tisk-hlavicka

Pomoc duly i po porodu

24.4.2017 Vlasta Jirásková

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek.

I když porod proběhl dobře, matky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami. Nedovedou si předem představit, že by s novorozeným dítětem měly mít fyzický kontakt prakticky dvacet čtyři hodiny denně. Právě to totiž miminko na začátku potřebuje, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet.

V nově zrozené matce se mohou mísit všemožné emoce: nadšení z dítěte s únavou, vyčerpáním, smutkem nebo obavami, co bude následovat. Pokud porod neproběhl podle jejích představ, může být i traumatizovaná. Porod jistě také může ženu posílit a zvýšit její mateřské a ženské sebevědomí. To nic nemění na tom, že by žádná maminka po porodu neměla zůstat na všechno sama.

Pro celou rodinu je příznivé, když si na první dny, nejlépe aspoň týden nebo dva, otec dítěte nebo váš partner či partnerka vezme dovolenou, abyste mohli být spolu a všichni se sžívat. Neváhejte přijímat pomoc všech, kteří ji nabídnou, zároveň však dejte pozor, aby to byli lidé, jejichž přítomnost vám je opravdu příjemná a kteří vás nevhodnými poznámkami spíš neoslabí. V poslední době své služby začaly nabízet také poporodní duly. Investovat do jejich pomoci může přispět k tomu, že prožijete šestinedělí v pohodě.

Co dělá poporodní dula?

Poporodní dula vás podpoří v mateřské roli a pomůže vám zvládnout novou situaci v rodině. Vychází z faktu, že matka s dítětem mají po porodu nadále společné potřeby a je žádoucí, aby spolu měly maximum nerušeného fyzického kontaktu. Proto vám dula pomůže tak, abyste o své miminko mohla pečovat sama, pokud to váš fyzický stav dovolí, a o řadu dalších věcí se postará ona. Bude vám k dispozici podle vašich potřeb. Poradí vám s kojením, nošením v šátku, předá zkušenosti s další péčí o novorozeně nebo informace o chování starších sourozenců a komunikaci s nimi. Ty může také na chvíli zabavit doma nebo vzít na procházku.

Budete-li chtít, popovídá si s vámi o vašem porodu, vyslechne vás i opakovaně, dokud to budete potřebovat. Vaše názory nebude nijak hodnotit. Podpoří vás, abyste dávala najevo, co potřebujete a dělá vám dobře, otevřeně jste komunikovala s partnerem, příbuznými i zdravotníky. Také ostatním členům rodiny může podat aktuální informace a doporučení ohledně péče o děti. Dá vám tipy na kvalitní rodičovskou literaturu, internetové zdroje, podpůrné skupiny matek, fyzioterapeuty nebo jiné odborníky. Měla by být schopna rozpoznat případné komplikované psychické stavy a poskytnout kontakt na lidi, kteří by pomohli. Některá poporodní dula vám také uvaří, nakoupí, dá prát prádlo nebo vás namasíruje. Rozsah pomoci jednotlivých dul se může lišit, vždy záleží na vzájemné dohodě.

Kurzy speciálně určené pro porodní duly nově začala pořádat Česká asociace dul, www.duly.cz, a Nezávislá asociace zdravé poporodní péče, www.napp.cz, u nichž získáte kontakty na jednotlivé duly. Je užitečné předem se dobře připravit nejen na porod, ale také na kojení a šestinedělí. Způsob porodu hodně ovlivňuje počátky kojení a mateřství. S tím vším vám mohou pomoct duly či poporodní duly a vstup do nové životní fáze vám i celé vaší rodině usnadnit a zpříjemnit.

Během Světového týdne respektu k porodu na pražském Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství probíhá každý všední den poradna duly, kde vám duly představí svou práci a rády zodpoví vaše otázky. Zastavte se a ptejte se na vše, co vás zajímá o těhotenství, porodu a šestinedělí www.respektkporodu.cz.

Vlasta Jirásková je lektorka přípravy na narození dítěte a rodičovství, certifikovaná dula ČAD a DONA, laktační poradkyně. Je autorkou knihy pro děti Povídej mi, jak jsem se narodil/a. Píše texty s porodní a rodičovskou tematikou, v této oblasti také přeložila několik knih. Nabízí besedy o narození dítěte pro školy. Přispěla k rozšíření práce dul v ČR, působí jako lektorka a konzultantka kurzu pro duly a lektory předporodní přípravy.

Vlasta Jirásková bude také přednášet na letošním ročníku Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství - více v programu zde.

www.porody.net
www.jakjsemsenarodil.cz

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.