tisk-hlavicka

Historie a současnost dětské výživy Nestlé

12.8.2003

Náš příběh začíná roku 1867 ve Švýcarsku. Jen málokdo ví, že společnost Nestlé nese jméno po Henrim Nestlé (1814-1890).Právě on vyvinul první náhražku mateřského mléka pro děti, které z nějakých důvodů nemohly být kojeny. Jeho úsilí pramenilo ze snahy vyvinout bezpečnou a výživnou alternativu nahrazující mateřské mléko.

Historie kojeneckých výživ Nestlé se začala psát ve chvíli, kdy se na něho obrátili jeho sousedé s prosbou o pomoc patnáctidennímu předčasně narozenému chlapečkovi. Spolu s jinými problémy, které se u novorozence vyskytly, odmítal mateřské mléko, ale i jinou stravu. Henri Nestlé proto pro chlapce připravil speciální mléko na bázi vyživovací moučky a kvalitního mléka. James Charles Louis Schnetzler se tak stal jedním z prvních dětí, kterým mléko Nestlé zachránilo život. V té době totiž zemřelo v prvním roce života přibližně každé páté dítě. Zpráva o záchraně dítěte, v pozdější korespondenci nazývaného " malý Wanner", se v okolí rychle rozšířila. Dětská výživa pana Nestlé si tak záhy získala pověst "zázračného léku".

(čerpáno ze životopisné knihy Henri Nestlé 1814 - 1890 od Alberta Pfiffnera, Zurich 1993)

Sám vynálezce však vždy zdůrazňoval, že každá matka, která je schopná kojit, by měla bez výhrad poskytnout svému dítěti mateřské mléko jako jedinou přirozenou a plnohodnotnou stravu. Tato zásada je dodnes jedním z nejdůležitějších principů společnosti Nestlé a je v souladu s cílem Mezinárodního kodexu pro prodej náhrad mateřského mléka přijatého Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v roce 1981.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby byly těhotné ženy a matky novorozenců informovány o výhodách kojení a zejména o tom, že kojení představuje nejlepší způsob výživy kojence chránící jeho zdraví. Pro většinu kojenců ve věku do 6-ti měsíců je mateřské mléko nejvhodnější stravou, a proto se doporučuje pokračovat v kojení co nejdéle. Náhradní kojeneckou mléčnou výživu lze podávat na základě konzultace s lékařem nebo kompetentním zdravotnickým odborníkem.

Vývoj v oblasti dětské výživy

"Zůstaňme vždy na dobré cestě, po které jsme až do nynějška šli a snažme se pracovat na solidní vědecké bázi. Buďme opatrní a zároveň odvážní."

To jsou životní zásady zakladatele firmy, které v společnosti Nestlé platí dodnes při každém novém vývoji v oblasti dětské výživy. Díky práci německého lékárníka, který tehdy pracoval sám ve své laboratoři se zrodila první "náhradní" kojenecká výživa. Od té doby se společnost Nestlé věnuje neustále výzkumu a vývoji v oblasti dětské výživy.

Dnes pracuje ve vědeckém výzkumu společnosti Nestlé - největší potravinářské společnosti na světě asi 3 500 odborníků v 17 vývojových střediscích na všech pěti kontinentech.

Společnost Nestlé nyní přináší 135 let zkušeností jejichž výsledkem je ta nejvhodnější alternativa mateřského mléka. A nejen to. S přibývajícími měsíci a roky dítěte se mění jeho nároky na výživu a je to právě společnost Nestlé, která dokáže vždy a v plné míře nabídnout nejvhodnější druh dětské výživy:

  • Instantní kojenecké mléčné výživy
  • Kaše mléčné i nemléčné
  • Masozeleninové příkrmy a juniorská mléka

Výzkum společnosti Nestlé se však nezabývá jen dětskou výživou. Zasahuje do celé škály potravinářských výrobků. Nicméně oblast kojenecké výživy patří již od počátku mezi priority společnosti. Již v roce 1867 vyráběla první kojeneckou výživu a o sto let později ve dvacátém století následují další prvenství. V roce 1982 byla vyvinuta první hypoalergenní výživa BEBA H.A. pro děti ohrožené rizikem vzniku alergie. Dodnes jsou hypolaergenní výživy Nestlé považovány za jedny z nejúčinnějších při prevenci vzniku alergií.

Před deseti lety byla na trh uvedena další unikátní novinka - výživa obsahující probiotika NAN 2 Bifidus. Tato výživa si záhy vysloužila uznání lékařské veřejnosti, neboť díky obsahu probiotických zdraví prospěšných bakterií, prokazatelně zbavovala děti průjmových onemocnění a dalších trávicích obtíží. Navíc dalšími studiemi bylo prokázáno, že pokračovací výživy Nestlé Bifidus jsou rovněž účinné také v prevenci průjmových onemocnění. Nyní jsou tyto výživy u nás dostupné pod názvem BEBA 2 Bifidus a Junior mléko Bifidus, které je přirozeným pokračováním výživy BEBA 2 Bifidus.

Odborníci z Nestlé si uvědomují, že správná výživa pomáhá dětem zdravě růst což se řadí mezi jedny z největších odpovědností v životě každého rodiče. Proto chtějí nejenom vyvíjet nejkvalitnější dětskou výživu, ale chtějí být rovněž nápomocni svými zkušenostmi a znalostmi z oblasti dětské výživy tak, aby každé dítě mohlo zdravě růst, a každá maminka mohla být spokojená.

Centrum výzkumné sítě je ve Vers-chez-les-Blanc u Lausanne ve Švýcarsku kde se 600 členný tým zabývá základním i aplikovaným výzkumem.

Aktuální mapa výzkumných a vývojových center Nestlé:

  • NRC ... Výzkumné centrum Nestlé (základní výzkum)
  • PTC ... Vývojově technologické centrum (testování nových technologií)
  • R&D ... Výzkumné a vývojové centrum (výzkum a vývoj nových technologií)

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.