:-)). A hodně!! nerada bych rodila v autě u benzinky. TAkže takových nás je víc, co máme rychlé porody, sama jich znám ze svého okolí dost...

A Bellana se snad uchýlila po porodu na pustý ostrov??? Má přece doktorku, která na dítko po porodu dohlédne, tak to tu prosím nedramatizuj...

Bell, gratulujuR^, napsalas to výstižně a jasně..
 Cow :-) 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(12.3.2008 23:08:07)
Lenko klíííd, hele...není to tak dlouho kdy jsem měla podobný pohled na věc jako ty.
Jenže...představ si, že připraveným skutečně štěstí přeje...a řeknu ti, že domarodky mají znalosti kolikárt větší než leckterý SZP.
Snad se na mě holky nebudou zlobit, když upřesním, že domporod je jen pro maminku, která je naprosto zdravá, celé těhu je bez problémů...má při sobě zkušenou PA /některá i dulu/. Takto rodí cca 2-3% žen a jeden Prim. mi tvrdil, že ani to ne.
Novorozenecký ikterus tady raději nepředhazuj, nebot odběry jdou udělat ambulantně, ale i doma...Stejně tak léčbu fototerapií lze zajistit v domácích podmínkách. Sama jsem to v září zjištovala.
No a každá domorodka ví, jaké potíže může mít miminko se žloutenou. Fakt se o ně nebojím a věřím, že v případě nutnosti klidně s miminkem do nemocnice šly, pokud by to bylo NUTNÉ.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(12.3.2008 23:12:14)
Cow, díky, jsi dobrá - pamatuji se na naše diskuse někdy před půl rokem :) Vážím si toho, že všechno zvažuješ ze svého profesního pohledu, z pohledu fungování oddělení, kde jsi pracovala, a zároveň zůstáváš otevřená názorům ostatních.
 Cow :-) 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(12.3.2008 23:22:05)
Markéto, taky dík.
Člověk si pomalu zvyká. Tak jako jsme si musely od roku 91 zvykat na přítomnost tatínků na porodním sále. Dneska je to už naprosto normální záležitost.
Takže časem vejde do podvědomí i domporod...nebo ambulantní.
Na úpravu legislativity na našem zdrav. jsem zvědavá.
Dále doufám, že i přítomnost duly u porodu bude hrazena pojišťovnou.
 Cow :-) 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(12.3.2008 23:22:49)
Markéto, taky dík.
Člověk si pomalu zvyká. Tak jako jsme si musely od roku 91 zvykat na přítomnost tatínků na porodním sále. Dneska je to už naprosto normální záležitost.
Takže časem vejde do podvědomí i domporod...nebo ambulantní.
Na úpravu legislativity na našem zdrav. jsem zvědavá.
Dále doufám, že i přítomnost duly u porodu bude hrazena pojišťovnou.
 Opuncie 
  • 

Žloutenka 

(13.3.2008 9:24:04)
Na kursu o kojení nám říkali, že pokud dítě má možnos pořádně pít hned po porodu, tak se brzo vysmolí a žloutenku mít nebude. A u domácích porodů, kde maminka porodí a zaleze s dítětem do postele a kojí třeba pět hodin v kuse, prostě žloutenku nemá nikdo... Jen posílám dál, co jsem slyšela, není to názor, za kterým stojím... Každopádně, já jsem dostala mimi asi třičtvrtě hodiny po porodu (v 11.42 se malá narodila, a máme fotky z 12.50, jak kojím na pokoji, a to manžel fotil docela dlouho po tom, co mi ji donesli - samozřejmě se předtím napila hned po porodu) a u prsa zůstala snad celý den, první smolka šla ven v ohromném množství asi v 18.00, pak ráno a v poledne a druhý den večer už kakala "vajíčka"... A je pravda, že jako snad jediná moje holčička neměla po žloutence ani památky (ostatní maminky se praly o okna). Ale taky je fakt, že já jsem měla postel u okna...
 madlenka07 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 9:30:53)
Já porodila v 5.35.V 5.40 jsem začala kojit a kojila až do 7.20.Pak jsem si došla do sprchy a kojila-věřte nebo ne snad pořád:-).malou jsem měla v posteli,sestřičky mi nenadávaly~j~,ale žloutenku malá měla.Tak nevím...dokonce mojí setřenici doporučili před lety na pár dní kojit,když měl chlapeček velmi silnou žloutenku,asi 5 dní odstříkávala a krmila jen UM a žloutenka se ztratila.No,to se mi zrovna moc nelíbí,nicméně to zafungovalo
 madlenka07 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 9:33:59)
...chyba.Doporučili jí přestat kojit na pár dní...ale to jste asi pochopily...
 lucie 
  • 

Re: Žloutenka 

(13.3.2008 9:56:37)
Nejsem odborník, ale 5 dní se mi zdá jako dost dlouhá doba na to, aby žloutenka zmizela i s kojením.
 madlenka07 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 10:26:59)
Já si to myslím taky.Jen jsem napsala,co doporučil padiatr.Já bych se kojení nevzdávala ani na 1 den,pokud by to nebylo vyloženě nutné.
 lucie 
  • 

Re: Žloutenka 

(13.3.2008 10:40:40)
Moje řeč. Já si vezla malou domů i se žloutenkou, kojila jsem normálně a přešlo to úplně samo. Ale neměly jsme asi silnou (ale stejně náš pediatr říkal malé "ty pomeranči" :-)), i v porodnici jsme jen "slunily" u okna. Nad tím doporučením pediatra se podivuju stejně jako ty.
 madlenka07 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 10:49:54)
No,on si i stojí za tím,že kojení po 1.narozeninách se má ukončit,protože to kazí zuby...tak jsem mu raději neodpověděla,protože já se kojení rozhodně vzdávat nebudu.Ještě kvůli takové pitomosti.Ten bude koukat,až budu kojit i po 2.narozeninách:-D:-D:-D.Jinak je úžasný.Jen to kojení po roce života...
 lucie 
  • 

Re: Žloutenka 

(13.3.2008 11:00:33)
Moje pediatrička také není zrovna velký přítel kojení (bych řekla), tak jsem se raději nepřiznávala, že v pátém měsíci nového těhotenství stále kojím. Ale jinak jsem s ní taky naprosto spokojená. Mimochodem, kojila jsem 17 měsíců, druhé dítě dva roky a třetí ještě déle. Všechny děti jsou nemocné míň než průměr (klepu na to), věřím že zásluhou kojení. (ale dost, to by byla jiná diskuze)
 madlenka07 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 11:03:26)
R^R^R^
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 12:45:40)
Záleží na typu žloutenky, existuje něco jako žloutenka kojených dětí, kdy nemizí ani třeba po měsíci, pak je jednou z variant 24h odstříkávat a krmit "převařeným" MM, ale 24 obvykle úplně stačí.
 lucie 
  • 

Re: Žloutenka 

(13.3.2008 13:16:23)
A když je to žloutenka kojených dětí, může být tak ohrožující, že je potřeba přestat kojit? Není to třeba "normální"? Pořád vycházím z toho, že náš kojený "pomeranč" pustili s klidem domů a myslím, že i říkali, že u kojených dětí může žloutenka trvat dýl, ale nikdo neříkal, že bych měla kvůli tomu přestat kojit. Mě už je to jedno, ale třeba to může zajímat jiné maminky.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 14:24:46)
Lucie, ona se drží dlouho na vysokých hodnotách, protože nějaká látka v MM způsobuje zpomalení rozpadu bilirubinu. Vysazení pomůže k rychlému poklesu do hodnot "přijatelných". Ovšem o té nepřijatelné hladině se vedou debaty, ono to má každé pracoviště dost jinak.

Pro zajímavost: www.kojeni.net, vyhledat "žloutenka", třeba tento dotaz: Převařování mateřského mléka při žloutence dítěte.
 Sylvie 


Re: Žloutenka 

(13.3.2008 10:05:31)
A u domácích porodů, kde maminka porodí a zaleze s dítětem do postele a kojí třeba pět hodin v kuse, prostě žloutenku nemá nikdo...

I u domaporodů se může vyskytnout novorozenecká žloutenka. Nedávno jsem dohledávala nějaké přístroje na osvěcování žloutenkových dětí a na zahraničních stránkách jsem nacházela info, že je třeba firma zapůjčuje k domácímu použití nebo třeba porodní dům nebo agentura domácí péče zmiňovali, že je mají k dispozici na domácí zapůjčení atd. Pak jejich použití vypadá nějak takhle:

 zuzini 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(13.3.2008 10:38:47)
No Cow, koukám, tak ty jsi už změnila názor na domaporodky? Ani nevíš jakou jsi mi udělala radostR^:-D
 Cow :-) 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(13.3.2008 17:04:59)
ZUZINI, no:-D...já nebudu nějaká nosná osoba pro domporody a sama už rodit nebudu, tak nevím, z čeho máš radost, ale jsem ráda...že radost máš:-D
Snažím se vstřebat to, s čím se setkávám. Pochopit nestandardní požadavky...respektovat to, že někdo to má jinak než já.
Pro mě je důležitý výsledek a to spokojená maminka a s tím souvisí spokojenost a zdraví miminka
 zuzini 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(13.3.2008 21:34:03)
No a právě z tohoto mám radost: "Snažím se vstřebat to, s čím se setkávám. Pochopit nestandardní požadavky...respektovat to, že někdo to má jinak než já." Není to tak dávno, co jsi se tady(nebo na jiné diskuzi) "hádala" s Cizinkou atd.
Prostě mi ta změna udělala radost, ani nevím proč...
:-D
 Cow :-) 


Re: JÁ MYSLÍM, BELANO, ŽE JSI Z PEKLA ŠTĚSTÍ MĚLA 

(13.3.2008 22:51:42)
Zuzini, ono je to těžké...před půl rokem jsem o domporodech slyšela díky Rodině prvně. A byla jsem z toho pařičně na
Prostě úplně jiný pohled na problematiku.
Pomalu si člověk kladl rovnítko mezi domarodky a sociální případy hraničící s trestným činem...Doufám, že dodatečně nikoho nenaštvu, berte to jako zpětnou vazbu....ikdyž se spožděním.
Chce to čas...Čas pro všechny...a věřím, že přijde doba, kdy se na to bude koukat se stejným respektem, jako je přítomnost otce u porodu.
Myslím, že to není nic proti ničemu.
Nakonec mě by taky štvalo, že si nemůžu o sobě a svém dítěti rozhodovat.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


NEDÁVNO JSE TU PSALA O SVÉM PORODU DOMA 

(13.3.2008 21:51:49)
Přesto, že kdybych měla znovu rodit,radši opět doma než v porodnici, musím říct, že v případě porodu doma a bez profi pomoci či alespoň dohledu je blobost říkat "štěstí přeje připraveným"...
Mně to dopadlo skvěle, Bellaně též (mimochodem blahopřeji!!!), ale v tomto směru je to fakt jedině Z PEKLA KLIKA, při sebemenších komplikacích bysme byli "my všichni připravení" úplně v hajzlu....
 Bellana 


Re: NEDÁVNO JSE TU PSALA O SVÉM PORODU DOMA 

(14.3.2008 12:00:07)
Hanko, gratuluji k porodu, článek jsme četla, a jsi šikovná, žes to zvládla.

Ale nechápu tvou poznámku o tom, že při sebemenších komplikacích bychom "my připravené" byli někde ... já se právě domnívám, že díky tomu, že jsem věděla, jaké komplikace můžou nastat, a také jsem věděla, co v jejich případě dělat, bych ty "sebemenší" i jiné komplikace byla schopná zvládnout (navíc jsem měla na telefonu PA). Buď bych je dokázala zvládnout sama, nebo bych volala rychlou. Nebo se v klidu přesunula do porodnice. Prostě podle toho, o jaké komplikace by šlo.

Když jsi neplánovaně rodila doma, možná jsi měla strach. Já jsem při porodu taky měla strach, ale ne takovu tu hrůzu ve smyslu: "proboha, přišlo to na mě doma, co budu dělat?" ... spíš než strach to byl možná respekt k porodu, respekt k tomu, že věci nemusí vždy dopadnou tak, jak si je člověk plánuje. Ale díky informacím, které jsem měla, díky přípravě, díky porodní asistentce, která se mnou sice nebyla fyicky, ale věděla jsem, že je na cestě (a na tom mobilu), jsem měla důvěru, že vše zvládneme (já i miminko).

Musíš vědět sama, zda bys byla u svého neplánovaného domácího porodu klidnější, kdybys věděla, jak ty "sebemenší komplikace" řešit.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Re: NEDÁVNO JSE TU PSALA O SVÉM PORODU DOMA 

(15.3.2008 9:07:16)
Bellano, asi to nemá smysl řešit.
Já si třeba neumím představit, že bych se v případě problému "v klidu přesunula do porodnice", jak píšeš, ne proto, že bych byla nějak nervově rozhozená, na to fakt nebyl čas, spíš proto, že když už jsem stála v té vaně a ještě jsem nevěděla, že rodím(:o)), byť už to bylo skoro na krajíčku - já si fakt myslela, že to jsou stále jen kontrakce jak prase, ale k samému porodu daleko - vůbec jsem si neuměla představit, že bych (a jak?) měla z té vany vylézt, krapet se obléct (jak?) a jet do porodnice.....O))))......
Ale to je fuk....
Hlavně že to dobře dopadlo, ne?
Brekeke! ťuk ťuk ťuk
 vera + 4 


Stesti 4x 

(15.3.2008 8:39:45)
Rodila jsem doma a porodni babou mi byl manzel. Ctyrikrat se to povedlo tak, jak to zamyslela maminka priroda. Pridejte me prosim do statistiky!
Vera
 Opuncie 
  • 

Zazemi 

(10.3.2008 8:58:05)
Krásný článek... Já jsem o porodu doma uvažovala, ale v našem bydibytě jsem si to neuměla představit, navíc představa, že bych potřebovala křičet a ve dvě v noci by nám v paneláku někdo tloukl na topení ať jsme zticha... Myslim, ze na porod doma musi mit clovek zazemi rodinneho domku - v panelaku si to fakt neumim predstavit... Naštěstí jsem měla možnost rodit v Neratovicích, i když jsme z Prahy, a příště se asi rozhodnu stejně. Co se týče varovných historek o vykrvácení atd, tak mě naštěstí celkem minuly - rodina mě v rozhodnutí rodit doma podporovala a dceřina pediatrička se jednou dokonce rozpovídala na téma, že je škoda, že se dnes nerodí doma víc. Problém je asi jen v momentě, kdy nějaká "domarodka" chce rodit doma za každou cenu, i když má dítě koncem pánevním atd. To je pak o "ústa".
 Bumbi&05,08,10 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 11:05:00)
Opuncie,
s tím panelákem mám taky problém. A taky s tím, že mám doma pořád nepořádek - a já bych ráda rodila někde v ladu a skladu :-)

Pro mě bude asi řešením ambulantní porod, kdy pak budeme moci odjet i s miminkem - za předpokladu, že budeme oba ok - domů za starším synkem...

Doma se třeba narodí třetí dítko, až si ten domeček někde postavíme ;((
 Opuncie 
  • 

Re: Zazemi 

(11.3.2008 11:11:11)
Ambulantní porod je taky řešení - pokud bych se v porodnici nevešla na pokoj s rooming-in, tak jedu domů hned. Řekni mi ale, jak bys to miminečko vezla - normálně v autosedačce? Nebo v náručí? To je jediná věc, kterou si neumím představit... Připadalo mi, že i to čtyřdenní mi v tý autosedačce tak nějak plandalo, a to už přece jen chvíli polehávalo, klubíčkovalo se atd. Aby pro chudáčka nebyl ten převoz pár hodin po "výsadku" ještě větší stres než pobyt v nemocnici...
 Sylvie 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 11:35:13)
Opuncie, já vezla dítě po ambuporodu domů v autosedačce, rozhodně mi v ní neplandalo. I když tedy netuším, co si pod tím představuješ. Prostě normálně leželo a spalo, kšírky ho držely tak, že "nelítalo" po sedačce sem a tam, 12 hodin po porodu stejně jako týden po porodu, v umístění do sedačky se nic nezměnilo.

Před odchodem z porodnice :o)
 Opuncie 
  • 

Re: Zazemi 

(11.3.2008 11:48:56)
To je krásnej kulíšek!!! :-):-):-) Dík za fotku :-) Mě připadalo, že jí tam nedržela dobře hlavička - tak jsem ji pořád jistila rukou. Když povyrostla, už jí tam držela normálně. No, asi jsme měli blbou autosedačku...
 Mickey16 


Re: Zazemi 

(13.3.2008 23:23:41)
Opuncie, měla jsem s tím taky problém, hlavně ty skrčený ručičky nějak dostat do kombinézy, a výsledný produkt ještě do popruhů u sedačky~j~ no nějak jsem ho tam přikurtovala a ještě jistila dekou, protože jsem měla pocit že ty pásy jsou širší jak ramena a po kombinéze kloužou.... zkusím pohledat fotku. NO ale dojeli jsme~k~
 Mickey16 


Re: Zazemi 

(13.3.2008 23:36:07)


Ono za 4 dny to dítě nijak zázračně nevyroste a hlavičku taky líp držet nebude, akorát spíš jsem měla problém ty skrčený tlapky nějak oblíct, rukávy jsou v podstatě prázdný~j~ je fakt že Míšu jsem vezla domů v srpnu takže nemám srovnání, to oblíkání bylo jednodušší. Stres z toho podle mě žádnej neměl, den po porodu byl extrémně spavý a celou tu akci prospal.
 madlenka07 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 16:54:46)
Proboha,ono ještě někde existuje,že by se matka s dítětem nevešla na rooming-in?????
 Opuncie 
  • 

Re: Zazemi 

(11.3.2008 17:46:18)
Nojo člověče, vím o dvou maminkách, jedna rodila v srpnu (v Motole), druhá v září (nevím kde, ale bylo to v Praze). Byly bez miminek asi dva dny. Prostě bylo narváno, tak je dali na gynekologický pokoje. Miminka mohli mít většinu dne u sebe, ale v noci je museli odevzdat...
 madlenka07 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 17:49:46)
Tak to mě dostalo.Myslela jsem si,že něco takového už u nás ani není.Já bych raději podepsala revers a byla doma s miminkem 24hodin denně.Teda samozřejmě pokud by to bylo zdravé miminko.
 Líza 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 17:50:56)
Madlenko, revers? Třeba bys ho nepodepsala, třeba by to dopadlo jako v Hořovicích.
 madlenka07 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 17:54:21)
Zlatá moje porodnice!!!!Nedám na ní dopustit!Myslím,že pokud je vše v pořádku,pro mne je nejlepší řešení ambulantní porod.Ale i na pobyt v porodnici vzpomínám s láskou.No,jestli se někdy poštěstí mít druhé mimi,doma bych nerodila,ale ambulantní porod by se mi líbil nejvíc.
 madlenka07 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 17:51:38)
Ted mi došel i ten zbytek...odevzdat SVOJE dítě?Tak to bych asi pěkně ječela.A jeli bychom domů:-)
 Opuncie 
  • 

Re: Zazemi 

(11.3.2008 18:06:04)
Já si to taky neumím představit. Prostě buď bychom byli spolu, a nebo bych šla domů... Taky jsem z toho byla v šoku, když mi to vyprávěly - jedna z nich má problémy s kojením, druhá to strašně obrečela... Jenže kdoví, jak bych v té situaci reagovala - teď mi přijde, že bych si to vybojovala, ale nakonec bych možná taky jen brečela... :-( Myslím, že jsem člověk, který se dokáže ozvat, ale taky se mi v porodnici stalo, že mě doktorka vmanipulovala do toho, abych nechala holčičce odstranit pahýl pupečníku, i když jsem nechtěla. Přemlouvala mě a vyhrožovala až jsem nakonec kývla... Měla jsem z toho trauma ještě dva měsíce, že jsem selhala - teď už mi to přijde jako malichenost... Jinak bylo ale v porodnici fajn - tahle pediatrička byla jediná skvrna na kráse :-)
 zuzkasim 


Re: Zazemi 

(11.3.2008 14:04:27)
Přemýšlela jsem o porodu doma (šíleně se bojím nemocnic), ale prvním proti byla skutečnost, že bydlíme v paneláku:-( Představuju si zázemí pro porod přece jen trošku jinak, ta nemocnice nakonec nebyla zas tak příšerná (ale domů jsem se těšila od první chvilky).
 jana38 


Přesně a přehledně 

(10.3.2008 9:00:07)
Bell, skvěle a přesně sepsaný, asi si to vytisknu a budu rozdávat místo mou produkovaného chaotického pokusu o vysvětlování důvodů proč já a porod doma:-)
Taky přidávám tleskající smajlíky.:-)
 Bak 


Re: Přesně a přehledně 

(10.3.2008 10:33:38)
moc hezky napsany clanek Bell R^R^R^
 Shayla a 3 kluci 


Re: Přesně a přehledně 

(10.3.2008 14:20:52)
Krásné!!! R^R^R^
 anna kari 


Bell 

(10.3.2008 9:00:42)
DĚKUJU.....:D
jinak není co dodat:)
 1.3Magráta13 


Gratuluji 

(10.3.2008 9:00:50)
Milá Bellano,
četla jsem už v minulosti vaše články a nyní vám moc gratuluji k druhé holčičce.
Osobně bych doma nerodila (jsem nyní podruhé těhotná) z prostého faktu lenosti. Rozumějte nechuti studovat a učit se co dělat když. Ale ještě než jsem dočetla k inkriminovanému dotazu, napadlo mě přesně to, co píšete. Že jsem vlastně svým přístupem nezodpovědná. Že by mě vlastně okolnosti mohly donutit porodit doma i proti mé vůli. Do porodnice to máme tak 30 minut, když není dopravní zácpa. Takže stačí, abych byla zrovna doma sama a sanitka se trochu zpozdila....
Vlastně jste mě donutila přemýšlet. A připustit, že bych asi měla být víc připravena.

Každopádně, váš článek je milý, vtipný a laskavý.
Hodně zdraví vám všem.
 kveta19 


Ja nemam odvahu  

(10.3.2008 9:03:46)
A manzel je mooc opatrny,me by to zatrhnul.Mozna,ze vetsina zen ted namitne,ze rodi zena a muz by nemel rozhodovat,ovsem je to take jeho miminko a pokud bude panikarit pri porodu on,vystrasi me.Doma to proste nezvladneme.Me chybi odvaha.Mam rada veci pod kontrolou.I kdyz by se "nemuselo" nic stat,mohlo by se stat.
Zavreli Vrchlabi a me zbyvaji tri mesice do porodu,takze mirne panikarim taky.Mam domluveny porod v Jablonci nad Nisou-snad to zvladneme v pohode a za sluzby prijemneho personalu :-)
Mamince BELLANE preju hodne stesticka s miminkem-a diky za clanek,je hodny k zamysleni.
 Káča 11 (dcery 9/08, 6/11) 


Re: Ja nemam odvahu  

(10.3.2008 9:10:11)
Bell, mluvíš mi z duše + krásně napsaný, jako vždycky - doufám, že nad diskusí nebudeš muset sníst, v zájmu zachování duševního zdraví, všechnu čokoládu ve středních Čechách :-)
 Sonic 


Re: Ja nemam odvahu  

(10.3.2008 14:48:18)
Můj manžel byl dost proti,když jsem přišla s tím, že budeme rodit doma, a mě to přimělo ke smířlivosti. Kdyby to opravdu nechtěl, nekonalo by se...Ale současně jsem se připravovala, informovala a spolupracovala s PA. a nakonec se doma rodilo, tatínkovi do rukou PA přijely 5 min.po porodu, a co myslíte, tatínek je na to pyšný, jak to zvládl, a já na něj. Soňa~g~
 Katka 
  • 

Sympatie 

(10.3.2008 9:25:57)
Bellano, ty i ostatní "domorodky" máte mé sympatie a obdiv. Myslím si, že pokud je porod doma nastávající matkou důkladně promýšlen a je u něj zkušená PA, nehrozí o nic větší nebezpečí než v porodnici. To tvrdím přes to, že sama mám za sebou dva "císaře" - i když moje problémy při porodu byly dost velké, rozhodně nešlo o vteřiny ani minuty, kterými tak rádi argumentují lékaři a ostatní odpůrci domoporodů.
Doufám, že se časem změní přístup k domácím porodům jak ze strany běžné veřejnosti, tak hlavně ze strany zdravotníků.
Katka
 majdaleenka +07+11 


gratulujeme!!! 

(10.3.2008 9:27:48)
gratuluju k holčičce! Ať Vám roste jako z vody a je zdravá a krásná:o) A děkuju za článek, už to tu někdo psal - donutil mě zamyslet se nad možností, cobykdyby... Jinak jsem byla naprosto spokojená v Thomayerce a až přijde čas, zamířím zase tam ... určitě ... ?
 10.5Libik12 


Paráda 

(10.3.2008 9:31:22)
A máš pravdu, že všichni si představí domarodku jako alternativní divoženku, co v žádném případě nejí čokoládu:). Když říkám všichni, myslím i sebe, protože ač znám normální SylvuŠ, tak nějak jsem si myslela při šmírování Porodu doma, že si to nakonec rozmyslíš.

Takže velice gratuluji a obdivuji.

Holky a s tím rychlým porodem, to je asi pravda, pojďme jen tak zkusmo připustit porod doma, aby nebyl když tak stres. ;)
 Cow :-) 


Re: Paráda 

(13.3.2008 17:22:36)
Libik, taky jsem měla všelijaké představy o tom, kdo všechno se skrývá pod slovem "domporodka"...někdy se představy naplňují, jindy jsem totál mimo mísu. Jde tedy nejen o nějaký životný styl, fylozofii nebo řekněme "vyznání", ale i o osobní důvody. A jestliže se podporuje porodní plán se všemi možnými...někdy i nemožnými požadavky, tak proč nerespektovat "připravený zdravý pár", který chce porodit ve "svém brlohu"...to není urážka jen asociace k vlčici Bellaně:-D

Tímto zdravím Bell a ještě jednou díky za popisek porodu, který byl jen pro mě:-D:-D:-D a mohla jsem z něj víc pochopit!

Ještě k překotným porodům. Ve škole nám říkali, že jsou to ty nejlepší porody...nekomplikované, kde není nic moc co k řešení.
(až na čumily v MHD a pod.)
 Cow :-) 


Re: Paráda 

(13.3.2008 17:24:20)
fůůj, filozofii~j~, pardon.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Bellano díky 

(10.3.2008 9:44:27)
jsem moc ráda za tvůj krásný zážitek. Také jsem chtěla rodit doma, ale protože jsem v průběhu porodu měla vysoký tlak jeli jsme do porodnice, kde se syn za necelou hodinu v pohodě narodil. Těším se že podruhé to třeba vyjde. Kdyby některá budoucí maminka chtěla tak popis narození syna je na našich stránkách ( www.kocovi.cz)
:-)
 JankaP 


Ano, štěstí přeje připraveným! 

(10.3.2008 9:34:41)
Napsalas to velmi pěkně!
Tomuhle totiž říkám rozumný názor na porod! Jak píšeš, každá rodička má nějaký plán, ale měla by mít promyšlené i jiné varianty, stejně jako ty. A oceňuji, žes brala ohled na názor a pocity svého manžela. To se totiž dneska moc "nenosí".
Ať se i nadále dobře daří!
 8.5Yettynkaa12 


Máš moje sympatie 

(10.3.2008 9:43:06)
Ahoj Bellano, máš moje sympatie, na porod ses vzorně připravovala, máš dostatek soudnosti, že kdyby vše neprobíhalo v pořádku, jela bys do nemocnice, mělas tam porodní asistentku...tak proč ne?
Na druhou stranu, já si osobně říkám, proč ano. (Teda v mém případě jako). Taky uznávám, jak už tu někdo psal, že jsem líná studovat si všechno možné o porodu, měla bych strach, že jsem neprostudovala vše, že něco zanedbám, že se něco zkomplikuje, ...já jsem taková vyděšená rodička. V mém případě by strach z neznáma a z vlastní zodpovědnosti přebil ten pocit, že rodím ve vlastním prostředí. Já když mě něco bolí, tak mám tendence jednat zkratovitě. A bůhvíco bych takto vyváděla.
Ale myslím si, že každý má právo si zvolit svůj porod podle svých představ. Ty se nejlíp cítíš doma, a to je hlavní argument.

Já bych teda doma rodit ani nemohla, můžu rodit jen císařem. Ale vycházím z faktu, že bych rodit mohla.

Suma sumárum - jsi odvážná holka, ne lehkomyslná, ale naopak zodpovědná(to já bych právě nechtěla, brát na sebe tu zodpovědnost), máš můj obdiv!
 8.5Yettynkaa12 


Máš moje sympatie 

(10.3.2008 9:43:31)
Ahoj Bellano, máš moje sympatie, na porod ses vzorně připravovala, máš dostatek soudnosti, že kdyby vše neprobíhalo v pořádku, jela bys do nemocnice, mělas tam porodní asistentku...tak proč ne?
Na druhou stranu, já si osobně říkám, proč ano. (Teda v mém případě jako). Taky uznávám, jak už tu někdo psal, že jsem líná studovat si všechno možné o porodu, měla bych strach, že jsem neprostudovala vše, že něco zanedbám, že se něco zkomplikuje, ...já jsem taková vyděšená rodička. V mém případě by strach z neznáma a z vlastní zodpovědnosti přebil ten pocit, že rodím ve vlastním prostředí. Já když mě něco bolí, tak mám tendence jednat zkratovitě. A bůhvíco bych takto vyváděla.
Ale myslím si, že každý má právo si zvolit svůj porod podle svých představ. Ty se nejlíp cítíš doma, a to je hlavní argument.

Já bych teda doma rodit ani nemohla, můžu rodit jen císařem. Ale vycházím z faktu, že bych rodit mohla.

Suma sumárum - jsi odvážná holka, ne lehkomyslná, ale naopak zodpovědná(to já bych právě nechtěla, brát na sebe tu zodpovědnost), máš můj obdiv!
 majdaleenka +07+11 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným! 

(10.3.2008 10:00:59)
myslím, že v tomhle případě musíme brát ohled na názor tatínků, pokud tedy jsou a chtějí být u toho, protože přesně, jak psala myslím Cheorchia, případně se omlouvám, pokud by byl nervózní on, přenese to na ženu a ta přece v té chvíli potřebuje spíš podporu a pomoc, než utěšovat zoufalého muže -to není útok proti mužům, doplním radši zoufalý doprovod;)
 Cow :-) 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným! 

(13.3.2008 17:37:48)
Majdlenko, ale s tímhle se u tatínků počítá a proto existují vyškolené duly, které udělají z rodící maminy nejen "dámu" situace, ale nasměřují i tatínka, dále pomůžou s kojením a poradí kolem péče o miminko.
 Lucka 
  • 

Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(10.3.2008 21:37:55)
Já měla uplně bezproblémové těhotenství, byla to paráda a byla jsem přesvědčná, že můj porod proběhne zcela hladce a vše s mimi zvládneme uplně v pohodě a na porod jsem se těšila a byla jsem na něj zcela připravená.Vše pak proběhlo v pohodě ale když přišlo na placentu tak ejhle.Kousek tam zůstal,následovala kyretáž a dost silné krvácení (1200 ml krve) takže kdybych rodila doma tak nevim nevim jak by to dopadlo a to jsem byla připravená na to, že vše bude v naprostym pořádku. Takže nesouhlasím, že štěstí přeje připraveným. Jinak hezky napsaný článek.
 10.5Libik12 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(10.3.2008 21:41:50)
Holky, já budu vypadat jako, že zlehčuju problémy, ale dávno mi to vrtá hlavou. Prosím Vás, jak se zjistí objem krvácení? Pokud někdo píše, že ztratil 1,2 l krve, to to chytali do odměrky? Přísahám, že tím nechci ironizovat ničí potíže, jen se ptám, jak to víte?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Krev 

(10.3.2008 22:09:38)
Libíku, mně chytali krev do nerezové mísy, co do ní vyndali i placentu, pak to buď nějak odhadli, nebo zvážili, to už nevím.
 JankaP 


Re: Krev 

(14.3.2008 11:15:04)
Markéto,
já se svým gynDr. a porodníkem v jedné osobě ztrátu krve speciálně prodiskutovávala. Řekl mi, že ztráta 1 litr je při porodu normální. Sleduje se až ztráta víc než litr. Tenkrát mi i vysvětloval, jaká opatření se v takovém případě dělají, ale - červenám se - už jsem je stihla zapomenout.
 jana38 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(10.3.2008 22:14:58)
Libiku, rodila jsem dvakrát, jednou v porodnici, jednou doma a ani jednou mi krev do odměrky nechytali:-) Já myslím, že se to zjistí od oka, jakože takhle velkej flek dělá litr krve, takhle velkej flek dva litry atd. nebo jednu podložku promáčí půl litru, dvě podložky litr...
Jinak nevím, jestli je na to ještě nějakej sofistikovanější fígl.~k~
 10.5Libik12 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(10.3.2008 22:55:09)
Ty brďo, když tak srovnám, co je za paseku, když vyleju 2 decky čehokoliv, to musí být děsný fleky
 jana38 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(11.3.2008 14:16:30)
Libiku, já mám pocit, že i když vyleješ malýho panáka, tak to je flek jak kráva a vždycky nadělá paseku všude kolem:-)))
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(10.3.2008 21:55:55)
Lucko, s problémy s placentou se po domaporodu normálně jezdí do porodnice. Stejně jako když se řízneš natolik, že na to nestačí náplast, ale musíš na chirurgii :).
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(10.3.2008 22:52:41)
Lucko, taky je otázka jak dlouho se na placentu čekalo...

Když volali doktora ke mně (po nějakých 15ti minutách čekání), tak se naštěstí zdržel asi půl hodiny a díky tomu se to stihlo dovyvinout i bez DR.
Rok a čtvrt před tim v jiný porodnici se DR bohužel nikde nezdržel :-(
 *Viky* 


Re: Ano, štěstí přeje připraveným?-Nesouhlasím! 

(12.3.2008 11:16:30)
Jeno, chápu, aktivní vedení třetí doby porodní je lahůdka :o(((. Ach jo. Chápu, že se to někdy musí udělat, ale po 15 minutách???? No jo no…

Masivní krvácení může být, a podle mě může být třeba právě proto, že se neodloučí celá placenta, když se nečeká dostatečně dlouho…
 albi-vs 
  • 

Perfektně napsané 

(10.3.2008 9:39:42)
Bell,
opravdu jsi to vše dobře a srozumitelně sepsala, taky tleskám.
 zuzini 


Bell :-) 

(10.3.2008 9:43:01)
Perfektní článek. :-) Celou dobu se u něj přihlouple usmívám.
Nejsem domarodka, obě své děti jsem porodila v porodnici. Ale tiše závidím.
 Marta, 


Re: Bell :-) 

(10.3.2008 10:09:35)
Představila sis krvácení, které doma jen tak nezastavíš?


Všichni ti tleskají, budu slušně mlčet.
Nepochopím.
Příznivkyně domporodů si hned do mne kopněte.
 watanaki 
  • 

Re: Bell :-) 

(10.3.2008 10:24:48)
Marto, nevím, proč by dotebe kterákoliv domarodka měla kopat. Naopak, mysím, že tento článek je napsaný tak srozumitelně, aby se už konečně tak nějak pochopilo, že se celospolečensky nemusí kopat do žen, které rodí doma. A schválně, jen si představ, co bys dělala na Bellanině místě, kdybys měla tak rychlý porod a do porodnice bys nestihla, i kdybys nakrásně chtěla? Zbláznila by ses a jenom ochroměně čekala, kdy už konečně poplatna svým představám vykrvácíš? A to není nic proti porodnicím, já sama jsem rodila v porodnici!
Bell, ještě jednou přeju vše krásné.
 Grainne 


Re: Bell :-) 

(10.3.2008 10:36:58)
Marto, vůbec se nebudu s tebou hádat. Jen mě napadlo, proč je ženám neustále podsouváno, že porod je životu nebezpečná záležitost, jsme neustále zahlcovány výběrem různých komlikací, je ženám vyhrožováno smrtí, smrtí dítěte, kdo nám neustále podsouvá tyhle myšlenky? V čí zájmu je, aby ženy byly vystrašené, vestresované a hlavně vděčné, že mají tu supermožnost rodit pod dozorem?
Vždyť vylézt z domu je taky nebezpečné a nikdo není nustále zastrašován myšlenkou, že sednout do auta = sebevražda. Žeprojít večerním parkem = smrt. Je správné nabádat k opatrnosti, ale je správné takhle zastrašovat určitou skupinu lidí, která se jen neřídí zažitými a v dnešní době bych si už dovolila použít výraz i přežitými pravidly?
 Grainne 


Re: Bell :-) 

(10.3.2008 10:38:12)
A ještě pro Bell, skvěle napsané, skvěle prožité a gratuluji k miminku.
 Cow :-) 


Re: Bell :-) 

(13.3.2008 17:47:22)
Gr., "podsouvat" pacientům-klientům ty nejhorší scénáře je profesionální deformace. Z úst někoho to může vypadat jako zastrašování, ale ve skutečnosti je nutné raději promyslet možné diagnozy, komplikace a nasadit příslušnou léčbu, preventivní opatření.
Ted ale mluvím všeobecně...nejen stran porodnictví.
Snad mi rozumíš, jak to myslím.../viz Milenka od Mili...to je zase případ, kdy to brali na lehkou váhu:-©/
 Grainne 


Re: Bell :-) 

(14.3.2008 8:13:49)
Cow, odpovídám opožděně, zradil mě O2 i modem, takže nebyla šance a vůbec nevím, jestli se toho dohledáš, uvidíme.
Profesionální deformace je výmluva, pokud nemluvíme o konkrétním případu s konkrétními prognózami. Já vím, že lékaří s oblibou "zachraňují životy rodiček a novorozenců na poslední chvíli", ono to dělá dobrý dojem někomu oznámit, že jsme ho právě stáhli hrobníkovi z lopaty ,ale vzhledem k uvedenému zde, by to bylo při každém druhém porodu, což se mi zase nezdá. Tudíž mi lékaři trochu připomínají rybáře - čím větší nebezpečí, tím větší ryba. Každá ulovená ryba s uplynulým časem roste.
Tady by si mohl zdravotním objektivně dovolit říct, že porod má ta a ta rizika. Konec, tečka. Jak si ta rizika vyhodnotí pacient, či rodička, je jen na něm.
Takže se očekává, že zdr. personál bude jednat s pacienty, těhotnými ženami a rodičkami jako se svéprávnými, plnoletými osobami, které jsou schopné o sobě rozhodovat, obzvlášť, když dají jasně najevo, že o takovou komunikaci mají zájem.
Nikdo a tedy ani zdr. personál, ošetřovatelkou počínaje a primářem konče, nemá právo rozhodovat za někoho jiného a nemá právo rozhodovat ani za děti někoho jiného, ve sporných případech máme soudy.
Na druhé straně je povinností ošetřované osoby umět přijmout následky svého rozhodnutí.
To je právě ta svoboda a demokracie, rozhodovat sám o sobě, ne to, že nestojíme frontu na banány.
 Cow :-) 


pro Gr. 

(14.3.2008 10:03:59)
Ahoj Gr., vůbec nechápu souvislosti...
a/ na nic jsem se neptala
b/ k profesionální deformaci se vztahoval jeden můj příspěvěk, který zapadal do kontextu a navíc jsem podotkla, že mluvím o medicíně všeobecné...nejen o porodnictví a jako příklad jsem uvedla Milenku od Mili...kde sice "nestrašili katotastrofickým scénářem", ale naopak situaci podcenili...nepředpokládali, nevyloučili všechny možné varianty, neprovedli včas lumbálku atd. atd.
V nápni práce zdravotníků přece není strašení...ale prevence, stanovení přesné dg., a nasazení správné léčby.
 Grainne 


Re: pro Gr. 

(14.3.2008 10:51:19)
Cow, já jsem reagovala, ne odpovídala na dotaz.
Fakt, je, že občas používají přehled komplikací a možných katasrof, které mohou nastat při každém porodu, jako strašáka pro domácí porod. Považuju to za jednostranný pohled na věc.

Jinak, pokud jsem mluvila s příbuznými, kteří žijí v Americe, lékař prostě předá informace o zdravotním stavu a možnosti léčby s veškerými důsledky, které z toho plynou a rozhodnutí je jen na pacientovi.

Takže takové lékař mi to nedovolil, můj lékař je proti, naprosto nejsou schopní akceptovat. Je pravda, že mnohdy na tenhle systém není připraven ani pacient, ale to už je na lékaři, aby rozlišil.
 Cow :-) 


Re: pro Gr. 

(14.3.2008 11:05:20)
Gr., jj...pravdu máš.
A nemusím chodit ani do zahraničí. Lišel se názor mého gynekologa a Dr. z centra asistované reprodukce.
Jenže ve finále měli pravdu oba. Dětátko teda nakonec máme, ale že to nebylo jednoduché...to už z našich diskuzí víš.
A ano..rozhodli jsme se my dva s manželem. Nezdary jsme si "pěkně vyžrali", ale všechno špatné k něčemu dobré.
 Grainne 


Re: pro Gr. 

(14.3.2008 11:19:51)
Tak, lišit se můžou názory samotných lékařů, liší se dost často poznatky, liší se přístupy, podle mně je důležitá právě ta možnost výběru, volby.
Někdy se lékař a zdr. personál chová tak, jako by jim do toho pacient neměl co mluvit.
K tomu se chtě nechtě musím jako případný pacient postavit tak, že se mně to poměrně dost týká, když někdo bude na mé tělesné schránce něco provádět. Nebo se to týká mých dětí, samozřejmě.
Od jisté doby jsem prostě opatrná 2x. Tahle možná zatím "nová vlna", logicky asi zasáhla nejdřív porody, to je celkem přirozený přírodní proces a teprve ve chvíli, kdy přestane být, mělo by se medicínsky zasahovat.
Nikdo asi nebude diskutovat, že si ten slepák vyoperuje doma sám, ale jak vidno, porodit doma celkem v pohodě lze, za dodržení určitých pravidel, která jsou v zahraničí dávno propracovaná, tak proč to nepřátelství a averze už preventivně.
 Cow :-) 


Re: pro Gr. 

(14.3.2008 12:01:57)
Gr., stále tady nefunguje vtah zdravotník a klient, ale zdravotník a pacient. Čili něco jako nadřazenost zdravotníka nad laikem.
Jinak je to v zemích, kde si lidé za zdravotní péči platí...tady jsou vidět postkomunistické následky.
Tím se ale nemění můj postoj k nemocným, soc.slabým a pod.
Jen tím chci říct, že každá strana má dvě mince.
Tam kde funguje vztah zdravotník a klient, tam je to o vysvětelní, natínění možností volby, prodiskutování a výběru řešení.
Určitým způsobem je to "služba" nebo "obchod".
A averze vůči domporodům? Že by strach?
 Grainne 


Re: pro Gr. 

(14.3.2008 14:20:36)
Cow, to byla fuška se proklikat zpátky.
Ano, asi by měl zdr. personál přehodnotit postoj vůči osobě, není to jenom pacient, je to klient, který za službu platí. Je jedno, jestli v hotovosti, nebo prostřednictvím ZP.
Ten vztah k DP. Strach? Tak to určitě ne, nikdy to nebude v našich poměrech většinová záležitost, prostě proto, že tradice, na rozdíl právě od Holandska, byla přetržena.
Že by právě ten projev určité nadřazenosti? Pocit moci?
Vždyť by stačilo položit si jednoduchou otázku: co to ty ženský vlasně chtějí a postavit se k problému stylem - jak by to šlo, ne stylem proč to nejde, když to vlastně jde, jak se ukazuje.
Ono to chce i respekt vůči PA, které vedou dom. porod, vědomí, že se mu rodička dostane do rukou včas, když něco selže a myslím, že v současnosti se tomu budou věnovat PA schopné převzít zodpovědnost, protože nikdo je nebude nutit vést porod doma. Myslím, že ty dnešní průkopnice v tomhle prostředí musí být po odborné stránce skutečně na výši, když jsou schopné si svůj postoj a svou práci obhájit. Takové ženě bych absolutně důvěřovala.
 Lída+2 


Re: Bell :-) 

(10.3.2008 15:38:08)
Bell velká gratulace, Tvoje články jsou vždycky moc krásný a ráda je čtu.:-)

Marto, ano jde lehko porodit jinde než doma víš...já byla kousek od toho a když to tu těch pár let čtu zoufale nepřipravená.....naklusala jsem do porodnice,ale porodní asistentka mě poslala dom, že to jsou poslíci....poslechnout jí...odejdu a porodím cca 5 minut od nemocnice v autě!!!!
Ale s asistentkou jsem se pohádala..nechala zavolat Dr a do 15 minut po té co připravili ( nepřipravený sál porodila)...co kdyby se dělo něco v době kdy se o mě nikdo nestaral....těch 15minut...na koho by jsi to svedla...na mě? NA ně? tohle nejde prostě určit...pokaždý je to jiný...nic se neděje podle tabulek,ale jen málo DR a asistentek v porodnici si to neuvědomilo a pořád spolíhá víc na přístroje než na rodičku!!!

takže lepší se chystat na porod doma zbytečně...než si myslet 9 měsíců, že porodí člověk v porodnici a pak porodí doma....a je zaskočen překvapen a já nevím co....

 Líza 


Zkusím to zformulovat 

(10.3.2008 10:11:52)
Čtu tvůj článek a to, že vlastně nevíš, kdy přišel ten zlom, kdy ses od porodničního porodu posunula k domácímu.
Já měla doby, kdy jsem porody doma považovala za šílenství. Nevím, kdy nastal ten můj obrat či posun. Možná, když jsem četla příspěvky tady na rodině? Když jsem četla články zahraničních porodních asistentek? Když jsem porodníky i asistentky přistihovala při neznalostech a šíření nepravd, o kterých ani sami nevěděli, že to nejsou pravdy? Nevím.
Kdysi jsem si myslela, že porod doma znamená, vykašlat se na prenatální péči a porodit doma za každou cenu, bez odborné pomoci.
Postupně jsem pochopila, že jsou jakási kritéria pro bezpečný domácí porod.
Potom jedna moje kamarádka porodila doma, prostě úplně normálně, tak dobře mi to k ní sedlo, vůbec jsem se nedivila.
Ani nevím, kolik let mi to trvalo. Před 6 týdny jsi doma porodila ty. A přišlo mi to úplně správné, bylo to ono, tak to mělo být.
Nemám to tak, že každý domácí porod bych považovala za úžasný. Ale tam, kde těhotná fakt ve spolupráci s asistentkou, která o tom něco fakt ví, zkoumá, zda v jejím případě bude porod doma bezpečnej, kde si zajistí, aby na to nebyla sama, kde počítá s více variantami, mi to přijde skvělé.

Já sama bych doma nerodila - neporodila bych; mám příliš velký strach z komplikací a ten by mě blokoval; vím to o sobě a tak mi nemusí být líto, že jsem dvakrát rodila v porodnici.

Ale váš krásnej rodinnej zážitek vám moc přeju.
 Beruška9 


Re: Zkusím to zformulovat 

(10.3.2008 10:28:03)
taky se řadím mezi nealternativní domorodky, před porodem doma jsem si nechala sundat několik let nošené umělé nehty, abych si mohla sama krásně osahat klubající se hlavičku...

Jsem moc ráda za příznivé reakce, asi i za všeobecný posun společnost k respektu k jiným, možná netradičním rozhodutím.

Před několika měsící jsem svůj článek o porodu doma uveřejnila na servr, kde nejsou diskuze, proto smekám před tímto článkem...

Svobodným porodům zdar, roďme si přeci všichni tam, kde uznáme za vhodné!
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Zkusím to zformulovat 

(10.3.2008 12:12:06)
Bell, díky za krásný článek. Takové jsou potřeba!
Jak píše Líza, taky mi nějakou dobu trvalo, než jsem byla schopna uznat, že porod doma není nic tak šíleného. K porodu doma bych se neodhodlala ani nyní, jsem docela bojínek a nevěřím vlastnímu tělu, ale naprosto chápu, že se najdou ženy, pro které je porod doma ideální. Důvody pro porod doma mohou být různé, ale mě je třeba blízká představa, že rodím s PA, kterou si sama vyberu a rozumím si s ní, že porod probíhá v intimním prostředí domova, spím ve vlastní posteli.
Potom tady na diskusi na rodině jsem měla možnost poznat, že domarodky jsou zodpovědné ženy, které nastudovaly maximum informací a jejich názory (i na jiné věci než na porody) jsou mi sympatické.
 Bellana 


Re: Zkusím to zformulovat 

(10.3.2008 17:25:13)
Lízo, díky, ty to vždycky napíšeš tak, že k tomu není co dodat R^
 kATKA + 3 
  • 

Re: Zkusím to zformulovat 

(10.3.2008 18:42:12)
...to je podle mě nejdůležitější bod celého, jinak naprosto perfektně napsaného, článku. Protože ať s porody doma souhlasíme či je radikálně odsuzujeme, jedno máme všechny rodičky společné - nástup kontrakcí a rychlost porodu jaksi neovlivníme.Já jsem o porodu doma také hodně přemýšlela, dva syny jsem porodila bez problémů v příjemné porodnici/ale 60km od domova/ a ve druhém případě jsem si ho vedla už více méně sama /za asistence manžela a přihlížející por. asistentky/. Jenže jsem se bála spíš okolí
 Katka+3 
  • 

Re: dokončení 

(10.3.2008 18:53:46)
/dcera to odeslala dříve :-))/. Nesehnali jsme asistentku ani pediatra, ale přesto jsme se připravili, jako bychom měli rodit doma. Byla jsme neskutečně klidná a dokonce i tajně doufala, že to bude rychlovka a my do porodnice neodjedem. Nakonec jsem musela na vyvolání, kde mi píchli vodu a za 80min. od prvního stahu byla malá na světě. Tehdy mi doktorka řekla, že jsem měla štěstí, že mi nepraskla voda doma... a mě to dodnes mrzí:-))...
 Lenka Malá + Kikinka 
  • 

.. 

(10.3.2008 10:27:59)
Krásný článek, děkuji. Jsem taková jako ty, miluju coca colu, slevy, nákupy, město, posezení v hospůdce. Ale na rozdíl od tebe byl pro mě porod v porodnici naprosto šokující zkušenost, po které říkám nikdy víc - cizí lidé, ostré světlo v očích, nikdo se mě na nic neptal, po porodu mimčo hned odnesli apod. Přitom by to tak být nemuselo. A kupodivu, byl to můj manžel kdo chtěl, abych rodila doma, já měla ale strach.Navíc když řekli v TV, že ročně u nás zemře 10 žen při porodu ( v nemocnici, domácí porody nejsou monitorovány), byla jsem z toho docela vedle, podle mediální masáže sem měla pocit, že porod v porodnici = život a zdraví matky i dítěte.
 Lenka Malá + Kikinka 
  • 

.. 

(10.3.2008 10:28:03)
Krásný článek, děkuji. Jsem taková jako ty, miluju coca colu, slevy, nákupy, město, posezení v hospůdce. Ale na rozdíl od tebe byl pro mě porod v porodnici naprosto šokující zkušenost, po které říkám nikdy víc - cizí lidé, ostré světlo v očích, nikdo se mě na nic neptal, po porodu mimčo hned odnesli apod. Přitom by to tak být nemuselo. A kupodivu, byl to můj manžel kdo chtěl, abych rodila doma, já měla ale strach.Navíc když řekli v TV, že ročně u nás zemře 10 žen při porodu ( v nemocnici, domácí porody nejsou monitorovány), byla jsem z toho docela vedle, podle mediální masáže sem měla pocit, že porod v porodnici = život a zdraví matky i dítěte.
 irlev 


Srovnaný 

(10.3.2008 10:29:18)
Bell, máš to v hlavě dobře srovnaný a máš svatou pravdu, štěstí přeje připraveným :)

A napadá mě mimo téma, ale proč my vlastně nepořádáme srazy v Mekáči? :)
 lucie 
  • 

článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 10:47:06)
Článek je pěkně napsán. Každopádně je dobré se připravit i na možný porod doma, ale plánovat jej doma, mi připadne jako velmi silné hazardování. Nikdy dopředu nemůže nikodo říct, jestli porod bude probíhat fyzilogicky. A omlouvám se, ale pokud porod od první kontrakce trval dvě hodiny, tak do té porodnice bylo dosti času dojet. Ano, i doma i v nemocnici je riziko, že se něco stane, ale to roziko je o několik řádů jiné v neprospěch porodu doma. Jsem pro, tlačit na změnu poměrů v nemocnicích, aby se jak nemocným, tak i rodičkám vycházelo vstříc, ale nejsem pro tento hazard.
 Bellana 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 10:52:18)
Lucie, jen bych upřesnila, že porod sice trval dvě hodiny, ale první hodina byly celkem snesitelné kontrakce po pěti minutách, pak náhle přituhlo a než jsem zorganizovala aspoň hlídání starší dcery babičkou, už jsem musela tlačit. V tomhle stavu bych se teda nikam už nepřesunovala :-) Už jsem se nemohla ani zvednout, natož se došourat k autu :-)
 lucie 
  • 

No, já nevím 

(10.3.2008 11:39:49)
Článek je opravdu krásný, takhle to vypadá úžasně. Ale přesto, nevím... Mě se v porodnici narodila holčička Apgar 2 - 10 - 10, nekomplikované těhotenství, porod vypadal dobře, jen údajně "dítě bude veliké", no nebylo, mělo obrácenou rotaci, tak nepostupovalo, to je chvilka a všechno je najednou jinak. Malá nedýchala, ale díky přístrojům do minuty a půl bylo všechno v pořádku. Nevím, co bych dělala doma. To jen pohled z druhé strany. Zaplať pánbůh za porody v porodnici!
 Lenelka 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 11:48:11)
Lucie, doma by to dopadlo stejne, PA sebou nosi ozivovaci pristroje, kyslik, defibrilator... Alespon tady v UK. Kdyby byly porody doma radne osetreny v CR, mely by PA stejne vybaveni.

Ja rodila v porodnim dome a po mojem porodu byla vedle v pokoji maminka rodici sve treti dite, ktere se najednou otocilo do pricne (!!!) polohy a presto se za spoluprace maminky a PA otocilo zpatky a narodilo se prirozene zrovna ve chvili, kdy u porodniho domu zastavila sanitka pro odvoz te maminky do porodnice.

Bell, krasny clanek. Boris mnohe myty o domorodkach a za to Ti patri velky dikR^
 Zufi. 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:15:41)
...,,porodní asistentky dorazily půl hodiny po porodu...,,

Nedopadlo by to asi stejně. Myslím u Bel.
Co by dělal manžel?

Už odcházím, nebudu se hádat,Bel.gratuluju k miminku a přeji ti vše krásné a stále štěstí.
 Apolena. 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:24:04)
Zufi,
porodních asistentek, které chodí k porodům doma, je pořád ještě zoufalý nedostatek. Pak se může stát to, co se stalo Bellaně i mně - PA to má daleko a porod nestihne. To je smutné a někdo (nikoli Bellana) by to měl už opravdu řešit.

Bellano, skvělý článek :-).
 Lenelka 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:24:35)
Ahojky Sylvo:-D
 Apolena. 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:26:51)
Ahoj Lenko ;)
 Lenelka 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:47:15)
Sylvo, uplne OT, ale dopredu prejeme Anicce vse nejlepsi k narozeninam:-D Vim, ze je skoro presne o rok starsi od Damianka. No a pokud potkas moji tetku, tak ji prosim pozdravuj a vyrid, ze ji za tu vestbu pro nasi malou asi zakroutim krkem;)
 PajaMM 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:25:31)
Sylvo,
ahojda!!! Rada te zase vidim ;)
 Apolena. 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:28:10)
Ahoj Danielo, odskočila jsem si na chvíli od slepic k počítači :-D
 PajaMM 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:35:52)
Jeeee, to zni krasne :-D Ja uz s tim pupkem moc neskacu :-D Ale uzivam si to, to zase jo, jen uz me kdekdo tipuje na porod a ono jeste 3 mesice casu dost :-D
 ww 
  • 

Re: No, já nevím 

(18.3.2008 12:45:58)
no je to každým z nás já jsem asi zrovna ten typ co by doma nerodila , protože bych se bála, že se něco stane né že bych věřila našich lékařům na sto pro, ale už pro pocit,že jsou jistě lékaři chytřejší nežli já bych rodila v porodnici.Ale každému podle gusta záleží na zdraví a na odvaze.
 Lenelka 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:24:10)
Zufi, dite se spatnou rotaci se nenarodi tak rychle, sama Lucie to pise... Nehlede na to, ze pokud by to nahodou rychle postupovalo a Bell by neplanovala porod doma, ale v porodnici, tak by se Karinka narodila zrejme v aute, protoze pri prvni kontrakci opravdu nikdo do porodnice nevyrazi. Zvlast, kdyz prvni porod byl dlouhy.
 Bellana 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 12:27:21)
Zufi, nemusíš odcházet, vždyť je dobře, že se zde sejdou různé názory. Kdybych čekala, že se mnou budou všichni souhlasit, to bych asi byla dost naivní :-)

Já si myslím, že můj porod byl tak rychlý právě proto, že bylo vše absolutně fyziologické a nekomplikované.

Na různé komplikace a jejich řešení jsme byli s manželem připraveni. Myslím, že u přirozeného porodu, do něhož se nijak medicínsky nezasahuje, opravdu žádná komplikace nepřichází z minuty na minutu, většinou se možnost problému ohlašuje už s předstihem.

Čili se domnívám, že kdyby vše nešlo tak, jak má, buď by ke mně stihla PA dorazit a problém pořešit, nebo by dojela záchranka.

A každopádně jsem počítala s tím, že u každého porodu, domácího i nemocničního, se vždycky může něco pokazit a ani porodnice nemusí být zárukou, že vše dopane dobře ...

Nicméně jsem byla ochotna na sebe vzít tu zodpovědnost, že kdyby se něco stalo u mého porodu, budu s tím muset žít (anebo ne, kdybych bídně vykrvácela :-) )

Chtěla jsem se tu rozepsat, ale musím běžet kojit, tak snad později mě děti pustí k netu :-)
 Líza 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 13:26:34)
Zufi, to by se jí stalo, i kdyby porod doma neplánovala. Její podrobný popis porodu jsem četla, a je zjevné, že ani záchranka by nepřijela ještě před narozením dítěte.
 *Viky* 


Re: No, já nevím 

(10.3.2008 16:28:56)
Zufi, i já jsem rodila doma, samotný porod se velmi podobat porodu Bell a to jsem žádný porod doma neplánovala. Celý porod trval hodinu (jistě se může objevit námitka, že bylo tedy na cestu do porodnice času dost), ale tu hodinu počítám od první slabé kontrakce. Nejdřív jsem si myslela, že jde o poslíčky, pak jsem si říkala, že už je to asi porod, pak jsem se oblékla na cestu do porodnice a připravila se k odjezdu, a pak mi došlo, že pokud odjedu, porodím v autě. Rodila jsem sama v ložnici s manželem... A porod byl naprosto úžasný...

To, co se stalo Bell, že totiž rodila doma bez asistence, se může stát kterékoliv mamince, jejíž porod probíhá mnohem rychleji, než se dalo očekávat. Hodina nebo dvě jistě na přepravu do porodnice stačí, jenže nejdřív si nemyslíš, že je proč spěchat a poté, kdy všechno nabere na obrátkách a dojde Ti, že miminko se každou chvilku narodí, je už prostě pozdě. Koneckonců, někdy ani lékaři neodhadnou postup porodu a maminku odešlou domů, i když by si jí měli v porodnici nechat. Bellana rodila sama, ale právě proto, že byla na domácí porod připravená, dopadlo to lépe, než kdyby o žádné jiné variantě, než porodu v porodnici nikdy nepřemýšlela.
 adelaide k. 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 11:04:40)
Lucie, chm chm, ale ono se většinou nejezdí do porodky hned s první kontrakcí že?

"Ano, i doma i v nemocnici je riziko, že se něco stane, ale to roziko je o několik řádů jiné v neprospěch porodu doma"
Tuhle informaci máš odkud???

"Jsem pro, tlačit na změnu poměrů v nemocnicích, aby se jak nemocným, tak i rodičkám vycházelo vstříc, ale nejsem pro tento hazard. "
Jaký hazard máš na mysli?
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:30:45)
Adelaine, ale no tak... Všichni víme, že veškerá statistika u domácích porodů je nulová. Ale chceš snad vyvracet, že riziko při domácích porodech není větší než u porodů v nemocnicích nebo v porodních domech? Opravdu jsi natolik naivní, abys věřila, že nezvýšíš pravděpodobnost možných komplikací při porodu doma? Stejně jako Lucie i já to vnímám jako hazard. Bell byla připravená, ale navíc měla spoustu štěstí. Může za ně být vděčná. Já bych plánovaně doma nerodila dřív, než by k tomu byly v našem státě připravené podmínky, péče apod. Být průkopnicí bych nemohla, cítím příliš velkou zodpovědnost za zdraví svých dětí a upřednostním ho před vlastním pohodlí.
 Lenelka 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:38:37)
Kaco, statistika existuje, je to statistika svetove zdravotnicke organizace a vychazi pro porody doma vice nez dobre.

No a rada bych vedela, jaky je rozdil mezi porodem doma a porodem v porodnim dome? Krom toho, ze do porodniho domu se musis dopravit, tam zadny rozdil neni.
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:48:46)
Myslela jsem statistiku u nás v republice. V každé zemi je to o něčem jiném. V porodním domě jsem nerodila, jestli ty ano a víš, že jsem v tomto směru přestřelila, pardon. Nicméně můj názor na porody doma x v nemocnici je stejný
 PajaMM 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:51:50)
U nas v republice statistika byt nemuze, nikdo ji nedela, protoze porody doma jsou pomalu ilegalni....a je to tak spatne.
Kaco, tvuj nazor to nemeni, protoze o tom pravdepodobne nic nevis. Mela jsem stejny nazor jako ty, stacilo nekolik clanku, rozhovoru, diskusi a neco jsem si precetla a ejhle...nazor jsem zmenila a jsem za to rada, ac ja sama bych doma asi nerodila...
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:59:03)
Ano, samozřejmě že porody doma jsou ilegální a statistika není, přesně o tom jsem psala výše. Danielo, nerozumím: názor jsi změnila, ale doma rodit nechceš??
 Lenelka 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:06:36)
Ilegalni nejsou, ale ani legalni.
 Apolena. 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:08:19)
Porody doma NEJSOU ilegální.
 PajaMM 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:32:16)
Nenapsala jsem, ze jsou ilegalni, ale ze jsou pomalu ilegalni.
A nazor jsem zmenila - driv jsem tyhle zeny odsuzovala jako hazarderky s zivotem svym i svych deti. Ted uz vim, ze t neni pravda. A ano, ja bych asi doma nerodila, ale clovek nikdy nevi, co ho ceka, takze i na tohle bych rada byla aspon trosku pripravena.
 jana38 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 20:26:06)
Porody doma nejsou ilegální, podle zákona může kvalifikovaná PA s registrací sama vést porod. Tečka. Není uvedeno, že zrovna v nemocnici. Taktéž není nikde v žádným zákoně uvedeno, že žena bude potrestána, když porodí doma (známka ilegality je, že za činnost následuje nějaký trest)
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(11.3.2008 8:32:21)
Ano, ale taky nikde není uvedeno, že potrestána nebude, pokud při komplikacích o dítě přijde nebo mu nevratně poškodí zdraví. Čímž nechci polemizovat s tím, že by se to v porodnici nemohlo stát, jde mi o legislativu. Jinak máte pravdu, špatně jsem se vyjádřila, porody doma nejsou ilegální, nejsou jen právně ošetřené...
 Grainne 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(11.3.2008 9:10:19)
Káčo, pokud má žena při porodu PA, která má licenci, nese zodpovědnost za porod doma PA. Legislativně to vpodsatě ošetřeno je, jen lékaři mj. zastrašují tím, že není a občas okázale dávají najevo svou převahu.
Je to lidech, kteří se bojí, nebo nebojí převzít zodpovědnost, o ničem jiném. To mluvím o PA a o pediatrech, kteří jsou ochotni převzít novorozence, který se narodil doma.
 Líza 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:47:10)
Káčo, jsou k dispozici statistiky v zemích, kde domácí porod je jednou z běžných variant porodu a systém s ním počítá (a počítá s ním i ta statistika). Je ovšem nutné oddělit v té statistice plánované domácí porody (tzv. nízkorizikové) od překotných porodů, které doma proběhnou, přestože rodička prostě nesplňuje kritéria pro bezpečný domácí porod, a nikdo soudný by je na doma nenaplánoval. Pak zjistíš, že plánované domácí porody jsou bezpečné. Ostatně velká část západního světa je považuje za zcela normální.
 Opuncie 
  • 

Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 9:30:31)
V situaci v ČR a ve světě vidím ještě jeden rozdíl, a to ten, že v ČR je mnohokrát větší návštěvnost lékařů a s tím je podle mě spojeno i vysoký počet žen na rizikovém těhotenství. Tohle říkám jen z vlastní zkušenosti - když jsem přišla k doktorce s tím, že jsem těhotná, hned se mě ptala, jestli chci napsat riziko. Tak jsem se vyděsila, proč jako, a ona že nic, že se jen ptá... U nás v práci není zvykem chodit na riziko, ale třeba moje máma jako zdravotní sestra říká, že jakmile někdo u nich zjistí, že je v jiném stavu, okamžitě si nechává psát riziko. Dřív se těhotné sestry dávaly do ambulancí, recepcí nebo na kartotéku, dnes jdou na riziko. A důvod? "Když mi to napíšou, tak proč bych toho nevyužila..." Myslím, že domácí porod mladé zdravé rodičky, která se zdravě pohybuje a funguje až do porodu je v pohodě, ale porod někoho, kdo proleží těhotenství před TV, je jiná věc... V cizině se běžně chodí do práce skoro až do porodu, těhotenství tam není vnímáno jako nemoc. Proto si myslím, že Britky, Němky, Holanďanky, Izraelky a já nevím kdo ještě je prostě tělesně "vymakanější", když jde rodit... Uznávám ale, že ženy, co se v ČR rozhodnou pro domácí porod, jsou jiné než většina... I když taky znám jednu domarodku, která byla od druhého měsíce na riziku, protože jí přišlo škoda toho nevyužít, když jí to doktorka nabídla...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 9:38:58)
Ano, bohužel ... myslím, že tohle souvisí i s místním vnímáním porodu doma jako něco strašně nebezpečného. Protože lékař je už z podstaty své profese nastavený k hledání a řešení patologií a má tendenci řešit i věci celkem banální - vezmi si například neuvěřitelné množství těhotných, které "zobou" magnézium jako bonbóny ... Tam, kde je zavedená praxe péče porodních asistentek o ženu v průběhu celého těhotenství, panuje i daleho větší důvěra v těhotenství a posléze porod jako fyziologický proces.
 Grainne 


Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 9:56:56)
Osobně bych dala přednost péči zkušené porodní asistentky, která umí vést domácí porod. Lze předpokládat, že dobře ví, že nese svou kůži na trh a pokud se jí něco nepovede, nese veškerá rizika sama, nikdo nepřiběhne a nezachrání situaci. V jejím zájmu je i umět odhadnout další vývoj a v případě potřeby zavčas zajistit převoz.
Považovala bych to za mnohem bezpečnější způsob porodu, než zívající mladý nezkušený lékař, který slouží sám na oddělení v nočních hodinách.
V malých, nepříliš dobře vybavených porodnicích navíc naprosto není záruka bezpečnosti, pokud opravdu dojde ke změně stavu "z minuty na minutu", nemocnice prostě na takový zákrok není připravená a vybavená. Bohužel, dochází i k úmrtí rodiček.
 madlenka07 


Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 17:03:30)
Tak teda nevím.Jsem zdravotní sestra a na RT jsem šla,protože jsem krvácela.Ale neumím si (ani kdyby bylo vše v pořádku) představit pracovat až do násstupu na mateřskou dovolenou.Dvanáctihodinové směny,neustále na nohou,infekce,rentgenové záření,zvedání těžkých pacientů...a tolik kartoték v ČR rozhodně není.A sestra na ambulanci?Zeptejte se někdy některé,která tampracovala.Sama jsem tam kdysi zaskakovala a mohu říci,že jsem se sotva došla ,,vyčůrat".
 Opuncie 
  • 

Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 9:41:17)
Myslím, že mezi světovou a českou statistikou by byl rozdíl kvůli tomu, že v Čechách je mnohem větší návštěvnost lékařů a s tím podle mě souvisí i velký počet žen na rizikovém těhotenství. Když jsem přišla doktorce oznámit, že jsem těhotná, zeptala se mě, jestli chci na riziko. Já jsem se vyděsila a ptala jsem se proč, a ona na to že se jen ptá. U nás v práci nebylo zvykem chodit na riziko, ale moje máma je zdrav.sestra a říká, že jakmile sestřička zjistí, že je těhotná, okamžitě jde na riziko, protože jí ho napíšou (a to i mladé, zdravé holky). Dřív šla těhotná sestra na ambulanci, na recepci nebo do kartotéky, dnes už se prý ani nešijí těhotenské uniformy... V zahraničí se běžně chodí do práce až skoro do porodu. Myslím, že Němky, Britky, Holanďanky, Izraelky a já nevím kdo ještě jsou celkově fyzicky "vymakanější" když jdou rodit. Domácí porod ženy, která až do porodu normálně funguje, je asi v pohodě, ale domácí porod někoho, kdo stráví půl roku před TV a má všechny svaly jak máslo mi nepřijde úplně dobrý nápad... Uznávám ale, že ženy, co se rozhodnou rodit doma, jsou jiné než většina. I když taky znám jednu domarodku, která byla od druhého měsíce na riziku, protože jí přišlo škoda toho nevyužít, když jí to doktor nabídnul.
 Opuncie 
  • 

Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 9:43:06)
Sorry, tohle je tu podruhé, myslela jsem, že se mi to předtím smazalo ~k~
 Bellana 


Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 9:48:30)
Opuncie, když jsem otěhotněla, měla jsem doma dvouleté batole a temperamentního psa. Řeknu ti, že v takové kondici jako v tomto těhotenství jsem snad nebyla nikdy :-) Každodenní procházky, lítání za batoletem ... ideální tělocvik :-) Kam se na to hrabe speciální těhotenské cvičení :-)
 Opuncie 
  • 

Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 11:06:13)
Jasně, celé to, co jsem napsala, se vztahovalo spíš na prvorodičky :-)
 Terreza 


Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 10:42:28)
Kamarádka - zdravotní sestra v nemocnici, která pracovala střídavě na ARO a JIP mi říkala, že jakmile se ukázalo, že je těhotná, nabídli jí buď převedení na jinou práci (kartotéka apod.) nebo ještě lépe RT, a to proto, aby se nedostávala tolik do kontaktu a) s nemocnými (zbytečně nechytit chřipku či jinou breberu ) , b) s léky, chemikáliemi (desinfekce apod.) a přístroji, c) ležícími pacienty, které je potřeba zvedat.

Já jsem šla na RT od 3. měsíce, protože práce na krátký/dlouhý týden mě děsně unavovala, příjem zboží (těžké krabice) jsem nechtěla zvedat a hrozilo, že za pár týdnů se beztak nevejdu za pult, přesněji že se s kolegyní, která byla maličko při těle, prostě nedokážeme v úzkém prostoru bez úrazu minout. :-)
Současnou kancelářskou práci si dokážu bez problémů představit až do porodu. ;-)
 Aja 
  • 

Re: Co riziková těhotenství? 

(11.3.2008 11:21:29)
Opuncie,
to je diskutabilni, prvni tehotenstvi jsem byla doma, nic moc trenovani, porod prirozeny, bezproblemovy, bez medikace.Druhe tehotenstvi jsem se honila za prvnim ditkem plus chodila na castecny uvazek do prace, porod velmi dlouhy, nakonec zakonceny sekci, ac jsem byla v mnohem lepsi fyzicke kondici...myslim, ze tohle je spis individualni
 Apolena. 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:48:14)
Káčo,
podmínky pro domácí porod samy od sebe nevzniknou. Nejdřív musí být o domácí porody viditelný zájem, musí se o nich psát a mluvit, až pak se možná něco změní. Káča, dvě děti 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:56:18)
S tím souhlasím, ale jak už jsem uvedla, v tomto směru průkopnicí nebudu. Zdraví mých dětí je pro mě důležitější. Něco jiného je psát o tom, diskutovat a něco jiného je porod doma provést. Případný zájem nebo nezájem o třeba eutanazii taky nebudeš demonstrovat doma, že? Kdyby pro porody doma byly podmínky, porodní asistentky se nebály ženu odrodit doma, pediatři se nebáli převzít doma narozené dítě, chtěla bych moc ráda.
 Líza 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 16:58:59)
Jak vidíš, jsou porodní asistentky, které nejen že se nebojí, ale mají zkušenosti (mj. ze zahraničních stáží), aby ho byly schopné doma odvést, jsou pediatři, kteří jsou ochotni a umějí se o domácího novorozence postarat, jsou místa, kde se dozvíš, za jakých okolností je rozumné na porod doma pomýšlet.
Ale on po tobě přece nikdo nechce, abys něco doma zkoušela, nebo ano?
 Káča, dvě děti 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:06:12)
Bavím se o legislativě a podmínkách, toť vše. V dnešní době jsou myslím možnosti vybrat si schopnou porodnici, kde respektují potřeby matek i dětí. To že nerodím doma ještě neznamená, že v nemocnici držím hubu a krok, neprojevím přání a nechám sebou cloumat. Já pouze neschvaluji v TÉTO DOBĚ a v TOMTO STÁTĚ porody doma...
 Líza 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:19:24)
Ale kdepak, vybrat si můžeš tak akorát porodnici, ze které když budeš chtít druhý den odejít, tak na tebe pošlou policajty a seberou ti mimino.

Nikdo neříká, že není v pořádku, že ti vyhovuje nabídka porodnic.
 Cow :-) 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(13.3.2008 18:10:07)
Káčo, a kde žiješ??? Ano...právník ti řekne, že si může žena vybrat, ve které porodnici chce porodit, ale....co když ta tvá vysněná porodnice vyhlásí STOP STAV??? Budeš mít čas, chut a silu se s nima soudit??? A zač vlastně? Maximálně za způsobení psych. újmy.

K současné legislativě...Nutí tě někdo, abys ty osobně chodila k domporodům?
Jakou prosím tě zastáváš funkci, že ti to vadí? Jsi Primářkou patologického oddělení a máš pro nás nějaké nosné údaje?
 Lenelka 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:04:37)
Co ja vim, tak porod doma uz zdaleka neni tak okrajova zalezitost, existuji PA, ktere jsou ochotne a pediatri take. Problemy dela nemocnicni personal, pokud je treba prevoz a to je nehorazne. Stejne tak delaji problemy s pouhym ambulantnim porodem. Proto je treba tlacit na skutecnou legalizaci techto zpusobu porodu, pak bude i statistika.
 Apolena. 


Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(10.3.2008 17:05:59)
Káčo,
zdraví mých dětí je pro mě to nejdůležitější. Proto jsem rodila doma.
Ad eutanázie - co si pod tím kdo představí, že, mě přišlo přirozené, že můj děda umřel doma (i když v nemocnici by možná žil o pár dní déle), vyrovnala jsem se s jeho smrtí líp, než se smrtí babičky, která zemřela v nemocnici.
Diskuze...je JEN diskuze. Teorie. Jak se pozná skutečný zájem o porody doma? Najme se nějaká firma, která provede průzkum?
Proč si myslíš, že v jiných zemích je to natolik jiné, že se nedá použít jejich statistika?
 suzann 
  • 

Re: článek je pěkný, ale i přesto porod doma vidím jako nezodpovědný 

(13.3.2008 8:41:45)
no tak eutanazie a domporod je něco trochu jiného ne? Porod vede k životu, eutanazie k smrti. Pokud dopomůžeš k životu, je to jedině dobře. Pokud dopomůžeš k smrti, je to všeobecně trestné (v případě zavraždění 100%, a zatím i v případě té eutanazie)
 10.5Libik12 


Dosti času? 

(10.3.2008 12:00:41)
Dojet do porodnice pokud trvá porod od první kontrakce 2 hodiny a předchozí porod byl dlouhý?
No nevím, která rodička vyrazí s první kontrakcí do špitálu.
 Vladan 


Autorka si našla porodní asistentku... 

(10.3.2008 16:09:41)
zajistila, že by v případě potřeby byla v porodnici coby dup, měla podporu manžela, nastudovala si spoustu informací o tom, co by se mohlo stát, zajistila, aby se dítě nenachladilo...v čem vidíte tu nezodpovědnost a hazard? Mně naopak přišlo, že je daleko zodpovědnější než rodičky, které jedou do nemocnice s tím, že o porodu nic neví a "nechají to na doktorech".
 babi_ 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(10.3.2008 18:17:19)
"Autorka si našla porodní asistentku...
zajistila, že by v případě potřeby byla v porodnici coby dup, měla podporu manžela, nastudovala si spoustu informací o tom, co by se mohlo stát, zajistila, aby se dítě nenachladilo...v čem vidíte tu nezodpovědnost a hazard? Mně naopak přišlo, že je daleko zodpovědnější než rodičky, které jedou do nemocnice s tím, že o porodu nic neví a "nechají to na doktorech". "

No, Vladane, já teda neříkám, že je to vyloženě hazard, ale riziko mi připadá doma přeci jen "selským rozumem" vyšší, byť statistiky nejsou. Autorka (ano, pěkný článek) přeci píše, že PA dorazila půl hodiny po porodu. Kdyby se nedejbože něco podělalo, asi by se do nemocnice dojet nestihlo (dušení, masivní krvácení), a vybavená PA na místě nebyla. Jistě, říkat tomu hazard je přehnané, alw v nemocnici přeci jen to oživování a transfuze atd... je, kdežto doma ne. Nepoučenou rodičku v nemocnici sestry a dr. poučí na místě. Jak píše autorka - je to každého rozhodnutí po zvážení všech okolností, ale poněkud odvážný porod doma určitě je. Příjemný, pohodový jistě také, ovšem musí mít maminka i miminko trochu toho štěstíčka. Jsem ráda, že autorka ho měla. Rodila jsem dvakrát v nemocnici v době, kdy o domácím porodu nebylo vidu slechu, a jsem ráda, že jsem se ani nemusela rozhodovat. Jsem trochu alternativec, možná bych zvolila doma, a kdyby pak dítě bylo postižené vinou mého rozhodnutí, nevím, jak bych s tím žila.
 Denyna 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(10.3.2008 18:43:00)
"Nepoučenou rodičku v nemocnici sestry a dr. poučí na místě."

A nebo taky ne. Poučení mě proběhlo třeba tak, že na mě vlítla jakási zřejmmě čerstvě probuzená doktorka, kterou jsem předtím, ani potom neviděla, a začala křičet, jak to, že neumím dýchat při kontrakcích. Že pak není divu, že se mi dítě dusí (nikdo mi nic takovýho předtím neřekl, měla jsem dojem, že je všechno v pořádku) a že jsem si určitě dovolila nejít na přeporodní kurz!
Pes by ode mě kůrku nevzal, po jejím výlevu.

Dík, to se radši poučím doma sama.
 Denyna 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(10.3.2008 18:43:00)
"Nepoučenou rodičku v nemocnici sestry a dr. poučí na místě."

A nebo taky ne. Poučení mě proběhlo třeba tak, že na mě vlítla jakási zřejmmě čerstvě probuzená doktorka, kterou jsem předtím, ani potom neviděla, a začala křičet, jak to, že neumím dýchat při kontrakcích. Že pak není divu, že se mi dítě dusí (nikdo mi nic takovýho předtím neřekl, měla jsem dojem, že je všechno v pořádku) a že jsem si určitě dovolila nejít na přeporodní kurz!
Pes by ode mě kůrku nevzal, po jejím výlevu.

Dík, to se radši poučím doma sama.
 madlenka07 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 7:43:22)
Tak já na předporodní kurs chodila a při porodu-v porodnici- jsem to stejně všechno zapomněla.Milá PA mi řekla,že dýchám špatně,poradila mi jak dýchat a nechala vše dál běžet přirozenou cestou.Po čtení celé téhle diskuse jsem nabyla dojmu,že jediná dobrá porodnice je u nás...což asi nebude tak úplně pravda,že?Všechno je o lidech,nemyslíte,že by kolikrát stačilo zkusit se domluvit předem,jak to vidí s přirozeným porodem?Já to v klidu udělala a porod byl úžasný,přirozený.V porodnici.Některé zastánkyně přirozených porodů odmítají mimo léků i natáčení monitoru,já byla šťastná,že slyším svoje miminko,ozvy mi pak poslouchali i při samotném tlačení.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 7:48:04)
Madlenko, odmítání monitoru - často proto, že nutí ženu v kontrakcích ležet a to není každé přijemné. Přitom to jde i jinak, akorát zase ... ta naučená rutina ... Mně ozvy kontrolovoli doptonem při každé kontrakci a nijak mi to nevadilo, monitor jsem měla jen na příjmu, vsedě.
 madlenka07 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 8:22:11)
Já měla také monitor v sedě na míči.Ale i kdyby mě nutili ležet,přece pro své dítě něco udělám,ne?Ale je to přesně o té komunikaci.Možná jsem měla opravdu štěstí,ale já si na nějakou rutinu či nepříjemné jednání z pozice-Zdravotník = Bůh-nezažila.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 8:25:50)
Madlenko, jenže pro své dítě to mužeš udělat různými způsoby. Navíc, zase, některé ženě se udělá v leže zle, což se projeví na tom monitoru (klesne zásobování kyslíkem) - a tím dítěti tedy rozhodně neprospěješ.
 madlenka07 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 8:32:08)
To já chápu.Nicménějde se přece domluvit,ne?Proč to někde jde a někde ne?Mám hodně kamarádek podobně smýšlejících jako já,všechny,které se byly slušně domluvit předem-a bylo to v různých porodnicích-tak jim bylo vyhověno.Takže mi to někdy připadá jako pohodlný argument-že by to jinak nešlo.Šlo,ale stačí se zeptat.Asi jsou i porodnice,kde se domluvit nejde,ale můžeme si vybrat tu,kde se domluvit jde.:-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 8:37:06)
Madlenko, jistě domluvit se jde, a v mnoha porodnicích to tak funguje. Bohužel i některé "domluvené" pak zjistily, že buď prostě ten konkrétní personál s nimi domluvený není a nikdy nebude, nebo slova ne jedné straně a na druhé straně evidentně znamenala něco jiného ... Hodně by to řešila možnist vzít si do porodnice vlastní asistentku, což u nás bohužel zatím nefunguje.

Nicméně, ať tak nebo onak, některé ženy chtějí rodit doma nebo ambulantně bez ohledu na nabídku porodnic, prostě proto, že jim domácí prostředí připadá nejbezpečnější pro ně i pro dítě, ať už to má původ kdekoli.
 madlenka07 


Re: Autorka si našla porodní asistentku... 

(13.3.2008 8:51:49)
Já měla o tom všem záznam v dokumentaci.Ale jak říkám,ať si každý rodí kde chce,já bych doma rodit nechtěla a nejen ze strachu,že by se mohlo něco přihodit.Prostě mě to neláká.
Jsem sice ,,podivínka",batikované sukně,Biomáma,objímám stromy,nepolknu ani Paralen...ale taky si holím nohy a rodit se mi líbilo v porodnici:-D
 Vladan 


Matka rodila v nemocnici 

(10.3.2008 21:08:55)
Byl to třetí porod. Byla tedy pod lékařským dozorem - v podstatě ještě předtím, než jí vůbec nějaké bolesti začaly.
Poté, co začala trpět, jí přidělili žákyňku, která se nejvíc bála toho, aby matka nekřičela bolestí - a tak matka nekřičela - bylo to třetí dítě, bylo jí to hloupé.
Rodila od večera od osmi hodin. Každou hodinu nakoukl dovnitř doktor "Tak co maminko? Ještě nic? To bude holčička. Ona se dlouho strojí..." volali rozšavně, něco ten večer oslavujíce.
Ráno v devět hodin přišla doktorka, podívala se na matku a s hrůzou v očích vykřikla "Já neslyším ozvy a na císaře už je pozdě."
V té chvíli už matka upadala do komatu.
Jediným lékařským zásahem bylo, že na matku nalehla sestra a já jsem vyběhl pouhým tlakem na břicho. Bez rotace, bez nastříhnutí hráze, bez umrtvení.
Po porodu matce řekli, že budu nevzdělavatelný, nebudu sedět, mluvit a chodit.
To já jen na okraj, jak taky může vypadat ten "porod pod dozorem v nemocnici". Stalo se to před třiceti lety, ale nedělám si iluze, že by zdravotnictví tak moc pokročilo.
Ale chtěl bych říct - porod je odjakživa přirozená věc. Rodí se v celé přírodě a většinou to dopadne dobře, jinak by druhy vymíraly jen proto, že samice nejsou schopné porodit.
náš státní aparát a tlak nemocnic a v neposlední řadě 40 let totalitní éry, kdy bylo vše lepší "pod dohledem" udělal z porodu doma téměr zločin. Neustále jsou rodičkám předesílány příklady, co všechno se může pokazit a jak jsou nezodpovědné, že rodí doma. Já mám naopak takový dojem, že pokud se porod nechá běžet přirozeně a bez stresování rodičky, většinou se nic nepokazí. Je toho spousta, co by se pokazit MOHLO, ale to přece není důvod, aby se ženám zakazovalo a nařizovalo, jak mají rodit. To bychom mohli už rovnou rodit císařem vždycky, protože je to pro plod bezpečnější.
 Iva 
  • 

Re: Matka rodila v nemocnici 

(10.3.2008 22:46:33)
Jste si jistý, že porod císařským řezem je pro dítě bezpečnější?
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Co se má pokazit, pokazí se (ať doma nebo v porodnici) 

(11.3.2008 17:40:45)
Porod doma nezaručuje bezproblémový porod a bezproblémové těhotenství už vůbec ne. Mám syna s postižením (DMO), které je většinou způsobené přidušením u porodu. Porodila jsem ho v nemocnici po bezproblémovém porodu (4 hodiny) a bezproblémovém těhotenství. Kdybych ho porodila doma, do smrti bych si vyčítala, že se to stalo díky rozhodnutí rodit doma (a že jsem o tom uvažovala) dovedu si představit, jak by mi to dali "sežrat" i doktoři. Druhého syna jsem porodila za dvě hodiny, do porodnice jsem dojela v pohodě a za hodinu byl malý na světe. Byla se mnou na pokoji maminka, co porodila za hodinu a stihla dojet taky (i když šla rovnou po příchodu tlačit). Prostě nikdy nevíte co se může stát a je-li odborná péče co nejblíž, je to lepší. Bellano, tobě gratuluju, že všechno dobře dopadlo, máš štěstí. Ostatním chci jen říct, že to považuju za skutečně riskantní podnik. Tak se nenechte zlákat agitačními články Bellany, která píše opravdu výborně a leckoho to může zlákat. Bellano, tvoje články jsou výborné, u některých jsme se dost nasmála. Můj názor není nic proti tvému rozhodnutí, je to jen pohled z druhé strany.
 Líza 


Re: Co se má pokazit, pokazí se (ať doma nebo v porodnici) 

(11.3.2008 17:49:46)
Agitačními? Kde tam vidíš agitaci?
 10.5Libik12 


Re: Co se má pokazit, pokazí se (ať doma nebo v porodnici) 

(11.3.2008 18:28:18)
Žlababo, já bych také volila alibismus "ať si za to můžou doktoři", také by to pro mě bylo psychicky únosnější.
To je ale problém našich mozků, ne toho, že je to doma rizikovější.
Nic ve zlém.
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Re: Co se má pokazit, pokazí se (ať doma nebo v porodnici) 

(11.3.2008 20:01:39)
Kde vidíš něco o tom, že bych dávám vinu doktorům, nic takového já netvrdím. Tvrdím jen to, že pokud bych se rozhodla pro porod doma, tak bych to dávala za vinu sobě. Určitě bych si říkala a tím jsem si jistá: "Proč já hloupá nešla do porodnice".
Tou agitací nemyslím nic ve zlém. Jen jsem chtěla říct, že Bellana to píše tak chytlavě, že by skoro každý hned zařizoval porod doma.
 PajaMM 


Bell... 

(10.3.2008 11:00:45)
krasny clanek, ja se tu u nej culim jak blazen a tecou mi slzy...ale to jsou to tehuhormony :-)

Hlavne moc blahopreju a preju zdravicko!!!!

Ja sama jsem diky cteni diskusi na rodine taky zmenila nazor a prestala povazovat domaci porody za hazard...takze dekuju za rozsireni obzoru :-) Ja sama se na to necitim, ale tvuj zazitek vypada vazne uzasne....ja doufam, ze se mi neco podobneho povede v cervnu v porodnici :-)
 Zita + JDA 


Re: Bell... 

(10.3.2008 11:11:44)
Bell - díky moc za krásný článek. R^R^R^R^R^
 Hanka+Bára7/05 


Re: Bell... 

(10.3.2008 11:39:11)
Díky za krásný článek~s~
Moc jsem ti fandila a jsem moc ráda, že sis to opravdu užilaR^R^R^
 Silueta 


Re: Bell... 

(10.3.2008 14:27:47)
Bellano,
moc krásně napsané. Ty máš prostě dar....nádherně vystihnout to pravé a ještě s nadhledem!
Gratuluji k druhé holčičce a tak trochu závidím domácí porod ;)
Ráda čtu názory a moudra domarodek....směruje mě to jinam. Je mi líto, že jsem o porodu měla spíše informace "je to něco příšernýho co se prostě musí vydržet"....díky vám už to vydím jinak (bohužel až po svých dvou porodech)a doufám, že jednou to bude vidět jinak i naše dcerka.
DÍKY R^~s~
 Silueta 


Re: Bell... 

(10.3.2008 14:30:18)
omlouvám se za hrubajznu...už ji VIDÍM!~j~
 katka+katka 
  • 

trošku mě mrzí 

(10.3.2008 11:22:55)
trošku mě mrzí přístup lékařů v našem porodnictví, jsem zastáncem toho,aby si každá mohla rodit jak chce, ale pak taky nést za své rozhodnutí následky, jednoduše řečeno lékař by měl maminku vyslechnout ohledně jejího přání, jaký chce porod, upozornit na to, jaké to má nevýhody nebo rizika a pak nechat maminku samotnou se rozhodnout, co je pro ni přijatelnější a její přání RESPEKTOVAT.
K tomu že děti po narození se musí zahřát - Katka měla něco malinko přes 2 kg a byla v takové té zahřívací postýlce (na přesný název už si nevzpomenu), neměla žádné zdravotní problémy, byla tam jen proto, že byla mrňous. Když mi ji přinesli vůbec mi malá nepřipadala, ale když jsem pak viděla holčičku sousedky z pokoje, která měla 4,5 kg, úplně jsem se zděsila a ještě jsem jí chtěla do té zahřívací postýlky dát:-)
 Taodvedle 


Re: Bell, 

(10.3.2008 13:41:27)
Jako vzdy uzasny krasne napsany clanek. Ja domacim porodum moc fandim, ja jsem to bohuzel nezkusila, nebot za 1. mojim detem se nechce moc na svet a museli se po 2 . tydnech vyvolat za 2. ty bolesti jsou pro mne priserne, tak ze bez peduralky odmitam rodit, chtela jsem ji uz skoro na vratnici
 miuška 


Bell 

(10.3.2008 11:33:14)
:-)) jojo moje gusto
 Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 


Re: Bell 

(10.3.2008 13:02:26)
Bell, pises moc hezky...
Ja bych to takhle pekne nesepsala...

Ale je pravda, ze ja to s tim svym porodem doma mam jednodussi - uz nemusim nic studovat, ani shanet PA nebo pediatra, ani nikomu nic vysvetlovat... A kazdy, kdo me potka, tak jen s usmevem prohodi:
Tak co, zas budete rodit doma? :-D

Hihi, a ja na to krcim rameny a rikam - kdyz to vyjde ;) A muj muz o porodu doma mluvi jako o zazraku, na ktery se velmi tesi.

Tak az pujdes do tretiho, uvidis, jak bude vse skvele a pohodlne! :-):-):-)

PS: Misto neni problem, ja rodila v domecku s pudorysem 5x6 (jedna mistnost + koupelnicka) s PA, muzem, tchyni a tchanem a synem. Bylo leto, nedele dopoledne, tchanovci byli na zahrade se synkem.
 Everell 


Re: Bell 

(10.3.2008 14:12:26)
Bell, moc gratuluju, krasny clanek. Ja
 Oggová 


Re: Bell 

(10.3.2008 14:21:27)
Bell, krásně, citlivě napsané.:-)
Tak trochu závidím, neb za a) nemám odvahu na domporod a za b) u Ogga bych nenalezla potřebnou podporu.
 zylwar 


Re: Bell 

(13.5.2008 14:39:17)
Ahoj, prosím neporadily byste mi nějakého pediatra v Praze (nejlépe 10), který by byl ochotný přijet se podívat na miminko a udělat odběry po porodu doma?? Už je to docela akutní, termín mám za tři týdny a nemůžu nikoho sehnat. Díky!
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Bell 

(13.5.2008 15:11:33)
Silvo, obrať se na Porodní dům u Čápa, www.pdcap.cz, maji kontakt na ochotné pediatry.
 Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 


Re: Bell 

(10.3.2008 13:03:49)
Bell, pises moc hezky...
Ja bych to takhle pekne nesepsala...

Ale je pravda, ze ja to s tim svym porodem doma mam jednodussi - uz nemusim nic studovat, ani shanet PA nebo pediatra, ani nikomu nic vysvetlovat... A kazdy, kdo me potka, tak jen s usmevem prohodi:
Tak co, zas budete rodit doma? :-D

Hihi, a ja na to krcim rameny a rikam - kdyz to vyjde ;) A muj muz o porodu doma mluvi jako o zazraku, na ktery se velmi tesi.

Tak az pujdes do tretiho, uvidis, jak bude vse skvele a pohodlne! :-):-):-)

PS: Misto neni problem, ja rodila v domecku s pudorysem 5x6 (jedna mistnost + koupelnicka) s PA, muzem, tchyni a tchanem a synem. Bylo leto, nedele dopoledne, tchanovci byli na zahrade se synkem.
 Jolana,tři holky 


Re: Bell 

(10.3.2008 23:03:22)
Moc moc pěkně napsané! I diskuze moc příjemná, zaznělo tu hodně pravdy! Ať žijí pohodové porody, ať už doma, nebo v porodnici!R^R^R^
 Amélije 


Re: Bell 

(10.3.2008 16:19:59)
Bell, moc hezký článek
jsem ráda že jste si s pediatričkou káply do noty a nemáš zač ;)

ještě jsem chtěla napsat ke zmiňovanému a obávanému vykrvácení
já rodila doma před 14ti dny se stejnou PA jako Bellana (ke mně přijet stihla - sice na poslední 2 kontrakce, ale stihla) porod byl také velmi rychlý, první doba porodní 3 hodiny, ale kontrakce byly stále po 3-4 minutách, nezrychlovaly se, pak mi praskla plod. voda a běhěm tří kontrakcí byl syn na světě. Potom jsem ovšem začala opravdu silně krvácet, ale vše jsme doma vyřešily, PA mi píchla injekci oxytocinu, kterou s sebou vozí, dala mi na břicho 2 pytlíky mražené zeleniny (máme v mrazáku), pro jistotu mi napíchla kanylu do žíly , kdyby byl nutný převoz do nemocnice a transfuze. Po porodu placenty (asi 15 minut po porodu dítěte) se krvácení zastavilo. Ztratila jsem prý téměř litr krve, což jsem následující dny doháněla zvýšeným příjmem tekutin, tabletama železa a vitamíny pro dárce krve.
Tím jen chci říct, že PA jezdící k porodům doma jsou na případné problémy a jejich řešení připravené. Pokud by to ke mně PA nestihla, je pravda že oxytocin doma nemám, věděla bych ale, že mám použít ten led a volala bych sanitku ... naštěstí to nebylo potřeba.
 Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 


Re: Bell 

(10.3.2008 20:16:07)
Jani, k tomu krvacen mohu dodat jen tolik, ze ja jsem pri prvnim porodu v PORODNICI zacla krvacet a pichli mi oxytocin, ktery nezabral, krvacela jsem dal... Tak mi chtela dr. pichnout na zastavu methyltometrin a zjistila, ze ho NEMA k dispozici, protoze je jeste nezavezla lekarna (byla to mala porodnice). Tak jsem krvacela (ne silne), asi dve hodiny, nez se jim ho podarilo sehnat a ztratu krve jsem mela nezmerenou... Nemohla jsem vstat, protoze jsem omdlivala a futrovali me zelezem. Nesmela jsem ani na zachod ani do sprchy, ani zvedat dite, protoze kdybych omdlela s ditetem v naruci... Nastesti tam byl tatinek (mela jsem nadstandard) a zvladli jsme to. Druhy den mi nabizeli transfuzi, ale ja uz jsem se citila lepe a odmitla jsem.
A nezapiram, ze tohle take sehralo roli v rozhodnuti, rodit doma, protoze PA, ktera ke me prijede, bude mit s sebou leky a nebude spolehat na zadnout lekarnu, nebo na to, ze porod bude trvat dlouho (ja jsem je totiz v porodce desne zaskocila, protoze jsem byla otevrena na prst a rekli mi, ze to bude nejdriv zitra rano a pak jsem na ne rvala, ze uz to nevydrzim a ze tlacim, tak zacal fofr...)
 Martina, 2 kluci 


Jsem jsem pro porod v nemocnici... 

(10.3.2008 13:17:55)
...protože mi chybí odvaha nést následky svých rozhodnutí v tomhle oboru.
Ale při druhém porodu jsem se přistihla, že se mi do porodnice děsně nechcééé, že se mi líbí doma na míči, že to takové milé, domácké, je tam tma, jsem tam sama, dítě a manžel spí, klid...až jsem přijela 1/2 h před porodem, no prostě na poslední chvíli.
Takže bych nakonec porodila i doma, kdyby mě jen trochu někdo podpořil - manžel by to určitě nebyl :-)
Myslím, že kdybych měla rodit ještě třetí dítě, tak do porodnice nakonec nedojedu, protože budu ještě klidnější a jistější.
První dítě bych doma rodit nemohla, ničilo by mě, že nevím, co mě čeká...na to nemám odvahu.
 Tvoje horší já 


Mnoho zdraví Bellaně. Nevíte, jak se daří Cizince? 

(10.3.2008 13:39:53)
Přeju ti, milá Bellano, hodně zdraví a štěstí, i celé tvé rodině. Je krásné, že všechno proběhlo tak hladce a dobře.
Mimo téma, nemáš představu, jak se daří cizince? Vím, že hodně chodívala na diskuzi o domácích porodech, ale já tam nechodím, poslední dobou na internet už dost málo. Takže by mě zajímalo, jak se jí daří, pokud o ní někdo něco víte.
 Yvon + 2 kluci 
  • 

já raději v porodnici.. 

(10.3.2008 14:11:06)
ahoj, no já tedy raději v porodnici - oba moji synové se tam narodili, druhý byl sice vyvolávaný, ale zároveň i překotný porod (během hodiny jsem se otevřela a porodila) - a vzhledem k tomu, že obě moje těhotenství byla absolutně bezproblémová, i první porod byl celkem v pohodě - cca 6hod, stejně se první syn narodil dost přidušený, byl omotaný pupeční šňůrou nadvakrát a nevím co bych s ním doma dělala.. takže mě ani nenapadlo rodit doma, myslím že opravdu se může stát cokoliv a nevzala bych si na svědomí, že by se to stalo zrovna mě. A druhý porod - syn byl opět pěkně přiškrcenej a zase bylo všechno OK. Takže já bych se do toho tak nehrnula. Ale souhlasím že je určitě lepší být připravená, kamarádka si doma porodila 3 dítě, manžel na služebce a starší děti spaly - miminko přišlo o dost dřív a byl to teda fofr:)

Yvon a kluci
 Linda 
  • 

Re: já raději v porodnici.. 

(10.3.2008 14:39:51)
Tak to je ovšem síla, porodit jen tak mimochodem, když děti spí...:-) Pane jo, tak na to bych rozhodně neměla. Rozhodně bych volala sanitku+svojí gynekoložku, abych ji měla aspoň na mobilu. Sama sebe si v takové situaci vůbec nedokážu představit. A rodit pouze za přítomnosti manžela - to by mně asi švihlo, organizovat narychlo hlídání, starat se o sebe, o krvavé mrňavé novorozeně a ještě o panikařícího manžela - ne ne, já teda radši v porodnici.
 Opuncie 
  • 

Pupecni snura 

(10.3.2008 21:22:49)
Jak už jsem psala výš, o porodu doma jsem uvažovala u svojí dcerky, byla jsem prvorodička a z předporodních kursů s PA a diskusí na netu jsem byla naprosto sebejistá a v pohodě. PA, s kterou jsem se předběžně domlouvala, na každý můj dotaz "co když" odpovídala "a proč by mělo", tak jsem byla přesvědčená, že porod je prostě sranda, kterou komplikují doktoři, aby si urychlili práci. Nakonec jsem rodila v porodnici, kde jsem byla spokojená, děti nám tam nikdo nebral a všichni byli vstřícní, nic nebyl problém. Říkala jsem si, že třeba podruhé do toho šlápnu. Ale čím víc potkávám maminek, tím víc mi to pripadá jako hazard - uz jsem potkala dvě, které měly naprosto bezproblemové těhotenství, chodily na pravidelné kontroly atd. a až když bylo díte hlavou venku, zjistilo se, že má kolem krku pupečni šňůru. Jedno z těch děti je vážně tělesně postižené, druhé je zatím malinké, tak se rozsah poškození přesně neví, ale zaplať pánbůh to vypadá, že to bude jakž takž v pohodě. Ten druhý zmiňovaný porod (kluk) probíhal tak, že když byl kluk napůl venku a škrtil se, tak se ho podařilo zatlačit zpátky (neptejte se jak - to vím fakt jen zprostředkovaně) a vzali ho ven císařským řezem. A pak se řešily dost jiné věci, než jestli se dá prohřát nebo ne... Problém vypuknul náhle přímo při porodu a musel se okamžitě řešit, jinak by to špatně dopadlo s oběma. MOžná si tu někdo chystá argument, že pokud je matka v klidu a pohodě, nic takového se nestane. Za sebe ale říkám, že po setkání s několika takovýmihle případy se k domácímu porodu neodhodlám... Všem, kdo se doma rodit rozhodnou, držím palce. Vy ale držte palce mě příště zase v porodnici :-)
 10.5Libik12 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 21:39:32)
Pupeční šňůra kolem krku přece není v naprosté většině případů problém. Moje děti ji měly všechny.

To není proti porodnicovým porodům, jenom aby to nezačalo hlodat těhotným v hlavě.;)
 Opuncie 
  • 

Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:01:56)
Fakt? Já jsem si myslela, že šňůra kolem krku je konečná... Tak jaktože to někdy je problém a někdy ne? Nevíš? Mě prostě straší to, co jsem slyšela :-/
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:05:13)
Fakt. Rodí se tak nejméně třetina dětí, obvykle naprosto stačí to, že PA přetáhne dítěti šňůru před hlavu a rodí se dál. Problémy mohou nastat s krátkou šňůrou, s pravým uzlem (ale taky to není pravidlo), když se například nevhodnou volbou polohy v II. době porodní nedokáže dítě dobře dorotovat, jde ven pomalu a šňůru si skřípne ...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:13:05)
Opuncie, s tou zatlačenou koukající hlavou se mi to nezdá, obvykle už je problém provést císařský řez, když je hlava sestouplá dole v pánvi, ale ještě nekouká. Spíš bych to tipovala na vyhřeznutou pupeční šňůru, pak by to zatlačení zpátky a řez dávalo smysl - to se někdy může stát při mechanické dirupci plodové vody, když ještě není hlavička dost sestouplá.
 Opuncie 
  • 

Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:14:50)
Dík za vysvětlení :-) nicméně pokud se něco z toho přece jen stane (krátká šňůra, uzel), tak je prostě lepší, když se to stane v porodnici než doma. Dopředu přece nikdo neví, jakou šňůru má...
 jana38 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:25:10)
Opuncie, taky ti ráno při tlačení stolice na záchodě může prasknout cévka v mozku a skolit mrtvice, a proto by bylo lepší chodit tlačit do nemocnice, kde se ti hned dostane péče ;) Přece taky nikdo nevíme, kdo už máme někde v mozku napůl ucpanou tepnu a kdo ne:-D
 Opuncie 
  • 

Re: Pupecni snura 

(11.3.2008 9:16:13)
Oceňuju Tvůj smysl pro humor, ale mě to teda moc stejný nepřijde - při porodu jsme jaksi dva...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:26:36)
No, obvykle o problému se šňůrou svědčí protahování porodu a klesající ozvy, takže se zavelí k odjezdu, a málokdy je to fakt tak akutní, aby se to nedalo stihnout. PA totiž v případně nutnosti sleduje ozvy při každé kontrakci naslouchátkem, takže na problém obvykle přichází dřív, než z nemocničního monitorování jednou za hodinu ...

U nás je v tomto ohledu jediný velký průšvih - když přijede rodička zcela regulérně s tím "prstem na zašití" (jak jsem tu někde dávala přirovnání - malé říznutí si doma zalepím, s velkým zajeu do nemocnice), tak na rozdíl od chirurgické ambulance není pochválená, že si to přijela nechat opravit, ale sprdnutá, nehledě na to, že i na předchozí telefonické upozornění není reagováno dost rychle, aby se komplikace zbytečně neprotahovala. To je to, co funguje třeba v Německu, prostě a jednduše spolupráce PA, která se postará o bezproblémový porod a o rozeznání problémů, a lékařů, kteří řeší to, co spadá pod jejich obor - řešení patologií.
 10.5Libik12 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:23:20)
To není konečná, prosím tě, když vemu v potaz, jak jsou gyndaři někdy málo ukecaní, snadno se může stát, že prohodí o této eventualitě větu a těhotná je chudák v háji.

Moje poslední mimino mělo fakt 2x šńůru kolem krčku, když jsem porodila hlavičku, slyšela jsem, že doktor povídal, "bacha šňůra" a to bylo všechno, co jsem k tomu zaznamenala. Mě pak rozveseloval příměrem, že to děcko je jak parašutista po seskoku.
Mám dojem, že to nebylo zmíněno ani v jedné z propouštěcích zpráv (gynda, dětské), takže to se fakt neboj.

Teda abych nezlehčovala, pediatrička, co jí vážila se nechala slyšet, že měla štěstí.
 10.5Libik12 


Re: Pupecni snura 

(10.3.2008 22:23:48)
To není konečná, prosím tě, když vemu v potaz, jak jsou gyndaři někdy málo ukecaní, snadno se může stát, že prohodí o této eventualitě větu a těhotná je chudák v háji.

Moje poslední mimino mělo fakt 2x šńůru kolem krčku, když jsem porodila hlavičku, slyšela jsem, že doktor povídal, "bacha šňůra" a to bylo všechno, co jsem k tomu zaznamenala. Mě pak rozveseloval příměrem, že to děcko je jak parašutista po seskoku.
Mám dojem, že to nebylo zmíněno ani v jedné z propouštěcích zpráv (gynda, dětské), takže to se fakt neboj.

Teda abych nezlehčovala, pediatrička, co jí vážila se nechala slyšet, že měla štěstí.
 Líza 


Re: Pupecni snura 

(11.3.2008 5:59:27)
Opuncie, zatlačit dítě do porodních cest zpátky FAKT NEJDE. Zřejmě uskřinutá šňůra, která šla ven dřív než hlava a hlava ji přimáčkla k porodním cestám.
 Opuncie 
  • 

Re: Pupecni snura 

(11.3.2008 9:12:26)
Tohle dáva smysl, dík za vysvětlení :-)
 LaraKroft 


Re: Pupecni snura 

(11.3.2008 9:19:59)
Milá Opuncie, můj druhý klouček měl při porodu šňůru kolem krku dvakrát, PA mi to ani nehlásila, prostě jak hlavička vykoukla, přehodila mu ji zpátky. Bezprostředně po porodu mi to hlásil muž a později jsme to probíraly s PA nad porodopisem. (Rodila jsem v Norsku a tady je běžné, že se před propuštěním z porodnice celý průběh porodu probere.) Klouček měl Apgar 10, 10. Je teda fakt, že jsme měli pupečník 85 cm, čemuž se PA i dětská sestra u porodu přítomná, velmi podivovaly :)
Jo, ještě podotýkám, že druhá doba nebyla žádný fofr na tři zatlačení venku, tlačila jsem poctivě kolem půl hodiny. Možná právě kvůli těm smyčkám to trvalo dýl.
 LaraKroft 


Milá Bell, 

(10.3.2008 15:16:21)
připojuji se ke gratulacím a rovněž děkuju za pěknej článek, vlastně i za všechny předchozí, a doufám, že se zase brzy budeme moct těšit na další.
Chtěl ajsem jen říct, že domarodkám fandím a vůbec si nemyslím, že to jsou jen ty alternativní. Mám kamarádku, která svého prvního synka povila doma (i přes jisté potíže), je to úplně normální príma holka...(dle mého názoru).
A já sama, dojde-li u nás na třetí porod, velmi intenzivně zvažuju porod doma...zatím si vše představuji tak, že budu mít svou PA, porodopis sepsaný v místní porodnici, a pokud se nám prostě "nebude chtít", pak už ani do porodnice nepojedem...pokud ano, chtěla bych ambu porod, maximálně se v porodnici zdržet přes noc, podle toho, jak by to vyšlo časově :)
Podotýkám, že první syn se narodil sekcí pro souběh KP, prognózy drobného miminka (měl 2,59 kg) a nepříznivého CTG, druhý se narodil naprosto přirozeně v porodnici. Vzhledem k tomu, že jsem oba rodila mimo ČR, měla jsem v personál důvěru, mají tu zkrátka jiný přístup. Pokud se do doby, než se rozhodneme mít ještě třetího potomka, v našem porodnictví něco nezměním, nechci riskovat kompromisy v porodnici.
 LaraKroft 


Milá Bell, 

(10.3.2008 15:17:19)
připojuji se ke gratulacím a rovněž děkuju za pěknej článek, vlastně i za všechny předchozí, a doufám, že se zase brzy budeme moct těšit na další.
Chtěl ajsem jen říct, že domarodkám fandím a vůbec si nemyslím, že to jsou jen ty alternativní. Mám kamarádku, která svého prvního synka povila doma (i přes jisté potíže), je to úplně normální príma holka...(dle mého názoru).
A já sama, dojde-li u nás na třetí porod, velmi intenzivně zvažuju porod doma...zatím si vše představuji tak, že budu mít svou PA, porodopis sepsaný v místní porodnici, a pokud se nám prostě "nebude chtít", pak už ani do porodnice nepojedem...pokud ano, chtěla bych ambu porod, maximálně se v porodnici zdržet přes noc, podle toho, jak by to vyšlo časově :)
Podotýkám, že první syn se narodil sekcí pro souběh KP, prognózy drobného miminka (měl 2,59 kg) a nepříznivého CTG, druhý se narodil naprosto přirozeně v porodnici. Vzhledem k tomu, že jsem oba rodila mimo ČR, měla jsem v personál důvěru, mají tu zkrátka jiný přístup. Pokud se do doby, než se rozhodneme mít ještě třetího potomka, v našem porodnictví něco nezměním, nechci riskovat kompromisy v porodnici.
 LaraKroft 


Re: Milá Bell, OPRAVA 

(10.3.2008 15:19:26)
...pokud se v našem porodnictví něco nezmění (bez M), já v něm samozřejmě nic měnit nemůžu, ani nehodlám.
A omlouvám se za dvojí vložení předchozího příspěvku.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Milá Bell, 

(10.3.2008 17:32:37)
Bellano, gratuluju~s~
 madlenka07 


Alternativka 

(10.3.2008 16:11:14)
Jsem tak trochu alternativní žena. Občas nosím batikované sukně. Objímám stromy. Jím naklíčené zrní.Ale doma bych nerodila.Je to moc krásně napsané,je vidět,že jsi to měla a máš v hlavě srovnané,na rozdíl od jiných článků některých domarodiček,které jsou dost naivní.
Rodila jsem v porodnici a pokud mi bude přáno mít další miminko,budu v porodnici rodit zase.Byl to úžasný zážitek,žádné ostré světlo,milá doktorka,která jen vyšetřila a nechala vše na mě.Užila jsem si doma kontrakce na míči,v porodnici jsem pokračovala,nikdo mi nic nenutil,když jsem požádala o to,abych byla nastřižená jen v nejnutnějším případě,vyhověli mi a nástřih konzultovali během porodu se mnou.Žádné léky mi nikdo nenutil.Porod byl nejhezčí zážitek mého života.
Nemohla jsem dlouho otěhotnět,10let je dlouhá doba.Já neříkám,že porod doma je rizikový,ale já bych neriskla ani malililinko.Prostě jsem se v mojí porodnici cítila bezpečněji než doma.
Přeji každé mamince,aby rodila tak jak chce.Ale ruku na srdce.Ne všechny domarodičky to mají v hlavě srovnané.Kdesi jsem četla jeden porodní plán jedné takové a ještě mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě.Naivní,hloupé a velmi riskantní.Ale je to její život,její dítě.
 Alena,2 děti 
  • 

Re: Alternativka 

(11.3.2008 7:56:11)
Taky jsem jednou na netu něco takového četla,ta autorka porodního plánu na doma byla jak zfanatizovaná.Omítala císaře v každém případě,i kdyby se porod doma nepovedl a ona se nechala odvézt do nemocnice.Na argumenty,že by mohla zemřít ona i dítě-pokud by k tomu došlo-psala,že prostě císaře za žádných okolností,a že jí se to nestane.CHtěla bych mít její jistotu.
 LaraKroft 


Re: Alternativka 

(11.3.2008 10:02:21)
Madlenko, prosím, kde se ti tak pěkný porod povedl?
 madlenka07 


Re: Alternativka 

(11.3.2008 12:25:33)
V Táboře:-)
 LaraKroft 


Re: Alternativka 

(11.3.2008 13:46:26)
Díky, to je natolik z ruky, že zůstanu radši u svého domaporodu ;)
 brzobohatka 


co to je,být alternativní 

(10.3.2008 16:13:15)
zdravím, měla jsem za to, že alternativní znamená: odlišující se od normy. pokud to pro někoho znamená neholit si nohy a jíst naklíčené zrní, prosím.autorka článku se brání označení být alternativní,přestože zvolila alternativní porod tj. jiný, než všeobecně obvyklý způsob porodu. takže mi příjde úsměvné, jak se v úvodu hájí, že je zcela normální, jako kdyby vše, co je alternativní bylo uhozené, ulítlé, nebo něco na ten způsob.
 10.5Libik12 


Re: co to je,být alternativní 

(10.3.2008 17:42:02)
Taky mě to napadlo, ale myslím, že Bellana nemá v zásadě nic proti alternativám jakéhokoliv ražení, jenom zkrátka chtěla říct, že svým chováním a způsobem života nereprezentuje žádnou nápadnou odlišnost.

Já jsem v tomto duchu výrazně nealternativní vegetarián třeba:)

U domaporarodů je to důležité sdělení, protože jako je "normální" Bellana, jeví se mi stále "normálnější" domácí porod.

A myslím, že by to měly přijmout i nepřesvědčené, protože je kurník dost nespravedlivé, že domarodky platí za to, co porodnicorodky mají zadarmo. Ekonomicky vzato je domácí porod levnější, i kdyby PA pracovala na pojišťovnu.
 Hanka 75 


Re: co to je,být alternativní 

(10.3.2008 18:32:08)
Znám Bellanu skrze její knížku, a článků tady, které jsem si vždycky ráda přečetla, a tak mě popisem svého životního stylu nepřekvapila.
Nicméně mě v úvodu trochu zamrzelo, že vřelejší vztah k přírodě je snad považován za "nenormální", alternativní. Irena 
  • 

Re: co to je,být alternativní 

(11.3.2008 23:44:01)
Bellana nereprezentuje svym zpusobem zivota zadnou napadnou odlisnost? Co to je za nasmysl? Domaci porod ve zdejsich (CR) podminkach neni odlisnost? To je odlisnost (vetsi ci mensi) ve vetsine Evropskych zemi i USA!!!! Je mi celkem jedno, jak si kdo rodi, pokud ponese rizika sveho rozhodnuti a nebude je delegovat na dalsi (spolecnost). Coz se deje. 10.5Libik12 


Re: co to je,být alternativní 

(12.3.2008 0:03:01)
Co myslíš delegováním rizik na společnost?
zatím je to tak, že společnost(stát) deleguje svou úžasnou aroganci na domácí rodičky tím, že jim odpírá porodní péči z veřejného pojištění.
Chceš-li se zadumat nad tím, že postižené dítě při domácím porodu je léčeno z našich prostředků, tak zadrž. Ze stejných peněz je léčeno i děcko poškozené lékařským porodem a tam může matka navíc i něco vysoudit.
 Lenelka 


Re: co to je,být alternativní 

(12.3.2008 0:37:42)
Libiku, Irena nas chce poucit o uzasne spolecnosti v USA... To uz tady bylo nekolikrat. Snad v kazde debate o domacim porodu;)

Ireno, WHO rika, ze porod doma je stejne bezpecny jako porod v porodnici, tudiz nechapu, jakou zodpovednost ma matka nest. Nese snad financni naklady spojene s lekarskou peci o dite poskozene porodem v porodnici proto, ze se rozhodla v porodnici rodit? Chysta se snad vlada UK vyvrazdit 20-30% miminek tim, ze chce, aby tech tricet procent maminek rodilo doma? Nebo snad zatizit statni rozpocet na zdravotnictvi peci o tolik deti poskozenych porodem doma? Asi ne, ze. Moc dobre si uvedomuji pozitivni financni prinos pro zdravotnictvi, ridi se smernicemi WHO a jeste usetri.
 Irena, 2 deti 
  • 

Re: co to je,být alternativní 

(13.3.2008 21:45:50)
Ano, ano, velmi spravne, USA jsou dobrym prikladem zeme, kde jsou lide skutecne odpovedni za vlastni zdravi a kvalitu zivota. Jsem velmi rada, ze me drivejsi upozorneni na tuto skutecnost nezmizelo v propadlisti dejin....
Co se GB tyce, nechci komentovat tamni pomery, proste je neznam, resp. neznam okolnosti, za jakych jejich system funguje.
Podstatne lepe znam ovsem okolnosti v CR. Velka potiz je v tom, ze informace o pomerech v nemocnicich nejsou zverejnovany a obavam se, ze ani nijak systematicky sbirany a zpracovavany. Takze nevite, kde maji jake vysledky, lepe receno, mate sanci se neco dozvedet jen od znamych (nejlepe lekaru). O domacich porodech se ale dozvite jeste podstatne mene. Domaci porody totiz u nas nemaji podporu ani tradici poslednich desetileti, coz v jinych statech (GB, Holandsko) neplati. Ostatne jiz za prvni republiky lepe postaveni typicky preferovali porodnice. Proste jsme to leta nedelali, coz zvysuje riziko. Jakmile si budu moci vybrat na zaklade dobrych informaci o pomerech v porodnicich a o moznostech domacich porodu, muzu porovnat sve sance na zaklade vysledku v podobnych pripadech, pak skutecne volim a snizuji sanci na pruser at v porodnici, nebo doma. Jedna vec je ale na domacich porodech velmi dobra-otvira se diskuze a upozornuje se na nesvary naseho zdravotnictvi.
 Lilly+Helenka05,Hedvika08 


Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 16:40:26)
Chci jen napsat (všem přispěvatelkám),ať si vážíte toho,pokud máte tu možnost rozhodnout se kde a jak rodit.V dnešní době mi to připadá spíš jako zázrak. Čekám druhé mimi.Při prvním těhu jsem měla cerclage, porod v 38.tt po odtečení plodové vody.V tomto těhu opět cerclage + gestační cukrovka s inzulínem a slíbenou hospitalizací od 38.tt.Myšlenky na domácí porod jsou pro mě science-fiction :-))
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:21:08)
Též se připojiji ke gratulaci k holčičce a k milému článku, napsanému s citem a nadhledem..
I já lehce závidím nekomplikovaný porod, já jsem totiž ten "případ" kdy hrozilo vykrvácení, ztratila jsem 2 litry, tudíž na to hledím z vlastní zkušenosti a doma bych se rodit neodvažovala, vlastně po té zkušenosti se neodvažuji rodit už vůbec nikdy a nikde.
Omlouvám se za svůj pesimismus v jinak příjemně naladěné diskusi :-)


 Mery72 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:25:23)
Jojo, mě po porodu dávali 3 dny dohromady na JIPce... Ani jeden můj porod nebyl "normální". Ale přesto tak trochu v skrytu duše domarodkám závidím;((
 Zufi. 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:26:51)
Já bych při klešťovým porodu asi umřela a dítě též (doma).
 Zufi. 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:27:53)
Já bych při klešťovým porodu asi umřela a dítě též (doma).
 10.5Libik12 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:46:15)
Zufi, jo, ale dívěj se na to jako pravičák, přece ti stát nebude kecat do toho, kde máš rodit, ne?
 Zufi. 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:56:07)
To máš pravduR^R^R^R^R^R^R^:-D:-D:-D:-D
 Zufi. 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 17:59:25)
To máš pravduR^R^R^R^R^R^R^:-D:-D:-D:-D
 Grainne 


Re: Fyziologický průběh těhotenství 

(10.3.2008 18:03:38)
Libik, tak takový přesvědčovací manévr...:-)...
To by mě nikdy nenapadlo.
 Bellana 


Díky 

(10.3.2008 17:28:09)
Všem za gratulace a za příjemnou diskusi pod článkem :-)
 Silva 
  • 

Gratuluji 

(10.3.2008 17:39:31)
Gratuluji ja sama bych tu odvahu nemela. Nez jsem sama porodila,dost jsem se zastavala domacich porodu. Prece at si kazdy vybere co mu vyhovuje. Kdyz si predstavim, ze moje tehotenstvi bylo v podstate bezproblemove a porod probihal ze zacatku normalne. Ale behem dvou hodin se vsechno zmnenilo. Porod skoncil cisarskym rezem a dite bylo ihned odvezeno na Detskou kliniku. Misto toho abych si mohla sve dite pochovat, jsem dostala foto. Myslim, ze by mi zadna priprava na domaci porod asi nepomohla a dite by urcite zemrelo.
Chapu, ze se clovek citi v domacim prostredi nejlip. Ja sama rodila a ziji v zahranici a rodina mi velice chybi. Ale na prvnim miste je zdravi ditete. Takze po sve zkusenosti bych volila opet porod v nemocnici.
Zdravim
 Apolena. 


Re: Gratuluji 

(10.3.2008 18:36:45)
Silvo,
já už pár let na podobné příspěvky odpovídám, že jsem kdysi byla na jedné akci, kde bylo hodně porodních asistentek a téměř všechny tvrdily totéž, co ty...že se najednou něco změnilo a doktoři jim zachránili život (dítěti též). Školitelka se jich tak dlouho ptala, co se předtím dělo, jaké zákroky tomu předcházely...až si VŠECHNY přítomné PA uvědomily, že ty jejich komplikace vůbec nemusely nastat, že je způsobilo prostředí, rutinní (a nesmyslné) zákroky atd. Všechny z toho byly docela špatné, protože o tom nikdy takhle nepřemýšlely - CO (KDO) ty jejich náhlé komplikace vlastně způsobilo, a že mohly mít normální, nekomplikovaný porod, kdyby jim do jeho průběhu nikdo nezasahoval...
Prostě o tom nepřemýšlely a uvěřily, že jim šlo o život. A to byly od fochu, že.
 bono 


Re: Gratuluji 

(11.3.2008 9:02:51)
tak to se mi nezdá, my měli dost soukromí a porody fyziologické bez léků, nikdo nás k ničemu nenutil. Občas nakoukla sestra, lékař, kontrola, pohoda. Ale konce se zvrtly v horory. A kdo si myslí, že rozumí lidskému tělu dokonale a na každou otázku má v tomto oboru odpověď, ten je naivní. Lidské tělo není předvídatelný stroj. To vám potvrdí každá soudná PA, lékař, nebo třeba rehabilitační sestra.
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Gratuluji 

(11.3.2008 16:26:07)
Pravda je, že i můj porod se zvrtnul v horor, můj případ není zrovna ukázkový, protože s mým těhotenstvím by nikdo doma nerodil, ale to, že se vlivem unavené placenty nestáhly cévy a já málem vykrvácela, určitě nebylo způsobeno nějakým rutinním výkonem a že doma by k tomu nedošlo.
Každopádně článek je úžasný, nádherný, milý.. prostě moc příjemný!
 Líza 


Re: Gratuluji 

(11.3.2008 16:45:54)
Káťo, dávali ti v průběhu porodu oxytocin?
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Gratuluji 

(11.3.2008 20:07:33)
Lízo nedávali.
Porod postupoval docela pěkně, všechno vypadalo v pohodě.. Sama nevím, proč to krvácení, mám teorii, že se nezatáhly ty cévy, protože krvácet jsem začala až po porodu placenty a vzápětí jsem ztratila vědomí. Dodnes nevím, co se vlastně stalo, jen to, že si U Apolináře na můj porod pamatují ještě teď po pěti letech.
 bono 


Re: Gratuluji 

(12.3.2008 7:44:16)
je potřeba, aby si rodičky, které koketují s porodem doma, uvědomily, že komlikace, které zažily mnohé ženy v porodnicích nemusí být jaksi "uměle vyrobeny" tamním personálem. Nezlobte se, ale já rovněž cítím určité masírování a propagaci ze strany zastánců domácích porodů. Šlo něco špatně? To bylo tím oxytocinem, nebo jiným medikamentem. Zvrtlo se něco? To muselo být tou nevhodnou polohou, na které určitě trvala asistentka. Zanedbalo se něco? To bylo tím, že personálu se nechtělo pracovat. Protahoval se porod? To bylo určitě tím, že personálu se naopak pracovat chtělo a pořád matku otravoval...atd. Ne, nemusí to tak vždy být. Komplikace můžou nastat i u přirozeného porodu bez léků, kdy si matka v útulném pokoji může instinktivně zaujmout jakoukoliv polohu a křičet jak je jí libo. Prostě komplikace mohou nastat všude. Na tom trvám, sama jsem to zažila.
 madlenka07 


Re: Gratuluji 

(12.3.2008 9:31:35)
Bono,souhlasím.Ne za všechno přece mohou zdravotníci.A ne všichni zdravotníci jsou stejní-teda špatní.Jak už jsem zde někde psala,já byla nadmíru spokojená a i když byl můj porod(na rozdíl od mého těhotenství) harmonický a bez problémů,doma bych nerodila.Vyšli mi ve všem vstříc,byli milí a ohleduplní.A nedivme se,že při komplikacích u domácího porodu nejsou nadšení.Protože když se něco pokazí doma,stejně většina pak řekne,že to zavinili zdravotníci po převozu do nemocnice,protože nebyli dost pohotoví.
Domarodičky nechtějí být souzeny,že rodí doma.Porodnicorodičky za to,že rodí v nemocnici a zdravotníci nechtějí být souzeni za všechny komplikace,které vzniknou kdekoli,ať už je vina na kteréholi straně.
 bono 


Re: Gratuluji 

(12.3.2008 11:26:57)
no nevím, u mého zcela fyziologického bezproblémového porodu začal fofr z minuty na minutu. A byl oprávněný, byl to pak fakt horor.
 bono 


Re: Gratuluji 

(12.3.2008 11:47:22)
třeba si z toho někdo něco vezme, třeba někdo zpětně rozezná, kde se stala chyba. Prostě jsme trávili s manželem poslední hodinu 1. doby porodní v pokojíku v klidné části špitálu. Občas za náma došla PA na kontrolu, vše bylo ok. Tak jsem tam tak všelijak courala po pokoji, koupelně, měnila polohy, chodila do sprchy, zvracela, atd., no klasika. Při poslední kontrole PA zjistila špatné ozvy (podrobnosti fakt nevím), letěla pro lékaře. Ten zjistil, že rodit se bude "spodem", něco "tam" masíroval, fakt nevím, co. (mechanické roztahování branky prý moc nepomáhá, tak nevím, co tam mohl dělat). Pak nastala 2.doba porodní, kterou jsme naštěstí zvládli docela rychle, jinak by to špatně dopadlo. Dítě bylo samosebou přidušené, takže došlo k resuscitaci a prostě ji chvíli měli pediatři v péči. Ph krve bylo pod 7 jednotek, takže okysličení fakt nic moc. Apgar po pěti minutách adaptace bylo 7, což je taky málo. Byl předpoklad nějakého lehčího poškození, snad se nenaplnil, snad se nám vyhne i ta LM dysfunkce. PA byla pěkně vyjukaná, jenom furt děkovala, že jsme se do té 2.doby porodní tak obuli. To ale není problém, ve 2. době jsem měla u obou porodů vždy na tlačení sil dost.
 cizinka1 


Re: Gratuluji 

(14.3.2008 8:49:10)
Bono,

No, ja se priznam, ze z toho "poucneho" popisu moc neporozumela. Co znamena, ze se zjistilo, ze "rodit se bude spodem"? Ze budes rodit vaginalne? Pokud to bylo prekvapeni, a mela jsi indikace na cisar, tak v zadnem pripade nemohla bys kandidovat na domaci porod. Dite slo koncem panevnim dopredu? To pak je hruba chyba tveho tehotenskeho poradce, pokud nerozpoznal rizikovou polohu predem. Je to opravdu velmi vzacne, aby se dite otocilo behem porodu o 180 stupnu a to jeste tak, aby to zena ani nepocitila. Nevim, co se stalo, ani sama nevis podrobnosti, tak jak se v tom nekdo by mel rozeznat.

Jinak vylitla jsi tady do diskusi dost poucnym tonem pry "je treba aby domarodky se uvedomily", ale vis o tom evidentne houby. Domarodky jsou teda vetsinou zeny sectele v porodnicke literature, rekrutuji se vetsinou z VS a SS vzdelane stredni vrstvy, a tak docela dobre vedi, ze 12 - 14 procent porodu mimo kliniku se konci transferem do nemocnice, to jest jsou vedomi, ze porodni komplikace se konaji. Nicmene, nejcastejsi duvod k transferu byva nepostupujici porod, coz je situace, kde casu je dost. Mimochodem, v zemich, kde ta to volba je oficialne osetrena, jsou to prave mimoklinicke rodicky a zeny rodici cisarem na prani, ktere o vsech eventualnich rizikach se rutinne informuji ve velmi dukladnem rozhovoru, a to i presto, ze vysledky dlouholetych a pripadovych studii v Nemecku, GB, Svedsku ci v Nizozemi poukazuji, ze prave domarodky ze vsech rodicek rizikuji zivot a zdravi relativne nejmene. V CR domaporod neni soucasti oficialni nabidky, ale prave proto domaci P.A. informuji svoje klientky dukladne ne jenom o rizikach z domaciho porodu plynoucich, ale i rizikach plynoucich z postaveni domaporodu v CR. Ruku na srdce: byla jsi tolik informovana pred svym porodem v klinice? Ne, ze, ani pred ani potom. Mas pravo nekoho poucovat o zodpovednosti a vsem, co je nutno se uvedomit?
 Tvoje horší já 


Re: Gratuluji 

(14.3.2008 8:51:55)
Jé, cizinko, zrovna jsem se v této diskuzi ptala na tebe, ale nikdo nazareagoval. Dlouho jsi se tady neobjevila.:-)
 cizinka1 


Re: Gratuluji 

(14.3.2008 8:59:27)
Cau Budilko,

Srdecne zdravim~s~.

Prave jsem tady vylezla, abych oznamila svuj navrat vsem sympatickym osobam, ac mi na hlavni jeste se nechce~j~.

Pokud zajima, podrobnosti o mne jsou na domaporodni diskusi.
 Grainne 


Re: Gratuluji 

(14.3.2008 9:14:08)
Cizinko, vítej, ráda tě vidím.
 Opuncie 
  • 

Cizinko 

(14.3.2008 9:36:33)
Mila cizinko,
nerada bych se Te dotkla, ale jsem lehce alergicka, kdyz zastankyne domporodu naznacuji, ze matky, ktere z presvedceni rodi v porodnici, jsou tupe neinformovane stado... Jak uz jsem psala vyse, o porodu doma jsem uvazovala. Nejsem ani bakalarka pres porody, ani doktorka mediciny, jsem pouha magistra pres umeni ;-) Odchodila jsem kurs v blizke fakultni nemocnici (to me utvrdilo v tom, ze tam rodit nechci), odchodila jsem par kursu (polohy v 1.dobe porodni, kojeni) v centru rodicovstvi, sesla jsem se s porodni asistentkou, ktera dela domaci porody a nacetla neco na internetu. V univerzitni knihovne nad porodnickou literaturou jsem fakt nesedela, ale to snad proboha neni potreba, ne? No a od domaciho porodu me odradily prave takovehle sebejiste vyroky - pri domacim porodu se nikdy nezaseknou raminka, protoze staci zenu postavit (jinymi slovy, doktori jsou blbci), doma nikdy dite nema zloutenku, protoze se hned koji a brzo se vysmoli (jinymi slovy, doktori jsou blbci), kazda komplikace je zpusobena nevhodnou medikaci a zachazenim ze strany personalu (jinymi slovy, doktori jsou blbci) a tak bych mohla pokracovat. Mimochodem, tohle jsem slysela od vic "volnych" porodnich asistentek, v nemocnici samozrejme tvrdili, ze nebyt bilych plastu, vsichni skoncime o blok dal na patologii ;-) Nakonec jsem rodila v male nemocnici u Prahy s domluvenou porodni babou a byla jsem moc spokojena. At si kazdy rodi jak chce, jde jen o to, aby nerozhodnute nastavajici maminky, ktere si prectou tenhle clanek, nekoukaly na domporody ruzovymi brylemi. Tak vsechno dobre :-)
 cizinka1 


Opunice, 

(14.3.2008 9:48:51)
Ja te take nechci (ani nechtela jsem) dotknout, ale prece je o hrube neporozumeni psaneho textu. Odpovedela jsem Bono, z ktereho prispevku je patrne, ze se nevyzna ve svym vlastnim porodu, nejenom v porodnictvi. Zadna pousalizace. Ja sama jeste pred rokem byla sectela porodnicorodka

Ce se tyka tech ruzovych bryli: Muze se ti zeptat o tve zdroje? Ja totiz o moc ruzovymi predstavami o absolutni bezpecnosti jakehokoliv porodu jsem se nesetkala, asi proto, ze jsem se vybirala tu seriozni literaturu: Odent, Leboyer, Stadelmann, Weed atd. Sice moje cetba byla dost kriticka vuci etablovanym postupam aktivne vedeneho a medikalizovaneho porodu, ale vzhledem kultivanosti ;)
 cizinka1 


Re: Opunice, 

(14.3.2008 9:53:00)
pardon, odeslala jsem to drive.

... vzhledem ke kultivanosti textu a argumentu autoru (nekdy samotnych Dr.), zaver "doktori jsou blbci" je ponekud primitivni. Proste jisty trend v porodnicke literature zastava nazor, ze soucasny zabehnuty majoritni pristup k novemu zivotu je nezodpovedny, pretizeny intervenciemi, ktere nemaji vedecky podklad, nebo maji pouze pravni nebo byrokraticky vyznam. Totez si myslim, i ja, a jsem pripravena to argumentovane hajit. No a co?
 Opuncie 
  • 

Re: Opuncie, 

(14.3.2008 11:37:15)
Názor "doktoři jsou blbci" jasně vyzníval z předporodních schůzek s porodními asistentkami (mluvila jsem se 3) - včetně hrůzostrašných historek o tom, jak někomu dali oxytocin a všechno se šíleně zvrhlo... Oni ti doktoři tam nejsou na to, aby maminkám schválně ubližovali, ale z vyprávění na některých schůzkách mi to tak připadalo.
Já osobně naprosto souhlasím s tím, co níže píše Žluťásek. Nicméně vadí mi arogantní a povýšený tón některých PA a domarodek - my jsme ty správné, protože prostě VÍME, že takhle a jedině takhle je to SPRÁVNĚ a kdo chce rodit v nemocnici je buď 1) necitlivý tupec 2) neinformovany pitomec 3) nemá rád svoje díte... Jsem všema deseti pro přirozené porody, porodní domy a přítomnost pouze porodních asistentek u porodu, ne doktorů, a taky pro to, aby maminky byly informované. Nemyslím si ale, že každá žena, která chce přirozeně porodit, musí předložit seznam literatury...
 Apolena. 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 11:51:10)
Opuncie,
možná jsi to, že "kdo rodí v porodnici, nemá rád svoje dítě", četla ode mě. Ovšem byla to POUZE IRONIE, reakce na příspěvky "žena, která rodí doma, kvůli svému pohodlí sobecky ohrožuje vlastní dítě" a podobné perly, na které už jsem celkem alergická.

Zdravím Cizinku a GRATULUJI!!!

 Opuncie 
  • 

Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:06:05)
Nemyslela jsem tím konkrétně tvůj příspěvek a to, co tam cituješ jako druhé, je taky pěkná konina... Jen mi nesedí to, že se tu plno lidí kasá tím, co kdo přečetl a myslí si, že ten, kdo toho nepřečetl přesně tolik co oni nemá co vykládat... Trošku mě z toho začíná mrazit - že zrovna já, která jsem mezi kamarádkama (který si libujou v Podolí s jednou sprchou na patro) totální alternativec, když jsem jela rodit do Neratovic, jsem tady stíraná :-/
 cizinka1 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:08:12)
Opunice, ja nemuzu zodpovidat za nazory P.A., s kterymi jsi mluvila, ja ty ceske osobne ani neznam. Muzu rucit jen za domarodky na Rodine a tu seriozni literaturu, ze tve namitky jsou opravdu mimo terc. Ja ani zadny seriozni autor zmineneho seznamu literaturu nevi, co je absolutne spravny pro kazdou zenu, a abych pouzila slova Stadelman, svoji roli chape jako toho, kdo ma rozlisit, kdy normalni prirodni krize (porod) zacina se blizit k prirodni katastrofe. Jen podotykam, ze pokud ma nekdo z techto autoru kriticky postoj k nekterym beznym porodnicnim postupum, nemo ho z pouhe chuti nazvat sveho kolegu blbcem, ale ma dobre argumenty a solidni vedecky empiricky podklad k nim. A je to odborna diskuse, normalni a zdrava jako v kazdem jinem oboru.
Co se tyka domarodek, jak je znam, je to dost tolerantni spolecnost. Totiz ideologicky domaporod pritahuje lide z liberalne krestanskych kruhu, liberaly a ekologicky myslici lidi. A pritomnost liberalniho kridla docela jiste zarucuje, ze o zadnou vsem povinnou cestu opravdu nikomu nejde. Od nazoru V. Marka se vyhrazuji jak ja, tak vetsina domarodek na Rodine. Tak co nam vycitas (jako celku), individua samozrejme muzou nazorove se lisit?

Sylvo, Grainne, diky a take vas srdecne zdravim.
 Cow :-) 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:24:06)
jen poznámka k liberálním křesťanským kruhům...
Z duchovného hlediska snad ani liberální křestan nemůže existovat, protože věřící křestan nemůže sedět na dvou židlích /ale nechci se do toho zamotávat/
Já sama jsem proti východním směrům a jednou z věcí kterou neuznávám jsou třeba homeopatika a to jak po stránce elementární, tak po té duchovní.
Ale když budu kritická ještě víc...na domporodech jsem nenašla ani po biblické stránce NIC špatného a už jsem to tu psala...NENI TO NIC PROTI NIČEMU.
 cizinka1 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:38:02)
V. Cow, "liberalni" krestan pro mne se odlisuje od "konservativniho" tim, ze ten prvni cerpa z krestanstvi myslenky lasky a svobody, ten druhy spise lpi na autorite a tradici, ale samozrejme oba dva jsou si blizci jako krestane, jen jejich zivotni postoje, priority a volby ponekud se lisi. Pro mne osobne biblicky Buh stvoritel svobodne vuli i za cenu zlovuli je prototypem liberala;-), takze, asi podle tebe nemuzu existovat, ale existuji~j~.

Mimochodem, je zajimave, jak "otec" soucasne filosofii prirozeneho porodu Odent ve svych poslednich knizkach se odhaluje jako krestan. V prvnich byl spise takovy prirodovedec, chirurg s cernym humorem a ostrou mysli, a krestan jen v dusledcich: v kritice genetickych testu. V "Lasce jako vede" jiz dost casto se odvolava na de Chardina a dalsi krestanske filozofy z liberalniho (sic!) kridla, a "Historie Jeziska znovu vypravena" zni jako dobre vanocne kazani, vid?
 Cow :-) 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:44:04)
Cizinko, fakt???
tak to se budu muset mrknout.
Necháš mi , prosím tě, někde odkazy na to, co si mi doporučuješ k přečtení???
Já vím, žes mi doporučovala Odenta, ale co konkrétně?
/četla jsem zatím jen nějaké vybrané věci na netu/
 Opuncie 
  • 

Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:42:48)
Nojo holky, když vy jste tu všechny kamarádky, tak jak bych to řekla, abyste mě nevykousaly a mohly jsme se tu ještě někdy sejít... Cizinko, s tím prvním odstavcem souhlasím, i když odkazy na literaturu z rukávu nevysypu ;-) Moje zkušenost je taková, že skupiny lidí, které jsi jmenovala, jsou tolerantní jenom pokud máš stejný názor jako oni - to znamená že jsi katolička, ekoložka a chceš rodit doma... Pro mě za mě ať si každý dělá co chce a říká co chce, ale to přece platí i pro porodnicorodky, ne? Abych to teda ještě v kostce uvedla na pravou míru (možná jsem se předtím nevyjádřila jasně) - nejsem v žádném případě proti domácím porodům, jen mi vadí tón, jakým se mluví "mezi vámi děvčaty" o těch, kdo doma rodit nechtějí.
A mimochodem Cizinko, klobouk dolů před Tvojí češtinou ;-)
 Cow :-) 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:46:37)
Opuncie, ále nejsme...holky by ti mohly vyprávět, co se tu občas děje:-)

 cizinka1 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 12:58:31)
Opunice, diky, snazim se cvicit, i kdyz odskakuji kojit a prebalovat:-D.

Nevykousavam, v zadnem pripade, jen se branim z nespravedliveho narceni. Pokud mi neveris, ze zaprisahnuta liberalka muze byt tolerantni, podivej se na moje prispevky k clankum CS na prani. Mimochodem, vylezla jsem tady poprve, abych obhajovala zenu, ktera z vlastni volby se domluvila v soukrome klinice Cisar a nekojila. Katolickou rodinu Naglovych a jejich volbu pro 11 deti hajila jsem tak, ze jsem se pohadala s domarodkou SylvouS az mi to mrzelo. A jinde zase jsem text pana Nagla kritizovala...Tak nevim, co se mnou mas:-):-).

V. Cow, ja bohuzel nevim jak zneji nazvy odentovych knizek v cestine, tak jen ty co znam: Odent, Michel: Znovurozeny porod, Matka zeme, Laska jako veda, anebo koreni naseho nejdulezitejsiho citu. Dobra bibliografie ceskych prekladu je na strankach HAMu. tam najdes Ingeborg Stadelmann. Pak jeste dobra knizka je od M. Enkin "Efektivni pece o tehotenstvi a porod": sucha, strucne a velmi dobre podlozena, take prelozena na cestinu.
 cizinka1 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 13:00:50)
Opunice, diky, snazim se cvicit, i kdyz odskakuji kojit a prebalovat:-D.

Nevykousavam, v zadnem pripade, jen se branim z nespravedliveho narceni. Pokud mi neveris, ze jsem uprimna liberalka a muzu byt tolerantni, podivej se na moje prispevky k clankum CS na prani. Mimochodem, vylezla jsem tady poprve, abych obhajovala zenu, ktera z vlastni volby se domluvila v soukrome klinice Cisar a nekojila. Katolickou rodinu Naglovych a jejich volbu pro 11 deti hajila jsem tak, ze jsem se pohadala s domarodkou SylvouS az mne to mrzelo. A jinde zase jsem text pana Nagla kritizovala...Tak nevim, co se mnou mas:-):-).

V. Cow, ja bohuzel nevim jak zneji nazvy odentovych knizek v cestine, tak jen ty co znam: Odent, Michel: Znovurozeny porod, Matka zeme, Laska jako veda, anebo koreni naseho nejdulezitejsiho citu. Dobra bibliografie ceskych prekladu je na strankach HAMu. tam najdes Ingeborg Stadelmann. Pak jeste dobra knizka je od M. Enkin "Efektivni pece o tehotenstvi a porod": sucha, strucne a velmi dobre podlozena, take prelozena na cestinu.
 Opuncie 
  • 

Re: Opuncie, 

(14.3.2008 13:21:02)
Ale prosímtě, já s Tebou nemám nic :-) Promiň že jsem tak vylítla, ale nelíbil se mi ten tón, jakým jsi psala bono... Připomnělo mi to ty "chytré" PA, které strašily bílými plášti, které stejně můžou za všechny komplikace.. V době porodu jsem tomu všemu strašně věřila, ale teď po půl roce už jsem k tomu malinko kritická. Zajímám se o porody, ale jako laik, protože mě toho prostě zajímá hodně a na všechno není čas dopodrobna... Mám kamarádku, která taky odchodila kde co a ta má i hodně načteno, rodila v porodnici (přestavují dům, tak by to doma fakt nešlo, ani si nejsem jistá, jestli by chtěla) a všechno šlo dobře až do druhé doby porodní - ta trvala dlouho (nevím kolik - tři hodiny? ale to si jen tak matně vzpomínám), kamarádka vůbec necítila tlak na konečník a nakonec jí totálně došly síly a mimčo začalo mít problémy. Tak jí píchli oxytocin a ona porodila, všichni byli v pořádku, nicméně kamarádka se totálně zhroutila z toho, že slyšela na kurzu, že uměle přidaný oxytocin blokuje vyplavení přirozeného oxytocinu a tím pádem se špatně rozvine vztah mezi matkou a dítětem. A začala se sledovat, jestli má k miminku normální vztah... Miminko má malou pusinku a ona má ohromná prsa, takže kojit jim šlo jen přes klobouček. No a zase deprese - že spolu nemají kontakt kůže na kůži a budou mít špatný vztah... Úplně ji chápu, po porodu jsem taky všechno řešila, ale takhle z odstupu mi připadá, že hlavně že jsou obě zdravé. Připadá mi, že pro přecitlivělé osoby je příliš informací někdy skoro na škodu - věř mi, že jedna z těch PA se kterými jsem se sešla, byla fakt radikálka a hustila to do mě hlava nehlava... ;-)
 cizinka1 


Re: Opuncie, 

(14.3.2008 13:30:21)
Opunice,

no a ja jsem nasadila svoji oblibenou ironii vuci Bono prave proto, ze mi se nelibil jeji ton, o kterem kazala o necim, o cim nic nevi. Proste je to riziko podniku, jestli se vyjadruji o jaderne fyzice anez bych odprasila alespon prirucku ze skoly, tak musim pocitat s reakci, ze jo? Proste mne to dotyka, kdyz mne poucuje nepouceny.

Precitlivelost nekdy je na skodu, ale neinformovanost v soucasnem svete je na skodu jeste vice. Medicina, potravinarsky prumysl a spousta jinych bezne nas se tykajicich odvetvi jsou propojene s dost spinavym kseftem, a jejich kritika, kontrola a zadosti, aby klientum se podavali plne informace a respektovaly se jejich volby jsou na miste. Proste je to mensi zlo, a neprijemne stranky pravdy o zivote (treba to, ze jsem smrtelni, a zadny doktor nas z toho nevyleci), je treba se naucit prijimat. Iluze, ze porod v klinice je absolutne bez rizik, je take rizikova zalezitost.

 Opuncie 
  • 

Re: Opuncie, 

(14.3.2008 13:41:38)
Jasně. Měj se fajn, my jdem ven :-) Tak zas někdy nekdě ;-)
 Apolena. 


Mimo téma  

(14.3.2008 13:26:27)
Cizinko...já jsem přece nekritizovala Náglovy za to, že mají 11 dětí...já jsem nejdřív napsala, že by mě zajímal názor paní Náglové (ten jsem si pak našla na internetu a celkem mě nepřekvapil) a pak jsem zapochybovala o "plánovaném" rodičovství typu "Bůh rozhodne, kolik budeme mít dětí". Já si myslím, že jsme si asi VŮBEC, ale VŮBEC nerozuměly...po prvním příspěvku jsem začala litovat, že jsem do té diskuze napsala svůj názor.
 cizinka1 


Re: Mimo téma  

(14.3.2008 13:31:59)
Jo jo Sylvo, je to uz dobry, a mne to take vazne mrzelo:-)
 bono 


Re: Gratuluji 

(14.3.2008 11:02:41)
dítě bylo v normální poloze, záhlavím. "Bude se rodit spodem" - tato věta znamenala, dítě sice musí okamžitě ven, ale je tak dole v pánvi, že akutní císař již nejde. K císaři před komlikací nebyly indikace. Nechtěla jsem otravovat popisem svého porodu, jen jsem vypsala všechno, co si po letech pamatuju, když mě k tomu jedna diskutující vyzvala. Sama jsem ráda, že už je to dávno pryč, ty první měsíce, kdy musíš jezdit s děckem na neurologii, aby se zkontrolovalo, zda se po "báječném, fyziologickém porodu bez medikamentů" vyvíjí normálně, byly stresující. Třeba o tom vím houby, odrodila jsem jenom 2 děty (ty svoje), takže nemám co kecat. Ale každý porod na světě je jiný a já mám prostě zkušenost takovou.
 cizinka1 


Re: Gratuluji 

(14.3.2008 11:55:58)
Dobre Bono, ted je to jasneji, ale unikas me pointe, kterou jeste zduraznila Zlutasek: kdo te napovidal, ze po bajecnym fyziologickem porodu NIKDY nemusis do neurologicke poradny? Svedomity porodnik ci P.A. ti muze zarucit jen to, ze v modernich Evropskych podminkach je velmi mala pravdepodobnost ze zemres pri porodu ty nebo jen o trochu vetsi, tvoje dite. A ze do te poradny z vetsi pravdepodobnosti bys potrebovala po vyvolavanym, epiduralovym porodu nebo po CS. Lidske telo opravdu neni tak citelne, muzeme o nim mluvit pouze v ramci statistickych pravdepodobnosti. A o tech zrejme nejsi informovana, a uz vubec ne o domaporodnich statistikach a teoretickych predpokladech, ktere ji vysvetluji. A to prave ti vytikam, ze si vyjadrujes dost arogantne o necim, o cim nemas paru.

Co se tyka blizkosti podminek tveho porodnicneho porodu k domaporodnim s kvalifikovanou P.A., dovoluji si pochybovat, totiz takhle porody v porodnicich CR se nevedou. Mozna tvemu bajecnemu fyziologickemu porodu sectelejsi zena by rikala aktivne vedeny porod. Ale kdo vi, bez podrobneho a po pravde sepsaneho porodopisu malo co muzeme rict.
 sedmá pečeť, 3 děti 
  • 

A to je právě to! 

(10.3.2008 18:59:49)
Hezky jsem se pobavila. Sice u "mekáče" moc často nepapáme, ale když byly děti malé, neubránili jsme se "hepymílům". A proč taky? A taky jsem uvažovala o porodu doma, ale nenašla jsem odvahu bojovat se systémem. Taky nenosím batikované sukně a kromě nohou si holím i všechno ostatní :-))). Prostě i obyčejná ženská neaktivistka může mít tuto touhu. Faktem je, že porod je takový sex na pokračování a není proto trochu divné, že kolem něj běžně "sekunduje" tolik cizích lidí? Intimní atmosféra a udržení si statutu svéprávné osoby, to je možná to, co přivádí ženy na myšlenku rodit doma. Když se tak zpětně ohlédnu, s trochou nadsázky mohu prohlásit, že mě ti zdravotníci vlastně spíš při porodu otravovali, než že by mi nějak pomohli.Ale! Já jsem také rodila naprosto bezproblémově, do tří hodin bylo vždycky po všem. S posledním dítětem jsem navíc málem nestihla do porodnice dorazit - vyděšený mladý saniťák to bral kvapem jednosměrka nejednosměrka, takže mě nakonec dovezl včas. Některé rodičky toužící po porodu doma ale nemívají až tak racionální přístup k věci, jako jsi měla ty a nejraděj by doma rodily i "přes mrtvoly". To už mi moc sympatické nepřipadá. Na druhou stranu jsi jasně doložila, že každá doma rodící matka nemusí být šílená. Možná by to chtělo konečně kompromis - porodní domy s intimní atmosférou, maximální důvěrou v sílu rodící ženy a připraveným operačním sálem v případě, kdy by to bylo akutně potřeba! No ale já se už nedočkám, tak snad moje dcera, možná vnučka...
 Lenelka 


Re: A to je právě to! 

(10.3.2008 19:09:47)
Sedma pecet, hezky prispevekR^

Jenom upozornuji, ze krasa a pritazlivost porodniho domu je v tom, ze tam nepracuji lekari, ale ""jen"" PA. Operacni sal tam opravdu nenajdete. Za tim jedine do nemocnice. A lidske porodnice existuji, kdyby byly mozne ambu porody, bylo by to super. Ale nekteri nestoji ani o porodni dum, ani o porodnici s lidskou tvari. Tak proc jim nedoprat poradne zajisteny porod doma, jako se to dela v zahranici?? Vyjde to levneji, nez porod v porodnici, to jen tak mimochodem.
 10.5Libik12 


Re: A to je právě to! 

(10.3.2008 19:12:58)
Pečeť,
popiš rodičku, která by doma chtěla rodit přes mrtvoly. Myslím, jako jak ji znáš, co je zač, co říká, navzdory čemu rodila doma a tak. Stačí když bude jedna, i když uvádíš množné číslo.
 Terreza 


Re: A to je právě to! 

(10.3.2008 22:05:13)
No tak já na tomto místě musím napsat, že by se na mne dalo pohlížet jako na rodičku, která chce rodit doma přes mrtvoly, protože moje hlavní hrůza z celého porodu byla ne, že se něco zvrtne a já si to budu vyčítat, ale že to nepůjde hladce, stav bude mluvit pro odjezd do porodnice, a tam si na mně
a) zgustnou ("Ano ano, to jsou ty hazardérky, co chtějí rodit doma a když něco nevyjde tak ještě rády poběží k doktorům, aby jim zachránili život a dítě! Proč jste jí to, tatínku, nezakázal?! Nebo vám je to snad jedno, jak to mohlo skončit?! Tak a odteď paní laskavě žádný blbinky a poslouchat, co řekneme, lehnout, nohy nahoru a tlačit RAZ, DVA TŘI... ! "

b) v překotné snaze všechno zachránit (i když půjde jen o nepostupující porod, při kterém se ale dítěti daří stále dobře nebo se po bezproblémovém porodu neodlučuje placenta) na mne použijí všechny stroje a přístroje, rozkuchají mě jak makrelu a dítě bude kvůli podaným dryákům měsíc na JIPce. ;(( ;((

(a za c) bude to tam hnusný a budu tam mít depky :-© )

Nechci tím nasazovat na lékaře a taky, netvrdím, že se mi to stalo, ale takové byly moje obavy a paniky. "Jen, proboha, ať nemusím do porodnice." Kdyby porodní asistentka rozpoznala, že se něco blíží něco vážného, a to bych asi také vycítila sama, tak by se prostě jelo. Ale stejně jsem ráda, že se nejelo. ;)

Je zvláštní, že v průběhu porodu mě tato myšlenka nenapadla ani jednou, a sice už jsem toho měla jednu chvíli plný kecky, ale vůbec mi nepřišlo na mysl, že by mi to kdokoliv byl schopnej nějak ulehčit.

Porod za 2 hodiny je teda můj sen :-), Bell ještě jednou gratuluju a chválím článek. R^
 Terreza 


Re: A to je právě to! 

(10.3.2008 22:07:16)
No tak já na tomto místě musím napsat, že by se na mne dalo pohlížet jako na rodičku, která chce rodit doma přes mrtvoly, protože moje hlavní hrůza z celého porodu byla ne, že se něco zvrtne a já si to budu vyčítat, ale že to nepůjde hladce, stav bude mluvit pro odjezd do porodnice, a tam si na mně
a) zgustnou ("Ano ano, to jsou ty hazardérky, co chtějí rodit doma a když něco nevyjde tak ještě rády poběží k doktorům, aby jim zachránili život a dítě! Proč jste jí to, tatínku, nezakázal?! Nebo vám je to snad jedno, jak to mohlo skončit?! Tak a odteď paní laskavě žádný blbinky a poslouchat, co řekneme, lehnout, nohy nahoru a tlačit RAZ, DVA TŘI... ! "

b) v překotné snaze všechno zachránit (i když půjde jen o nepostupující porod, při kterém se ale dítěti daří stále dobře nebo se po bezproblémovém porodu neodlučuje placenta) na mne použijí všechny stroje a přístroje, rozkuchají mě jak makrelu a dítě bude kvůli podaným dryákům měsíc na JIPce. ;(( ;((

(a za c) bude to tam hnusný a budu tam mít depky :-© )

Nechci tím nasazovat na lékaře a taky, netvrdím, že se mi to stalo, ale takové byly moje obavy a paniky. "Jen, proboha, ať nemusím do porodnice." Kdyby porodní asistentka rozpoznala, že se něco blíží něco vážného, a to bych asi také vycítila sama, tak by se prostě jelo. Ale stejně jsem ráda, že se nejelo. ;)

Je zvláštní, že v průběhu porodu mě tato myšlenka nenapadla ani jednou, a sice už jsem toho měla jednu chvíli plný kecky, ale vůbec mi nepřišlo na mysl, že by mi to kdokoliv byl schopnej nějak ulehčit.

Porod za 2 hodiny je teda můj sen :-), Bell ještě jednou gratuluju a chválím článek. R^
 sedmá pečeť 
  • 

Re: A to je právě to! 

(11.3.2008 19:30:37)
Ahojky, ty řeči zdravotníků, o kterých mluvíš, byly jedním z důvodů, proč jsem se k porodu doma neodhodlala. Nechtěla jsem se prostě dostat do této situace. I když zpětně mohu hodnotit, že bych odrodila bez komplikací - když to šlo v nemocnici, doma by byl průběh asi stejný. Jenže pořád ve mně hlodá ALE - co kdyby ta lékařská intervence přece jen byla potřeba? Z toho důvodu nejsem absolutní zastánkyní domácích porodů, spíše těch porodních domů s operačními sály v záloze. A k tvojí panice z možného odjezdu do porodnice - panika, neboli panická ataka, je velmi nepříjemným psychickým stavem, který běžně přivádí lidi do ordinace psychiatra a v případě panické ataky u rodičky bych uvažovala o kontraindikaci pro porod v domácích podmínkách, protože tento stav znemožňuje lidem racionálně uvažovat. Asi to u tebe byla jen taková malá "panička", když jsi to doma nakonec zvládla :-). No jo, já už to nezažiju - snad v příštím životě :-)!
 Sylvie 


Re: A to je právě to! 

(11.3.2008 19:41:48)
Z toho důvodu nejsem absolutní zastánkyní domácích porodů, spíše těch porodních domů s operačními sály v záloze.

Jedna technická - porodní domy mají operační sály ve stejné záloze, jako porodní asistentky u porodů doma. Tj. v nemocnici ;o)
 Lenelka 


Re: A to je právě to! 

(11.3.2008 22:58:32)
Zlutasku, tak alespon ten porodni dum, kde jsem rodila ja, je sice v arealu nemocnice, ale nijak s ni nesouvisi. V te nemocnici neni porodnice a pri registraci k porodu jsem podepisovala papir, kde se rika, ze rozumim tomu, ze v porodnim dome neni lekar a pri komplikacich se prevazi do porodnice v jine nemocnici. Jinak nektere porodni domy jsou v arealu nemocnice, kde sidli i porodnice a pak jsou sluzby vetsinou propojene. Ale takovych je mensina.

Pak jeste existuji neco jako CAP v CR, ty jsou ve vetsine porodnic, kompletni pokoje na porod i sestinedeli (nestehujes se nikam) s manzelskym luzkem, vanou atd. Taky tu jedno takove centrum mame, ale jsou tam jen tri pokoje a momentalne je baby boom, takze smula, pokud by nebylo dost pokoju, musis do normalni porodnice.

Ja jsem porodni dum zvolila z duvodu panikariciho manzela (PA je tu nedostatek, takze se stava, ze nedorazi vcas). Je spousta jinych duvodu jako napriklad porod ve vane (tu si sice muzes pronajmout i domu, ale do spousty obyvaku se nevejde a jsou i jine technicke problemy), pak zminovane obavy z porodu v ""panelaku"" a ze sousedu, z krvavych skvrn na koberci:-) atd.
 anavel + 3 


vsude dobre,doma nejlip 

(10.3.2008 23:16:09)
Gratuluji k miminku,clanek je moc hezky,musim podotknout porody doma jsou v zahranici na dennim poradku a nikdo se nad tim nepozastavuje.
 pozitivni mysleni 


Bell 

(11.3.2008 2:43:06)
nadhernej clanek a obrovska gratulace.
 Evik (2) 
  • 

Dekuji porodnici za zivot ditete 

(11.3.2008 19:40:40)
Ahoj Bell,
moc krasny prispevek a gratuluji, ze se vse tak bezproblemove vydarilo. Vzdy jsem byla zastance domacich porodu ale osobne jsem dala prednost prirozenemu porodu v Havlickobrodske nemocnici. Porod naprosto skvely, za 4 hodiny od vyjezdu z domu se nam narodil krasny chlapecek. Bez nastrihu, Apgar skore 9-9-10. O to vetsi nasledoval sok, kdyz 4 hodiny po porodu ztratil barvu a byla mu objevena srdecni vada, jez neni slucitelna se zivotem. Diky bohu za porodnici, diky bohu za skvele lekare a za technicky pokrok. Vrtulnik ho ihned prevezl do Motolske nemocnice k okamzitemu zakroku. Jen diky tomu se nyni mohu radovat z uzasneho syna a kazdy den sledovat jak z nej roste nadherna bytost.
Kazdemu preji at si vybere tu svoji cestu, ale nejvice Vam vsem preji zdrave deti.
Evik
 Janina&2 


prima 

(12.3.2008 1:48:34)
Bell,
moc hezky se to cetlo.
fandim vsem rodicum, kteri se pres ztizene podminky rozhodnou v cechach rodit doma ci ambulantne.
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Trvám na tom že domácí porod je risk - pro Žluťáska 007 

(12.3.2008 10:53:01)
Žluťásku, ano, stalo by se to tak jako tak. Ale! Při druhém těhotenství jsem mohla zajít do porodnice, vyžádat si zdravotní dokumentaci k prvnímu porodu a s porodní asistentkou projít, jestli nebyla chvilka, třeba právě nízké ozvy (které se doma jistě neměří), kdy mohlo ke krvácení do mozku dojít. Protože ale předpokládám, že při domácím porodu se třeba ozvy neměří (nebo ano?), tak takovou zpětnou kontrolu průběhu porodu prostě nemáš. Navíc v nemocnici, kde jsem já rodila, také odebírají po porodu krev z pupečníku, kde se dá prý přesně určit, zda k nějakému přidušení dítěte během porodu došlo. Nic takového při domácím porodu mít v ruce nebudeš. A pak když na tebe bude útočit armáda doktorů, kteří budou tvrdit, že postižení je z porodu, nebudeš jim moc nijak oponovat, protože jsi přeci laik a navíc nemáš potřebné informace. Já tedy vím (díky dokumentaci), že při porodu se nestalo nic a nemám důvod nějak osočovat lékaře. Také jsem své druhé dítě rodila ve stejné porodnici. Věř tomu, že kdybys porodila doma dítě a pak zjistila, že je postižené a všichni by ti tvrdili, že to je z porodu, těžko by sis udržela sebejistotu, kterou máš teď a nakonec bys jim uvěřila. Pohybuji se mezi rodiči s postiženými dětmi a slyšela jsem opravdu šílené historky o porodech těchto dětí. A jsem vyjímka, která se druhé dítě odvážila vůbec porodit přirozenou cestou (a to v nemocnici pod lékařským dozorem), většina ostatních maminek buď nemám vůbec odvahu znovu rodit a nebo se rozhodnou rovnou pro císařský řez. Prostě kdo možné komplikace u porodu nepoznal, nedokáže si je představit a bláhově si myslí, že matka příroda to nějak zařídí.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Trvám na tom že domácí porod je risk - pro Žluťáska 007 

(12.3.2008 11:47:35)
Žlababo,
obdivuji Tvoji bezmeznou (naivní!) důvěru k lékařské dokumentaci. Nejednou jsem se setkala s rodičkou, které po komplikovaném porodu zdravotníci napsali do dokumentace "vše OK" - právě aby se takto chránili! Právě tím, že ona pak nemůže onen problém (např. to, že slyšeli klesající ozvy, že si jí dlouho nevšímali, odmítali se rodičkou zabývat se slovy "to si vymýšlíte, ještě nerodíte", plod vybavili pozdě atd.), který při porodu nastal, nijak doložit a je to pak jen slovo jednoho proti druhému.
Mimochodem když jsem byla hospitalizovaná já (operace a následně 10 dní v nemocnici), moji zdravotní dokumentaci tam psala a mně následně odevzdala lékařka (uvedená v této dokumentaci jako "ošetřující lékař";), kterou jsem při svém odchodu z nemocnice viděla prvně v životě. Nikdy mne neprohlížela, neviděla mne před ani po operaci, nebyla u zákroku. Takže o její "osobní informovanosti" co se týče mého případu mám skutečně oprávněné pochybnosti.
Takže tak.
Je to papírování stejné jako každé jiné. Ten kdo to zapisuje, prostě občas události přizpůsobí lepšímu"... jako u záměny dětí v Třebíči.
Jelikož jsem měla taky možnost nahlédnout do dokumentace mojí, popř. členů mé rodiny, vím, že skutečnost se s těmi slovy v papírech může občas dost míjet :o)
 MSteflova 


Re: Trvám na tom že domácí porod je risk - pro Žluťáska 007 

(12.3.2008 12:01:34)
Ajtakrajto, souhlasím s tebou. Já byla hospitalizovaná zhruba ve 26tt, propouštěcí zprávu mi psala lékařka, která mě za tu dobu vůbec neviděla. Zapomněla v ní zmínit medikaci, kterou jsem po čas hospitalizace dostávala aj. Po porodu mi do papírů napsali automaticky, že jsem rodila ve 40tt(rodila jsem o 2 týdny dříve), že mi voda odtekla samovolně("píchli mi ji";) atd. atd. atd. Kolegyně z pokoje byla také první osoba, která mi sdělila, že měla dcera omotanou šňůru kolem krku - prý si to přečetla v mých papírech, které byly volně k dispozici v místnosti vedle našeho pokoje.
 pusa 
  • 

Re: Trvám na tom že domácí porod je risk - pro Žluťáska 007 

(12.3.2008 15:41:56)
Ještě k té dokumentaci přidám smutný případ, kdy matka chtěla rodit doma, k porodu přišla PA, zjistila, že nastal prolaps a okamžiě zavolala sanitku na převoz. Jak jistě víte, je na to potřeba akutní záchranka s lehátkem žena musí být v určité poloze, porod se musí zdržet, je nutbá sekce. Přestože to PA vysvětlila do telefonu, přijela obyčejná sanitka se sedadlem! Než přijela ta správná, vzalo to víc času než mělo, dítě vytáhli již silně poškozené, později zemřelo. Tahle PA vůbec nic nezanedbala! Ale stejně ji obviňují, že to zavinila - ve zprávě z případu dokonce úmyslně přepsali čas, kdy ta správná sanitka dojela. Je to případ, o kterém se mezi zdravotnickým personálem ví, protože když se dohaduje o napsání toho správného času, je u toho vždy víc lidí a vždycky se najde někdo, kdo to pošle dál - mně to takhle poslala sestra, co měla tu noc službu na pohotovosti, a pak věřte lékařským dokumentům :-((((( .
 Cow :-) 


Re: Trvám na tom že domácí porod je risk - pro Žluťáska 007 

(13.3.2008 18:31:49)
Ajtokrajto, bohužel...ač nerada...potvrzuji, že ve zdravotnické dokumentaci dokážou být účelové díry a někdy pěkně "černé";((
 Nasuada 


Teda Bellano, 

(12.3.2008 16:44:11)
dobrej článek. Zpočátku jsem sice nechápala co chceš říct tím úvodem o batikovaných sukních, pak mě ale došlo, že jsi zářný příklad toho, že myšlenka porodit doma se netýká jen žen s určitým životním stylem, ale spíše jde o to, že některým ženám se prostě do té porodnice nechce (a může to přijít až v průběhu porodu).
 Lenka 
  • 

Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:39:30)
milé domarodky, obdivujete jiné státy, kde doma lze rodit "bez problémů"...nenapadlo vás se někdy zamyslet nad tím, proč máme třeba jednu z nejnižších novorozeneckých úmrtností na světě?

není to třeba i tím, že "zdejší systém nedává ženám moc možnosti experimentů s porodem?"

jo a ten poslední příspěvek, jak "dojela špatná sanitka na poslední chvíli" - tohle je pro mě právě zářným příkladem toho, kdy dítě, kdyby bylo rozeno v porodnici, mohlo žít, žádná sanitka by totiž nebyla potřeba...to je právě ten případ, kdy matka bude muset celý život žít s "následkem svého rozhodnutí"

ono jsou totiž DVA NÁZORY:

A/ zda je pro mě prioriou zdraví dítěte potažmo i moje

B/ nebo zda je mojí prioritou pohodlí a domácí komorní prostředí

já osobně, i když se mi v porodnici hrubě nelíbilo, radši obětuji bod B...na svoji psýchu, pohodlí a intimitu koukám až v druhé řadě...co bych měla z porodu prožitého intimčo, kdyby moje dítě bylo postižené a já věděla, že na tom mám svůj podíl...nevěřím, že třeba u potřebné transfúze by se stihl včas převoz do nemocnice, prostě tomu nevěřím, stejně jako nevěřím, že by PA dokázala kvalitně sama zresuscitovat a postarat se o s komplikacemi narozené dítě
 Grainne 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:46:57)
Lenko, jedna z nejnižších novorozeneckých úmrtí je vpodstatě statistická hříčka. Díky vyspělé prenatální diagnostice a liberálnímu přístupu k potratům se mnohé děti, které nemají šanci na přežití, vůbec nenarodí, jejich úmrtí je zahrnuto ve statistice potratů ze zdravotních důvodů.
 10.5Libik12 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:48:48)
Co kouříš Grainne?
 Grainne 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:51:16)
Až naleznu znaménko pro "and", tak ti to prozradím.:-D
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:52:52)
Grainne, levý alt a klapička 7/ž :)
 Grainne 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:00:15)
Dík, se jenom vymlouvám.:-D
 Magda 
  • 

Zcela mimo misu... 

(14.3.2008 12:48:28)
Hele, Libiku, tvoje prispevky ctu uz dlouho a je mi velmi sympaticky tvuj styl argumentace a humoru...Nekdy mam i chut se te zeptat na neco vic o Tobe, ale nevim, jestli by jsi me neposlala do kelu. Nechci se vnucovat, nehledam nove kamaradky, ani znamosti, ale kdyby jsi se chtela ozvat, tak napis na: mystery__babe@hotmail.com
 Magda 
  • 

Pro Libika...zcela mimo misu... 

(14.3.2008 12:55:56)
Hele, Libiku, tvoje prispevky ctu uz dlouho a je mi velmi sympaticky tvuj styl argumentace a humoru...Nekdy mam i chut se te zeptat na neco vic o Tobe, ale nevim, jestli by jsi me neposlala do kelu. Nechci se vnucovat, nehledam nove kamaradky, presto kdyby jsi se chtela ozvat, tak napis na: mystery__babe@hotmail.com
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 9:13:52)
Přesně tak.
Onehdá jsem si to propočítávala ve statistikách, přepočítávala na počet obyvatel atd. Přesná čísla už dnes nevím. Každopádně to vyšlo tak, že ztv. potratů ze zdravotních důvodů je u nás - samozřejmě přepočteno na stejný počet obyvatel - 8 až 20krát (tj. o několik set procent) víc než v západních zemích (ve kterých se třeba i bez problémů rodí doma), ale ten počet narozených postižených dětí je u nás nižší jen o velmi malá čísla v řádu procent, možná ani to ne.
Takže když to shrnu, skutečně se toto promítá do počtu zdravě narozených dětí (protože ty nemocné byly v mnohem větší míře odstraněny již dřív a v porodních statistikách nám nefigurují).
Ale taky na druhou stranu, a to je pro mne alarmující, je u nás "preventivně" potraceno obrovské množství ZDRAVÝCH dětí (na základě falešně pozitivních nicnevypovídajících testů, strašení lékařů atd.)...
Tato statistika tedy ve skutečnosti nemá nic společného s tím jestli se rodí doma nebo v porodnici. Naše porodnictví není úspěšné proto, že se všechny rodičky naženou do porodnic a jsou "pod dozorem", ale díky nebo kvůli systému prenatální diagnostiky, který na jednu stranu zjistí skutečné vady (a to je dobře), ale na druhé straně nechá zabít velké množství plodů, které se mu "nezdají", ale byla by z nich zdravá miminka (a to je špatně).
 ALianan 


Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 9:52:10)
Prosím napište jestli je někdo komu lékaři dopuručili potrat a narodilo se zdravé dítě, myslím po všech gen. ultrazvucích a amnio. ( tripltest neberu, všechny víme jak je nepřesný) Celkem mě to zajímá, Děkuji.
 Opuncie 
  • 

Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 16:38:04)
Potkala jsem se s maminkou, který doktoři řekli, že její dítě bude mít rozštěp páteře a že má jít na potrat. Je věřící, takže to odmítla a smířila se s tím, že budou mít doma postižené dítě, a ustála to (prý na ní dost naléhali, jak je to nezodpovědné, že zničí život celé rodině atd.) No a ten kluk nemá ani škrábnutí - je ÚPLNĚ zdravý...
 ALianan 


Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 17:21:55)
A podstoupila všechny ultrazvuky a testy, nebo pouze obyč ultrazvuk, rozhodla se a na zbytek testů nešla? Docela mne tohle téma zajímá. Velinka
 Opuncie 
  • 

Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 17:44:14)
Promin, ale to nevim...
 Rapiti 


Re: Teda Bellano, 

(14.3.2008 8:14:29)
Velinko, mému muži řekla genetička, že kdyby se dělaly amniocentézy o generaci dřív, tak by se nenarodil. Když zjistila, že moje dítě má stejnou genetickou vadu, tak podotkla, že vzhledem k tomu, že tatínek je zdravý, budeme předpokládat, že dítě bude také zdravé. Nechtěla bych zažít situaci, že bi neměli předem výsledky mého manžela, to by byl pěkně hustý nátlak. Možná bych to neustála a dneska svého naprosto zdravého chlapečka neměla.
 10.5Libik12 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:48:18)
Leni, taková hezká nedemagogická diskuse tu byla a ty teď toto.
Postižené děti se rodí i v porodnici, domarodky na rozdíl od nás nepotřebují vědomí, že kdyby něco, tak je to na doktora.

Neříkáš, že doktor se nemůže seknout, viď? No vidíš.
 lucie 
  • 

Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 8:16:47)
Ano, hezká nedemagogická diskuze, jen jsem si všimla, že většina těch, které se tak zastáváte domácích porodů, by doma nerodila! Nebo jsem se nějak přehlédla? Ono se to diskutuje krásně a nedemagogicky doma od počítače, určitě na tom má zásluhu i krásně napsaný článek, ale ony i nedomarodky to jistě mají v hlavě srovnané, když porod doma odmítnou a jdou raději rodit do porodnice. Já otázku porodnictví opravdu nesleduju, jen mě napadá - nejsou za tím, že se v zahraničí rodí více doma, také tak trochu ekonomické otázky (když ten porod doma vyjde levněji?). Abychom se zase neshlížely v něčem, co my máme vymakanější? Neměly by být u nás prioritou spíše lepší podmínky pro porod v porodnici se vší potřebnou péčí, než porody doma? Zdá se mi, že maminek, které by toto uvítaly, je mnohem větší procento než těch, které chtějí opravdu rodit doma. A podle zdejší diskuze se mi zdá, že se toto docela daří. Myslím, že se u nás nedá předpokládat, že by se maminky masově vrhaly na domácí porody. (P.S. - ještě na okraj, mě pobavily argumenty (ať jsem objektivní - kupodivu od maminek odmítajících porod doma), že maminky rodící doma upřednoštňují svoje pohodlí - mě tedy porod v porod v porodnici se vší péčí přijde mnohem pohodlnější - já se tedy do porodnice (kromě prvního porodu, to jsem nevěděla, do čeho jdu), fakt těšila, už jen proto, že teď se pro změnu bude někdo starat o mě, a pobyt v nemocnici jen s miminkem jsem si fakt užila.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 8:24:10)
Lucie, kromě Holandska, kde má porod doma dlouholetou tradici, se do domácích nikde nevrhají davy - obvykle je to jen několik procent rodiček, kterým tento způsob péče vyhovuje nejvíc, a bylo by dobré, aby jim byla tato možnost důstojně umožněna. A proč by žena, která fandí možnosti volby, měla nutně rodit doma? Taky fandím homosexuálům v jejich snaze o získání jistých možností a lesbička nejsem :)
 lucie 
  • 

Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 8:41:04)
To je právě to, ono se to fandí hezky. Já si tu teď v klidu sedím u svého počítače, čtu úžasné příspěvky matek, které by svou kůži na trh nikdy nenesly. Já nevím, jestli jim fandím. Ale právo na to rodit kde chtějí a jak chtějí jim rozhodně neupírám. Jen abychom se všichni ve jménu práva na svobodu nebily za něco, čemu nerozumíme a na co máme jen laický pohled. Tady lze (na rozdíl od práv homosexuálů), hodně pokazit.
 lucie 
  • 

A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 8:46:24)
kolik jste už odrodily dětí, že jste takové odbornice na porody? Ono šedá každá teorie, věčně zelený je strom života...
Jinak, když už se deru do diskuze, Bellano, upřímně blahopřeji k miminku, i článek je krásný, máš fakt talent na psaní, ráda si přečtu i něco dalšího, pokud bude :-))
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 8:50:42)
Dvě a chystám se na třetí, o různé možnosti se zajímám už čtvrtým rokem, přečetla jsem spoustu textů, i odborných, zpracovávala jsem dokonce i studii o mnitorování rizikových porodů, diskutvala s mnoha ženami ... hodně mám i z vlastní zkušenosti. Já tu ruku na srdce klidně dám :)
 lucie 
  • 

Re: A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 9:16:41)
Markéto, já to myslela tak, u kolika porodů jste byly a kolik komplikací jste již musely řešit. Já jsem rodila třikrát, jednou nic moc, dvakrát super, žádný další porod jsem nezažila. Ty se chystáš k domácímu porodu, víš, mohla bych ti teď tleskat a fandit ti, ale kůži na trh poneseš ty, co si o tom myslím já, není vůbec důležité. A stejně tak není důležité, co si o tom myslí všechny ostatní. Jenom ty budeš zvažovat, jestli do toho jít nebo ne, holky od počítače ti můžou stokrát tleskat, spousta z nich by nešla, a dobře vědí proč. Když to vyjde, budou zase tleskat a budou nadšené z domácích porodů, a když ne, nešťastná budeš jenom ty. (promiň, jsem z těch, o kterých se zmiňovala Bellana - hororové scénáře, já je vidím taky)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 12:43:30)
Lucie, ano, nešťastná budu v takovém případě jenom já, a byla bych hodně ráda, kdyby existovalo takové prostředí, které by mi to následovně ještě navíc nedávalo "sežrat" ...
 lucie 
  • 

Re: A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 13:04:24)
Promiň, jestli jsem se tě dotkla, nedala bych ti to sežrat (ale věřím, že se takový najdou :-(), já se jen snažím v rámci svých sil o prevenci :-). Ať už se rozhodneš jakkoliv, držím ti palce.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 14:14:56)
Lucie, v pohodě, to nebylo ani tak na tebe jako spíš takový všeobecný povzdech :) Dík za přání! Stejně uvidím, jak to nakonec dopadne; zatím se mi z mých předchozích porodních zkušeností zdá, že můžu mít důvěru v signály svého těla a ve svoji PA a budu-li jim naslouchat, poznám, když by byl čas na odjezd do hodně blízké porodnice (asi tak deset minut předpisové jízdy i se zastavením na vrátnici).
 lucie 
  • 

Re: A holky, ruku na srdce, 

(13.3.2008 14:44:39)
Markéto, podle Tvých příspěvků soudím, že jsi jedna z těch připravených. A těm štěstí přeje... :-).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Teda Bellano, 

(13.3.2008 8:46:51)
Lucie, ale existují odborné studie (a je jich fakt hodně), které tu práci udělaly za nás ... K bezpečnosti a způsobům zajištění domácích porodů toho bylo prozkoumáno a zrealiozováno už tolik, že fakt není problém to prostě a jednoduše převzít, nemusíme začínat úplně od prvních pokusů a omylů ...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 22:48:27)
Lenko, například i proto, že děti, které by pokojně zemřely, jsou u nás potraceny v pátem měsíci ...
 Raďulka 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:11:31)
Lenko, sorry ale nejde jinak reagovat... má kamarádka umřela po porodu ve fakultní porodnici na DIC (jedná se o masivní nekontrolované krvácení, řeší se odebráním dělohy ale někdy se to nestihne...). V jejím případě se děloha odebrat stihla, bohužel ihned upadla do kómatu, z kterého se neprobrala a po půlroce zemřela. Ano, toto je extrémní případ, při porodu doma by to dopadlo samozřejmě stejně jako ve špitále. Jen jsem chtěla ilustrovat, že ani velká fakultní porodnice není zárukou přežití porodu...
Holt je to prostě riskantní záležitost rodit, stejně jako pro těžkého alergika setkání s jeho alergenem, stejně jako každodenní řízení auta mnohými z nás. Prostě to tak je a podle mně je třeba to mít takto v hlavě srovnané. Myslím že i proto někteří hledají zázemí porodnic, kupují větší bezpečnější auta atd. atd...
 Raďulka 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:12:20)
Lenko, sorry ale nejde jinak reagovat... má kamarádka umřela po porodu ve fakultní porodnici na DIC (jedná se o masivní nekontrolované krvácení, řeší se odebráním dělohy ale někdy se to nestihne...). V jejím případě se děloha odebrat stihla, bohužel ihned upadla do kómatu, z kterého se neprobrala a po půlroce zemřela. Ano, toto je extrémní případ, při porodu doma by to dopadlo samozřejmě stejně jako ve špitále. Jen jsem chtěla ilustrovat, že ani velká fakultní porodnice není zárukou přežití porodu...
Holt je to prostě riskantní záležitost rodit, stejně jako pro těžkého alergika setkání s jeho alergenem, stejně jako každodenní řízení auta mnohými z nás. Prostě to tak je a podle mně je třeba to mít takto v hlavě srovnané. Myslím že i proto někteří hledají zázemí porodnic, kupují větší bezpečnější auta atd. atd...
 10.5Libik12 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:30:45)
Ty Radu, jak často se to děje? ouplně mě obešel mráz, jsi na tahu abys uklidnila těhule a matky dcerušek:)
 Raďulka 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:45:21)
Libiku, neděje se to často, je to naprosto vyjímečná situace a spousta porodníků ji nikdy naostro nezažije, naštěstí... Statistiku nevím, ale ne vždy to končí takto, častěji se myslím podaří matku zachránit.
Nechci strašit těhule, tímto se jím omlouvám. Jen jsem člověk, který neschovává hlavu do písku před možností, že vše nemusí vyjít jak si naplánuji a to se týká života obecně ne jen porodů...
A bohužel se může stát něco, co neovlivní ani doktoři, ani přístroje, ani modlitby prostě nic...
Vím, že je asi jednodušší naplno se oddat víře v "božské" zachránce v podobě doktorů, jen se to nějak příčí mému přesvědčení...
 10.5Libik12 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:47:49)
Já ti rozumím, jen to ze mě vytrysklo, souhlasím s tím, že to by člověk nesměl vylézt z postele a nakonec? v té se stejně umírá nejčastěji, dík a dobrou.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Teda Bellano, 

(12.3.2008 23:46:19)
Libíku, časté to není, neboj. Jestli si to dobře pamatuju, ročně umírá v Čechách cca 5-10 rodiček (různé důvody), na nějakých zhruba 100000 porodů ... Hledala jsem to před nějakou dobou pro diskusi o smrti rodičky v Děčíně, tak snad si to pamatuju dobře.
 Twister, Anička a Maruška 


Krásný článek 

(13.3.2008 8:06:57)
Děkuji za krásný článek, ještě jednou gratuluji, jak jste to krásně zvládly, Karinka je krásné miminko.... přemýšlela jsem, proč jsem ani na vteřinu neuvažovala nad tím porodit Marušku doma.... no a dospěla jsem k názoru, že ačkoliv bychom se s manželem zřejmě teoreticky připravit mohli a připravili /neb jak říká manžel - rození dětí není o nic těžší než rození telat a tyto mají nohy 4 :o)))) --- tak mi došlo, že jsem takový ten typ: čím víc plášťů, tím se víc cítím v bezpečí. Každopádně, domácí porody rozhodně neodsuzuji, je to každého věc, jak se cítí, a věřím tomu, že zdravá žena bez komplikací po celé těhotenství může a "umí" porodit doma a kolikrát je to pro ni po psychické stránce rozhodně lepší, než v porodnici. takže hodně zdraví, štěstí a lásky celé vaší rodince, pusu holčičkám. Kačka~s~
 Raďulka 


Ještě jednou gratuluji... 

(12.3.2008 23:04:31)
a jsem moc ráda, že vám to tak parádně vyšlo.
Koukám, že ani té čokošky tolik jíst nemusíš, co???
Článek je napsaný tvým úžasným stylem a myslím, že hlavně díky němu se tady sešly víceméně samé rozumné komentáře. A tím nemyslím jen souhlasné, odkyvující, ale i ty, nesouhlasné, nicméně nepřesvědčující tě o tom, žes měla vykrvácet a s tebou vlastně celá rodina včetně domácích mazlíčků :) :) :)
Doufám, že doba opravdu dozrává k tomu, aby měl každý právo volby, ať už se jedná o porod, výživu a výchovu dětí apod.
Jako zdravotník jen doufám, že se všechny "administrativní a jiné" překážky odstraní a PA opravdu budou moci své služby poskytovat ve větší míře i u domporodů a že to snad konečně vezmou na zřetel i pojišťovny, domporod je totiž vždy levnější než porod v porodnici, hotelové služby vaší postele a kuchyně vám pojišťovna fakt neproplatí :)
 Janina&2 


Re: Ještě jednou gratuluji... 

(13.3.2008 0:42:50)
Radulko,
vis o nekom, kdo zkousel ohledne domporodu predem kontaktovat pojistovnu a presvedcit ji o proplaceni tech prave nizsich nakladu? a jaka byla reakce pokud se o to nekdo snazil?
v nemecku se vzdy doporucuje predem kontaktovat pojistovnu, ktera nektere naklady pote prevezme.
po ambuporodu jsem se napriklad informovala, kolik by za moje osetrovani zaplatili partnerovi - existuje sazba+max. pocet hodin denne, uz presne nevim kolik, ale zdr. pojistovnu to vyjde levneji nez nemocnice, tak to radi zaplati a partner si tak muze usetrit dovolenou.
 Jana Hradec 


já císařem, sestra kleštěmi, teta císařem 

(13.3.2008 9:32:32)
Dobrý den. Nedá mi to a musím se i já připojit se svým názorem- no, spíš zkušeností. Já jsem rodila v září, moje sestra v lednu a teta teď v březnu. Já v Pardubicích, sestra na Novém Zélandu ( kde probíhá předporodní péče úplně jinak, maximálně se propagují porody doma, popř. v nemocnici pouze za účasti porodních asistentek, a porody s lékaři bývají buď u "rizikovek" nebo jen v některých ětších nemocnicích ) a teta v Teplicích. Všechna naše těhotenství probíhala naprosto bez komplikací, porody se dostavily pěkně okolo termínů a porod se ohlásil porodními bolestmi. Po převozu do nemocnice vše stále probíhalo tak jak má, až do okamžiku porodu samotného, kdy už se miminku moc moc chtělo ven. U mně klesnul miminku tep ( ačkoli se z analýzy krevního vzroku později neprokázalo, že by mělo omezený přísun kyslíku, Apgar skóre bylo 9-10-10 ). Později mi můj gynekolog, dříve věhlasný porodník vysvětlil, že ne vždy jsou přístroje měřící miminku tep, úplně spolehlivé ( ukážou např. nižší tep, když je správný, ale ne naopak!!! ) a že se klidně mohlo stát, že miminku nic nebylo,ale že si toto porodníci nemohou vzít na svědomí. Povím Vám, ta chvilka kdy miminko nešlo ven mi stála za to, abych si nechala udělat třeba deset císařů! Ačkoli i to, co bylo potom, tedy stálo za to! :-( Hrozně jsem se bála. Zároveň jsem si asi hodinku před porodem nechala dát epidurál, a navzdory všem, co tvrdí, že by NIKDY ( i když ještě nerodily ), musím říct, že jsem si ho naprosto užila! Bolesti mi začaly v 10 dopoledne a porodila jsem 01.30 ráno! A to jse byla v porodnici jen 8 hodin, např. kamarádka 22! POkud někdo porodí za 2 hodiny, fandím mu a musím říct, že se má! A asi to bez toho tišení není zas až taková tragédie... Neříkám, že nelze porodit bez tišících prostředků- ale, když se nabízejí a ničemu nevadí, proč si tu těžkou chvilku trochu neulehčit, ne? U mé sestry- bez tišících prostředků- něco podobného, miminko nemohlo ven a lékař musel použít kleště. Nastřihl ji minimálně, a když přišla z porodnice sedla na kolo a jela nakoupit. Moje sestra se definitivně rozhodla pro porod v nemocnici až po mé zkušenosti, kdy jsem byla v nemocnici a stejně šlo o vteřiny a lékaři a sestry byli tak nervózní, že mi svlékali noční košili už za běhu na chodbě cestou na porodní sál. Otázkou zůstává, co by dělala "porodní bába", byť i zkušená, kdyby takhle na poslední chvíli byly potřeba kleště? Tuším, že je používat nesmějí. Moje teta měla 2 porody naprosto přirozené, rychlé... a třetí? Mimčo se zaseklo bradičkou o stydkou kost a ramínky ještě někde a známý primář, co ji rodil, ji potom řekl, že při té ztrátě krve, která následovala, už byla téměř v ohrožení života. Zvládli to také císařem... Všechny tři i naše princezny jsme zdravé a spokojené. Nechci, aby toto vyznělo, že jsem odpůrkyní porodů doma, chraň bůh, toto je osobní volba každé z nás. Jen jsem chtěla připomenout, že komplikace se naskytnou tak rychle a nečekaně, a hlavně NEPLÁNOVANĚ a netušeně, že být někde jinde než v nemocnici ( resp. někde jinde, než kde je doktor a lékařská technika ), je podle mého prostě risk. Můj porodní sál byl pár metrů od operčního a stejně jsem viděla ten stres v očích a hlasech doktorů a sestřiček, jak na sebe křičeli povely, sháněli pediatra a anesteziologa... a byl asi čas sotva na to, aby mě převezli na ten operák...
 Oluše+Neli05+Linda08 


Super! 

(13.3.2008 14:05:18)
Bellanko, fakt skvěle napsaný článek!!!R^
 Lucka, ročník 73 


Předně 

(14.3.2008 8:18:03)
veliká gratulace Bellaně a jejímu mimnku a celé rodině) k tak úžasnému zážitku jako je narození miminka!!! Přeju hodně zdraví, štěstí a spokojenosti a radost pro všechny na každý den!!!

A jinak - podstatné tady bylo řečeno -
je dobrý, když je maminka připravená (myslím duševně), že se může cokoliv stát - a to, ať už rodí kdekoliv a jakkoliv). Překotným porodem začínaje, přes komplikace, až k tragedii. Neříkám, že je potřeba se třást před porodem strachy - ale uvědomovat si rizika. Jak už tu někdo psal - vycházejíc na ulici si taky uvědomujeme rizika (a jdeme do toho... :-D :-D!!!).
A stejně jako s tou ulicí - kdo je dobře informovanej má víc možností a víc šancí.


Na závěr bych jen chtěla dodat (páč já JSEM poseroutka, co by doma nikdá nerodil) - kéž by bylo víc míst, kde se dá porodit v klidu, pohodě a bez stresů a tak, jak si to maminka přeje...
A zároveň chci vyjádřit dvůj dík, že moje porody nebyly pro mě žádný trauma a že mám krásný zdravý děti..... Kéž by se to podařilo všem....
 jitka 
  • 

děkuji 

(14.3.2008 14:38:25)
děkuji za váš článek o domácím porodu, konečně napsal někdo normální článek o normálních lidských věcech. mám dvě děti a taky jsem chtěla rodit druhé dítě doma, taky jsem měla první porod hezký ale mám taky přesvědčení že doma je to přirozené. bohužel nejsem z prahy a překážky typu porodní asistentka a lékařka byly nepřekonatelné.nakonec jsem stejně skoro porodila doma, bylo to rychlé, bohužel jsem nebyla připravena a nebyl nikdo doma kdo by mi nachystal věci takže jsem skončila v porodnici. taky nejsem žádná alternativní matka, ale já si myslím že přirozené věci jako porod mají probíhat tak jak je člověk cítí a ne jak mu to diktují jiní. Myslím že každá rozmuná žena je schopna zvážit všechna rizika a taky to kde chce rodit a jak a jestli to zvládne. Myslím že za názorem, že rodit doma je nebezpečné,je možná obava doktorů o svoji práci, ale taky především neochota žen vzít na sebe zodpovědnost a neschopnost naslouchat svému tělu a pocitům. Myslím že většina žen ktyré by chtěly rodit doma jsou obyčejné ženské, jen v televizních seriálech nám předkládají něco jiného, a taky tím bohužel vychovávají další mladé dívky a ženy , které si budou myslet ža někdo porodí za ně, nebo že je někdo porodí a ne že porodit musí samy. Pak už budou ti doktoři opravdu nezbytní.
no každopádně ještě jednou díky.Jitka
 blatouch 
  • 

mám jinou zkušenost 

(15.3.2008 9:58:29)
mám 3 děti a nikdy bych nerodila doma,rodila jsem v Praze u Apolináře a nepárali se se mnou.Druhý a třetí porod v Rakovníku a vřele ho mohu doporučit.Rodinný přístup a miminko Vám nikdo nebere a nestrká do inkubátoru a u porodu můžete mít koho chcete,třeba i děti.Když tak moc prohlížíte internet,tak zkuste číst i recenze na porodnice.
 Domarodka...SNAD 
  • 

Bellano DEKUJI 

(19.3.2008 18:20:16)
Bellano, nevim, jestli vubec kdy doctete az sem, ale musim vam podekovat a moc. Kazdym dnem (doslova, jsme 1 den po terminu) touzebne ocekavam prichod sveho 2. ditete, a moc doufam, ze to vyjde taky doma. Pripravovala jsem se mnohem dele, ale poslednich par mesicu diky asistentkam z Domu u Capa, take:). Snad kazde vase slovo bych mohla podepsat, ale tou zkusenosti jsem bohuzel jeste neprosla. Snad pujde vse v poradku a budu se moci pridat "k privilegovanym" ;) - myslim si totiz, ze rodit doma je skutecne forma privilegia, opravdu to neni pro kazdeho, priprava je nutna ve vsech smerech. Vas clanek me velice povzbudil a udelal mi velikou radost. Jeste jednou diky a preji mnoho zdravi Vam i cele Vasi rodine!
 Klára 
  • 

Taky jsem rodila doma 

(20.3.2008 22:03:27)
Děkuju moc za článek! Konečně jsem četla slova, která vyjadřují i mé pocity. Ano, taky nejsem žádná alternativní divoženka. Sleduji Zoufalé manželky, chodím každý měsíc ke kadeřnici, utrácím za značkové oblečení, čtu Elle, ráda řídím auto, jím ráda dobré jídlo v dobrých restauracích a dělám spoustu dalších konzumních věcí. A přesto jsem porodila v lednu své první dítě doma. Zcela zodpovědně a bezproblémově. Na porod jsme se pečlivě připravovali společně s partnerem, který mě plně podporoval. U porodu byly dvě skvělé porodní asistentky, hodinu před narozením Tadeáše dorazil i pan pediatr, který miminko hned po porodu prohlédl, a venku stála připravená soukromá sanitka pro případ kdyby něco. Porod běžel jako na drátkách a moje přesvědčení o tom, že domácí prostředí bude pro mě i miminko to nejlepší, se potvrdilo. Atmosféra klidu, trpělivosti, známého prostředí a lidí, kterým důvěřuji, měla za následek naprosto fyziologický porod, na jehož konci bylo zdravé miminko o váze téměř 4 kilogramů a čerstvá matka bez jakýchkoliv problémů. Tedy spousta důvodů k velké radosti a hrdosti. Jenomže to by naše společnost nesměla být tak nemocničně orientovaná. Namísto optimismu z toho, že zdravá žena při zdravém těhotenství je schopná zdravě porodit, se mi dostalo několika ledových sprch v podobě protočených panenek a mumlání o riskování a sakra klice, která se už nemusí opakovat. A tak jsem ráda za sdílení zkušenosti porodu doma, která je zatím spíše ojedinělá, ale o to možná cennější. Zodpovědnost za dítě a kompetenci rodit mají matky, které si již mohou naštěstí vybrat, kde a jak chtějí zažít zázrak zrození. A tak se přimlouvám za šíření objektivních informací o tom, co porody doma opravdu jsou a za to, aby mohly fungovat porodní domy, a my se tak zařadili do moderní společnosti i v oblasti přivádění dětí na svět.
 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


To bych také chtěla, ale.. 

(24.3.2008 14:43:20)
.... v mém případě Pán Bůh zaplať za to, že jsem byla v porodnici. Synek se narodil se skoro tříměsíčními rozměry průměrných miminek a tak se na svět vyklubal císařským řezem. Pokud se nám povede zadělat ještě na jedno dítko, opět se spolehnu na porodnici. Moc jsem měla strach z personálu a nakonec jsem byla u Apolináře moc spokojená.
Domácí porody bych doporučila spíše maminkám co už rodily a mají jistou zkušenost rozpoznat, že něco nepokračuje jak by mělo. Já jsem měla u prvního porodu problém rozpoznat zda se jedná o plodovou vodu či nikoli, apod. A nebo si sehnat opravdu zkušenou porodní babičku a nezanedbat prenatální poradnu.
Mnoho jakoliporozených, ale spokojených dětiček přeje ¨
Katuka
 Marek 
  • 

klobouk dolů... 

(11.11.2008 22:24:00)
...super zažitý, super napsaný. Všichni zdrávi! Co dodat...? Ať slouží! Díky. M.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.