tisk-hlavicka

Světový týden respektu k porodu 2012

16.5.2012 Petra Sovová (předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství) 3 názory

Světový týden respektu k porodu vznikl proto, aby ukázal celou škálu možností, jak může vypadat zdravá, bezpečná péče v těhotenství a při porodu.

O porodech a porodnictví se mluví stale častěji. Dlouhá léta jsme slýchali hlavně to, jaké má naše země v této oblasti výborné výsledky a že rozhodně není třeba nic měnit. Právě neochvějnost tohoto tvrzení bere v poslední době za své. Ukazuje se totiž, že mnohé státy, které mají narozdíl od České republiky rozvinutý, pestrý systém péče, dosahují stejných nebo dokonce lepších statistických výsledků.

Světový týden respektu k porodu vznikl proto, aby ukázal celou škálu možností, jak může vypadat zdravá, bezpečná péče v těhotenství a při porodu. Vznikl na obranu normálního, přirozeného procesu, proto, aby předkládal nejnověji dostupné vědecké informace. Je třeba si uvědomit, že bezpečná péče při porodu nemůže být založena na nějakých neměnných zvyklostech a rutině, ale právě jen na vědeckých informacích. Je skvělé, že se máme kde inspirovat, aniž bychom museli cestovat daleko: ve většině evropských zemí mají ženy bohatý výběr péče jak v těhotenství, tak během porodu a po porodu.

Kdo to vymyslel?

Na počátku tradice Světového týdne respektu k porodu stál muž. Francouz Bernard Bell, který spolu se svou ženou hledal přívětivé místo, ke by se mohlo narodit jejich první dítě. Dnes mají už tři potomky a Bernard je navíc "otcem – zakladatelem" frakofonní alliance pro respektovaný porod (AFAR) i tradice Světového týdne respektu k porodu.

Česká republika se připojuje už posedmé. V Praze připravuje Hnutí za aktivní mateřství Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství v Kině Perštýn, kde můžete po celý týden navštěvovat přednášky, filmové projekce, diskuse a zajímavá setkání nebo si jen projít expozici porodního sálu a dělohy a nahlédnout do tematických časopisů a knih u zdravého baru. Součástí festivalu je rovněž poradna porodních asistentek a dul.

Zajímavé programové tipy najdete i v případě, že jste rodiči větších dětí a na další porod se nechystáte. Jedním z letošních hitů je bezesporu přednáška rodinné terapeutky Naomi Aldort, autorky bestseleru Vychováváme děti a rosteme s nimi, kterou v Česku osobitým způsobem propaguje Jaroslav Dušek. I některé další přednášky přinášejí odpovědi na otázky kolem dětí vyššího věku a další témata, například mezilidské vztahy nebo zdraví a přístup k nemocem.

Děti jsou samozřejmě rovněž vítány. Spolu s rodiči si můžou představovat, jaké to asi je u mámy v břiše, a najdou tu i hrací koutek.

Homo ecologicus

Stejnojmenná expozice provází akce Světového týdne respektu k porodu každoročně. Představuje produkty použitelné nejen v období mateřství, které jsou šetrné k přírodě i lidem. Návštěvníci tu načerpají informace o biopotravinách, přírodní kosmetice, zdravějším a přírodě přátelštějším přebalování, novinkách v dámské intimní hygieně (už máte menstruační pohárek?!?), užitečné tipy pro naše zdraví i ekologičtější domácnost. Letošní novinkou je téma recyklace, kde se nedozvíte jen o existence kontejnerů na tříděný odpad a sběrných dvorech, ale například o krásných špercích z pet láhví, recyklované módě, nahlédnete do žížalího kompostéru apod.

Školní výpravy za porodem

Všednodenní dopoledne jsou vyhrazena žákům a studujícím základních a středních škol, kteří si sem chodí prakticky doplnit hodiny rodinné a sexuální výchovy. Interaktivní program pro ně zajišťuje Česká asociace dul. A nejsou to žádné suchopárné přednášky – na procházce po expozici si může žactvo vyzkoušet nasazovací těhotenské břicho nebo pohodlnost porodního lůžka.

Akce Světového týdne respektu k porodu jsou určeny nejen nastávajícím rodičům a studujícím. Několik akreditovaných přednášek čeká i na zdravotníky, zejména porodní asistentky a dětské sestry.

Žhavé tipy letošního ročníku

Z Velké Británie přijede přednášet profesorka Valerie Flemming. Tato zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) seznámí laickou i odbornou veřejnost s doporučenými postupy WHO pro normální porod.

Největším lákadlem programu STRP jsou bezesporu filmové projekce. Letos na diváky čekají tři dokumentární filmy: Porodní plán režisérek Kateřiny Kačerovské a Gabriely Kontra, Orgasmický porod Debry Pascali Bonaro, a Měsíc v nás Diany Fabiánové. Po filmu nabízíme vždy prostor k diskusi a reakcím, kam jsou zvány i tvůrkyně a protagonisté filmů.

Společným cílem organizátorů a organizátorek Světového týdne respektu k porodu ve všech pořádajících zemích je šíření vědecky podložených informací a zlepšení komunikace mezi matkami, respektive rodiči a zdravotníky. Letošní ústřední téma je zdánlivě nemedicínské: KOLIK STOJÍ POROD? Ve středu 23. května se koná v pražském Kině Perštýn stejnojmenná diskuse za účasti odborníků různých oblastí, kterou moderuje publicistka Eva Labusová.

K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.

Světový týden respektu k porodu 21. – 27. května 2012

Bližší informace o programu, expozici, přednášejících a pořádajících, jakož i seznam připojených organizací najdete na webových stránkách www.respektkporodu.cz.

Názory k článku (3 názorů)
Návrh na vylepšení withep 16.5.2012 9:2
*Re: Návrh na vylepšení Barbar 16.5.2012 15:14
STRP také v Ostravě a jiných městech Zabusa 16.5.2012 18:15




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.