Moje babička byla výtečná kuchařka a musím se přiznat, že jsou to především její rady a zkušenosti.
Milé maminky,
letošní podzim bohatý na úrodu ovoce, mě inspiroval k napsaní tohoto článku. Moje babička byla výtečná kuchařka a musím se přiznat, že jsou to především její rady a zkušenosti.
Povidlí
Povidlí je druh pomazánky na chleba, který používali naši předci. Za války se mu říkalo "Hitlerovo sádlo". Je sice pravda, že domácí povidlí chutná jinak než kupované, ale zase si ho můžeme vyrobit bez přídavku roztodivných E. Nejznámější je povidlí dělané ze švestek. Kdo má to štěstí a má nadbytek švestiček, "naloupá si" (rozuměj: rozpůlí a vypeckuje) do pekáče a celé strčí do trouby a nechá, za občasného promíchání, dusit. Jsme šťastní vlastníci kachlových kamen a už jsme se naučili přikládat tak, aby se švestky jenom dusily a nepřipálily. Pro šťastné vlastníky trouby elektrické prozradím, že se teplota pohybuje okolo 100 ° C. Až se část šťávy ze švestek vydusí, umixujeme povidlí. Během mixování přidáme trochu koření. Záleží na vaší chuti. My přidáváme namletou skořici a badyán. Jsou-li povidla ještě řídká, dáme je zase s pekáčem do trouby a dodusíme. Jsou-li naopak moc hustá babička přilívala trochu rumu. Povidla dáme do skleniček a pro jistotu sterilizujeme.
Podobně vyrobíme i povidla z hrušek. Hrušky omyjeme, odstraníme jádřinec a i se slupkou nakrájíme na drobnější kousky. Dáme do trouby a dál je postup stejný.
Na povidlí z jablíček máme recept jiný. Jablíčka oloupeme a zbavíme jádřince a jemně nastrouháme. Přidáme cukr a ocet. Na 3 kilogramy jablíček 1 kilogram cukru a 2 decilitry octa. Řádně promícháme a uložíme do druhého dne na chladném místě. Druhý den povidlí dusíme a až je řádně husté dáme do skleniček a je hotovo. Konzervuje je přidaný cukr.
Křížaly
Sušit se dá téměř všechno ovoce. Tradiční jsou hrušky, jablka, švestky a třešně. V naší rodině jsou nejoblíbenější sušené jahody a dobře chutná i černá jeřabina, aronie.
Moje maminka suší dýni. Není to sice podle zásad zdravé výživy, ale je to moc dobré. V sirupu (koupeném nebo vyrobeném z vody a cukru, případně příchutě) do "sklovata" povaříme na kousky nakrájenou dýni. Odcedí a hned dá sušit.
Mošt
Při letošní nadúrodě jablíček je moštu víc než se dá vypít. V hodně domácnostech se mošt zavařuje. Letos jsem slyšela ještě podobný způsob. Mošt se má zahřát na 70° C a hned nalít do plastových lahví a vodorovně uložit do chladného sklepa.
My mošt podle rady sousedů zasiřujeme. Sirným knotem vysíříme skleněný demižón a hned hadičkou napouštíme mošt. Mošt vydrží až do léta.
Mgr. Veronika Pechová
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.