tisk-hlavicka

Chci rodit v zahraničí, ale jak na to?

21.6.2004 Eliška 216 názorů

S českým gynekologicko-porodnickým systémem mám mizerné zkušenosti, a to občas ze zdejších i jiných článků zjišťuji, že jsou ženy, které mají zážitky mnohem horší než já.

O tom, jak nedobré moje zkušenosti jsou, se nebudu moc rozepisovat, snad jen to, že jsem z Břeclavi a před rokem jsem zde byla v porodnici, která prý patří k tomu lepšímu, co v českém porodnictví existuje a nijak moc mě to nenadchlo. Porodní asistentka, která mi vychvalovala tamní prostředí, buď pořádně nadsazovala, a nebo si představuje pojmy klid, intimita a co nejmenší zasahování do přirozeného průběhu porodu trochu jinak než já. Nikdo mi tam sice násilím necpal klystýr a ani mne nenutil do vyholování, ale to bylo asi tak všechno. Přítomnost bandy lidí, kteří se mi ani nepředstavili a nevysvětlili, co tam dělají, uklízečka, která tam každou chvíli zvědavě nakoukla jak porod pokračuje, automatické nasměrování do litotomické polohy bez možnosti výběru ? prý je na to už pozdě, nepříjemné silácké poznámky zdravotníků, na které jsem vůbec nebyla zvědava. Snad to bylo i tím, že tam se mnou nebyl manžel, který byl bohužel nemocný a tak si možná personál připadal silnější v kramflecích? Vím, že je hodně ženských, které jsou splachovací a brzo na nepříjemné chvíle zapomenou, přítomnost cizích lidí někomu i nevadí, ale taková já bohužel nejsem. Jsem poměrně citlivá a poznámky ,,neřvěte, když jste to děcko dělali, taky jste neřvala,, a ,,jaktože nejde kojení, tak snad máte nějaký pudy, nebo jste tak nemožná, že necítíte co dělat?,, jsem rozhodně nebrala jako humor. Odrovnaly mě na hodně dlouhou dobu, pěkných pár měsíců jsem si připadala jako totální debilek, který neumí nic, ani porodit, ani pořádně kojit a nebýt pochopení a lásky manžela, který s intimním životem začínal pomaličku a jemně, možná bych si i jako manželka připadla úplně k ničemu. Nechápu, proč se ke mně chovali jak se chovali. Jsem soukromník, nákupčí. Kdybych se takhle nemožně chovala ke svým zákazníkům, nikdo ode mě zboží brát nebude.

Když jsem si pak trochu stěžovala u gynekoložky, ke které jsem šla na kontrolu, dostalo se mi jen pokárání jako malé školačce, že zdravotníci vždycky nejlíp ví co dělat, že si nemám vymýšlet nesmysly jako třeba porod na stoličce, že oxytocin je přece potřeba na urychlení porodu ? přece na tom sále nechci strašit celý den a vůbec mám být ráda, že naše porodnictví je tak dobré, že v něm umírá jen málo dětí a maminek. Neříkám, že tato gynekoložka je špatná, s prohlídkami u ní jsem byla spokojená, je to taková starší, korektní a pečlivá paní, ale stejně už k ní nemám tu důvěru, co jsem měla. Představa, že všechno se má se zaťatýma zubama snést a být přitom ráda, že jsem neumřela a dítěti nikdo neutrhl hlavu? To je opravdu síla, zvlášť když si poctivě platím zdravotní pojištění a nepřipadá mi, že jim dávám málo. A to si ani nemůžu připlatit a vybrat, jakou nití mě zašijí a stehy z té nejlacinější niti mně vyhnisávaly ještě půl roku po akci! Jizva mi zůstala opravdu ošklivá. Jaktože můj pes byl před čtvrt rokem šitý kvalitnějším materiálem než já?

V současné době jsem znovu těhotná, ale vracet se do molochu českého porodnictví se mi ani trochu nechce, a proto jsem si řekla, že se o své představy o těhotenské a porodní péči podělím s Rodinkou. Snad se zde najde někdo, kdo mi poradí, jak různé věci zaonačit a třeba tím inspiruji i jiné ženy, které by to rády udělaly podobně jako já.

Když jsem uvažovala nad tím, co bych od před- a poporodní péče očekávala, vyšlo mi, že:

 • Nejraději bych kontroly svého zdravotního stavu odbývala s milou zkušenou porodní asistentkou, se kterou bych si vypracovala plán porodu i poporodního období a ona by mne tímto vším citlivě provedla.
 • Kontroly u gynekoložky chci absolvovat jen tehdy, bude-li to nezbytné ze zdravotního hlediska a nebo nebude-li na to porodní asistentka stačit ? ať už zkušeností, nebo přístrojovým vybavením.
 • Na prohlídkách chci absolvovat jen to, co je nezbytně nutné a nic víc. Je nepříjemné zjistit, že člověku byly předepsány třeba tři ultrazvuky navíc a přitom vzhledem k normálnímu průběhu těhotenství nebyly potřeba a to ještě jeden z nich byl sice naúčtovaný, ale provedený ne.
 • Rodit chci pokud možno v klidném domácím prostředí a v poloze, která mi bude vyhovovat a chci u toho pouze asistentku a manžela.
 • Pokud se vyskytnou komplikace, chci mít možnost odvozu do nemocnice, kde sice asi nebudou jásat, ale normálně mě přijmou a nikdo mi nebude předhazovat, že jsem začala rodit doma a to mi nebyli dobří a teď mi najednou dobří jsou.
 • A teď něco speciálního, s čím možná bude hodně lidí nesouhlasit, ale myslím, že i tomuto přání by mělo být přihlíženo: nechci, aby u mého porodu figurovali muži-zdravotníci. Za prvé se opravdu stydím a pro pocit mého bezpečí a klidu je velmi důležité, že se na mou nahotu nedívá cizí muž. Vím, že lékaři-muži jsou na nahotu zvyklí, já však na to zvyklá nejsem a pokud to bude aspoň trochu možné, žádného cizího chlapa u porodu nechci. Lékaře jen v nouzi nejvyšší a různé sanitáře, civilkáře nebo mediky ani za nic! A za druhé mi připadne nedůvěryhodné až směšné, že chlap dokáže s takovou určitostí vědět, kdy má rodička tlačit a jak ji důležitě poučuje, kde to bolí a kde ne, když to sám na svém těle nikdy nepocítí. Tím vůbec neříkám, že lékaři-porodníci někdy nemůžou být lepší než ženy-(jakže je ten ženský tvar od porodník?), ale jsou pro mne v této oblasti méně důvěryhodní. Podle mě není nad to, když si žena-lékařka nebo porodní asistentka na vlastní kůži prožije delší porod co bolí, polohu s nohama výš než hlava i hrozbu urychlování medikamenty a ona ji pak různá trapná rozhodování přejdou.
 • Pokud skončím v nemocnici, chci mít možnost odejít kdykoli to umožní můj zdravotní stav a stav dítěte, beze strachu, že kdybych odešla o den dřív, pošle na mě někdo sociálku, hasiče nebo policii.
 • Po porodu chci mít dítě pokud bude v pořádku stále u sebe, žádné odnášení abych třeba 5hodin nevěděla, co s ním je.
 • Přeji si kojit a chci, aby mi pro to byly umožněny co nejlepší podmínky.
 • Chci mít po porodu co nejvíce klidu a intimity, nejraději samozřejmě v domácím prostředí, kam za mnou v případě potřeby přijede moje porodní asistentka a poradí mi co a jak. Opravdu chci na možné drobné komplikace využít domácí konzultaci, nechci vysedávat celý den někde po ordinacích, pokud nebudu muset.
 • Své dítě nechci nechat v novorozeneckém období očkovat. Nejsem proti očkování jako takovému, vakcinovat ale citlivý metabolismus čerstvě narozených dětí mi připadne kruté a komplikace po kalmetizaci jsou nám důvěrně známé. Bohužel jsem nezažila, že by se mne v porodnici na moje názory ptali. Naše čisťounké domácnosti určitě nejsou semeništěm chorob a pochybuju, že se tam dítě okamžitě po porodu nebo příchodu z porodnice nakazí tuberou, záškrtem a černým kašlem dohromady. Chci mít možnost pár měsíců očkování odložit a pak svému dítěti dopřát dražší, nebuněčnou vakcínu, která je aspoň podle průzkumů šetrnější.

Sečteno a podtrženo, když jsem si po sobě přečetla, co vlastně chci, vyšlo mi, že po českém porodnickém systému chci příliš a těžko mi to v naší republice bude splněno. Chápu, že to co chci je naprostý luxus a nadstandard. Ráda bych si za to i připlatila, tady to ale nejde. Uvažovali jsme s manželem, že udělám kompromis a místo asistentky budu chodit ke gynekoložce. Pak se začátkem 9.měsíce vypravíme do Krkonoš (co kdyby se náhodou něco nepředvídaného stalo a já rodila časněji), uděláme si tam krásnou delší dovolenou a přivezeme si z Vrchlabí další miminko. Tam by mi na moje přání určitě k porodu nepřišel muž, rodit bych si mohla v jaké poloze by se mi zachtělo a s očkováním ještě v porodnici to tam prý taky nepřehání. A kdybych chtěla na druhý den domů a byli jsme já i mimi v pořádku, určitě ani z toho by tam kovbojku nedělali. Manžel sice spočítal, že asi měsíční pobyt v Krkonoších nebude levný, ale v těchto případech bych na peníze tolik nehleděla. Nemáme jich sice nadbytek, ale úplně chudí také nejsme. Nerodím přece tolikrát v životě, abych si případně nemohla vzít menší půjčku, kterou za rok-dva splatíme a mít v duši klid, že jsem těhotenství i porod prožila tak, jak chci já a ne jak mi to vnucují jiní.

Nato jsem začala uvažovat, kam budu chodit k doktorce, když k té minulé už se mi nechce. Jak jsem psala, nejsem s tou paní nespokojená, ale teď jsem přeci jen citlivější, dávám na sebe pozor, mám i obavy aby to dopadlo dobře a proto potřebuji někoho, kdo mě dokáže uklidnit že to bude fajn a má i trochu podobné názory jako já. Nechce se mně zase poslouchat kázání, že porodní stolička není vhodná a voda taky ne, protože člověk není ryba (na porodu do vody přitom vůbec nebazíruju) a že mám jet normálně do porodnice a tam držet hubu a krok. A taky mně bylo jednu chvíli líto, že rodit doma s klidem, že kdykoliv můžu do nemocnice, se mi tady asi nepovede. Ani kolem Vrchlabí neexistuje mnoho porodních asistentek, které mi přijedou k porodu v domácnosti a už vůbec se mi nepodaří tu kterou asistentku poznat během těhotenství, mít ji u porodu a po porodu a většinu věcí si vybavit s ní. A pokud už podle svých představ porodím někde u Vrchlabí nebo přímo tam, kde po návratu domů seženu další asistentku, které budu důvěřovat a která o mne bude pečovat doma?

Asi před týdnem přišel manžel s návrhem: ,,A co kdyby sis našla asistentku v Rakousku?,, Přiznám se, že nápad mě příjemně překvapil. Před tím jsem o tom vůbec neuvažovala, ale teď mi to připadá jako velmi dobrá varianta. Žijeme na hranicích a tak je to k možné rakouské asistentce daleko blíž než do Vrchlabí. Klidně bych tam mohla dojíždět i na pravidelné kontroly a hlavním ,,kontrolorem,, svého těhotenství bych udělala asistentku, jak jsem chtěla. S němčinou na tom nejsem až tak špatně a jen bych se v ní procvičila a angličtinu zvládám aktivně. Ultrazvuk a jiné, finančně náročnější věci bych si nechala udělat v ČR. Co se samotného porodu týká, asi by za mnou asistentka nepřijela domů a jet za ní s načatým porodem přes hranice by byl risk, takže bych se musela předem ubytovat v Rakousku, podobně jako jsem to chtěla udělat s Vrchlabím. A tady si nemyslím, že by ubytování v příhraničí bylo o tolik dražší, než vysokohorské ceny v Krkonoších. Měla bych tedy šanci porodit v domácím prostředí a mít odpovídající péči vyškolené osoby a pokud by bylo třeba, mít i kvalitní péči v nemocnici a pak si z ní odjet a nebát se, že mne tam budou nutit zůstat. Dokonce jsem zjistila, že jedna z mých zákaznic je původem Rakušačka, sama rodila ambulantně a říkala, že se u jejích rodičů můžeme zdarma týden-dva ubytovat na dovolené, takže by ubytování bylo možná vyřešené lacino?

Je zde ale hodně dalších otázek, se kterými si zatím nevím rady, protože mé pátrání jak si v klidu porodit po svém je teprve v začátcích.

A tak se obracím na čitatele Rodinky, jestli neví:

Kolik přesně stojí zdravotní péče v Rakousku a co z toho by mi mohla proplatit moje pojišťovna. Pokud mi vystaví těhotenskou průkazku zahraniční asistentka, budou ji u nás akceptovat? Jak to vlastně bude s porodným a mateřskou, kdybych hlavní penzum péče měla v zahraničí, ale zaměstnaná přitom byla tady a tady si také dobrovolně povinně platila pojištění?

Kde je u rakouských hranic nejbližší samostatná porodní asistentka a jestli umí i anglicky, kdyby to německy nešlo tak dobře. Zda existuje poblíž rakouských hranic porodní dům, kdybych se rozhodla rodit ambulantně tam (to mi slíbila poradit i moje rakouská známá). Jaké jsou různé možnosti ne-drahého dlouhodobějšího ubytování, když budu chtít s miminkem zůstat déle, abych se vyhla časnému očkování, nemusí to být luxus, stačí jeden tichý klidný pokoj, vařič a dobrá pitná voda. Jak je to se zapsáním dítěte do pasu a s jeho převozem přes hranice, když se narodí v cizině, jak je to s jeho občanstvím?

Co to vlastně všechno obnáší, když zoufalá ženská dělá zoufalé věci a je i ochotna si zaplatit, aby se v těhotenství, při porodu a po porodu mohla cítit jako plnoprávný a samostatný člověk a ne jako onuce, na kterou není potřeba brát ohled?

Existují i rakouské, německé nebo polské servery podobné Rodince, kde bych mohla najít další informace o porodech v zahraničí, případně tam najít známé, kteří smýšlejí podobně jako já a byli by ochotni mi poskytnout ubytování? Mimochodem, známá mé známé z Těšína chce tak moc porodit v domácím prostředí, že odjela k příbuzným do Polska a stráví tam celé těhotenství, v Polsku je porod doma s asistentkou právně upraven. Slyšela jsem i o jiných ženách z příhraničí, že jezdí za těhotenskou péčí do Německa a pak rodí tam. Jaké jsou možnosti porodu v zahraničí, když nám ty naše vnitrostátní nevyhovují?

Děkuji předem za všechny podněty a nápady.

Názory k článku (216 názorů)
hebamme Lena 21.6.2004 9:38
*Re: hebamme Renda a spol 21.6.2004 15:48
*Nic jiného než hazard ze zdravím dítět... Olga 6.8.2004 10:14
**Re: Nic jiného než hazard ze zdravím... Sylvie 6.8.2004 10:28
***Re: Nic jiného než hazard ze zdrav... Kvítko 6.8.2004 11:37
****Re: Nic jiného než hazard ze zdr... Sylvie 6.8.2004 11:58
*****Re: Nic jiného než hazard ze z... Kvítko 6.8.2004 12:27
*****Tak dost té konzervativnosti ireba 4.9.2004 23:25
**Re: Nic jiného než hazard ze zdravím... Heda 6.8.2004 11:58
***Re: Nic jiného než hazard ze zdrav... Olga 6.8.2004 12:40
**Re: Nic jiného než hazard ze zdravím... Petr 11.8.2004 23:51
***Re: Nic jiného než hazard ze zdrav... shröder 17.9.2004 10:22
**Cesky zdravotni system!!!!! Vladi z Nemecka, gyn. ambulance, ted tehulka!!! 25.9.2004 23:34
***Re: Cesky zdravotni system!!!!! Teta Zuzana 14.5.2012 12:45
**Re: Nic jiného než hazard ze zdravím... Katka, zijici v Nemecku 15.5.2006 11:48
***Re: Nic jiného než hazard ze zdrav... hana cervena dcera Gizela 26.7.2007 23:28
***Re: Nic jiného než hazard ze zdrav... Pafca 2.11.2007 0:3
**Re: Nic jiného než hazard ze zdravím... Pavla 3.7.2017 4:8
***Re: Nic jiného než hazard ze zdrav... Konzerva 3.7.2017 13:27
co Vrchlabí to nestačí Xena 21.6.2004 10:2
*Re: co Vrchlabí to nestačí Lenka 22.6.2004 12:1
Chci rodit v CR Jitka, 10tt 21.6.2004 10:11
*Re: Chci rodit v CR Eliška 21.6.2004 10:59
**Re: Chci rodit v CR Eliška 21.6.2004 11:10
**rizikove tehotenstvo v NL schamka + krakeni 21.6.2004 14:21
**Re: Chci rodit v CR Kiki 2.4.2009 10:22
*Re: Chci rodit v CR Eliška 21.6.2004 11:0
*Re: Chci rodit v CR Eliška 21.6.2004 11:0
**Re: Chci rodit v CR Katka 21.6.2004 11:23
***Re: Chci rodit v CR Eliška 21.6.2004 11:31
****Re: Chci rodit v CR Sylvie 21.6.2004 11:36
*****Re: Chci rodit v CR Renda a spol 21.6.2004 15:54
****ELISKO... Johanka+Izáček(27.8.2003) 21.6.2004 16:15
***Re: Chci rodit v CR vivian 30.6.2004 18:12
**Re: Chci rodit v CR Jitka, 10tt 21.6.2004 11:41
***tlkot srdiecka schamka + krakeni 21.6.2004 14:26
**Re: Chci rodit v CR pavla 21.6.2004 12:4
***cestovani Jitka 21.6.2004 12:14
*ake su moje skusenosti so starostlivos... schamka + krakeni 21.6.2004 14:10
**Re: ake su moje skusenosti so staros... Jitka 21.6.2004 15:5
***Re: ake su moje skusenosti so star... schamka + krakeni 21.6.2004 16:15
****Oprava - porod jenom 400 euro Jitka 21.6.2004 17:3
*Re: Chci rodit v CR Eva 22.6.2004 12:5
Úhrada péče v zahraničí Radík 21.6.2004 12:45
*zadat dotaz na pojištovnu VĚRA 22.6.2004 10:55
**zadat dotaz na matriku - dulezite ajka 22.6.2004 23:33
ja chci taky rodit v cechach dasa, veronika a matej 21.6.2004 12:56
*Re: ja chci taky rodit v cechach Lena 21.6.2004 13:41
*Re: ja chci taky rodit v cechach Sarka 21.6.2004 15:20
**Re: ja chci taky rodit v cechach dasa, veronika a matej 21.6.2004 16:9
*Re: ja chci taky rodit v cechach Simona 30.6.2004 11:25
**Re: ja chci taky rodit v cechach Terezka,por.asistentka 27.7.2004 19:21
*Ja taky nechci rodit v cechach Marta, těhotná 3.8.2004 16:28
**Re: Ja taky nechci rodit v cechach Věra 3.8.2004 16:34
hebamme Lena 21.6.2004 13:51
drzim palce Marketa, mimi skoro 1 rok 21.6.2004 20:58
*Re: drzim palce Sylva 21.6.2004 21:19
*Lékař-chlap Alena,2 děti 22.6.2004 6:34
**Gynekologové muži; přítomnost jiných... Jana038 24.6.2004 14:50
první prcek Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 21.6.2004 22:14
Pro Elišku Gábi, 2 děti 22.6.2004 9:0
*Re: Pro Elišku Kristýna+Robík 22.6.2004 19:53
České porodnictví Zdenka,Vojtíšek 9.měs. 22.6.2004 14:2
*Re: České porodnictví Irena 23.6.2004 14:51
*Re: České porodnictví kaMyš 30.6.2004 14:37
*Re: České porodnictví vivian 30.6.2004 18:40
*Re: České porodnictví Vladi 26.9.2004 0:24
*Re: Rvani pri porodu?????????? Karin s Niklasem 4.3.2006 12:9
*Re: Ceske porodnictvi Karin s Niklasem 4.3.2006 12:11
Porod ve Svycarsku, doma Jana + Honzik 10m 22.6.2004 16:29
Elisko...neprehanis trochu ??? Katka 22.6.2004 18:41
*Ne, neprehani! Jana + Honzik 10m 22.6.2004 21:38
**Re: Ne, neprehani! kaMyš 30.6.2004 14:40
*Re: Přehání a dost! Irena 23.6.2004 14:46
**Trocha hysterie nikoho nezabije.. Věra. 23.6.2004 15:3
***Re: Trocha hysterie nikoho nezabij... Anička 23.6.2004 15:16
***Re: Trocha hysterie nikoho nezabij... Sylvie 23.6.2004 15:25
***Re: Trocha hysterie nikoho nezabij... Jana 23.6.2004 15:31
***Re: Trocha hysterie nikoho nezabij... schamka + krakeni 23.6.2004 16:52
****Re: Trocha hysterie nikoho nezab... Kamila 23.6.2004 19:12
*****Re: Trocha hysterie nikoho nez... Ájá, poprvé těhotná 24.6.2004 8:6
******Re: Trocha hysterie nikoho n... kobliha s koblížkem Kubíkem 29.6.2004 18:2
**Re: Přehání a dost! Renda a spol 24.6.2004 9:14
***Re: Přehání a dost! Jitule 24.6.2004 9:38
****ACH BOŹE, DĚVČATA, DĚVČATA, COPA... Cotik 30.6.2004 13:9
***Eliska neprehani a drzim ji moc pa... ALI-BABA 2.7.2004 18:45
*Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Soňa 24.6.2004 8:33
**Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Šárka 24.6.2004 9:21
***Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Sylva 24.6.2004 9:45
****Re: Elisko...neprehanis trochu ?... Renda a spol 24.6.2004 9:50
****Re: Elisko...neprehanis trochu ?... Jana + Honzik 10m 24.6.2004 11:42
**Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Hanka 24.6.2004 9:26
***Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Hanka 24.6.2004 9:27
****Re: Elisko...neprehanis trochu ?... Renda a spol 24.6.2004 9:30
*****Re: Elisko...neprehanis trochu... Renda a spol 24.6.2004 9:31
*****Re: Elisko...neprehanis trochu... Hanka 24.6.2004 9:40
**Ono to zahranici zase tak ruzove nen... koblizek 28.6.2004 17:56
*Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Toranoko 24.6.2004 9:54
*Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Martina 30.6.2004 15:11
*Re: Elisko...neprehanis trochu ??? Radík 2.7.2004 20:44
Prevezeni novorozence pres hranice Jarmusha,David 7/01,Diana 2/03 23.6.2004 10:34
*Re: Prevezeni novorozence pres hranice Jarmusha,David 7/01,Diana 2/03 23.6.2004 10:43
RL+cena Jana Z. 23.6.2004 11:28
*Re: RL+cena Lenka 24.6.2004 14:55
**Re: RL+cena Jana Z. 24.6.2004 15:55
*CHCI Gábina 24.6.2004 17:50
**Re: CHCI-P.S. Gábina 24.6.2004 18:10
***Re: CHCI-P.S. Jana Z. 24.6.2004 19:10
**Ja Elisce fandim Jitka 24.6.2004 19:4
***Re: Ja Elisce fandim Gábina 24.6.2004 19:24
****Re: Ja Elisce fandim Sylvie 24.6.2004 19:43
****Re: Ja Elisce fandim JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 24.6.2004 19:58
****Re: Ja Elisce fandim Jana Z. 24.6.2004 20:47
****Re: Ja Elisce fandim Simona 11.7.2004 13:11
***Re: Ja Elisce fandim Daniela+Nithi 24.6.2004 19:40
**Re: CHCI Jana 24.6.2004 19:8
***Re: CHCI Gábina 24.6.2004 21:48
****Re: CHCI Sylvie 24.6.2004 23:0
*****Re: CHCI Misa3 25.6.2004 0:2
******Re: CHCI Sylvie 25.6.2004 0:20
****Re: CHCI Sylva 24.6.2004 23:7
*****Re: CHCI Věra. 24.6.2004 23:49
******Re: CHCI Sylvie 25.6.2004 0:10
*******Re: CHCI Sylvie 25.6.2004 8:8
********Re: CHCI Hanka 25.6.2004 9:42
*********Re: CHCI kobliha s koblížkem Kubíkem 29.6.2004 19:9
******Re: CHCI Sylva 25.6.2004 0:43
*******Re: CHCI Gábina 25.6.2004 9:43
********Re: CHCI Sylvie 25.6.2004 10:11
********Re: CHCI Šárka 25.6.2004 11:34
*********Re: CHCI Ivca 25.6.2004 14:36
**********Re: CHCI Hanka 25.6.2004 15:7
*********miminko rodil doktor schamka + krakeni 25.6.2004 15:20
**********Re: miminko rodil do... Lida, 2 deti 25.6.2004 20:45
******Re: CHCI kaMyš 30.6.2004 15:3
*****Kam se ztratila lekarska etika... Misa3 27.6.2004 20:18
****Re: CHCI Lucie 11.7.2004 17:37
**Re: CHCI Irena 25.6.2004 9:56
***Re: CHCI Dáša 26.6.2004 20:9
****Re: CHCI Hanka 26.6.2004 21:11
**Pre Gabinu: Re: CHCI - no veru tak! schamka + krakeni 25.6.2004 10:12
**Re: CHCI - aneb právo na službu Honza 27.6.2004 11:32
***Re: CHCI - aneb právo na službu hanka 28.6.2004 8:23
**Ach jo - porod v CR jen pro silne po... Martina 30.6.2004 12:43
Jeste me napadlo... Jana + Honzik 25.6.2004 9:20
rodila jsem s rak. por. as Johanka, 4 děti, 3 z toho por. doma 27.6.2004 23:32
buď statečná Milli 28.6.2004 9:9
*Re: buď statečná Sylvie 28.6.2004 9:22
**Re: buď statečná Misa3 28.6.2004 13:20
***Re: buď statečná Iva (Aneta03, Radovan06) 28.6.2004 23:7
****Re: buď statečná Misa3 29.6.2004 16:53
*****Re: buď statečná Misa3 29.6.2004 17:8
******Re: buď statečná Iva (Aneta03, Radovan06) 29.6.2004 19:19
***Re: buď statečná - pre Misu3 Tili 29.6.2004 20:50
****Re: buď statečná - pre Misu3 Sylvie 29.6.2004 21:28
*****Re: buď statečná - pre Misu3 Alca13 29.6.2004 21:51
*****Re: buď statečná - pre Misu3 Iva (Aneta03, Radovan06) 29.6.2004 21:53
******Re: buď statečná - pre Misu3 Sylvie 29.6.2004 22:4
*******Re: buď statečná - pre Mis... Tili 30.6.2004 7:17
********Re: buď statečná - pre M... Sylvie 30.6.2004 7:43
*********Re: buď statečná - pre... Misa3 30.6.2004 17:8
******Re: buď statečná - pre Misu3 kobliha s koblížkem Kubíkem 29.6.2004 22:29
*******Re: buď statečná - pre Mis... kobliha s koblížkem Kubíkem 29.6.2004 22:35
*****Re: buď statečná - pre Misu3 Tili 30.6.2004 7:9
****Re: buď statečná - pre Misu3 Šáry 30.6.2004 12:42
*****Re: buď statečná - pre Misu3 Iva (Aneta03, Radovan06) 30.6.2004 13:18
******Re: buď statečná - pre Misu3 Iva (Aneta03, Radovan06) 30.6.2004 13:34
*******Re: buď statečná - pre Mis... Šáry 30.6.2004 13:38
******Re: buď statečná - pre Misu3 Misa3 30.6.2004 16:36
*****Re: buď statečná - pre Misu3 Tili 30.6.2004 14:37
******Re: buď statečná - pre Misu3 Misa3 30.6.2004 16:23
*******Re: buď statečná - pre Mis... Tili 30.6.2004 16:42
********Re: buď statečná - pre M... Misa3 30.6.2004 16:54
*********Re: buď statečná - pre... Alca13 30.6.2004 17:15
**********Re: buď statečná - p... Tili 30.6.2004 17:45
*********Re: buď statečná - pre... Iva (Aneta03, Radovan06) 30.6.2004 17:33
**********Re: buď statečná - p... Tili 30.6.2004 17:51
*****Re: buď statečná - pre Misu3 Misa3 30.6.2004 16:42
**Re: buď statečná Irena 28.6.2004 14:20
***Re: buď statečná Šáry 28.6.2004 14:57
****Re: buď statečná Irena 28.6.2004 15:16
*****Re: buď statečná Iva 29.6.2004 8:9
****Re: buď statečná Misa3 30.6.2004 16:19
***Re: buď statečná Sylvie 28.6.2004 15:49
****Re: buď statečná Irena 28.6.2004 16:1
*****Re: buď statečná Sylvie 28.6.2004 16:18
chapu, ale... Petruna 29.6.2004 14:34
*Re: chapu, ale... Petruna 29.6.2004 15:0
Souhlas Tara zelená 30.6.2004 18:36
do Brna je bliz Boba 30.6.2004 21:10
*BRNO BOHUNICE, A VŠE JE O.K.!!!!! Makina 1.7.2004 18:27
**Všem Vám moc děkuji! Eliška 2.7.2004 10:58
***Re: Všem Vám moc děkuji! Misa3 4.7.2004 13:5
**Všem Vám moc děkuji! Eliška 2.7.2004 10:58
**Všem Vám moc děkuji! Eliška 2.7.2004 10:58
***Re: Všem Vám moc děkuji! Renda a spol 2.7.2004 13:28
Gynekologove - muži Petra 4.7.2004 11:36
*Re: Gynekologove - muži Žofie 8.7.2004 11:52
*Nechci otravovat naše zdravotnictví :-... Žofie 8.7.2004 13:22
**Re: Nechci otravovat naše zdravotnic... Žofie 8.7.2004 13:26
**Re: Nechci otravovat naše zdravotnic... Jitka - dětí zatím 0 8.7.2004 17:24
***Re: Nechci otravovat naše zdravotn... Žofie 8.7.2004 19:44
****Re: Nechci otravovat naše zdravo... Žofie 8.7.2004 20:5
Ahoj , vidim zde rozumnou zenu Tereza , 2 kluci 7.7.2004 9:39
Česká zdravotnická scéna Benkit 8.7.2004 18:10
*Re: Česká zdravotnická scéna zdena 8.7.2004 20:45
por. asistentka v rak bora 29.7.2004 13:52
Re:Chci rodit v zahraničí, ale jak na t... m 1.8.2004 21:0
Očkování TBC (kalmetizace) Zbyněk Mlčoch (medik) 21.1.2005 23:58
*Re: Očkování TBC (kalmetizace) Corra 22.1.2005 0:2
*Re: Očkování TBC (kalmetizace) *Aida* 22.1.2005 0:18
*Re: Očkování TBC (kalmetizace) Jita 15.10.2008 14:8
V zahranici to je lepsi! Denisa 22.6.2006 23:10
Jak to nakonec dopadlo? Barary 20.12.2011 14:2
*Re: Jak to nakonec dopadlo? Jana7 9.1.2012 22:0
**Re: Jak to nakonec dopadlo? Saška 21.2.2012 21:44
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.