tisk-hlavicka

O budoucí zdraví vašeho děťátka se můžete postarat již dnes.

13.8.2003

NESTLÉ Junior mléko Vanilkové a Rýžové

Výživa v prvním roce života

První narozeniny dítěte jsou významným mezníkem v jeho vývoji. Je to věk, kdy dítě uskuteční velký přechod z kojeneckého období do dětství. V jeho průběhu se naučí chodit, běhat, mluvit, dokáže velmi dobře vyjadřovat svůj nesouhlas, chce jíst jako dospělí u jejich stolu. Začíná se zajímat o své jídlo a vybírá si co mu chutná a co ne, avšak jeho organismus má stále ještě odlišné nároky na výživu ve srovnání s dospělými. V tomto období je proto obzvláště důležité, aby veškerá strava podávaná dítěti byla vysoce hodnotná po výživové stránce, neboť vzhledem k rychlému růstu je velmi citlivé k případným nedostatkům ve složení. Potřeby energie a živin jsou vyšší než byly doposud a dokonce vyšší než budou později, bude totiž potřebovat přibližně 2x až 5x více živin a energie než dospělý člověk.

Kravské mléko a dětská výživa

Důležitý je přísun zejména bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů v dostatečném množství a poměru. Mléko, které bylo dosud jedním z hlavních zdrojů živin, by mělo i nadále zůstat nezbytnou součástí jídelníčku dítěte. Neupravené kravské mléko však není pro malé děti zcela vhodné, důvodů je hned několik: běžně prodávané "krabicové" kravské mléko má nevhodný poměr bílkovin, tuků, cukrů, solí a vitamínů (což jsou základní složky potravy), je zcela nevhodné jako zdroj železa, což může přispívat právě u rychle rostoucích dětí k chudokrevnosti. Narozdíl od mlék určených pro malé děti není nikdy zaručena jejich mikrobiologická nezávadnost.

Juniorská mléka a jejich výhody

Pro děti ve věku od jednoho do tří let byla proto vyvinuta speciální tzv. juniorská mléka. V současné době nabízí Nestlé mléka z kategorie Junior již ve třech variantách. Vedle Junior mléka Bifidus, které chrání zdraví dětí díky obsahu probiotických bakterií, také ve dvou dalších chuťových variantách: vanilkové ochucené přírodní vanilkou a rýžové se sytivými účinky díky obsahu rýžové moučky, která jsou správným základem dětské výživy.

Jejich výživové vlastnosti jsou ve srovnání s kravským mlékem zcela jedinečné a při každodenním podávání pozitivně ovlivňují dětský organismus a podporují jeho zdravý růst. Narozdíl od kravského mléka je v nich redukován obsah živočišného tuku, který zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, je tak do jisté míry sníženo riziko cévních a srdečních onemocnění v pozdějším věku. Jsou obohacena o rostlinné oleje zaručující přísun esenciálních mastných kyselin (přibližně 5x více oproti kravskému mléku), které jsou velmi důležité pro rozvoj nervového systému, motorických schopností a vývoj zraku. Obsahují zhruba 2x více jódu, potřebného pro správnou činnost štítné žIázy a tedy zdravý růst a rozvoj tkání. Také 10x více vitamínu D a vápníku pro správný růst kostí a zubů a 15x více železa pro správnou funkci krve a metabolismu.

Juniorská mléka jsou součástí Nestlé nutričního plánu

Tato juniorská mléka jsou spolu s ostatními výrobky kojenecké výživy Nestlé součástí nového Nestlé nutričního plánu, který byl vytvořen odborníky na dětskou výživu. Slouží jako průvodce při výběru správné stravy v každém období vývoje dítěte. Pro každou vývojovou etapu doporučuje Nestlé nutriční plán výrobky, které svými výživovými vlastnostmi přesně odpovídají potřebám dítěte v daném stupni vývoje. Nová juniorská mléka jsou řazena do stupně Junior zahrnující výživu dětí právě ve věku 1-3 roky. S Nestlé nutričním plánem a mléky Junior dostává dítě přesně to, co potřebuje pro svůj růst, aby se mohlo zdravě vyvíjet. Správný růst v ranném dětství je pak výborným základem pro pevné zdraví v pozdějším věku.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.