| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Chci rodit v zahraničí, ale jak na to?

 Celkem 216 názorů.
 Lena 
  • 

hebamme 

(21.6.2004 9:38:21)
Podivejte se na www.hebammen.at
 Renda a spol 


Re: hebamme 

(21.6.2004 15:48:12)
Mila Elisko,

libi se me ,ze vis presne co chces a pevne verim,ze sveho cile dosahnes z celeho srdce ti to preji...mylim si,ze to nebude cesta lehka a zda mas chut,tak jukni na www.hebammen.de...

hezky den preje renda
 Olga 
  • 

Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 10:14:40)
Přiznám se, že názory takovýchto hysterických maminek mi připadají jak neuvěřitelný hazard ze zdravím dítěte. Nic jiného! Velice by mne zajímalo, zda-li jste se někdy zajímala o Ústavy s mentálně postiženými dětmi a o jejich svěřence a zejména o důvod proč zrovna u nich došlo k postižení mozku. Dozvěděla by jste se, že se v mnoha případech jednalo právě o poškození mozku vlivem porodu. Je mi jasné, že věci typu přenášení dítěte, pupeční šňůra omotaná kolem krku, nedostatečná průchodnost porodních cest … atd. Vám asi nic neříkají.

Připomínáte mi jednu osobu z mé rodiny, která si někde přečetla, že je lepší si nenechat nastřihnout hráz. Nenechala si - a dítě se jí díky tomu narodilo s totálně promodralým obličejem – důsledek - dítě v měsíci začalo stáčet jednu polovinu těla. Nevím zda-li jí to běhání po neurolozích a bolestivé cvičení Vojtové metody sálo za to nemít o pár stehů navíc.

Já bych to zaručeně nikdy neudělala.

Vážená dámo, měla byste si uvědomit, že svému nenarozenému dítěti můžete velice ublížit. V době, kdy má ČR jednu z nejlepších péčí o nenarozené a čerstvě narozené děti v Evropě Vás opravdu nechápu proč se chcete vrátit minimálně o 100 let zpátky.

Matkám jako jste vy bych dala podepsat papír, že veškeré náklady spojené s potencionálním postižení Vás a Vašeho dítěte budete hradit ze své kapsy – třeba by Vás pak chuť přešla na experimentování.
 Sylvie 


Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 10:28:40)
:o) Netušila jsem, že třeba Německo nebo Rakousko jsou o sto let zpátky :o) Já zas nechápu, proč někdo, kdo má potřebu urazit jednu konkrétní osobu (v tomto případě autorku článku) kolem sebe mlátí tak, že uráží i ostatní (tedy například zahranční zdravotníky) :oO

S.
 Kvítko 
  • 

Re: Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 11:37:31)
Já si nemyslím, že jsou v zahraničí sto let pozadu. Jen jsou lépe vybaveni. Bydlím třicet kilometrů od nejbližší nemocnice. Pokud voláme pohotovost, dříve než za dvacet minut u nás sanita není. Leda si tak pro jistotu zaplatit vlastní sanitu aby čekala před domem. Taky jak by mě v nosítkách např. při prudkém krvácení nebo jiné komplikaci snášeli v paneláku z páteho patra. Nějak si to neumím představit. Můj názor je, že v zahraničí jsou lepší podmínky než u nás.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 11:58:17)
Ale to přeci nemůžeš paušalizovat :o) To, že K TOBĚ jede sanita dvacet minut ještě neznamená, že KE MNĚ jede taky tak dlouho :o) A to samý platí i o zahraničí. Konečně, co jsem se zajímala o porody v zahraničí mimo nemconice (ať už doma nebo v porodních domech), tak porodní asistenkty udávaly vzdálenost od nemocnice do cca půl hodiny převozu jako vyhovující. Ale o tom moje poznámka nebyla.

Autorka článku má nějaké představy o porodu. V ČR nesplnitelné, tak shání možnost porodit v zahraničí. A je tu obviněná, že se chce vracet o sto let nazpět. Tuhle poznámku já osobně chápu tak, že kdyby u nás bylo zdravotictví na evropské úrovni (rozuměj - schopné splnit její požadavky), tak jsme o sto let nazpět. Neboli - o sto let nazpět jsou ti, kdo tu péči narozdíl od nás poskytují. Nebo jak jinak pochopit větu: "V době, kdy má ČR jednu z nejlepších péčí o nenarozené a čerstvě narozené děti v Evropě Vás opravdu nechápu proč se chcete vrátit minimálně o 100 let zpátky." ????

S.
 Kvítko 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 12:27:01)
Sylvie, souhlasím s tebou. Můj příspěvek měl být spíš povzdechem, že pro mě je porod doma nereálný :o)))
 ireba 
  • 

Tak dost té konzervativnosti 

(4.9.2004 23:25:34)
Chtela bych napsat muj názor na hodnocení péce v zahranicních nemocnicích a v Ceské republice, myslím ze péce v Ceské republice muze být dobrá, zálezí na prístupu pracovníku nemocnice a i lékaru, tam kde je clovek, vzdycky jsou a budou chyby, uprednostnovat a vychvalovat péci v Ceské republice je nebezpecné.
Pred lety jsem si zlomila obe dve ruce a nechteli mi udelat rentgén obou 2 rukou, jenom jedné, prý je rentgen drahý, takto znela odpoved radiolozky, za opetovného vyzádání pri druhé návsteve mne vysetrili rentgenem i druhou ruku a i druhou jsem samozrejme mela zlomenou, lékar na to silne vynadal personálu, ale s reakcí rentgenolozky uz budu zít az dosmrti.
Býva ze malé zeme a národy jako CESI se vychloubají svou dokonalostí nebo prvenství a politikové mnohdy práve vyuzívají neznalost národa a pochlebují jak jsme dobrí v tom a onom, POZOOOR mým názorem, ze tohoto je treba se vyvarovat a neustále na sobe pracovat, nejpríznivejsí vliv na cloveka má studium, toto mu umozní sirsí poznání a být cím chce clovek být, ne tím co mu predurcuje spolecnost nebo politici, ono vázne recená blbost muze nekomu pripadat jako s ta o ní premýslet.

Ziju momentálne v zahranicí a cítím se zde stastná a práve jenom díky tomu, ze práve v nemocnicích je umoznen prístup rodiny k pacientovi, setrváním s ním, coz ohromne podporuje psychiku a zdárné lécení nebo i klidnou smrt s blizním, v Cechách casto rodiny odhazují své blizní do ustavu a nemocnic, mne chybí ta srdecnost i kdyz muze pripadat nekomu umelá, je to zrejme podmíneno krestanstvím a jinými vírami, pro mne jako jedince je práve láska, porozumení blizního tím nejvzácnejsím, proto ODSUZUJI tak konzervativní názor,toho ze ceské zdravotnictví je to nejlepsí.
Ptám se byla jste hospitalizována v zahranicní nemocnici, ze muzete srovnávat?

Mou zkuseností je to, ze jsme s manzelem lezela 8 mesícu ve státní spanelské nemocnici a nechali nám 1 pokoj pro nás oba, sestry zakázaly priradit dalsího nemocného k mému manzeli, jelikoz pokud jsem nebyla v zamestnání tak jsem bydlela, osetrovala, lezela vedle na luzku s ním a stálo to za to.

Konzervativkyne premýslejte, ucte se, pracujte na sobe.

Ireba
 Heda 
  • 

Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 11:58:19)
Bože to je mi ale příspěvek. Bud jste nikdy nerodila, nebo o tom nic nevite. Nastrih se neprovadi kvuli rychlosti porodu, ale proto, aby se zena "neroztrhla" a nezpusobila si větsí zraněni - natrženi konecniku, nástrih jendoznacně znamená zraneni zeny II. stupne, a provadi se tzv. preventivne, i kdyz by se vůbec dělat nemusel! Hraz neni tak tvrda, aby znemožnila dítěti projít! Má to opodstatnění pouze tam, kde jde opravdu o vteřiny a to doktoři vědí moc dobře a těch případů rozhodně není tak moc. To by jsme potom mohli klidne všichni rodit cisařským řezem aby jsme neriskovali zranění dítěte při porodu a vyhli se porodním bolestem...
 Olga 
  • 

Re: Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(6.8.2004 12:40:46)
Rodila, ale o tom můj příspěvek nebyl.
 Petr 
  • 

Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(11.8.2004 23:51:52)
Vážená Olgo,
1. patrně nerozumíte pojmu hysterie, protože článek je naopak napsán chladnou hlavou, racionálně.

2. Jestliže mentální postižení dětí v ústavech je opravdu důsledek průběhu porodů, tak v drtivé většině půjde o porody které proběhly v porodnicích klasicky a nikoli o "experimenty" jak to nazýváte. Z toho by podle vaší logiky plynulo, že porod v nemocnici je velmi rizikový, což jistě tak není.

3. Asi jste si nevšimla, že Eliška si nestěžuje na malou odbornost lékařského personálu, kterou určitě oceňuje, ale jde jí o naprostý nedostatek intimity a ohleduplnosti, ponižování a hulvátství se kterými se člověk v instituci jako nemocnice může setkat a bohužel také setkává. Elišce se při porodu nedostalo toho, čemu říkáme slušnost. A slušné jednání by mělo být základní výbavou všech! lékařů a sester.

4. Vůbec nechápu proč by nenastřižená hráz měla způsobit promodrání obličeje.

5. Eliška svému nenarozenému dítěti samozřejmě prospěje, protože pocit bezpečí je při porodu velice důležitý.
 shröder 
  • 

Re: Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(17.9.2004 10:22:26)
plne s vami souhlasim !
 Vladi z Nemecka, gyn. ambulance, ted tehulka!!! 
  • 

Cesky zdravotni system!!!!! 

(25.9.2004 23:34:33)
Mile holky, obracim se ke vsem!!!!

Ahoj Elisko! Tve obavy a strach naprosto chapu a jsou zcela naprosto normalni a souhlasim s Tebou. Pochazim z Opavy a ziju v Nemecku od r.1989. Jsem zdrav. sestricka s 9-letou praxi na gynekologii. Vse, co pises se netyka spatneho zdravotniho systemu v Cechach, nybrz nezohleduplnosti a aroganci personalu a zdravotniku, kteri z lidske stranky neakceptujou prani a soukromou sveru patienta. V zapadnich zemich je toto naprosta samozrejmost a ochota zdravotniku je bazis akceptovat patienta a jeho prani. Tato neochota a arogance je chybou cloveka, bohuzel jsme byli za totality k tomu vychovani. To byl duvod, proc moji rodice emigrovali. Prispevky, ze hazardujes s zivotem ditete je naprosta blbost, protoze pravo rozhodnuti Ti nemuze vzit nikdo. V zapadnich zemich se rodi ambulantne a taky doma, to neznamena, ze je zde vetsi umrtnost deti a vice deti prichazi na svet mentalne a telesne postizenych. Ja osobne mam rizikove tehotenstvi a chci jit rada do kliniky. Prani rodit doma by mi zdravotnici rozmluvili, ale neodsuzovali by me za me rozhodnuti. Cesky zdravotni system nepovazuju za spatny, spis naopak, vyviji se velmi dobre. Mohla bych psat stranky o marodnim systemu v Nemecku, protoze nyni pracuji jako Asistentka ve financich na jedne univerzitni klinice. Hulvati doktori jsou i tady a pripominky: "Holka, drz hubu, kdyz Te siju!" jsou i tady. Na Tvem miste bych se radeji obratila na asistentku v bydlisti a zaroven bych chodila k lekari, abych mela co nejmensi riziko pri komplikacich. Samozrejme, kdyz mas blizko do zahranici, tak muzes navstivit i asistentku v Rakousku. Na druhe strane bych se obratila na zakony. Napr. pri ockovani ditete. O zdravi ditete rozhoduje rodic a ne stat, takze nejsi dle prava povinna ockovat sve dite, muze Te k tomu stat donutit??????. Tady v Nemecku je naprosto normalni rozhodnout se pro neockovani ditete. Ja osobne chci ockovani posunout o rok, protoze ockovani vyvozujou alergicke reakce a poskozujou imunni system (zeptej se na to v Cechach). Proto jsem pro, aby se dite ockovalo pozdeji, kdyz je jeho immunni system dokonalejsi. Ze je v Ceskych porodnicich takova situace, to je mi velmi lito, ale ver mi pred nekolika lety to bylo horsi a verim, ze se situace zlepsi. Takovych lidi, kteri mysli jako Ty a delaji si starosti je v CZ urcite malo, protoze jsou rizeni tehdejsim totalitnim systemem a neumi otevrit hubu a rict svuj nazor. Radeji Te budou odsuzovat, ze reagujes panicky. Ver mi, ze za par let budou maminky jinak myslet o ockovani o porodech a zacnou samy uvazovat jako Ty ted. Tve prani a apell nema s nadstandartem a luxusem nic spolecneho. Je to spis zadost o pomoc a ja bych nemela obavy napsat neco takoveho na zdravotni pojistovnu a na ministerstvo zdravotnictvi. Nevim, jestli jsem Ti mohla s mymi radky pomoct, spis Te chci podporit, abys neztracela nadeji, protoze si zaroven myslim, ze i v Cechach jsou mili zdravotnici a sestricky. Trebas je jeste nepoznala. Na druhe strane neni v Rakousku a Nemecku vsechno 100-ni, protoze se i tady vyskytnou nemozni lide. Z hlediska pojisteni v zahranici se konkretne informuj primo u asistentky a nebo v nemocnici v zahranici. Pojistovna v CZ Ti urcite nic hradit nebude, protoze nema smlouvu s Rakouskem nebo Nemeckem (domnivam se). Je treba se konkretne zeptat v Tve pojistovne. Informuj se, kde muzes a delej vse, abys mela pocit jistoty. Udelej to, co rozhodnes za vhodne. Zijeme ve 21. stoleti a ve stredni Evrope a jsme svobodni lide. Preji Ti hodne stesti a jestli dobre uspejes, zajimalo by me, cos podnikla. Moje adresa: kinnie73@gmx.de Drzim Ti ve vsem palecky, i na nohach, aby se vsechno vydarilo, jak si predstavujes. Nekdy to je tezke, ale kdyz ucitis, ze se lide snazi, tak to je prvni krok k tomu, aby Ti bylo vyhoveno!!! Mnoho stesti!!!!!!!!!!!!! Vladi
 Teta Zuzana 


Re: Cesky zdravotni system!!!!! 

(14.5.2012 12:45:14)
~h~Ahoj,
jmenuji se Zuzana a brzy budu teta. Dostala jsem nelehky ukol, zaridit pro moji svagrovou, ktera zije v cechach ( Vrbno pod Pradedem) porod v rakousku, serfuji po ceskem foru a hledam lidi, ktery by mi byli ochotni poradit jak to probiha a jake maji zkusenosti.Bohuzel jsem nemnela to stesti otehotnet, nemam zadne zkusenosti. Rada napisu vic detajlu, a budu se tesit na odpoved, jestli si najdes cas.
Omluv, carky a hacky, ja ziju v rakousku ( Linz) a nemam ceslou klavesnici.
s pratelskym pozgravem a pranim hezkeho dne tobe a tve rodine.Moje E-mail: z.leffner@kuberg.com

~h~
 Katka, zijici v Nemecku 
  • 

Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(15.5.2006 11:48:54)
Mila pani Olgo,
je videt, ze jste omezena jen na svuj nazor a je pro vas velmi slozite akceptovat ty druhe, kteri uz prekonali hlubokou dobu komunisnu a vedi, ze vraceni se do drivejsi doby je vlastne dneska komfortem, ktery se u nas v Ceske Republice nazyva "vracenim se o sto let zpatky". K tomu je ale treba moudrosti, ktera vam ocividne schazi. Ja sama ziji jiz delsi dobu v Nemecku a porod, ktery jsem si zazila se s vypravenim zen tady v Cechach neda srovnat. Jen je mi lito, ze zeny, ktere na nedostatky poukazuji, nejsou pochopeny, ba navic urazeny.
 hana cervena dcera Gizela 
  • 

Re: Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(26.7.2007 23:28:19)
Je mi 33 let a muj prvni porod probehl na stedry den.Neco tak krasneho jsem v zivote opravdu nepoznala.V osm hodin rano zacaly mirne bolesti a ve ctvrt na sest jsem drzela mou krasnou holcicku a uz ji nepustila z rukou.Nevim co je nastrizeni hraze,krystyr.Dekuji dvou sestrickam ,ktere mi celou dobu pomahaly dve divciny ne starsi nezli ja , dve profesionalni slecny mozna s rocni praxi.Kim a Lucy pracuji v Royal hospital ve meste Sunderland dekuji damy a klobouk dolu.
 Pafca 
  • 

Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(2.11.2007 0:03:24)
Dobrý den, velmi Vás zdravím, zaujaly mne vaše příběhy. Jsem studentkou posledního ročníku porodní asistence a momentálně se zabývám prací, která se věnuje těhotenství a porodu po celém světě. Byla bych velmi vděčná za jakoukoliv spolupráci s maminkami, které mají zkušenost se zdravotnickou péčí v rámci těhotenství a porodu prodělaném v zahraničí! S poděkováním a pozdravem PAVLA (Pafca11@seznam.cz)
 Pavla 
  • 

Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(3.7.2017 4:08:29)
Tak po tom co si čtu ty všechny články o porodech. Nikdy mít děti nechci. Ať si je přítel třeba porodí sám, jestli je bude chít. Já nesnáším být ponižovaná a tohle bych prostě nepřekousla. Všichni mluví jen o tom dítěti, ale fyzické a psychické zdraví matky je jim uplně u prdele. Stejně by mě asi i štvalo, že přítel by si byl v práci, zatímco já jako slepice bych musela být doma zavřená s miminem co pořád řve, podělanou postavou, poporodními bolestmi, zrujnovaným sebevědomým a s výhledem, že jsem jenom žena, jejíž osud je zapomenout na svou kariéru, starat se o děti, uklízet, vařit manželovi a nevím co ještě. Je mi z tohohle posranýho světa fakt na nic.
 Konzerva 


Re: Nic jiného než hazard ze zdravím dítěte 

(3.7.2017 13:27:43)
Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. ~;)

Je fakt, že dítě je velkým a trvalým "zásahem" do vztahu. Ale přináší nejen problémy, ale spoustu radostí a obohacení. To, že si tady čteš samý stížnosti, nemůžeš brát tak, že s dětma jsou jenom problémy. Taky se tady dočteš o problémech s chlapama a neznamená to, že s chlapam jsou jenom problémy a že je teda lepší žádnýho nikdy nemít. ~5~

A ten přístup k porodu... no ideální to v porodnicích není, ale zlepšuje se to. Podle toho, co píšeš, tak na tebe ještě mateřské pudy nezaútočily, takže až to přijde, třeba za pět, za deset let, tak už to zase bude lepší.:-) A zkus se zeptat nejen ženských, který si stěžujou, ale i těch, který si nestěžujou. Protože o tom negativním se mluví víc než o pozitivním. Já prodělala dva porody v porodnici. Jeden byl úplně v pohodě, druhej tak na střední úrovni.

Ono se taky může stát, že najednou všichni vaši známí, vrstevníci, budou mít děti a tím změní své zájmy, možnosti, a tvoje možnosti tím ubydou. Nebude to na furt, jak budou ty děti odrůstat, tak se lidi zase k něčemu budou vracet, ale ty děti tam "v pozadí" pořád budou.
 Xena 
  • 

co Vrchlabí to nestačí 

(21.6.2004 10:02:52)
přečti si o Vrchlabí, ale možná to není to co hledáš co?
 Lenka 
  • 

Re: co Vrchlabí to nestačí 

(22.6.2004 12:01:27)
Nevím zda jsi pochopila, že Vrchlabí je od Břeclavi dost daleko.
 Jitka, 10tt 
  • 

Chci rodit v CR 

(21.6.2004 10:11:55)
Bydlim v Holandsku a porad zvazuji, jestli se nemam podobu tehotenstvi odjet do Cech. 8tt jsem zacala silne krvacet doktor {rozumi se normalni doktor, ke gynekologovi muzete az na doporuceni} mi napsal doporuceni na ultrazvuk. Kdyz jsem se na ultrazvuk objednavala, s tim ze jsem jim oznamila ze krvacim tak me objednali, az za tri tydny. Musim priznat,ze jsem byla na dne, smirovala jsem se s tim, ze mimi asi nebude, ale tri tydny byt v nejistote a nevedet co mate v brise. Manzel nechapal, co mi je. Prece tady v Holandsku je to normalni tak bych jsi mela zvykat. Mistni Cesky mi poradily at jsi vymyslim ukrutne bolesti jdu primo do nemocnice. Lhat opravdu neumim, ale sla jsem. Manzel brblal, ze mne stejne nevezmou. Je pravda, ze v nemocnici byli celkem mili. Tak ze v brise mam dve embrya.
U jednoho srdecni cinost prokazana a druheho ne. Na novy ultrazvuk jdu 23.6.
A jsem zvedava jak to bude pokracovat.
Jinak ve svych 31 letech jsem tu brana, jako nerizikova skupina {rizikova je od 38}. Takze nemam narok na geneticke vysetreni plodu { za priplatek 500euro si ho mohu nechat udelat}a ani na ultrazvuk.
Standartni porod je doma s jednou asistentkou. V nemocnci 800 euro, kdyz rodite rano tak Vas odpoledne poslou domu. Vzhledem k tomu, ze mam termin 10. ledna tak se mi do toho moc nechce.Pak mate narok na 40 pomoci setry v domacnosti. Zkontroluje Vas i dite uklidi a tak. Coz jsi myslim, je moc sikovny, protoze jste doma a ona Vas nauci jak se mate o dite starat v domacim prostredi. Mne by se libilo tak neco mezi CR a Holanskem.
P.S. Vyse uvedene castky musime zaplatit i kdyz si manzelem platime nadstandartni zdravotni pojisteni.
 Eliška 
  • 

Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 10:59:48)
Zatím moc děkuju za připomínky. Na www.hebammen.at jsem se už podívala a jsem ráda, že je tam na výběr. Známá mi potvrdila, že pokud bych chtěla rodit v Rakousku, měla bych u nich zdarma ubytování, její rodiče mají na vesnici velký dům a je to zrovna blízko jedné PA. Takže uvidíme. A k těm porodům v Holandsku - není to poprvé, co slyším, že pro bezproblémová těhotenství je to tam ideální, ale jakmile je něco vážnějšího, je horší se tam dovolat pomoci než u nás. Na druhou stranu - nikdy jsem neslyšela, že by se v Holandsku choval personál hnusně a byl na těhule sprostý. Jinak doufám, že se zástupci zdravotníků v EU dohodnou a my si budeme moct za zdravotní péčí jezdit tam, kde nám to vyhovuje a ušít si to tak nějak na míru podle svých představ. Naprosto chápu, že holandská těhule s rizikovým těhotenstvím a porodem by třeba vzala radši péči na nějakém špičkovém pracovišti u nás, což by ji vyšlo laciněji. Ale to už bych se zas dostala k tomu, že napřed se veškerý personál musí naučit odpovídajícím způsobem chovat...
Eliška
 Eliška 
  • 

Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:10:33)
krucinál, tak mně to nějak nejde vložit a teď se dívám, že jsem to sem naklikla hned třikrát...
 schamka + krakeni 


rizikove tehotenstvo v NL 

(21.6.2004 14:21:34)
V Holandsku, pokial mas rizikove tehotenstvo, tak sa o teba nestara porodna asistentka, ci obvodak, ale gynekolog, ktory sa zas nestara o bezproblemove tehulky, ale o skutocne rizikove. Ak si rizikova, nemozes rodit doma, musis v nemocnici a rodis za pritomnosti gynekologa-porodnika. Nepride mi to az take ine, oproti CR si SK... myslim, ze nie je pravda, ze starostlivost o rizikove tehotenstva je tu horsia.
Koniec-koncov, to by ta umrtnost novorodencov a matiek bola ovela horsia ako ta nasa a nie je.

Na druhej strane - aby som to tu nemalovala prilis ruzovo. Aj tu su to len ludia. Tam kde chodim do poradne su PA teraz na marodke, takze sme vsetky tehule boli prevelene do nedalekej nemocnice (kde, ak nam PA nevyzdraveju, budeme musiet aj rodit). Nie je mi velmi prijemne, ze som presla do starostlivosti inej PA (zase ziaden gynekolog!) takto tesne pred porodom a aj ten pristup mi vyhovuje menej - poradnu som si vydobila najneskor o pol piatej (manzel robi do pol siestej, bude musiet ist skor z prace) a minule ochota danej PA odpovedat na moje otazky bola - povedzme to tak - mierne primrznuta... Nechovala sa sice neprijemne, to nie, ale odpovede z nej liezli jak z chlpatej deky. Takze aj tu sa da najst kadeco...
 Kiki 
  • 

Re: Chci rodit v CR 

(2.4.2009 10:22:49)
Ahoj, ja rodila v Holandsku, v Den Haagu, v kralovske nemocnici Bronovo. Personal a vubec nemocnice, prose bozi... PA mi radila rodit u me doma, vzhledem k bezproblemovemu tehotenstvi, avsak zastavala jsem nazor, ze bezpecneji je prece jen v nemocnici... Ted vsak vim, ze pri druhem diteti bych vazne radsi rodila doma... Tak i tak po porodu, po par hodinach jdete domu a domu k vam chodi 2 pecovatelky,ktere jsou proplaceny pres zdravotni pojistovnu... Prichazeji pres 2 tydny, takze super, pomohou a ukazi, co je treba vse udelat s ditetem... Me se to velice pridalo, ponevadz jsem byla prvorodicka, tady jsem bez rodinymtakze super... Holandske zdravotnictvi je uplne nekde jinde, nez to nase... Preji prjemny den vsem!!!!:-)
 Eliška 
  • 

Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:00:17)
Zatím moc děkuju za připomínky. Na www.hebammen.at jsem se už podívala a jsem ráda, že je tam na výběr. Známá mi potvrdila, že pokud bych chtěla rodit v Rakousku, měla bych u nich zdarma ubytování, její rodiče mají na vesnici velký dům a je to zrovna blízko jedné PA. Takže uvidíme. A k těm porodům v Holandsku - není to poprvé, co slyším, že pro bezproblémová těhotenství je to tam ideální, ale jakmile je něco vážnějšího, je horší se tam dovolat pomoci než u nás. Na druhou stranu - nikdy jsem neslyšela, že by se v Holandsku choval personál hnusně a byl na těhule sprostý. Jinak doufám, že se zástupci zdravotníků v EU dohodnou a my si budeme moct za zdravotní péčí jezdit tam, kde nám to vyhovuje a ušít si to tak nějak na míru podle svých představ. Naprosto chápu, že holandská těhule s rizikovým těhotenstvím a porodem by třeba vzala radši péči na nějakém špičkovém pracovišti u nás, což by ji vyšlo laciněji. Ale to už bych se zas dostala k tomu, že napřed se veškerý personál musí naučit odpovídajícím způsobem chovat...
Eliška
 Eliška 
  • 

Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:00:23)
Zatím moc děkuju za připomínky. Na www.hebammen.at jsem se už podívala a jsem ráda, že je tam na výběr. Známá mi potvrdila, že pokud bych chtěla rodit v Rakousku, měla bych u nich zdarma ubytování, její rodiče mají na vesnici velký dům a je to zrovna blízko jedné PA. Takže uvidíme. A k těm porodům v Holandsku - není to poprvé, co slyším, že pro bezproblémová těhotenství je to tam ideální, ale jakmile je něco vážnějšího, je horší se tam dovolat pomoci než u nás. Na druhou stranu - nikdy jsem neslyšela, že by se v Holandsku choval personál hnusně a byl na těhule sprostý. Jinak doufám, že se zástupci zdravotníků v EU dohodnou a my si budeme moct za zdravotní péčí jezdit tam, kde nám to vyhovuje a ušít si to tak nějak na míru podle svých představ. Naprosto chápu, že holandská těhule s rizikovým těhotenstvím a porodem by třeba vzala radši péči na nějakém špičkovém pracovišti u nás, což by ji vyšlo laciněji. Ale to už bych se zas dostala k tomu, že napřed se veškerý personál musí naučit odpovídajícím způsobem chovat...
Eliška
 Katka 
  • 

Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:23:15)
Tak me jen napadlo, ze kdyz bys porodila v Rakousku, tak pak taky musis miminko prevezt pres hranice. Jak to chces udelat, kdyz ho jeste nemas v pase? Z nemocnice dostanes jen potvrzeni o narozeni ditete.
Ja jsem rodila v Linci, kde bydlim a jsem tady pojistena. Presto jsem po odchodu z nemocnice platila za pobyt - tehdy asi 145,-- € za tri dny.
 Eliška 
  • 

Re: Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:31:49)
No právě, pokud sis ten můj článek četla, tak na to se tam zrovna ptám. Samozřejmě, že odpovědi si aktivně vyhledávám i sama, teď zrovna serfuju na rakouských zdravotnických stránkách. A navíc jsem poslala tento dotaz na svoji pojišťovnu (jsem u vnitra).

Eliška
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:36:28)
A když už jsme v EU, není možné mimčo převézt normálně? Bez zápisu v pase?

S.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 15:54:20)
zatim neni mozne prevazet dite pres hranice bez zapisu...v patek jsem byla ohledne tohoto tematu na cizeneckym urade a neuspela jsem...oki-jenom jsem chtela vedet,jake jsou zmeny-zatim zadne...


renda
 Johanka+Izáček(27.8.2003) 
  • 

ELISKO... 

(21.6.2004 16:15:13)
ja jsem rodila ve Vrchlabi a myslim, ze vsechno co by sis predstavovala tam najdes...Je to sice pro Tebe trochu z ruky, ale my jsme to taky nemeli za kopcem...Manzel byl celou dobu se mnou (i na pokoji pres noc), synek s nama 24hodin a fakt jsem byla stastna...nemuzu si stezovat na nic!
 vivian 
  • 

Re: Re: Re: Chci rodit v CR 

(30.6.2004 18:12:49)
Myslim, ze kdyz jsme jiz v EU, potvrzeni o narozeni ditete by mohlo stacit jako prukaz totoznosti. Pas, pokud je mi znamo, jiz nepotrebujeme. Ziju v Nemecku a se synem jsem jela poprve do Cech v jeho 8 tydnech a na hranicich si ho ani nevsimli, prestoze jsme meli jeho nemecky pas u sebe....
 Jitka, 10tt 
  • 

Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 11:41:35)
Elisko
Mas krasny jmeno, poklona rodicum. Bohuzel, jsem svuj predchozi prispevek napsala aniz bych jsi precetla tvuj clanek. Coz vim, ze bych nemela. Pardon, proste jsem to potrebovala vypsat. S tvym konkretnim, pripadem ti moc neporadim. Ale pokud se mam popsat moji predstavu idealniho tehotenstvi a porodu. Tak bych si opravdu vybrala kombinaci mezi CR a Holandskem. Jestli bude vse dobre probihat tak se na porod ve moji posteli docela tesim. A na poporodni peci taky. Ale jestli bude vse dobre probihat?
Tady je problem, ze my{ja} mame tu hranici, kdy jsi ma problem resit nekde jinde nez oni.
Nejlepsi u meho doktora bylo, ze aniz by jsi poslechl srdce. Mi zacal vysvetlovat, jak je vysoky pocet potratu, ze prvni dva potraty jsou docela normalni. No ja bych jsi jeho pristup predstavovala asi tak, riziko je velke, ale mi udelame vse proto aby se to nestalo.
P.S. Taky mne napadlo a nemohla by jsi se prihlasit do zdravotniho pojisteni v Rakousku. Ale vubec to nemam nijak podlozene, jestli je to mozne.
Drzim palce. Spokojenym ditkum a maminkam zdar.
 schamka + krakeni 


tlkot srdiecka 

(21.6.2004 14:26:41)
Jitka,
kontrola tlkotu srdiecka je standardom v prenatalnych poradniach. Pravdou je ale, ze pre teba je este moc skoro - tu to pocuvaju doptonom, ktory ho zachytava az po 12.tt.
Opatruj(te) sa! ;o)
 pavla 
  • 

Re: Re: Chci rodit v CR 

(21.6.2004 12:04:15)
elisko preji ti hodne stesti v tvem boji za svobodou, ja si ho prozila loni.
rodila jsem doma s polskou porodni asistentkou. letos mne to ceka opet.
nevim, jestli ti mohu s necim pomoct, ale alespon neci :-) tehotensky obsahuje informace, kterym rozumi jakykoliv zdravotnik v evrope. moje polska porodni baba mi rikala, ze je mezinarodni, a to se ridila podle ceskeho tp. takze se neboj, ze by te s nim v cechach nevzali, nebo i jinde. vzdyt zeny rodi i na dovolenych. jinak si myslim, ze silviin nazor stoji za zamysleni. proc by jsi mela mit potize prevest miminko prez hranice, kdyz jsme v EU?
 Jitka 
  • 

cestovani 

(21.6.2004 12:14:17)
Na prevoz mimca pres hranice by mel stacit rodny list.
 schamka + krakeni 


ake su moje skusenosti so starostlivostou o tehotne v NL 

(21.6.2004 14:10:48)
S niektorymi vecami, co spominas nesuhlasim. Zijem v Holandsku, som v 36.tt a cele moje tehotenstvo som absolvovala tu.

Pokial je mi zname - rizikova skupina na geneticke vady je od 36 rokov, nie od 38 (ok, dobre, dva roky hore-dolu), plus tie zeny, ktore uz cakali postihnute dieta, pripadne to maju v rodine. Ano, ak nespadas do rizikovej skupiny, musis si za tie testy zaplatit - mne to pride fer (ale suhlasim, je to vec nazoru)

Ultrazvuky sa robia v tehotenstve 1-2, momentalne sa ozyvaju hlasy, aby bol aj na ten druhy bola poslana kazda zena. Vacsinou sa to tak vsak deje (ja som mala jeden v 17.tt, druhy teraz v 35.tt). AK chces, mozes si zaplatit tzv. pretecho - ktore sice nie je zdravotnou prehliadkou, ale je pre potesenie nastavajucich rodicov. Treba si najst take echobureau, kde pracuju diplomovani echografisti. Inak, aj ked tento UZV nie je zdrav. prehliadkou, ak zbadaju nieco podozrive, tak to oznamia tvojej porodnej asistentke, aby to dala preverit.
Inak UZV ma presne vymedzene pravidla, kedy sa robi a kedy nie.
Ide o usporu penazi - pre nastavajucich rodicov je sice mile, vidiet svoje dieta este pred narodenim, ale ak by mali zdrav. poistovne preplacat nadbytocne ultrazvuky kazdemu, tak by neostali peniaze zase na ine veci...

Z holandskej strany citujem medicinske indikacie pre UZV v NL:
- Upresnenie terminu - pri nejasnom datume poslednej MS, pri nepravidelnom cykle, pripadne pri otehotneni hned po vysadeni HA. Niektore PA posielaju na tento UZV automaticky.
- Krvacanie
- Dvojcata alebo viacercata
- Otehotnenie pocas pouzivania HA
- Cukrovka matky
- Lokalizacia placenty
- Poloha dietata (v poslednych tyzdnoch tehotenstva)
- Odchylky v mnozstve plodovej vody
- Kontrola rastu dietatka, ak ma PA pochybnosti, alebo ak mamicka mala predtym velke/malicke dietatko
- Predosle dieta s nejakou vadou, ktora je viditelna na UZV
- Velky/maly rast bruska

Zda sa mi cudne, ze ta objednali az za 3 tyzdne, neviem, kde byvas a kolko je tam moznosti - mna objednali na prvy UZV hned v priebehu dalsieho tyzdna, druhy som mala sice az o 3 tyzdne, ale to len preto, lebo som trvala na vecernom termine, aby sme mohli ist opat spolu s manzelom, a mali v tom case naval. Keby mi vyhovoval termin dopoludnia, tak opat by som dostala termin do 7 dni. Je pravda, ze neviem, ako by to bolo v pripade krvacania, c by sa dalo este skor...

Co sa tyka porodu doma ci v nemocnici. Zalezi od poistenia, ktore mas, ale vo vseobecnosti je poliklinisch bevalling preplacany poistovnou. Je to ten ambulantny porod, po par hodinach sa ide domov, ak nie su komplikacie (doma sa o teba stara kraamverzorgster, ktora ta nielen nauci starostlivosti o dieta, ale kontroluje aj tvoj zdravotny stav, takze ak ste v poriadku nie je dovod lezat 5 dni v nemocnici, postel ti bude pohodlnejsia vlastna ;o). Kludne si mozes vybrat ten - napokon, je to v kazdom holandskom tehotenskom casopise, ake su vyhody a nevyhody domaceho a ambulantneho porodu. Ak nemas komplikacie, tak v podstate nemas rozdiel medzi porodom doma a v nemocnici - v oboch pripadoch rodis v spolocnosti porodnej asistentky a gynekolog sa vola len v pripade komplikacii. Technicke vybavenie obsluhuju specialisti - gynekolog, neonatolog, atd - porodna asistentka tieto pristroje neobsluhuje.
Okrem toho si mozes vybrat este kraamhotel - ktory je urcitou alternativou k domacemu porodu - alebo geboortecentrum - ktore poskytuje nieco medzi domacim porodom a porodom v nemocnici.

Mne osobne na zaciatku tiez prisla ta volnejsia zdrav. starostlivost v NL cudna, ale pripisujem to "kulturnemu soku". Momentalne mi to tak vyhovuje, co je mozno sposobene aj tym, ze skutocne nemame ziadne problemy a na tehotenstvo sa nepozeram vlastne ani ako na iny stav, ale ako na cakanie na narodenie dietata.

Drzim palce!
 Jitka 
  • 

Re: ake su moje skusenosti so starostlivostou o tehotne v NL 

(21.6.2004 15:05:07)
Ahoj Schamko s koblizkem v brisku,

Ja jsem tady oficialne od prosince. Takze jeste poradne nevim, ale loni jsem stravila sest tydnu se sestrou, ktera tu taky bydli a prozila jsem s ni posledni tydny tehotenstvi a porod.
Ten vek 38 let jsme se ucili v Maatschappij Orientatie, ale je mozny ze jsou to stary informace.
Segra byla na ultrazvuku jednou 7tt, kdyz nebylo srdce zretelne. Pak ne i kdyz o to zadala.
S prvni dcerou byla na rizikovem tehotenstvi v Cechach.{V detstvi mela kvuli prasklemu slepemu strevu dve operace. Takze mela nepruzne bricho a hrozil predcasny porod.} Potom mela dva samovolne potraty a trvala na porodu v nemocnici i kdyz to pry nebylo z lekarskeho hlediska nutne. Takze ji prisel ucet na 800 euro. U porodu jsem byla. Je fakt, ze to bylo super. Rodil ji jeji rodiny lekar, no mely jsme k nemu hodne neduvery. Vzhledem k jeho laksnimu pristupu v dobe tehotenstvi. Segru nemuseli nastrihnout {pet dni po porodu jezdila na kole}. Kdyz ctu co se deje v nekterych ceskych nemocnicich tak to bylo hodne mile. A poporodni pece se mi taky libila, i kdyz jsem z pocatku k tomu mela velkou neduveru.
Pro nas co jsme zvykli, ze od lekare hned na vse dostaneme prasky a jsme posilani po vystreni je tento pristup opravdu prekvapivy. Jinak znanym se ted narodilo dite s Dawnovym syndromem a oni o tom dopredu nevedeli a s tim ultrazvukem to byla taky pravda. Jak uz jsem napsala mne by se libilo tak neco mezi.
Bydlim v Utrechtu.
Schamko 36tt tak to mas za par. Budes rodit doma nebo v nemocnici?

 schamka + krakeni 


Re: Re: ake su moje skusenosti so starostlivostou o tehotne v NL 

(21.6.2004 16:15:47)
AHoj Jitka,
som rada, ze si sa ozvala. Je mi luto, ze v toho rodinneho lekara ste nemali doveru.
Ja som sa bavila s mojimi PA (tam, kde chodim, su totiz 3 a s kazdou som mala asi 2 poradne) o porode - tak ma od nicoho neodradzovali, dokonca ked som sa pytala, ze ked uz budem mat pocit, ze to bez nejakeho tisenia bolesti nevydrzim, ze co potom, povedali, ze pojdeme do nemocnice, kde mi uz nieco daju ale bude treba lepsie monitorovat dietatko. Tak uvidim, aka bude prax. Zatial to vyzera totiz tak, ze este nie su zdrave a ja budem musiet ist rodit do nemocnice, kam chodim teraz do poradne. Moc tym nie som nadsena, kedze ako som uz pisala, nepoznam tamojsie PA. Ale inak mi je to dost jedno.

Ozaj, este k tomu seku. Skusali ste to poslat do poistovne? Nam totiz za vsetky zdrav. ukony chodia seky domov, my ich zaplatime a potom to posielame poistovni, ktora danu sumu poukaze na nas ucet. Priame uhrady medzi zdrav. zariadenim a poistovnou sa deju tusim len vtedy ak sa s nimi dohodnes (volaju to tusim in natura) alebo v pripade ziekenfonds (to je vari to statne poistenie).

Inak my byvame pri Eindhovene a sme tu uz dlhsie - manzel 6 rokov, ja 3.
Maj sa zatial pekne! A zelam krasne tehotenstvo a starostlivost, ktorej budes doverovat (zmenit lekara mozes hocikedy, len niekedy je problem, ze vela ich ma plny stav ;o( )
 Jitka 
  • 

Oprava - porod jenom 400 euro 

(21.6.2004 17:03:49)
Tak jsem to konzultovala ze segrou 400 euro dostala zpet. Takze platila, jenom 400 euro. Ono je to proste vsude stejny clovek musi znat svoje prava a musi se jich domahat. Akorat kdyz je clovek v cizi zemi tak holt neni tak prubojny {zatim}. Taky proste zalezi na lidech na ktery narazis. Ja jsem se segry ptala proc nezmeni doktora, ale ona bydli ve Frieslandu na vesnici. Kazdy se s kazdym zna a doktoru jak safranu. Je fakt, po tom porodu neda na doktora dopustit.
Taky ti preji at ti to dobre dopadne.
 Eva 
  • 

Re: Chci rodit v CR 

(22.6.2004 12:05:07)
O těhotenství a porodě v NL jsem našla pár zajímavých odkazů v rubrice "kde rodit". Zkus pohledat, už je to dýl.
 Radík 


Úhrada péče v zahraničí 

(21.6.2004 12:45:09)
Ahoj Eliško,
nevím, jak je to teď přesně s úhradou péče v zahraničí, každopádně před naším vstupem do EU žádná pojišťovna nepojišťovala ženy v posledním trimestru - tzn. případné komplikace či porod sis musela hradit sama. Teď vím, že v případě operací v zahraničí se každý případ posuzuje individuálně a pojišťovny snad budou proplácet pouze operace, na které se v Čechách čeká neúměrně dlouho. Takže mám obavy, že všechny náklady na porod si budeš muset uhradit sama.
Teď mě napadá, nechceš to všechno zkonzultovat s porodní asistentkou Ivanou Konigsmarkovou? Ona sama dělá i porody doma, stará se o těhotné v průběhu celého těhotenství - jen je bohužel v Praze. Ale myslím, že by Ti mohla dobře poradit.
Hodně štěstí:-)
Radka
 VĚRA 
  • 

zadat dotaz na pojištovnu 

(22.6.2004 10:55:31)
Zde se mnoho nedozvíte, spíše informace typu..jedna paní povídala...

Nejlepší bude zadat tento dotaz přímo na Vaší pojištovnu, co kolem porodu proplatí.
Případně jaké je možné připojištění.

Je dost možné, že si veškeré náklady ponesete sama, ale optejte se přesně na Vaší pojištovně, od toho tam jsou.
 ajka 
  • 

zadat dotaz na matriku - dulezite 

(22.6.2004 23:33:20)
ano, nepatrat mezi informacemi typu "jedna pani to rikala", ale primo na uradech prislusnych danemu problemu. Zadat dotaz na pojistovne je vhodne. Dale je treba se dotazat na matrice (ale ne na jedne, protoze nekde muze sedet jen dulezita urednice, ktera si povede svou a bude se na vse divat s despektem). Je totiz nutne co nejdrive po porodu nahlasit narozeni ditete, protoze podle hodiny narozeni se pak prideluje rodne cislo, rep. cislo za lomitkem. Zkuste dve - tri matriky. Obecne informace muzete hledat na kterekoli matrice, ne pouze prislusne vasemu bydlisti. Hodne zdaru a myslete take na detatko ve vasem brisku, Elisko. To proziva veskere emoce a stresy s vami. Ajka
 dasa, veronika a matej 


ja chci taky rodit v cechach 

(21.6.2004 12:56:31)
ahoj eli, chapu ze jsi mela asi spatnou zkusenost s vasim prvnim mimiskem ale ja musim trochu obratit a zastat se naseho zdravotnictvi nedam na cechy jako takove dopustit!!! jsou urcite pripady jak pises kde to rozhodne neni v poradku taky kdybych mela zazitky jako ty hledala jinou cestu
ja jsem byla tehotna ve francii a pro me je zase neakceptovatelny system tam lekar krome toho ze mi neustale delal jen testy na toxoplazmozu mi v sedmem mesici rekl navidenou po porodu a hezky si to uzijte;-) pravda rodi se tady povetsinou s epiduralkou maji nektere vybaveni lepsi nez u nas ale osobni pristup... ani nahodou
a to se nerozepisuji o drobnych problemech co jsem mela a zpusobu reseni....
chtela jsem jen vlastne rict ze ja rozhodne mam jen ty dobre zkusenosti jiste ze vsude by se dalo zlepsovat ale clovek by se mel divat trochu strizlive
kazdopadne ti preju at najdes rozumny kompromis a detatko se narodi zdrave a ty jsi v co nejvetsi pohode!!!!
 Lena 
  • 

Re: ja chci taky rodit v cechach 

(21.6.2004 13:41:47)
Ja bych si zjistila jestli ma Tvoje zdravotni pojistovna smlouvu s rakouskou zdravotni pojistovnou.Pokud bych ja chtela rodit v Cechach tak mi moje rakouska zdr.pojistovna (oöGKK) zakrok proplati do te vyse co stoji v Rakousku.
 Sarka 
  • 

Re: ja chci taky rodit v cechach 

(21.6.2004 15:20:41)
Já jsem taky rodila ve Francii - v Paříži a na porod mám hezké vzpomínky. Je pravda, co píšeš, o těch testech na toxoplazmozu, ale jinak mám úplně opačnou zkušenost. Můj gynekolog mě viděl 2 dny před porodem a pak byl i přímo u porodu, přišel mě zkontrolovat i po porodu, to mi dost vyhovovalo - prostě jeden člověk, co znal můj průběh těhotenství až do konce. Taky jsem rodila s epiduralem - je fakt, že ho tu berou skoro jako samozřejmost. Žádné nástřihy, klystýr apod., všichni moc milí, ochotní... určitě bych tam šla rodit i podruhé, ale chtěla bych tentokrát do Čech. Myslím, že i tam se to ve zdravotnictví zlepšuje. Všechny moje kamarádky co v posledních 2 letech rodily v ČR, mají podobné zkušenosti jako já z Francie. Tak nevím. Moc se mi nechce věřit tomu, že to někde vypadá jako z dob socialismu. Vlastně jsem svoje těhotenství napůl prožívala v ČR - chodila na pravidelné prohlídky, ultrazvuk - nemohu si stěžovat. Asi to záleží na konkrétních případech, všude dokážou bejt lidi příjemní nebo se "špatně vyspat". Určitě bych neházela české zdravotnictví do jednoho pytle a neodsuzovala a netvrdila "rodit v ČR - nikdy!"
Co se týče přejezdu hranic s dítětem. Před rokem mohl opravdu jen po zápisu do pasu, a to vám udělají jen na základě rodného listu, které vystaví českým dětem narozeným v zahraničí jen v Brně. Dnes se může přejet i s dítětem zapsaným v občance, ale to se moc nedoporučuje úřady, nicméně je to povoleno.
Přeju všem krásné těhotenství i porod podle Vašich představ, ať už v Čechách nebo v zahraničí.
 dasa, veronika a matej 


Re: Re: ja chci taky rodit v cechach 

(21.6.2004 16:09:10)
no vidis sarko a to jsem jen kousek v compiegne;-))
opravdu zalezi na koho clovek natrefi
jedno je pravda nemely bychom se dat!!:-))
 Simona 
  • 

Re: ja chci taky rodit v cechach 

(30.6.2004 11:25:07)
Veroniko můžeš mi říct, kde jsi přišla na to, že v ČR se rodi s lekařem ke kteremu chodiš pravdidelně na prohlidky? :-) Ja doktora poprve viděla až u porodu. Sice jsem se předtim v porodnici byla podivat, ale to měl zrovna službu jiný doktor než ten co byl u mého porodu. Nevíte někdo jak se to s asistentkama? Přála bych si mít u druhého porodu svoji vlastní asistentku a ne same cizi lidi, které vidím poprvé v životě. Jde to?
 Terezka,por.asistentka 
  • 

Re: Re: ja chci taky rodit v cechach 

(27.7.2004 19:21:26)
Ahoj Simono,pracuji jako porodní asistentka na porodním sále ve Frýdlantu v Cecách a pokud vím existují privátní asistentky, ktéré mamky doprovází do porodnice, či s Vama prožívají těhotenství.Musíš hledet ve svém okrese mateřská centra, či se obrátit na okresní pobočky pojištoven a ty ti podaji informace o porodních asistentkách,které mají uzavřené smlouvy pro tuto činnost.ahoj Terezka Holečková DiS
 Marta, těhotná 
  • 

Ja taky nechci rodit v cechach 

(3.8.2004 16:28:57)
Nechci riskovat zkušenost kterou učinila moje matka i mé kamarádky. Myslím, že postkomunistický přístup k rodičkám v českých porodnicích je rizikem pro matku ale především pro dítě - a to hlavně po jeho budoucí psychické stránce. Na tu však žádné statistiky nejsou, to se projeví až po letech. A když se podívám kolem sebe, často mi připadá, že v porovnání s vyspělými zeměmi ta psychická stránka, komplexy a bojácnost čechů musí být něčím zapříčiněna a dost možná právě nevhodným přístupem při porodu. Své první dítě chci porodit buď ve Vrchlabí nebo doma. Problém je, že Vrchlabí je i pro mne daleko a tak možnost porodu v cizině by mne velmi zajímala, šlo by to spojit s poznáváním cizí země. Jsem ochotna na to vydat větší finanční částku, rozhodně nešetřit. (Samozřejmě v mezích, ale jistě by mne zajímal nadstandart porodního domu).
 Věra 
  • 

Re: Ja taky nechci rodit v cechach 

(3.8.2004 16:34:33)
Marto ona zminovaná bojácnost lidí zdejších je dědictvím totalitní minulosti, na porod doma bych to doopravdy nesváděla.

Jestli bys měla někdy možnost vidět dítě resuscitované po přidušení se během porodu, na porod doma hodně rychle zapomeneš, věř mi, to by dítko nebylo smělé, nýbrž doživotně poškozené..v případě náhlých komplikací, a nemožnosti mu doma rychle pomoct...
 Lena 
  • 

hebamme 

(21.6.2004 13:51:26)
U nas v Rakousku hodne porodnich asistentek pracuje s metodou cantienica je to specilni cviceni pro zeny.( v tehotenstvi, v sestinedeli) krasne formuje telo a ulehcuje porod.Bohuzel je v Cechach uplne neznama.Pokud by teto zajimalo tak mrkni na stranky www.cantienica.de
 Marketa, mimi skoro 1 rok 
  • 

drzim palce 

(21.6.2004 20:58:21)
Ahoj Elisko,
moc ti drzim palce, at ti to vyjde. Ja rodila svoje mimi v Nemecku (bydleli jsme tam a meli tam i zdravotni pojisteni, takze jsem tam absolvovala i kontroly v tehu). Porod v Nemecku byl super, rodila jsem ambulantne, par hodin po porodu sla domu. Chovali se ke me moc krasne, vse, co jsem si prala bylo splneno, moje soukromi respektovano a nikdo na me nekoukal jako na dalsiho pacose v rade.
Jestli ti to pomuze, tak tady je par rad: tehu prukazka plati i v Cechach, mela jsem v tehu maly problem a byla par dni v Cechach v nemocnici (zrovna jsme tu byli na dovoleny) a na nemeckou tehu prukazku se cesti zdravotnici nijak neksichtili (tezko rict, jestli ji rozumeli:-))). S papirama po porodu je to dost tezky. My meli par dni po porodu nemeckej rodnej list a s nim jsme potom zadali na ambasade o vydani ceskeho RL a zapsani do pasu a to trvalo tri mesice!!! A na ambasade nam tvrdili, ze po tu dobu nemuzeme pres hranice. Ale mozna by to na ten nemeckej rodnej list slo, tenkrat jsme jeste nebyli v EU. Kazdopadne vystaveni ceskeho rodneho listu trvalo tehdy ty tri mesice. Zase si rikam, ze v Cechach rodi dost holek ze Slovenska, taky to musi nejak delat...

Jinak, ja svoje druhy dite v Cechach v porodnici rodit nebudu, nechci si kazit krasnej zazitek z nemecky porodnice. S vyjimkou nejakych nenadalych komplikaci behem tehu, to bych jasne supala do cesky porodnice. Ale kdyz vsechno bude ok, tak bud doma nebo v geburtshausu v Nemecku, bydlime u hranic.

Drzim ti moc palce, aby ti to vyslo, s tvyma nazorama musim stoprocentne souhlasit. Ja si taky nedovedu predstavit mit u porodu lekare-chlapa, u prvniho porodu jsem to proste v porodnici rekla a moje prani bylo bez problemu respektovano, tady bych asi byla za "divnou"...

Mej se
 Sylva 
  • 

Re: drzim palce 

(21.6.2004 21:19:03)
Doma v Čechách s rakouskou PA rodila loni Johanka Kubaňová. Jestli chceš, napiš mi na mail (sylva.sm@seznam.cz), pošlu ti na ni kontakt. Bude mít celkem aktuální informace.
 Alena,2 děti 
  • 

Lékař-chlap 

(22.6.2004 6:34:58)
Já mám jenom obrácené zkušenosti s lékaři.Lékařka při mém porodu byla protivná,a poznámky typu "ještě nikomu to nezůstalo a co řvete" jsem si vyslechla právě od ní.Když se vystřídala služba a nastoupil lékař,zažila jsem změnu přístupu.Chápal,že je mi blbě a snažil se mi pomoct.U druhého porodu jsem měla štěstí na lékaře-chlapa a byl stejný,skvělý.
 Jana038 


Gynekologové muži; přítomnost jiných lidí u porodu atd. 

(24.6.2004 14:50:23)
Z vlastní zkušenosti si taky myslím, že lékaři muži - hlavně gynekologové a porodníci - jsou lepší než ženy. Jistě to není obecné pravidlo, ale mám pocit jakoby některé ženy - lékařky v tomto oboru si myslely, že vědí co jejich pacientka cítí a co si tedy mohou dovolit. A přitom zapomínají, že každý vnímá jako nepříjemné nebo bolestivé něco jiného. Muži nemají možnost pocítit gynekologické vyšetření ani porod "na vlastní kůži", pouze z učebnic, vyprávění a chování svých pacientek vědí, že "to bolí" tak jsou opatrnější. A co se týká studu před lékařem - i když je to muž jako každý jiný, nikdy jsem necítila potřebu vyžadovat u jakéhokoliv vyšetření přítomnost pouze žen. Ani přítomnost mediků a dalšího personálu u porodu mi nevadila. Ale pravda je v tom, že vše je v lidech. První dceru jsem rodila v Pražském Motole a lékařka při příjmu nijak milá nebyla...když se mi udělalo špatně začla mi nadávat, že "si to asi uklidím" - ale ta byla jediná! Všichni ostatní byli naprosto příjemní a milí. S druhou dcerou jsem byla v Apolinářské a tam nemohu najít jedinou výtku. Byli skvělí. A rodit doma? Docela bych se bála...ačkoliv se mi to málem podařilo...naštěstí sanitka stihla popojet aspoň pár set metrů ;o).
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


první prcek 

(21.6.2004 22:14:07)
Ahoj Eliško, prolítla jsem celou diskuzi a jsem ráda,že ti holky poradí a snad se ti podaří porodit podle tvých představ.Jen si pamatuju, ze svého druhého porodu,že se mi strašně moc nechtělo od mého malého staršího chlapečka a byla jsem ráda,že vše proběhlo rychle v porodnici blízko mého bydliště.Manžel mohl být u porodu,protože prcka hlídala babička a druhý den už přišel na návštěvu za malou ségrou.Nějak si to nedovedu představit,jak to celé skloubíš dohromady,nicméně ti držím palce,aby to vyšlo.Zdraví Marťuša
 Gábi, 2 děti 


Pro Elišku 

(22.6.2004 9:00:16)
Milá Eliško,
zkušenosti se zahraniční porodní asistentkou a s českými lékaři tady na Rodině kdysi v sérii článku dobře popsala pí Johanka Kubaňová - určitě si je najdi :-)
Já jsem rodila své druhé dítě ve Vrchlabí a byla jsem nadmíru spokojená, řekla bych že většinu tvých požadavků splní do puntíku. Nevím, kde žiješ, ale myslím, že do vzdálenosti cca 100-150 km se dá dojet do Vrchlabí přímo k porodu, ale to záleží na tvém pocitu.
Pokud se rozhodneš porodit doma, určitě zkus kontaktovat pí, Štromerovou nebo pí. Königsmarkovou, stačí zase hledat tady na Rodině. Poradí vše: jak se připravit, kde najít porodní asistentku, jaká jsou případná rizika atd.
Držím ti palce!
G.
Ještě pár vět na závěr: Odmítnout muže-lékaře u tvého porodu určitě lze, vždyť i u nás rodí ženy, kterým náboženství nedovoluje mít muže jako lékaře vůbec, horší to asi bude se sanitáři apod. Mediky potkáš jen ve fakultních nemocnicích, ale vždy smí být přítomni jen s tvým souhlasem (já ale moc dobře vím, jaká je praxe). Moje zkušenost s muži-lékaři je taková: osobně jsem zažila mnoho gynekologů žen i mužů, atˇuž jako "obvodní" nebo při pobytech na gynekologicko-porodnických klinikách. musím říct, že jsem v poměru cca 80% : 20% potkala více příjemnějších, citlivějších a zdvořilejších mužů než žen.
K našemu zdravotnictví mám mnoho připomínek a především se to týká slušného chování personálu a úplně nejvíc špatného systému nemocniční péče. Personál se nedokáže dostat¨ze začarovaného kruhu předsudků a polopravd a akcí "pro jistotu", které jsou příčinou velkého plýtvání finančními prostředky. štve mě to, protože práce špičkových pracovišť je pokažena výsledným dojmem kliniky jako celku. Praktického lékaře, stomatoloda, gynekologa i pediatra může člověk snadno změnit, když není spokojen, jak se ale ocitne ve spárech velkého zdravotnického zařízení, v poloze kdy jde o zdraví či dokonce o život, nikdo se nějakými právy pacienta nezabývá. To dvojhlavé řízení (ekonomické a zdravotnické) podle mě dobře nefunguje.
 Kristýna+Robík 


Re: Pro Elišku 

(22.6.2004 19:53:07)
Eliško,
taky si myslím, že u nás není povolanější osoby než je paní Johanka Kubaňová, určitě se s ní zkontaktuj.
 Zdenka,Vojtíšek 9.měs. 
  • 

České porodnictví 

(22.6.2004 14:02:12)
Zdravím!
Musím říci, že máš asi dost špatnou zkušenost z porodnice, a jak jsi přišla na to, že ta porodnice kde si byla je nejlepší ,když se tam tak k Tobě chovali? Musím z mnoha informací a zkušenosti říci, že české porodnictví patří k jedněm z nejlapších.Pokud chceš rodit v pohodě tak si přijed k nám do Zlína-porodnice má statut baby friendly, což má jen 10 porodnic v Česku a jezdí sem ženy rodit až z Prahy.Bud ráda, že jsi při porodu neměla žádné komplikace, protože potom by jsi byla vděčná, že Ti vůbec nějaký doktor pomoct může. Můj synek se musel narodit císařským řezem, protože měl krátkou pupeční šnůru a bez lékařů by asi umřel.Je to silný a zdravý syn a po porodu měl Apgar skore 10!Chování personálu profesionální.Švagrová rodila v Itálii -bydlí tam a rodila 36 hodin,a dvakrát ji při porodu pustili domů,že to pořád není ono, byla z toho špatná nevěděla jestli je dítě v pořádku apod.To tady by Tě tak dlouho se trápit nenechali a operativně dítku pomohli na svět. Takže si to zahraničí nemaluj růžově a platí se tam opravdu za všechno.A ještě k tomu řvaní při porodu: já jsem byla na porodním sále 12 hodin a mezitím jsem musela vyslechnou řvaní všech žen co tam rodily, protože my rodili poslední a řeknu Ti, že ti to na klidu opravdu nepřidá,je to hodně deprimující a je to děsné myslet na to co ještě tak strašného přijde. Já jsem nezařvala ani jednou a to jsem měla dlouhý a těžký porod, takže by to chtělo od všech žen více statečnosti!!
Zdenka
 Irena 
  • 

Re: České porodnictví 

(23.6.2004 14:51:38)
Moc hezky napsáno :-)))
Sestra mé kamarádky rodila také v Itálii (je tam provdaná) a holčička to skoro nepřežila. Podrobnostmi vás tu nebudu zatěžovat. V každém případě čeká druhé mimčo a rodit bude v Čechách!!!
 kaMyš 


Re: České porodnictví 

(30.6.2004 14:37:22)
Zdenko, na řvaní u porodu mám naprosto opačný názor. Chápu, že vyslechnout si křik ostatních maminek není pro rodičku nic příjemného, ale to je problém dané porodnice - jak to, že je to tam tak slyšet?? Já jsem byla ve Vrchlabí předem ujištěna, že jestli se mi bude chtít křičet, že to tam rozhodně nikomu nevadí. Určitě bych dokázala "statečně mlčet", ale křik mi naprosto vyhovoval a dělal mi dobře - tak proč tu možnost nemít?
 vivian 
  • 

Re: České porodnictví 

(30.6.2004 18:40:26)
Mila Zdenko, neda mi to jinak, nez na tvuj prispevek reagovat. Hlavne posledni cast se mi vubec nelibi. Za prve - kazdy clovek (a zena je clovek) ma jiny prah bolesti. Za druhe - ty jsi rodila 12 hodin, nektere zeny rodi 36 a vice. Za treti - tvuj porod skoncil cisarskym rezem, takze jsi ho (promin mi ten vyraz) vlastne "nedotahla" do konce. Nemas vubec pravo odsuzovat ostatni zeny za to, ze si u toho trosku zakricely. Jak tady nekdo jiz psal, treba jim to delalo dobre:) A myslim, ze statecnost je jiz fakt, ze zena porodila dite prirozenou cestou (holt pak to trochu boli). Tim samozrejme vubec nechci odsuzovat tebe, ze jsi rodila cisarem, nebot tve detatko bylo v ohrozeni zivota a tam jina cesta nenia bylo to tak naprosto v poradku. Ale neodsuzuj prosim jine zeny za to, ze rodily prirozenou cestou a mozna i bez epiduralu a dlouho, protoze tahle cesta opravdu nekdy trochu boli....
Mmch, rodila jsem v Nemecku, prirozenou cestou bez epiduralu a jen cca 5 hodin a navic sve prvni detatko. Vim, ze patrim mezi ty stastnejsi (i doktorka me na to upozornila). Nekricela jsem, ale o to vice si vazim zen, ktere rodily dlouho ve velkych bolestech a kricely!
 Vladi 
  • 

Re: České porodnictví 

(26.9.2004 0:24:11)
Mila Zdenko,

ja si myslim, ze jsi vzala prispevek Elisky z uplne jineho hlediska. Eliska zada o ochotu a apeluje akceptovat intimitu a prani pacienta. O kompetenci lekaru a personalu nebyla rec. Muj nazor je taky, at jsme v Cechach, v Italii, v Nemecku nebo Holandsku, vsude jsou kapacity a naopak moulove. Jelikoz nejsme lekari, nemuzeme tady posuzovat jejich kompetenci. Posoudit muzeme chovani ci ohleduplnost. Dale je naprosto spatne odsuzovat rodicky, ze krici. Smysl slova Elisky jsi nepochopila, protoze bys neco takoveho nenapsala, spis by ses zamyslela nad tim, co rict v nemocnici, aby mohli na situaci neco zlepsit a aby intimita pacienta zachovana.
 Karin s Niklasem 
  • 

Re: Rvani pri porodu?????????? 

(4.3.2006 12:09:46)
Mila Zdenko, tak to snad neni mozne. Rozcilila me tva pripominka o urvanych zenach pri porodu. Ja rodila v Nemecku, v Mnichove, kde ziji a mela jsem cisarsky rez, takze jsem bohuzel stahy a kontrakce provazene spontanim porodem nezazila, ale ma hebamme, ktera se o me starala pred a po porodu nam v predporodnich kurzech doporucovala pri porodu hlasite vzdechy, vykriky...a vubec vse co k porodu patri nepotlacovat!!! Nestydet se a celou bolest ze sebe dostat timto zpusobem ven. Kazda zena je jina. A tak kdyz u tebe porod probihal v tichosti a klidu, nemuzes to same ocekavat a pozadovat od ostatnich rodicek.
 Karin s Niklasem 
  • 

Re: Ceske porodnictvi 

(4.3.2006 12:11:35)
Mila Zdenko, tak to snad neni mozne. Rozcilila me tva pripominka o urvanych zenach pri porodu. Ja rodila v Nemecku, v Mnichove, kde ziji a mela jsem cisarsky rez, takze jsem bohuzel stahy a kontrakce provazene spontanim porodem nezazila, ale ma hebamme, ktera se o me starala pred a po porodu nam v predporodnich kurzech doporucovala pri porodu hlasite vzdechy, vykriky...a vubec vse co k porodu patri nepotlacovat!!! Nestydet se a celou bolest ze sebe dostat timto zpusobem ven. Kazda zena je jina. A tak kdyz u tebe porod probihal v tichosti a klidu, nemuzes to same ocekavat a pozadovat od ostatnich rodicek.
 Jana + Honzik 10m 
  • 

Porod ve Svycarsku, doma 

(22.6.2004 16:29:24)
Mila Elisko, muj porod pred deseti mesici tady ve Svycarsku byl presne to, co popisujes. PA me provazela. Jen tri ultrazvuky u gynekolozky (to jeste v Cechach - nebyla jsem tu cely tehotenstvi) Poslendi tyden pred porodem jsem jenom byla v porodnici, kde si me zmerili a zapsali (to jediny bylo dost hnusny - petatricetistupnovy vedra a bylo nas tam asi dvacet, cekaly jsme vsechny dost dlouho, ja pres hodinu a fakt mi nebylo nejlip), kdyby nahodou pri porodu nastaly komplikace a my tam museli prijet, aby byli pripraveny. Asistentka prijela k porodu v 11 vecir - jen mi odtekala voda a mela jsem sem tam kontrakci. Poradila mi ricinovy olej a ja behala schody do osmeho patra nahoru a dolu - abych to urychlila a do te porodnice nemusela. Ve tri rano jsem mela pravidelne kontrakce, prijela za chvili, porodila jsem doma v pul jedenacty. Tesne pred tim prisla jeste druha, to v pripade nahlych komplikaci, aby se jedna starala o me, druha o dite. Taky me zasila (bohuzel jsem se roztrhla, ale jizva je fajn) Po porodu prisla asi jeste 10x a pak jednou asi po dvou mesicich, zkontrolovat jizvu. doktor prisel do 24h, zkontrolovat dite, ale toho bylo tezke sehnat. Asi na paty pokus. Moc se tohle doktorum nelibi...
Je tu zarizeni, kde vlastne pracuji PA a tam maji i telef. permanenci, obcas telefonuju a ptam se, kdyz si nevim rady. Litovala jsem porodu doma 2x. Poprve hned prvni noc, kdyz se Honzik zacal nahle dusit, meli jsme navic pritmi a nevideli jsme. Pravdepodobne mel zbytky plodove vody v plicich. Dala jsem ho hlavou dolu a dala par herdicek do zad, nastesti to po par vterinach preslo. Byl to ale sok.
Jinak si obcas taky rikam, ze kdybych rodila v porodnici a odnesli by mi ho, nekojila bych ho celou noc a nezvykl by si... Jeste ted v 10ti mesicich se mi v noci budi a chce papat... Ale priste budu taky rodit doma, jen uz budu asi lip vedet, jak na to!
Neplatili jsme nic - jsme tu pojisteni - uplne obycejne, standartne, nekde mam kopii faktury, ale kolik to stalo, uz si fakt nepamatuju. Hodne stesti a kuraze!!
 Katka 
  • 

Elisko...neprehanis trochu ??? 

(22.6.2004 18:41:24)
Po precteni tveho clanku nemam dojem, ze si mirne, ale silne...velmi silne...precitlivela. Mam dojem, ze z tehotenstvi a porodu delas, mirne receno, kovbojku. Porod je jiste dulezita udalost v zivote, ale dle tveho vypraveni je to udalost naprosto prvorada, kterou je treba dlouze a peclive planovat....mam dojem, ze te jen ta priprava vystresuje takovym zpusobem, ze to ani sebelepsi porod nezachrani...nic ve zlem, ale myslim,ze by ti neskodilo stat vic nohama na zemi.
 Jana + Honzik 10m 
  • 

Ne, neprehani! 

(22.6.2004 21:38:16)
Katko nesouhlasim s Tebou a myslim si, ze Elisciny pozadavky jsou naprosto vporadku. Naprosto ji chapu. Sama jsem rodila uplne stejne. Tehotenstvi a porod nepovazuji za nemoc, ale za neco prirozeneho a samozrejme intimniho. Porodni "baby" existovaly od pradavna a je dobre, ze tato tradice se obnovuje i u nas.
Jinak jeste Elisce k tomu rodnemu listu. Mne taky na ambasade tvrdili, ze prvni tri mesice nemohu jet s Honinem do Cech, ale kdyz tam prijdes, ze musis jet nutne k lekari a mas s sebou pasovou fotografii ditete, mohou Ti vystavit pas treba jen na tyden, nebo 14 dni, ktery jim vsak musis vratit. Jinak cela procedura s pasem a rodnym listem opravdu trva tri mesice...
Napadlo me ale, ze Tvuj pripad by byl vlastne jiny. Jak to delaji zeny, ktere porodi na dovolene? Preci necekaji tri mesice na pas. Podle me by asi bylo dobre zavolat na ceskou ambasadu v Rakousku a zeptat se, jak se postupuje v takovych pripadech. Treba Ti vystavi nejake docasne potvrzeni ci co...
Drzim Ti palecky a blahopreju k Tvemu rozhodnuti!
 kaMyš 


Re: Ne, neprehani! 

(30.6.2004 14:40:39)
Souhlasím s Janou - ne, Eliška ani trochu nepřehání!!! Já bych si přála, aby tak, jak ona si plánuje porod, mohly normálně v Čechách rodit všechny ženy. Ale jak tak koukám na to, jak to vypadá třeba i v nových, "přirozených" Hořovicích, bude se to týkat až tak našich dcer...
 Irena 
  • 

Re: Přehání a dost! 

(23.6.2004 14:46:00)
Katko, naprosto se tebou souhlasím. Po přečtení Eliščina příspěvku jsem jen nevěřícně zakroutila hlavou. Eliška se mi zdá být hodně přecitlivělá a troufám si napsat i mírně hysterická. Pro upřesnění mám za sebou 2 porody, v Čechách (každý v jiné porodnici) a naprosto v pohodě, jak prostředí, tak přístup personálu.
Při prvním porodu pomáhal doktor - muž a při druhém - žena a já jsem dokonce měla mnohem lepší pocit, když mě rodil ten chlap :-)
Takováhle příprava na porod by mě šíleně stresovala a to vůůbec není dobré pro miminko.
Irča
 Věra. 


Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(23.6.2004 15:03:45)
Dáma je hodně přecitlivělá, bude to mít v životě těžké. Její děti ještě více.

Ale samozřejmě, jestli má možnost zaplatit si venku porod, proč ne, je vždy dobré mít na výběr,
pozor jen na jazykovou barieru, jestli ovládá nějaký jazyk, pak nebude problém.

Chce to poptat se na pojištovně, teoreticky by mohli něco proplatit, jen ale do výše,co se hradí u nás.
Jelikož jsou platby u nás v porovnání se zahraničím směšné, většinu toho doplatí z vlastní kapsy, chce se to proptat, jistě se najde nějaké řešení.

Je mi líto jen nezkušené prvorodičky, která si tento hysterický článek přečte a bude se děsit porodu v české nemocnici, kde jsou nebohé ženy "znásilnovány, přivazovány.. a je jim vnucováno kdoví co za pochybné lektvary..."
Sama bych se pěkně vyděsila, nebýt jinak informována, než články od "supermatek" na Rodině, které si
šířením hrůzy a strašením těch méně informovaných budují svojí slávu.
Nebo spíše léčí vlastní komplexy.

Nic proti tomu, jen kdyby nepsaly bludy, ale je to pořád dookola, tak toho nechávám, ano prosím.:-))
 Anička 
  • 

Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(23.6.2004 15:16:31)
Také bych byla po přečtení článku k smrti vyděšená, kdybych byla poprvé těhotná a měla před sebou krok do neznáma. Naštěstí to není můj případ. Mám za sebou skvěle vedený porod v Čechách.
Pro případné vyděšené těhulky - prvorodičky. Nevěřte všemu co se tu píše. Je to vždy jen názor jedince. V tomto případě poněkud citlivější matky.
 Sylvie 


Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(23.6.2004 15:25:33)
MIlá Věrko, po svém prvním porodu jsem taky zvažovala příští porod buď u známých v Holandsku nebo u známých v Rakousku. Manžel nabízel i variantu porodu doma. Chápej, porod v porodnici byl pro mne první (a zaplať Bůh zatím poslední) zážitek, kdy jsem se cítila jak špinavej hadr na podlahu. Díky tomu jsem zjistila, že nejsem sama, kdo se z české porodnice vrací s takovými pocity :o( Nakonec jsem podruhé rodila ve Vrchlabí (ano, opět tu máme MEDIÁLNÍ KAMPAŇ ). Nebylo to sice přesně to, co bych chtěla... ale to by mi nedal ani porod v zahraničí. Teda - kdyby ty zahraniční porodní služby existovaly u nás, byla bych spokojená... ale cestovat za nimi nebylo ono.

Co jsem ale chtěla říct - nemyslím si, že bych kvůli jedné příšerné zkušenosti s českým porodnictvím měla těžký život Proč? Můžeš mi vysvětlit, z jakého důvodu si to myslíš? (Vím, nemůžeš - na otázky zásadně neodpovídáš...) Nemyslím, že bych měla život o něco těžší, než kamarádky, které byly v porodnici spokojené

MMCH Eliška ve svém příspěvku napsala přesně to, co manžel ve své stížnosti primáři porodnice: "Kdybych se takhle nemožně chovala ke svým zákazníkům, nikdo ode mě zboží brát nebude."

S.
 Jana 
  • 

Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(23.6.2004 15:31:55)
Ať si každý rodí kde chce. Když si myslí, že v Rakousku jí to bude bolet míň nebo vůbec - ať si to zkusí. Proč to komukoliv vymlouvat, že.
Já jen z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi v Čechách nikdo při porodu neubližoval, nenadával, všichni mi vycházeli vstříc jak mohli. Já bych neměnila ani za nic.
Ale "Kdo chce kam, pomozme mu tam" :-))
 schamka + krakeni 


Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(23.6.2004 16:52:25)
Tu sa hlasi neskusena prvorodicka. ;o) Vobec nie som na smrt vydesena clankom a na porod sa tesim (je pravda, ze v zahranici, nie doma na SK, ale to nevadi). My prvorodicky totiz nemame v hlavach slamu a aj ked sme nerodili, poctivo studujeme o com porod vlastne je, kedze sa nas to tyka!!!
Myslim si, ze cim toho clovek o porode viac vie, cim viac si v hlave zrovna myslienky a najde si ten svoj idealny styl porodu a stoji si v ramci moznosti za nim, tym je toho strachu menej. Takze si myslim, ze tento clanok nemoze vydesit nikoho, iba ak niekoho, kto vobec nema zdania, co sa pri porode deje, preco, ake zakroky moze cakat, preco, kedy sa im da vyhnut, kedy nie a preco, atd, atd, atd. Lenze take zeny asi na rodina.cz nechodia, clanky o porodoch necitaju a informacie nezbieraju. Tak sa nemusis strachovat, take zeny si tento "desivy" clanok neprecitaju.
 Kamila 
  • 

Re: Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(23.6.2004 19:12:19)
Budu rodit poprvé a v Praze a taky mě článek nevyděsil. Sestřenice se vdala do Německa a se svojí Hebamme rodila v Geburtshausu tak, jak si Eliška představuje své těhotenství i porod. Nepřijde mi na tom nic divného. Já jsem na porodu domluvená se svým gynekologem, chci u porodu někoho, koho znám. Jestli ty zmiňované vyděšené těhotné nebudou tak trochu hysterky, když je rozhodí jeden článek.
 Ájá, poprvé těhotná 
  • 

Re: Re: Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(24.6.2004 8:06:58)
Cituji "Jestli ty zmiňované vyděšené těhotné nebudou tak trochu hysterky, když je rozhodí jeden článek." Ano, taky myslím. Hysterický článek rozhodí jen stejné hysterky jako je Eliška.
PS: Rodit budu v Plzni
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Trocha hysterie nikoho nezabije.. 

(29.6.2004 18:02:20)
Taky budu rodit poprve a rozhodne me clanek nevydesil. A proc by taky mel? Protoze to co Eliska napsala o ceskem porodnictvi je pravda? To prece vime vsichni ne? Neni tajemstvi, ze cesti lekari jsou jesitni nafukove, ze Vero? Staci mi kdyz vlezu v Podoli do poradny a musim poslouchat jakym zpusobem se vyjadruji doktorky a sestry o tehulich, ktere prave odesly z mistnosti! Tohle si dneska nedovoli uz ani prodavacka, protoze by letela, ale doktori... na ty jsme vsichni porad kratky!
Proto je dobry kdyz si muze kazda zena vybrat jak by chtela rodit. Osobne nechci rodit podle zajetych pravidel ceskych porodnickych klinik, ale vybehavani vsech papiru kolem porodu za hranicema by me taky odradilo. Volim kompromis v podobe Vrchlabske nemocnice. Verim, ze budu spokojena.
 Renda a spol 


Re: Re: Přehání a dost! 

(24.6.2004 9:14:36)
Ireno,

nechapu co ma hysterceni spolecneho s tim,ze Eliska v mych oci-vi co chce a chce se jenom vyvarovat necemu co nechce...

renda
 Jitule 
  • 

Re: Re: Re: Přehání a dost! 

(24.6.2004 9:38:17)
Ve mě ten článeček vyvolal spíš úsměv na tváři. Ani já bych nemluvila o hysterii, ale o mírné přecitlivělosti, jak už tady někdo psal.
Já mám s porody v ČR ty nejlepší zkušenosti. Řekla bych, že je to spíš tak, že nejde o to, zda v České republice nebo v cizině. V ČR mohou být jak lepší tak horší porodnice a stejně tak i v Rakousku jsou lepší a horší lékaři. Já mám důvěru taky doma :-)
 Cotik 


ACH BOŹE, DĚVČATA, DĚVČATA, COPAK VÁŠ NÁZOR JE ZÁKON?? 

(30.6.2004 13:09:38)
Co takhle trocha tolerance za jiný názor??? Každý z nás je jiný, každý potřebuje něco jiného, každý se v jiné "vodě" cítí dobře. Přestaňte už všichni jednou pro vždy kritizovat a napadat ostatní za to, že nesmýšlejí stejně jako vy. Nebo že by ten náš státeček byl tolik přeplněný starýma, zkyslýma babama, co nejsou schopny akceptovat jiný názor??? Eliško, ať se rozhodneš jak chceš, je to Tvůj život a ten kdo nechce, nebo nemůže poradit, ať raději drží tu pověstnou hubu a krok....
Držím Ti palce a nad jedovatýma poznámkama některých ubožaček se jen usměj. Ať je ten jed sežere zevnitř.....
 ALI-BABA 


Eliska neprehani a drzim ji moc palce! 

(2.7.2004 18:45:41)
Jiste se v Cechach najdou prima a zkuseni lekari a sestry, ale take se najdou ti, ze kterych nam beha mraz po zadech. Ze se u nas hrube chovani k pacientum nijak netresta je naprosto vsem jasne a tudiz si myslim, ze je vetsi pravdepodobnost, ze se budou chovat jakztakz slusneji napr. v Rakousku. Pokud ma Eliska spatne zkusenosti a bala by se rodit v Cechach, tak jen obdivuji jeji odhodlani a vytrvalost, s jakou si za tim svym cilem jde. A naprosto nechapu nektere velmi osklive az urazlive prispevky zde. Eliska zadala o pomoc a ne o souzeni. Elisko nedej se a preju, at vse dobre dopadne. Tesim se, az nam das vedet!
 Soňa 
  • 

Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 8:33:04)
Já si zase myslím, že Eliška stojí hodně pevně na naší české zemi. Já bych si příště také zvolila porod v zahraničí, protože k českým zaostalým gynekologům/ložkám a ženským sestrám nemám důvěru.
 Šárka 
  • 

Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:21:13)
Neřekla bych, že české zdravotnictví, gynekologie, porodnictví... jsou v porovnání se zahraničím zaostalé.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:45:16)
Soňa nepíše, že zdravotnictví je zaostalé, ona píše, že zaostalý je zdravotní personál (některý). Což je fakt, ostatně se o tom docela často i tady přesvědčujeme. Viz postupy a zákroky a úkony, které se dělají jen proto, že "to je zvykem". Proč má jeden porodník 100 % nástřihů, zatímco druhý v té samé porodnici nastříhává jen opravdu vyjímečně?

No a k té hysterii - hysterická dle některých je žena, která ví, co chce a dokonce pro to i něco dělá. Zatímco nehysterická je ta, která si nechá všechno líbit a pak píše hrdinské příspěvky o tom, jak to bylo hrozné, ale ona ani nekvíkla.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:50:11)
Hanko,
samozrejme i tady v nemecku i kdyz porodnictvi me tady prijde o 100krat laskypnejsi...

Sylvo,ach jo ,tak koukam,ze jsme na tom spatne s tou hysterii,ale dle jinnych prispevku asi na tom take neco bude...asi jsem take hysterka...hi

 Jana + Honzik 10m 
  • 

Re: Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 11:42:30)
Diky Sylvo, rekla jsi to moc hezky!
 Hanka 
  • 

Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:26:02)
České zdravotnictví je na velice dobré úrovni, srovnatelné a dokonce v některých případech i mnohem lepší než jinde ve světě.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:27:18)
Mám na mysli pochopitelně hlavně gynekologii a porodnictví.
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:30:23)
Hanko,
ja bych to nenazvala take,ze jsou zaostale,ale mozna me prijde,ze se porad neceho boji...nazvala bych to -bezcitne...(samo,ze ne ve vsech pripadech)...

renda
 Renda a spol 


Re: Re: Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:31:46)
bylo psano pro Sarku....pardon...
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:40:54)
Bezcitné lékaře můžeš potkat u nás i v Rakousku.
 koblizek 
  • 

Ono to zahranici zase tak ruzove neni - musis mit dost penez 

(28.6.2004 17:56:18)
Ja ziji v UK a po "hororovych" zacatcich meho tehotenstvi a "skvele" statni anglicke peci jsem vysypala pokladnicku a zaplatila jsem za porod z vlastni kapsy v soukrome klinice (stalo mne to asi tak jako 2 nove auta ale misto 2 novych aut mam 2 krasne a zdrave holky!!!) Kdybych tenkrat mohla jit rodit do Cech tak bych sla okamzite!!!
 Toranoko 
  • 

Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(24.6.2004 9:54:26)
Diky takovym, jako je Eliska, budeme (snad) jednou rodit vsechny slusne a bez tech stresu, ktere kvuli tomu musime podstoupit dnes. Proc by pro nekoho nemohl byt porod prvoradou zalezitosti - ja bych taky chtela, aby na me nebyl nikdo sprosty a minimalne byl ochotny me poslouchat. Zatim taky nemam se zdravotnictvim vseobecne nejak valne zkusenosti - jakakoliv snaha o sebe dbat a pecovat jinym zpusobem nez polykanim antibiotik je pokladana za diletantsvi, podivinstvi a nebezpecnou uchylku. Pritom si myslim, ze jestli je nekdo odpovedny za me zdravi a muj zivot, jsem to v prve rade ja sama.
 Martina 
  • 

Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(30.6.2004 15:11:53)
Katko, přečti si muj příspěvek tady jinde v diskusi. Já se díky personálu vůbec neotvírala a to se chovali celkem mile. Cítila jsem se hrozně, "znásilněná" od doktorů a "špinavá". Citlivé ženy nemohou mít děti v tomto státě. Jak jsem se později přečetla na různých dikusích a článcích je porod o psychice a když nejsi v prostředí kde se necítíš dobře může to porod pořádně zkomplikovat, jako u mě.
 Radík 


Re: Elisko...neprehanis trochu ??? 

(2.7.2004 20:44:22)
Ahoj, abych pravdu řekla, nemám sílu vymlouvat názor těm, které si myslí, že na "detailech" porodu zase až tak nezáleží. Tak jen ve stručnosti - zajímaly jste se někdy o to, co všechno znamená do budoucna (i vzdáleného) porod pro dítě a průběh porodu i pro vztah matky a dítěte? (Co všechno například ovlivňuje chování matek-zvířat - my máme tu "výhodu", že funguje mozek, jinak by při současném způsobu rození by zůstala asi většina mimin bez dostatečné péče.) Vzkaz pro ty, co považují mamiminky hledající ideální porodnici za hysterky - zkuste aspoň nakouknout do knížek od Matějčka, Odenta nebo Leboyera a dalších.
 Jarmusha,David 7/01,Diana 2/03 


Prevezeni novorozence pres hranice 

(23.6.2004 10:34:51)
Ahoj Elisko,

mam zkusenost z Nemecka, ale treba Ti to pomuze:

Kdyz se nam narodilo miminko, dostali jsme od prislusneho uradu vystaveny rodny list. S tim manzel odjel do CR (je mozne to provest i pres ambasadu, ale je to velmi zdlouhave) a tam si nechal na Uradu mestske casti Praha 1, Oddeleni statniho obcanstvi v Praze (jsme z Prahy 6, ale musel to udelat na Praze 1) vystavit Osvedceni o statnim obcanstvi Ceske republiky pro dite.

Toto uz mozna neni nutne, snad by mohlo stacit predlozit RL ditete a Obcanske prukazy obou rodicu - jsou-li oba obcane CR, je jednoznacne, ze dite je take statnim obcanem CR. Na to by Ti mohli odpovedet na Policeknim prezidiu CR, Reditelstvi sluzby cizinecke a pohranicni policie, 130 51 Praha 3, Olšanská 2. Zde jsme se dozvedeli o tom Osvedceni o st. obcanstvi.

S timto dokladem jsme pak dite pres hranice prevezli, aniz bychom ho museli mit zapsane v pasu, dnes asi bez zapisu v Obcanskem prukazu (jeste jsme nebyli v EU), a to na zaklade Listiny prav a svobod, kde se pise neco v tom smyslu, ze obcan CR ma pravo na svobodny vstup na uzemi CR.

Ale aby to nebylo s narozenim potomka v zahranici tak jednoduche - rodny list vystaveny v Nemecku jsme museli v Nemecku opatrit apostilou, coz je razitko potvrzujici pravost rodneho listu a vystavuje ho dalsi urad (toto po nas vyzadovala matrika v CR). Tento nemecky rodny list s apostilou jsme museli v CR nechat soudne prelozit a pak s nim na matriku v miste bydliste. Tam je nutne vyplnit formular,ktery se posila na specialni matriku do Brna, ktera vydava rodna cisla pro deti narozene v zahranici.

Toto vse jsme absolvovali celkem dvakrat, ale jak rikam, jeste pred vstupem do EU, takze nevim, nakolik se postup zmenil. Odhaduji ale, ze apostila a preklad RL zustava. Vice podrobnosti tykajici se prihlaseni ditete v CR mame na nasich strankach: http://mimivsrn.brablc.com/

Omlouvam se za dlouhy prispevek.
-
 Jarmusha,David 7/01,Diana 2/03 


Re: Prevezeni novorozence pres hranice 

(23.6.2004 10:43:54)
Na http://mimivsrn.brablc.com jsou rovnez informace o nahlaseni ditete na nemeckych uradech, nejen na ceskych. To jen pokud by zde byl nekdo, komu by tyto informace mohly pomoci.
 Jana Z. 


RL+cena 

(23.6.2004 11:28:02)
Ahoj,

jsme oba Cesi, bydlime v Nemecku..druha dcerka se nam narodila zde..

Hebamme si muzes najit na seznamu na internetu (my si nasli cesky mluvici) - www.hebammen.de - je u kazde napsano jake sluzby poskytuje, jakymi jazyky hovori atd.

Pokud se mrknu na fakturu od Hebamme tak za porod, 2-3prohlidky pred porodem (mela jsem jinak sveho lekare) + 14 dni dochazeni domu kazdy den - mela jsem ambulantni porod (rodila jsem s Hebamme v nemocnici a cca 2hod po porodu sla i s malou domu)byla cena cca 780Euro... to je cena za praci Hebamme, bez faktury z nemocnice, kde vznikly mensi komplikace a bylo potreba asistence lekare(pokud komplikacenejsou porod cely vede Hebamme)..


Pokud by bylo potreba jet ihned do CR - tak sehnat apostilu na RL(reknou vam kde, tam kde vydavaji RL) a vyrazit smer CR a papiry vyridit tam. (doklad o obcanstvi je potreba i v pripade, ze jsou oba rodice Cesi).

My se obratili na ambasadu - museli jsme mit apostilu a notarsky preklad a ostatni uz vyridili urady mezi sebou- pro nas bez behani, jen to cekani:-))2-3mesice.

jana
 Lenka 
  • 

Re: RL+cena 

(24.6.2004 14:55:27)
Promiň, že se tak hloupě vyptávám, ale článek mne docela zaujal, diskuze taky - co je to RL a apostilla? Dík.
 Jana Z. 


Re: Re: RL+cena 

(24.6.2004 15:55:06)
Promin, reagovala jsem na prispevek prede mnou a prevzala jsem zkratku:-)

RL -rodny list:-)

apostila - je razitko, ktere vlastne overuje spravnost dokladu (tady v Nemecku ho vydava urad Zemske vlady -nachazi se v hl. meste kazde spolk. republiky - aspon tak nam to bylo receno)- dalo by se to asi prirovnat nejakemu notarskemu overeni dokladu..

jana
 Gábina 
  • 

CHCI 

(24.6.2004 17:50:20)
Celým článkem se nese slovo CHCI, nebo nanejvíš NECHCI. Pisatelka stále od někoho něco žádá, ale co nabízí? Když pominu peníze ( vzít si půjčku na porod mi přijde trochu zvláštní-ručit budete čím-nemovitostí?).
Z celého článku mám pocit, že i když bude pisatelka rodit doma s manželem a PA, stejně to nebude v pořádku, protože PA bude mít nějaké vady, či se nevhodněji vyjádří, nebo přikřeji řekne proboha zavřete pusu zhluboka se nadechněte a tlačtě. Stejně bude problém. A problém bude i v ostatních státech EU, třeba jazykový.
Místo slova CHCI by možná bylo lepší očekávám, že budu respektovaná. Pouze naprostí egoisti stále něco chtějí........
Můj názor je , že pisatelka je chronicky nespokojený člověk, prostě nic a nikdo a nikdy ji nevyhoví.

P.S. nevím, proč by VZP, či jiná pojišťovna měla hradit výkony, které jsou k mání doma. Nemluvím o vysoce specializovaných zákrocích, tam samozřejmě a různé zbírky na transplantaci jater a tak mi přijdou jako naprostá ubohost pojišťoven. Ale porodnictví máme na dobré úrovni, péči stejnou, jen hotelové služby v nemocnicích jsou jiné. A musím upozornit, že ty se v zahraničí platí. Třeba v Německu 10 Euro/den. V zahraničí není bezplatná péče. Teda ta lékařská standartní ano, ale všechno ostatní se platí, třeba doplatel za léky, i ty co se dávají v nemocnici.
Ale to už je jiné téma.
 Gábina 
  • 

Re: CHCI-P.S. 

(24.6.2004 18:10:39)
Všechny, kdo jste během porodu vnímali uklizečky, mediky,sestry, doktory a ostatní čumili jste fakt dobré. Já ani pořádně nevím jestli tam byl při druhé době porodní mažel nebo ne ( byl). Já jsem nic nevnímala a ani nevím jestli syn křičel. Vím jen, že mi potom přinesli takový "malinkatý" 4 500 gr a 55 cm velký uzlíček. Tu váhu a míry si pamatuji až od druhého dne. A během první doby porodní mi bylo taky všechno jedno, jen jsem to chtěla mít už za sebou a k tomu jsem soustředila všechno své úsilí, takže jsem neměla čas koukat okolo a starat se o druhé. Mám pocit, že i kdyby tam přišla roto vojáků, tak bych jí nezaregistrovala. Ale jsem holt cynik, nebo hodně otrlá
 Jana Z. 


Re: Re: CHCI-P.S. 

(24.6.2004 19:10:00)
Gabino,

nejak mi uslo, kde je v CR k mani napr. seznam Hebamme (PA) a jejich sluzeb,
-kde je mozne mit ambulantni porod (bez problemu)
-navstevu PA po porodu doma, vcetne toho, ze odebere krev z paticky, zkontroluje ditko i matku - ze pises o hrazeni vykonu, ktere jsou k mani i doma... konec koncu i kdyby to bylo hrazene z vlastni kapsy (nase zdravotnictvi na tom neni nejlepe) - ale ono to v CR ani bezne neni mozne (nemluvim o "kamaradsoftech, o specialnich klinikach spise pro cizince; o obalkovych metodach do kapsy panu lekaru apod..)

atd..

Pokud pouziju prirovnani rozdilu porod v CR a Nemecko (absolvovala jsem oba, v Nemecku ambulantni s vlastni Hebamme)- tak to je jako kdyz nekdo jezdi v Trabantu a rika si - to je super, vsude mne to odveze, co bych chtel - a kdyz presedne do "lepsiho auta" zjisti, ze auto muze taky poskytnout bezpeci, pohodli atd.. (tim se omlouvam vsem majitelum Traga ;-)


Co se tyce placeni v Nemecku - zalezi na druhu pojisteni (statnixsoukrome) - pritom rodina pri 2detech ma zhruba stejny mesicni poplatek u obou(jenom zpusob platby je rozdilny), az od 3deti je vyhodnejsi statni..
Soukroma pak proplaci plnou cenu leku, vcetne napr. antikoncepce, je narok automaticky na 1-luzkovy pokoj v nemocnici (zadny doplatek)atd.(naopak se pak stava, ze lekari hospitalizuji cloveka se soukromou pojistovnou dele - kvuli penezum od pojistovny -ci nabizeji automaticky osetreni vrchnim lekarem - za ktere se uctuje taky vice...)


jana
 Jitka 
  • 

Ja Elisce fandim 

(24.6.2004 19:04:44)
Gabi,

Co by mela Eliska nabizet? Podle me penize uplne staci. Ze si che vzit pujcku, lidi jsi berou pujcku i na dovolenou tak proc, ne na porod. Eliska potrebuje vyuzit sluzby, o ktere ma urcite predstavy a chce za ni zaplatit. Podle mne ma na to pravo. Na kolik se vyplni jeji predstavy, to uz je jeji vec. Ale to je stejne jako s tou dovolenou. Mne jeji clanek prijemne prekvapil. Neprisel mi vubec "ufnukany". Jasne formulovala, co hleda a jakou pomoc ocekava.
Ze je Ceske porodnictvi na vysoke urovni, je jak jsem vyse popsala tak jsi to myslim taky. Ale postrada konkurenci, takze krni. Takovy jako Eliska prispjou k tomu ze si zeny budou moci vybrat. Nerikam, ze to vsecny vyuzijou, ale moznost vyberu tu bude. Ja Elisce fandim.

 Gábina 
  • 

Re: Ja Elisce fandim 

(24.6.2004 19:24:52)
A já chci, chci, chci....
A co třeba povinost se podrobit radě a rozhodnutí lékaře. Je nutný císař, tak prostě sklapnu lehnu si na stůl a nechám do sebe řezat. J e nutno použít kleště, tak fajn.Vznikla dystokie ramének-akutní stav, nepředvídatelný ve 2. době porodní a zase je poměrně častý a rodička kolikrát o něm ani neví a porodník potí krev. jenže ojediněle je potřeba udělat nástřich, bude se bránit ze všech sil. Ne podrobím se, nechám dotyčného dělat co umí, bez toho že nechci nástřih. Atd. Sestra usoudí, že je potřeba monitor-něco se děje, tak si lehnu a nechám se monitorovat, co když ta akce 180 nezmizí. Chci si dělat co chci, ale když už dojdu do nemocnice, tak se taky musím podřídit režimu a doporučení, protože potom už ohrožuji autonomii zdravotního personálu. A autonomii mám jako člověk deklarován Listinou základních práv a svobod.
Příklad: Jehovista přijde na operaci, má notářské osvědčení, že si nepřeje krevní transfusi-jeho autonomie, ale lékař, který ví, že během této operace musí podat krev-výkon na srdci, může tento typ výkonu odmítnout provést, neboť tím by se narušila jeho autonomie ( svědomí, atd.)
Chápete. Já jako rodička chci, a vy se postavte na hlavu, ale co to dělá s vaším přesvědčením a svědomím je mi jedno.
Nemluvím o slušném chování, to považuji za samozřejmost.
 Sylvie 


Re: Re: Ja Elisce fandim 

(24.6.2004 19:43:11)
:o) Skoro bych tě tipla na porodní asistentku nebo lékařku z porodice, kde jsem rodila prvně. Tam taky byli přesvědčení, že co rodička to blbec, a proto se k ní budeme chovat jako k nesvéprávné (fakt, dokonce i nutnost použít při porodu "něco na bolest" neprobírali se mnou, ale s manželem... mně totiž bolest přišla docela dobře snesitelná i bez léků...). :o)

S.

 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Ja Elisce fandim 

(24.6.2004 19:58:56)
Mně to, Gábino, skoro připadá jako bychom četly každá jiný článek. Nikdy jsem tu na Rodině nezaznamenala, že by se nějaká rodička hádala s doktorem v průběhu porodu, že nechce císařskej řez, nebo že by za každou cenu odmítala nástřih. Taky si nemyslim, že by naše porodnictví bylo na tak výborný úrovni - jednou jsem se spálila, když mi při předběžný návštěvě porodnice slíbili věci, který potom v reálu nebyly podruhý jsem už šla jinam, ale druhej pokus na první porod už nemám, takže fandim všem, kdo přípravě porodu věnujou víc energie než já - nedělají to jen pro sebe a mimčo, ale v důsledku i pro nás ostatní.
PS: Jestlis taky musela i při nejsilnějších kontrakcích ležet na zádech, nebo dokonce absolvovat různá vyšetření a ještě si vyslechnout ať si nestěžuješ, že to bude horší, chápu, že by Ti nevadila kolemjdoucí uklízečka - taky jsem nevnímala a mám okna. Jenže druhej porod byl delší, začal večer po vyčerpávajícím dni se 17-timěsíčním prckem, ale přesto si dobře vybavuju jak jsem chodila, lezla po čtyřech, věšela se na manžela a že ráno narozený miminko, který jen otřeli a dali hned manželovi do náruče, vůbec nebrečelo.
 Jana Z. 


Re: Re: Ja Elisce fandim 

(24.6.2004 20:47:20)
Gabino,

hm..takze v CR lekar proste kona..zatimco v Nemecku nez kona, tak mi nahlasi co kona a hlavne PROC to kona..a zda mam na vyber a pokud ano, co obnasi ta ci ona situace..

Pokud - jako v mem pripade doslo ke komplikaci u porodu- Hebamme mi rekla, ze se deje to a to a ze musi zavolat lekare..lekar naklusal, zhledl situaci a zacal konat a mezitim mi Hebamme hlasila co dela a proc to dela - cimz mne uklidnila a myslim, z pozice pacienta, ze jsem urcite spolupracovala lepe nez rodicka, ktera je vydesena ze se kolem ni najednou roji lekari, zacina srumec, deji se veci, ktere pri porodu normalne nejsou a hlavne jsem vedela, ze to co se deje se musi dit..
Jenze mam ten pocit a co si vzpominam z prvniho porodu v CR - na vyber mi dal doktor jen jednou - zda cekat ci vyvolat porod a ostatni uz jelo podle jejich scenare, uz mi nikdo nerekl proc tam hekam uz dva dny, co to jsou za injekce co do mne perou a co se deje - a rozhodne cas na informaci byl..a na muj primy dotaz jsem byla obycejne jen nejak odbyta...(a to tam ani nebyl fofr, byla jsem na porodnim sale, hekarne sama...) - ale jinak svoji praci odvedli, a ja jim tehdy dekovala - konkretne tedy jedne hodne sestricce a jednomu lekari..

A mmch monitor - teprve v Nemecku jsem s udivem zjistila, ze mne nenuti pri monitoru lezet, monitor byl na koleckach a mel dostatecne dlouhe draty a ja mela dost prostoru na pochodovani - ono s krizovymi bolesti lezet je fakt za trest..


No ono to taky souvisi s tim, ze v Nemecku se clovek muze obratit na soud a soudit se - proto lekari spolupracuji, informuji, nechavaji mozny vyber na pacientovi - to si clovek podepise na formulari(od nej je zase tim padem vyzadovana vetsi informovanost), v CR si sice muzu stezovat, ale je to stejne jako kdybych si sla stezovat na lamparnu ..

jana
 Simona 
  • 

Re: Re: Ja Elisce fandim 

(11.7.2004 13:11:05)
neexistuje žádná povinnost podrobit se radě a rozhodnutí lékaře, naopak lékař má povinnost u všech výkonů vyžadovat informovaný souhlas, pouze pokud je pacient v přímém ohrožení života a souhlas od něj získat nelze - např. v bezvědomí, může výkon provést
 Daniela+Nithi 


Re: Ja Elisce fandim 

(24.6.2004 19:40:18)
I ja se pridavam a fandim. Zdravotnictvi je stejny bussiness stejne jako cokoliv jineho. Ona si chce zaplatit za kvalitni sluzby a slusne jednani, necht to tedy ma. Pripadalo by mi naprosto v poradku aby ji ceska pojistovna uhradila castku, jenz by vykon stal v CR a zbytek je jeji starost. Alespon by to vyslalo jasny signal ceskemu zdravotnictvi, ze pokud se veci nezmeni, nebude koho lecit, jezto pacienti se pujdou jinam. Vlastne mi Eliscina aktivita pripada velice uzitecna. Nechapu, proc ji spousta z vas obvynuje, ze CHCE trochu moc. Chce co chce. Pro nekoho je to moc, pro nekoho malo, pro ni je to presne co chce ona. A necht to tedy ma.
Elisko, hodne stesti!
 Jana 
  • 

Re: CHCI 

(24.6.2004 19:08:06)
Jasne, pokud se jedna o vykon, ktery se u nas provadi, necht ho pojistovna v zahranici neproplaci nebo proplaci v maximalni vysi, co u nas (ze to bude na EU pomery malo, je zcela jasne). Takze Elisko - jestli chapu dobre tvuj clanek, tobe by nejvic vyhovoval ambulantni porod ci porod doma. Obrat se na svoji zdravotni pojistovnu, zda je schopna ti zajistit patricne sluzby (v EU obvykle - porodni asistentku na tehotenstvi, na porod, po porodu domu). At ti poskytne seznam soukromych porodnich asistentek, se kterymi ma na porodni sluzby smlouvu. Pokud si z nich vyberes, budes doplacet jenom rozdil. Rekneme (ted kecam, je to jenom priklad) za porod se plati dvatisice, tvoje asistentka bude chtit ctyri, takze ty doplatis ctyri minus dva. Tri poporodni navstevy jsou hrazene pojistovnou, ty budes chtit navsev pet, tak si dve doplatis. Atd. Pokud ti zadnou porodni asistentku nenabidne nebo nabidnuta asistenka nebude provadet sluzby v plnem rozsahu (rekneme treba nebude samostatne vest porody, coz je u nas dost pravdepodobne), pak je seznam se skutecnosti, ze v zahranici u znamych mas moznost ambulantniho porodu, takze budes rodit tam a ocekavas, ze kdyz nejsou schopni zajistit patricnou peci v ramci CR, tak proplati naklady ve statech EU. Melo by to logiku. Zdravotni pojisteni si platis a pokud se pojisteni vztahuje na peci v tehotenstvi, pri porodu a v sestinedeli, proc bys nekde mela platit celou sumu za neco, na co jsi pojistena? Neni preci tvoje chyba, ze pojistovna nedokaze radne zajistit sluzby.
 Gábina 
  • 

Re: Re: CHCI 

(24.6.2004 21:48:35)
Nejsem ani bába, ani porodník. Jen mi prostě přijde, že každá těhotná ženská je pochodující krabice hormonů a tak podle toho jedná a myslí. Taky jsem byla naprosto iracionální. Taky nechápu proč je porod tak fanstickej zážitek, kvůli kterému musím běhat celé těhotenství po úřadech, pojišťovnách, různých odborech. To dítě se ven stejně dostane ( v ideálním případě ). Kvůli několika hodinám na porodním sále, a 3-4 dnům v nemocnici. Asi to přeženu, ale porod patří k ženě asi tak jako rýma, první menstruace, první láska, apendicitída. Tak a teď mě ukamenujete. Je to život, každý podnět znamená určitou odezvu, ale proč zrovna porod musí být něco naprosto extra, něco kvůli čemu jsem ochotna se zadlužit a jít proti větru stůj co stůj. Vžyť to říkám, uzlíček hormonů. A apriory s tím, že je všechno špatně, já chci. Ono totiž pane doktore ráda bych se dohodla o průběhu porodu z ní jinak, než že já chci rodit na hlavě, tak to zařiďte. Ono to z článku přímo čiší. Navíc pisatelka je asi chronicky nespokejený člověk, který ani při porodu doma v EU nebude spokojená. Viz začátek sexuálního života po porodu. Třeba to tak nemyslela , ale ten článek vyznívá poněkud hysteroidně, ( hormony, prostoglandiny holt dělají svoje)
Asi jsem opravdu cynik, ale já byla ráda, že ležím v nemocnici, nic nemusím, jídlo mi donesou, a nakonec jsem byla ráda, že si na noc malého vzali ? Jsem špatná matka a žena, protože nemám ten správný zážitek. Že jsem si nechala aplikovat mobilní epidurál, aby mě to nebolelo. Mě to tak vyhovovalo, prostě to tak vyplynulo ze situace. Tak nějak jsem si to představovala, ale nemůžu říct, že jsem chtěla. Prostě jsem po vstupním vyšetření poprosila, zdali je to možné, bylo. Ale od samého začátku jsem nevystupovala jako nepřítel. Ona každá akce vyvolá reakci. Takže když začnu prudit jako chronický nespokojenec a dávám jasně najevo, že jsou všichni idioti, tak se okolí taky ke mně tak chová. Rodila jsem v Praze Motole-byla jsem moc spokojená. Všichni, kdo mě vyšetřovali se mi představili, jména si nepamatuji a byli mě stejně v té chvíli jedno, jednání bylo velmi slušné a korektní, i když jsem byla jediná rodička na sále celou noc a asi jsem jim musela šíleně lézt na nervy, protože mohli klidně spát, kdybych nezačala rodit. Ale nikdo nic neřekl, ani nenaznačil. A na druhou stranu jsem je neprudila, moc jsem toho od nich nechtěla, kromě toho epidurálu, pak jsme si celem vystačili s manželem sami, kromě pavidelných kontrol sestry a 2x lékařem. Neměla jsem zámého lékaře, nic.
Je to špatně? Ono to na začátku vyznělo špatně, ale dítě jsme chtěli, no porod k tomu patří, tak jsem musela rodit poštou se to poslat nedá, zažitek to byl silný, ( hlavně to tlačení ) O:))))), ale že bych kvůli tomu musela hory kácet, to ne.
Mám tak trošku pocit, že všechno okolo přirozených porodů je tak trošku modní mediální kampaň, která nalézá své příznivce, asi jako Super Star.
Nějak jsem se rozepsala, koho jsem se dotkla, tak se omlouvám, a prosím nepalte mě na hranici.
 Sylvie 


Re: Re: Re: CHCI 

(24.6.2004 23:00:32)
Gábino, já bych začala od konce. Tzv. přirozený porod určitě není "módní" záležitost. Pokud vím, Světová zdravotnická organizace ho DOPORUČUJE už přes čtvrt století. "Na západě" :o) jsou v porodnictví v tomhle dál, než my. Ženy si můžou vybrat, jak chtěj rodit. Většina jich rodí v nemocnicích, někde více "přirozeně", jinde více "klasicky" - záleží to na jednotlivých nemocnicích. Pokud má žena pocit, že porod v nemocnici není pro ni to pravé ořechové, existuje možnost porodů v porodním domě (ty většinou vedou porodní asistentky, porody v nich jsou ambulantní) nebo porodů v domácnosti. S porodní asistentkou, samozřejmě, nikoli na vlastní riziko za asistence maximálně tak manžela. A tohle jsou možnosti, které u nás chybí. Mně by třeba vyhovoval porod v porodním domě. Nebo ambulantní porod v nemocnici s vlastní porodní asistntkou (která by ovšem porod opravdu VEDLA). Obojí je u nás utopie :o( Samozřejmě, to "na západě" záleží na konkrétní zemi, v některých systém mimonemocničních porodů funguje dobře, jinde není zas tak rozšířený. Nejvíc se mi asi líbí, jak to funguje v Německu :o) Takže o přirozených porodech se u nás v poslední době mluví dost, hlavně asi proto, že u nás neexistují alternativy k nemocnicím a v mnoha nemocnicích naopak nejsou vytvořené podmínky pro intimní porod.

Dál - rodila jsi s epidurálem. A co? Eliška psala, že jsi kvůli tomu špatná matka? Nazvala tě hysterkou, která nezvládne porodní bolesti? Označila tě za sobce, který myslí jenom na své pohodlí a vyčerpává kvůli tomu zbytečně peníze z veřejného pojištění? Litovala tvoje děti, jaký asi život musí mít, když jsi je frkla k sestrám a nechtěla se o ně starat? Myslím, že ne. Jenom napsala článek a žádala o radu, jak nejlépe porodit dle svých představ. Fakt nechápu, proč se do ní obuly ty, které mají o porodu představu jinou.

Pokud každou těhotnou ženskou považuješ za pochodující krabici hormonů, která podle toho jedná a myslí (= to jako ztratila rozum???), je to tvůj názor který vychází z tvé zkušenosti a není fér, abys ho přenášela i na další těhulky. Už jsem to tu psala - to, že já vypadám blbě v minisukni neznamená, že v ní blbě vypadá KAŽDÁ ženská. Po zkušenostech s prvním porodem jsem si za druhým porodem nejenom jela přes půl republiky do vstřícné porodnice, která nejvíc vyhovovala mým představám, ale i jsem si vymyslela ambulantní porod. A kolem toho taky byla spousta jednání, ČR není na domácí péči moc připravená. Představ si, nestresovalo mě to. Daleko větší nervy jsem měla, když se mi finančák ohlásil na kontrolu DPH a sociálka na kontrolu zaměstanců...

Porod. K prvnímu porodu jsem šla s tím - není to ideální, ale porodily tak jiné, porodím tak taky, co už. MMCH jsem dětská sestra a praxi jsem měly i na porodním sále, takže jsem opravdu věděla, do čeho jdu :o) Zážitek to byl takový, že ještě nějaký ten čas po porodu jsem nemohla vidět těhulku, aniž by se mi draly slzy do očí a mrazilo mě v zádech :o( A víš co mě "dostalo"? Že porod málem skončil operačně, když teda doktor připoustil, že když lékařská péče selhala, tak když jinak porodní asistentka nedá, zkusíme to přirozeně... a hele, najednou to šlo a bylo po problému. Toho jsem u druhého těhotenství bála. Že skončím v klasické nemocnici a při klasickém porodu třeba dojde zcela zbytečně k poškození děťátka. Protože já za logický považuju opačný postup - začneme přirozeně, a když to tak nepůjde, lékař zasáhne. MMCH není nad to, když se doktor s asistentkou s rozdílným názorem dohadují před rodičkou. Důvěra v odbornost personálu pak stoupá... Po druhém porodu, kdy jsem rodila podle svého přesvědčení, jsem naopak těhulkám záviděla, že budou moc rodit ;o) (no, skoro) A představ si, těhotenstvím a porodem mi mozek nezměknul. I když jsem měla vše připravené k ambulantnímu porodu, objevily se menší problémy, které by sice brzkému propuštění z nemocnice nebránily, ale ideální by to za současné situace taky nebylo... tak jsem zůstala. Opravdu. Přece to CHCI rodit ambulantně ještě neznamená, že tak opravdu porodím. Mám mozek. Jsem na porod teoreticky připravená. Když se k tomu přidá, že lékaři informují o tom, co a proč se děje, dokážu si vyhodnotit informace a rozhodnout se. Od určitého okamžiku za nejlepší rozhodnutí považuju to, které udělá lékař - ať je to rozhodnutí jaké chce. Jenže takovou důvěru nedám lékaři, který není ochotný respektovat mé požadavky. Proto považuji za důležité vybrat si takové lékaře, kteří respektují mne, moje životní postoje. Nemusí s nimi souhlasit, stačí, že je respektují.

S.


 Misa3 


Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 0:02:08)
Sylvie, omlouvam se, ze se do toho jako nematka platu, ale proste nechapu, proc Te nekdo nuti, tak zakladni veci obhajovat. Taky nevim ,co se to v porodnicich deje, Ted jsem tam byla na operaci a zirala jsem jak "Vaněk" Na ARO to bylo super, zkusena a odborne fundovana primarka, ktera sice prohanela personal i pacienty, ale v dobrem a muhu zarucit, ze za celych pet dni, co jsem tam byla si nikdo netroufl mit ani tezsii komplikace:-))(To ma byt vtip) proste vse vysvetlila, nechala Te rozhodnout, a i kdyz treba pri rozhodnuti nesetrila ponurymi predpovedmi, pokud nebylo po jejim, nebranila Ti. Na druhe strane se vyplatilo ji poslechnout, protoze byla skutecne chytra a zkusena. Nejak nevim, proc se s pacientkami jedna slusne a jako se svepravnymi lidmi, ale s tehulkami se podle toho, co dost casto ctu, se jedna vsude mozne presne tak, jak to pises, jako s nesvepravnymi krabicemi sterchajicimi zdivocelymi hormony, ktere je nutne pro jejich dobre prikurtovat k porodnimu stolu a nechat hodiny v naprosto neprirozene poloze, pripadne protesty "konejsit" vulgarnimi vytkami a urazlivymi vtipy.

Nejak nevim, proc se (hergot)tohle deje. Ke mne se tak nikdo nechoval,az na naproste vyjimky, ktere jsem suverenne poslala nekam, protoze jsem si to mohla dovolit a opustila cekarnu a behem dvou tri dnu si nasla jineho lepsiho a lidstejsiho lekare.Pripada mi to jestli neni zneuzivano prave toho, ze tohle rodicka uprostred porodu dost dobre udelat nemuze, neni proste bohuzel fyzicky schopna rict lekari, ci porodni asistentce otevrene sve mineni, vstat a jit hledat jinou porodnici. Takze skutecne to vypada, ze je a to dost sadisticky zneuzivano toho, ze zcela zdesena a mnohdy poprve rodici zena, ktera nema tuseni co je dobre a co ne, protoze pri zdeseni a strachu o dite se ji pochopitelne vse co se v nasich, (dost mizernych) kurzech naucila strelhbite zase zapomene a to co ji zustalo v hlave je presne to co prave udelat nemuze, predstavy porodu v krasnych mistnostech, ve kterych je vybaveni typu mice, porodnich stolicek, dobre vybavene koupelny atd... tak tedy o tom si muze nechat jen zdat, je prikurtovana ke stolu a posloucha pro ni zahadne spory mezi lekarem a porodni asistentkou, ktere ji ujistuji jen o jednom jedinem, ze jeden z nich (pripadne oba), nemaji paru, jak dal. Instiknkt ji veli zacit protestovat a privolat pomoc nekoho normalniho, ale je otazka, zda by si toho vubec nekdo vsiml, manzel (paklize je vubec vpusten) kolabuje v rohu mistnosti, jediny, kdo ma na sobe lekarskou uniformu( tezko rict, treba je to zrizenec)evidentne a)porod vede b) rozhodne blbe. Druha osoba, v uniforme sestry,(ma na sobe bilou uniformu, ale tezko rict, treba je to sanitarka) (jmenovky mozna maji, ale zcela jiste mimo zorne pole rodicky)tedy druha osoba by mozna porod privedla k zdarnemu konci, ale ten chlap v bilem ji to evidentne nedovoli, protoze by se to dotklo jeho jesitnosti.

Tedy zazila jsem uz ledacos, ale takovou hruzu zatim ne. Mam dojem, ze bych asi potom uz rodit nechtela, pripadne jen v celkove narkoze.Krom toho mam jeste pocit, ze pokud se najde tehule, ktere se tohle libi a ma pocit, ze je to v naprostem poradku, protoze ( doktor, je vzdelanejsi, vi tedy lepe, co se ma delat, rodicky rodi prikurtovany ke stolu uz cela desetileti a porodni asistentky, jsou prece asistentky, takze maji lekare poslouchat...) tedy takova rodicka bud neexistuje, nebo je silna masochistka. No abych se vratila k tematu.

Sylvie, proste porad nevim, proc musis obhajovat, vec tak zasadni, jako je pravo na svobodne zvolenou polohu pri porodu, pravo na zdvorily a prani matky respektujici personal, ktery udela vse, co jde a co je rozumne...Pokud podminky ve vetsine porodnic vypadaji tak, jak jsou casto liceny a jak jsem je videla na vlastni oci, divim se, ze v nich vubec nekdo dobrovolne rodi (sestry bloumajici jak vrtohlave ovce kolem pacientky s hypovolemickym sokem-kdy i ja jsem po letech vedela co delat, tedy krom toho, ze se ma za prve zavolat doktor. Znama, ktera musela po porodu zpet do nemocnice, protoze byla spatne vycistena, sestrenice, ktere narizli pri cisari mocak, takzeji museli hned udelat plastiku...atd atd...).
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 0:20:39)
:o) Míšo, tvoje líčení porodu je děsný :o) Taková hrůza to snad není... i když... no, radši se v tom nepitvat. "Něco" mi to připomíná... :o)
S.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: CHCI 

(24.6.2004 23:07:06)
A zas je to o tom stejném. To, žes byla spokojená TY, neznamená, že ve stejné situaci musí být spokojené všechny. To že TY si myslíš, že porod je třeba přetrpět a nejlépe rychle zapomenout, neznamená, že si to myslí všechny. Já mám z porodu (naštěstí) jiné zážitky, než z rýmy. Porod mi přišel jaksi důležitější a zásadnější. Výsledek (Anička) též. U rýmy mi jaksi ten výsledek chybí.
Já těhotná nejsem a uvažuju stejně, jako Eliška. Takže hormonama to asi nebude. Možná to bude sebevědomím (zdravým). Pokud si vážím sama sebe, tudíž i svého těla, CHCI (a nehodlám se o to prosit) vědět, co kdo s MÝM tělem dělá a PROČ to dělá. Odjakživa mi to přišlo tak logické, že občas nechápu, o čem je řeč.
Proč bych měla někoho PROSIT, aby mi řekl, co se MNOU chce dělat? Proč bych měla škemrat, aby se ke mně lidi chovali slušně - obzvlášť v situaci, kdy se hodlám soustředit na něco úplně jiného, než na kontrolování, cože se mnou kdo dělá?
To je hysterie nebo přecitlivělost, když si někdo nenechá líbit špatné zacházení a pokud mu hrozí, snaží se mu předejít? Ona Eliška nic jiného totiž nedělá...
A proč by měla Eliška PROSIT o něco, co by mělo být naprosto přirozené a samozřejmé? Podle mého by spíš lékaři měli žádat o souhlas, aby směli určitý zákrok udělat - dělají ho přeci (např.) MNĚ, MNĚ to případně bude bolet, MNĚ se to případně bude špatně hojit, JÁ budu mít problémy s vedlejšími účinky - oni ne...
Pro Věru: samozřejmě nemám na mysli případ, kdy ležím na operačním sále v bezvědomí a někdo se chystá zachránit mi život.
 Věra. 


Re: Re: Re: Re: CHCI 

(24.6.2004 23:49:28)
Holky, Sylvo i Sylvie.
Ony jsou tyto debaty hodně o slovíčkách, a je to asi nekonečné.
Příspěvek nebyl napsán normálním jazykem..typu.."paní XY uvažuje o porodu venku, co
má udělat, jak postupovat??

vrhala tam výrazy jako.."budu ráda že jsem neumřela a nikdo neodtrhl dítěti v porodnici hlavičku"
takto hysterky typicky argumentují...přehánějí,a píší emotivně, tak že husí kůže naskakuje.
Článěk vyzněl nějak v tom smyslu, že v Čechách nelze porodit podle svých představ a paní musí do zahraničí.
Přitom to není pravda.

Sama mám ráda věcnou, faktickou argumentaci, třeba nyní Sylvo voláš po větší komunikaci jasně a výstižně.
Opět..nemusíš používat slov jako škemrat o něco, doprošovat se....stačí se jen a prostě zeptat. Požádat. Odmítnout.
Funguje to.

Ano, je to modní záležitost, vše kolem "přirozených porodů" , kdyby jsme byli důsledně přirození, umírá velké procento novorozenců i maminek, a není v ničím zájmu tyto časy vracet zpátky.
Ale to je úplně jedno, naopak, jsem za, aby naši lidé měli více zkušeností s cizími systémy, stejně tak, jako cizinci chodívají na některé typy zákroků sem...hlavně kvůli cenám.
Akorát si budou muset dosti připlatit, venku je péče stejná ale mnohem mnohem dražší...hotelové služby jsou tam samozřejmě lepší...opět otázka ceny.

Podstata článku je jednoduchá --- dotaz, avšak formulací patří spíše do bulvárního tisku.
V poslední době mám z Rodinky tento pocit..hlavně honit čtenost..návštěvnost, takže méně info a více emotivních článků...co nejvíce.. :-////...červená knihovna, jako třeba tenhle článek..:-///
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 0:10:53)
Věro, ono to máš těžký :o) Co asi tak používají lékaři, když jde řeč o porodech mimo nemocnici (porodní dům, domov)? Naučila jsem se řeči o štěstí a umírání ani nevnímat, podle toho, co píšeš, bych musela značnou část porodníků považovat za hysteriky :o)

Na to, že stačí "požádat" atd. Kdo nezažil, nepochopí. Mám za sebou dva porody, každý v jiné nemocnici. V jedné jsem ŽÁDALA, v jedné se DOPROŠOVALA. V jedné porodnici bylo odmítnutí brané jako odmítnutí, v jedné jako důkaz mojí nesvéprávnosti (MMCH v obou případech šlo o stejnou záležitost). Paradox je, že při druhém porodu jsem byla náročnější, moje názory byly vyhraněnější, porod nebyl tak úplně stejný, jaký bych chtěla mít... a přesto jsem byla spokojenější.

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 8:08:00)
Věro, ještě jsem včera napsat jednu věc. Moc dobře si uvědomuju, že v porodnici, do které já bych už ani nos nestrčila, jsou mnohé ženy spokojené. Na netu jsem četla příběhy žen z té porodnice jak spokojených, tak nespokojených. Ty nespokojené mi tak trochu připomínaly mne - narozdíl od těch spokojených ne se vším kolem porodu souhlasily a tím se dostávaly do sporu s personálem. Kdyby mi před porodem na rovinu řekli, jak to u nich chodí, tak bych tam prostě nešla, protože bych věděla, že tohle už je pro mne neskousnutelné. Přitom to, co tam bylo projevem mojí nezpodpovědnosti bylo při druhém porodu běžnou součástí porodu, o kterou si netřeba říkat, protože se jaksi rozumí samo sebou. Já byh si (stejně jako to píše Eliška) ráda zaplatila individuální péči porodní asistentky, nejen při porodou ale od těhotenství po konec šestinedělí. Je to typ péče který by mi vyhoval rozhodně víc, než ten současný zaběhlý, kdy při tak intimní záležitosti, jakou pro mne porod je, jsou naprosto cizí lidi, které neznám, se kterými se v bolestech musím dohadovat o věcech, které se už dávno daly vyřešit během těhotenství... Proč to u nás nejde?

S.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 9:42:24)
V některých českých porodnicích je jednáno s rodičkami jako s nesvéprávnými, to mi nikdo nevyvrátí. A podle mě je to hlavně tím, že za komunistů byl doktor "king", který vždy ví, co je pro rodičku dobré, a rodička musí držet hubu a krok. Nebyl internet a nebyla taková informovanost a hlavně možnost jejich přístup změnit, pokud to nechtěli oni sami něco se sebou dělat. A rodičky rodily dle jejich scénáře jak na běžícím páse, nikdo si nedovolil stěžovat, páč by mu to bylo prd platný (což je i dnes prd platný).
No a jelikož není zas tak dlouho po revoluci, tak hodně doktorů, PA a dětských sester stále úspěšně slouží v porodnicích, setrvávají tam od hlubokého totalismu dodnes, určitě mají hodně úspěchů a zkušeností, to jim neberu, ale jejich klasický "komunistický" přístup k porodu a rodičkám bohužel zůstává.
Vím to moc dobře, sousedka je dětská sestra (těsně před důchodem) v jedné porodnici - klasická představitelka toho, co tady píšu.

Bohužel je to tak, ale musíme doufat ve změnu.
Třeba naše dcery nebo vnučky už budou rodit "víc svobodně" a s lidským přístupem. :o)))))
Neházím všechny porodnice do jednoho pytle, vždy se najdou výjimky.

Nejvíc mě rozesmálo (nebo vlastně nevim, jestli je to k smíchu nebo k pláči...), když jsem před svou tchyní (ročník 1954) řekla, že bych chtěla k porodu manžela. To byste nevěřili, jak se na mě osopila, jak si to představuju, chudák její syn (můj manžel), co by tam asi dělal, darmo by mě rušil, protože PA mi říká, co mám dělat, jak tlačit apod., což bych určitě sama nevěděla, ona si prostě stále myslí, že by tehdy v 70. letech bez těch doktorů, PA, "litrů" všelijakých medikamentů atd., neporodila.

 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(29.6.2004 19:09:49)
Hanko, jsem take rocnik 70. A kdyz jsem s mou mamou (odrodila v 70-tych letech tri deti) mluvila o prirozenych porodech, tak jenom polela ocima. Hrozne se ji libilo, ze se berou ohledy nejen na matku (svobodny vyber polohy, pohybu, volba v prijimani jidla a piti, volba v pouziti medikamentu atd.) ale predevsim na dite (tlumene svetlo, intimita, klid, ticho, okamzite prikladani miminka k matce, aktivni partner atd. atd.). Nakonec prohlasila, ze za jijich plodnych let tohle nemely a ze je to dneska takova veda. No, nevim jestli je to veda, spis naopak. Vedu z toho delaji doktori a myslim, ze zbytecne.
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 0:43:27)
Jo, Věro, já mám taky radši klidnou a rozumnou diskuzi. A snažím se o ni, ale občas se nechám vytočit.
A k emocím - vždyť porod přeci je především o emocích, aspoň se mnou teda cloumaly řádně, holt jsem ženská, a emoce se mnou více méně lomcujou celej život, někdy víc, někdy míň. Já jsem ráda, že Eliška ten článek napsala, jsem ráda, když KDOKOLIV něco napíše, protože pokud se o tom nebude psát a mluvit, nic se nestane. A stát by se rozhodně mělo, třeba už jen kvůli tomu, jak dopadl náš jediný porodní dům - to je fakt ostuda téměř mezinárodní.
Nechci se vrátit do dob, kdy při porodu umíraly ženy i děti mnohem častěji, než teď (i když si myslím, že to bylo dost často špatnou výživou nebo špatnou hygienou). Ale zároveň nechci, aby o mně a mém dítěti rozhodoval někdo jiný. Strašně mi vadí (opět emoce :-)), že bych se měla doprošovat sestry, jestli si smím pochovat své dítě. A sestra by mi (možná) DOVOLILA si dítě pochovat, ale jen na chviličku...nebo taky ne.
Je třeba si uvědomit, že porod v porodnici prostě všem nevyhovuje. A místo kritizování a házení klacků pod nohy atd. by bylo mnohem lepší a rozumnější stanovit podmínky jak pro porodní dům, tak pro porody doma. Co je legální, to se dá oficiálně kontrolovat.
Nebylo by to fakt lepší?

Na obranu lékařů musím ovšem napsat jednu věc: oni mnohdy ani neví, že něco dělají špatně, respektive že to všem nevyhovuje. Všichni nemají internet. Znám dost nespokojených mamin, které po porodu zuřily a chtěly si stěžovat - nestěžovala si ani jedna. Tak pak si ti doktoři fakt můžou myslet, že to, co a jak dělají, všem vyhovuje.
 Gábina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 9:43:22)
Slibuji, že dnes naposled.
Ale utržená hlavička novorozence mě vždycky nadzvedne. Zkusil někdo někdy utrnout hlavičku novorozenci ?????????????? Vždyť i Rambo by měl co dělat. A bulvární tisk i této kauzy velmi rychle nechal. Jedná se totiž o dekapitaci( to je porodnická operace) při intrauterinním odúmrtí plodu pro záchranu života matky, když to dítě je už mrtvé, a nejde jinak vyndat. dítě je vzpříčenné v porodních cestách, začíná krvácení DIC a tak . Prostě stav nejvyšší nouze, ale znovu opakuji, že dítě je už mrtvé!!!!!!!!!
Když už někdo takhle argumentuje, měl by si o tom něco přečíst. Není to tak, že by si porodník řekl, hele hlavička uděláme škub a je to, nebo byl takový hrubián a tahal tahal a ono se to povedlo. Znovu opakuji, nějsem porodník. A každá těhotná je plná prostoglandinů, není nesvéprávná, ale reaguje jinak, než bez hormonů.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 10:11:41)
:o) Gábino, když tu kdysi kauzu "utržená hlavička" prezentoval prvně, tak jsem taky vyletěla. Protože předpokládám, že i pro toho porodníka to určitě nemohlo být lehké - myslím tím po psychické stránce. Jenže pokud to Eliška ve svém článku zmínila, je to proto, že to tak procházelo tiskem. Já takovýhle zprávy rozhodně nevyhledávám... a stejně se ke mne dostaly. Čtu Mladou Frontu, zprávy sleduju na ČT1, rádio neposlouchám - když už někdy výjimečně pustím si pohodové County. Co už mám dělat víc, aby se podobné zprávy ke mne nedostávaly? Nesledovat je vůbec???

Že je v těhotenství žena "plná hormonů" nepopírám :o) Jenom jaksi nechápu souvislost s tím, když ta krabice hormonů chce rodit intimně a důstojně :oO V těhotenství, ač plná hormonů, jsem na své lékaře neměla o nic větší nároky, než v jiných obdobích mého života.

S.
 Šárka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 11:34:21)
Případ "utržená hlavička miminku" byl veřejnosti představen poněkud jednostranně, emocionálně atd., podobně jako zprávy na Nově. Kdo se o celou věc zajímal více, dozvěděl se, že miminko nebylo vpořádku. Zdravému miminku by se to nestalo. To snad musí napadnout každého racionálně uvažujícího člověka. Snad ani není možné si představit, že doktor rodí miminko a najednou drží jen hlavičku!!?? Pokud ano, tak nechápu, čím dotyčná-ý přemýšlel. To je věc, která nadzvedne mě - hysterie a slepě uvěřit všemu, co se napíše v novinách, řekne v TV apod. Je smutné, co se stalo, ale nejednalo se o žádné UTRŽENÍ hlavičky miminku! Omlouvám se všem, že reaguji na věc mimo diskuzi.
 Ivca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 14:36:32)
A jak to tedy bylo? To tomu miminku ta hlavicka sama upadla?
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(25.6.2004 15:07:35)
Tohle mě opravdu vyburcovalo abych se k tomu vyjádřila. Podle policejního vyšetřování porod probíhal normálně, dítě bylo ŽIVÉ ale v okamžiku kdy byla venku hlavička, ramínka se zaklínily v porodních cestách, při pokusech o vytažení se hlavička oddělila od těla. Je to asi 3 týdny? proletěla v některých médiích zpráva, že na straně lékaře nebylo žádné pochybení.
 schamka + krakeni 


miminko rodil doktor 

(25.6.2004 15:20:06)
Podla toho, co pises, miminko skutocne nebolo v poriadku, ked ho rodil doktor.
Ja viem, slovickarenie... ale skutocne nemam rada, ked sa povie, ze deti rodi doktor! Pardon.
 Lida, 2 deti 
  • 

Re: miminko rodil doktor 

(25.6.2004 20:45:41)
To, ze porod vedl lekar neznamena, ze dite nebylo v poradku. Lekar je volan ke kazde komplikaci a zaklinena raminka jsou situace dost prekerni. Mluvila jsem o tom s jednou lekarkou-gynekolozkou a ta mi rikala, ze se ji to take stalo, kdysi davno, kdyz zacinala praxi. A ze teda to zvladli, jen doslo k nejakemu poskozeni nervu na rucicce. A take rikala, ze tenkrat jeste nevedela, ze se to da resit tak, ze rodicku otoci na "vsechny ctyri". Raminka se pak pry sama uvolni. Dokonce se ten zakrok nejak jmenuje, po nejake porodni asistentce, ktera to vymyslela, ale to jmeno jsem uz zapomnela.
 kaMyš 


Re: Re: Re: Re: Re: CHCI 

(30.6.2004 15:03:19)
Věro, jestli chceš spíš faktickou argumentaci než "hysterické výrazivo", přečti si knížku od Henci Goer - Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu. Knížka je založená na desítkách, možná stovkách vědeckých výzkumů a dokazuje, že medicínské vedení porodů v mnohých případech přispívá ke vzniku komplikací při porodu (a po porodu).
 Misa3 


Kam se ztratila lekarska etika? 

(27.6.2004 20:18:41)
Souhlasim, ano slusnost zdvorilost vysoka odbornost a dobry pristup k rodickam by mel byt naprostou samozrejmosti. Lekari a asistentky by mely spolupracovat s rodickami( ano, protoze rodicka je hlavni, ne lekar nebo asistentka) na tom aby porod probihal co nejsnaz a co nejprirozeneji. Proc tomu tak neni? No tak na toto se ptam nejmene v ctvrte diskuzi na tohle tema. Nevim.

Jako dlouhodobe nemocna pacientka, vim, ze urcite veci, ktere lekari nebo sestry bez rozmyslu reknou, nebo naznaci, jsou krute, nezdvorile a casto dokonce sadisticke. Je na nas, pacientech jestli si to nechame libit nebo ne. Podotykam take, ze rodicka je v situaci mnohem tezsi a dost dobre nemuze se v situaci ve ktere prave je, dozadovat svych lidskych prav a trvat na tom, aby byla uznana jeji lidska dustojnost, respektovan jeji ostych atd a aby nebylo nad ni diskutovano o prubehu porodu, jako by byla hlucha a naprosto slabomyslna. Ze uz to, ze je s ni jednano, jako by nemela zdravy rozum, je poruseni jejich lidskych prav a zakladni slusnosti. Jsem presvedcena, ze by porod probihal v mnoha pripadech lepe, pokud by rodicka byla do nej vice zapojena a nebylo s ni jednano jako s predmetem. Je tezke zachovat klid a podrobit se nekomu, komu clovek neveri, v dobe, kdy je bezbranny a kdy na jeho prani, nebo jen otazky, neni bran vubec zadny zretel. Pripomina mi to, to, co jsem kdysi zazila v destke nemocnici s peritonitidou. Bylo mi 14 a lekari i sestry se mnou (a vetsinou ostatnich deti) jednali jako bychom nebyly schopny normalniho usudku. Byly jsme vozeny na sal, aniz nam bylo vysvetleno proc a co bude nasledovat... jestli vysetreni nebo operace... Pamatuji si, ze jsem zkraje byla stale hrozne vydesena, pozdeji jsem se poddala a upadla to naproste apatie. Jenze tudy cesta nevede. Neni mozne pacienty nebo dokonce rodicky privest do stavu, kdy je jim vse jedno a kdy se uz jen modli, aby to nejak jakkoliv skoncilo.

Za prve, pomoc nebo spoluprace nekoho, kdo se vzdal, je minimalni, a za druhe tento zazitek, kdy s nimi bylo jednano tak, ze jejich psychika se zlomila, tedy tento zazitek se na nich dozivotne podepise, a pokud chteji rodit mimo porodnici, je hlavnim duvodem to, ze se obavaji, ze opet budou uvedeny do stavu naproste bezmoci, kdy nebudou mit tuseni co se s nimi deje a budou nuceny slepe verit.

Pak snadno dochazi k tomu, ze zena ma poporodni komplikace zpusobene nedostatkem informaci, typu, ze neni dobre vycistena a musi se se zanetem vracet zpet do nemocnice, ma zanet prsu a jedine co ji lekari poradi je "kojit" ,to ze toho neni schopna a ze treba zvoli pomoc typu vany s horkou vodou, kterou si podle zdravotniku privodi zanet... tak tedy toto vse neni chyba jeji, ale zdravotniku, ne kazdy ma tolik sily, aby si vse kolem porodu (nebo nemoci) do detailu nastudoval a aby se pak se dokazal snadneji branit.

A ani to nemusi byt moc platne, protoze nekteri lekari proste pacienta jako mozneho odbornika neuznaji a i kdyz ma zakladni a casto i podrobnejsi znalosti o sve nemoci, odmitaji s nim mluvit a trvaji na to, aby byla zachovana pro ne vyhovujici hierarchie: to, ze pacient nema pravo se informovat o svem stavu a o tom co s nim bude dal...

Pokud se tyka me otazky v nadpisu, musim rict, ze podle mne je lekarska etika vztah lekare a pacienta, ktery uznava pacientovu lidskou dustojnost a to ve vsech smerech, ze je setren jeho ostych a je bran zretel na jeho nazory a stupen vzdelani, podle ktereho je o sve nemoci( ci stavu) poucen, nebo pokud si vyslovne pouceni nepreje, ( a to se stava casteji, nez by laik rekl), bude bran ohled i na tento fakt.

Jenze jsem se ke svemu velikemu udivu dozvedela, ze lekarska etika pro lekare znamena, hlavne to, ze nikdy nesmeji kritizovat druheho lekare a vzdy musi jeho zpusob lecby schvalit, nebo spis nedat najevo, ze se jim zda, ze lekar pred nimi udelal chybu. Tak tedy chapat tohle jako lekarskou etiku je konsternujici, protoze z toho jaksi zcela vypadl pacient...dost udivujici, ze? Taky jsem tomu nemohla verit.
 Lucie 
  • 

Re: Re: Re: CHCI 

(11.7.2004 17:37:39)
Plne s tebou souhlasim!!!Diky!
 Irena 
  • 

Re: CHCI 

(25.6.2004 9:56:05)
Gábi, tleskám, moc hezky jsi to napsala. Vyjádřila jsi přesně mé myšlenky. Jsem ráda, že se v této diskuzi najde nějaky rozumně uvažující člověk.
Irena
 Dáša 
  • 

Re: Re: CHCI 

(26.6.2004 20:09:10)
Z vyprávění znám paní jejímu dítěti zlomili lékaři při porodu kost co je mezi ramenem a lopatkou(nevím ten název) protože bylo zaklíněné a nemohlo ven. Prý se to dělá, u novorozenců se to hojí rychle.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: CHCI 

(26.6.2004 21:11:47)
Ano když se zaklíní ramínka v porodních cestách, tak se má úmyslně zlomit kliční kost. Ale byla jsem svědky na porodnici kde jsem pracovala, že jednou se do toho opíral doktor, chlap jak hora a nemohl ji zlomit. Po porodu říkal, že by nikdy nevěřil, že zlomit kliční kost může být takový problém. Dítě se ale nakonec dostalo ven v pořádku.
 schamka + krakeni 


Pre Gabinu: Re: CHCI - no veru tak! 

(25.6.2004 10:12:24)
Gabina,
netusim, ake su podmienky pre porod u nas na Slovensku, ci v Cechach. Teda tusim - ale len sprostredkovane (zda sa mi, ze vacsinou je na vyber lege-artis v nemocnici a lege-artis v nemocnici ;o) )
Ja vsak ohladom svojho porodu CHCEM toto:
- CHCEM si vybrat polohu v akej budem rodit, ak si zmyslim pocas porodu, ze mi je najlepsie stat na usiach, tak CHCEM stat na usiach
- CHCEM mat manzela pri sebe, pocas celeho porodu a CHCEM aby to bolo brane ako samozrejmost a nie ako nieco, na co treba mat papier
- CHCEM aby to bol on alebo ja, kto sa prvy nasho dietata dotkne (pokial je to mozne, ze ano)
- CHCEM mat pri porode okolo seba iba zeny (teda okrem manzela a samozrejme za predpokladu, ze vsetko pojde hladko a nebude treba volat sluzbukonajuceho gynekologa, ktory bude zhodou okolnosti muz)
- CHCEM byt informovana o vsetkom, co mi budu robit a preco
- CHCEM aby respektovali to, co si pocas porodu zmyslim, ze este CHCEM ;o)
Ja tieto veci CHCEM - pretoze ja som zakaznik a nemocnica a ti ludia v nej, co budu pritomni pocas mojho porodu, su za to plateni, aby odviedli dobre svoju pracu. A k tomu predsa patri aj spokojnost zakaznika. Prosim ta, len nezacni teraz s komplikaciami a cisarskymi rezmi a co ja viem cim este. K spokojnosti zakaznika predsa patri aj to, ze aj rodicka, aj dieta budu v poriadku a zdrav.personal urobi vsetko preto, aby v poriadku boli.
Preco by som mala o tieto veci prosit? Ja platim (ci uz cez zdrav.poistenie, alebo v hotovosti, ci akokolvek) a za svoje peniaze CHCEM poriadne sluzby. Preco to chapeme, ked prideme ku kadernicke a preco to nechapeme v pripade zdrav.sluzieb?

Niekde nizsie pises o povinnosti podrobit se radě a rozhodnutí lékaře. Prepac ja som o tejto povinnosti v zivote nepocula, necitim ziadnu taku povinnost. Napriek tomu, ze si myslis, ze tehotne a rodiace zeny su skatule plne hormonov, ziadna z nas si nezela, aby sa nieco stalo dietatku, ci jej samotnej, najma, ak sa tomu da predist. A ak lekar rozumne vysvetli to, co ide robit a preco, aky to ma efekt, pripadne, ake su rizika, tak to zvazim a neexistuje, ze by sa jedna jedina zena rozhodla proti zdraviu svojho dietata. V konecnom dosledku by taketo slobodne rozhodnutie na zaklade poriadnych informacii bolo lepsie, ako nejaka povinnost sa podrobit (ja neviem, sme este feudalna spolocnost ci co?).

Je toho este dost, co ma pri citani tvojich prispevkov napadlo. Kedze ten moj je uz teraz dost dlhy, dokoncim to jednou poznamkou. V podstate som to iste resp. podobne vyssie pisala...
Citujem: i když jsem byla jediná rodička na sále celou noc a asi jsem jim musela šíleně lézt na nervy, protože mohli klidně spát, kdybych nezačala rodit. Ale nikdo nic neřekl, ani nenaznačil.
Z tohto mam pocit, akoby si mala vycitky za seba, svoje telo a dieta, ze ste zacali rodit v noci a zdravotnici si nemohli pospat. Mozno si sa im aj na zaver ospravedlnila. Neviem, ci ti uz niekto povedal, ze kedy zacne porod neovplyvnis, impulz dava dieta ale ako a na zaklade coho, sa este stale poriadne nevie.
Neviem, ci si im sialene liezla na nervy, co vsak viem, ze tam neponocovali kvoli tebe a neponocovali zadarmo. Je to ich praca, holt niekedy mavaju aj nocne, ale tak to jednoducho je. Ich pracovny cas je niekedy denny, niekedy nocny a dostavaju zan svoj plat. Preco by si ty ako rodicka mala mat vycitky? Pozastavujes sa nad tym, ze v kadernictve (ked uz som vyssie zmienila tento priklad) ta zenska stoji cely den a ty si tam este prides a kvoli tebe tam zas len musi stat a kruzit nad tvojou hlavou? Nenamieta, nenaznacuje? No ved je to jej praca, preboha!

Gabina, som rada, ze si bola spokojna so svojim porodom. Ale prosim ta, nevytvaraj z neho jediny spravny model. Kto nepostupuje podla neho, vytrca z radu a "sup mu po hlave". Pretoze prave vytvaranie takehoto modelu a vyzadovanie po vsetkych, aby sa postavili do radu a nevytrcali, aby nam nenarusali nase krasne rovne siky, aby nefrflali a hlavne aby nevymyslali nieco ine, to je to, co podla mna, Eliske (a mnohym inym v podobnych diskusiach) na ceskych (prip. slovenskych) porodniciach vadi. Nebolo by predsa len lepsie, aby aj ty, aj Eliska, aj ktokolvek iny, mal moznost prezit porod, s ktorym bude spokojny, aj ked to bude napriklad 1000 roznych druhov porodov? Nie je to napokon krasne, ze kazdy z nas je jedinecny, iny a ze si medzi tou rozmanitostou mozeme a vieme vybrat to, co sa prave nam paci? Rozsirenie ponuky sluzieb, rozsirenie konkurencie je vzdy na osoh. Ty to mozno nepocitis, ale mnohe zeny ano, pretoze tie, ako sa aj podla tohto clanku zda, este stale nieco ako siroka ponuka porodnickych sluzieb v nasich zemepisnych sirkach neexistuje... ;o(
 Honza 
  • 

Re: CHCI - aneb právo na službu 

(27.6.2004 11:32:12)
Přeji pěkkný den,

rád bych - ze své pozice chlapa - taky něco dopověděl, neboť debata už se netýká jen porodů, ale chování doktorů.
Takže bych chtěl říci - s Gábinou ZÁSADNĚ NESOUHLASÍM. Mám právo VĚDĚT, co se mnou chce doktor dělat. A MÁM PRÁVO se ROZHODNOUT, zda budu s daným léčebným postupem souhlasit. (výjimku tvoří například ohrožení ostatních - žloutenka atd.). Jsem SVÉPRÁVNÝ ČLOVĚK a dokud nebudu svéprávnosti soudně zbaven, CHCI, ABY SE TAK KE MNĚ OSTATNÍ CHOVALI. Včetně doktorů :-) Protože DOKTOŘI NEJSOU NEOMYLNÍ a bohužel se snaží - jako všichni lidé - ULEHČIT SI PRÁCI NA ÚKOR ZÁKAZNÍKA = PACIENTA.
Trošku se to pokusím rozvinout. NECHCI, aby mi nějaký líný doktor PŘEDEPISOVAL ANTIBIOTIKA NA RÝMU, protože mu to zjednoduší situaci. Vám, Gábino, by to nevadilo? Pokud si myslíte, že "ví co dělá" - NEVÍ. Je jen líný a tímto způsobem si zjednoduší život. Ale takový přístup jednak odčerpává peníze nutné na jiné léky, ale hlavně to OHROŽUJE MŮJ ŽIVOT. Třeba protože už teď jsou mnohé bakteri rezistentní vůči antibiotikům právě kvůli jejich nesmyslnému používání. Já osobně mám kvůli tomuto přístupu rozhašenou bakteriální kulturu ve střevech :-(
Běžného doktora mohu změnit. Doktoři v porodnicích pravděpodobně poněkud (asi nevědomě) zneužívají dané situaci, kdy změnit nemocnici prostě nejde. Asi jde o obecný problém nemocnic , kdy pacient nemá možnost si stěžovat (proslulá je dětská nemocnice v Brně - dětí se nikdo neptá).
Ještě o jistých právech. Chápu, že prostě některým ženám vadí, když je při porodu očumuje několik neidentifikovatelných chlapů. Říká se tomu STUD. Ale stud, to NENÍ HISTERIE. Jen někdo má jeho míru vyšší, nekdo nižší. Předpokládám že i Vám, Gábino, by vadilo, kdyby Vás vezli nahou na vozíku na operační sál (nejen kvůli porodu) chodbou plnou chlapů. A jistě by Vám vadilo, kdyby Vám zřízenec říkal, že jste histerka, protože Vám to vadí. Nebo ne?
Vážená Gábino, snad poslední poznámka: co Vám přijde divného na tom, že si člověk vezme půjčku? Přijde mi, že pro změnu zas hysterčíte Vy :-( V dnešní době na to už není potřeba povolení uličního výboru ani MNV :-) Bojím se, že pořád ještě trošku přemýšlíte v duchu "starých časů".

P.S: A to nevíte, jak by MNĚ VADILO, kdyby u porodu mé ženy postávalo několik zbytečných chlapů a očumovalo.

P.P.S: Já prostě odmítám být ONUCÍ a "DRŽET HUBU A KROK". Tato doba už je naštestí patnáct let ZA NÁMI :-) Hurá :-)
 hanka 
  • 

Re: Re: CHCI - aneb právo na službu 

(28.6.2004 8:23:26)
Napsal jsi to naprosto přesně Honzo! Jestli si někdo myslí, že doktoři jsou neomylní a musí se jim slepě věřit, tak to fakt není pravda.
Kdyby moje máma slepě věřila doktorce, která ji léčila s vysokým tlakem, tak už by umřela, naštěstí měla rozum a přestoupila k doktorce jiné, která ji zachránila život na poslední chvíli.
Já mám zkušenost podobnou, rok jsem slepě brala jedny prášky naprosto zbytečně. Bylo mi po nich ještě hůř, než kdybych nebrala žádný. Tak je teď prostě neberu, před doktorkou dělám, jako že jo a všichni jsou spokojený. :-)))
Hlavně nesmí člověk bejt "mouchy snězte si mě", páč potom si s nim doktoři dělaj, co se jim zlíbí, tak to prostě je (bohužel).
 Martina 
  • 

Ach jo - porod v CR jen pro silne povahy 

(30.6.2004 12:43:29)
Priznam se jsem hodne citliva zenska a jako takova bych nejspis vubec nemela mit deti, presto jsem si jedno dovolila miti, snad mi CR promine. Do porodnice me dovezl manzel, jenze mu rekli, ze to jeste nebude poslali ho pryc. Oba jsme byli proti jenze se nedalo nic delat. Citila jsem se strasne vsude okolo hromada cizich lidi s umelymi usmevy, byli asi hodni, ale ja chtela nekoho koho znam, nekoho blizkeho. Pak mi "pichli" plod. vodu, zavolala jsem mobilem manzela aby prijel. Sestře se nelibilo, ze se neotviram, neco mi chtela pichnout, abych pravdu rekla skoro nic jsem nevnimala. Pak konecne dojel manzel a najednou bylo vse normalni, porodila jsem bez epiduralu zdraveho chlapecka. Jsem přesvedcena ze kdyby u me byli znami lidi, kdybych mela asistentku kterou znam, popr. lekarku ke ktere chodim, tak by nemuselo dojit ani k napichnuti plodove vody.
 Jana + Honzik 
  • 

Jeste me napadlo... 

(25.6.2004 9:20:21)
Elisko, das nam potom vedet, jak to vsechno dopadlo? Jeste jednou drzim palecky
 Johanka, 4 děti, 3 z toho por. doma 
  • 

rodila jsem s rak. por. as 

(27.6.2004 23:32:43)
Milá Eliško,
rodila jsem v březnu 2003 v Čechách s rakouskou porodní asistentkou a v zimě zase budu rodit - s nebo bez rak. por. as? Pokud tě zajímají podrobnosti, zavolej: 386 323 240. Zdraví Johanka
Johanka_Kuca@yahoo.de
 Milli 


buď statečná 

(28.6.2004 9:09:33)
Podle tvého článku mi přijde, že bys měla být víc statená a tolik se nestresovat a nepřemýšlet nad maličkostmi, je přeci normální, že jsou muži gynekologové. Je pravda, že moc záleží jaký personál je, ale pokud jim maminka jen kříčí a neposlouchá tak jí musí nějak uklidnit (neříkám ošklivými slovy a urážením), křičet se nesmí, musíš dýchat, aby mimi mělo dost kyslíku. Rodila jsem v Kadani a všichni byli skvělí až na 2 sestry, ale co to je oproti veškeré péči a úsměvům, prostě jsem to hodila za hlavu. Nejde o to být splachovací, ale nezabývat se nedůležitými věcmi. Přeji ti hodně štěstí a odvahy
 Sylvie 


Re: buď statečná 

(28.6.2004 9:22:31)
:o) Proč by se nesmělo křičet? Rodila jsem ve Vrchlabí a když jsem se ptala, jestli to nevadí ostatním maminkám, tak mi asistentka řekla, že ony přece taky rodily... a fakt, pár porodů jsem za svého pobytu tam taky slyšela :o)

S.
 Misa3 


Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 13:20:21)
Sylvie, taky nevim, proc by se nesmelo kricet a take nevim proc by rodicka mela venovat vsechny sve sily tomu, aby prezila chovani a postupy "osetrujiciho " perzonalu. Mam dojem ,ze by personal tam mel byt od toho, aby ji uklidnoval a jak to jen jde, ji jeji situaci ulehcil. Mili mela stesti, ze nezazila to, jak skutecne osetrujici perzonal dokaze i velmi statecnou rodicku doslova psychicky srazit.

Kamaradka, behem tehotnenstvi pribrala. No jak kolem toho osetrujici perzonal řádil... jeden by rekl, ze mohou byt pripraveni, ze ne vsechny rodicky jsou stihle jak proutek, ale kamaradka, byla za "opory" urazlivych prohlaseni tykajicich se jeji vahy, nucena po porodu dojit k voziku, vylezt na nej, a protoze ji cestou spadla vlozka a na zemi se objevila kaluz krve, byla nucena z voziku zase slezt a "ten svincik" si po sobe uklidit. To vse necelou pulhodinu po porodu. Kdyz prijela na poporodni, byla tak vynervovana, ze se vsem omlouvala za svou samotnou existenci( a kamaradka je velmi asertivni typ). Kdyz ji rekli, ze az si odpocine, ma se jit osprchovat, po deseti minutach oddechu se jala plazit pod sprchu, vrchni sestra ji odchytla a zdvorile ji vysvetlila, ze neni nutne se do sprch dostat v rekordnim tempu, ze jde spis o to, aby az ji bude lepe se sla osprchovat, pro vlastni lepsi pocit. Kamaradka neverila tomu, ze s ni zase jednaji jako s clovekem a az nekoli dnu porodu si na tento pocit zvykla.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 23:07:47)
Míšo 3, můžeš mi prosím vysvětlit (příspěvkem kratším než půl stránky!) cos chtěla tou tvou historkou dokázat? Pokud jsi chtěla někoho podpořit (nebo snad nadpis zněl "buď statečná" jen tak?) zvolila jsi opravdu zvláštní způsob. Pokud se ti jen jako obvykle líbí přetřásat cizí neštěstí, tak tě prosím, buď tak laskavá a odpusť si to alespoň ve vztahu rodička-strach z porodu- tragické historky z doslechu! Navíc mi to (kromě toho prvního odstavce, reagujícího na Sylvii) přišlo trochu mimo mísu, resp.mimo zadané téma.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(29.6.2004 16:53:46)
Nevim, jak si vysvetlit Tvou reakci. Proste jsem jen napsala, ze nekdy nepomuze byt statecna, ale ze se i nejstatecnejsi clovek muze dostat do prostredi, kde je na nej vyvinut nesnesitelny tlak. Ze by se rozhodne melo zmenit toto prostredi, nez to aby se rodicky pripravolaly na to, ze budou muset byt moc statecne. Myslim, ze to tam pisu a hned nekolikrat: "nemocnicni personal je na oddeleni od toho, aby zenam jejich situaci usnadnil a co nejvice jim pomohl. Ze to nedela je hodno kritiky. Chtela jsem vyjadrit, ze se situace nezmeni povzbuzivani rodicek ke statecnosti, ale zemnou pristupu zdravotniku. Je mi lito, zes to nepochopila, mam dojem zes to snad ani cele necetla. Pak se to tezko vysvetluje, kdyz v tom chces mermo-moci videt neco jineho. Takze tak, jak Ty mne prosis, abych si usetrila cerny humor o porodech( nic podobneho v mem prispevku neni), ja bych te zadala, aby ses do mne prestala strefovat (a to ve Tvem prispevku je).
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(29.6.2004 17:08:32)
A jeste neco, vzhledem k tomu, ze jsem minuly roky byla v nemocnicich hospitalizovana 6x a tento rok 4x , rekla bych, ze o nemocnicni problematice (v oblasti pristupu personalu k nemocnym) mam docela prehled.

I kdyz nejsem matka, podporovala jsem Vase prispevky, s tim, ze nevim, proc je s pacientkami jednano lepe nez s rodickami, ktere jsou casto skutecne urazny, ponizovany atd. Vyjadrila jsem svuj nazor, ze by jich tolik nechtelo rodit doma, kdyby se chovani lekaru a asistentek v porodnicich zlepsilo. Osobne znam gynekologie jen z operaci kterym jsem se podrobila, ale mam dost znamych, ktere si na chovani sester stezuji.

Na miste tehotnych zen, bych se snazila vybojovat si neco jako pravidla chovani lekaru k pacientum neco takoveho skutecne existuje a i kdyz toho neni moc uzivano, presto se chovani personalu k nemocnym se velice zlepsilo. No ale jestli chces radeji trpet a mlcet, je to Tva volba. Jen k ni nenut druhe.

A pokud kazdy muj prispevek pokladas automaticky za utocny, cyniky a znevazujici(ackoliv se snazim o pravy opak), zamysli se nad tim, co si tim asi tak chces dokazat.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(29.6.2004 19:19:39)
Míšo 3, svou reakci ti vysvětlím názorně, neumím kurzívu, takže citace v uvozovkách. Tato pasáž mi připadala k tématu, vyjadřovala tvůj názor a s ní se dokážu ztotožnit:
"Sylvie, taky nevim, proc by se nesmelo kricet a take nevim proc by rodicka mela venovat vsechny sve sily tomu, aby prezila chovani a postupy "osetrujiciho " perzonalu. Mam dojem ,ze by personal tam mel byt od toho, aby ji uklidnoval a jak to jen jde, ji jeji situaci ulehcil. Mili mela stesti, ze nezazila to, jak skutecne osetrujici perzonal dokaze i velmi statecnou rodicku doslova psychicky srazit."

No a následující odstavec (s dovolením nebudu kopírovat) mi přijde jako naprosto ujetý. Pokud bych nevzala v úvahu, že styl je jak reportáže TV Nova, tedy značně nadsazený, musím vzít v úvahu, že to není tvoje osobní zkušenost, ale "jedna paní povídala" Pokud jsi někoho chtěla informovat o tom, co se stalo tvé kamarádce, měla jsi připojit rok a kde to bylo - i v našem nepružném zdravotnictví se mohlo od té doby ledacos změnit. Dále umístění bych viděla vhodnější v diskusi "jak jsem prožívala těhotenství a porod" popřípadě s konkrétními výhradami na konkrétní porodnici a personál v "kde rodit". To,jaký jsi zvolila způsob psaní i kdy jsi tuto drsnou historku použila mi přišlo naprosto nevhodné a trvám na tom, že mi to subjektivně připadá, že se zviditelňuješ prostřednictvím cizího neštěstí.
Protože nesnáším strašení rodiček, obzvláště prvorodiček "zaručeně pravdivými" historkami, vyzvala jsem tě, aby sis to laskavě pro příště nechala - ne pro sebe, ale na jindy. S taktnějším umístěním a načasováním a konkrétními údaji. O černém humoru jsem nepronesla ani slovo.
Většinu tvých příspěvků pokládám za egoistické a sebelitující, protože jen málokdy nezapomeneš zdůraznit, jak strašně jseš nemocná a přesto tak chápeš každou těžkou životní situaci. Obávám se, že jsem vůči tobě zaujatá, proto nikdy na tvé příspěvky nereaguju. Až na tenhle, protože to nestrašení je pro mne poměrně zásadní životní postoj.
O svém porodu jsem se tu několikrát poměrně obšírně rozepisovala, tak prosím nekomentuj moje volby trpět nebo netrpět, ať se neztrapňuješ.
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 20:50:46)
"...byla nucena z voziku zase slezt a "ten svincik" si po sobe uklidit. To vse necelou pulhodinu po porodu..."

Mno... neviem kde rodila tá kamarátka ale asi tej historke trošku "pridala" pretože každá rodička musí v nemocnici povinne min. 2 hodiny po pôrode ležať, spravidla rovno na pôrodnej sále, kým ju vôbec prevezú na oddelenie (vlastná skúsenosť a aj skúsenosť všetkých mojich kamarátok).

Keby som už nemala pôrod za sebou tak tej Tvojej historke možno uverím a klepem sa ako ratlík. A to som rodila v nemocnici, s klystírom, nástrihom, v polohe na chrbte a pod dozorom lekára. A možno sa budeš diviť ale veľmi rada si to opäť zopakujem.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 21:28:52)
...každá rodička musí v nemocnici povinne min. 2 hodiny po pôrode ležať...

Tilli, proč myslíš? Je pravda, že rodička musí být SLEDOVANÁ, to ale neznamená, že by musela ležet :o) Po prvním porodu jsem ležela, dokud jsem měla mimčo u sebe (připadlo mi to nejpraktičtější). Pak mi odnesli mimčo a donesli jídlo... a přece nebudu jíst vleže, že jo ;o) Podruhé jsem bezprostředně po porodu miminka po svých přešla z porodního pokoje na porodní sál a po porodu placenty opět po svých z porodního sálu na své lůžko na pokoji. Na pokoji jsem víceméně ležela, ale opravdu jenom "víceméně" :o) Kamrádka se zas šla bezprostředně po porodu sprchovat.

S.
 Alca13 


Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 21:51:53)
Má zkušenost je také jiná, také jsem dvě hodiny po porodu neležela. Asi po dvaceti minutách jsem slezla z lůžka a partner mě i miminko dovezl do našeho poporodního pokoje na kolečkovém křesle. Připadala jsem si jak Švejk když jel na Bělehrad...akorát jsem místo berlí třímala dítě...:-)))
Do hodiny jsem už chodila kolem po svých.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 21:53:05)
Sylvie, to je zvláštní, ale to slyším poprvé. Kdes rodila? Taky jsem všude, jako Tili - ať na internetu nebo v předporodních kurzech - slyšela, že rodička po porodu musí 2 hodiny ležet. Zdůvodňovali to tím, že to urychluje zavíjení dělohy a zabrání komplikacím se zvýšeným poporodním krvácením. Mně dokonce (s velmi rychlým porodem a větším krvácením) doporučili nejen ležet, ale i nezvedat ruce nad úroveň hlavy.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 22:04:07)
Jistě, s větším krvácním ano. Taky se na břicho prý dává třeba pytlík s pískem :o) Poprvé jsem rodila v Praze - Krči, podruhé ve Vrchlabí. Kde rodila kamarádka, to fakt netuším, vyprávěla mi to jako zkušenost v mém prvním těhotenství :o) Ale někde v Praze. Jasně, že bezprostředně po porodu nepůjdu tancovat čardáš :o) Ale abych si nemohla dojít na záchod, umýt se, do skříně pro čokoládu...

S.
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 7:17:59)
"...Jasně, že bezprostředně po porodu nepůjdu tancovat čardáš :o) Ale abych si nemohla dojít na záchod, umýt se, do skříně pro čokoládu..."

Sylvie, práve o tom to je. Ak sa Ti chce po pôrode tancovať čardáš :o) a cítiš sa na to tak prečo nie. Ale ak sa cíti rodička zle tak neviem o nemocnici kde by ju nútili bezprostredne po pôrode ísť na záchod, umyť sa, prípadne po sebe upratovať a pod. Ja som napríklad doobeda porodila (klasicky-viď minulý príspevok) a na obed som už veselo s manželom sedela a debatila. Proste mi bolo fajn. Ale napríklad mamička na posteli vedľa ležala ešte dva dni a nikam nešla lebo sa necítila dobre, ale nikto ju NENÚTIL aby niekam šla. Len do sprchy, aj to po ňu prišla sestrička a v sprche jej pomáhala umyť sa a prišla s ňou aj naspäť.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 7:43:50)
Tilli, reagovala jsem na to, že se po porodu musí ležet, ne na Míši příspěvek. Jinak já sama jsem dětská sestra, dost lidí to bere jako dostatečně dobrý důvod, aby si mi postěžovali, jaké to zas bylo při návštěvě doktora, zrovna tak některé maminky našich pacientů mají potřebu nám povykládat, jaké je to jinde. Věř mi, že bohužel nemám důvod Míše nevěřit :o( Věř mi, že jsem si vyslechla i horší věci.

S.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 17:08:32)
Sylvie, i Tobe velice dekuji, ze mi veris. Pro ostatni dodavam, ze mezi gymnaziem a VS jsem pracovala pres dva roky jako sanitarka a dalsi tri jako sestra prave na " spinave" chirurgii. Kdybych vypravela nektere pribehy neverily byste, protoze podle Vas se to proste stat nemohlo. Ale presto podle reakce nekterych mych oponentek bych rekla, ze urazky, nenavist, arogance a agresivita k lidem, kteri Vam nic neudelali, jen se Vam nelibi jejich nazor, jsou zcela evidentni. Takze pokud tyto projevy antipatie existuji i tady, tak pro by nemohly existovat ve zdravotnictvi a v mnohem silnejsim meritku, protoze jsou urceny lidem, kteri se nemohou prilis branit. Jsem svedek mnoha podobnych pribehu ( jen ne z oblasti porodnice) a proto naprosto nepochybuji, ze se to, co mi licila kamaradka do pismene stalo. A Sylvii dekuji, protoze i ona take vi jak to ve zdravotnictvi nekdy chodi a neboji se o tom mluvit. Myslim, ze nechat si vse libit neni statecnost, ale spis naopak.
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 22:29:58)
Opravdu ne vsude se maminky nuti k dvouhodinovemu lezeni. Co se tyce predporodnich kurzu, moje osobni zkusenost ze vcerejsi lekce je prave opacna. PA nas ucila, ze pokud se maminka citi fit, coz je po prirozenem porodu, kdy neni "sfetovana" infuzemi pravdepodobnejsi, vertikalni poloha se naopak doporucuje (napr. dojit si na zachod). Pomaha to rychlejsimu a prirozenejsimu odlouceni placenty.

Mimochodem, nechapu proc jste se do Misi 3 tak obuly. Je pravda ze jeji prispevky jsou vetsinou hodne dlouhe. Taky mi dava zabrat nez je prectu, ale pokud vim, vzdycky jsem z jejich prispevku spis citila, chapavost a emtatii. A to ze je hodne nemocna a s nemocnicemi ma sve zkusenosti je bohuzel pro ni pravda. Preci ji za to neodsoudite!?
 kobliha s koblížkem Kubíkem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(29.6.2004 22:35:08)
Zavinovani delohy a zastaveni krvaceni napomaha okamzite prilozeni miminka k prsu. Stimulaci bradavky se v tele matky spousi oxytocin. Tim se take nastartuji dalsi kontrakce potrebne pro vypuzeni placenty.
Joo, priroda to ma stejne vykoumany nejlip :o)
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 7:09:25)
"...každá rodička musí v nemocnici povinne min. 2 hodiny po pôrode ležať..."

Sylvie ja si to nemyslím, ja vychádzam predovšetkým z vlastnej skúsenosti, a so skúsenosti ďalších mamičiek ktoré dobre poznám a napríklad aj zo skúsenosti mojej sestry(medičky), ktorá sa v slovenských a českých nemocniciach pohybuje. Každopádne pripúšťam, že niekde rodička nemusí tie dve hodiny ležať ale určite nie kvôli tomu aby si zo zeme dvihla spadnutú vložku a odstránila "ten svinčík". Ak tu niekto napíše takýto prípad (ktorý si myslím, že je skutočne raritou a v žiadnej normálnej nemocnici nie je pravidlom) tak by mal uviesť dátum a miesto kde sa tak stalo pretože inak je to pre mňa fakt len historka na strašenie budúcich mamičiek.

A to som sa už radšej ani "neobula" do tej časti Misinho príspevku kde personál nemocnice kričí na rodičku, že príliš pribrala.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 12:42:49)
Tili,

já jsem taky vstala asi 20 minut po porodu placenty a došla jsem si pěšky na sál na zašití a potom na pokoj. Takže ne ve všech porodnicích je povinné 2 hodiny ležet.

Jinak - a to už teď není jen na Tili - mi přijde dost zvláštní, že když tu někdo napíše nějakou negativní zkušenost s doktory jako Míša 3, hned se na ni sesype pár lidí, že to určitě není pravda, že si to musela vymyslet, protože ten komentující sám ani nikdo jiný kolem něho to nezažil, a proč sem píše takové negativní věci, že to lidi nepříznivě ovlivní.

Zdá se mi to trochu podobná reakce jako nedávno v případě Daniely a Lukáška, kdy Jana napsala prakticky totéž (že nechce slyšet negativní věci) a spousta lidí se vrhlo tentokrát na ni. Jana pak zpětně reagovala velmi hezky v tom smyslu, že jí samé se stalo kdysi něco, co ji ovlivňuje natolik, že má z určitých věcí panický strach a bere si je víc, než je potřeba, a že bude uvažovat o tom, jak tuhle věc řešit U SEBE, protože chápe, že ty přehnané reakce jsou její problém, nikoli problém Daniely, která po pravdě vylíčila svůj příběh. (Před oběma - klobouk dolů).

Já nevím, tedy, ale tím, že se o něčem nenapíše a nebude mluvit,tak to přece nezmizí ze světa. Chápu, že bychom všichni byli raději, kdyby se děly jenom samé hezké věci a pořád svítilo sluníčko. Ale občas prostě prší a padají kroupy, a i když to budeme popírat, tak pršet prostě nepřestane. Radši se naučme, jak se na takové věci dá reagovat, a k tomu nám mohou přispět i ti, kteří sem píšou své (i negativní) zkušenosti. Daniela i Míša 3 jsou obdivuhodné tím, že to mají mnohem těžší než my ostatní, a přesto se nesoustředily jen na své problémy, dokázaly nezatrpknout a řeší věci pozitivně.

 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 13:18:49)
Šáry, přesně ta debata, o které mluvíš, se mi líbila, protože napadená strana neodpověděla protiútokem a nakonec se nějak dohodly. Líbila se mi zde v tomto tématu diskuse Sylvie a tuším Martiny o tom křičení, protože to byla diskuse. Líbí se mi tvoje reakce (i těch ostatních) na Tili, protože uvádíte své osobní postoje a zkušenosti a jste otevřené, nenadáváte jí do arogantních cyniků, shazujících dobře míněné příspěvky za to, že má jinou zkušenost a názor. Líbí se mi třeba smutný příspěvek Martiny. Taky to mohla udělat jako Míša a napsat to podstatně drastičtěji. Něco o zoufalství a totální opuštěnosti, kdy i ta šíleně bezohledná a empatii postrádající sestra ji bez jejího souhlasu jako nějakému kusu dobytka napíchala jakési infúze a pak jí, ponížené, dokonce protrhli plodovou vodu. Stejná situace se dá popsat různě. Věcně i dramaticky. Mne víc u srdíčka zasáhla Martina, víc jí to věřím a víc se do ní dokážu vcítit, protože u Míšy 3 mi za prvé vadí, že to není její příběh a za druhé že jsou tam věci, které považuju za přemrštěné a vylíčené se značnou nadsázkou, tak to ve mně budí stejný opatrný odstup jako reklamy. Za třetí, nevím koho povzbudí a podpoří taková historka, ta je tak dobrá na vystresování někoho, kdo neví, do čeho jde. Postrádá konkrétnost, pokud to vážně bylo tak zlé.
Vím, že je Míša nemocná, nezapomíná to natolik zdůrazňovat, že to tady na Rodině musí vědět každý, tahle debata ale nebyla o Míše a jejích zásluhách popřípadě chorobách, ale o tom, že kdosi se natolik bojí českého zdravotnictví, že si radši vezme úvěr a půjde rodit do ciziny, aby mu bylo zaručeno důstojné zacházení. Mám pocit, že tomu strachu podobné drastické historky napomáhají, ale nijak neřeší situaci. Považuju je za samoúčelné a mám pocit, že slouží k přitáhnutí pozornosti. Nenavážela jsem se do Míšy a jejího zdravotního stavu, ani do Míšy spasitelky, milované všemi, kterým pomohla se závažnými problémy třeba v diskusi o domácím násilí. Naštvala mne jedna konkrétní věc a to to, že zcela zbytečně straší. Podle mne to neměla vytahovat nebo měla přehodnotit kdy a jak to napíše. Howgh, domluvil jsem, k tématu Míša 3 jsem řekla vše, co jsem měla na srdci a protože se nebudu opakovat, končím s vyjadřováním se. Děkuji, omluva za délku.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 13:34:15)
Pokud mi někdo řekne, že zavírám oči před negativními stránkami reality- na základě historky mi řekněte, do které porodnice byste nejeli, abyste tam na tento personál nenarazili. Před kterou sestrou se to mám mít na pozoru? Kdy se to stalo? Proč, když to bylo tak příšerné, to nebylo zveřejněno? Chci se takovému jednání vyhnout - asi taky pojedu do ciziny, protože jediné, co jsem pochopila bylo, že se to stalo v ČR.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 13:38:21)
Ivo - to si nevybereš, před časem tu někdo zcela konkrétně a jmenovitě kritizoval jakéhosi dr. Texla a taky se na něj sesypali, že si vymýšlí a bezdůvodně ho uráží :o))
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 16:36:38)
Anetko, co Ti na to rict? Ty si skutecne myslis, ze jsi vuci mne zcela objektivni? Pokud prectu Tvuj posledni odstavec, vychazi mi z toho jen nenavist, zavist, zast, bezohlednost a krutost. Neznam duvod proc na mne utocis, ale muj prispevek to zcela jiste neni. Mozna jen nesnasis lidi, kteri se dokazi vzeprit vuci autorite, ale rekla bych spis, ze na tom, co pises a v poslednim odstavci Ti jde o tom me urazit, zarmoutit, umlcet.. proc to nevim...ale v mem prispevku neni agresivita ani umysl neco zlehcit. Ve Tvem ano. Nehodlam to rozebirat, ja se snazila pomoct, ty se snazis ublizit. Je to o to horsi, ze nemas poradne duvody. Mas vse, ceho se mi nedostalo, a prece je neco, co Ti na mne tolik vadi, ze bys mne nejradeji umlcela. Ze by skutecne pro to, co mi vytykas? To ponecham na Tobe. A protoze pravdepodobne behem pristiho tydne nastupuji na leceni, kde se dostanu na net jen velmi omezene, muzes si tu pekne zařádit, ja Ti rozhodne odpovidat nebudu.
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 14:37:20)
Šáry,
možno už nemá zmysel vyjadrovať sa k príspevku Miša3. Najlepšie by bolo aby ona sama napísala čo týmto príbehom (nechcem to nazvať historka) vlastne chcela povedať. Začala tým že aj tá najstatočnejšia rodička môže byť zdeptaná otrasným prístupom personálu. Tu vidím zdvihnutý varovný prst pre všetky statočné rodičky ktoré si myslia že to zvládnu. Netuším prečo ich takto straší. Teda možno tuším, už sme si vymenili s Mišou zopár príspevkov v inej diskusii takže ju a jej reakcie trošku poznám a priznám sa, že sme si nepadli veľmi do oka. Hovoriť o negatívnych veciach sa má. Ale spôsob ktorý volí ona mi príliš nesedí, pretože neposkytuje východisko, deptá a núti človeka o sebe príliš pochybovať. A aj keď som sa po horeuvedenej korešpondencii s ňou zariekla, že na ňu reagovať nebudem, nejak mi to nedalo.

Spomenul sa tu Dr. Texl(?) a reakcie na to, že to, čo písala tuším pani Hanka(?) nemôže byť pravda. Neviem kde bola v tom článku pravda ale v inej diskusii sa o ňom vyjadrovali jeho pacientky veľmi pozitívne a písali že si ho nevedia predstaviť vo svetle v akom ho popísala dotyčná pani, proste im to na jeho osobu vôbec nesedelo. Tým nechcem povedať, že sa to nestalo (aj pán Texl mohol mať skrat). Tým som chcela povedať len toľko že takéto jednostranné príspevky treba brať s určitou rezervou pretože sú väčšinou len pohľadom z jedného uhla a často veľmi emocionálne ovplyvnené. Aj ja som prekonala missed ab. a konanie lekára mi pripadalo úplne normálne. Proste som vedela, že sa to stáva, bolo mi strašne ľúto ale nepanikárila som, nehysterčila. Pripúšťam, že ak by na mojom mieste bola iná tak by mohla hodnotiť postup lekára ako necitlivý alebo hrubý. Dokonca by sa naňho možno aj sťažovala lebo z jej pohľadu by bol hrozný necita.

PS: Pani Danielu a jej chlapčeka poznám len z jej príspevkov, veľmi ju obdivujem, a asi by som medzi ňu a pani Misu3 rovnítko nedávala. Ale je to len môj názor.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 16:23:34)
Tili, co tim chci rict, jsem uz jednou psala. To ze predstiras, ze se nic takoveho stat nemohlo je Tva vec. A tohle je tak asi vse, co jsem ochotna sdelit nekomu, kdo nama dost odvahy se podesat. Ja vam vyhovela dokonce natolik, ze kdyz jste si stezovaly, ze mam ikonku prilis pekne zeny, zmenila jsem ji. Pokud tedy nekoho kritizujes, mohla bys mit odvahu to udelat pod nazvem sve mailove chranky.
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 16:42:22)
Milá Misa, myslím si ze aj ked nemám ikonku a emailovú adresu tak velmi dobre vies kto som. Uz sme si párkrát pokecali :o). Svoju schránku zverejnit nemienim pretoze nestojím o to zavíriť počítač ktorý nie je môj (tak ako sa stalo v tom predchádzajúcom z ktorého som sa hlásila registrovaná). A pokiaľ sa dobre pamätám tak zmena Tvojej ikonky má inú minulosť. Ak sa mýlim oprav ma. Prihlasovala si sa ako Misa2 s CB fotkou zeny (mimochodom neviem komu vadila ale mne teda nie) a ako Misa3 + iná ikonka si sa zacala prihlasovat po tom co si sa na pôvodné heslo nemohla dostat. Tolko si pamätám, písala si to v nejakej inej diskusii. Ale to len na okraj. K tej druhej téme: Bojovat za práva pacientov budem ale nebudem plytvat energiou na príbeh ktorý sa stal neviem kde a neviem kedy a neviem komu. Tým že sa tu navzájom budeme strasit a utvrdzovat v tom ze je to v nemocniciach hrozné (vo vseobecnosti) tým nikomu nepomôžeme. Napíš konkrétny prípad, konkrétne osoby, konkrétnu nemocnicu kde sa práva pacientov bežne takto hrubo porušujú a ja som ochotná, vrámci možností, aktívne sa pridať k jeho riešeniu.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 16:54:03)
Tilli, skutecne chces vysvetlini vseho, co cim jsem se polde tebe provinila? Tak tedy, zmenila jsem si ikonku, az po te, co jsem se na svu nemohla dostat. Byla jsem hodne rozrusena, protoze jsem prisla z nemocnice, a "uvital" me stos nenavistnych reakci z nichz jsem cetla asi dve nebo tri. Pro mne je kazdy navrat z nemocnice symbolem toho, ze jsem si zase vybojovala trochu casu nejen pro sebe, ale pro sve pratele a zname. To ze mne nekdo zas tolik nenavidi, me dost rozrusilo uz proto ze se do tohoto stavu nedokazu dostat, neni mi jasne, co by mi ten druhy musel udelat, abych ho dokazala tak nenavistne odsoudit. Nastesti musim bojovat s horsimi vecmi nez je antipatie, kterou nedovedu pochopit. Spis bych rekla, ze nektere z Vas lituji, musi to byt zle, citit k nekomu to, co asi citite ke mne, tedy pokud vezmu zcela vazne vase prispevky.

Bylo by to mnohem pochopitelnejsi naopak, protoze ja skutecne nemam vetsinu toho co vy pokladate za samozrejme a tak picity zatrpklosti a nenavisti by u mne mohly byt i omluvitelne, ale rekla bych, ze na vyrovnanost Vam vadi daleko vic a spis Vas ponouka k jeste vetsi antipatii, jako byste se snazily nekoho, kdo pracne drzi rovnovahu, strhnout na zem... Navic me desi, ze je vas vic, znamena to totiz sklony k davove psychoze a ta je vzdy zla...
 Alca13 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 17:15:46)
Míšo,
Zaujala mě ta vaše diskuze a osočování...kdo si jak změnil ikonku apod. Tak jsem si přečetla zbytek.
Je mi líto, že ti připadá, že tě ostatní nenávidí, ale já si myslím, že to tak horké není. Ano, měla jsi spoustu reakcí, ve kterých s tebou lidé nesouhlasí...ale nenávist? Osobní zášť? Tu jsem tam opravdu nenašla. A vsadím se s tebou o co chceš, že nikdo z těch, kteří na tebe reagovali nesouhlasně, ti nepřeje nic špatného.
Občas je těžké se na život dívat z té pozitivnější stránky, zvlášť když je někdo nemocný a připadá mu, že jsou všichni proti němu...i jeho osud.
Míšo, já tě vůbec neznám, nechovám k tobě žádné záporné city a přeji ti, aby ses brzy uzdravila...a mohla vidět, že lidé jsou v zásadě dobří.
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 17:45:06)
Alca,
máš pravdu a rozmýšľam ako napísať ďalšiu reakciu aby som nebola tá ktorá nenávidí, osočuje, je agresívna a podobne. Prečítala som si svoje príspevky ktoré som Misi3 napísala a nemyslím si ze sú nejako agresívne aj keď s ňou nesúhlasím. Lenze mám pocit, že ona berie nesúhlas = napádanie jej osoby. Priznám sa, že na jej príspevky nereagujem, aj keď ma občas vytáčajú, práve pre tento jej postoj. Už sme si písali v inej diskusii a momentálne jej odpovede idú podľa tradičného scenára "nesúhlasíte so mnou? tak ste zlé a napádate mňa, nemocnú osobu" čím sa stavia do pozície ukrivdenej (Misa3 naozaj nič v zlom ale ja to tak vidím). Aj preto túto diskusiu s ňou radšej ukončím. Príliš sme odbočili od témy.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 17:33:44)
Míšo 3, výhrady které vůči tobě mám vyplývají z toho, že tvé příspěvky jsou ufňukané, sebelitující, egoistické a někdy mi připadají podbízivé. Dále proto, že když tě náhodou někdo nelituje a nesouhlasí s tebou, hned se čertíš. Začneš se ohánět svou nemocí a napadat oponenta za to, že je zdravý a ty ne. Nemůžeš vědět, jestli já náhodou nesedím na vozíku, nebo nečekám na transplantaci ledviny. Nebo jestli nemám nějaké jiné těžké životní trápení. Ne každý totiž zdůrazňuje svůj handicap v každé druhé větě svého příspěvku. Další věc, co mi vadí je, že se málokdy vyjadřuješ k zadaným tématům (myslím, že od toho to dělení na témata na Rodině je, aby se člověk nemusel prodírat spoustou věcí, co zrovna nehledá) spíš je využíváš jako odrazový můstek k mluvení o sobě a o svém trápení. Tváříš se, že uvádíš citace, ale velice překrucuješ (mám být konkrétní? jen v té naší rozepři například "citace" mne, že po tobě chci ukončit "černý humor"). Jsi vztahovačná. Máš v zásobě velké množství dramatických příběhů cizích lidí a obratných frází, ale nic konkrétního z tebe nejde dostat.
Připomínáš mi povídku od Clifforda Simaka "Smutkem opilý"
Nejsem Anetka a nejsem Tili.
Lituji toho, že jsem se nedržela své zásady se ke tvým příspěvkům nevyjadřovat, protože jsem přesně tohle čekala. Až se mi podaří tuhle debatu ukončit, už to neudělám.
 Tili 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 17:51:25)
Iva, k Tvojmu príspevku nemám čo dodať, tiež to tak vidím. Na rodine je veľa tých ktorí majú trápenie (prekonali choroby, potraty, zomrelo im dieťatko, partner, sú postihnuté alebo majú postihnuté dieťa) a ani jedna to pri nesúhlasnej reakcii s jej názorom nepoužíva ako odzbrojujúci argument voči druhej strane. Pripadá mi to dosť nefér použiť svoje trápenie keď dochádzajú argumenty.
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná - pre Misu3 

(30.6.2004 16:42:21)
Šary, Tobe velice dekuji, i kdybych nemela pravdu, nepridala ses na stranu, ktera se obrati proti jednotlivci. Snazis se o objetivitu, snazis se pochopit a obhajit. Velice se toho vazim, protoze to, ze by se mne nekdo tak odvazne a ferove zastat se mi zas tak casto nestava. Takze velice dekuji
 Irena 
  • 

Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 14:20:05)
A proč by se mělo při porodu křičet?? Rodila jsem 2x, nekřičela jsem, ani mě to nenapadlo.(Spíše jsem se snažila všechny své síly dát do správného dýchání a tlačení. (při mém prvním porodu jsem rodily čtyři a ani jedna z maminek neječela).
Myslím si, že když žena zbytečně křičí, že se vysiluje a ubírá tím kyslík miminku. A o to asi jde lékařům, když maminku nabádají spíše ke správnému dýchání než k zbytečnému řevu.
Irena
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 14:57:27)
Ireno, asi ti nemusím vykládat, že je taky první doba porodní, ve které mi zaječet si fakt dost pomohlo.

 Irena 
  • 

Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 15:16:37)
Já ale fakt nekřičela a myslím, že nejsem nijak statečná. Mě pomohlo když jsem si pořádně zafuněla :-)))
Já jsem asi měl štěstí, protože například první doba porodní u syna mi trvala 50 minut.
(Odtekla mi voda a když se "nic nedělo" - tj. jen velmi slabé stahy a neotvírala jsem se; tak jsem dostala kapačku a za 50 minut byl malej venku. Těch 50 minut jsem profuněla na sále. Pak jsem cca 10 minut tlačila - při tom mě pan doktor chválil, jak se hezky snažím :-) a bylo to.)
Když jsem rodila dceru (první porod), tak to trvalo déle, asi 10 hodin slabých bolestí,pak mi píchli vodu a poté se rozjely silnější bolesti - tedy krušná hodinka, kterou jsem profuněla na chodbě. Sestřička mi řekla, až se mi bude chtít tlačit, abych si řekla. Když to přišlo, odvedla mě na sál, chvilku jsme tlačili a malá se narodila.
Když tak čtu některé příběhy a zážitky z porodů, tak si říkám, že jsem měla obrovské štěstí, že to probíhalo tak,jak to probíhalo. Pro mě byl nejhorší zážitek šití po prvním porodu, to mi bolelo nejvíc. Sestřičky i lékaři byli moc fajn.

 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(29.6.2004 8:09:53)
Ireno, když máš bolesti, které se dají profunět, proč bys křičela? Já ale osobně křik nepovažuju za ztrátu energie, ale naopak její uvolnění, křičím ostatně i u milování, a pokud nemůžu, dá mi to dost práce se dostatečně uvolnit a energii mi bere právě to, že se musím kontrolovat a ovládat. Takže jsme každá jiná, a pokud tě to neláká, prostě nekřič, ale nediv se, že jiná musí (nebo jí to aspoň pomůže).
 Misa3 


Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(30.6.2004 16:19:23)
.....Nevim,co k tomu napsat jen snad to, jak jedna z vas je citliva na sebe, pise napr.:" abych ji nezranovala", ale to ze ona kazdou druhou vetou velice hrube zranuje a urazi mne, jaksi nezaregistrovala. Nemam, co bych Vam k tomu rekla. Jen snad to, ze Vy se rady na nekoho sesypete a pokud mozno ho hromadne kamenujete, ze. Je to z casti tim, ze davova psychoza je pro vas patrne vzrusujici, za druhe v tom skutecne hraje ulohu ma nemoc a tedy i odlisnost od zdravych a normalnich lidi, za treti anonymita diskuze, protoze jen nekdo z diskutujicich ma odvahu urazet a soucasne dat na web alesponjmeno sve schranky. Nevim, proc a jak vysvetlit, ze jste tak nenavistne, ale rekla bych, ze to vzdy zacne tak jedna dve osoby a pak se zvedne davova psychoza a konci to tim, ze si chvili ty dve osoby povidaji pro sebe, pripadne se jeste nekolikrat zaregistruji, aby to pusobilo prevsedciveji. Vy skutecne nemate dost odvahy, abyste se pokusily si vybojovat v porodnicich lepsi podminky, naopak, pustite se do toho, kdo Vas na neco takoveho upozorni... Tohle statecnost neni, jen zaujatost a nenavist, smiseny s patrne prijemnym pocitem se zvednuteho adrenalinu, kdyz jste si vytipovaly korist a ted jde jen o to ji ustvat...
Nemam co k tomu vic rict...
 Sylvie 


Re: Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 15:49:18)
Ireno, já nenepsala, že u porodu "by se mělo" křičet. Jenom jsem se ohradila proti tomu, že "se nesmí" křičet. Já myslím, že u porodu by každá žena měla dělat to, co jí porod maximálně zpříjemní, když tím zároveň neohrozí ani mimi ani sebe. Tím, že křičím, přece nikoho neohrožuju :o) MMCH víš o tom, že existuje jedna porodnická teorie, podle které pokud žena při tlačení místo úporného tlačení křičí, tak se spíš uvolní a spíš se jí podaří porodit mimi bez poranění hráze? Vidíš, a u mne to tak fungovalo. Jistě že bych mohla rodit i bez křiku - vlastně proto jsem se zajímala, jestli to jiné maminy nemůže rušit (rodila jsem v malé porodnici, kde porodní sál byl zároveň součástí oddělení šestinedělí). Jenže mě samotný porod bolel (docela změna, poprvé jsem dítě vyprdla ani nevím jak) a v úvodu stahu si zakřičet mi ani neubíralo síly ani miminku kyslík, ale uvolnila jsem se, "pustila" dítě, ať se dere ven a neměla tendenci ho zadržovat (rozuměj - chránit se před bolestí - kdy se nedralo ven, stah nebolel). Co jsem později na oddělení slyšela, tak si zakřičelo víc mamin, některá víc, jiná míň.

S.
 Irena 
  • 

Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 16:01:46)
Já nevím nic o tom že by se NESMĚLO křičet. Neslyšela jsem, že by v některé porodnici byl ZÁKAZ KŘIČENÍ PŘI PORODU. Já si myslím, že kdo chce křičet, ať si křičí,když mu to pomáhá. Mě pomáhalo stahy prodýchávat a neměla jsem potřebu křičet. Pokud tobě bylo lépe, když sis zakřičela, nic proti tomu nemám, zvláště, když tě to pomohlo :-)))) To myslím upřímně, ne ironicky. Každý člověk je jiný a každý má jiné potřeby i názory, dokonce každý reaguje na stejnou bolest jinak a jinak ji vnímá.
Já bych například ani za nic nerodila v zahraničí, neměla abych důvěru k "cizím" lékařům.
Irena
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: buď statečná 

(28.6.2004 16:18:52)
No jasně, s tím souhlasím :o) Já to brala podle stromu diskuze - já reagovala na příspěvek, ve kterém se psalo, že se nesmí křičet - tys regovala na můj, že proč by se křičet mělo - tak jsem vysvětlila, že nemyslím, že by se mělo, ale že považuju za nesmysl, že se nesmí :o) Jednoduchý jak facka :o)

S.
 Petruna 
  • 

chapu, ale... 

(29.6.2004 14:34:41)
Elisko, naprosto te chapu, ale to opravdu chces, aby se vsichni prizpusobili tobe? Ja nevim, aby to tvoje miminko nestresovalo ty tvoje starosti. Neni lepsi vybrat si nejakou prijatelnou porodnici u nas a prizpusobit se tam? Aby to nedopadlo tak, ze nakonec si vybojujes porodni zazemi svych snu, ale co kdyz to vsechno pro tebe bude tak velka zatez, ze si nakonec samotny porod vubec neprozijes krasne, ale roztekana v behu...(mozna je lepsi rodit v klidu u mistniho prumernyho porodnika nez mit stres z toho, jestli k tomu skvelymu porodnikovi dojedes a aby to vsechno klaplo)......
 Petruna 
  • 

Re: chapu, ale... 

(29.6.2004 15:00:13)
ja myslim, ze vyhoda porodu v miste domova je to, ze tam muzes prijet az tesne pred druhou dobou porodni a tim i prvni dobu porodni doma byt v klidu, ze porodnice je na dosah, kdezto kdyz se chystas daleko mimo domov, tak abys nebyla ve stresu, ktery by porodu branil - reknes si "ted je to vse idealni, ted musim hrave porodit" , no a co budes delat kdyz se porod z toho stresu nebude moct poradne rozbehnout? tak si to nejak asi prehraj v duchutak to zvaz ze vsech stran a preju hodne stesti
 Tara zelená 


Souhlas 

(30.6.2004 18:36:09)
Eliško, já také nemám důvěru v české porodnictví. Až na jednu vyjímku - porodnici ve Vrchlabí, kterou Ti vřele doporučuji. Není problém se ubytovat v penzionu Čeri vzdáleném asi 1 km od porodnice - těhotné tam mají slevu! Vyjde Tě to levněji než v zahraničí a nebude s tím tolik vyřizování. Jinak si nemyslím, že jsi nějak přecitlivělá - na slušné zacházení máš nárok! A nechápu jak tady někdo říkal, že bys měla něco nabízet - platíš zdravotní pojištění, tak co?
 Boba 
  • 

do Brna je bliz 

(30.6.2004 21:10:03)
Ahoj Elisko, znam skvelou soukromou porodni asistentku Blanku Cermakovou z Brna, ma agenturu Vetrnik. Prave mi kleknul mobil, tak Ti cislo na ni nenapisu, web ma tusim www.vetrnik.unas.cz Chystam se s ni rodit uz po druhe, jsem si jista, ze Tve pozadavky by pochopila a zrealizovala. Preju mnoho stesti.
 Makina 
  • 

BRNO BOHUNICE, A VŠE JE O.K.!!!!! 

(1.7.2004 18:27:31)
Milá Eliško, jste nejspíš z Jižní Moravy /dle toho, že jste rodila v Břeclavi/. Proto Vám VŘELE DOPORUČUJI rodit v Brně Bohunicích, protože je to jistě schůdnější než vyjíždět do ciziny a úroveň je jeistě srovnatelná se zeměmi EU, ne-li lepší /reakce na příspěvky o zkušenostech v Holandsku,Itálii../.
Věřte mi, rodila jsem v Bohunicích své první dítě, bez nějakých kursů a nesetkala jsem se tam s žádnými hloupými řečmi, či dokonce něčím horším.
 Eliška 
  • 

Všem Vám moc děkuji! 

(2.7.2004 10:58:33)
Všem Vám moc děkuji za Vaše připomínky, za ty chápavé, i méně chápavé. Alespoň je vidět, jací jsou tady lidé a jestli taky dokáží respektovat někoho, kdo má - byť jen trochu radikálnější názory - na určité věci. Děkuji Honzovi za tu nádhernou větu, že jemu by taky vadilo, kdyby na jeho ženu čumělo pár neidentifikovatelných chlapů, ten můj mi zrovna včera řekl to samé a můj odjezd za hranice jen podporuje. Půjčku si na lékařská ošetření a porod patrně vezmem, nevadí mi, že ji budu chvilku splácet, když bude těhotenství a porod v mé režii a ať už to dopadne jakkoliv, nebudu do ničeho nucena, ani do porodnice, pokud to nebude nezbytné, ani do očkování svého mimi. Navíc vím, že jsou tam oficiálně možná i léčení bylinkami, masáží, homeopatií - kdybych měla nějaké problémy (chřipka ap.), ráda bych napřed využila jemnější metody než chemii, a doktoři tam s bylinkáři a asistentkami normálně spolupracují, ne jako u nás. Ubytování platit nebudu - na celé těhotenství jsem dostala od známých mé známé azyl zdarma - budem bydlet v pěkném pokoji ve velkém domě se zahradou, kousek od Hollabrunu, kam také míním chodit k asistentce. Také jídlo mám víceméně zdarma, protože ráda a dobře vařím a slíbila jsem jim, že jim budu vařit poctivá česká jídla a oni že mně milerádi nanosí vše potřebné.Nechci si to malovat úplně na růžovo,myslím ale že mně tam bude dobře, líp než u nás a ještě se zdokonalím v němčině.Mějte se všichni pěkně. Eliška.
 Misa3 


Re: Všem Vám moc děkuji! 

(4.7.2004 13:05:28)
To vypada skvele. Preji vse dobre a hlavne krasne, zdrave detatko.
 Eliška 
  • 

Všem Vám moc děkuji! 

(2.7.2004 10:58:48)
Všem Vám moc děkuji za Vaše připomínky, za ty chápavé, i méně chápavé. Alespoň je vidět, jací jsou tady lidé a jestli taky dokáží respektovat někoho, kdo má - byť jen trochu radikálnější názory - na určité věci. Děkuji Honzovi za tu nádhernou větu, že jemu by taky vadilo, kdyby na jeho ženu čumělo pár neidentifikovatelných chlapů, ten můj mi zrovna včera řekl to samé a můj odjezd za hranice jen podporuje. Půjčku si na lékařská ošetření a porod patrně vezmem, nevadí mi, že ji budu chvilku splácet, když bude těhotenství a porod v mé režii a ať už to dopadne jakkoliv, nebudu do ničeho nucena, ani do porodnice, pokud to nebude nezbytné, ani do očkování svého mimi. Navíc vím, že jsou tam oficiálně možná i léčení bylinkami, masáží, homeopatií - kdybych měla nějaké problémy (chřipka ap.), ráda bych napřed využila jemnější metody než chemii, a doktoři tam s bylinkáři a asistentkami normálně spolupracují, ne jako u nás. Ubytování platit nebudu - na celé těhotenství jsem dostala od známých mé známé azyl zdarma - budem bydlet v pěkném pokoji ve velkém domě se zahradou, kousek od Hollabrunu, kam také míním chodit k asistentce. Také jídlo mám víceméně zdarma, protože ráda a dobře vařím a slíbila jsem jim, že jim budu vařit poctivá česká jídla a oni že mně milerádi nanosí vše potřebné.Nechci si to malovat úplně na růžovo,myslím ale že mně tam bude dobře, líp než u nás a ještě se zdokonalím v němčině.Mějte se všichni pěkně. Eliška.
 Eliška 
  • 

Všem Vám moc děkuji! 

(2.7.2004 10:58:55)
Všem Vám moc děkuji za Vaše připomínky, za ty chápavé, i méně chápavé. Alespoň je vidět, jací jsou tady lidé a jestli taky dokáží respektovat někoho, kdo má - byť jen trochu radikálnější názory - na určité věci. Děkuji Honzovi za tu nádhernou větu, že jemu by taky vadilo, kdyby na jeho ženu čumělo pár neidentifikovatelných chlapů, ten můj mi zrovna včera řekl to samé a můj odjezd za hranice jen podporuje. Půjčku si na lékařská ošetření a porod patrně vezmem, nevadí mi, že ji budu chvilku splácet, když bude těhotenství a porod v mé režii a ať už to dopadne jakkoliv, nebudu do ničeho nucena, ani do porodnice, pokud to nebude nezbytné, ani do očkování svého mimi. Navíc vím, že jsou tam oficiálně možná i léčení bylinkami, masáží, homeopatií - kdybych měla nějaké problémy (chřipka ap.), ráda bych napřed využila jemnější metody než chemii, a doktoři tam s bylinkáři a asistentkami normálně spolupracují, ne jako u nás. Ubytování platit nebudu - na celé těhotenství jsem dostala od známých mé známé azyl zdarma - budem bydlet v pěkném pokoji ve velkém domě se zahradou, kousek od Hollabrunu, kam také míním chodit k asistentce. Také jídlo mám víceméně zdarma, protože ráda a dobře vařím a slíbila jsem jim, že jim budu vařit poctivá česká jídla a oni že mně milerádi nanosí vše potřebné.Nechci si to malovat úplně na růžovo,myslím ale že mně tam bude dobře, líp než u nás a ještě se zdokonalím v němčině.Mějte se všichni pěkně. Eliška.
 Renda a spol 


Re: Všem Vám moc děkuji! 

(2.7.2004 13:28:44)
ELISKO,

preji Vam,aby vse vyslo dle Vasich predstav a budu na Vas myslet...verim,ze vse dobre dopadne a jsem rada ,ze se najdou i lide ,jako ty-vi co chteji a jdou si za svym cilem...

kdyz budes mit naladu dobrou ci spatnou,tak dej vedet a nebo napis...

renda
 Petra 
  • 

Gynekologove - muži 

(4.7.2004 11:36:17)
Nemám vůbec pocit, že by Eliška byla nějaká hysterka, když nechce u porodu lékaře-muže. Samozřejmě to nejde úplně zobecnit, ale já osobně mám většinou s lékaři-muži, a to nemluvím jen o gynekologii, ale třeba i o zubařích, velmi špatné zkušenosti, a navštěvuji už pouze lékařky, a to ve všech oborech. Asi jsem měla vždycky na lékaře smůlu, ale nejenže nebyli moc příjemní, ale ani po odborné stránce to nestálo za nic. S lékařkama mám mnohem lepší zkušenosti.
 Žofie 
  • 

Re: Gynekologove - muži 

(8.7.2004 11:52:36)
Tak to já u svého porodu bych nejradši nechtěla nikoho, ani ženu natož muže. Všem bych nejradši řekla "jděte prosím pryč, já rodím" a pak bych si jen zavolala "tak už můžete " :-)

No ale co se dá dělat, je to prostě u nás s těmi porody všechno jinak....ženské i mužské jsem u porodu měla a musím říct, že chlap byl lepší než zmatkářka nebo semetrika ženská,ale znám i dobrou ženskou a blbýho chlapa doktora, to prostě není o pohlaví lékaře.
 Žofie 
  • 

Nechci otravovat naše zdravotnictví :-) 

(8.7.2004 13:22:29)
Já už jsem napsala, že i když bych nejradši rodila sama s taktní asistentkou v povzdálí, tak by mě ale nenapadlo po někom chtít aby mi to splnil. Já bych prostě vůbec nechtěla rodit s vědomím, že asistentka a pediatr jsou kvůli mému rozhodnutí vystaveni riziku, tak radši volím porodnici, i když vím, že mimo porodnici bychom to prožili líp.

Já vyzdvihuji ty maminy, které se klidně svěří do péče normální porodnice v místě bydliště, ačkoliv jejich snem je rodit doma. Připadá mi totiž, že se rozhodly strachu z porodnice nepodlehnout a nezdrahat před ním do zahraničí ale zvítězit nad ním.
 Žofie 
  • 

Re: Nechci otravovat naše zdravotnictví :-) 

(8.7.2004 13:26:25)
nezdrhat kvůli němu do zahraničí
 Jitka - dětí zatím 0 
  • 

Re: Nechci otravovat naše zdravotnictví :-) 

(8.7.2004 17:24:57)
No, teda Žofie... tohle zase pro změnu nadzvihne mě. Asistentka je přece za výkon svého povolání placená a dle EU do něj spadá vedení fyziologického porodu - tedy i doma. Pediatr je placený od toho, aby dohlédl na dítě - třeba i doma. A já je krzevá pojišťovnu platím ze svého zdravotního pojištění. Že na to zatím v ČR asistentky nebo pediatři nejsou úplně zvyklí, je věc jiná, ale tak si přece ve svém vlastním zájmu vyberu ty, kteří to profesionálně odvedou, nebo - jako Eliška - holt pojedu jinam za tím, co chci. Oni taky po mně budou v případě porodu doma určitě něco chtít (testy, úplné informace o mém stavu, zajištění domácnosti apod.). Ty jejich rizika jsou daná a nechápu, proč bych je neměla "otravovat či vystavovat riziku"? To si taky v krámu řekneš u pultu, že nebudeš honit prodavačku pro čerstvou housku, když má na dosah tu ze včerejška? Co kdyby třeba uklouzla? To je hrozně nezdravý postoj, to "braní ohledů" tam, kde je to nesmyslné. Takto si můžu pak "omluvit" úplně všechno, včetně nedobrého zacházení se mnou jako s rodičkou, pacientkou, klientkou, nakupující, občankou ze strany porodníků resp. asistentek, zdravotnictví, firmou, prodavačkou nebo policií či státní správou. A ještě to vystavím jako svůj klad. Pochop, že to je postoj ovce, který v důsledku vede k tomu, že se se skupinou jako se stádem zachází... a v podstatě právem - právem pastevce. Jenže ne každý ovce je... Zkus to, prosím, pochopit.
 Žofie 
  • 

Re: Re: Nechci otravovat naše zdravotnictví :-) 

(8.7.2004 19:44:54)
Jitko, já to chápu, ale přesto ti nedám za pravdu. Mně totiž z pohledu "jako té tebou viděné ovce" připadá zas ten tvůj postoj, že prostě "chceš mámit z jalové krávy tele". Já bych si vyžádala asistentku až teprve kdyby bylo běžné si ji žádat. Teď mi jedna as. příznivkyně por. doma řekla, že se prostě bojí a jedna pediatrička taky. Nedivím se jim. Vem si, jak by ti bylo rodit s ustrašenou asistentkou. Vždyť takové ostřílené jsou jen v Praze a ty jsou tak zaměstnány a také k porodům doma chodí s heslem "porod doma nenabízím, ale když mne žádají - jdu"
 Žofie 
  • 

Re: Re: Re: Nechci otravovat naše zdravotnictví :-) 

(8.7.2004 20:05:44)
Teda o zahraničí to jako vůbec neuvažuju, to je mimo můj dosah :-). Ale rozumím ti.
 Tereza , 2 kluci 
  • 

Ahoj , vidim zde rozumnou zenu 

(7.7.2004 9:39:20)
moc me tesi, ze autorka je zena , ktera si vazi vlastniho tela a taky chce mit vliv na vlastni zivot a vi co chce.
Mluvila jsem s jenou africankou, velice spokojenou, hrdou a pysnou zenou. V jeji zemi si zadna zena neumi predstavit ze by se muz zabyval gynekologii a nebo ji neci rikal o porodu. To je proste smesne. Zeny jsou jak se zda autonomni bytosti.

A daleko psychicky zdravejsi nez mnohe evropanky. Ja povazuji z a naprosro normalni, ze zena odmita a to vedome muze gynekologa.

Podle toho taky nase a potazmo moderni porodnictvi vypada. Dite se matce ODEBIRALA, kojeni ne podle diotete ale podle hodin. A dat prac do pokoj, kde je dite samo. Atd.

Mila autorko preji zdar a bude me tesit az vam to vyjde.
 Benkit 
  • 

Česká zdravotnická scéna 

(8.7.2004 18:10:29)
Váš článek mě velmi oslovil. Jednak proto, že jsme s mojí ženou v nedávné době měli podobně hořké zkušenosti a jednak proto že moje sestra zhruba před dvanácti lety rodila v německu.

K situaci na českém trhu, potažmo zdravotnictví (i ono je trh) mohu říci jen jedno a jsem přesvědčen o tom že je to pravda: musíme počkat nejméně dvacet let až všichni kdo jsou nyní ve zodpovědných funkcích vymřou! Je to zřejmě jediné řešení toho co se v tomto státě právě děje. Musíme vzít v potaz že v době ne ještě tak dávno minulé jsme všichni žily v poněkud převrácených hodnotách. Práce byla přikázána a dělat musel každý (nezaměstnanost nebyla, příživnictvý byl trestný čin). Asi není nutno se příliš rozepisovat o tom jak si kdo práce vážil. Princip je jednoduchý: "Když už tu musím dřepět, tak ať mě otravuje co nejmíň lidí, ať si co nejvíc věcí poodnáším domů a proboha ať už sem z té prudy doma". Tento názor doposud u mnohých zaměstnanců zejména nemocnic úřadů a vesměs státních sektorů dodnes převládá. Pochybuji, že si 40ti letá asistentka diametrálně změní svůj postoj k práci, když si ani neuvědomuje její cenu a prakticky je pro ni nepochopitelné si představit, že o ni také může přijít. Toto základní uvědomnění je totiž dosti podstatným krokem ke "slušnému" chování, které lze opravdu těžce hledat za pár naučenými okatými frázemi s úsměvem naoko. Rovněž pochybuji že se něco změní v přístupu k rodičce ("česká mašinerie na výrobu dětí"). Důležité je totiž uvědomit si že pro každého jsou bohužel na prvním místě peníze. Pokud nemocnice, potažmo celá mašinerie včetně pojišťoven a ve výsledku i státu, za jistý postup z minimálními náklady dostane více peněz než za postup jiný, ikdyž humánnější, můžete si být jista že 100% se zůstane u postupu starého. Na hodně dlouho! (to je reakce na poznámku o stezích...). Pokud někdo bude namítat, že to přece není možné, že si člověk přece může nějak připlatit vyšší standard, že ho přece zaplatí tak ho bude mít, potom řeknu, nebude! I přesto že si některé služby může člověk připlatit coby nadstandard (a ne za malé peníze), zůstávají tu pořát oni "komunističtí" lidé, kteří prostě už do konce života nepochopí, že když jim někdo za něco zaplatí, tak očekává odpovídající postup. Je to prostě jako dřív, když si šel člověk koupit poslední kilo masa v řeznictví! My jsme si platily při porodu nadstandardní služby a první z čím jsem se setkal byl personál který nás svými pohledy jasně a odměřeně upozorňoval že ta hromada peňez co to stálo je jen slabá náplast zato, že snámi budou mít víc práce, že z ústavu vypadnou o deset minut později a že na ten pokoj co máme čeká hromada lidí a my sme jim ho prostě vyfoukli. Ne, tohle se prostě nezmění a nemá na to vliv ani Vaše nálada, ani známi a dokonce ani peníze!

Zní to velmi smutně a ani my sami jsme nebyli nadšeni, když jsme si totální bezvýchodnost situace uvědomily. Rodit v zahraničí v kontextu Vašeho článku nevidím jako jednu z možností ale jako možnost jedinou! Jak jsem již nazačátku nastínil, moje sestra v německu rodila a podobné hororové zkušenosti nemá, ikdyž rodila před 12ti lety, a ikdyž rodila v "klasické" porodnici bez jakýchkoliv nadstandardů. V době kdy rodila měla německé občanství, tedy veškeré výlohy spojené s porodem, předporodní i poporodní péči jí hradil stát. V současné době, kdy jsou hranice otevřeny již spoustu problémů s dřívější legislativou odpadá a zůstává podle mne problém jediný. Kdo, komu, za co a jak zaplatí. Naše české povinné zdravotní pojištění totiž zcela jistě není určeno pro hrazení nákladů v zahraničí. Zcela jistě by bylo revoluční platit si pojišťovnu, která je platná po celém území evropy. Možná že podobné služby existují ale bohužel se na toto náš stát zcela jistě bude dívat jako na nadstandardní službu, nikoliv klasickou zdravotní pojišťovnu. Bohužel totiž stále přetrvává základní názor, že je třeba v jistých směrech (poviné pojištění) občany řídit, protože oni sami tak dobře neví co je pro ně dobré. Pro mne je s podivem že podobné "středověké" názory mají v moderní politice ještě živnou půdu. Myslím si že nejlépe by Vám poradil nějaký velmi zkušený daňový poradce, nebo finanční poradce. Možná se Vám zdá že jsem trochu mimo a že tu míchám politiku a peníze a že to s porodem nemá co dělat. Věřte že má! Mluvím na základě vlastních bohatých a mnohdy trpkých zkušeností. Myslím že oním Gordickým uzlem porodu v zahraničí je totiž právě systém placení zdravotního pojištění, možná dokonce systém danění atd.. V našem případě dokonce postoj státu k nám vyusťuje až ke zvažování změny občanství.

P.S.: Kéž by si lidé uvědomily, že vše co dělají ostatním dělají vlastně v důsledku sami sobě. Přeji Vám úspěšné a šťastné završení těhotenství, zdravé dítě a příjemné vzpomínky na porod, ikdyž to zřejmě nebude v naší zemi.
 zdena 
  • 

Re: Česká zdravotnická scéna 

(8.7.2004 20:45:33)
nedá mi to

mno co k vašemu příspěvku dodat a vůbec ke článku..jen vám trochu chybí info.vaše špatná zkušenost = všechno špatně...hm trochu povrchní a dost jednoduché..ale dá se to pochopit..každý si porod prožívá jinak a já mám zkušenost výbornou a nikdy bych čr neměnila.a to jsem nerodila ve vrchlabí, neplatila nadstandard,ale to asi nechcete slyšet..

mějte se a ať vám další porod vyjde tak jak si přejete tady nebo v cizině..

Zdena

 bora 
  • 

por. asistentka v rak 

(29.7.2004 13:52:59)
ahoj,
nedavno jsem hledala asistentku pro jinou maminku z jizni moravy, jedna se o pani josefine hahn, matzen je asi 50 km od hranic, mluvi i slovensky, neni nad primou domluvu. 0043-2282 2081
hodne stesti
bora
ale pani cermakova v brne taky neni daleko :-)
 m 
  • 

Re:Chci rodit v zahraničí, ale jak na to? 

(1.8.2004 21:00:04)
Bohužel v českých porodnicích (ve většině) jsou podmínky příšerné - sám jsem lékař. Rodil jsem se ženou v Německu s veskrze dobrými zkušenostmi.
V rámci EU stačí pouze trvalý pobyt v daném státě, poté získáte automaticky nárok na plnou účast ve veřej. zdrav. poj. Více www.cmu.cz - centrum mezistátních úhrad.
 Zbyněk Mlčoch (medik) 
  • 

Očkování TBC (kalmetizace) 

(21.1.2005 23:58:43)
S kalmetizací souhlasím. Uvažuje se o posunu až na 7-12. měsíc. Ale je to risk - kdyby se imunitní systém fakt setkal s TBC a novorozenec nebyl kalmetizován, tak by z toho měli doktoři problém a to hoooooooodně velký. Proto se vás na kalm. neptají. Ju?
 Corra 


Re: Očkování TBC (kalmetizace) 

(22.1.2005 0:02:59)
Ahoj,obdivuju tě-zvládáš toho hodně:-)))))
 *Aida* 


Re: Očkování TBC (kalmetizace) 

(22.1.2005 0:18:29)
Takze pokud rodice nenechaji dite ockovat a to nasledne onemocni, odpovednost nese lekar? Zajimave.
Moje dcera byla ockovana proti TBC v 18 mesicich. Nastesti ziju v zemi, kde dite patri me a zodpovednost za nej mam taky ja :o).
Jinak proti tomuto ockovani nic nemam, ale tady se ani celoplosne nedela a v dobe, kdy se dcera narodila, nebyly siroko daleko zadne vakciny. Jinak bych ji nechala ockovat driv, ovsem ne jako novorozence.
 Jita 
  • 

Re: Očkování TBC (kalmetizace) 

(15.10.2008 14:08:36)
Co se týká očkování vím jen jedno - není a nikdy nebude stoprocentně účinné. Moje neteř byla teď na přeočkování - nejprve test. Při tom zjistili, že má příliš velkou reakci. Takže závěr - i když byla očkovaná jako miminko hned po porodu, potom přeočkovaná v 2. roce. A teď v 11, zjistili, že se někde setkala s otevřenou TBC a má ten bacil v sobě. Tedy další očkování nebude. Bude brát půl roku prášky, aby byl bacil zničen a ty jí mohou zničit játra. Takže jako první jde na jaterní testy, když budou v pořádku dostane prášky + něco na játra. Každý měsíc na jaterní testy a potom se uvidí. My jako rodina musíme na testy, jestli to náhodou není od někoho z nás. Kde se s tím setkala ona je záhadou. Jsou jen dvě možnosti - ve škole nebo doma. Doma ověříme, ale ve škole to už je mimo naší pravomoc. Dřív by se po tom šlo, dnes je to horší.
 Denisa 
  • 

V zahranici to je lepsi! 

(22.6.2006 23:10:31)
Elisko, strasne moc Ti fandim, protoze jsi zenska, ktera ma vlastni nazor a vi, ze muze mit porod presne podle svych predstav. To muze ovsem opravdu plati vic pro zahranici nez pro CR. Pani Olga se hned nahore v prispevcich vyjadruje o tom, ze v cizine je lekarstvi 100 let za CR. Hm... Rada bych vedela, kde presne pani Olga zila, v ktere zahranicni zemi, kolik let a ke kolika lekarum tam chodila. Skoro mam pocit, ze i kdyz ji neznam, mohla bych se vsadit, ze venku nikdy nezila. Myslim dele nez tyden v nejakem rekreacnim stredisku. ja ziji v cizine uz 5 let, a muzu rict, ze ac ceske zdravotnictvi je dobre, vetsinou vam nedava moznost se projevit, mit vlastni nazory a peci si organizovat, tak jako je to v cizine bezne. Je smutne, ze jeste je hodne lidi, kteri to beznazorove akceptuji a jeste povazuji za spravne. Je to asi tak jako ze ucitele ve skolach nijak extra deti nepovzbuzuji k individualite, zabiji v nich vlastni nazory a pak z nich vyrustaji lide jako pani Olga. To jen tak na okraj.

Ma odpoved ti nepomuze, protoze je na to pozde, a stejne planujes Rakousko, ale pokud se tady objevi nekdo jiny s podobnym pranim, vice casu a moznosti, pak jednoznacne doporucuji tehotenstvi a porod v USA, kde ziji a vim, jak to tu chodi. A ne, nejsou tady sto let za CR, draha Olgo. Vsechny body z vaseho seznamu tady neni problem vam splnit. Porody doma jsou beznou zalezitosti, a presne jak jste napsala, pokud se vyskytnou jakekoliv komplikace, okamzite prijede sanitka a doveze vas do nemocnice, kde vam personal neda svym chovanim "sezrat" no jo, blba zenska, mysli si, ze vi lip nez my, a ted ji tu mame, ted jsme ji dobry!, jako by tomu asi bylo v CR. Tehotenstvi travite jak s asistentkou tak i gynekologem, muzete si vybrat koho si prejete. U porodu mate lekare, ktery s vami prosel vase tehotenstvi, takze se znate a duverujete mu (ji). Asistentku i lekare si vybirate sama at uz podle pohlavi, veku, zkusenosti, mista kde studoval, kde dosud pracoval, knizek co napsal, vsechny tyto udaje jsou vam pristupny abyste si mohly vybrat.

Moc a moc fandim vsem, co vi, co chteji a dokazi si za tim jit. Ovci co jdou zivotem se sklopenou hlavou a akceptuji rozhodnuti druhych jako samozrejmost je v CR bohuzel prilis mnoho, jak je videt i z reakci na tento clanek.

A na zaver zadna maminka co chce byt tehotna a rodit podle svych predstav to nedela proto, ze ji nezalezi na miminku, ze je ji jedno, jestli se ji nadori modre, ci postizene dite (opet nazor pani Olgy). Naopak ji na jejim diteti zalezi hodne moc a proto se neboji jit i proti omezenym nazorum druhych lidi a za spokojenost v tehotenstvi a porodu dokaze bojovat. Kdyby ji bylo jedno, jaky dopad ma jeji rozhodnuti na jeji dite, tak by spis kourila,pila, brala drogy, a rodila nekde sama za popelnici namisto toho aby vypracovavala peclivy tehotensky a porodni plan.
 Barary 


Jak to nakonec dopadlo? 

(20.12.2011 14:02:08)
Dobry den Elisko,
pri brouzdani internetem a hledani ruznych informaci ohledne moznosti rodit v zahranici jsem narazila na vas clanek tykajici prave teto problematiky a tak me moc zajima jak to nakonec dopadlo.
Vas prispevek je sice uz par let stary, ale podminky v nasem porodnictvi se zas tak moc nezmenily, takze je porad aktualni. Planujeme drude dite a ja vim, ze pokud to bude nadale tak jak to u nas je, tak tady po zkusenostech s mym prvnim porodem rodit nechci. Takze i ja zvazuji ze bych odjela rodit do zahranici. Jsem z Brna a tak nejjednodusi a nejblizsi se zda byt Rakousko. Nemluvim ale dobre nemecky, pouze cesky a anglicky. I vy zminujete, ze s nemcinou na tom nejste tak dobre jako s anglictinou a ptate se na zkusensoti dalsich maminek.
Snazila jsem se procist diskusi, ale prispevku je tam moc a odpovedi na vsechny vase doazy jsem tam nenasla.
Nasla jste tedy porodni dum, nebo nemocnici v Rakousku ktera by byla privetivejsi nez ty nase? A odjela jste tam nakonec porodit? Jak jste to zvladla po jazykove strance?
Prosim napiste mi svoje zkusenosti sem do diskuse nebo na e-mail: barary@centrum.cz

Predem dekuji,

Bara

 Jana7 


Re: Jak to nakonec dopadlo? 

(9.1.2012 22:00:02)
Přidávám se ke stejnému dotazu. Zatím dítko nečekáme, ale určitě bychom časem moc rádi... Každopádně zatím sháníme informace kolem porodů. A dle toho, co slyším a čtu, to nevidím s porodem v ČR moc reálně.
Jsem také z Brna. Ovládám NJ a celkem komunikativně i ANJ, manžel je také znalý ANJ, tak zatím přichází v úvahu Vídeň (?). V rámci ČR bych to viděla jedině na Vrchlabí. I za cenu útraty za pobyt v nějakém penzionu, kde bych trávila čas před samotným porodem.

Nepovažovala jsem se za moc náročnou (očekávám jen slušné a seriózní chování od zdravotníků - pro mě je slušnost vůči doktorům samozřejmostí, alternativní možnosti při porodu - tedy rodit jinak než v leže), ale vidím, že jsem asi i v tomto směru vskutku naivní. No nic, buď tedy asi Vrchlabí anebo nějaká (klidně soukromá) porodnice v Rakousku. Má někdo s tímto zkušenosti? Jde mi o porodnice, rodit doma s asistentkou bych si netroufla.
 Saška 
  • 

Re: Jak to nakonec dopadlo? 

(21.2.2012 21:44:30)
Dobrý den,
kromě Vrchlabí mají ještě výbornou pověst Hořovice a Neratovice. Tam jsem rodila já - žádný "alternativní zázrak" to asi není, ale našla jsem tam to, co jinde ne, i když bych to považovala za samozřejmost - velkou slušnost a vstřícnost veškerého personálu. Každý lékař se představí, zeptá se, jak se vám daří tak, že věříte, že ho to opravdu zajímá :-) A milý je i pomocný personál (uklízečky atd.) PA, které jsem tam potkala, byly moc milé. Ale teď si uvědomuji, že to je pro vás asi dost z ruky, že...

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.