tisk-hlavicka

Začíná porodní revoluce?

7.2.2019 Klááára 1 názor

První Centrum porodní asistence v České republice zahájilo provoz 5.února 2019.

První Centrum porodní asistence v České republice vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a NNB a Neonatologickém oddělení NNB. Založeno bylo 5.února 2019, ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Centrum porodní asistence nabízí respekt k přání budoucí matky a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí.

V Nemocnici Na Bulovce tak má rodička nově na výběr. Buď zvolí klasický porod s lékařem, nebo využije služby Centra porodní asistence a porod pouze pod vedením porodní asistentky. O jednu rodičku se stará vždy jedna asistentka, která vede i předporodní péči a příjem k porodu. V současnosti je v Centru porodní asistence aktivně zapojeno sedm porodních asistentek a tým se bude dále rozšiřovat.

Centrum porodní asistence má zároveň definována jasná kritéria komplikací porodu, kdy je přivolán okamžitě dostupný lékař. Díky umístění přímo v prostorách porodního sálu je pro matku i novorozence zajištěna možnost ihned vyřešit případné nepředvídatelné komplikace a kritické stavy, aby na konci bylo zdravé miminko a spokojená maminka.

Po porodní alternativě při vedení fyziologického porodu volají dlouhodobě jak některé rodičky, tak porodní asistentky. Centrum porodní asistence následuje evropský trend, je odrazem rostoucí poptávky po respektujícím porodnictví, zvýšení soukromí a komfortu rodičky i doprovodu při porodu. Jde o zásadní krok v pohledu na porodní péči i v přístupu k rodičce a k novorozenci.

V nejbližším období čeká Centrum porodní asistence další rozvoj. Na podzim 2019 se porody přesunou z porodního sálu do dvou nově vzniklých porodních pokojů. Apartmány s vlastním sociálním vybavením a domácí atmosférou budou umístěny v areálu porodnice. V následujících letech se Centrum porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce rozroste o další čtyři apartmány, výukové zázemí a prostory pro předporodní kurzy.

Na webu České televize můžete zhlédnout reportáž.

Názory k článku (1 názorů)
kam zmizel CAP RenataK 12.2.2019 14:8
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.