tisk-hlavicka

Ke Svatojánským proudům

1.6.1999 1 názor

Kdo z vás dnes ví, co byly Svatojánské proudy a kde se nacházely?

Kde se divoké peřeje a proudy, které v hlubokých kaňonech vytvořila Vltava jenom několik kilometrů od Prahy, stávaly pověstnou zkouškou všech vorařů a vodáků i součástí slok mnoha trampských písní.

Určitě se běžte do těchto míst, ač dnes zatopených hladinou Štěchovické přehrady, někdy podívat. Budete překvapeni neuvěřitelnou romantikou skalnatého vltavského údolí, nacházejícího se skutečně "na dohled" od Prahy.

Osmikilometrový výlet (mapku najdete zde) je nejlépe začít v malé vesničce pod Slapskou přehradou Třebenice. Nejlépe se tam dostanete autobusem, který odjíždí z pražského nádraží Na Knížecí (V sobotu dopoledne kolem 10.40, přesný jízdní řád najdete tady).

Z Třebenic po zelené značce sejděte kolem přístaviště až k řece a po jejím levém břehu se vydejte doleva. Od tohoto okamžiku již nemůžete zabloudit, pokud se budete držet levého břehu (a také zelené značky).

Vysvětlovat podrobně všechna důležitá místa a přírodní zajímavosti je zbytečné - celou cestu vaším velmi dobrým průvodcem bude naučná stezka. Jenom krátce: nádherné zákruty vltavského kaňonu, daleko do strání se rozprostírající suťová pole s dvěma skalnaté tunely (!), legendární chatová osada Ztracenka, místa, kde můžete zahlédnout vydru říční i kamzíka.

V poslední části (Štěchovické přehrady) zelenou značku opusťte a pokračujte po modré až na autobusové nádraží ve Štěchovicích. Pro rodiny s menšími dětmi doporučujeme projít pouze první, méně náročnou, půlku trasy a za skalnatými tunely se vrátit zpět do Třebenic, kde je možné nechat i auto. Cyklisté pozor: celá trasa je vzhledem k nebezpečnosti pro cyklisty uzavřena . Přesto jsme několik horských cyklistů, kteří si tyto extrémní terény nenechali ujít, zahlédli.

Další fotografie Svatojánských proudů na internetu jsou tady.

Názory k článku (1 názorů)
Svatojánské proudy Honza a Blanka  15.12.2002 13:25
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.