tisk-hlavicka

Léto s dětmi: Žádný stres!

20.6.2008 Mgr. Lipinská Kateřina Děti a my 49 názorů

Blíží se každoroční období dovolených a každoroční rodičovské dilema, zda se mají těšit na idylický odpočinek s dětmi nebo děsit maratónu balení, cestování a hlídání neposedných dítek, nadšených novými zážitky.

Aby byla dovolená co nejklidnější a nejpříjemnější pro všechny zúčastněné, je dobré v předstihu pečlivě vybrat destinaci a vše naplánovat s ohledem na specifi ka právě té vaší rodiny. Pokusíme se vám přinést několik tipů pro klidné cestování.

Rozhodneme-li se, že strávíme dovolenou jako rodina, tedy že neodložíme děti k prarodičům, měli bychom výběr typu dovolené a destinace volit s ohledem na ně. Je sice pravda, že děti jsou přizpůsobivé a vydrží často v dobré pohodě více než dospělí, ale špatná volba se může vymstít spíše nám. Poznávací zájezd autobusem do Říma naše ratolesti pravděpodobně zvládnou, ale naše nervy by nemusely.

Výběr destinace

V první řadě je potřeba se rozhodnout, zda vážit cestu s dětmi k moři, nebo se spokojit s dovolenou v Česku. Pro děti je bezesporu moře úžasný zážitek, který hned tak nezapomenou. Ocení ho ale až děti starší, přibližně od dvou let. Je možné samozřejmě vyrazit k moři i s dítkem mladším, ale obecně se to za příliš vhodné nepovažuje. Kojenci a malá batolata nemají ještě zralou nervovou soustavu a jsou spíše „konzervativní“. Cítí se lépe ve známém prostředí. Příliš mnoho nových vjemů, změna klimatu, stereotypů a cestování představuje poměrně velkou zátěž.

Je ovšem pravda, že cestování s kojencem má své výhody. Nemusíte řešit stravu, zejména je-li miminko plně kojené a cestu vám pravděpodobně bez problémů prospí. Na dovolené potom máte jistotu, že vám nikam neuteče a celý pobyt je klidnější. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, mějte co největší ohledy na dítě, nevystavujte jej slunečnímu záření ani přemíře nových vjemů a snažte se maximálně dodržovat denní rytmus, na jaký je zvyklé. Určitě volte zemi s dobrými hygienickými podmínkami.

Jsou-li děti starší, volte destinaci tak, aby pro ně byla co nejbezpečnější a zároveň co nejzajímavější. Určitě se nezapomeňte informovat, jaký je přístup do moře a zda je na pláži chráněné místo, „brouzdaliště“, kde si děti mohou hrát. Skalnaté pobřeží je zcela jistě dobrodružné a zajímavé, ale pro předškolní a mladší děti ne příliš bezpečné.

Vybavení lékárničky pro cestování s dětmi:
  • Obvazový materiál: Obinadlo ve sterilním obalu (2x) Stahovací obvaz pro zpevnění kloubů, výrony apod. Náplast (obyčejná i vodě odolná) Kousek gázy nebo vaty
  • Dezinfekce: Septonex, Jodisol, Betadine apod.
  • Léky: Proti horečce a na bolest: Paralen, Brufen, Panadol apod., včetně sirupů pro děti Proti průjmu: živočišné uhlí, Smecta, případně glycerínové čípky proti zácpě Oční kapky: např. Opthalmo-Septonex Léky proti nevolnosti: např. Kinedryl Užíváte-li pravidelně léky, nezapomeňte přibalit dostatečnou rezervu.
  • V případě alergiků léky proti alergii, pro děti Fenistil gel (ulevuje svědění při štípnutí hmyzem)
  • Mechanické pomůcky: Manikúra, obsahující nůžky a pinzetu (na vyndavání klíšťat a ježčích bodlin)
  • Opalovací krémy: Zvolte dostatečnou zásobu a přiměřený ochranný faktor dle věku dětí a zamýšlené destinace. Vždy je vhodné přibalit alespoň jeden krém s co nejvyšším faktorem pro případ, že potřebujete ochránit již mírně spálenou pokožku.
  • Krémy, mléka a gely po opalování
  • Přípravky na spálenou nebo zarudlou pokožku s obsahem panthenolu
Mělo by nás zajímat i to, zda je v okolí letoviska možnost hřiště, pískoviště (není-li písčitá pláž), případně aquapark a jiné zajímavé možnosti vyžití. Při vyřizování dovolené nezapomeňte v předstihu zkontrolovat, zda mají všichni členové rodiny platný cestovní pas.

Rozhodnete-li se trávit dovolenou v Čechách, také nebudete ochuzeni. Odpadne náročná cesta a pravděpodobně budete v menším stresu z obavy, že jste něco zapomněli. Budete potřebovat i méně věcí, protože vše bez problémů dokoupíte a v případě komplikace to nebudete mít daleko domů. Mimoto, děti by jistě měly poznat i svou zemi, nejen atraktivní letoviska. Možností vyžití je i u nás spousta, nevýhodou je především méně jisté počasí.

Cesta tam a zpátky

Kromě balení je určitě nejnáročnější částí dovolené cesta, zejména cesta tam, kterou absolvujeme ještě neodpočatí a málo tolerantní k netrpělivosti dětí a dotazům, kdy už tam budeme a jaké to tam bude.

Výběr dopravního prostředku záleží na vašich preferencích, pro děti určitě nebude vhodný autobus. Na delší vzdálenosti se vyplatí letadlo, na kratší je asi nejpohodlnější vlastní auto. Zajímavou alternativu nabízejí i vlaky, kde mají děti možnost volného pohybu a toalety. Cestování vlakem má navíc příchuť dobrodružství. Vyspíte se v něm pohodlněji než v autě nebo autobusu a dorazíte do své destinace v lepším rozpoložení. Pouze u kojenců a malých batolat je z hygienických důvodů automobil vhodnější. Zvolíte-li cestu letadlem, nezapomeňte se vybavit na poměrně únavné čekání na letišti a v případě miminek se informujte ohledně dětských sedaček.

Jedeme autem - jak přežít

Každý muž si jistě před delší cestou zkontroluje stav svého vozu. V zaujetí technickými detaily ale snadno zapomene, že prohlídku zaslouží i bezpečnostní pásy a nastavení sedaček. Neměl by zapomenout také na autosedačky pro děti, kromě bezpečnosti zkontrolovat i pohodlnost a ověřit, že dítě příliš nevyrostlo a není potřeba upravit nastavení popruhů. Neméně důležitá je pak i kontrola CD přehrávače a dostatku CD s pohádkami a písničkami, přiměřenými věku dětí. V případě neklidnějších dětí lze zvážit zakoupení a namontování přenosného DVD přehrávače. Cestu mohou zpříjemnit i drobnosti, jako potah na bezpečnostní pás nebo cestovní polštářek ve tvaru podkovy. Vše samozřejmě příjemně plyšové a ve tvaru zvířátek.

Při balení je potom potřeba věnovat pozornost jídlu a pití, určenému na cestu. Zejména tekutin by mělo být dostatek. Při delších cestách mívají většinou všichni menší chuť k jídlu a k chuti přijdou lehká a chutná jídla, osvěžující ovoce a zelenina spíše než obligátní řízky nebo uzeninou obložené chleby. Oděv na cestování by měl být pohodlný a z prodyšného materiálu, pozor na škrtící gumy. Nevhodné jsou džíny.

V případě menších dětí nezapomeňte nechat někde na vrchu zavazadel náhradní oblečení. A vybavme se též dostatkem ubrousků, nejlépe i vlhčených. Najde-li se těsně před cestou obětavec, který vám děti trochu unaví, zvýší se šance, že budou v autě klidné. Věnujte také pozornost tomu, co jedí, aby vás hned na začátku cesty nepostihly nemilé komplikace.

Důležitou otázkou je, zda je lepší cestovat přes den nebo na noc. Volba by měla být v první řadě na řidiči (respektive řidičích). Pokud nemají problém s nočním řízením, pro děti je to určitě příjemnější. Na rozdíl od nás jsou „gumové“ a schopné se v autě docela dobře vyspat. Cesta jim tak rychleji uteče. Eliminujete tím pravděpodobně i přílišné horko a prázdninové zácpy.

Během cestování nepodceňujte bezpečnost. Vždy platí, že všichni cestující mají být připásáni, žádné předměty nemají ležet za zadním sklem a i v noci je potřeba dělat v jízdě přestávky. Nezapomínejte větrat a udržovat v autě přiměřenou teplotu, v noci raději chladněji pro větší bdělost řidiče. Přestože je nutné zajistit dětem při cestování dostatek tekutin, malé děti by raději neměly pít za jízdy. Opatrně také s bonbóny a žvýkačkami. Nejčastějšími zdravotními riziky při delším cestování je nevolnost, úžeh a dehydratace.

Jaké doklady na cestu do zahraničí?

Cestovní doklad: Pro cestování do členských zemí Evropské unie nám postačí občanský průkaz se zapsaným dítětem. Přesto se ale obecně doporučuje brát si s sebou pas. Vyhnete se tak komplikacím na některých hranicích, kde by mohla mít kontrola problém s dešifrováním rodného čísla. Mimo členské země Evropské unie musíte cestovat s platným pasem. Děti musejí být buďto zapsány v pase rodičů, nebo mít svůj vlastní cestovní pas. Zápis dětí do pasu rodičů byl běžný do roku 2006, poté se od něho upustilo. Nyní nově od 1. 3. 2008 je možné opět zapsat dítě do deseti let do pasu rodiče. Můžete se tedy únavnému zařizování pasu vyhnout. (Aktuální informace naleznete na http://www.mzv.cz)

Pojištění: Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nemusíte kvůli tomu běžet do pojišťovny, dnes již není problém vše zařídit během několika minut přes internet. Pročtěte si ale dobře, nač se vaše pojištění vztahuje (plavání je běžná součást, ale surfování již většinou ne) a v případě potřeby se připojistěte.

Názory k článku (49 názorů)
Vzkaz pro paní Lipinskou Markéta, syn 6 l. 20.6.2008 9:19
*Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Miky - děti 5,5 a 3 20.6.2008 9:48
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou 10.5Libik12 21.6.2008 21:13
***Re: Vzkaz pro paní Lipinskou ella 22.6.2008 21:49
****Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Martina, páreček 3 r. a 8 m. 24.6.2008 15:18
*Re: Vzkaz pro paní Lipinskou K. Lipinska 20.6.2008 13:20
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Hanka 75 20.6.2008 19:31
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Ivana Procházková 20.6.2008 19:41
***Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Bumbi&05,08,10 23.6.2008 21:33
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Markéta, syn 6 l. 21.6.2008 9:15
***Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Luca 22.6.2008 0:37
***Re: Vzkaz pro paní Lipinskou kajkule+2 kousky 25.6.2008 9:39
****Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Katka,kluci 5 a 9 26.6.2008 15:23
***pro hanku 75 a ostatní rýpalky Magda, 2 děti 25.6.2008 14:29
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou luca 22.6.2008 0:30
**konvence luca 22.6.2008 0:30
*Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Ivana Procházková 20.6.2008 19:24
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Teraza Horáková 20.6.2008 19:38
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Hanka 75 20.6.2008 19:40
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou zuzkasim 22.6.2008 21:48
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou zuzkasim 22.6.2008 21:51
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Emka 23.6.2008 7:35
**Re: Vzkaz pro paní Lipinskou Dada 25.6.2008 19:59
*Přesně to jsem chtěla taky napsat... MM, 2 kluci 21.6.2008 14:4
*Re: Vzkaz pro ty nejchytřejší na světě Kikikuš 24.6.2008 14:0
Třesky plesky Axela 20.6.2008 11:3
*Re: Třesky plesky MarkétaP + 4 dcerky 20.6.2008 11:26
**Letadlo Léna 20.6.2008 12:20
***Re: Letadlo Petra, Cina 20.6.2008 12:59
***Re: Letadlo Katka,kluci 5 a 9 20.6.2008 13:1
***Re: Letadlo maruschka.aja04.paja07 20.6.2008 17:9
***Re: Letadlo Ja? 20.6.2008 21:12
****Dotaz Pavla 23.6.2008 13:52
*Re: Třesky plesky K. Lipinska 20.6.2008 13:28
**Re: Třesky plesky Róza 20.6.2008 13:38
cestovanie v noci .Zaba  20.6.2008 14:35
*Re: cestovanie v noci olsche 20.6.2008 14:54
**Re: cestovanie v noci .Žaba 20.6.2008 15:13
nočník alisi 20.6.2008 16:51
*Re: nočník DENISA 20.6.2008 16:57
**Re: nočník maruschka.aja04.paja07 20.6.2008 17:11
**Re: nočník maruschka.aja04.paja07 20.6.2008 17:12
nočník alisi 20.6.2008 17:26
*Re: nočník MarkétaP + 4 dcerky 20.6.2008 17:36
**Re: nočník Dana 21.6.2008 15:31
nočník alisi 20.6.2008 17:37
nočník alisi 20.6.2008 17:59
*Re: nočník Petra a dvě holky 21.6.2008 20:44
muj nazor klaudie a jedna segra 21.6.2008 21:45
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.