tisk-hlavicka

Na hradě Okoři

20.7.1999

Hrad Okoř, největší zřícenina v okolí Prahy, poníci i draví ptáci současně na báječném rodinném výletu.

OkořHrad Okoř, největší zřícenina v okolí Prahy, nyní známá především od táborových ohňů, byl středem zájmu i v minulosti - hrad najdete na dílech Mikoláše Alše, Antonína Slavíčka, Josefa Mánese, Julia Mařáka i na skicách Karla Hynka Máchy. Přitahuje ale i nyní - je totiž zajímavým cílem pro víkendovou pěší nebo cyklistickou rodinnou výpravu.

Pokud se rozhodnete nechat tentokrát auto doma, nebudete litovat. Vlakem z nádraží Praha - Dejvice cesta trvá asi 55 minut (např, v sobotu ráno v 11.57, podrobný jízdní řád je tady), vystupte na nejbližším nádraží Noutonice a dojděte do Okoře 1 km pěšky. Mapu celé oblasti najdete zde. Turisticky zdatnější mohou mít Okoř cílem celodenního putování zahájeného v Roztokách u Prahy (krásné putování podél Tichého potoka).

OkořCo vás čeká? Již z dálky nezapomenutelný pohled na majestátnou zříceninu vyjímající se nad krásnou a stejnojmennou středočeskou vesničkou s malebným rybníkem (plavky s sebou) a hrad (vlastně zřícenina z první poloviny 14.století, založenou Františkem Rokycanským). Ještě než vystoupáte k hradní bráně, projedou se vaše děti po louce v podhradí na ponících.


Okoř

Po zajímavé prohlídce (pouze s průvodcem) zjistíte, že bílou paní byste v místních pověstech hledali marně a že k zachovalejší části starobylé zříceniny patří středověký záchod.

Po skončení prohlídky však pohostinnost okořských nekončí a pokračuje v sokolnickém dvoře v těsné blízkosti hradu. Uslyšíte zajímavé vyprávění o výcviku a životě dravých ptáků, ale bude udiveni při praktických ukázkách sokola i výra a sklánět hlavy při jejich "náletech".

Tečkou výletu může být posezení ve stylové podhradní hospůdce nebo cukrárně.

Okoř založil v první polovině 14.století bohatý pražský měšťan František Rokycanský, ale již předtím tu však stávala raně gotická kaple, přeměněná do velké věže hradu. Zachovaná okna dosvědčují její vznik v letech 1260-70. Malý hrad byl dostavěn ve 2. polovině 15.století, tehdy získal i hradby s baštami. Měl čtyři za sebou umístěné brány hospodářství s pivovarem. Od roku 1694 byl Okoř majetkem Jezuitů, kteří se o něj velmi svědomitě starali. Po konfiskaci jejich majetku však hrad chátral, a tak zde v roce 1795 spisovatel a buditel Prokop Šedivý našel jen pustnoucí zříceninu. Ta byla opravována až v roce 1921, ve větší míře až nyní.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.