tisk-hlavicka

Vzpomínky na prázdniny

26.8.2014 Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová Děti a my

Prázdniny jsou skoro za námi. Máme pro vás pár nápadů, jak si zachovat vzpomínky na báječně prožité chvíle.

Prázdniny jsou skoro za námi. Máme pro vás pár nápadů, jak si zachovat vzpomínky na báječně prožité chvíle. Byli jste u moře, na chatě nebo na výletě v Praze? Líbilo se vám tam? Přivezli jste si něco domů na památku?

Zapečené vzpomínky

Shromážděte všechny kamínky, mušličky, klacíky a přírodní suvenýry z cest a z místního pískoviště si přineste kyblíček písku. Aby nám žádné ze vzpomínek a památek z prázdnin neutekly, je dobré si je pěkně seskládat a pak pořádně vypéct.

Potřebujeme: písek, přírodniny z cest, hladkou mouku, vodu, plech, alobal nebo pečící papír, případně čajové svíčky.

Nejprve připravíme pískové těsto: smícháme 1díl mouky s 1 dílem vody (např. 1dcl), do kaše dosypáváme písek tak, aby vzniklo kompaktní těsto. Z pískového těsta si vytvoříme korpus – kolo, čtverec, libovolný tvar. Pokud těsto dostatečně pevně nedrží, můžeme si pomoci vykrajovátkem. Pracujeme na plechu pokrytém alobalem nebo pečícím papírem.

Skládáme prázdninovou mozaiku: do korpusu jemně vtlačujeme kamínky, mušle, klacíky apod. Do písku můžeme také vložit kalíšek od čajové svíčky, čímž získáme letní svícen.

Prázdninové pískové mozaiky pečeme v troubě cca 30 min na 160°C.

Jak si oživit vzpomínky na prázdninové zážitky?

Cestovní deník

Pořiďte si sešit, ze kterého si vytvoříte deník s vlepenými vstupenkami a jízdenkami. Další důležité údaje si vlastnoručně dokreslete či dopište.

„Zavařené” léto

Stejně jako se letní ovoce zavařuje, abychom si na něm mohli v zimě pochutnat, můžeme si „zavařit” vzpomínky na prázdninová dobrodružství. Do větší sklenice nebo průhledné vázy sypeme a skládáme postupně různé vrstvy přírodních materiálů (kameny různých velikostí, mušle, suché plody, písek atd.) z cest. Můžeme přidat popisek s místem a datem, odkud úlovky pochází.

Zahradní land art – mandala

Vyskládejte si na zahradě ze všech nalezených přírodnin a suvenýrů obrazec, mandalu nebo ozdobnou cestičku. Pokud nemáte zahradu, ozdobte si větší květináč.

Prázdninový obraz

Lehněte si na příjemné a pohodlné místo, zavřete oči a zkuste si pomocí vyprávění vyvolat vzpomínku na určitou událost či místo. Obraz si co nejlépe v mysli prohlédněte a zapamatujte, poté namalujte či nakreslete.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.