tisk-hlavicka

Tip na výlet: Zelená Praha

30.7.2001 Verunka 2 názory

Táta pořád pracuje a pracuje, protože chce vydělat hodně penízků a odstěhovat se z Prahy. Říká, že je moc šedivá a že se v ní nedá žít. Máma je chytřejší, pro penízky si spolu chodíme do banky a místo práce couráme po Praze.

A musím říct, že je šedivá jenom trošku. Fakt, klidně se podívejte na mapu a uvidíte, co je v ní zeleně. A tou zelení nemyslím jenom Kavčí Hory, kam s mámou jezdíme každý večer od osmi do jedenácti, když se mě snaží uspat.

I když se to možná, tak je v Praze spousta přírodních parků. Třeba Hostivař - Záběhlice, Košíře - Motol, Klánovický les, Prokopské údolí, Rokytka a tak. My například s mámou a dědou byli v Divoké Šárce. Povídání o ní si můžete přečíst na stránkách Prahy 6 (klikněte na Aktuální - Obecné - oznámení č. 30). Byl to báječný výlet na celý den.

Nejdřív jsme tramvají dojeli do Šárky, tam jsme se procházeli po cestičkách a nakonec jsme strááášně dlouhou ulicí "V šáreckém údolí", došli až k Vltavě, prošli jsme se Stromovkou a metrem se svezli domů. Když půjdete do Šárky v létě, tak si nezapomeňte vzít s sebou plavky, jsou tam dvě koupaliště, jedno přírodní (Džbán) a jedno umělé. Ve Stromovce je zase planetárium a v něm se konají různé akce, ale na ty jsem ještě malinká - laserové show, cestopisné přednášky, výstavy fotografií a tak podobně.

Pokud vás zajímají hvězdičky, tak můžete jít i do hvězdárny v Ďáblicích. Stojí na kopci Ládví v Ďáblickém háji, kde jsou taky krásné procházky a navíc je odtamtud nádherný výhled. Někdy je vidět až do Krkonoš! A další hvězdárna, Štefánikova, je na Petříně. Kromě procházek můžete na Petříně zažít i jiné zajímavosti - třeba legrační zrcadlové bludiště nebo lanovku.

Když někdy jedeme z centra domů a já v tramvaji pláču a předstírám hlad, tak máma vystoupí u botanické zahrady  a jdeme si sednout dovnitř na lavičku, kde mě chce nakrmit. Moc se mi mezi kytičkami líbí, tak hodně, že se vlastně nikdy nenajím a jenom se koukám a poslouchám ptáčky, jak krásně zpívají. Chtěla jsem se jít podívat i do skleníků, ale do nich mě máma zatím nevzala.

V Praze je ještě jedna botanická zahrada, v Troji, vedle zoologické zahrady. A ZOO je taky báječná. V ní jsme byly s tetou a zvířátka se mi moc líbila. Hlavně opičky, snažila jsem se od nich co nejvíc naučit. Já si totiž vymyslela novou hru - "Když si mě chceš přebalit, tak si mě chyť" - a opičky mi dodávaly inspiraci, co všechno ještě při přebalování můžu provádět.

Taky mám slíbeno, že mě máma vezme do miniZOO, ale v té jsou jenom zvířátka, která žijí u nás. Jedna je v Chuchelském háji (v něm je prý zakopaný poklad! Fakt! A taky je v něm stezka zdraví). Druhá je na Závisti, to je takový velký kopec, kde dřív žili Keltové. Dneska už na něm nežijí, zato je tam naučná stezka. Závist je vhodná na opravdový výlet, protože (kromě MHD) se k ní dostanete i vlakem.

A když už jsme u těch slibů, děda chodí s pejskem na ryby a procházky podél Vltavy nebo Botiče a jednou mě vezme s sebou. Krásně zeleno je i v Modřanské rokli nebo  v lomu Homolka u Velké Chuchle, kde si zase můžete najít svého trilobita.

Na menší procházky je vhodná i obora Hvězda, krčský les nebo Vyšehrad. Na Vyšehradě, mezi Táborskou a Leopoldovou bránou, je Shop Borůvka. A tam prodávají výrobky z chráněných dílen - když si něco koupíte, sebe (své přátele) potěšíte, no a druhým to pomůže. Není to fajn?

Tak co? Je Praha zelená nebo není? A to je jenom část pražské přírody.

Poradíte mi další hezká místa?

Názory k článku (2 názorů)
Hezká místa v Praze Gabi, dcera 2,5 roku 31.7.2001 22:32
Maminka je chytřejší :-D xaya 21.9.2010 13:51
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.