| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O Hebamme, aneb co vše dělají porodní asistentky v Německu

 Celkem 16 názorů.
 Jana,3děti 
  • 

Poděkování 

(25.4.2001 21:54:35)
Ahoj Hanko,chtěla bych Ti poděkovat za krásný článek,který pohladil mou duši.Myslím,že jsem právě ta porodní asistentka tělem i duší a to co popisuješ je můj sen.Pevně doufám,že se nám tady v Čechách také podaří dotáhnout naši profesi na důstojné místo a že kolem nás budou jen samé spokojené maminky a miminka.Samozřejmě ty,které o naši péči projeví zájem.Ještě jednou děkuji a přeji mnoho krásných dní.
 Simona, dcery 3 a 13 let 
  • 

návštěvy poraden 

(26.4.2001 9:02:47)
Musím se přiznat, že jsem článek o Hebamme četla téměř jako sci-fi. A to si zvláště nyní u druhé dcery na péči své lékařky nemohu stěžovat. Po propuštění z porodnice k nám přišla i se sestrou domů, dokonce mi nabídli, že by sestra přišla ještě 1 - 2 x sama, když jsem volal, že mám problémy s kojením, přišla lékařka odpoledne k nám, aby byla při kojení v našem přirozeném prostředí atd. Myslím si, že leccos z toho bylo nad rámec jejích povinností a že takto obětavý není každý. Co mně ale vadí, jsou v uvedeném článku zmiňované praktiky, kdy s miminem musíte čekat v čekárně, kde se to evidentně viry, bakteriemi, koky a různými dalšími "bacouchy" jen hemží. Bohužel je u nás na denním pořádku, že odpoledne do poradny - mezi zdravá miminka - přijde maminka s notně usopleným a ukýchaným dítkem a čeká tam mezi zdravými kojenci na vyšetření. Pokud si toho sestra všimne, vezma je hned na řadu (taky metoda, jak se vyhnout dopolednímu čekání), pokud to ale při svém nakouknutí do čekárny se slůvkem "další" na rtech (a kdo by jí to mohl vyčítat)nepostřehne, čeká tam toto dítě a šíří infekci mezi zdravá mimina. Co je pro mne nejvíce nepochopitelné je to, že pokud se ozvu a maminku slušně upozorním, že je poradna pro kojence, ona mi řekne "My hned jdeme, já se jen jdu zeptat......! " a ostatní maminy kojenců mlčí a nepřipojí se ke mně.
Na dopolední ordinaci s nemocnými dětmi mi ale také něco vadí. (Jsem asi člověk veskrze nespokojený a náročný.) Děti, ze kterých již zmíněné "bacouchy" jen odkapávají sedí - nejlépe nadité do teplých svetrů - a vzduch se v čekárně dá krájet. Nevím jak vy, ale já se při nemoci cítím vždy lépe na čerstvém a spíše chladnějším vzduchu, kde se mi lépe dýchá. Ale běda, když navrhnu, že by se čekárna mohla vyvětrat. Stíhají mne rozhořčené pohledy matek a občas i nevybíravá slova o tom, že už jsou ty děti nachlazené dost a není třeba na ně otvírat okno, aby ještě více prostydly. A tak to řeším tak, že s dcerou čekám venku na ulici, zjistím si, kdo je na řadě přede mnou a občas do čekárny nakouknu. Když už je v ordinaci ten "přede mnou" , v předsíni, kde se nechávejí kočáry počnu dítě svlékat z bundy či svetru a pak - na vyzvání sestry - čekárnou proletím s dítětem v náručí, abych jeho kontakt se "zamořeným prostředím" minimalizovala.
Moc by mne zajímalo, jak se to řeší jinde.

 Kateřina (Markétka 3,5 roku) 
  • 

Re: návštěvy poraden 

(26.4.2001 9:22:08)
Ahoj Simono, ten článek o Hebamme se mi taky velmi líbil. Naše dětská paní doktorka byla po narození Markétky podobně vstřícná, jako tomu bylo u Vás. Přišly obě se sestřičkou, když jsme byly doma z porodnice asi tři dny. Se vším poradily, sestřička mě naučila přebalovat (v porodnici byly pouze jednorázové pleny, a mně bylo doporučeno "široké" balení), na všechno, o co jsem se zajímala, mi ochotně odpověděly (a nebylo toho málo). A pokud jde o miminkovskou poradnu, ta vždycky funguje jedno nebo dvě dopoledne týdně. Pro miminka a zdravé děti (potřebující různá doporučení či potvrzení) mají zvláštní čekárnu, kam nemocné dítě vůbec nepřijde. Pro nemocné děti je vyhrazena místnost jiná. Kromě toho dopolední miminkovská poradna (cca 9-11 hod) už tím, že funguje v tuto denní dobu, téměř vylučuje, že by miminka přišla do styku s bacily v ordinaci, protože poradnou se začíná. Nemocné děti tedy byly v ordinaci nejpozději předcházející den. Myslím si, že vliv "bacoušů" je tím minimalizován, u kojených robátek tím spíš. Je mi jasné, že ne každý pediatr si může dovolit "luxus" dvou čekáren, ale u nás jsou to poměrně malé místnůstky (mezi nimi je ještě chodbička) a kupodivu stačí. Ahoj K.
 Hana, syn 21 měsíců 
  • 

Re: návštěvy poraden 

(4.5.2001 22:20:25)
Naše paní doktorka řeší poradnu tak, že si děti objednává na konkrétní čas a musím říct, že se jí daří časový plán dodržovat, takže jsme v poradně nikdy nečekali déle než 5 minut a s nemocným dítětem jsme se nikdy nesetkali. Pokud syn onemocněl, nikdy se paní doktorka nezlobila, když jsem jí zavolala a domluvila si nejvhodnější čas návštěvy, takže jsem se zase setkávala s minimem nemocných. Ale nejspíš to bylo i tím, že můj syn patří k tzv. rizikovým dětem, protože jsme v novorozeneckém věku prodělali vážnou nemoc. Bohužel takovou z kušenoust, jako u naší paní doktorky nemám v rizikové poradně, kam jsme také museli docházet na kontroly - sice jsme byli objednáni na konkrétní čas, ale paní doktorka ho není schopná dodržovat, takže tam kolikrát člověk s opravdu malým a někdy už hladovým miminem čekal třeba hodinu, a pak se paní dr. divila, ža ho nelze vyšetřit... Je to prostě v lidech, jak si dokáží udělat systém a dodržovat ho a brát ohledy na děti... Nemají to doktoři ani sestry jednoduché, to je mi jasné, ale "díky tomu", že jsem nucena se synem navštěvovat různá zdravotní zařízení, vidím, že je to v lidech a jen v lidech.
 Hanka-3 děti (13 a 11let a 3m) 
  • 

Re: návštěvy poraden 

(19.5.2001 23:46:30)
Náš pan doktor má dvě čekárny - pro zdravé a nemocné dět a navíc i izolaci pro infekční nemoci, takže chycení zlého bacila snad nehrozí. Ale zajímá mě jiná věc - při měsíčních kontrolách s benjamínkem pan doktor v očkovacím průkazu vždy pečlivě vyplní kolonku psychomotorický vývoj: slůvkem přiměřený. Jenže já si ani nestačím všimnout, že nějaké psychomotorické vyšetření udělal. Vůbec celá poradna je hotová během několika málo minut. Vůbec se nedozvím, co by měl umět a co s ním dělat, aby se po této stránce rozvíjel. Nebo spoléhá na to, že mám třetí dítě a že bych teoreticky měla všechno ovládat? Ne že bych nevěděla, ale fofr těchto kontrol mě dost udivuje - zvážit, změřit, poslechnout srdíčko a nashledanou za měsíc. Když jsem to probírala s instruktorkou plavání, která k nám domů dochází, pravila, že tak to podle zkušeností ostatních maminek, ke kterým dochází, dělá drtivá většina pediatrů. Co vy na to, napiště mi prosím, jaké máte zkušenosti s těmito prohlídkami vy.
Budu se těšit
Hanka
 Petra Pospíšilová,porodní asistentka 
  • 

O Hebamme 

(2.5.2001 22:57:52)
Važená paní Slobodová, upřímně s Vámi souhlasím.Když jsem četla Váš článek o porodu a péči s Hebamme,byla jsem nadšena.Jsem por. asistentka a tento způsob péče o nastávající maminky je tak trochu mým snem.Ale mám pocit,že v tomto státě je chyba už ve školách pro " báby".Ja sama jsem během studia měla pocit totálního nezájmu ne být učena,ale učit, a to hlavně ze strany léty otřílených asistentek.Ty se totiž neustále tváří,že je všechno normální a že ji to přece nemůže bolet a podobné impertinence. Byla jsem zaměstnána v soukromé porodnici a za dobu svého působení jsem se snažila co mé síly daly,aby ze mne nebylo podobné zdr.strašidlo. Nestala jsem se jím,za to mohu konstatovat, že porodní asistentky v této zemi jsou degradovány tím nejhnusnějším způsobem.Nedovedu si představit, že by najednou fungovaly Hebamme.Tady jsou totiž asistentky a sestry všeobecně vedeny jen k uklizečským pracem a když máte dobrý den,nechají vás udělat klystýr a v lepším případě píchnout injekci či infuzi-ale to už jste na vrcholu.Ani ve školách ani v praxi tu nejsme k ničemu,co by připomínalo Vaši Hebammé,vedeny.Je to hezký sen a já jen doufám,že až bude moje nyní 1,5 roku stará holčička rodit,budou už Hebamme běžnou záležitostí.
 Ivana Königsmarková, porodní asistentka, 2 dcery 
  • 

Re: O Hebamme 

(4.5.2001 19:59:30)
Milá Petro,
je mi líto, že se u nás musí cítit porodní asistentky podobně jako Vy. Nevidím žádný důvod, proč by tomu tak do budoucna mělo být. Je třeba pro to však něco udělat. Třeba se alespoň stát členkou profesní organizace - České asociace porodních asistentek, která se snaží prosadit profesní zájmy porodních asistentek. I současná legislativa se na porodní asistentku dívá jako na samostatného a plně zodpovědného poskytovatele péče. Bohužel některé zájmové skupiny tuto skutečnost popírají. Přeji Vám mnoho zdraví.
 Simona, zdravotni sestra na novorozenecke JIP v Atlante, USA 
  • 

Re: Re: O Hebamme 

(24.6.2001 5:36:49)
Vazene damy,
plne souhlasim s pani Ivanou v tom, ze sestry se musi dat dohromady a stat se clenkami odbornych organizaci. Pracuji v USA 2 roky, predtim jsem pracovala v Kanade 8 let, a 3 roky v Saudske Arabii. Ve vsech trech zemich se ke me jak lekari, tak spolupracovnici i pacienti chovali velice dobre v porovnani s tim, co jsem zazila po maturite v jedne fakultni nemocnici v Praze. Rozdil je v tom, ze sestry v zahranici si to nenechaji libit. Jsou vedene k tomu aby byly asertivni a aktivni jak na oddeleni, tak v nemocnicni i profesni organizaci. Maji ustanovene pravidla podle kterych pracuji, vykony ktere jsou v jejich kompetenci. V cesku je daleko vic lekaru nez v zapadnich zemich na kazdych 1000 obyvatel, a tak si chrani svoji zamestnanost tim, ze vykonavaji sesterske prace a nepousteji sestry k tomu, co by normalne mely delat ony. Na druhou stranu je ale pravda, ze sestry v cesku jsou casto leta mimo obor a pak se vrati, den ze dne, zpet na oddeleni. Bez nejake kontroly kompetence to preci nejde! Zdravotnictvi se tak rychle meni, ze neni mozne aby sestra byla kompetentni po 5 letech absence v oboru. Od takove sestry bych si ani tu injekci nenechala dat... Neco je nutne udelat se stavem veci, a profesni organizace jsou jen zacatek. Radna registrace sester, s vyloucenim nekompetentnich sester z profese, se stalym doucovanim a samostudiem pro ty, ktere maji o svou profesi zajem, to jsou vsechno nutnosti. Zahranicni staze i dlohodobe kontrakty v zahranici na to, aby se nase zdravotnicke hlavy kolektivne osvitily, jsou jiz skutecnosti do Velke Britanie, USA, a Saudske Arabie - informace jsou u Ceske Asociace Sester pro zajemce. Hebamme neni tak daleko v budoucnosti...
 Jorga, 2 synové - 4,75 roku a 5 měsíců 
  • 

Blýskání na lepší časy 

(5.5.2001 21:00:51)
Tak takovouhle komplexní péči (jestli je to minimum, ráda bych viděla maximum - to musí být něco!) jsem tedy neměla a nemám, to je pravda, ale snad se i u nás blýská na lepší časy, ale spoň co se týče porodu.
Rodila jsem v prosinci v Brně na Obilňáku s por. as. Janou Bilíčkovou a její přístup si nemohu vynachválit - pokud jsme chtěli, byla s námi, pokud to nepovažovala za nutné a my také ne, odešla, ale na zavolání se okamžitě (a nejen bez řečí, ale přímo ochotně a s úsměvem) vracela, sama si všimla (netroufla jsem si cokoli říct), že těžko snáším chlapy gynekology a doktora vypoklonkovala, takže se objevil až skutečně na závěr porodu, a to jen proto, že skutečně musel, měla jsem v kartě poznámku v tom smyslu, že přítomnost lékaře je nutná (nic proti němu - byl příjemný a zručný), byla milá, příjemná, vstřícná, ochotná, povzbuzovala mě, pomáhala vymyslet, co by mně bylo příjemné... Nebylo by špatné, kdyby to takhle šlo vždycky a všude, co říkáte?
 Kateřina (Markétka 3,5 roku) 
  • 

Zajímavý článek v Lidovkách 

(9.5.2001 11:30:25)
V sobotní příloze Lidových novin byl zajímavý článek o jedné porodní bábě (tak se ona sama důsledně nazývá), která působí tuším na Zlínsku. Sama dojíždí za maminkami jednak nastávajícími, jednak čerstvými, kdykoli ochotně poradí se vším, co chtějí vědět. Vozí s sebou malou mobilní ordinaci, ve které má všechno, co je v poradně pro fyziologické těhotenství třeba. S maminkami má napůl kamarádský a napůl profesionální vztah, např. se oslovují jménem. Vzpomněla jsem si při čtení tohoto článku nejen na Hebamme, ale i na diskusi o porodu doma. Mimochodem, ona ho tak moc zase nedoporučuje. Celý článek mě moc zaujal a možná by některé těhulce ze Zlínska stálo za to poohlédnout se po ní. Na jméno si bohužel nevzpomínám, ale pokud by měl někdo zájem, můžu ho doma v novinách ještě dohledat. Třeba by to bylo k nalezení v Lidovkách.cz. Četl to tady taky někdo jiný než já? Co si o tom myslíte? Mějte se hezky. K.
 Radka 
  • 

Hebamme v Německu 

(18.5.2001 7:41:04)
Vzhledem k tomu, že v budoucnu počítám s tím, že budu v Německu žít, a mít děti, zaujal mě příspěvek pí. Slobodové o hebamme v Německu. Byla bych velmi ráda, kdybych se mohla dozvědět na ni kontakt a zeptat se jí na další věc
Děkuji
 Hanka, Šíma 4, Emma 3měsíce 
  • 

Se zpožděním 

(5.6.2001 22:00:01)
Ahoj Radko,
bohužel se zpožděním posílám kontakt Hanka.slobodova@t-online.de
Prosím, ozvi se rychleji než já, chystáme stěhování do Holandska a pak se mi změní i adresa(za 1-2 měsíce)
Ahoj Hanka
 Jarmila, 25 let,40.tyden tehot. 
  • 

Re: Hebamme v Německu 

(10.7.2001 13:07:40)
My zijeme take v Nemecku, ve Frankfurtu nad Mohanem a kazdym dnem ocekavame narozeni naseho prvniho miminka.O moznosti vybrat si Hebamme jsem se dozvedela tri mesice pred porodem, prave vcas na to, abych se zapsala do predporodniho kurzu, ktery plati zdravotni pojistovna a trval cca dva a pul mesice (kazdy tyden 1x dve hodiny). Celkem nas v nem bylo 8 tehulek. Vedla ho Hebamme z nemocnice, kde chci rodit. Dozvedela jsem se tam vse o samotnem porodu, o peci o telo (prevence proti strijim), o kojeni, o vyzive atd., krome toho jsme pravidelne cvicily a ucily se spravne dychat pri porodu.
Na zaverecne hodine byl i manzel. Samozrejme si muzes zvolit i kurz pro pary, to u nas ale bohuzel z casovych duvodu neslo.

S touto Hebamme jsem se domluvila i na poporodni peci, o ktere psala Hanka ve svem clanku.Zatim mi chybi osobni zkusenost, ale uz to nebude dlouho trvat. Jestli mas zajem, muzes se mi ozvat na e-mail brablcova@yahoo.com a muzu Ti o tom potom napsat podrobneji.

Zdravi Jarmila
 Andrea 
  • 

Re: Hebamme v Německu 

(28.7.2004 1:12:15)
Ahojky, taky se chystam v Nemecku zit a mit deti takze budu rada kdyz me kontaktujete na mailu rodina@hill.be diky moc Andrea
 Bibiana 
  • 

Precitam si Vas castejsie 

(8.9.2005 7:09:31)
Preklikala som sa k Vam na stranku. Ak Vam slovencina nerobi problem skuste citat dalsie riadky.

Clanok, ktory nepotrebuje ziadny komentar. Obsah mi ostal hlboko v podvedomi. Este maly detail, www.... na tieto uzasne porodne asistentky, rada by som si precitala ich nemecke web.stranky.
Na slovenskom web. www.mamatata.sk, by takyto clanok vymazali, potichucky by ho stiahli do diskusii a potom sup von z internetu (ockovanie palciva tema dneska dopadol rovnako). Mcdonald ma vacsi priestor, porodna asistentka je tabu. Co na zaver? Clanok mam vytlaceny a odlozeny. Neuveritelne ma dusevne obohatil. Dakujem.
 tana 
  • 

Re: Precitam si Vas castejsie 

(26.5.2006 0:07:02)
Bibiana, neda mi odpisat Ti a hlavne spytat sa Ta, kde beries take nezmysly o nejakych sposoboch na mamatata.sk. Pokial viem o ockovani sa tam pise stale - aj clanky, aj kalendar, aj kopec prispevkov v poradni. Takze ???
A porodne asistentky? Nemyslim si, ze by im neboli otvoreni. Citala som tam aj o Konferencii porodnych asistentiek, ktorej sa oni samy zucastnili. Prosim teda, najprv si rozmysly, over a potom tu niekoho ohovaraj. Nemyslim si, ze by takyto clanok tam nemohol by t uverejneny. Staci si precitat pribehy mamiciek z porodov...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.