tisk-hlavicka

Budete tři? (Nebo čtyři?)

10.4.2003 Světlana Vaštová (PR) 3 názory

Tak to gratulujeme. Tam to u nás začalo...

Když se nám narodila naše první dcera, měli jsme už - dá se říci - kus života za sebou. Srovnané názory na svět, docela jasné představy o výchově, sečtených pár knih o přirozených porodech a tak dál. Sedávala jsem s rukama na velikém bříšku, povídala si s mrňouskem a zdálo se, že pohoda zůstane věčně. Empatická jsem přeci dost, věřím, že budu vědět co kdy a jak.

Ta tam byla idyla. Lucka byla krásné miminko, které totálně rozmetalo náš dosavadní svět. U prsu se kroutila a napínala, vlastně mě jakoby odstrkovala, večer vyžadovala neustálé nošení, jinak se rozkřičela. Ty první měsíce byly snahou o přežití, obnovu sil a udržení jakéhož takéhož rodinného života. Už jsem chápala o čem se to mluvilo, když... už mi bylo jasné do jaké pasti se rodiny dostávají. Už mi to došlo. Představovala jsem si tu spoustu rodin, které do tohoto období vstupují a nemají ve svém okolí - kromě rad babiček - žádnou pořádnou podporu. A po dlouhém přemýslení, úvahách a konzultacích vznikl celý projekt. Protože leccos vás život naučí, ale porodit první dítě a zkusit si rodičovství, to se na zkoušku prostě nedá.

A tak proběhne začátkem května kurs, který je přednostně sice určen pro páry, které čekají první miminko, ale protože byl zájem i u druhorodičů, otevřeli jsme to i jim. Kurs má přinést kompletní přípravu k porodu, prožitky i cvičení, ale také mnoho dalšího - prostě esenci toho, co může nově vznikající rodina potřebovat. A to nejen budoucí maminka, ale i tatínek! Je to ale opravdu jen nezbytná základna, protože svoje vlastní cesty si musí stejně každý najít sám.

Myslím, že je to jediný kurs rodičovské přípravy tohoto typu v republice. A to, že je pobytový sice přináší vyšší finanční náklady, ale taky mnoho navíc: vznikne nová parta rodičů, někdo vám bude vařit a mýt nádobí, na pokoji budete mít svoje vlastní hnízdečko. Vznikne čas se opravdu ptát a dozvídat. A čas být spolu. Musím říci, že to nejvíc nám teď - když už máme ty děťátka narozené - chybí.

Takže pokud to ještě s termínem porodu stihnete, můžeme se ve Zdislavicích u Vlašimi potkat také. Kurs proběhne 7.- 11.května pod hlavičkou neziskového občanského sdružení Prázdninová škola Lipnice. Podrobné informace a přihlášku najdete na www.budemetri.rebex.cz.

Názory k článku (3 názorů)
Zajimave Hanka, 34.tyden 11.4.2003 10:34
*Re: Zajimave Renatao 11.4.2003 22:5
**cena kurzu Světla, autorka kurzu Budeme tři 20.4.2004 22:31
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.