tisk-hlavicka

O Hebamme, aneb co vše dělají porodní asistentky v Německu

25.4.2001 Hanka Slobodová, Hannover 16 názorů

Není to tak dávno co jsem po porodu v Čechách chodila povinně se synem každý týden k lékařce, tam hodinu čekala až na nás přijde řada v čekárně ,kde před námi celé dopoledne byly nemocné děti. A když na nás pak přišla řada byli jsme během pěti minut venku.

Docela aktivně sleduji na rodině články o českém porodnictví, CAPu a vůbec o snaze z porodů a péče o novorozence udělat zase normální a krásnou součást života a ne traumatickou záležitost. Sleduji také snahy českých porodních asistentek o ujasnění kompetencí a navrácení jejich nezastupitelné role v porodnicích a v péči o rodičky a novorozence. A tak bych se chtěla podělit o svou novou zkušenost.

Porodili jsme před šesti týdny v Hannoveru na klinice Sv. Vincenta, přirozeně, v dobré pohodě a klidu, tak jak už o této porodnici psala Zuzana Dostálová. Během celého porodu s námi byla porodní asistentka, lékařku jsem viděla poprvé asi 10 minut před narozením naší holčičky a zase asi po 20 minutách odešla. Porodní asistentka vedla celý porod sama jako kompetentní středoškolský personál . Byla stále s námi, mezi kontrakcemi si s námi povídala. Chvílemi jsem měla pocit, že snad ani nejsem v porodnici. Na druhou stranu jsem jí vnímala jako kompetentního člověka, který ví co dělá a v případě komplikací si bude vědět rady. A myslím, že jako bývalá zdravotní sestra tohle dokážu odhadnout. Tak to byl zážitek z porodnice.

Naše spolupráce s porodními asistentkami však začala již dříve. Asi dva měsíce před porodem jsme dostali seznam hebamme - porodních asistentek, které pracují v okolí našeho bydliště. Dostalo se mi informace, že zajišťují předporodní přípravu. Spojili jsme se tedy s jednou hebamme, kterou mi doporučila moje lékařka, a celí zvědaví jsme čekali, co bude. Už to, že za mnou jela domů a já nemusela v osmém měsíci nikam jezdit přes půl města, mi připadalo jako absolutní luxus( s naším prvním ,jsem na podobnou přípravu dojížděla z Kladna do Prahy a ztrávila jsem asi tři hodiny na cestě). To, co jsem se pak dozvěděla zcela předčilo všechna očekávání . Hebamme se trochu divila, proč jsme jí zkontaktovali tak pozdě, ale když jsme jí vysvětlili, že jsme jako cizinci ani netušili, že něco takového existuje, snažila se s námi dohnat, co se dalo.

A tak jsem se dozvěděla, že je možné vybrat si hebamme, která zajišťuje porod doma a porodit s ní doma. Na to jsem si netroufala a ani by mi to po předchozím císařském řezu nedovolili. Pokud nechcete rodit doma, je možné si najít takovou hebamme, která si vás odrodí na klinice. To předpokládá určitou společnou přípravu a vybudovanou důvěru a na to bylo u nás pozdě. Tudíž jsme nakonec volili to "minimum", které jsme mohli od hebamme žádat a které je jakousi základní součástí péče všech porodních asistentek, které pracují v terénu, mají licenci a smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

Jak tedy naše "minimum" vypadalo. Hebamme s námi udělala přípravu k porodu - dýchání, volba polohy, cviky, které jsem cvičila před porodem. Hlavně kladla důraz na to, abych dělala jen to ,co cítím, že je pro mě dobré. V tom duchu, že když budu chtít hopsat na míči, tak mám hopsat a když budu chtít raději ležet, tak mám ležet. Také nás seznámila s tím , co mohu požadovat proti bolesti a kdy. Dohodly jsme se, kdy chci jít z porodnice domů a co budu pak doma potřebovat . V Německu je možné jít domů v rozmezí od 4 hodin po porodu do deseti dnů a tak jsme volili kompromis 5 dnů.Většinu zdravotnických pomůcek přinesla hebamme - hrazené pojišťovnou. Probraly jsme spolu, co mám připravené pro miminko a co je ještě potřeba. K mému potěšení nedoporučovala žádné kosmetické přípravky a žádnou luxusní výbavičku.

A pak už jsme jen čekali až se miminko rozhodne přijít na svět. S hebamme jsme se dohodli, že jí zavoláme pokud si nebudeme jisti, zda už máme jet do porodnice, či ne. A tak jsme volali prvního večer -hebamme mě vyšetřila a perfektně to odhadla až na ráno. Zavolala do porodnice, že tam pravděpodobně během noci přijedeme, popřála hodně štěstí, klid a krásné miminko. Druhého se nám v půl desáté narodila ta naše nejkrásnější holka na světě . Hned druhý den po porodu přišla hebamme na návštěvu do porodnice, poblahopřát a zkontrolovat, zda tam o mne dobře pečují.

Po návratu domů k nám docházela každý den ošetřit naší malé pupíček dokud neodpadl. Také jí vážila, a poradila s těmi mnoha drobnostmi, které mě trápily a na které bych se u doktora nikdy nezeptala. Ani by nebyl čas. Červené skvrnky na hlavě, roztřesená bradička po koupání, trošku pokřivená nožička, vyrážka za ouškem, lekavost , spinkání jen na jednom boku, rozbíhající se očíčka naší malé. A ty vlásky -nebude ona nakonec zrzka? A pokaždé si chvíli hrála i s naším starším synem, aby si nepřipadal odstrčený. Tím si hodně získala mé sympatie.

Také pečovala o mne, zkontrolovala, jak se mi zavinuje děloha, prohlédla stehy, které trochu táhly a tak mi je nakonec vyndala, abych se netrápila dokud se nevstřebají a přinesla mi dubovou kůru a nádobu na sedací koupele, abych se dobře hojila. A zase jsme začaly cvičit, pro změnu cviky poporodní. Poctivě se mnou cvičila asi dvacet minut. Když se mi dva týdny po porodu ucpaly kanálky v prsou a dostala jsem vysoké teploty, opět se mnou vše vyřešila, přivezla léky, poradila tvarohové obklady( výborné) a poradila mi polohy na kojení, které usnadní odtékání mléka. Zvládly jsme to bez antibiotik.


Naše Emma na váze

Nyní k nám hebamme dochází jednou týdně po dobu osmi týdnů zvážit malou, cvičit se mnou a poradit se vším, co je třeba. Tak to je naše "minimum". Minimum navíc zcela závislé na mé svobodné volbě. Péče hebamme není povinná, můžete se pro ni rozhodnout a nemusíte, pokud máte pocit, že to zvládnete sami. Také si hebamme můžete vybrat. I v Německu jsou lidé jenom lidé, někteří si porozumí a jiní ne. Není problém hebamme, která vám nevyhovuje vyměnit za jinou. Pokud se pro hebamme rozhodnete, vše hradí zdravotní pojišťovna.

Není to tak dávno co jsem po porodu v Čechách chodila povinně se synem každý týden k lékařce, tam hodinu čekala až na nás přijde řada v čekárně ,kde před námi celé dopoledne byly nemocné děti. A když na nás pak přišla řada byli jsme během pěti minut venku. Vše důležité bylo v pořádku, což jsem věděla sama a drobnostmi jsem nechtěla zdržovat další maminky v čekárně. Tady jsme byli s malou u lékaře poprvé v šesti týdnech, všechnu základní péči o zdravé miminko a o maminku v šestinedělí zajistila hebamme a v domácím prostředí.

Tak široké a prospěšné může být působení porodních asistentek. A tak české porodní asistentky tělem i duší - až zase jednou budete mít pocit, že všechna ta snaha je marná, že je strašně těžké něco prosadit a možná vás i přepadne pochybnost, jestli na kompetentní samostatnou práci máte nárok, tak vám snad podobné informace pomohou vydržet -stojí to za tu představu spokojených maminek a jejich miminek.

Názory k článku (16 názorů)
Poděkování Jana,3děti 25.4.2001 21:54
návštěvy poraden Simona, dcery 3 a 13 let 26.4.2001 9:2
*Re: návštěvy poraden Kateřina (Markétka 3,5 roku) 26.4.2001 9:22
*Re: návštěvy poraden Hana, syn 21 měsíců 4.5.2001 22:20
*Re: návštěvy poraden Hanka-3 děti (13 a 11let a 3m) 19.5.2001 23:46
O Hebamme Petra Pospíšilová,porodní asistentka 2.5.2001 22:57
*Re: O Hebamme Ivana Königsmarková, porodní asistentka, 2 dcery 4.5.2001 19:59
**Re: O Hebamme Simona, zdravotni sestra na novorozenecke JIP v Atlante, USA 24.6.2001 5:36
Blýskání na lepší časy Jorga, 2 synové - 4,75 roku a 5 měsíců 5.5.2001 21:0
Zajímavý článek v Lidovkách Kateřina (Markétka 3,5 roku) 9.5.2001 11:30
Hebamme v Německu Radka 18.5.2001 7:41
*Se zpožděním Hanka, Šíma 4, Emma 3měsíce 5.6.2001 22:0
*Re: Hebamme v Německu Jarmila, 25 let,40.tyden tehot. 10.7.2001 13:7
*Re: Hebamme v Německu Andrea 28.7.2004 1:12
Precitam si Vas castejsie Bibiana 8.9.2005 7:9
*Re: Precitam si Vas castejsie tana 26.5.2006 0:7
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.