tisk-hlavicka

Zkušenosti s dulami

8.12.2004 Vlasta Jirásková 27 názorů

V následujících řádcích se můžete seznámit s reakcemi žen, jež mají zkušenost s doprovodem duly.

Onehdy jsem se probírala dotazníky, které pro Českou asociaci dul vyplnily ženy, případně jejich partneři, které v těhotenství, u porodu a v šestinedělí doprovázela dula. (Dula je vyškolená průvodkyně dobou těhotenství a raného mateřství, jež těhotným ženám poskytuje informace o těhotenství, porodu a životě s miminkem, doprovází je a pomáhá jim při porodu a také během šestinedělí, kdy může například poradit s kojením a péčí o děťátko.) V dotaznících se několikrát opakoval postřeh, že dula rodičce a jejímu partnerovi u porodu byla velmi užitečná, že je jen škoda, že povědomí o existenci dul, náplni jejich práce a o přínosu, jakým může pro rodinu být, není v naší společnosti dostatečné. Na stránkách Rodiny jsme o naší asociaci informovali už několikrát, ale tyto názory rodičů jsou pro mě dalším podnětem k tomu, abych na činnost dul a jejich význam pro budoucí a novopečené rodiče znovu upozornila. V následujících řádcích se můžete seznámit s reakcemi žen, jež mají zkušenost s doprovodem duly. Těší nás, že se nám začínají vracet i dotazníky vyplněné zdravotníky a že také jejich zkušenosti s dulami na porodním sále jsou přes počáteční nedůvěru a ostražitost v naprosté většině pozitivní. Podrobnosti, výsledky studií porovnávajících skupiny žen, které u porodu doprovázela dula, se skupinami kontrolními a jejich výsledky porodu, chování k dítěti, vztah s partnerem a mnoho dalšího najdete v knize Porod s dulou (One Woman Press 2004).

Reakce rodičů a zdravotníků:

Dula mi nejvíc pomáhala vlastně po celou dobu, kdy jsem byla na porodním boxu. Určitě mi pomohla zmírnit obavy z porodu samotného, ale výborné bylo i masírování nebo pomoc při změnách úlevových poloh. Bez duly bych byla daleko více ve stresu a vše bych vnímala daleko hůře. (Zda bych něco příště chtěla jinak?) Rozhodně bych se asi ještě o něco více na samotný porod "nachystala".

Jindřiška Buchtová, 15..004 porodnice v Brně, dula Petra Steinerová

Když během porodu nastala nová situace, dula včas vše vysvětlila a pojmenovala, a díky tomu porod probíhal plynule. ... Partner přítomnost duly ocenil ze stejných důvodů jako já.

Silvie Vlasáková, 26.2.2004 porodnice ve Vrchlabí, dula Jana Šumovská

Ano, myslím, že přítomnost duly byla pro rodičku, resp. jejího partnera, velice přínosná. Dula mi byla nápomocná. Rodička dule plně důvěřovala. (Dula) spolu s rodičkou dýchala, ukázala jí úlevové polohy, pomáhala zvládat nepříjemné úkony.

Michaela Nejedlá, dipl. porodní asistentka, 28.5.2004 Hořovice, dula Kateřina Minková

Nevěděla jsem určitě, zda porod stihne manžel a nechtěla jsem být u porodu sama. Od duly jsem očekávala psychickou podporu a pomoc při první době porodní. Ani jsem netušila, jak pro mne bude dula užitečná. Myslím, že mi porod hodně usnadnila a zkrátila první dobu porodní. (...) Manžel byl spokojen, s dulou se střídal při masážích, byl rád, že máme školenou osobu, která nám účinně pomáhá.

Naděžda Rejmanová, 2.9.2003 Hořice, dula Naďa Baliharová

Od duly jsem očekávala hlavně rady, byla jsem prvně těhotná a moc jsem o tom nevěděla. Taky duševní oporu v nemocnici. S její péčí jsem celkově velice spokojená. Pomohla mi při porodu, díky ní jsem nezpanikařila.

Martina Štupánová, 3.12.2003 porodnice v Rožnově pod Radhoštěm, dula Inka Stavárková

S péčí duly jsem stoprocentně spokojená, splnila mé očekávání. Zajistila mi individuální přípravu během těhotenství, pomohla mi připravit partnera k účasti na porodu, pomohla mi v šestinedělí - hlavně s technikou kojení.

Helena Toniková, 10.12.2003 Praha, dula Míla Kramná ženu doprovázela v těhotenství a v šestinedělí

Jsem šťasná, že duly existují. Děkuji. Myslím, že každé mamince, která pomoc duly zvolí, pomůže prožít těhotenství, porod a následnou péči o miminko bez stresu a obav a vychutnat si radost, kterou mateřství přináší.

Jana Havranová, 27.2.2003 porodnice v Rožnově pod Radhoštěm, dula Jana Vašková

V podstatě až po samotném porodu jsem si uvědomila, jak mě v průběhu těhotenství vždy neuvěřitelně citlivě a účinně uklidňovala a pomáhala najít cestičky z mých obav a neznámých. Největší jednorázovou práci pak odvedla v přípravných fázích porodu, kdy mě s obdivuhodnou lehkostí dovedla k nečekaně rychlému narození miminka.

Veronika Třebičská Tomanová, 1.6.2004 porodnice v Hořovicích, dula Kateřina Minková

Bylo naprosto samozřejmé, že s sebou mám doprovod, mého muže a dulu. Neslyšeli jsme jako v jiných nejmenovaných pražských porodnicích: buď partner, nebo dula, ne najednou, nebo to lze jen výjimečně, když to dovolí pan doktor! A důvod - v jedné porodnici se vymluvili na to, že by se všichni nevešli na porodní sál.

Alena Charvátová, 9.7.2003 porodnice ve Vrchlabí, dula Milena Jeřábková

Má dula do puntíku splnila představy o dule. Před porodem: připravila mě na možné, mně neznámé dosud komplikace vyplývající z mého života a mohla jsem se "vypovídat". Při porodu: stálá přítomnost s aktivní podporou (chválení). Po porodu: záchrana před vyčerpáním (radou, zapojením rodiny).

Lenka Pechová, 5.11.2003 porodnice ve Vrchlabí, dula Klára Borůvková

S dulou jsme byli s manželem nadmíru spokojeni. Doporučujeme!!!

Monika Houdková, 9.10.2003 porodnice v Praze - Krči, dula Květa Cermanová

Samozřejmě si myslím, že přítomnost duly byla pro rodičku, resp. jejího partnera, u porodu přínosná. I když se snažím o navození "vztahu" mazi PA a matkou a jejím partnerem, tak ne vždy se to daří, takže přítomnost duly je vítána. (...) Myslím si, že "práce" dul je obzvláště v dnešní době velmi podnětná. Ovšem v mnoha zdravotnických zařízeních si ještě nezvykli na tuto možnost, že rodičku může u porodu doprovázet nejen manžel, partner, kamarádka, ale také DULA. Mnoho zdravotníků si myslí, že je to osoba "zasahující" do porodu. Samozřejmě dula má své vymezení kompetence. Já osobně vítám přítomnost duly na porodních sálech.

Martina Gardelková, porodní aisistentka, 24.6.2003 Frýdek - Místek, dula Jana Čurdová

(Telefonická) komunikace před porodem - konzultace mých pocitů - možnost mít si o tom s kým promluvit, s někým jiným než s mužem. Skoro telepatické napojení a skvělé načasování příjezdu, rozkošná souhra celého týmu (dula, porodní asistentka a můj muž). Nálada u porodu uvolněná - jako oslava... Něžná pevnost, fysická síla při fázi tlačení, kdy jsem se jí mohla pořádně držet. Úžasné dobroty pití a jídlo, výborné masáže, trocha disciplíny, dobrý duch...

(Poporodní "dulení" mi připadá jako nedílná součást její práce - asi jako před porodem a porod 50%, po porodu 50%.)

Johana Passerin, 9.3.2003 porod doma ve Vonoklasech u Černošic, dula Alenka Škodová

Vnímám dulu jako svého průvodce. (...) Díky ní jsem se daleko více soustředila a zamýšlela nad těhotenstvím, mateřstvím. Pomohla mi zkonkretizovat mou představu o porodu, co chci a co nechci.

Michaela Ježková Petreková, 30.3.2004 v Náchodě, dula Klára Borůvková

V porodnici byl neobvykle rušný den - čtyři porody zároveň. (...) Sestry i lékaři se vzájemně střídali u případů a mírně se různili v názoru na situaci. Jediná dula byla u našeho případu po celou dobu a rodičce nejblíž, sledovala celý vývoj porodu a má hlavní podíl na tom, že se vše podařilo zvládnout spontánní cestou. Instruktáž ke kojení od duly byla účinnější než od zdravotních sester.

Kateřina Stružková, 11.7.2003, porodnice ve Valašském Meziříčí, dula Jana Vašková

Zdravotníci byli překvapeni (myslím, že ne nemile) - žádná jiná (dula) tam předtím nebyla.

Tereza Dvořáková, 18.2.2004 Ivančice, dula Petra Steinerová

Ano, rozhodně si myslím, že přítomnost duly byla pro rodičku, resp. jejího partnera přínosná. Celkově jsem spokojen se spoluprací zdravotníků a duly. Dula nám byla nápomocná při péči o rodičku. (Troufám si dokonce podotknout, že díky pečlivé spolupráci duly a zdravotníků patrně nedošlo k operativnímu vedení porodu.)

MUDr. Jiří Čapek, 27.3.2004 Vrchlabí, dula Naďa Baliharová

Myslím, že individuální péče o rodičku vyškolenou dulou je pro porodní asistentku velkou pomocí. Masáže zad, doprovod do sprchy, vany, na WC, psychická podpora pacientky po celou dobu porodu. Myslím, že spolupráce s paní T. byla velmi přínosná a příjemná.

Irena Soukupová, porodní asistentka, 30.10.2004 v Neratovicích, dula Jarmila Tolimatová

Tak vůbec celkově mi dula pomohla, myslím, že jsem byla na tento svůj druhý porod lépe psychicky připravená. (...) Chci vám jen sdělit to, že děláte dobrou věc a že už vůbec samotná existence dul je krokem tak pokrokovým, že by snad postupně mohl změnit situaci našeho porodnictví. Přeju všem dulám světlou stezku a hodně sluníčka při pomáhání rození nových tvorečků.

Petra Krobotová, 4.3.2004 v Trutnově, dula Klára Borůvková

Zdravotníci se ke mně jako k rodičce doprovázené dulou chovali kladně, vstřícně. Po porodu se mne pak vyptávali, jaké to bylo (sestry na příjmu) a na to, jaká je role duly.

Žena, která si nepřeje být jmenována, dula Jana Čurdová, 2003

Jako lékař hodnotím přítomnost duly jednoznačně pozitivně, navíc i objektivně byla rodička v přítomnosti duly o 150 % klidnější. Spolupráce duly a personálu porodnice probíhala oboustranně maximálně vstřícně.

Dula naprosto samostatně pečovala o rodičku vrámci I. doby porodní a svým přístupem optimálně minimalizovala nutnost zdravotnického "dozoru". V práci duly nebyla shledána jakákoliv negativní stránka, jak sestry, tak i lékaři byli příjemně překvapeni jak osobním přístupem duly, tak i pozitivním vlivem na chování rodičky.

MUDr. Miloslav Zdráhal, 23.4.2004 Přerov, dula Jana Vašková

Názory k článku (27 názorů)
jen houšť Brusinka 8.12.2004 15:13
*Kolik stoji dula? Lucka 8.12.2004 15:31
**Re: Kolik stoji dula? Saxána, Jáchym, Hermína 10.12.2004 9:30
***Re: škoda, že vás Amos 14.12.2004 14:23
****Re: škoda, že vás xy 21.11.2010 18:53
**Re: Kolik stoji dula? Jiřule a 3 skřítkové 26.2.2005 14:51
**Re: Kolik stoji dula? Lenus 8.7.2005 16:25
***prosim o kontakt Ladka 20.11.2005 11:7
Zaroven Alena 8.12.2004 15:44
*Taky by me zajimala cena duly . Martina 8.12.2004 20:56
**Re: Taky by me zajimala cena duly . Sylva 9.12.2004 1:47
***Re: Taky by me zajimala cena duly... Hanka 9.12.2004 8:45
****cena za sluzbu duly Naďa - dula Podkrkonošská 9.12.2004 22:38
****Re: Taky by me zajimala cena du... Klára B 11.12.2004 18:43
*****Duly na Slovensku Kukulka 23.6.2005 0:28
*Re: Zaroven Naďa - dula Podkrkonošská 9.12.2004 22:29
**Re: Zaroven P + 6 10.12.2004 22:5
Bohužel Martina (6. měsíc) 11.12.2004 13:38
*Re: Bohužel Klára B 11.12.2004 18:10
Jak to má dula zorganizované? Milena, 3 koťátka 13.12.2004 9:23
*Re: Jak to má dula zorganizované? Bara 13.12.2004 16:52
Další spokojená ženská... Datlice Klárka7/04aFilda 9/00 27.12.2004 9:25
*Re: Další spokojená ženská... Michaela 17.1.2005 21:12
*dula v Prerove michaela 17.1.2005 21:16
**Re: dula v Prerove Dulinka 5.3.2005 17:46
dobrá zkušenost Lenus 8.7.2005 16:30
Třetí odstavec franciska 15.4.2012 10:21
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.