tisk-hlavicka

Správná výživa ve správný čas

15.8.2003 PR

Každé dítě hned od svého narození prochází bouřlivým vývojem růstu a pro každého rodiče je nezapomenutelným dobrodružstvím sledování každého pokroku, kterého dosáhne. A je to růst opravdu rychlý. Vždyť již v šesti měsících kojenec zdvojnásobí svou hmotnost, kterou měl při narození. V prvním roce života už je 1,5 x tak velký, než byl při narození a do tří let se naučí chodit, běhat, mluvit a ještě mnoho dalších věcí …zkrátka stát se sám sebou.
Během těchto prvních tří let života prochází organismus dítěte mnoha změnami, které jsou spojeny s rychle se měnícími nároky na výživu. Hned po narození přibližně do 4.- 6. měsíce těmto nárokům plně odpovídá mateřské mléko, které je pro dítě ideální a nejvhodnější stravou nejméně do 6 měsíců věku. Od šesti měsíců však již mnoho dětí přestává být kojeno buď úplně nebo částečně a součástí jídelníčku se stávají nemléčné příkrmy. Každá maminka v tomto období chce dát svému dítěti to nejlepší, aby dobře a zdravě rostlo a prospívalo. Proto odborníci na dětskou výživu z Nestlé připravili tzv. Nestlé nutriční plán. Ten slouží jako průvodce vývojem dítěte a pomáhá při výběru správné stravy v každém období věku dítěte. Jen tak dostane Vaše děťátko přesně to, co právě potřebuje, a může plně využít všech možností svého růstu. Správná výživa v ranném dětství je nezbytný základ pro pevné zdraví v pozdějším věku.
Všechny produkty Nestlé zahrnuté do Nestlé nutričního plánu jsou koncipovány tak, aby odpovídaly dětským potřebám:
  • Všechny receptury jsou sestaveny tak, aby odpovídaly výživovým nárokům dětí, malé děti nejsou malí dospělí, narozdíl od nich je pro ně vhodné přijímat potravu s nižším obsahem bílkovin, které jsou však hodnotné kvůli lehčí stravitelnosti a na druhé straně s vyšším obsahem tuků pro zajištění optimálního přísunu energie a správného rozvoje centrální nervové soustavy.
  • Všechny produkty vykazují vyšší výživovou hodnotu než obvyklá jídla a jsou obohacena o nezbytné vitamíny, minerální látky a stopové prvky, takže děti dostávají vyváženou stravu v každé porci jídla.
  • Na každém výrobku je Nestlé nutriční plán názorně vysvětlen - Obr. 1
  • Nestlé nutriční plán byl vyvinut za účelem výuky vašeho dítěte k postupnému rozvíjení dobře vyvážených stravovacích návyků, které ho budou provázet po celý život.
  • V neposlední řadě je nutné mít stále na paměti, že každé dítě je jiné a jeho organismus je naladěn na jiný rytmus. Je třeba dbát této jedinečnosti, a proto tento průvodce nemůže nikdy zcela nahradit rady dětského lékaře, který zná dané dítě nejlépe.

Obr. 1

Výběr jídel se rozšiřuje s každou etapou vývoje. Výrobek určený pro jednu fázi vývoje odpovídá plně potřebám dítěte, i když již vstoupí do fáze následující. Proto v druhé fázi vývoje je možné podávat dítěti výrobek určený jak pro druhou fázi (stupeň 2) tak i pro fázi první (stupeň 1), a tak podobně až do stupně Junior.

Nestlé nutriční plán se skládá ze čtyř částí

Stupeň 1 - První jemný příkrm
První období zahrnuje věk od 4 do 6 měsíců. Je to čas, kdy kromě mléčné stravy (mateřského mléka) začíná dítě přijímat i první pokrmy nemléčného charakteru. Jde o období velmi důležité, neboť trávicí systém teprve vyzrává, a proto je nutné zavádět každou novou složku potravy velmi opatrně a postupně, aby se snížilo riziko vyvolání alergie na danou potravinu. Proto jsou tyto první příkrmy nazývány jemnými ve smyslu minimální schopnosti vyvolat podráždění. Příkrmy mají jemnou strukturu, aby je bylo snadné polykat a rovněž napomáhají učení dítěte přijímat potravu ze lžičky. Jsou vyrobeny ze 100% přírodních surovin. Výrobky určené pro toto období jsou označeny ikonou Stupeň 1 na modrém pruhu s ležícím medvídkem, symbolizujícím danou fázi vývoje dítěte.

Stupeň 2 - Nové chutě
Druhé období zahrnuje věk od 6 do 8 měsíců. Dítě se již naučilo úspěšně přijímat nemléčnou stravu a je připraveno objevovat nové chutě. Přesto je však stále nezbytné zavádět nové chutě do jídelníčku postupně. Druhý stupeň poskytuje již mnohem širší nabídku výrobků umožňujících rozvoj chuťového vnímání dítěte. Do této skupiny jídel jsou již zařazeny dětské obilné kaše ochucené ovocem nebo medem, nebo obilné kaše z více druhů obilné mouky. I tato strava je stále jemná, aby umožnila snadné polykání a usnadňovala krmení lžičkou. Výrobky pro stupeň 2 označuje ikona se sedícím medvídkem na oranžovém pozadí v oranžovém pruhu.

Stupeň 3 - Různorodost chutí a konzistencí
Období třetího stupně je charakteristické pro věk 8 - 10 měsíců. Dítě již umí velmi dobře polykat i žvýkat, a tak mu nečiní obtíže přijímat potravu nejen nových chutí, ale i hrubší konzistence. Pro období 3. stupně jsou vybrána jídla, která jsou bezpečná a vysoce výživná. Poskytují ještě vyšší bohatost různých chutí a mohou obsahovat již větší kousky masa a zeleniny. Kousky jsou tak velké, že nutí dítě ke žvýkání bez nebezpečí jejich vdechnutí. I výrobky tohoto období mají své zřetelné označení, je jím ikona Stupeň 3 s lezoucím medvídkem, protože i děti v tomto věku jsou již schopné lézt po čtyřech. Barevný pruh věnovaný tomoto stupni je zelený.

Stupeň Junior - základ zdraví
je posledním obdobím výživového plánu, nebo také "stupeň junior" pro věk od 1 do 3 let života. Je to věk, kdy dítě uskuteční velký přechod z kojeneckého období do dětství. V jeho průběhu se naučí chodit, běhat, mluvit, dokáže velmi dobře vyjadřovat svůj nesouhlas, chce jíst jako dospělí u jejich stolu, avšak jeho organismus má stále ještě odlišné nároky na výživu od dospělého člověka. V tomto období je proto obzvláště důležité, aby veškerá strava podávaná dítěti byla vysoce hodnotná po výživové stránce. Juniorské produkty jsou z tohoto hlediska ideální. Poskytují všechny důležité živiny, takže dítě může plně využít svého růstového potenciálu, a velmi často i tzv. aktivní složky potravy, tj. takové, které nějakým způsobem podporují dobrou funkčnost organismu. Sem patří např. i probiotické bakterie, které mají pozitivní vliv na zdraví dítěte a měly by tvořit součást jeho střevní mikroflóry.
Odborníci z Nestlé si uvědomují, že správná výživa ve správný čas pomáhá dětem zdravě růst což se řadí mezi jedny z největších odpovědností v životě každého rodiče. Proto chtějí nejenom vyvíjet nejkvalitnější dětskou výživu, ale chtějí být rovněž nápomocni svými zkušenostmi a znalostmi z oblasti dětské výživy tak, aby každé dítě mohlo zdravě růst, a každá maminka mohla být spokojená. Součástí tohoto poslání je i tento nový Nestlé nutriční plán.
Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.