tisk-hlavicka

Děčínský Sněžník

9.8.2002 4 názory

Děčínský Sněžník (723 m.n.m.) je nejvyšším vrcholem Děčínských stěn a jedním z nejatraktivnějších míst Českého Švýcarska.

Na vrcholu stolové hory, která se svou rozlehlostí řadí mezi ojedinělá místa i v evropském měřítku, stojí 33 metrů vysoká kamenná rozhledna. Postavena byla v roce 1864 a patří mezi nejstarší na našem území.

Vrchol je nejlépe přístupný z obce Sněžník. Na křižovatce před obcí můžeme na placeném parkovišti u Hotelu Hřebenová bouda zanechat auto (vjezd na Sněžník je zakázán). U křižovatky se nachází rovněž autobusová zastávka. Pak už se vydáme podle šipek po asfaltové silnici 2 km vzhůru. Zhruba po 700 metrech se vpravo objeví lesní pěšina, kudy po červené značce stoupáme mírně vzhůru. Cesta vede nádherným březovým lesem po kamenité stezce lemované pískovcovými balvany. Když vystoupáme na stolovou horu, naskytne se nám z okraje pískovcových skal překrásný pohled do kraje. Pak už po zhruba 150 metrech dojedeme k rozhledně. Pokud chceme na Sněžník vyjet na kole či s kočárkem, nebudeme odbočovat do lesa, ale dále postupujeme po asfaltové silnici, tato trasa je pravděpodobně o něco delší.

Vrchol rozhledny (vstupné 10,- Kč) nám skýtá jedinečný pohled na krásy Labských pískovců na východě, Českého středohoří na jihu a přilehlého Saska na severu. Uvidíme nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku, Bukovou horu s vysílačem, za jasného počasí pak v dálce i Ještěd a Ralsko. Pokud chcete vědět, který vrchol je který, obejděte restauraci a na malé vyhlídce vedle terasy si můžete na reliéfní informační tabuli najít název, výšku i vzdálenost.

Občerstvit se můžete u rozhledny v přilehlém bufetu, který nabízí k jídlu pouze grilovaný párek, cukrovinky a nápoje anebo v nově zrekonstruované restauraci či na její terase s výhledem ze skal. Restauraci využívají zejména němečtí turisté, nejlevnější jídlo s přílohou vyjde na cca 130,- Kč. Nápoje se podávají jen k jídlu. Nicméně jídelní lístek je velmi bohatý, kuchyně výborná, stejně jako několik druhů točených limonád.

V restauraci mají větší výběr upomínkových předmětů (včetně turistické známky č. 187) než v bufetu. WC je k dispozici buď zdarma nedaleko rozhledny nebo v restauraci za "lidový" poplatek 10,- Kč.

Výlet se bude líbit i menším dětem, nezapomeňte rozhodně fotoaparát a dalekohled! A do lesa se namazat repelentem proti dotěrnému hmyzu.

Názory k článku (4 názorů)
:)) klokanrobin 16.12.2002 21:50
*Re: :)) Míra & spol 25.3.2003 14:16
**Re: :)) klokanrobin 28.3.2003 23:13
Doporučuji! Severka + P 14 + L 10 + N 8 21.9.2010 15:16
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.